G. BLOM Rubriek voor de Jeugd STADSNIEUWS EEN UITKOMSTvowhen ME GEEN MIDDAGPAUZE HEBBEN EN VER VAN HUN KANTOOR WONEN /'zL.heerl'jke JUS bill lli 10 CENT. 1O I gemeenteraad CORRESPONDENTIE OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS VERZORGING EN HUISVESTING VAN ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN BEWAAR DE SCHILLEN, GROENTEN- AFVAL EN ETENSRESTEN Op 2 aansluitende (yneiïK IxHEEN IxTERUG C fijn A VCCUCtC BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN HAAGSCHE COURANT Zaterdag 2 Nov. Predikbeurten 1940 3e bl. pag. 2 - I ..Wat ds. de er kerk. 7, 194, belangen, Oranjelaan 26, uur grond Ida- VAN TIJS EN ZIJN VADER voor Ook u moet. geen aansteker koopen, vader, stottert Thijs de de weer en dan een de Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Bou- kema. Amsterdam. aan: en Ik er 3. Wie is mijn vaders zoon en toch niet mijn broer? 1. Hoe lang is een touw altijd? .CENT Hij had zoo’n prachtig aanstekertje gekocht, maar Toch liep alles nog best af! 1. Zwart, Sluis. Zwartsluis. 2. Denneappel 3. Ham, Ster, Dam. Prijzen vielen ten deel „Anemoontje”. „Briemannetje”. ..Rozenknopj e”. Prijzen afhalen aan het Bureau Haag- Woensdagmiddag. i ware namen op- Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal. 10 uur en 2.30 uur ds Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. J. Sme- lik (dankstond voor het gewas), 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg 9 uur en 10.45 uur ds. W. A. Wiersinga (dankstond voor het gewas), 3.30 uur ds J. Smelik. 2- Mijn eerste woont men in. Mijn tweede is een muzieknoot. Mijn derde moet men kraken. Mijn geheel treft men in het eerste aan. Evangelisatie-gebouw, Lange Beesten markt 102, eiken Zondagmiddag 3 uur samenkomst. Onderwerp: „Hebben wij nog een Zaligmaker van noode?”. Spr. de heer J. A de Ruiter. Wassenaar Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10.05 uur ds. Honders, 5 uur ds. ten Kate Kievitkerk. 10.05 uur prof. ds. F. W. A. Korff, van Leiden. dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- venntisten, kerkzaal „Maranatha”. Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmoxgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschl- lend^ sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 u. samenkomst. Zevende Dags Adventisten, geb „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zending-gemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils. Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst. 7 uur verlos- singssamenkomst Leidster adjudante M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7 uur verlossingssamenkomst. Leid ster: majoor J Franken. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst,. 7 uur verlossingssamen komst. Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7w uur verlossingssamen komst Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur veflossingssamen- komst. Leidster: brigadier M Scherer. Nederl. Leger des Heils, 10 uur, Lange Beestenmarkt 108, wijdingsdienst, te lei- sche Courant, op Daarbij uitsluitend je geven. Door de Ned. Vereeniging voor Huisvrouwen is heden een medaille en oorkonde uitgereikt aan mej. Aaltje B. Willemsen, wegens 40-jarigen dienst als dienstbode in de linnenkamer van Dia- konessen-inrichting Bronovo alhier Oplossingen en briefjes moeten uiterlijk Woensdagmorgen aan het Bureau Haag- sche Courant bezorgd zijn Alles moet onderteekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam leeftijd en adres. Op het couvert vermeldenAan Tante Etty. TANTE ETTY. Maar doe het op de juiste wijze De schillenboer is in onze samenleving een man geworden, wiens beteekenis men niet moet onderschatten. Hij vormt min vf meer de schakel, of liever een der schakels tusschen stad en platte land. Schillen, groentenafval, etensres ten, die anders in de vuilnisemmer te recht komen, gaan naar den boer toe, die deze stoffen als een waardevol voed sel voor zijn vee beschouwt. Wanneer men bedenkt, dat het aantal gezinnen, dat etensresten, schillen, groentenafval e.d. aan den schillenboer kan geven, in de honderdduizenden loopt, kan men zich voorstellen, dat door de medewer king van de Nederlandsche huisvrouw reusachtige hoeveelheden voedsel voor het vee beschikbaar komen. Het komt hierbij dus vooral op den goeden wil van de huisvrouwen aan. De organisatie van het ophalen is nog niet geheel in kannen en kruiken, maar dat verhindert niet, dat het aantal schil lenboeren al vrij aanzienlijk is. Toch zijn de huisvrouwen dikwijls gedwongen de etensresten eenige dagen te bewa ren. Dit bewaren moet echter met eenig overleg geschieden, want verschillende schillenboeren hebben er over geklaagd, dat er huisvrouwen zijn, die alles bij elkaar stoppen. De schillenboer ont vangt dan een potpourri van schillen, aardappelen, vischgraten en -koppen, groentenafval, ja zelfs stukjes glas en been. Het geheel gebonden door resten vet of olie. Hieraan heeft de boer na tuurlijk niets. Schillen, groentenresten en kliekjes dienen afzonderlijk bewaard te worden, aangezien ze voor verschil lende doeleinden gebruikt worden. Het is voor de schillenboeren niet te doen ze te sórteeren, wanneer de huisvrouw de stoffen al door elkaar gegooid heeft. Het zou bovendien een weinig frisch werkje zijn. Wij wijzen er daarom op, dat men de etensresten afzonderlijk moet bewaren. Hierdoor bereikt men het beoogde doel. Een doel, dat, zooals wij reeds zeiden, van het hoogste belang is. Ja vader, zegt Tijs, toen op dien avond ook. Hij deed erg berouwvol. Morgen een uur vroeger naar bed, zei vader, en kom nou maar kijken, wan dit is leerzaam voor je. Vader draaide een papierrolletje van een oude krant en stak dat aan in de haard en sloeg het boek open. Maar de rechte stemming was weg! Wel drie keer in de week zegt moe der: Man, wat een geknoei! Waar om koop je geen aanstekertje voor je PÜP? Och ja, dat heb ik allang willen doen, maar ik vergeet het telkens weer! Nu, ik zal je er morgen nog eens aan herinneren! Goed, zegt vader, of... koop jij er even één. Nee hoor, want ik heb geen ver stand van die dingen. Je moet er zelf maar eentje uitzoeken! Nou, goed dan, zegt vader. Zoo gaat het heel vaak. Den volgen den morgen vergeet moeder het aan stekertje óf vader vergeet het, óf alle bei. Nu komt Tijs op een idee. Hij krijgt een kleur van blijdschap, als hij dat opeens bedenkt: over tien dagen is va der jarig en dan zal hij uit z’n spaar pot een aanstekertje koopen! Is dat geen eenig idee? Tijs, zegt moeder dien middag, heb je eigenlijk al bedacht, wat je vader voor z’n verjaardag zult geven? 't Is vandaag over tien dagen, dus zoo érg veel tijd heb je niet meer. Ga je weer iets uitzagen of een schilderijtje maken, of... Nee, moes. Wat dan? Ik koop een echte fijne sigaren aansteker voor vader. Maar kind, heb je daar geld ge noeg voor? O bést, moeder. Wilt u eens zien, hoeveel geld ik wel heb? En Tijs gaat naar boven om z’n spaarpot te halen, die veel lawaai uitschudt. Voorburg Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg. 3 uur ds. J. Rooden- burg, jeugddienst. Noorderkerk, Bilderdijklaan, 11 uur ds. A. Hoekert. Kinderkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer H. Luidens. Effathakapel. 12 uur de heer C Hoek (voor doofstom men). Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 3 uur ds. J. P. Unger, van Bruinisse. Noorderkerk 9.30 uur ds. J. P. Unger, 3 uur ds. mr. W S. de Vries. Effathakajel, 10 uur ds mr. W. S. de Vries, 3 uur ds. P. K. Keizer. Vereen, v Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem 10.30 uur ds. G. H. Moll van Charante, van ’s-Hertogenbosch (jeugd- kerk). Raadsel vriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vernielden: Voor Kinderrubriek. Speykstraat W. Dubbel- van orgel, Ned Protest, bond. Pulchri Studio (L. Voorhout 15), 10.30 uur dr. W Banning, van Bentveld Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur bevestiging van ds. H. J. de Kievid door prof. dr. G. J. Heering en intrede ds H. J. de Kievid. Doopsgez gem., 10.30 uur ds. P. Vis. Luth. gem., 10 30 uur ds. C. Riemers. Federatie van Vrijz. Protestanten, Lu- therkapel. Haverschmidtstraat 57, 10.30 u. ds. R. de Boer. Duitsthe kerk. 10.30 uur pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „Eeuwigdurende straf". Gul den tekst. Spr 13: 6. Duinoordkerk. 10 uur ds. Creutzberg (Joh. VII), 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch, 11.20 uur jeugdkerk jongeren, groepvorming. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhóucklaan, 10.30 uur ds. P. G. de Vey Mestdagh. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. J. Voorsteegh Vrijz. Hervormden. Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. A. Trouw. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. H. Smit Sihinga, van Dordrecht. Vrijz. Chr. Jftngerenkerk (15 j. en ouder), Bondshuis Houtrustweg 3. 10.30 u. ir S A. Posthumus. Federatie van Vrijz. Protestanten, kin derkerk, aula Vrijz. Chr. Lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur mej. J. Hannema. Vrijz. Kinderkerk der Federatie. Wil helmina van Pruisenstraat 49, 10.30 uur mej. H. G. Zijlstra. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost en West (gecombineerd), lokaal Hanne- manstraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer L. Jansen. Onderwerp: „Een hand vol koren”. Geref kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds .Hasper - Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk. Snoekstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze, Heilig Avondmaal en dankzeg ging. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. de Jong; Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 3.30 uyr ds. H. Janssen. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46, 10 uur en 4.30 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem.. Wesselsstraat 49, 10 u. en 3 u leesdienst. Vergadering der geloovigen. Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67. 10 uur en 4.45 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16. 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. -gem., Zuid-West Buiten singel 112114. 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Méér S^tf.275 Levenslust en Prestatievermoqer, door ifnoftoo kb essen verkrijgbaar by apotheken en vo*droq>sten. zijn? Zou vader o, verbeeld je eens!... zou hij een aansteker zijn gaan koo pen? Nu al? Opeens kan Tijs ’t écht niet langer uithouden! Hij springt z’n bed uit en is met vier sprongen de trap af. Daar staat hij, knipperend tegen ’t licht, op eens in de huiskamer. Vader en moeder schrikken. Wat is dat nu? zegt vader. U... moet geen aansteker koopen, vader stottert Tijs, ik héb er een, kijk! O, wat is vader blij! Hij straalt letterlijk! Heb je dat zélf voor me gekocht, jongen? Wat eenig! Nee maar, wat prachtig! Tijs geniet. Vader, houdt u van blauw? vraagt hij, Blauw is altijd m’n lievelings kleur geweest, zegt vader. En moeder schuift stil een kopje thee naar Tijs toe. Net of ie al een beetje groot is! Was dat eigenlijk voor m’n ver jaardag bestemd? vraagt vader ein delijk, net of hem opeens een licht op gaat. Eigenlijk wel, maar ’t geeft niet! Voor uw verjaardag maak ik weer een mooi schilderij! Tijs, zegt vader, jij verwent me, Tijs! Nu, je begrijpt, dat Tijs dien avond heerlijk gaat slapen! RECLAMES JUWELIER 1404 PLAATS 9 - OEN HAAG Telefoon 115221 I M tf D n P van GOUD ZILVER i n n u u r juweelen Kwartjes, dubbeltjes, centen, van alles rolt eruit. Tijs legt het geld netjes uit: ’t is één gulden vijf en dertig en een halve cent. Moeder staat verbaasd te kijken. Ze wist niet, dat Tijs zóó sparen kon! Maar hij heeft ook alles, wat hij zoo voor en na eens kreeg, zuinig be waard. Je bent een reuzeboy, zegt moe der en Tijs straalt. Den volgenden morgen gaat Tijs erop uit. Hij doet erg zenuwachtig en moet beslist wel een half uur eerder naar school. Als vader zegt: Wat is er nou aan de hand? zit hij woest tegen moeder te knipoogen en lacht geheim zinnig. Maar... als hij om twaalf uur thuis komt, heeft hij een pracht van een aansteker bij zich. Moeder wordt direct meegetroond om hem te bekij ken. 't Is een flinke groote met een blauw knopje en hij heeft één twintig gekost. In spanning kijkt Tijs naar moeder’s gezicht. Hoe vindt u ’m? Prachtig, zegt moeder. Echt degelijk! Een aansteker voor je leven! Ja hè? Zou vader ’m mooi vin den? Eri zou vader blauw wel mooi vinden? Vader is dol op blauw! zegt moe der. Tijs is overgelukkig; telkens haalt hij den aansteker uit z’n zak knipt ermee. Tijs, zal ik hem niet liever voor je bewaren? biedt moeder aan, straks is ie stuk en dan heeft vader er niets aan! Maar Tijs kijkt doodongelukkig zegt: Hè moes! O, alstublieft! zal hem in een papiertje doen en heelemaal niet meer mee knippen. Toe, mag het? Nou, vooruit dan maar! En moe der moet lachen om Tijs’ verrukt ge zicht. ’t Is nu twee dagen vóór vader’s verjaardag. Tijs verlangt zoo naar vader’s verrast gezicht, dat hij ’t bij- Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur Boer. Remonstr Geref. gemeente, aula Vrijz. Christel, lyceum, v. Stolkweg 35, geen dienst, wegens installatie van ds H. J. de Kievid. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41. 10 uur en 5 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Pinkstergemeente, Menninckstraat 3 uur mevr. Geerensteyn. Geref. gem., N Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref gem., Westduinweg 9.30 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst 7 uur verlossingssamenkomst. Leidster: kapitein J. Oord. MOEDERMELK VOOR BABY'S IN HET JULIANA-KINDERZIEKENHUIS In het Julianakinrferziekenhuis. aan de Dr. v. Welylaan. no 2. alhier, worden momenteel vele baby’s verpleegd, voor wier herstel het gebruik van moeder- m„ ze?r dringend noodig is. net Julianakinderziekenhuis verzoekt ?u, ?an H\?®ders. die te veel moedermelk hebben, dit af te willen staan. Tndien T^1Ch.Wendt tot de directie <tel. 392300) zal voor afhaling gezorgd worden. Aan arm lastige moeders wordt een ver goeding gegeven stichting voornoemd door den Gemeen telijken Accountantsdienst een bezwa rend rapport over genoemde stichting is uitgebracht? 4. Zijn B. en W. bereid, doeltreffende maatregelen te nemen, opdat de ver zorging der geëvacueerden beter wordt gewaarborgd en de huisvesting en de voeding gesteld worden onder toezicht van den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst; en zijn B. en W. bereid, het rapport te publiceeren, dat door den Gemeentelijken Accountantsdienst einde September j.I. aan den wethouder voor Sociale Zaken, den heer Buurman, werd toegezonden Het antwoord B. en W. nebben deze vragen als volgt beantwoord: 1. Gelet op den grooten spoed, waar mede hier voor de huisvesting en de verzorging der Rotterdamsche vluchte lingen moest worden gezorgd, ligt het voor de hand, dat klachten niet te ver mijden waren. Zoodra zulks mogelijk was, heeft het bestuur en hebben B. en W. de noodige verbeteringen in de huis vesting en verzorging doen aanbrengen. 2. Het Rijk heeft wel toegezegd, dat het de noodzakelijke uitgaven, welke de gemeenten voor de vluchtelingen doen, zou terugbetalen, maar het heeft te voren geen bepaald bedrag beschikbaar gesteld, zoodat van overschrijding van beschikbaar gestelde bedragen geen sprake kan zijn. 3. Zooals gebruikelijk is ten opzichte van instellingen, waarbij de Gemeente financieel betrokken is, heeft de Ge meentelijke Accountantsdienst omtrent het beheer der stichting aan B. en W. een rapport uitgebracht. In da» rapport is de administratie der stichting onder worpen aan critiek, welke heeft geleid tot verbeteringen van verschillenden aard. 4. In verband met de verantwoorde lijkheid, welke door het Rijk nader op het Gemeentebestuur is gelegd voor de huisvesting en verzorging der Rotter damsche vluchtelingen, hebben B. en W. met instemming van het bestuur der Haagsche Stichting voor Rotterdam sche vluchtelingen, besloten van 1 No vember 1940 af deze zorg op te dra gen aan een gemeentelijke commissie van beheer, waarvan de wethouder voor Sociale Zaken als voorzitter zal optre den en waarvan o.m. enkele hoofdamb tenaren der Gemeenten, die bij die huis vesting en verzorging rechtstreeks be trokken zijn, lid zullen zijn. Naast het onder 3 genoemde rapport aan B. en W. heeft de Gemeentelijke Ac countantsdienst geen afzonderlijk rapport omtrent de stichting aan den wethouder voor Sociale Zaken uitgebracht. Tegen publicatie van rapporten van den Ac countantsdienst, die in het belang van den dienst en van de vrijheid van cri tiek van den Accountantsdienst, ver trouwelijk moeten blijven, hebben B. en W. bezwaar. 1 Vragen van het Raadslid J. H. Scholte beantwoord Het Raadslid J. H. Scholte had onder dagteekening van 22 October 1940 tot B. en W. de volgende schriftelijke vra gen gericht: 1. Is het B. en W. bekend, dat er vele klachten zijn over de Stichting voor Hulp aan Rotterdamsche vluchtelingen met betrekking tot huisvesting, kleeding en schoeisel, terwijl ook de toestand der bedden der geëvacueerden hier en daar te wenschen overlaat? 2. Is het juist, dat ondanks de geheel onvoldoende verzorging der vluchtelin gen, door het bestuur der stichting voor noemd aanzienlijk hoogere bedragen worden uitgegeven dan door het Rijk beschikbaar werden gesteld? 3. Is het juist, dat na een onderzoek naar de werkwijze van het bestuur der Rijswijk Ned. Herv. kerk, 1030 uur ds. J. F. Kruyt, van den Haag en 3 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. 10 uur ds. C. J. Laarman was erg NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR BELGISCHE HERDERS HONDEN De „Nederlandsche Vereeniging voor Belgische Herdershonden” (opgericht 19 Maart 1938) houdt morgen haar jaar- lijksche algemeene vergadering in de bo venzaal van Riche", Buitenhof 5. De agenda omvat o.a. verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van mevr. - en verkiezing van een bestuurslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. B. Blaauw, Boornbergum. Het secretariaat der vereeniging wordt tijdelijk waarge nomen door den voorzitter, den heer H. Peters, alhier. A ANVULLINGSAGENDA voor de vergadering van den Gemeente raad op Maandag a.s. te 'half twee Benoeming van: a. een leerares in vasten dienst en 4 tijde lijke leerkrachten aan de hoogere burger school voor meisjes, een tijdelijk bespeel- ster van de piano aan deze school, twee tijdelijke leerkrachten aan de gemeente lijke centrale school voor machineschrij- ven, vijf tijdelijke leerkrachten aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus en een tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke handelsavondscholen; b. een leeraar aan het gymnasium, een tijdelijk leeraar aan het lyceum Bilders- straat en een tijdelijk leeraar aan het lyceum Stockroosplein; c. een adjunct-directeur bij het Gemeen telijk Gasbedrijf. Beraadslaging over: 16. Wijziging van het ambtenarenregle ment. 17. Gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan „Moerweg” (vaststelling plan Moerweg I met bijbehoorende toe lichtende beschrijving eh verordeningen). 18. Kostelooze overname van grond vóór het perceel Laan van Meerdervoort 448/448A. 19. Voeren van een rechtsgeding tegen J. Pley. 20. Verhuring van het badhotel c.a. te Kijkduin aan E. J. de Gruyter. 21. Toekenning van een bijdrage voor de revue „Het hart van Rotterdam’met financieele regeling. 22. Ontslag leeraar aan de gemeente lijke handelsavondscholen. 23. Verkoop van grond, gelegen aan den Wassenaar scheweg en de Dreibholzstraat, aan de vereeniging „Deutscher Schul- verein. im Haag”. 24. Kostelooze overname van grond vóór het perceel Jan van der Heijden- straat 23, 25, 27. 25. Ontslag onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs. 26. Wijziging van het gastarief. 27. Ontslag leeraar aan de hoogere bur gerscholen met 5-jarigen cursus. 28. Beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van verkeersborden. 29. Verleening van een crediet voor de herstelling van de centrale verwarming en voor het vernieuwen van schoolmeu- belen voor de school voor bijzonder voor bereidend onderwijs Stortenbekerstraat 264. 30. Goedkeuring treffen van verduiste- ringsmaatregelen in gemeentegebouwen 31. Inrichting politiebureau te Loosdui- nen. Vader en Tijs zijn de allerbeste ka meraden, al begint vader ook al een beetje grijs te worden en is Tijs pas elf jaar. Tijs bewondert vader geweldig: hij is er vast van overtuigd, dat er geen flinkere, sportievere, gezelliger vader op de wereld bestaat dan de zijne! Als hij op school is, denkt hij altijd: Nóg een schepje erop jó, want wat zal vader blij zijn, als ik met een mooi cjjfer voor m’n repetitie thuis kom! En iederen. dag, als hij met z’n fiets *t schuurtje inschiet, is z’n eerste blik naar vader’s fiets. Staat die er al? O fijn, dan is vader dus al thuis! Ja, Tijs en vader zijn heele beste maatjes, dat kun je merken, als ze zich ’s avonds samen over een boek buigen en als vader zijn jongen dan allerlei mooie platen laat zien en erbij uitlegt. Dat half uurtje na ’t eten, vóór Tijs aan z’n huiswerk bègint, is ’t fijnste oogenblik van den dag! Jammer, dat het soms wordt bedorven! Zooals laatst nog. Kom hier, Tijs, zei vader, ik heb een eenig boek over vliegtuigen. Wil je kij ken? En Tijs kwam al hard aanloo- pen. Wacht even, zei vader, eerst m’n pijp aansteken! Gunst, waar heb ik nou weer m’n lucifers? Er lag straks nog een doosje op ’t buffet, zei moeder, maar nu zie ik 't opeens niet meer, Tijs... Tijs bromde iets en kreeg een erge kleur! Ja, dat is nu juist een zwak punt van hem: hij kan nooit laten, met vuur te spelen! Telkens, als hij ergens een doosje ziet liggen, denkt hyeven een paar aansteken, of even een vetertje la ten gloeien, of ’s kijken, of ik niet even 'n klein fikkie kan stoken achter oe schuur. En met dat al zyn bij Tijs thuis altyd de lucifers op, nat of hee lemaal spoorloos verdwenen. Vandaag of morgen vlieg je in brand! zucht moeder, en vader zegt: Ik ga je daar streng voor straffen, als ik ’t wéér. merk. Tiis. Allerzielen. Spr. de heer C. v. d. Engel. Geestelijke waarneming door mevrouw Mayer. Soefi-Beweging-Universeele eeredienst Bazarstraat 20, 11 uur Spr. mej. S. Ker- bert. Onderwerp: „Wat is geestelijk leven?”. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, den door kolonel Kerkhoven, 7 uur ver- 10.15 uur Heilig Avondmaal en 6 --- verlossingssamenkomst. Maranatha-Kring, geb. v. 153, 3 uur. Spr. de heer L. dam, van Rotterdam, m.m. piano en viool. Christen-gemeenschap, Veenkade 48. 10 uur de heer J. C. van Amelrooy, 4 uur de heer J. A. Bruyn, van Wassenaar. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot -Hertoginnelaan 4. 10 u. Menschenwijdingsdienst. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 9.30 uur en 4 uur Heilig Avond maal ds. J. B. de Neef, 7.30 uur jonge- liedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9.30 uur prediking en 3.30 u. de Casembroot, Amsterdam, Heilig Avondmaal, ds. J. de Jong. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking en 5 uur Heilig Avondmaal ds. B. Fabrie. Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsümstraat 159. Zater- na niet meer uithoudt, ’s Middags, als ze zitten theedrinken, zegt hij opeens: Zeg vader, wat denkt u wel, dat u van mij voor uw verjaardag krijgt? Een schilderijtje! Mis! Mis! Raadt u nog eens? Maar vader kan het niet raden en eigenlyk is hij er ook niet heelemaal met z’n hoofd bij. Hij zoekt in al z’n zakken naar lucifers en fronst 't voor hoofd... Tijs wordt beurtelings bleek en rood. Z^l ik ’t u nu vast geven, vader? zegt hij. Ja goed, maar ik moet eerst een vlammetje hebben. Vader loopt naar de haard en draait een fidibus. Morgen koop ik een aansteker, ’t Gaat me vervelen! Wat? vraagt Tys. Een... o, va der! Moeder knikt hem geruststellend toe, maar Tijs merkt het niet. Hij is heelemaal in de war. Koopt u... koopt u een sigaren aansteker, vader? vraagt hy. Ja, natuurlijk, ’t moet nu maar eens uit zijn! Och, wacht u nog liever een poosje. Kijk, ik heb wel lucifers! En Tys holt weg om een doosje uit de keuken te halen. Dank je wel hoor, zegt vader en hij steekt het doosje in z’n zak. Over een aansteker wordt niet meer ge sproken. Maar ’s avonds in bed is Tijs er toch lang niet gerust op! Hij kan er onmogelijk van slapen en woelt heen en weer door z’n bed, nu op de lin ker- en dan weer op de rechterzijde. Zijn mooien sigarenaansteker klemt hy stijf in z’n hand en daar zweven de wonderlijkste droomen om heen. Verbeeld je, dat vader er nu wer kelijk één koopt! Dan is zyn aanste ker met ’t mooie blauwe knopje in eens nutteloos geworden! Want vader houdt zelf ook erg van degelijk, en wat heb je nu aan twee aanstekers „voor je leven?” Voor elk pak één, tracht Tys zichzelf gerust te stellen. En dan ziet hij opeens vader thuiskomen met een heel groot pak. H^t papier gaat eraf en... er komen als maar sigarenaan stekers uit. Wel honderd! Knip, knip, knip! doen ze en schiet er een vlam omhoog, vlam... nee maar! oo hoog als kamer, zoo hoog als de kerktoren! Moeder, moeder, gilt Tijs opeens en dan wordt hij met een schok wak ker. Hè, wat is dat nu akelig. Wild gooit hij zich op z’n andere zij. En dan voelt hij opeens weer den sigarenaan steker in z’n hand. Tijs wordt hoe langer hoe ongeruster. Hij luistert... wat is 't stil beneden! Zou vader uit lossingssamenkomst, te leiden door kolo nel Kerkhoven en majoor van Wijk. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis, 4 uur Vespers en Lof. Oud Katholieke kerk, Juffrouw straat 7, H. Dienst, 10 uur Haagsche Vereen, van .Spiritisten „Har- monia”, geb de Ruyterstraat 41, 10.30 uur Allerzielenherdenking. Spr. ds. v.- d. Pol, van Doorn, met muzikale medewerking van den heer Deyerkauff, cello en den heer de Ridder, orgel. Spirit. Christen-gemeente, bovenzaal Plaats 22, 3 uur „Allerzielen-wijding”. Spr. mevr. L. S. Hania van Weidum. Waarneming van het geestelijk verkeer door mevr. J. M. van den Bos-Teunissen. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst gewijd aan allerzielen. Spr. de heer A. Harkink. Helderziende waarnemingen door mevr. Rosedana. Solozang door mevr. Smit- Leurs. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Spui 166 10.30 uur wijdingsdienst gewijd aan „D u i m e 1 o t j e'Zoo druk? Ja, dat gaat voor hè? Als je veel wilt weten, moet je ook veel leeren. „Rozenknopje” Dat is jammer. Is hij al wat beter? Niet prettig voor zoo’n kleintje. De groeten van Bep. „Negertje”. Je briefje was te laat, dus ik kon je geen antwoord geven. Jam mer is het. „Shirley Temple”. Het was erg mooi. Dank je wel. Je kan het hoor. Vele groetjes terug. „Langhaar” Dat is niet prettig. Was het toen warmer? Ja, het is al erg koud. Het is zeker wel prettig geweest? Vele groetjes terug. „Paul i”. Dat is zeker jammer. Ook voor moeder, want nu moet ze het weer over doen Fijn zeg. De groeten van Bep. ,,H a g e d i s j e”. Wel bedankt voor je raadsels. Heb je ze zelf verzonnen? Was het naar je zin? De groeten aan allen. „S.treepje”. Arme jij Hoe kwam dat zoo? Ben je nu weer beter? Geen hoofd pijn meer? Wel bedankt voor je raadsel. Vele groeten terug. „Pietje Bell” Fijn zeg. Heb je er al veel mee gespeeld? Ken je het goed? „Hans de Torenkraa i”. Wel be dankt voor je verhaal. Heb je het zelf verzonnen? Je weet, die heb ik het liefst. Dat is heet wat. Toen was het meteen goed hè? „Anemoon” Ook al zoo druk? Gaat het nu weer? Doe je nu weer mee? Vele groeten terug. „La chenbek j e”. Ook een tijdje ge leden. Doe je nu weer trouw mee? Fijn een kamer voor jou alleen? Arme jij. Ik ook al. Dat hoort er nu bij. ,,S p i n o z a”. Wel bedankt voor je raadsels Verlies je zoo dikwijls? Dat is niet leuk. „Henne”. Je moet vijf keer de raad sels goed hebben, dan komt je schuil naam in het lootjesbusje. Doe dus maar goed je best. „Teekenaartj e”. Brrr Dat was geen pretje. Of viel het nog al mee? Moet je er nog eens naar toe? ,,Z o n n e t j e”. Als je 5 keer de raadsels goed heb opgelost dan komt je schuil naam op een briefje in het lootjesbusje. Dat wordt goed geschud en drie briefjes er uitgehaald. Dat zijn dan de prijswin naars. Begrijp je het nu? „Doornroosj e”. Was Let naar je zin? Wat heb je gekozen? Ja, dat hoort er zoo in dezen tijd bij. Fijn warm zijn %p. hè? „Poppedijntje”. Wat was het? Ge lukkig dat je er toch nog aan dacht. 3a. ik kan het lezen. Je wil een beetje .groot” schrijven hè? Daar is het ook het fijnst. Vele groeten terug. „K a b o u t e r t j e”. Wat was het? Wat zal zusje dan een fijne warme voetjes hebben. Vind je breien fijn? Vele groe ten van ons terug. „A s tr i d”. Houd je daar niet van? Dan heb je den heelen middag vrij hè? Dat is ook wel prettig. Vele groeten terug. „De Zwarte Adelaar”. Dat is een mooi boek. Het was zeker slim, maar wel erg benauwd zoo’n reisje. Vele groeten van ons terug. „Zonnebloem”; „Jan Klaassen"; „Roode Anjelier”; „Popje”; „IJsbeertje”; „Hard- looper”; „Zwartkopje Kraai”: Allen har telijk welkom in de Kinderrubriek. „Jentina Jongeman"; „Elly Bakker”; „Suusje König”; „Marietje Boon” welkom. Hoe is jullie schuilnaam? De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10