Spanje op den tweesprong KUNST EN LETTEREN De oorlog ter zee van Turkije De houding van Italiaansche opmarsch duurt voort Franco moet ook rekening houden met den binnen- landschen toestand CONCERT KöLNER KAMMER- SINFONIE-ORCHESTER De torpedeering de „Helli” ^^RINCESSE B^avillon Laval over de Fransch- Duitsche besprekingen NOORWEGEN Pa- Noorsch BRITSCH-INDIE STATEN VEREENIGDE FRANKRIJK ENGELAND Italiaansche tegenspraak Ie bl. pag 2 Hitler verleent onderscheidingen en Engelsch schip gezonken SCHEVENINGEN In de verte wenkt Gibraltar als een ster der hope Rheumatische pijnen zullen U dat bevestigen, want die weten bij ondervinding hoe weldadig een bloed-zuive rende Kruschen kuur werkt op het heele gestel. KRUSCHEN Bij alle apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76. 0.41, p. fl. De overstroomïngsramp in de Pyreneeën „Er moet nog een lange weg worden afgelegd” Een recept vuor een hoestsiroop Een kwart liter komt U slechts op 76 cent. Berlijn ziet geen reden vcor wijziging Voor onze Lezeressen. Chamberlain naar Californië? Luchtaanval op Britsch convooi ïal enS1Z™d^ ™8Shaj?.X“a“„ur' HAAGSCHE COURANT Vrijdag 1 ZUID-SLAVIE De verkiezingscampagne Dirigent Erich Kraack Nov. 1940 HET RINGENHUIS PB'Nf6ESTR. Vertrouwd adres Koopt a hoogsten prijs: zirlvern1 en OUD GOUD! RECLAMES. RECLAMES. te Berlijn in ver- In de Roosevelt in het er- is de Japan vindt den toestand nog niet duidelijk. Naar aanleiding van het Italiaansch- Grieksche conflict verklaarde de woord voerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken Suma „Wij nemen op het oogenblik geenerlei maat regelen, maar wij observeeren de si tuatie, die nog niet duidelijk is”. Boelgarije treft voorzorgs maatregelen. Aan de Boelgaarsch-Grieksche grens zijn door de Boelgaarsche regeering bij zondere voorzorgsmaatregelen getrof fen, nadat beKend werd, dat de Grie ken omvangrijke troepenbewegingen in Noord-West-Griekenland hadden onder nomen. van hun van van het con- Zee. Spaansch schip door Engelschen lastig gevallen. Het op weg naar Zuid-Amerika zijnde Spaansche passagiersschip „Domme”, dat Donderdag te Tenerife is aangekomen, is op 28 October te Gibraltar aan een Engel- sche contröle onderworpen. Nadat het daarop te Cadiz passagiers en post van Zuid-Amerika aan boord genomen had, werd het schip een uur na het vertrek uit Cadiz opnieuw door een Engelsch wachtschip aangehouden, meldt het D-N.B. Ondanks het protest van den kapitein, die erop wees, dat het schip reeds te Gibraltar aan contröle was onderworpen, namen de Engelschen zakken post in beslag. Solisten: Beatrice Reichert, cello, Lotte Hellwig Josten, viool „DE KERSENTUIN” Residentie Tooneel, i oogst met r. heeft geleid tot een Reuterbericht uit Athene zelfs in enkele weken alle schaden te herstellen en de ruines te herbouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze begonnen oorlog zijn ontstaan. Ik zal van de beide ontmoetingen, die ik heb bijgewoond, een ontroerende herinne ring bewaren. Toen ik maarschalk Pétain tegen over den Führer Adolf Hitler zag, begreep ik, dat men op een andere wijze dan door veldslagen het lot van de beide naties kan regelen. Frankrijk zal zich in de toekomst tegen buitenlandsche inmengingen we ten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen”. Minister Laval zal vandaag uit rijs naar Vichy terugkeeren. Het D.N.B. meldt uit Oslo: Volgens een bericht in de bladen is het Noorsche schip „H. J. Kyvig” gezonken. De 5 leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Een zwaar Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gisterochtend in de wateren ten Westen van Ierland het 5700 ton groote Britsche schip „Starstone” tot zinken gebracht. hiervan niets weet. Hoewel het visum te Londen kan zijn verstrekt zonder dat j x x -n van De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft aan luitenant- kolonel Vollbracht, commodore van een eskader torpedojagers, majoor Bloe- dorn, commandant van een gevechts groep, eerste luitenant Herrman, esca- drilleleider bij een gevechtseskader, het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Spanje wacht zijn tijd af Zooals de zaken nu staan moet het Engeland duidelijk zijn, dat het Spanje ernst is zich te doen gelden in den landenstrijd, die thans in Europa woedt. Van het Pyreneesche schiereiland heeft het niets te hopen. Nog heeft het Spaan sche volk zijn gewicht niet in de schaal geworpen. Nog staat het er bij en wanht af. Wanneer echter eenmaal de tijd is n-pn, v-eet het. wat het t’ d- staat. In de verte wenkt, als een hoep vjue ster, net nernieuwde oezit ,;n wat eenmaal Spaansche bodem was: Gibral tar. Spanje is nog niet geheel tot rust gekomen Wanneer men het groote werk gade slaat, dat Franco aangevangen heeft na de dagen van den verbitterden burger oorlog, zal men erkennen, dat het staat in het teeken van den opbouw. De wil om te overwinnen is taai en onverzet telijk. De burgeroorlog heeft het land verarmd en uitgeput achtergelaten. Doch Franco weet van geen terugkeeren of capituleeren. Hij gaat onvermoeid voort op den weg, dien hij zichzelf heeft uit gestippeld. Dat het invoeren van een nieuwe or- dening in Spanje geen gemakkelijk werk was, na de geweldige krachtsinspanning, welke de beide fronten had verzwakt, zal lederen onbevooroordeelden toeschou-1 wer duidelijk zijn. Prien bij den Führer De Führer en opperste bevelhebber der Weermacht heeft gisteren den suc cesvollen duikbootcommandant, luit, ter zee eerste klasse Prien, ontvangen en hem als vijfden officier van de Duit- sche Weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het ijzeren kruis over handigd. De Grieksch-Duitsche betrekkingen De telefonische verbinding tusschen Athene en Berlijn is verbroken, aldus meldt United Press. Ofschoon de Duitsch-Grieksche betrekkingen ondui delijk en delicaat zijn, wérden deze toch van de zijde van het Duitsche gezantschap te Athene tevredenstel lend genoemd, al zeide men, dat de situatie zich nog niet heeft geconso lideerd. De Grieksche regeering en de politie-organen doen al het moge lijke om incidenten te vermijden, wel ke tot moeilijkheden met Duitschland zouden kunnen leiden. Een woordvoerder van het Duitsche gezantschap verklaarde, dat Duitsch land niet in strijd is met Griekenland. Hij gaf uitdrukking aan de meening, dat de mogelijkheid van een voortbe staan der vriendschappelijke betrek kingen tusschen beide landen aanwe zig is, al keurt Duitschland de Itali aansche actie goed. De Italiaansche oorlog tegen Griekenland was volgens deze verklaring in hoofdzaak tegen den gemeenschappelijken vijand Enge land gericht. De woordvoerder voeg de hieraan nog toe dat blijkbaar voor- loopig niet de bedoeling bestond de gezanten uit Berlijn en Athene terug te roepen. NEHROE GEARRESTEERD Associated Press meldt, dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Jawa harlal Nehroe in Allahabad is gearres teerd. Hij behoort tot de meest bekende Indische politici, die zich bij de passie ve tegenstandsbeweging van Gandhi aansloot. In vroeger jaren was hij pre sident van het Indische nationale con gres. Wegens zijn anti-Èngelsche hou ding is hij talrijke malen in de gevan genis geworpen. Nehroe heeft zich thans ook verklaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereen komstige redevoeringen gehouden. Als gevolg van deze redevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Reuter meldt, dat deze arrestatie gisteravond na een be spreking tusschen Nehroe en Gandhi is verricht. IEDEREN AVOND MUZIEK STEMMING - GEZELLIGHEID het departement hiervan terstond kennis gesteld, is dit in het geval Chamberlain toch onwaarschijnlijk. De wereldberoemde dagelijksche dosis Kruschen Zout, zoo klein als ze is, doet wonderen. Lijders aan de hardnekkigste vormen van een onbekende, duikboot tot zinken ge- brachten Griekschen kruiser „Helli” heeft uitgewezen, dat het schip door torpedo’s van Italiaansch maaksel is getroffen. Deze technische bijzonderheid was om politieke redenen tot dusver niet bekend gemaakt. In verband hiermede wordt van bevoeg de Italiaansche zijde verklaardIn het Engelsche bericht wordt angstvallig het onbetwistbare feit verzwegen, dat groote torpedofabrieken van Fiume als mede de andere Italiaansche torpedo fabrieken veel aan buitenlandsche marines leveren. Ook aan de Engelsche marine zijn indertijd groote Italiaansche torpedo- leveranties gedaan. Het feit, dat uit de gevonden splinters de Italiaansche her komst van de torpedo’s is gebleken, bewijst derhalve niet in het minst, dat ook de duikboot, die den Griekschen kruiser tot zinken bracht, een Italiaansche duikboot was. Het is duidelijk, dat voor de uitvoe ring van deze Engelsche provocatie, het gebruik van een torpedo van Italiaansch fabrikaat een bijna onvermijdelijke nood zakelijkheid was. De zoo lang verzwegen en plotseling zoo sterk op den voorgrond geplaatste technische bijzonderheid bewijst en bekrachtigt slechts, dat de Grieksche kruiser „Helli” juist door een Engelsche duikboot met een Italiaansche torpedo tot zinken is gebracht. De staatssecretaris van het ministe rie van verkeer, Berthelot, die zoojuist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft een beschrijving gegeven van de door den overstroomïngsramp in de Py reneeën aangerichte schade. De bladen, welke hierover berichten publiceeren, melden, dat de verwoestingen nog erger zijn dan men zich eerst voorstelde. In de getroffen gebieden is het water bin nen een dag twintig meter gestegen. Te Perpignan heeft men in enkele dagen 347 millimeter neerslag gemeten. In ver scheidene dalen is de grond tot op de diepte van tien meter door de water massa’s weggespoeld. De wegen zijn ernstig beschadigd. Voor het herstellen van de ernstigste schade is een bedrag van honderd millioen franc noodzake lijk. De verbindingen met Spanje zijn onderbroken en men zal minstens 6 we ken moeten werken om een voorloopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De ramp wordt geweten aan de ontbos- sching ter plaatse. Men wil thans, om in de toekomst een herhaling te voor komen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. De Fransche minister van buiten landsche zaken en plaatsvervangende ministerpresident, Laval, heeft giste ren te Parijs tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: ,,De eerste besprekingen zijn ge voerd in èen atmosfeer van hoffelijk heid en in een geest van wederzijdsch begrip, hetgeen na een nederlaag on gebruikelijk is. Er moet nog een lan ge weg worden afgelegd, voordat alle bestaande kwesties zijn geregeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen ook Het had des te moeilijker problemen te overwinnen, omdat na beëindiging van den met Duitsche en Italiaansche hulp beslechten strijd zoowel tegen Engeland als Frankrijk zich nog deden gelden in de binnenlandsche politiek. Men vleide zich daar nog steeds met de hoop, dat een contra revolutie Franco en zijn aan hang zou wegvagen. Uiterlijk is het land in rust, doch innerlijk blijft het vuur van den opstand smeulen. Duistere machten blijven woe len, 'zoodat Franco den blik niet alleen naar buiten, doch ook naar binnen ge richt moet houden. Men blijft openlijk en in het verborgene tegen Franco agee- ren. De aanvoerder van de „vrije Fran- schen”, generaal de Gaulle, heeft in de laatste dagen zijn legioen ook openge steld voor roode Spanjaarden en aan den anderen kant heeft Churchill door zijn vertegenwoordiger, sir Hoare, te Madrid zekere aanbiedingen laten doen. Spanje, Duitschland en Italië Generalissimus Franco en zijn ver trouwde medewerker, de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, Su- ner, hebben echter een koel afwijzende houding aangenomen. Aan hun sympa thie voor, de asmogendheden kan geen twijfel bestaan. En van deze sympathie, welke wederkeerig is, maakten zij in Juli gebruik om de Tangerzone te be zetten en de ondubbelzinnige verklaring af te leggen, dat zij van den staat van neutraliteit waren overgegaan tot dien van niet-belligerent. Indien zij niet zoo zeker waren geweest van den steun van Duitschland en Italië, zouden zij hiertoe zeker niet zijn overgegaan. Ook op vele andere punten werd de samenwerking met Duitschland en Ita lië inniger. Hooge persoonlijkheden, o.a. Suner, vertoefden langen tijd binnen de Duitsche grenzen en aan de Fransch- Spaansche grens hadden Duitsch-Spaan- sche sympathiebetoogingen plaats. Men moest op deze wijze ook in Engeland wel inzien, dat Spanje niet voornemens was afzijdig te blijven bij de nieuwe ordening, die zich in Europa voltrekt en ook een hartig woordje zou mee spreken bij de oplossing van de Middel- landsche Zee problemen, wanneer het eenmaal zoo ver kwam. BIJZONDERE RECHTBANK Het departement van justitie heeft een volksrechtbank in het leven geroepen, welker taak het is, alle overtredingen der door den Rijkscommissaris uitgevaardig de verordeningen betreffende het verbod van politieke partijen in Noorwegen en activiteit ten gunste van het Noorsche koningshuis te behandelen Hier volgt een receptje, dat zijn doeltref fendheid bewezen heeft. Kook een kwart liter water, los er een eetlepel suiker in op en voeg hierbij 30 gram Vervus (dub bel geconcentreerd) die U bij eiken apo theker of drogist kunt verkrijgen (vastge stelde prijs: 76 cent). Alles goed door roeren en Uw hoestsiroop is géreed. Dosis: volwassenen: een eetlepel; kinderen van 8 tot 12 jaar; een dessertlepel; 3 tot 8 jaar een theelepel; te nemen na de voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan. Knip dit uitstekende receptje uit en be waar het: het komt U goed van pas. 1873 Vervolg van het le blad Engeland heeft stafbespre- kingen .met .Griekenland gevoerd Het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda” meldt uit Londen, dat daar thans wordt medegedeeld dat de Brit sche generale staf besprekingen met Griekenland heeft gevoerd. Grieksche steunpunten In verband met de Italiaansche luchtaanvallen op de Grieksche steun punten merkt de Corriere della Sera op, dat Griekenland in de afgeloopen jaren de organisatie van zijn lucht wapen zeer sterk heeft ontwikkeld. Het aantal Grieksche vliegvelden op het vasteland en op de eilanden be draagt ruim 60. Daarbij komen nood- landingsterreinen en geheime vliegvel den voor het geval van een conflict. Niet minder dan 3000 benzinedepóts voor vliegtuigen en voor oorlogssche pen zijn de laatste jaren aangelegd. De stemming in Albanië Omtrent de stemming in Albanië meldt de „Corriere della Sera” uit Tirana, dat het vastberaden en snelle aptwoord der Italiaansche wapens op het spel der intriges van de regeering Metaxas onder de Albaneesche bevol king een levendige golf van geestdrift hèeft gewekt. De straten van Tirana zijn gevuld met een onoverziènbare menigte. Met geestdrift worden de be richten over den opmarsch van de Italiaansche colonnes op Grieksch ge bied langs de grens ontvangen. De Albaneezen zien in deze actie Italië de verwezenlijking van ouden droom van terugkeer de Albaneesche bevolking Tsjamoeria in den schoot van Albaneesche vaderland. Radiorede van den leider der Albaneesche Moham medanen Over den radiozender van Tirana heeft de leider der Albaneesche Mo hammedanen, dr. Bexhet Sjapati, plechtig verzekerd, dat in den oorlog, dien de as tegen Groot-Brittannië voert, de Islamietische volken in be ginsel hun hoop zien op een vreed zame, rëchtvaardige toekomst. De wenschen van de geheele Islamietische wereld vergezellen Italië en Duitsch land in hun strijd tegen Engeland en voor de vestiging van een nieuwe orde en voor vrede en rechtvaardigheid. Hij besloot met zich in gedachte te richten tot den Koning-Keizer en den Duce, den beschermer van den Islam en de overwinning af te smeeken voor de zegevierende fascistische wapenen. Te Berlijn heeft men, naar van offi- cieuse zijde wordt gemeld, geen reden aan te nemen, dat in de houding van Turkije tegenover de in aanmerking ko mende mogendheden eenigerlei wijziging is gekomen. Deze meening hoorde men oisteren in de Wilhelir.strasse als ant- </oord“op de vraag van buitenlandsche Associated Press meldt uit doorgaans geloofwaardige bron, dat de vroegere premier Chamberlain zich cp weg naar Californië bevind.. Het bericht is af- tcmstig uit Chamberlains woonplaats rminghar.' waar slechts enkelen .1 op de >gte zijn gebracht. Ten aanzien van dit bericht wordt in net departement van Buitenlandsche Zaken te Washington verklaard, dat men DE POSITIE VAN SYRIË Het Fransche hooge commissariaat in Syrië noemt verschillende in het buiten land verspreide geruchten ten aanzien van de ontmoeting Hitler-Pétain onjuist. Zoo klopt het niet, dat Syrisch gebied door Duitschland of Italië bezet zou wor den voor het oprichten van steunpunten en dat de onafhankelijkheid van het Fransche mandaat in gevaar is gekomen. KUNSTTAAL KLEYKAMP Wegens de groote belangstelling Kunstzaal Kleykamp genoodzaakt de ten toonstelling van Jan van Herwijnen te verlengen tot en met Zondag 10 Nov, is medegedeeld, dat het onderzoek in het geval van den eenigen tijd geleden door Een tamelijk groot convooi werd, naar het D.N.B. nog verneemt, Woensdag waargenomen en door een aantal Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De schepen probeerden aan den aanval te ontkomen door een zig-zag koers te varen. Reeds na enkele minuten werd het convooi door enkele goed gerichte bommen op twee schepen, uit elkaar geslagen. Het convooi bestond uit 4 be geleidende schepen, 12 koopvaardijsche pen en een kruiser. Duitsche verken ningsvliegtuigen konden later consta- teeren, dat het Britsche koopvaardij schip „Kingsland” zoö ernstig bescha digd was, dat het als verloren moet worden beschouwd. personen- en goederenverkeer, vooral daar bemoeilijking van de verbinding met Europa op het oogenblik volledig is geworden door het staken van de Roe- meensche scheepvaart tusschen Con- stanza en Istanboel. Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogs toestand in de Middellandsche Zee even- tueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engelsche zij de aangekondigde beloften van vooien naar de Middellandsche Verscheidene economische kringen hou den dezë beloften reeds sinds lang voor bluf. di”cLurCDükdVerbeekeSafentie T0?nee1-’ ingden\t^H«Ph nu wederom dit stuk De vooSlin°PUWH rUg op te voeren' J»h.„ ae mid- VERTREK VAN JAPANNERS Gisteren heeft het eerste contingent Engeland wonende Japanners Londen verlaten om met het Stoomschip „Foe- sjimi Maroe” via de Vereenigde Staten naar Japan te vertrëkken. Het eerste contingent bestaat uit 170 Japanners. DE ONDERKONING VAN INDIË Downingstreet heeft gisteren medege deeld, dat de koning den ambtstermijn van lord Linlithgow als onderkoning en gouverneur-generaal van Britsch-Indie na April 1941 met een jaar heeft lengd. persvertegenwoordigers, wat de houding van Turkije ten aanzien van het Ita- liaansch-Grieksche conflict is. Tevens bestempelt men in politieke kringen der Rijkshoofdstad de uit het buitenland afkomstige geruchten over een Duitsch ultimatum en een Duitsche nota aan Turkije als „gebazel’ dat men niet ernstig kan opnemen. De V.P.B.-correspondent meldt: Ten aanzien van een bericht, over een reis van den Duitschen ambassadeur te Ankara, von Papen, worden te Berlijn geen mededeelingen verstrekt. Volgens Stefani is von Papen naar Berlijn vertrokken. De Duitsch-Grieksche betrekkingen zijn na het afbreken der-diplomatieke betrekkingen tusschen Italië en Grieken land, nog niet veranderd. Te Berlijn wordt de situatie echter in het licht van Duitschlands bondgenootschap met Ita lië bestudeerd. Engelsche plannen op den Balkan mislukt ARRESTATIES TE BELGRADO De politie te Belgrado heeft Dinsdag verscheidene vooraanstaande figuren in de rechts georiënteerde vernieuwings beweging Zbor („de vereeniging”) ge arresteerd. Naar men weet, meldt het D.N.B., hebben zich een week geleden botsingen voorgedaan tusschen aanhangers van deze door den vroegeren minister van justitie Dimitrije Ljotitsj opgerichte be weging, welke sedert haar bestaan vrij metselaars, Joden en andere destructie ve elementen bestrijdt en de onder Jood- sche leiding staande links-radicale stu denten der universiteit van Belgrado. De politie heeft ook in de partijhuizen omvangrijke huiszoekingen verricht. President Roosevelt heeft gisteren het eindstadium van den strijd om zijn her kiezing ingezet. lederen dag zal hij thans een groote rede houden en verschillende kleinere toespraken. Met zijn redevoe ring in Madison Square Garden aah den vooravond van den verkiezingsdag (5 November), zal de verkiezingsveldtocht van den president het hoogtepunt bereikt hebben. Óp grond van de verklaring van Willkie dat de huidige regeering Enge land in materieel opzicht niet voldoende steunt, neemt men aan, dat Roosevelt een verhooging van den steun aan Enge land bekend zal maken, meldt United Press uit New York. Volgens de jongste schattingen is het Willkie gelukt belangrijke bressen te slaan in de aanhangers der democraten. De schatting van het Gallup-instituut van gisteren gaf Roosevelt 53 procent der stemgerechtigden, dat is ly2 pet. minder dan op - 27 October en 2 pet. minder dan op 18 October. Secretaris van verwekt incident. Een door den secretaris van Roosevelt Early verwekt incident heeft in Noord- Amerikaansche kringen nogal stof doen opwaaien, meldt het D.N.B. Toen Roo sevelt na een te New York gehouden rede naar Washington terugkeerde, be lette e'en neger-politieagent Early den trein binnen te gaan, waarop Early den politieman een trap tegen den buik gaf. Dit incident heeft vooral in verband met de verkiezingscampagne zooveel opzien gebaard, dat de leider van de democratische partij Roosevelt ver zocht heeft, Early tot pa de verkiezin gen met verlof te zenden. Vooral onder de negerkiezers heeft het incident veel opwinding veroorzaakt. Vivaldi volgens Bach door Erieli gearrangeerd en K.V. 334 van van VivaN T^ehjken gloed en .1 Mozart’s Dr- ware temperaments- - geslaagde avond. Met de houding van de Balkanstaten in het huidige Italiaansch-Grieksche conflict, houdt het „Giornale d’Italia” zich in een opmerkelijk artike.l bezig. Het blad acht het Engelsche plan om dén geheelen Balkan tegen Italië in het geweer te brengen om zich zoo te ont trekken aan de verplichting tot hulpver- leening aan Griekenland, mislukt. Ten bewijze hiervan vestigt het blad er de aandacht op, dat het fabeltje van den opstand in Albanië reeds ondubbelzinnig door de feiten is weerlegd en het an dere fabeltje van een verstrakking in de houding van Zuid-Slavië tegenover Italië eveneens slechts een Engelsche wensch- droom is, Zuid-Slavië, aldus het blad, blijft rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel, welke concrete redenen voor de Italiaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauwkeurig, dat de Ita liaansche Balkanpolitiek het niet op avontuur heeft gemunt, mbar op verhel dering der betrekkingen met de Balkan- mogendheden en stabilisatie van den vrede op loyalen grondslag. Zuid-Slavië heeft dus geenerlei reden tot ongerust heid en tot een vijandige houding. Maar ook Engelands hoop, dat Boel garije zich Zou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedrieglijk gebleken. Boelga rije heeft sympathie voor de zaak van Italië. Zijn verantwoordelijkheidsbewus- te politiek getrouw, ziet het er van af verwikkelingen te scheppen. Onder deze omstandigheden heeft ook Turkije geen reden om ernstig het pro bleem van interventie te overwegen. On danks het bezoek der Britsche generaals aan Ankara en den koortsachtigen druk van de Grieksche regeering en de En gelsche diplomatie, blijft Turkije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen, welke in tegenstelling tot het gekonkel van de Engelsche politiek, van de zijde der asmogendheden recht streeks noch zijdelings wordt bedreigd. Wat Rusland betreft, dat de Engel sche plutocraten als hun laatste troef beschouwen, zijn houding is reeds, naar te verwachten was, rustig en objectief gebleken. Men kan dus constateeren, zoo besluit het blad, dqtGriekenland en Groot-Brittannië volkomen geisoleerd zijn, De gevolgen van het conflict voor Turkije Het D.N.B. meldt uit Istanboel: In Turksche kringen schijnt men zich in verband mët het Italiaansch-Grieksche conflict vooral met twee problemen be zig te houden, n.l. in de eerste plaats de politieke overweging, in welken om vang en met welke snelheid de Engel sche hulp volgens de aan Griekenland gegeven garantie effectief kan worden, een kwestie, waarin Griekenland na het falen, resp. dralen van Engeland ten aanzien van Polen en Noorwegen en na het catastrophale einde van de Engel sche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetssteen vormt voor het effectief worden van een En gelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats de kwestie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thra- cië is versperd en daarmede Turkije is afgesneden van den landweg naar Euro pa. Met het oog op den naderenden win ter, welke doet verwachten, dat de Do- nauweg door gebrek aan water of ijs gang zal worden gesloten, heeft de spoorlijn de grootste beteekenis voor het i Wij hebben door het optreden van de Wiener Philharmonic onder leiding van prof. Hans Knappertsbusch en de Dres- dener Philharmonic, waarover Paul van Kempen den dirigeerstaf zwaaide, in slechts eenige maanden tijds wel een bij zonder gecompleteerden indruk gekre gen van de Duitsche orkesten, waarvan ons voorheen eigenlijk alleen de Berliner Philharmonic na aan het hart was ge legen. Gisteravond werd de kennisma king met de Duitsche instrumentale kunst op het gebied der kamer muziek voortgezet, toen het Köl- ner Kammer-Sinfonie-Orchester, dat grootendeels uit nog zeer jonge eminen te musici is samengesteld, onder leiding van zijry.-dirigent EriclT Kraack, in een vrij goed bezette Diligentia-zaal ten too- nëele trad. Onder de vele aanwezigen merkten wij dr. Schmid Burgk den Kul- turreferent van den Rijkscommissaris, Rijksmini^ter dr. Seyss-Inquart op Het programma, dat geheel uit klas sieke composities was samengesteld, vermeldde als eerste nummer een Con certo a sei voci van Cl. Monteverdi en een Ricercare a sei voci uit „das musi- kalische Opfer” van J. S. Bach. Wat het Kölner Kammer-Sinfonie-Orchester ons met de vertolkingen van deze wer ken heeft geschonken was in de eerste plaats orkestspel van buitengewoon hoo ge kwaliteit door exactheid en zeldzame klankschoonheid enain de tweede plaats een geestelijke gave van boeiende oor spronkelijkheid, frischheid en durf. Het was een wijze van interpreteeren, welke vooral gericht was op monumentaliteit en op de meest markante contrasten. Dit spontane, heftig bewogen musicee- ren onder leiding van Erich Kraack ver toonde wel treffende overeenkomst en zielsverwantschap met het muzikale be- leven en doorleven, waarvan het spel van den grooten hier te weinig beken- e,n ®?waa^deerden klaviervirtuoos Wilhelm Kempff zoo geheel is doordron gen En al neigde het Kölner Kammer- Sinfome-Orchester meer tot een nadruk leggen op spanning en romantische ex» pressie dan tot een verinnerlijken der muzikale stemming, zoo waren de uit voeringen ons toch bijzonder dierbaar door de felheid der kleurenpracht door weidsche perspectieven en kanüge plas- Vi„nht^eHAsrteh«H?lngen gtoefden er zich slechts des te scherper door in ons ge heugen en zullen onvergetelijk blijken te De beide solisten van dezen avond do violiste Lotte Hellwig TnZt av°nd’ dQ liste Beatrice Reichert, vertolkte^teza1- men met het ensemble het Concert in vanrj.’ Ch0/ Bach DezeebegamfdrOrkeSt w5rhaSaer p!r&°P Waa4?k vWuö£ sVDelgein de 27 blJV0^^ Lotte^ HeliwTg gJosten bezat de charme, doorzichtigheid en Ita liaansche gratie, welke ook aan de com positie eigen zijn terwijl Beatrice Rei- chert haar vertolken op uitmuntende wijze in toonsterkte en timbre aan dat der violiste aanpaste. Haar spel getuig de bovendien van groote rhvthmische nauwgezetheid. Het was eclatant en boeiend; de applaus- en bloemenhulde «-was erSo to bPMUt va'ÏÏffcS.h« Concert» de bewerking van J. S. Kraack voor strijkers het Divertimento in D r W. A. Mozart. De uitvoering dit werk was vol Zuidelii innerlijke extase, terwijl vertimento naast j, ontladingen ook momenten de verheven r*~- was het een zeer RECLAMES. De V.P.B.-corr. te Madrid schrijft: De besprekingen, die kort geleden zijn gevoerd tusschen de hoofden van het Duitsche Rijk en Spanje, wekken nog steeds aller aandacht. Het is voor lede ren Spanjaard volkomen duidelijk, dat Engeland in de laatste jaren door zijn dubbelhartige en vaak vijandige politiek Spanje geheel van zich heeft vervreemd. Duitschland daarentegen heeft ongetwij feld aanspraak op de erkentelijkheid van Spanje, dat het in de moeilijkste uren van zijn bestaan op krachtdadige wijze heeft gesteund. De ontmoeting tusschen Führer en Caudillo kan derhalve worden beschouwd als een natuurlijk uitvloeisel van een organische ontwikkeling. De asmogendheden hebben met zeer juisten blik ingezien, dat aan Spanje bij het opbouwen van de nieuwe orde in Europa een belangrijke plaats toe komt. Ook in Spanje zelf ziet men dit zeer goed in, en het vïeit den nationalen trots van de Spanjaarden, dat zij weer hun plaats zullen innemen in het concert van de Europeesche mogendheden, waaruit zij sinds langen tijd waren ver dwenen. Alle Engelschè pogingen om de Duitsch-Spaansche toenadering te verhinderen, hebben tot dusver schip breuk geleden, al poogt men dit van die zijde dan ook te bemantelen. De ontmoeting tusschen Hitler en Franco is een nieuw bewijs voor de steeds voortschrijdende toenadering tusschen de beide staten, die eenzelfde doel na streven. VERSPREIDE BERICHTEN De Braziliaansche regeering heeft wegens den'door de droogte ontstanen schaarschen toevoer van vleesch naar Rio de Janeiro besloten om den uitvoer van vleesch uit de veegebieden van REDE VAN LINDBERGH Kolonel Lindbergh heeft in een op uit- noodiging van het college van toezicht van de Yale-universiteit gehouden rede o.a. verklaard, dat het zoowel voor Amerika als voor Europa een ongeluk zou beteekenen, als Amerika in den Europeeschen oorlog zou worden betrok ken. Lindbergh zei voor een gehoor van 2500 personen: Ik verklaar, dat het voor ons allen een ongeluk zou zijn, van zui ver materiaal standpunt uit bezien. Wij zijn niet in staat, ons met succes in dezen oorlog te mengen. Lindbergh heeft aan de Yale-universi teit een studentenorganisatie opgericht welker doel is het streven naar niet in menging der Vereenigde Staten in den oorlog te bevorderen. De organisatie wil aan alle andere universiteiten i land onderafdeelingen pprichten. TOENEMENDE RUSSISCHE BESTELLINGEN Berichten uit industrieele kringen ma ken gewag van toenemende Russische be stellingen van werktuigen voor de sovjet- Russische olie-industrie. Vooral in het Pittsburgh-district werden orders ge plaatst ten bedrage van verscheidene mil- hoenen dollar. Vrij aanzienlijke bestellingen heeft Rusland ook ten aanzien van goederenwa- gons en locomotieven geplaatst. Het be treft hier orders van eenige millioenen dollars. In New York is bekend gemaakt, dat Rusland het voornemen koestert het rollende spoorwegmateriaal aanzienlijk te verbeteren. Het schijnt, dat Rusland van plan is nog verdere orders aan de Amerikaan- sche industrie te verstrekken, aangezien gedurende September de goudversche- ping via Wladiwostok 12 millioen dollar bedroeg. Men is van meening, dat nog verdere goudtransporten naar de Veree- nigde Staten zullen plaats hebben Midden-Brazilië naar het buitenland stop te zetten. Door dezen maatregel wordt op de eerste plaats Engeland ge troffen. Te Belfast zijn 16 leden van het lersche republikeinsche leger wegens het in bezit hebben van wapenen ge arresteerd. Als onderdeel van de interne re organisatie heeft de Fransche regeering besloten tot oprichting van een staats politie en hervorming van den prefecten stand. In Australië is een oorlogskabinet gevormd, benevens een oorlogsraad, die uit acht leden van alle partijen bestaat. In Zuid-Slavië hebben de met zwa- ren regenval gepaard gaande orkaan achtige stormen niet alleen op het platte land, doch ook in de steden overal groo te schade aangericht. Electrische gelei dingen werden vernield en hier en daar ontstonden als gevolg van het vallen van onder stroom staande kabels, bran den. In opper-Herzegowina is een brug weggeslagen en de spoorlijn Serajewo- Mostar is op verscheidene plaatsen over stroomd, zoodat het verkeer moest wor den gestaakt. Twintig watermolens zijn door het water meegesleurd. In alle bergstreken ligt op de geringe hoogte van vierhonderd meter, versche sneeuw.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2