Welken distributiebon heeft men noodig? BINNENLAND RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS /zI.heemSieJIJSB BOUIFIX io] I FELLE BRAND IN EEN GRAANPAKHUIS TE GRONINGEN ZES JEUGDIGE SABOTEURS VOOR HET KRIEGSGERICHT 78 15 39 26 55 116 12 14 13 GASVERGIFTIGING 06 05 6 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER Groote voorraden verloren De Nederlandsche Unie maakt haar plannen bekend 114 42 77 76 28 KETTINGHANDEL IN KOFFIE EN THEE ONTDEKT 14 13 6 A UITSPRAKEN HAAGSCHE COURANT Donderdag 31 Oct. 1940 2e bl. pag. 2 gegaan Nederlandsche jeugd in één groot nationaal verband bjjeen Veroordeeld tot tuchthuisstraffen van een tot drie jaar ARTIKELEN Tijdvak waarin geldig BON Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 5 Oct. t/m 1 Nov. half pond 5 Oct. t/m 1 Nov. half pond half pond 5 Oct. t/m 1 Nov. 1 ons 9 Sept, t/m 1 Nov. 1 ons KAAS 1 ons 1 ons 19 Oct. t/m 12 Nov. 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. een BOTERKAART. half pond BOTER Requisitoir half pond BOTER VETKAART. MARGARINE of boter naar keuze half pond half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram 125 gram en 150 gram Pleidooi als boven 1 Nov. t/m 30 Nov. 1 Nov. t/m 30 Nov. 1} k.g. stellen? Het antwoord van 28 Sept, t/m 8 Nov. 26 Oct. t/m 22 Nov. Oprichting van de Nederlandsche Inkoop, centrale van Akkerbouw-producten (N I.C.A.) en van de Provinciale Inkoopcentralen van Akkerbouw producten (P.I.C.A.’s) in te BELEEDIGING. Een hier ter stede gevestigde arts heeft zich te verantwoorden gehad omdat hij op 22 Mei j.l. een metselaar, die zich op zijn spreekuur had aangemeld, de woorden zou hebben toegevoegd: „Heb jij ook op de Hollandsche soldaten geschoten?” De al dus toegesprokene, die was aangesloten bij BROOD ROGGEBROOD SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet werden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. BON 07 tm. 14 BON 04 tm. 07 BON 08 tm. 11 100 gram 125 gram 75 gram half pond 1 kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 2 liter 2 liter 28 Oct. t/m 3 Nov. 2 dagen extra). 9 Sept, t/m 3 Nov. 9 Oct. t/m 10 Nov. Arrondissements-rechtbank THEE of KOFFIE SUIKER TARWEBLOEM of Tarwemeel of Roggemeel, Zelfrijzend Bak meel of Boekweitmeel HAVERMOUT of Havervlokken of Gort of Grutten RIJST of Rijstemeel of Rijstebloem PUDDINGPOEDER (waarin 100 gram zetmeel) of Griesmeel of Maizena MACARONI of spaghetti of ver micelli KATTENBROOD Op voederkaart voor katten PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 50 gram 1 tube 1 pot 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g, 3 k.g. 26 Oct. t/m 1 Nov. 7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. 7 dagen extra). 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 19 Oct. t/m 25 Oct. (+7 dagen extra). „A. N. S. O.”, socialistische kCENT^ Monteur te Heerlen om het leven gekomen Tijdens zijn werkzaamheden aan een in stallatie voor centrale verwarming, welke geplaatst was in een kelder van een wo ning aan het Rector Savelbergplein te Heerlen, is de 21-jarige monteur E. Nieste uit Heerlen, die in dienst was van de firma Meulenberg aldaar, bedwelmd ge raakt door uitstroomende gassen, aldus de „N.R.Crt.”. Een jongetje uit het gezin, dat eenigen tijd, nadat de monteur in den kelder was afgedaald, ging kijken, vond den man bewusteloos op den grond liggen. Hij werd naar het St. Joseph-ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen Professor ir. J. A. G. van der Steur 75 Jaar. Prof. ir. J. A. G. van der Steur, voor zitter van de Rijkscommissie voor de Mo numentenzorg, en vice-voorzitter van de Vereeniging voor Volkskunde „Het Ncder- landsche Openluchtmuseum” is gisteren 75 jaar geworden. In zijn woning aan den van Lennepweg te Oosterbeek ontving de jarige tal van schriftelijke gelukwenschen en gelukstelegrammen, terwijl verschillen de bloemstukken te zijnen huize werden bezorgd. Vele vrienden kwamen prof, van der Steur persoonlijk gelukwenschen. MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. anderen toende nationaal waarvan Geen federatie Hierdoor zal het iedereen duidelijk zijn, dat de Nederlandsche Unie met haar plan geenszins een federatie bedoelt van bestaande groepeeringen, doch een wer kelijk nationale jeugdorganisatie, die niettemin een afspiegeling is van de gees telijke schakeeringen, die in ons volk leven. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat ten behoeve van een doeltreffende organisatie voor de inlevering van akkerbouwproduc ten in elke provincie van ons land een gewestelijke aankoop-organisatie voor ak. kerbouwproducten is gevormd. In de pro vincies, waar reeds een gewestelijke tarwe- organisatie gevestigd was, is deze organi satie omgezet in een provinciale inkoop- centrale van akkerbouwproducten (P.I. C.A.), terwijl in de overige provincies, t.w. Drenthe, Overijssel, Utrecht en Noord-Holland, nieuwe zoodanige provin ciale inkoopcentralen zijn opgericht. In verband met deze reorganisatie is het werkterrein der Nederlandsche Tarwe- centrale, waaronder de provinciale inkoop centralen ressorteeren, verruimd tot alle akkerbouwproducten. Haar naam is dien tengevolge gewijzigd in Nederlandsche In. koopcentrale van Akkerbouwproducten (N.I.C.A.). In het bestuur dezer centrale zullen de elf provinciale voedselcommis- sarissen zitting nemen. Verlenging van den Zaterdagschen arbeidsduur in de mijnen Op de Limburgsche mijnen werd he denmorgen, in overleg met de vakorgani saties, bekend gemaakt, dat het in het belang van de kolenvoorziening van ons land noodzakelijk is, gedurende de maand November a.s., de werktijden der ondergrondsche arbeiders op de Zaterda gen van zes uur te brengen op acht uur. Te beginnen met Zaterdag, 2 November a.s., zullen derhalve de diensten aanvan gen en eindigen als op de vorige werkda gen. Aan de arbeiders zal voor deze over uren dubbel uurloon worden uitbetaald. achttien- tot een zestien- HONDENBROOD Op voederkaart voor honden: voor groep I en II Hl IV V VI Vanochtend om 8 uur is te Groningen in het groote, vier verdiepingen hooge graanpakhuis van de firma L. van der Meer aan de Lage ter A, waar dag en nacht gewerkt wordt, een felle brand uit gebroken, welke in een minimum van tijd groote afmetingen aannam. De brandweer rukte, onder leiding van den commandant P. Ploegh, met groot materiaal uit. Het vuur was ontstaan op de vierde verdie ping. Later stonden de derde en vierde étage in lichter laaie en deelde het vuur zich mede aan het geheele pakhuis. Het personeel, bestaande uit tientallen arbei ders, moest zich in allerijl in veiligheid stellen, hetgeen gelukte, zoodat er geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De brandweer bestreed de vuurzee met negen stralen, doch kon in het begin, ten. gevolge van te weinig druk op de water leiding, niet voldoende water geven. Na eenigen tijd ging dit beter Een groep van twintig man van den Opbouwdienst, die toevallig passeerde, werd gerequireerd om assistentie te verleenen. Om 9 uur stond het geheele gebouwencomplex in lichter laaie en werd door de brandweer om meer materieel verzocht. Spoedig rukte nog een spuit ter assistentie aan, zoodat nog meer stralen op de vuurzee werden geworpen. Ook de magirusladder werd in gebruik genomen. Een enorme menschenmenigte moest op grooten afstand worden gehouden. Het pakhuis was nagenoeg geheel ge vuld met graan en eikels. Gisteren was toevallig een hoeveelheid graan afge leverd. De schade wordt door verzekering ge dekt. Nader vernemen wij nog, dat, dank zij Verscheidene arrestaties te Groningen Naar aanleiding van de ontdekking van een groote hoeveelheid koffie in een café te Delfzijl, stelde de hamsterbrigade van de politie te Groningen een onderzoek in, waarbij tal van onregelmatigheden aan het licht kwamen. Het bleek, dat men te doen had met een grooten kettinghandel in koffie en thee. Een spoor leidde naar een belangrijken diefstal van koffie uit één der grootste bedrijven te Groningen. Een andere firma te Groningen bleek een flinke partij koffie niet te hebben aange meld. Deze beide partijen werden tegen zeer hooge prijzen verhandeld, en, gelijk te verwachten, verleende daarbij een reeks van tusschenpersonen, onder wie tal van bekenden uit de smokkelwereld, tegen hooge winsten hun tusschenkomst. De caféhouder R. de G. te Groningen werd in verband met deze zaak gearres teerd en ter beschikking van de justitie gesteld. Verder werden aangehouden de 28-jarige fabriekschef G. D., de 44-jarige winkelier H. S., de 47-jarige G. van V., de 29-jarige H. S., van beroep grossier in gloeilampen, en de 26-jarige L. K.allen te Groningen. Een gewezen agent van po litie, D., die sedert jaren met pensioen is, werd aangehouden wegens heling. Hij kocht n.l. gestolen koffie en thee van den 22-jarigen J. K die als expeditieknecht in de gelegenheid was diefstal te plegen ten nadeele van zijn patroon. Voorts zijn nog eenige andere personen aangehouden, in verband waarmede het onderzoek wordt voortgezet. Eenige honderden kilo’s koffie en thee zijn in beslag genomen. KAAS ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. de N.S.B., zich daardoor beleedigd gevoe lend. had terzake een klacht ingediend. Het O.M., het ten laste gelegde, na ge tuigenverhoor bewezen achtend, had een geldboete van 50, subsidiair 25 dagen hechtenis is tegen den arts geëischt. De rechtbank veroordeelde den arts tot een geldboete van 25, bij niet-betaling te vervangen door tien dagen hechtenis. 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. GEDETINEERDE STAK MEDE GEVANGENE MET EEN MES. Tegen den 25-jarigen mijnwerker J. A v. d. L., zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande, die op 9 Mei j.l. in Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet. steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kplenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas- cokes 110 k.g. bruinkoolbriketten: 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. 21 Oct. t/m 27 Oct. 7 dagen extra t/m 3 Nov., echter niet in restau rants e. d. de bijzondere gevangenis te Scheveningen een mede-gedetineerde met een boekbin dersmes zou hebben gestoken, had het O.M. één maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank legde een gevangenisstraf op voor den tijd van veertien dagen. STATIONSBEAMBTE VRIJGESPROKEN VAN HET VEROORZAKEN VAN VERKEERSGEVAAR. De 41-jarige arbeider-telegrafist G. v. G. te Zwammerdam, die op 24 October 1939 aan den wagenvoerder van een loco motor met een daarachter gekoppelden kolenwagen toestemming had gegeven om daarmee te vertrekken in de richting Al- phen aan den Rijn, zonder dat hij zelf toestemming had vefkregen van dengene. die met den treindienst was belast, tenge volge waarvan op den spoorweg gevaar zou zijn ontstaan voor het verkeer op den spoorweg, had te dier zake een geldboete van 50, subsidiair 25 dagen hechtenis tegen zich hooren eischen. Eenigen tijd geleden kondigde De Ne derlandsche Unie een belangrijk initiatief aan met betrekking tot de organisatie van een nationale jeugdbeweging, waarin onze jeugd in één groot verband zou wor den bijeengebracht, met eerbiediging van de geestelijke verscheidenheid en de vrij heid van levensbeschouwing en opvoe ding. De plannen dienaangaande zijn thans volledig uitgewerkt Van de zijde der Nederlandsche Unie ontvingen wij een uiteenzetting, waaraan wij het volgende ontleenen Voorop worde gesteld, dat zuiver ker kelijke jeugdvereenigingen buiten het ter rein der nationale jeugdorganisatie val len en voorts, dat deze jeugdorganisatie zoowel de jongens als de meisjes omvat en de kwestie van de coëducatie door iedere groepeering naar eigen inzicht kan worden geregeld. De Nederlandsche Unie nu ziet aan het hoofd der jeugdorganisatie een, in onder ling overleg aan te wijzen, nationalen hoofdleider, die met enkele commissaris sen het nationale hoofdkwartier vormt De nationale hoofleider heeft de uitvoe rende macht van de beslissingen, die hij met de hoofdkwartier-commissarissen heeft genomen. De hoofdkwartier-com missarissen vertegenwoordigen de ver schillende geestelijke stroomingen in ons volk en worden door den hoofdleider uit een bindende voordracht gekozen en be noemd, welke voordracht door de leiding gevende instanties op het gebied der jeugdvorming en opvoeding wordt aange boden. Om duidelijk de figuur van de hoofd kwartier-commissarissen uit te doen ko men, wordt er op gewezen, dat zij jeugd leiders in feite dienen te zijn en geen afgevaardigden van geestelijke groepee ringen. Hun bijzondere opdracht is de vorming en de leiding der jeugd in hun groep ter hand te nemen op de geeste lijke beginselen, die in hun groep gel den, doch in vaderlandschen, Nederland- schen zin. Iedere groep is met dezen opzet dus ingeschakeld in het nationale geheel. Programma Het hoofdkwartier stelt voorts in na tionalen zin een minimumprogramma vast, dat alle groepen zullen moeten uit voeren. Dit minimumprogramma kan bijv, omvatten, de opvoeding tot natio naal bewustzijn en gemeenschapszin, tot offerbereidheid en tucht, de opvoeding tot kameraadschap, de vorming tot goede staatsburgers in den ruimsten zin des woords, het aankweeken van liefde voor eigen taal en cultuur en het leeren zien van schoonheid van eigen streek en lancf, terwijl bovendien de lichamelijke opvoe ding een waardiger plaats moet worden toegekend dan tot op heden in het al gemeen het geval is geweest. Naast een minimum-programma zal een gemeenschappelijk programma worden afgewerkt Dit gemeenschappelijke pro gramma zal het nationale saamhoorig- heidsgevoel versterken en kan bijv, be staan in gezamenlijke feestelijke herden kingen, in gezamenlijke onderlinge wed strijden en oefeningen, in gezamenlijke zomerkampen, in gezamenlijke tochten, en voor de ouderen ook in gezamenlijk sociaal werk. Het gemeenschappelijke zal en dit is van groote waarde ook hierin moe ten bestaan, dat voor de nationale jeugd organisatie één uniform wordt voorge schreven, dat met kleine distinctieve on derscheidingen naar de groepeeringen aan kan geven. Het ligt in de bedoeling, dat in de ge westen, districten en plaatsen door den nationalen hoofdleider een zelfstandige vertegenwoordiger wordt benoemd, die een dubbele taak krijgt te vervullen. Eenerzijds zal hij als vertegenwoordi ger van- den hoofdleider er op moeten toezien, dat het minimum-programma wordt uitgevoerd en anderzijds dat ver plichte gezamenlijke feesten, herdenkin gen, wedstrijden, enz. worden georgani seerd. Hij is in dit opzicht dus de ver bindingsman voor alle groepen en zorgt tegelijkertijd met de gewestelijke, dis tricts- en plaatselijke jeugdleiders voor de uitvoering der gezamenlijke „werk zaamheden.” Er zullen enkele leeftijdsgroepen moe ten worden gevormd, te beginnen met on geveer twaalf jaar, die voor de jongens uit moeten loopen op den arbeidsdienst, op een leeftijd van achttien en negen tien jaar. het krachtig ingrijpen van de brandweer, die met veertien stralen het vuur bestreed, het vuur tot de beide bovenste verdie pingen beperkt kon blijven. Deze zijn ge heel uitgebrand. Door de groote hoeveel heden water, welke in de vuurzee gewor pen zijn, staan de zakken met graan, op geslagen in de beide benedenverdiepingen, geheel in het water. De mannen van den Opbouwdienst, geassisteerd door personeel van den luchtbeschermingsdienst, hebben zooveel als zij konden, de zakken met graan naar buiten gesleept. In het pakhuis was voor ongeveer een millioen k.g. graan opgeslagen, waarvan het grootste gedeelte verbrand of door het water bedorven is. Tijdens het blusschingswerk werd een brandweerman door den rook bedwelmd. Hij kon naar huis worden vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Aanvankelijk werd aan een explosie in de drooginrichting gedacht, doch dit staat nog niet vast Vonnis Het Kriegsgericht ging vervolgens in de raadskamer. Na heropening deelde de president mede, dat de volgende uitspraak was gedaan: de twintigjarige A. W. is veroor deeld tot drie jaar tuchthuisstraf, de negentienjarige B. K. tot twee de K. de jarige H. van L. tot een jaar en 6 maanden gevangenisstraf en H. S. tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en W. N. tot een jaar en drie maanden gevangenis straf. Open groepeeringen I De Nederlandsche Unie weet dat het geheele project niet plotseling en over haast kan worden uitgevoerd. Het geheel moet groeien en de bestaande jeugdorga nisaties moeten eerst doordrongen zijn van de centrale ideëen van dit schema. Toch moet en mag niet om bijkomstige redenen gedraald worden en is het van groot belang, dat in ieder geval de open groepeeringen dadelijk beginnen. Het is n.l. zoo gesteld, dat er groote groepen van jongeren, die tot dusverre niet georganiseerd waren in een bepaald verband, thans dringend vragen om in een open jeugdorganisatie te worden op genomen. Het programma van deze groepen dient echter zoo te worden opgesteld, dat het in de geheele jeugdorganisatie past Er zal voor de open groepeeringen een aantal leiders noodig zijn. Naast de orga nisatie, zal derhalve de vorming van jeugdleiders voor de open groepen ter hand moeten worden genomen. Het is de bedoeling van De Nederlandsche Unie om, onder bevoegde en bekwame leiding, deze vorming op zich te nemen, opdat van den aanvang af gewaakt kan worden tegen dilettantisme. Daarom wordt thans tevens een oproep gericht tot hen, die als leider van de open groepeeringen in aanmerking zou den willen komen, opdat De Nederland sche Unie binnen korten tijd de vorming van een soort kamp kan beginnen en zoe ken naar de verantwoorde leiding der open groepeeringen. Behoefte aan sportvelden en localiteiten Met nadruk moet worden gewezen, op het feit, dat, als straks de nationale jeugd organisatie de gehééle Nederlandsche jeugd omvat, de overheid zal moeten over gaan tot den aanleg van vele nieuwe sportvelden en tot de beschikbaarstelling van vele localiteiten voor het jeugdwerk, aangezien nu reeds allerlei werk moet blijven liggen, door gebrek aan ruimte en velden. Dat de Nederlandsche Unie het hierbo ven uiteengezette plan wil aanvatten, vindt zijn oorzaak hierin, dat de tijd voor een nationale jeugdorganisatie rijp is en dat de Nederlandsche Unie haar aanhang onder alle lagen en groepen des volks telt. Het gaat en dat neme men ern stig echter niet om De Unie zélf. Hef gaat om het volksbelang en niemand ont- kenne, dat de jeugdvorming een vraag stuk van de eerste orde is! Raad van toezicht Een nationale jeugdorganisatie heeft noodzakelijk den steun en de controle der ouderen noodig. Naast het nationale hoofdkwartier zal daarom een Raad van toezicht worden benoemd, waarin personen zitting zullen moeten hebben, die eener zijds de groote waarde van een nationale jeugdbeweging voor het Nederlandsche volk beseffen en eenig inzicht hebben in de vraagstukken, die daarbij aan de orde komen, anderzijds vertegenwoordi gers zijn van van de verschillende groote geestelijke stroomingen in ons volk. De raad van toezicht zal in de eerste plaats het orgaan moeten zijn tegenover hetwelk de nationale hoofdleider alge- meene verantwoordelijkheid draagt, ter wijl bovendien de algemeene controle op het hoofdkwartier aan den Raad van toe zicht moet worden toevertrouwd. 9 Sept, t/m 1 Nov. 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. 21 Oct. t/m 27 Oct., 7 dagen extra t/m 8 Nov., óók in restaurants. Leidersvorming Een belangrijke aangelegenheid is voorts de leidersvorming. Zij dient aan iedere groep zelf te worden overgelaten met dien verstande, dat ook voor deze vor ming een algemeen minimum programma moet gelden, dat voor alle groepen het zelfde is. De opleiding en vorming zal, voor zoover het dit minimum program ma betreft, gezamenlijk kunnen geschie den, waarvoor te zijner tijd een jeugd- leiderscentrum moet worden gesticht. Als diepere achtergrond voor de ge heele nationale jeugdorganisatie zien wij de Christelijke levensovertuiging, die ook in de open groepeeringen in zekeren zin kan worden aanvaard. De verdediger, mr. van Leyenhorst, vroeg aandacht voor het feit, dat het Nederlandsche volk reeds een reeks van lange jaren in de pers, in vergade ringen en van den kansel af wordt bewerkt. Al deze instanties verkondig den, dat het nationaal socialisme de vrijheid van het Nederlandsche volk vernietigen zou. Een stroom van leu gens vloeide vele jaren lang over ons land. Geen enkel middel werd onbe proefd gelaten om alles wat nationaal socialistisch was, verdacht te maken. Stelselmatig werd er op gewezen, dat het nationaal socialisme hier nimmer aan de macht mocht komen. Men zou wel zorgen, dat het buiten de grens bleef en dat de kleine minderheid van Nederlandsche nationaal socialisten geen kans kreeg, dat bereikte men door ontrechting en broodroof. De Neder landsche jeugd werd opgevoed in een geest, die anti-nationaal socialistisch was. Zij begrepen er niets van en de jeugd, die niets begreep, nam alles maar aan. De vraag restKan men nu al deze jongeren ten volle verant woordelijk moet luidenNeen. Zij zijn zelf de be drogenen. De bedriegers hadden hier eigenlijk moeten terecht staan. Ter- wille van het Nederlandsche volk, dat nu eenmaal moet bouwen op de jonge ren, waarover het beschikt, vroeg spr. clementie. Men moet inzien, dat hun daad ingegeven is door ouderen en hen zoo behandelen, dat zij straks, in een nieuw tijdperk mee kunnen doen als volwaardige volksgenooten. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. De openbare aanklager begon zijn eisch met vast te stellen, dat hij zeker voor deze beklaagden de doodstraf zou hebben geëischt, indien zij wat ouder waren geweest. In ieder geval moet spr. voor deze ongehoord zware over treding onmiddellijke arrestatie verlan gen. Speciaal in Haarlem en omgeving gebeurden de meeste delicten tegen de Duitsche Weermacht. Komt zoo’n geval echter nog eenmaal voor, dan zal on geacht den ouderdom der verdachten, niet anders dan de doodstraf kunnen volgen. Door de methoden, die verdachten toepasten, wordt het vaderland niet ge diend. De verdachten zeggen wel, dat zij tegen de N.S.B. waren, maar heel hun actie was anti-Duitsch. Spr. wil niet temin rekening houden met de omstan digheid dat zij niet de volle draagwijdte van hun daad begrepen hebben, maar een voorbeeld moet worden gesteld. De eisch is voor de 16-jarigen drie-en-een- half jaar gevangenisstraf, zij moeten minstens tot het einde van den oorlog opgeborgen worden, voor D. K. drie jaar tuchthuisstraf, voor K. vier jaar tuchthuisstraf en voor W. vijf jaar tuchthuisstraf. De rechtbank, het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen achtend, sprak verdachte daarvan vrij. NIET MEEGESTREDEN TEGEN DE COLORADOKEVERLARVE Voor den Utrechtschen kantonrechter hebben eenige tientallen boeren uit de Betuwe terecht gestaan, omdat zij zich niet gehouden hadden aan de wettelijke verplichting om hun aardappelplanten te bespuiten met calcium-arsenaat tegen het gevaar van de coloradokeverlarve. De verschillende gemeenten in de Betuwe stellen n.l. gratis calcium-arsenaat ter beschikking aan de boeren. De boeren zijn dan verplicht hun aardappelplanten ten minste tweemaal met het bestrijdings middel tegen het gevreesde insect te be spuiten. De ambtenaar van het O.M. achtte het feit zeer ernstig De boeren moeten be grijpen, aldus spr., dat de bestrijding van den coloradokever een nationaal belang is. Spr. wilde echter eenige verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen. De boeren uit de Betuwe hadden half Juni, den tijd, waarop zij zich hadden schuldig gemaakt aan de overtreding, veel zorgen. Zij stonden er voor de schade te herstellen, welke door de Inundatie was ontstaan. Daarom wilde de ambte naar mild zijn in de mate van de straf. Met een waarschuwing aan de aanwezige verdachten, dat zij er een volgenden keer niet zoo gemakkelijk zouden afkomen, eischte de ambtenaar straffen varieerend tusschen twee en zes gulden. De kanton rechter wees conform dezen eisch vonnis- Het Kriegsgericht heeft Maandag het gebouw van het kantongerecht Haarlem zitting gehouden ter behande ling van een geval van sabotage. Terecht stonden de 16-jarigen H. V. L. uit Bloemendaal, H. S. uit Haarlem en W. N. uit Bloemendaal, de 18-jarige A. v. d. K. uit Haarlem, de 19-jarige B. K., eveneens uit Haarlem en de 20- jarige A. W. uit Bloemendaal. Allen leerlingen van M.U.L.O., H.B.S. en lyceum. Uit het verhoor kwam vast te staan, dat zij een vereeniging hadden gesticht „A.D.J.O.” genaamd. Deze vereeniging „A.D.J.O.” bestond reeds vóór de komst der Duitschers. Daarna werd zij gereorganiseerd en van een naam voorzien, het werd ofwel „Anti organisatie”, eerst H. S. en later A. v. d. K. als lei der optraden. De vereeniging telde on geveer 70 leden, alle schoolgaande jon gelieden. De voornaamste opdracht, die deze jonge mannen uitvoerden was Ieder, die N.S.B.-ër was of van soort gelijke sympathieën verdacht werd, op een lijstje te plaatsen. De leden werden niet bij naam maar bij een geheim nummer, b.v. „x 13” genoemd. Sabotage stond nog niet op hun pro gramma, toen echter de kranten een waarschuwing tegen sabotagedaden be vatten, werd nogmaals een nieuwe vorm aan de vereeniging gegeven en kreeg zij als doelsabotage plegen Men verkleinde de vereeniging, op voorstel van A. W., die het werken met zooveel jongens te gevaarlijk vond en meer nuttig effect van een kleine vereeniging verwachtte. Hij werd, om zijn idee en zijn uiteenzetting omtrent de eventueele werkwijze, als leider ge kozen. Een nieuwen naam had men voorloopig nog niet gevonden. De presidentWie heeft het voorstel omtrent sabotage van een kabel ge daan Verdachte weet het niet meer, maar gelooft, dat het W. kan geweest zijn. Zij hadden, zonder te weten waarvoor het voorwerp diende, vastgesteld, dat ergens een kabel was aangelegd. Die kabel was er vóór den oorlog niet, dus moest het een Duitsche kabel zijn. Men besloot nu dezen kabel te vernie len. W. had op 14 September j.l. de opdracht gegeven verdachte H. v. L. zou de daad uitvoeren, de rest van het gezelschap ging op wacht staan. Ver dachte S. bracht van huis een appel- stroopbus mee en daarin werd spiritus gedaan. Nadat het blik aan den kabel bevestigd was met een ijzerdraad, werd het in brand gestoken en vluchtte men op de fiets weg. Het was toen ’s avonds 9.15 uur. Verdachte W. kwam den vol genden dag den anderen, die reeds in vergadering bijeen waren, mededeelen, dat de onderneming niet gelukt was, omdat de zaak verkeerd werd aange pakt. Men had n.l. niet voor voldoende toetreding van zuurstof gezorgd, ’s Avonds werd het op dezelfde plaats nog eens over gedaan. Zij dachten thans geslaagd te zijn, maar hadden weer pech, want juist toen de brand beloofde effect te zullen hebben, kwam een politie-agent voorbij, die de vlam men doofde. Een toevallige huiszoe king later bracht de gegevens omtrent de vereeniging aan het licht en toen ging men ook eens nadenken over de gepleegde sabotage. Uit de verklaringen van verdachte N. bleek, dat niet alleen de namen en adressen van N.S.B.-ërs werden geno teerd, maar ook die van leden der N.S.A.P., „Zwart Front” en later „Na tionaal Front”. Verdachte K. verklaarde later, dat nog een Duitsch bord met militaire aanwij zingen door verdachten verwijderd is. Verdachte D. K. ontkende, dat hij betrokken was geweest bij de uitwer king van het nieuwe plan. Pas paar uur vóór de tweede actie heeft men hem uitgenoodigd mee te doen. Verdachte wilde afbreuk aan de Duit schers doen. jaar tuchthuisstraf, jarige A. van den jaar tuchthuisstraf, Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand 1 eenheid TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. De geldigheidsduur der voor October aangewezen bons is verlengd tot en met 14 November 1940. RUND-, KALFS. Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener; voor leverartikelen als b.v. Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6