HAAGSCHE COURANT I. 11 De opening der Haagsche bloemenhallen WAARSCHUWING VAN DEN HOOFDCOMMIS SARIS VAN POLITIE BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 1 November 1940 DERDE BLAD Een doode en twee gewonden. BEGRAFENIS B. COLTOF Vervanging aardolieproducten van Marschen en optochten van de WA. en van de Nederlandsche S.S. der N.S.B. Nederlandsche jongens in de S.S Standarte Westland Erganzungstelle Rangen en graden in den Opbouwdienst Distributie motorbrandstof De stichting „Winterhulp Nederland” REEDERSVEREEN. „SCHEVENINGEN” Engelsche bommen op ons land TERAARDEBESTELLING J. JONKER De samenstelling van het eere-comité HP 4l - W &W De politie aan No. 17714 De heer H. Zeilmaker bloemkweeker te Wassenaar, sprak gisteren het ope ningswoord. Hij heette allen welkom en zette in het kort uiteen, wat het doel is geweest bij de oprichting van de hal len: een centraal punt te stichten waar kweeker en winkeliers elkaar ontmoe ten en handel drijven. Tot slot van zijn rede sprak de heer Zeilmaker de hoop De activiteit der Engelsche vliegers boven ons land is de laatste nachten belangrijk minder geweest In den afgeloopen nacht werd als ge volg van het lukraak uitgooien van En gelsche bommen één persoon gedood, terwijl nog twee andere burgers ge wond werden. De aangerichte materieele schade is niet belangrijk. den ons menhandel laten bouwen, maar deze be langrijke tegemoetkoming is door de kweekers en winkeliers nooit voldoende gewaardeerd, zoodat de hal voor andere doeleinden in gebruik werd genomen. (Polygoon) uit dat de hallen spoedig te klein zul len blijken te zijn. Daarna voerden nog het woord de heeren mr. J. E. Claringbould, secreta ris van de Kamer van Koophandel, W. B. Teunissen, namens de Haagsche Bloemisten Patroonsvereeniging en D. Admiraal, namens den Veilingkring. Alle heeren spraken hun beste wen- schen uit voor den bloei van de onder neming. Daarna was er gelegenheid de hal en den daarin uitgestalden bloemenschat te bezichtigen. Op de foto: een deel van het interieur. eenigen de Toewijzingen voor vleeschwaren aan detaillisten Algemeene goedkeuring van den Rijkscommissaris CABARET IN PADRO Van morgen af zal in het intieme Pa- dro-theater aan de Jurriaan-Kockstraat te Scheveningen, een cabaret-programma Nordwest, schrijft Voor de Natuurhistorische Vereeniging heeft de heer J. M. Lode- wijks, biol. drs., een interessante voor dracht met filmvertooning gehouden ove» „Natuurleven in en om het watert Een door vele bloemenkweekers en winkeliers reeds lang gekoesterde wensch is gisteren in vervulling ge gaan. In een gebouw aan de Nieuwe Schoolstraat alhier zijn de centrale bloemenhallen geopend. Aan één kant is het jammer, dat de tijdsomstandig heden als dwingende factor in het spel waren bij de oprichting, want de be hoefte aan de hallen was reeds lang in breeden kring gevoeld, maar van de uitvoering van het plan was nooit iets gekomen. De gemeente den Haag heeft nu ongeveer 10 jaar geleden een groote hal voor den gecentraliseerden bloe- Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt, in aansluiting op hetgeen in de bladen van 2 October j.l. is gepubliceerd betreffende de distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders, mede, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 November tot 1 December 1940 als volgt zijn vastgesteld2 liter terpentijn per bon voor terpentijn en 4 liter lijnolie ■per- bon voor hjnolie. Haag, Koninginnegracht 60, het volgende Wanneer gij, lezer, over een flinken jongeman in Het 19-jarige meisje W. M, W uit de Buys Ballotstraat, is gistermiddag op den Gevers Deijnootweg aangereden door den onvoorzichtig rijdenden wielrij der J. L De voetgangster kwam te val len en klaagde over pijn in het hoofd Door den Geneeskundigen Dienst werd zij naar het Roode Kruis-ziekenhuis ge bracht, waar zij ts opgenomen. Administrateur van het departement van Koloniën Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer B. Coltof, administrateur van het departe ment van Koloniën. Onder de aanwezigen bemerkten we o.m. op de heeren dr. J. C. Koningsbergen, oud-minister van Koloniën, H. C. Elias^ administrateur, J. F. W. v. d. Meulen, raadadviseur van het departement van Koloniën, mr. B. Th. Westerouen v. Mee teren, chef van het Kabinet, P. de Man en A. A. G. Feuilletau de Bruyn, afdeelings- chefs, J. Schotman, J. J. Hoogewoon, J. E. v. d. Berg, B. J. Muyt, mr. D. J. Huls- hoff Pol en mr. A. J. C. Frantzen, referen darissen departement van Koloniën, de hoofdbestuursleden van den Ned. Toon kunstenaar sbond, J. G. Bloem (voorzit ter), P. Blankwaart (secretaris) en E. Harmsen (penningmeester), mr. C. W. Schlingemann, president van het gemeen telijk scheidsgerecht, G. J. Boot, verte genwoordiger van den Indischen Belas tingdienst, K. G. Schiefer, leeraar Con servatorium, D. J. Bruinisse, afdeelings- chef Internationale Gerechtshof, A. van Pelt, waarnemend hoofd afdeeling C van het departement van Koloniën, W. Lu. berti en N. Vijlbrief, resp. voorzitter en secretaris van den Centralen Ned. Ambte narenbond, G. A. A. de Voogd, chef Al gemeene Zaken Bataafsche, P. A. Ravelli, referendaris departement van Defensie, O. M. Goedhart, oud.gouverneur van Atjeh; M. Pfister, namens de vereeniging van ambtenaren bij het dep. van Kolo niën, G. Stomps, bouwkundig hoofdamb tenaar van den Rijksgebouwendienst. Voorts de heeren C. J. Hinrichs, Dol, v. d. Feltz v. d. Sloot, C. K. Pattist, allen hoofdcommies bij Koloniën, J. van Ettin ger, oud-hoofdambtenaar, G. A. van Over, beeke, hoofd van een school, M. van Steen bergen, oud-raadslid van den Haag, W. F. Gerdes Oosterbeek, oud-referendaris, J. H. C. v. Rees, oud-hoofdcommies dept van Koloniën, D. Tillema, adjunct com mies dept, van Koloniën en vele anderen. In de aula voerde het woord de heer J. F. W. v. d. Meulen, die zeide: Bij de baar van dezen doode past zeker een woord van herdenking van zijn gaven en verdiensten, gesproken, ter vertolking van de gevoelens van sympathie, welke onder het personeel van het departement van Koloniën voor hem gekoesterd wer den. Hij heeft dat departement gedurende ruim 35 jaren gediend en er alle rangen doorloopen tot den hoogsten rang, die on der de centrale departementsleiding be reikbaar is. Veel woorden behoef ik niet te zeggen om dezen em inenten medewerker te ken schetsen, want het merkwaardige is, dat Coltof, de bescheidenheid in persoon, nim mer streefde naar een openlijke erkenning van zijn verdiensten, maar dat die erken ning in den ambtelijken kring niettemin ruimschoots zijn deel werd. Wij ouderen vonden even gemakkelijk den weg naar Coltof’s werkkamer als zijn eigen menschen, zeker als we bij voorbaat zeker waren van zijn waardevollen raad maar niet minder van de gulheid, waar mede deze steeds gegeven werd. Het is een weemoedige gedachte, dat we hem in zijn werkkamer niet meer vinden zullen met zijn helderen geest én zijn goede hart. Wij kunnen slechts bevroeden, welke groote leegte hij moet achterlaten in zijn gezin, maar zijn vrouw en kinderen mo gen weten hoe hoog wij hem schatten om zijn verstandelijke gaven, maar ook en vooral om zijn persoon. Wij zullen hern zeer missen; vergeten zullen we hem niet. De heer L. de Visser, zeide, nadat hij in het kort de groote bekwaamheden van den heer Coltof had geschetst, dat hij de hoogste uiting van de diepste beginsel vastheid was. De heer Coltof leefde altijd om anderen gelukkig te maken. De heer Bloem bracht namens de familie dank voor de betoonde belangstelling. Spreker wees op de groote naastenliefde van den overledene. Hij hielp ieder, die hem tegemoet trad. De organist speelde „Pièce characteristi- que” van Guilmant en „Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ” van Bach. Bij den Opbouwdienst zijn blijkens een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken de volgende rangen ingesteld Voor het hooger kader commandant, kolonel, hoofdleider en leider. Voor het middenkaderhopman; onderhopman en adspirant-hopman. Voor het lager kaderhoofdopzich ter, opzichter en werkmester. Verder is de rang van voorman ingesteld. In den stand van het personeel van den Opbouwdienst, dat geen rang be kleedt, worden onderscheiden de gra den van gezel en werker. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt in overleg met het departement van Waterstaat mede, dat als 5e distributieperiode voor motor brandstof wordt aangewezen het tijdvak van 1 tot en met 30 November 1940. Als gevolg hiervan zullen wederverkoo- pers de voor November ontworpen cou pons met paarsen opdruk op grijzen on dergrond, bevestigd aan een op lichtgrij- zen ondergrond gedrukte vergunning, waarop o.m. in paarse kleur het cijfer 5 voorkomt, gedurende deze periode mogen accepteeren. Tien pCt. extra voor indroging en afval De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, deelt mede, dat, aangezien vleesch waren aan een zeker gewichtsverlies door indroging onderhevig zijn en bij verkoop door den detaillist een zeker percentage afval onvermijdelijk is, met ingang van gisteren is bepaald, dat de toewijzingen voor vleeschwaren recht geven op het koopen van een hoeveelheid vleeschwaren, welke het totaal der op de toewijzing ver melde hoeveelheid met een zeker percen tage overtreft. Dit percentage is voor alle stadia van den handel tezamen vastgesteld op 10 pCt. Dit houdt dus in, dat de hande laar, die toewijzingen heeft ontvangen voor een totale hoeveelheid vleeschwaren van bijvoorbeeld 100 rantsoenen, hierop een hoeveelheid van ten hoogste 110 rant soenen kan betrekken. De producent, grossier en detaillist zul len onderling moeten uitmaken, welk per centage (mits uiteraard kleiner dan 10 pCt.) bij een bepaalde aflevering extra mag worden geleverd. Hierbij dient echter in het oog te worden gehouden, dat de detaillist in staat moet zijn, aan zijn af nemers steeds het volle gewicht aan vleeschwaren, waarop de consumptiebons recht geven, af te leveren. Aangezien de ..plaatselijke toewijzings- commissies bij de toewijzing van vleesch reeds rekening houden met de verschillen de factoren als indroging en afval, geldt het vorenstaande slechts voor vleeschwa ren en niet voor vleesch. Voorts wordt er nog de aandacht op ge. vestigd, dat de detaillisten, die uitsluitend gedurende de wintermaanden vleeschwa ren (voornamelijk worstsoorten) verkoo- pen, in aanmerking komen voor een extra voor schot-toewijzing, mits zij deze artike. len in vorige jaren eveneens verkocht hebben. De Hoofdcommissaris van maakt het volgende bekend: „In herinnering wordt gebracht, dat de W.A. der NB.B. als zoodanig door den Rijkscommissaris is erkend en dat door deze hoogste autoriteit mede vergunning is verleend aan de W.A. om door de stad marschen te houden. Ten opzichte van de W-A. zal een ieder zich rustig hebben te gedragen. Samen scholingen zullen vermeden dienen te worden en vooral op hoeken van straten zal men niet mogen blijven stilstaan. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen het gebruiken van scheldwoorden, aange zien deze het begin van relletjes zouden kunnen beteekenen. Ouders en onder wijzend personeel worden uitgenoodigd de onder hun verantwoordelijkheid staande jeugd ernstig te wijzen op de gevaren aan wanordelijk gedrag ver bonden. Alles moet achterwege worden gelaten, dat provoceerend zou kunnen werken.” LANGDURIGE TROUWE DIENST Aan R. van Dijk, werkzaam bij het Ge meentelijk Gasbedrijf, werd heden ten kantore van de gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebruikelijke gratificatie uitgereikt, hem V B. en W. wegens langdurigen trouwen dienst. gegeven worden, dat, gezien de bekende artisten die er aan medewerken, veel pu bliek zal trekken. In de eerste plaats ver melden wij mr. Max, snelteekenaar-cari- caturist, prof. Janno, de toovenaar-goo- chelaar en verder tal van anderen. Lou Senton zal de conférence verzor gen. Voor de Scheveningers, die uit wil len gaan, is er dus door het openen van dit cabaret in een behoefte voorzien. In de deze week gehouden ledenverga dering van de Reedersvereenigjng „Sche veningen” te Scheveningen, werd de heer M. den Duik Gzn., alhier, benoemd tot lid van de permanente commissie uit de reederij. als men weet, om evenals dat in België het geval is, 100.000 leden te krijgen. De minimum-bijdrage is 1 per jaar. Er zijn afdeelingen, die het ledental wisten op te voeren van 200 tot 700, waar in één week tijd door één man in zijn vlijen tijd 100 nieuwe leden werden geworven. De voor de ledenwerving is erop gericht, zoo. hoofd van het departement van Water. - staat heeft opgeheven de commissie van advies voor de uitvoering van de wet op i de evenredige vrachtverdeeling in de Bin. nenscheepvaart en aan den voorzitter en leden dier commissie eervol ontslag ver- i leend, onder dankbetuiging1 voor de door hen bewezen diensten. welke hadden moeten opgegeyen, zal strafrechtelijk Onder veel belangstelling is gistermid dag het stoffelijke overschot van den heer J. Jonker, in leven adj.-directeur van het Rijksinkoopbureau, op de be graafplaats Oud Eik en Duinen aan den schoot der aarde toevertrouwd. Behalve vrienden en bekenden van den overledene gaf een groot gedeelte van het personeel van het Rijksinkoopbureau van zijn belangstelling blijk. Wij noemen van hen de heeren C. A. Oudermans en A. C v. d. Hammen, in- koopers bij het Rijksinkoopbureau, C. A. Schuil, J. v. Pieterson, L. Abbink, J. E. de Man en J. Pettinga, assistent-inkoo- pers, de navolgende ambtenaren van het Rijksinkoopbureau J. H. Nebbeling, C. Koen, IJ. D. Havermans, C. Windhouweo en J. A. S. Hersche, alsmede D. de Bruijn, commies en J. Voortman, adj.- commies en de heeren L. v. Santen en D. v. Bokhoven, correspondenten bij het Rijksinkoopbureau, evenals G. Rutjes, portier. Eveneens waren op het kerkhof aanwe zig de heeren D. J. Sonne, administra teur van het departement van Defensie, A. P. J. van Aken, hoofdcommies hoofd bestuur der P.T.T,, namens inspecteur Groenendijk, A. v. d. Oever, scheeps bouwkundige, M. F. Bertram, hoofdcom mies Algemeene Rekenkamer, P. Rotgans, J. Beeuwkes en A. v. Engers uit Rotter dam. In den stoet kwamen mede ir; E. C. Verschoor, directeur Rijksinkoopbureau en ds. L. D. Terlaak Poot. Als vertegenwoordiger van het geheele ambtenarencorps van het Rijksinkoop bureau nam ir. Verschoor in de aula het woord. Onder degenen, die zich hier verzameld hebben, zijn de meesten van het Rijks inkoopbureau, aldus ving spr. aan. Zij zijn hier niet gekomen alleen om deelne ming te betuigen aan de familie, doch ook omdat zij het heengaan van den heer Jonker als een persoonlijk verlies voelen. Ir. Verschoor schetste den overledene als iemand van grooten werklust, en wees in het bijzonder op den ernst, waar mede de heer Jonker zijn taak altijd ver richtte. De gezondheidstoestand van den heer Jonker liet den laatsten tijd veel te wenschen over, doch zijn ijver dwong hem steeds weer aan het werk te gaan. Vol eerbied zullen wij steeds aan den adj.-directeur terugdenken, zoo besloot spreker. Vervolgens las ds. Terlaak Poot een gedeelte voor uit een brief van den Apostel Paulus, en de lievelingspsalm van den overledene „Diep o God, in het stof gebogen”. Bij het betreden der rouwkapel speelde de organist, de heer C. D. Littooy, „Ases Tod” van Grieg, „Het hijgend hert der jacht ontkomen” en bij het uitdragen der kist „Es ist bestimmt in Gottes Rat”. Aan de groeve sprak ds. Terlaak Poot -de begrafenislitturgie uit en het Onze Vader. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. Enkele fraaie kransen dekten de baar. Inventaris van motorrijwiel-, auto- en tractorbanden Op 19 October j.l. werd de termijn ge sloten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor- en vlieg- tuigbanden, deze had moeten opgeven. Het is echter gebleken, dat velen in het bijzonder particulieren aan deze verplichting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt erop gewe zen, dat ook hadden moeten worden op gegeven banden, welke gemonteerd zjjn aan al dan niet in gebruik zijnde rij en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een eventueel gepleegd verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aangifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 November a.s. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de daartoe aange wezen plaatselijke distributiekringkanto- ren. Witte formulieren moeten in enkel voud, gekleurde in drievoud worden in gediend; laatstgenoemde worden in vier voud uitgereikt, waarbij één exemplaar in het bezit van den houder der banden blijft. Ieder, die bij de na 9 November te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor- of vliegtuigbanden, welke hadden moeten worden worden vervolgd. De Binnenscheepvaart secretaris-generaal, waarnemend Electriciteit en carbid De toenemende schaarschte aan aard olieproducten (petroleum, benzine, gas olie) doet ernstig vreezen, dat in den ko menden winter op de land- en tuinbouw bedrijven niet voldoende petroleum voor verlichting van stallen en schuren, als ook onvoldoende petroleum, benzine en gasolie, beschikbaar zal zijn als brand stof voor de noodige krachtinstallaties. Belanghebbenden worden derhalve her innerd aan de wenschelijkheid, zich zoo mogelijk tijdig van andere licht- en krachtbronnen te voorzien. Indien daartoe gelegenheid bestaat verdient het daarom aanbeveling, te over wegen zich te laten aansluiten op het electrische net. Waar dit niet mogelijk is wordt het gebruik van carbid, welk arti kel in ons land in voldoende mate aan wezig is, aangeraden. tijd bekende S.S.-uniform ziet rondloopen, dan bestaat de mogelijkheid, dat deze u op een ge geven oogenblik in onvervalscht Amster- damsch den weg vraagt, of een praatje met u aanknoopt in een van de sappige dialecten, waaraan ons landje zoo rijk is. Aanvankelijk zult gij dan wellicht den ken met een mysteficatie te doen te heb ben, maar de vergissing is in dit geval aan uw kant. Want deze jongeman maakt deel uit van de S.S.-Standarte Westland, welke uitsluitend gevormd wordt door Neder landers en Vlamingen en haar zetel heeft in München. Het doel van deze S.S. is, dat de beide Germaarsche volkeren el kaar leeren begrijpen en leeren kennen, opdat daaruit op den duur een nauwere samenwerking op elk gebied kan voort vloeien. Voor plaatsing als vrijwilliger komen in aanmerkingongehuwde Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 25 jaar, die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn. De vrijwilliger kan zich verplichten voor een diensttijd van een half jaar, twee jaar of vier jaar Kiest hij het eerste, dan wordt hij na afloop van den diensttijd ontslagen en kan hij zijn oorspronkelijk beroep weer opvatten. Tee- kent hij voor twee jaar, dan krijgt hij naast zijn Nederlandsche nationaliteit het Duitsche burgerrecht, zonder dat daardoor echter zijn Nederlanderschap verloren gaat. En tenslotte krijgen zij, die een diensttijd van vier jaar volbrengen en daarvoor animo hebben, een boerderij met 25 a 30 hectaren vruchtbaren grond toegewezen. Gaat hun streven in een andere richting, dan staat voor henplaatsing bij de politie of bij een burgerlijken dienst open. Ech ter geldt voor alle gevallen en dit is van belang met het oog op vrees voor werkloosheid dat de vrijwilliger na het volbrengen van zijn diensttijd bij het op nemen van een beroep wordt ondersteund. Dit zijn in het kort de voorwaarden voor de deelneming Waaruit bestaat de opleiding zal men zich afvragen. Wel, naast het behoorlijk leeren excerceeren is de hoofdschotel sport. Sport in alle mogelijke vormen zwemmen, hardloopen, motorrijden, om maar iets te noemen. Daarenboven enkele malen per week lessen, welke ten doel hebben, den jongens den achtergrond van de wereldgebeurtenissen te leeren ken nen. Als ontspanning gaan ze eenmaal per week de stad bezichtigen en brengen dan den verderen tijd door met het be zoeken van een bioscoop of andere ver makelijkheid. Hieruit moet men echter niet den in druk krijgen, dat deelneming aan de S.S. een leventje van vroolijken Frans betee- kent. De dienst is zwaar en het parool luidtvroeg opstaan en vroeg naar bed. „Het bevalt me hier uitstekendwel is de dienst zwaar, maar men voelt, hoe men eiken dag als het ware in kracht toeneemt”, schrijft er een naar huis en een ander meldt„De dienst is hier zwaar, veel zwaarder dan in Holland. Wij moeten menig zweetdruppeltje laten, maar een flinken kerel bevallen de oefeningen buitengewoon. Men wordt hier een „vent”. Dezelfde opmerkingen vinden we vrijwel in alle ter onzer beschikking bestaande brieven terug Over de dagindeeling schrijft een Gro ninger ,,’s Morgens wordt hier geëxcerceerd, ’s middags veel sport. Vooral die sport valt in den smaak. Het zwemmen, voet ballen en turnen hier doen ons de ver moeidheid in de beenen vergeten en zin gend trekt de compagnie dan langs de straten. „Zingend” schrijf ik, want ook dat is een deel van onze opleiding en het is dikwijls een plezier de Hollanders eens te hooren galmen, echte pittige marsch- liederen. Nog iets is er, dat ook deel uit maakt van het programma, n.l. museum- bezoek. We zijn hier met het geheele bataljon naar de groote tentoonstelling in het „Haus der Deutschen Kunst” geweest, verder naar het legermuseum en het Deutsche Museum, terwijl nog verdere bezoeken aan dergelijke inrichtingen ons te wachten staan. U ziet, onze opleiding is veelzijdig.” Bijzonder goed is de verhouding tot de meerderen. „Dat zijn”, bericht een vrijwil liger uit Arnhem,, „prachtkerels in den waren zin van het woord. In dienst zijn ze streng, maar buiten dienst zijn ze o.k.” Zoo wordt de Nederlandsche jongen opgevoed in den geest van de S.S., n.l. het vormen van een hechte gemeenschap met zijn kameraden. Zijn doen en laten wordt niet bepaald door eigen wenschen, maar door het belang van de gemeen schap. Deze gemeenschap eischtOnvoor waardelijke gehoorzaamheid aan den meer dere. Eerbiediging van het bezit van den kameraad. Eerbied voor de overtuiging van den kameraad. Wederzijdsche hulp vaardigheid onder alle omstandigheden. Eerlijkheid tegenover meerderen en ka meraden. Verdediging van de eer van den enkeling en van de eer der gemeenschap. Trouw en betrouwbaarheid in elk opzicht. Frissche, eerlijke jongens met een ge zonden geest en met een gezond lichaam zijn in de S.S.-Standarte Westland wel kom. Zij worden met hun kameraden op gevoed in den geest van trouw en disci pline en komen als kerels in de maat schappij terug. Twijfelachtige, opportunis tische elementen kan men niet gebruiken. Wij kunnen het niet beter uitdrukken dan de vrijwilliger, die aan zijn vriend schreef: „Sla geen acht op praatjes van hen, die dezen tijd niet kunnen of willen begrijpen Geloof alleen aan de Duitsche verbondenheid met Holland, die ons het mooiste bewijs van vertrouwen gaf door ons op te nemen in het elitekorps van Duitschland, in de S.S, Naar wij vernemen, heeft de secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, aan de politie-autoriteiten een schrijven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied de W.A. van de N. S. B. en de Nederlandsche S.S. van de N. S. B. heeft goedgekeurd. Met deze goedkeuring is verbonden het recht om marscfa^n (optochten) te houden in alle plaatsen in Nederland, zonder nadere formaliteit, tenzij de formatie sterker is dan plm. 100 man (storm), in welk geval de belangheb bende organisatie verplicht is van den voorgenomen optocht uiterlijk drie dagen van tevoren kennis te gewn aan het (de) hoofd (en) van plaatselijke politie, in welks (welker) gemeente(n) de optocht zal plaats vinden, met ver melding van de route. Met deze kennis geving kan worden volstaan. Tenslotte wordt in dat schrijven medegedeeld, dat de N.J.S. (Nationale Jeugdstorm) geen vergunning behoeft voor het houden van optochten. In het eere-comité der stichting „Win terhulp Nederland” hebben zitting: Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal, wnd. hoofd van de departementen van Algemeene Zaken en Buitenlandsche Zaken, (voorzitter); mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, ir. R. A. Verwey, wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Ro senthal, commissaris der Provincie Utrecht, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der provincie Friesland, mr. S. baron van Heemstra, commissaris der provincie Gelderland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister v. Staat, commissaris der provincie Zuid- Holland; mr. J. Linthorst Homan, com missaris der provincie Groningen, mr. P. Dieleman, wnd. commissaris der provincie Zeeland, mr. dr. A baron Roëll commis saris der provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. B. C. M. van Rijckevorsel, com missaris der provincie Noord-Brabant, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, commissa- rsi der provincie Limburg, mr. A. E. ba ron van Voorst tot Voorst, commissaris der provincie Overijsel, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. commissa ris der provincie Drente, J. M. van Bom mel van Vloten, secretaris v. d. Coöp. Sui kerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord”, lid van Ged. Staten der provincie Zeeland, Jhr. mr. E. J. B. M. van Bönninghausen, burgemeester van Hilversum, mr. J. L. Bouma, burgemeester van Emmen, ma joor J. N. Breunese, commandant van den Opbouwdienst, K. Brok, lid van Ged. Sta ten der provincie Drente, Assen, Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam, E, H. Ebels, lid van Ged. Staten der provincie Groningen, te Nieuw-Beerta, mr. Chr. P. van Eeghen, directeur van de Ned. Indische Handelsbank. N.V., Amster dam, G. C. Endert, directeur v. d. N.V. De Rotterd. Droogdok-Mij., te Rotterdam, dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht; J. Gelderman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge. neraal, te Oldenzaal; ir. Geurt de Haas, directeur van de Ned. Zoutindustrie, te Boekelo; mr. P. M. C. J. Hamer, te ’s-Gra. venhageP. P. van Heeswijk, directeur van Dikema Chabot’s Handel Mij., te Rot terdam; dr. E. Heldring, president v. d. Ned. Handel-Mij., lid v. d. Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; H. G. Hey, directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten; mr. J. Kars, voorzitter van de Vereeni ging „De Nederlandsche Dagbladpers” J. Landman, penningmeester van de Ned. MetaalwerkersbondA. L. M. van der Lande, industrieel, te GeldropA. J. Loerakker, lid v. d. Tweede Kamer der Staten-Generaal, Haarlem; mr. K. P. v. d. Mandele, voorzitter v. d. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, Rotterdam; H. D. Louwes, voorzitter van het Nederlandsch Landbouw Comité; Ph. Mees, firmant van R. Mees Zoonen, te Rotterdam... mr. D. F. Pont, directeur v. d. Ned. Houtbond, Hillegom; dr. F. E. Posthuma, voorzitter v. h. Centraal In stituut tot bevordering van het normale Handelsverkeer tusschen Nederland en ander elanden, te ’s-Gravenhage; mr. dr. L. F. H. Regout, industrieel, te Meerssen;’ jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beeren- brouck, lid v. d. Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; mr. B. J. M. van Spaen- donck. directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen, te Tilburgmr. D. U. Stikker, directeur v. d. Heineken’s Bierbrouwerij Mij., te Amsterdam; G. W. Stroinck, oud-burgemeester van Steen- wijkerwold; mr. M. M. Rost van Ton- ningen, lid v. d. Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, te ’s-Gravenhage; mr. A. J. van Vessem, lid v. d. Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht; A. N. Ver. sluys, directeur der Amsterdamsche Droogdok Mij.; J. E. Vogt, lid van Ged. Staten der Provincie Overijssel, te Zwolle; ir. J. Th. Westhoff, directeur van den Rijksdienst der Werkverruiming; dr. H. G. W. van der Wielen; Jan van Zutphen, leider van „Zonnestraal”, te Hilversum. De Nederlandsche Unie steunt de Winterhulp Nu de Voorzitter van het Eerecomité en de Directeur-Generaal van de Win terhulp een beroep hebben gedaan op aller medewerking tot het gezamenlijk dragen van de in het Nederlandsche volk levende nooden, door het steunen van de door den Rijkscommissaris in gestelde winterhulp-actie, heeft de Ne derlandsche Unie besloten, haar leden op te wekken, zich volledig achter dit werk te scharen. Zij heeft voorts een aanzienlijk bedrag ter beschikking van den Directeur-Generaal gesteld en hem desgewenscht de medewerking van haar apparaat aangeboden. De Nederlandsche politie en de Winterhulp Naar wij uit goede bron vernemen zal door den inspecteur-generaal der Nederlandsche politie een oproep ge richt worden tot de geheele politie met het doel gemeenschappelijk een spon tane gift te doen toekomen aan het instituut der Winterhulp. De voorbereidende besprekingen heb ben namens den inspecteur-generaal reeds met den directeur-generaal der Winterhulp plaats gehad. Varkensbesluit 1940 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat een wijziging van het Varkensbesluit 1940 is afgekondigd, welke als volgt kan worden samengevat: 1. is bepaald, dat het thans ook aan varkenshandelaren is toegestaan, be halve fokzeugen en de voor huisslach- ting bestemde varkens, waarvoor na mens den provincialen voedselcommissa- ris een bewijs van aanmelding is uitge reikt, ook zeugen, die reeds eenmaal gebigd hebben, en stamboekbeeren voor handen en in voorraad te hebben boven een gewicht Van 110 kg. Onder „fokzeugen’ wordt ten d'eze verstaan, kennelijk dragende zeugen of zeugen bij de biggen, en onder „stam boekbeeren”, beeren, welke geregis treerd zijn in een door het centraal bu reau voor de varkensfokkerij in Neder land erkend varkensstamboek. 2. is bepaald, dat het ook aan var kenshandelaren niet is toegestaan vgr- nes boven een gewicht van 110 kg. voor handen en in voorraad te hebben, met uitzondering van fokzeugen, zeugen, die reeds eenmaal gebigd hebben en stam boekbeeren. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat, indien in den vervolde andere dan bovenbedoelde varkens zwaarder dan 110 kg. worden aangetroffen, onmiddellijk tot inbeslag neming zal worden overgegaan. Een uitzondering zal slechts worden gemaakt voor varkens, welke ter leve ring aan de Nederlandsche veehouderij- centrale zijn opgegeven en zoo spoedig zulks mogelijk is worden geleverd, ten zij die varkens elders dan bij de leve ranciers worden aangetroffen of worden vervoerd langs een anderen dan den koristen weg tusschen leverancier en le- veringsplaats. 3. is bepaald, dat slagers slechts drie varkens voorhanden en in voorraad mo gen hebben, ten aanzien waarvan door de Nederlandsche veehouderij centrale ontheffing is verleend van het slacht verbod. Het Nederlandsche Roode Kruis Uit het November-nummer van het offi- cieele orgaan van de vereeniging Het Nederlandsche Roode Kruis, „Het Neder landsche Roode Kruis”, blijkt, dat ’t leden, tal sinds het najaar van 1938 van 17.000 is gestegen tot over de 30,000. De actie t, - <->>?&

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9