i94a Griekenland ir. J. E. F. de Kok doeltreffend Londen weer bestookt Italiaansche opmarsch De crematie van duurt voort van Vergemakkelijking van het betalings verkeer met Duitschland i Vrijdag 1 November No. 17714. in VERDUISTEREN van 6.11 uur run. I V tot 8,37 uur v,m, i V Het Grieksche leger- bericht Athene meldt terugtrek kende beweging der Grieksche troepen DE TERUGKEER VAN NEDERLANDSCH CULTUURBEZIT 1 A Dokterstelefoon: Vliegvelden met succes gebombardeerd IK w p F een De Rijkscommissaris reikt onder scheidingen uit aan de commis- sarissen-generaal Gisteren had te Westerveld de crematie plaats van het stoffelijke overschot van ir. J. E. F. de Kok, in leven directeur-generaal der Nederlandsche Mij. tot exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. Vele hooggeplaatste personen volg den de baar naar het crematorium. (Polygoon) Geen Russische vliegtuigen voor Griekenland 5 5 s Nieuwe bons voor boter, vetten, kaas, vleesch en petroleum Geslaagde aanval op munitiedepot Maan: 2 Nov. op 11.27 u. v.m. onder 8.26 uur n.m. No. 394920 No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een belangrijke tegemoetkoming voor Nederlanders, die kapitaal in Duitschland hebben belegd Opmarsch in twee richtingen Italianen versnellen hun offensief Albaneesche sympathie voor de Italiaansche actie f Wi>i COURANT HAAGSCIIE PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: ber a.s. ver- de vele van een reusachtige men. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spoor van wegen te bekennen. In het bijzonder valt op te merken, dat aangezien het tactische plan van den opmarsch overeenkomt met de wenschen van de Albaneezen, ’t enthousiasme en den strijdlust van de Skipetaren-troepen, die zij aan zij met de Italiaansche troepen strijden, enorm zijn. Overal in de bezette ge bieden heeft het opperbevel van de Italiaansche troepen meel en kleeding uitgereikt. Aanwijzing van bons voor brood, bloem en grutterswaren volgt nog Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Een andere aanval richtte zich op een vliegveld bij Birmingham, waarbij ver scheidene treffers op hangars en ge bouwen geplaatst konden worden. Eén der aanvallende toestellen, een Do-17, keerde na enkele minuten nog eens ter waarneming terug en kon constateeren, dat de hoofdwand van de grootste hangar instortte en puinhoop ontstond. Bon 15 voor boter of margarine De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij deelt mede Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 No vember a.s. geeft de met ,,15” ge nummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedu rende genoemd tijdvak de met „15” genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bons, welke op 8 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog Het Russische telegraafagentschap Tass publiceert het volgende offi- cieele dementi: Het agentschap Reuter verspreidt een bericht, dat in het Amerikaansche blad „New York Times” is gepubliceerd, vol gens hetwel de laatste dagen mi litaire vliegtuigen ten getale van 20 of 150 uit de Sovjet-Unie in Griekenland zijn aangekomen. Tass is gemachtigd bekend te ma ken, dat dit geheele bericht een fantasie is en op geenerlei wijze met de feiten overeenkomt. Evenredige belasting Teneinde te vermijden, dat bij de over making van de uit de vervreemding of terugbetaling van bedragen uit vermo- gensbeleggingen voortvloeiende bedragen onrechtmatige winsten worden gemaakt, is bij verordening van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën te ’s-Gravenhage een evenredige be lasting ingevoerd. Deze belasting wordt slechts geheven, indien opbrengsten uit de verzilvering of amortisatie van zulke waarden uit het Duitsche rijk naar het bezette Nederlandsche gebied uiterlijk Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p post 10 ct Met voldoening zal zeker door landgenooten de mededeeling zijn ge lezen, gedaan in de vergadering van de Nederlandsche Vereeniging van Archi varissen, over de teruggave van oude Nederlandsche cultuurgoederen, welke zich sedert langen tijd in Fransch of Belgisch bezit bevonden: belangrijke archiefstukken en documenten, die tij dens de Fransche revolutie en in den Napoleontischen tijd naar Parijs zijn verdwenen en waarvan men er vele nog in die stad of elders in Frankrijk heeft aangetroffen; kostbare stukken, die na de afscheiding van Zuid- en Noord-Nederland voor ons land waren verloren gegaan en zich o.a. in Brussel bevinden. Het behoeft geen betoog, dat zulke stukken, die ten nauwste samenhangen met de geschiedenis van ons land en van ons volk, in Nederland thuis behoo- ren, waar zjj een hoogst waardevol cul tuurbezit vormen. Nu Fransch gebied en België evenals ons land door Duitschland zijn bezet, is de mogelijk heid ontstaan om dergelijke bezittingen uit te wisselen, nadat de kostbaarheden en zeldzaamheden weder aan de oor spronkelijke rechthebbenden terug komen. Duitschland heeft gezorgd, dat de aan dat land toekomende archief stukken, acten, kunstwerken e.d.» die in Grieksche haven tegenover Korfoe bezet? Het Zuid-Slavische blad „Politika” meldt uit het grensplaatsje Stenje aan het Prespan-meer, dat men in alle grensplaatsen het gebulder der zware artillerie hoort. Vernomen wordt, dat de Italianen eenige Grieksche havens tegenover het eiland Korfoe hebben bezet. De Grieksche grens tegenover Zuid- Slavië is volkomen gesloten. De Griek sche grensbeambten verbieden het passeeren van in Zuid-Slavië wonende Grieken, zoodat men niets te weten kan komen. Slechts van de boeren, die zich nog naar hun velden op Grieksch gebied kunnen begeven, ver neemt men, dat de mobilisatie in ver sneld tempo wordt voortgezet en dat de Grieksche troepen rond Lerin zijn geconcentreerd, aldus Stefani. die de vijandelijke stellingen bombar- deeren, gesteund. Zoodra de voortruk kende troepen ergens stellingen be trokken hebben, wordt het zware ge schut met muildieren aangevoerd. We gens de enorme regens der laatste dagen is aan de Italiaansche soldaten een extra-rantsoen raki uitgereikt, op dat zij geen koude lijden. Raki is de nationale Albaneesche drank, een soort brandewijn. Aan de operaties in Griekenland nemen hoofdzakelijk Alpi ni en Bersaglieri deel, maar ook Alba neesche troepen, kenbaar door hun rood en witte fez, bevinden zich in de regimenten der Italiaansche voor hoede. Gisteren heeft de Rijkscommissaris Seyss-Inquart in het bijzijn van zijn naaste medewerkers en zijn gevolmach tigden voor de provinciën, aan de vier commissarissen-generaal, de heeren Fischböck, Wimmer, Rauter en Schmidt, het Kriegsverdienstkreuz tweede klasse uitgereikt, dat hun wegens hunne ver- (Zie verder le blad, pag. 2.) diensten door den Führer is verleend. Voor kaas bon 52 Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 No vember a.s. geeft de met „52” ge nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52” ge nummerde bons, welke op 10 Nqvem- ber a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 1 No vember a.s., met dien verstande, dat deze bons gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrij ging van kaas in hotels, restaurants e d V 5 V V i V s V X V 5 V V V V V V g den vreemde verbleven, binnen de eigen grenzen zijn teruggekeerd. Thans zal ook Nederland, door de be moeiingen van de bezettende macht, weder in het bezit worden gesteld van deze in den vreemde geraakte histori sche vaderlandsche cultuurgoederen. Een zoo gaaf mogelijk geestelijk bezit, ook in historisch opzicht, is voor de kracht van het eigen volkskarakter van groote beteekems. Weer een luchtaanval op Patras De geestdrift der Atheners schijnt op het bericht van den derden lucht aanval op Patras gistermorgen be koeld te zijn. Tijdens het luchtalarm van gistermiddag althans waren de straten in recordtempo ontruimd. Slechts weinigen waren zoo nieuwsgie rig dat zij bleven staan om naar de lucht te staren. Een verkenningsvliegtuig vloog in den middag over de stad. Het wierp echter geen bommen en verdween ach ter een wolkengordijn. Duitsche bommenwerpers hebben gis termiddag Londen doeltreffend aange vallen. In de City konden branden en ont ploffingen worden waargenomen. In het Zuidwestelijke gedeelte van de stad werd een rangeerstation getroffen. Een tamelijk groote fabrieks-installatie werd zwaar beschadigd. Ten Noorden van Londen werd een vliegveld met ver scheidene bommen bestookt. Enkele op den beganen grond staande vliegtuigen werden geheel vernield. De Duitsche vliegers beschoten daarop in duikvlucht de andere nog op het vliegveld staande tweemotorige vijandelijke vliegtuigen zoo doeltreffend met machinegeweer- vuur. dat wordt aangenomen, dat het grootste gedeelte van de ongeveer 30 vijandelijke toestellen buiten gevecht gesteld is. Aanval op Engelsche kuststad Een bomaanval van het Duitsche luchtwapen op een stad aan de Engel sche Zuidkust heeft in verscheidene loodsen in de nabijheid van het station brand doen ontstaan. Tengevolge van den sterken zeewind verbreidde het vuur zich met groote snelheid. Voor vleesch en vleeschwaren bons 07 Van de vleeschkaart geeft geduren de ’t tijdvak van Maandag 4 Novem ber tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07 vleesch” gemerkte bons recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, o f een rantsoen vleeschwaren. De met „07 Worst, vleeschwaren” ge merkte bon geeft gedurende dat tijd vak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bons van de vleeschkaart, welke op 10 Novem ber a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 No vember a.s. Ook voor deze bons geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November a.s. niet ge bruikt zullen mogen worden in hotels, restaurants e.d. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverarti- kelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bloem of bakmeel, grutters waren en brood Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geldigheidsduur van de nader aan te wijzen bon ter ver krijging van tarwebloem, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel niet op Zaterdag 2 No vember a.s., maar eerst op Maandag 4 November a.s. zal aanvangen. Na dere mededeeling hierover volgt, als mede over de bons voor grutterswa ren griesmeel, rijst, havermout, ma caroni enz.) en brood. Bon 7 voor petroleum Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 29 De cember a.s. geeft de met „periode 7” gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum. Gistermiddag zijn verscheidene Duitsche duikbommenwerpers van het type Ju-88 opgestegen om een duikaanval te doen op een munitie depot in Zuid-Engeland. Verken ners hadden enkele dagen geleden door nauwkeurige foto’s vastge steld, waar deze goed gecamou fleerde munitie-opslagplaats lag. De aanval gelukte volkomen. Tal rijke bommen van het zwaarste kaliber werden op de afzonderlijke kazematten geworpen. Deze kaze matten vlogen in de lucht. Een in de nabijheid staande trein, welke juist met zware granaten en vlieg tuigbommen zou worden geladen, kreeg enkele treffers en geraakte in brand. Te oordeelen naar den vuur gloed moet de schade buitengewoon aanzienlijk zijn. Maandelijksche vrije grens Bovendien worden voor het betalings- Het D.N.B. meldt uit Athene: Het eergisteravond uitgegeven offi- cieele legerbericht van het Griek sche opperbevel meldt terugtrek kende bewegingen van de Griek sche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd, dat het gisteren rustig is gebleven. Veelzeggend ten aanzien van sympathieën der bevolking van de oorlogszone is een zinsnede in het le gerbericht, volgens hetwelk ongeregel de gewapende benden tezamen met de Italianen opereeren. Stampalia niet gebombardeerd Het Britsche radiobericht, volgens hetwelk het tot de Dodekanesos be- hoorende eiland Stampalia door Engel sche luchtstrijdkrachten zwaar zou zijn gebombardeerd, wordt in welin gelichte Italiaansche kringen catego risch tegengesproken. A A A X A 2 A A A 1 A s A i X A A X A X A X A X A X A X ««««««««««««««««««««««««««o.- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 3is h 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. llb«oi Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Belangrijke maatregelen zijn afge- kondigd op een gebied, dat van een economisch standpunt gezien, in het middelpunt der belangstelling staat het betalingsverkeer met Duitsch land. Velen in ons land immers hebben Volgens het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier en vol gens de berichten der oorlogscor respondenten, geschiedt de op marsch der Italiaansche colonnes op Grieksch grondgebied in twee richtingen: van het gebied van Argirocastro naar Janina en van J^orcha naar Florina. Eerstge noemde van deze steden ligt slechts op ongeveer 40 k.m. van de grens. Van Janina leiden wegen in de rich ting van Athene en van Florina leidt een 150 k.m. lange weg naar Saloniki, aldus merkte de „Messaggero” in zijn commentaar op de operaties op. Het blad voegt eraan toe, dat ondanks het aanhoudende slechte weer en de weg versperringen, veroorzaakt door de te rugtrekkende Grieken, die de bruggen hebben opgeblazen, de Italiaansche opmarsch zonder eenige vertraging voortgaat. De taktiek van het Griek sche leger schijnt tot dusver een de fensief karakter te dragen en er wordt slechts eenigen min of meer krachti- gen tegenstand ondervonden van de achterhoeden, waarna de vijand zich op meer naar achteren gelegen stellin gen terugtrekt en er daarbij vooral zorg voor draagt, de verbindingswe gen te vernielen of te beschadigen. Volgens de laatste berichten uit Argyrocastro is de Italiaansche op marsch in Griekenland aan alle fronten versneld, nu het weer voor de eerste maal sinds het begin van het conflict is verbeterd. De Italianen maken hoofdzakelijk gebruik van tweewielige voertuigen met inbegrip van rijwielen en van met machinegeweren uitgeruste motorrij wielen. De infanterie .wordt door sper vuur der artillerie en door vliegtuigen, De speciale verslaggever van Ste fani aan het Grieksch-AIbaneesche front meldt, dat het fascistische leger in Griekenland oprukt van de zeezijde en van den kant van de hoogvlakte van de Morava. Italiaansche detachementen zetten hun opmarsch ondanks de slechte weersomstandigheden regelmatig voort. Ook het luchtwapen werkt ondanks de hevige regens, sneeuw en onweders zeer doeltreffend sa- verkeer van Duitschland naar het bezette Nederlandsche gebied verdere faciliteiten gegeven, welke een opruiming van tot nu toe bestaande ongewenschte technische hindernissen beteekenen. Dit geldt in bijzonder voor betalingen op het gebied van het warenverkeer Daarenboven wordt voor overmakingen naar het bezette Ne derlandsche gebied en voor verrekeningen en betalingen in het Duitsche Rijksgebied een maandelijksche vrije grens van 5000 Rijksmark per persoon ingevoerd. Naar evenredigheid wordt op het gebied van het reizigersverkeer een vrije grens van 1000 Rijksmark of 750 en voor het grens verkeer een dagelijksche som van 100 Rijksmark of 75, dan wel maandelijks 1000 Rijksmark of 750 ingesteld. Daarmee overeenkomend is het inzon derheid geoorloofd, afgezien van de mo gelijkheid der overmaking in het raam van de maandelijksche vrije grens van 5000 Rijksmark, de loonen van de in Duitschland werkzame Nederlandsche ar beiders en employe’s zonder speciale goed keuring in baar geld naar het bezette Nederlandsche gebied over te brengen. Evenals tot dusverre moeten alle over makingen van Duitschland naar het be zette Nederlandsche gebied, ook indien zij in de toekomst zonder speciale goed keuring kunnen geschieden, door storting van het daarmee overeenstemmende Rijks- markbedrag bij de Duitsche verrekenings- kas ter verrekening worden behandeld. Voor vermogenswaarden van emigranten en voor bepaalde openbare leeningen gel den bijzondere bepalingen. financieele belangen in Duitschland, bijvoorbeeld leeningen, hypotheken of andere kapitaalbeleggingen. De thans getroffen maatregel, dat zij hierover weer vrij kunnen beschik ken, zal voor velen een belangrijke verlichting zijn. De voornaamste maatregelen in dit verband vindt men hieronder samen gevat. In onsblad van morgen geven wij artikelsgewijze het betreffende be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betref fende het in het Duitsche Rijk belegde Nederlandsch kapitaal. Wij willen nog in het bijzonder de aandacht vestigen op den maatregel, welke werd getroffen met het doel te voorkomen, dat extra winsten als gevolg van de vrijmaking van Nederlandsch kapitaal in Duitschland in verkeerde handen komen. Zooals men hieronder zien zal, werd met het doel een belas tingpercentage vastgesteld, dat de Nederlandsche schatkist ten goede komt, dat wil dus zeggen de gemeenschap. Geen bepaalde personen, maar de ge meenschap dus zal van deze winsten profiteeren. Dit is een groot voordeel. De oorlog heeft, iedereen weet het, zware eischen aan de schatkist gesteld en zij doet dit nog. Nu gaat plotseling een bron van inkomsten vloeien, waaraan niemand meer gedacht heeft. De gaten in de schatkist kunnen thans voor een goed deel worden gestopt. Dit is een direct en een zeer verheu gend gevolg van de nieuwe maat regelen. Een overzicht der voornaamste bepa lingen laten wij thans hier volgen Bij Runderlass van den Rijksminister van Economische Zaken zijn met ingang van 1 November de Nederlandsche ver- mogensbeleggingen in Duitschland in be ginsel vrijgegeven. In het bijzonder kun nen in de toekomst renten, opbrengsten, winstaandeelen, huur- en pachtgelden, zoomede overeenkomstige regelmatig terugkeerende betalingen uit vermogens- beleggingen van in het bezette Neder landsche gebied zetelende personen in het Duitsche gebied ten volle zonder speciale goedkeuring naar het bezette Nederland sche gebied worden overgemaakt. Daar mede zijn in zooverre alle beperkingen, welke vroeger op grond van deviezen- politiek werden gemaakt, vervallen. Over de genoemde vérmogensbeleggingen zelf kan bovendien in het Duitsche rijksge bied vrijelijk worden beschikt. Het over maken van de uit de vervreemding of terugbetaling dezer vermogensbeleggingen voortvloeiende bedragen naar het bezette Nederlandsche gebied is op grond van een desbetreffende goedkeuring, welke op verzoek steeds zal worden verstrekt, even eens mogelijk. 31 December 1944 worden overgemaakt, geldig tot en met Vrijdag 15 Novem- Zij bedraagt tot en met 31 December 1941 70 pCt., in het jaar 1942 60 pCt., in het jaar 1943 40 pCt. en in het jaar 1944 20 pCt. en zij wordt bij de overdracht af gehouden. Vermindering of kwijtschelding dezer belasting kan in economisch ge rechtvaardigde gevallen worden toege staan, wanneer aannemelijk wordt ge maakt, dat de waarden voor de inwerking treding van deze verordening tot een hooger bedrag dan de na aftrek der be lasting resteerende bedragen zijn kregen. i j ■■'i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1