gebak op den bon I I I I Mb 194 No. 17715. Italiaansch - Grieksche De en Engelsche bommen op ons land eischen 31 dooden oorlog Koek Zaterdag 2 November Saloniki gebombardeerd Verkrijgbaar broodbons een Verwarde toestand in Griekenland MATERIEELE EN CULTUREELE ZORG 1 ft ft zv Dokterstelefoon: op broodbons en op speciale bloemkaart Heden van 6.09 uur n.m. tot 8.39 uur v.m. f Morgen van 6.08 uur n.m. tot 8.41 uur v.m. I n* 1 VERDUISTEREN Meer brood voor de jeugd van 14 tot 21 jaar i ft ft 1 ft j 5 WEERMACHT-CONCERT Opmarsch in de richting Janina duurt voort In Amsterdam alleen reeds 24 dooden 28 zwaar gewonden Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 5 Maan: 3 Nov. op 12.28 u. n.m. g onder 9.23 uur n.m. g 4 Nov. op 1.19 u. n.m. onder 10.25 uur ujd. No. 394920 3 I 5 g V g Italiaansch leger moet zich een weg banen door water, modder en moerassen DE GRIEKSCH-ZUID-ALBAANSCHE GRENS N E HAAGSCHE COURANT PRUS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad f3.15 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p- post 10 ct. van Vis- Gegeven door het muziekcorps bij den bevelhebber der weermacht in Nederland De speciale verslaggever van Ste- fani meldt van het Grieksch-Al-, baneesche front, dat de Sperwer-, groep van het escadrille „Dispe-, rata” gisterochtend een hevigen aanval heeft ondernomen op Salo niki. Meer dan 60 ton ontplofba re stoffen werd op militaire en vlootobjecten uitgeworpen met dui delijk succes. Eenige in de haven liggende oorlogsschepen en .een koopvaardijschip werden .getrof fen. Op de kaart is met dikke lijnen aan gegeven de aanvalsrichting der Italia nen in Griekenland. De hoofdaanval zou begonnen zijn te Konispoli en vandaar wordt langs de kust de aanval voortgezet. Het Italiaansche hoofdkwartier maak te bekend, dat de Italiaansche troepen het dal van de rivier Kalamas hebben bereikt; verder zijn terugtrekkende be wegingen van de Grieksche troepen in den Epirus waar te nemen. Op de kaart ziet men de voornaamste hoofdwegen in het strijdgebied aangegeven. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) Meel, bloem, en koekjes op de bloemkaart PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. meenheid en systeem in te brengen en het uit te spreiden over een zoo breed mogelijke oppervlakte van ons arbei dende volk, dit lijkt ons het doel en de taak zooals de pas opgerichte N.V.V.- gemeenschap „Vreugde en Arbeid”, waarover wij uitvoerig hebben bericht, zich heeft gesteldzeker zullen velen met belangstelling de vervulling van deze, stellig niet lichte, taak gadeslaan. niet hebben bereikt, een extra-broodkaart wordt uitgereikt, waarop van elk num mer 4 bons voorkomen. Ook deze bons kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koopen van koekjes e.d. In een officieele publicatie worden na dere bijzonderheden, welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploitaties van hotels, restaurants e.d. van belang zijn bekend gemaakt. Teneinde ook degenen, die de bons van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen missen voor het koopen van koekjes e.d.4 in de gelegenheid te stellen deze artike len te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, hetwelk tot dus verre eens per vier weken op een bon van het algemeen distributiebonboekje be schikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenkomende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bons van het algemeen distributie bonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „bloemkaart”. den aan de Metaxas-linie, welke ook Jarima, Florina en Kastoria omvat. De linie, welke tot aan de Turksche grens loopt, is ongeveer 1000 k.m. lang. Zij werd sedert 1936 aangelegd en kostte 6 lé millioen drachmen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd het departement van Landbouw en scherij, deelt mede, dat met ingang van heden een aanvang wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakkerijpro- ducten, d.z. alle voor menschelijke con sumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, roggebloem, rijstemeel, rijstebloem, boekweitmeel of gruttenmeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en gebakjes, beschuit, cake, als mede alle soorten groot en klein korst- gebak, zooals bijvoorbeeld boterletter en amandelbroodjes. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778039; Filialen: N.V. Kantoorboek!,. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721197 Z K 1 A A ft ft ft ft I Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. vjn.: Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Wilhelminagasthuis wederom getroffen Gisteravond laat hebben Engelsche vliegers wederom een aanval gedaan op Amsterdam, waarbij nogmaals het Wilhelminagasthuis het mikpunt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschillende personen om het leven. Ook in de nabijliggende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewon den te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geëischt. In totaal zijn buiten Am sterdam nog zeven dooden, acht ■zwaar en ongeveer dertig licht ge wonden te vernielden. Ongeveer tien huizen zijn zwaar beschadigd. In opdracht van den Generaal der vliegers, Fr. Christiansen, bevelhebber van de Weermacht in Nederland, heeft het muziekcorps bij die weer macht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ten bate van het tweede oorlogswinterhulpwerk van het Duit- sche volk een concert gegeven, waar voor zeer groote belangstelling bestond. Het ongeveer tachtig man sterke or kest onder leiding van zijn dirigent Hans Friess is een prachtig gediscipli neerd keurcorps, samengesteld uit mu sici, die de hun toevertrouwde koperen en houten blaasinstrumenten meester lijk bespelen en een ensemble vormen, waarin de voorbeeldigste eenheid heerscht. Dat in zulk een orkest het ko per een belangrijke plaats inneemt, spreekt welhaast vanzelf. Het ontwik kelt in de forti een stralend en gewel dig, doch steeds beschaafd klinkend vo lume, terwijl de eveneens sterk bezette groep der houten blaasinstrumenten zich onderscheidde door voornaamheid der timbres. Dat klarinetten, hoe voor treffelijk en virtuoos bespeeld ook, nu eenmaal niet zóó soepel en edel van toon zijn als violen, spreekt van zelf, maar hier wisten zij, evenals de overige houten blaasinstrumenten meermalen den klank van de correspondeerende partijen in de oorspronkelijke partitu ren op zeer kunstzinnige wijze te bena deren. Zoo b.v. in de „Fontana di Ro ma” van den Italiaanschen componist Ottorino Respighi, welke sinfonische Dichtung een bijzonder geslaagde ver tolking genoot. De „Aufzug der Meis tersinger” uit Richard Wagners „Die Meistersinger von Nürnberg” leent zich wel bij uitstek voor een bewerking voor militair orkest, beter dan de ouverture Rosamunde van Schubert, die er aan voorafging in het eerste gedeelte van het programma, dat met „Festliches Konzert” van Heiss werd ingeleid en met Tschaikowsky’s Polonaise pom peus werd besloten. De tweede helft had een geprononceerd militair karak ter. Zij werd geopend met een Ein- marsch der Spielleute”. Het orkest stel de zich hierbij op in marschtenue, ges dekt met helmen speelde het in staands houding eendge militaire marschen daar bij ondersteund en afgewisseld door een dertigtal pijpers en trommelslagers, die zich op het voorpodium (de bekende overdekte sloot) hadden opgesteld. Het was een indrukwekkend militair schouwspel, dat bekroond werd door een taptoe van waarlijk grootsche al lure, besloten met het Deutschland en het Horst Wessellied. De uitvoering van een en ander oogstte geestdriftigen bij val in de dicht bezette zaal. De ontvangst namens den bevelheb ber der Weermacht had plaats door Ge neralmajor Schwabedissen, chef van den generalen staf bij den Weermacht- bevelhebber. Het concert werd* bij ge woond door Rijksminister dr. Seyss In- quart en andere hoog? persoonlijkhe den uit diens kring van medewerkers. Voorts door vele leden van de Duitsche Kolonie en van de N.S.D.A.P. Onder de talrijke aanwezige officieren der Weer macht bevond zich ook Generaal der infanterie Ruoff. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de broodkaart. Tot dus verre gaven de bons van deze kaart gedurende het tijdvak, waar voor zij geldig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bons der broodkaart ge durende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bakkerijproducten. Dit rantsoen, kortheidshalve te noe men „een rantsoen gebak”, zal voor de verschillende soorten bak kerijproducten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te wor den verwerkt. De Romeinsche bladen wijzen er op, dat er van een actieve Engelsche hulp niet veel te bemerken valt. Na den vijfden dag van het conflict hebben alle Italiaansche colonnes de Kalamas rivier reeds overschreden of bereikt. De ,,Popolo di Roma” meldt, dat het Grieksche leger, dat aan de „Metaxas linie” meent te kunnen standhouden, voor de oprukkende Italiaansche troe pen terugtrekt. In den Noordelijken sector van het front zouden Italiaansche troepen Donderdagmiddag 2 km op den weg naar Saloniki zijn opgerukt. Deze op marsch zou echter door het vuur der Grieksche artillerie zijn gestuit. Naar te Ochirda wordt verklaard, zouden hierbij 49 Italianen, waaronder 1 offi cier en 2 onderofficieren in Grieksche krijgsgevangenschap zijn geraakt. Hevige strijd om de Bigla-pas Volgens berichten uit Florina werd gisteravond hevig om het bezit van den Bigla-pas gestreden. Deze ligt on geveer 10 km ten Westen van Florina en voert over het Bigil-gebergte. De pas is de sleutelstelling voor de ver overing van Florina. Naar verluidt bieden de Grieken machtig tegenstand, waarin zij door een hevigen sneeuw storm ondersteund worden. Slachtoffers van luchtaanvallen Het ministerie voor openbare vei ligheid te Athene maakt bekend, dat ten gevolge van 24 Italiaansche lucht aanvallen gisteren in het geheel in Griekenland 92 personen gedood en 149 lewond werden. De Metaxas-linie Te Rome verwacht men, dat de Grie ken krachtigen tegenstand zullen bie- De bijzondere correspondent van Stefani aan het Grieksche front meldt, dat in geheel Griekenland een zeer verwarde toestand heerscht. De open bare meening is teleurgesteld en ge deprimeerd, niet alleen wegens den opmarsch der Italianen maar ook en vooral wegens het ontbreken van Brit- sche hulp en hulp uit andere landen, waarop men, volgens de verzekerin gen van de Grieksche autoriteiten, ab soluut kon rekenen. In Athene waren berichten verspreid over een landing van Britsche troepen te Saloniki, ter wijl in Saloniki was gemeld, dat Brit sche troepen in de Pyraeus waren ontscheept. De berichten van het front over den Italiaanschen opmarsch en de tegenspraken over de ontschepin gen der Engelsche beschermers heb ben een harden slag aan het Griek sche optimisme toegebracht. Griek sche krijgsgevangenen vertellen, dat de bombardementen door de Italiaan sche luchtmacht in het Grieksche le ger ontzetting hebben teweeggebracht (Zie verder le blad, pag. 2.) De Nederlandsche cultuur stond steeds dit wordt ook van niet-Neder- landsche zijde gaarne erkend op een hoog peil. Zij heeft haar Nederlandsche karakter in veel opzichten weten te be houden ondanks haar altijd sterke in ternationale oriëntatie; zij zal, mag men verwachten, dit karakter weten te be waren ook als in het nieuwe Europa die oriëntatie zich sterker en in wederzijd- sche bevruchting naar het groote land aan de Oostgrens zal richten. Er is een tijd geweest, dat de Nederlandsche cul tuur te eenzijdig het bezit was van een beperkte, materieel of sociaal bevoor rechte groep der bevolking. Die tijd is lang voorbij in ons land. In een reeks van jaren is, onder verschillende heil zame invloeden, het cultuurleven gelei delijk meer uitgespreid over breede lagen van ons volk, niet slechts de kleine burgerij maar vooral ook de arbeiderswereld. Verscheidene instellin gen verzorgden dit werk, instellingen zoowel voor als uit deze breede lagen volksconcerten, volkstooneelvoorstellin- gen, cursussen, lezingen, tooneel-, mu ziek-, zang-, ontwikkelings- en amuse- mentsvereenigingen enz. Ook de licha melijke ontwikkeling, die bij voorkeur met de geestelijke moet samengaan, ter- wille van een harmonisch geheel, werd niet vergeten, b.v. door oprichting van sportvereenigingen e.d. Vanzelf werd naast de cultureele ontwikkeling ook de kameraadschap bevorderd. Met alle waardeering voor al dit goede werk, is er toch plaats voor cri- tiek op het fragmentarische karakter, het onvoldoende georganiseerde en te weinig logisch gebouwde er van, en vooral op de remmende splitsing en ver deeldheid naar groepen en richtingen, zooals deze altijd de zwakke stee was van veel goeds bij ons volk. Voort te bouwen op dit goede werk maar daarbij de zoojuist aangeduide fouten te vermijden, er eenheid, alge- In het versterkte gebied werden op slagplaatsen, tankinstallaties en ka zernes gebombardeerd, waardoor een groot aantal branden zijn ontstaan en zichtbare verwoestingen werden aan gericht. Boven de uitgang van de ha ven kwamen Italiaansche bommen werpers in gevecht met vijandelijke jachtvliegtuigen. Een Italiaansch toe stel werd door mitrailleurvuur in den linkervleugel getroffen, doch bleef zich tegen de verdere aanvallen verdedi gen. Na de tusschenkomst van een Italiaansch jachtvliegtuig, dat de for matie bommenwerpers begeleidde, werden de vijandelijke vliegtuigen ve slagen. Een toestel werd neergescho ten, een ander nam de vlucht, een lange rookpluim achter zich latende. De overige verdwenen snel. Alle Italiaansche toestellen, ook het door mitrailleurvuur getroffen toestel zijn op hun basis teruggekeerd. De gebom bardeerde doelen zijn volkomen ver nield. United Press meldt uit Ochrida (aan de Albaneesch-Zuid-Slavi- sche grens) dat berichten, die van het Grieksche front hier binnen komen melden, dat de Italianen nog slechts 27 km van Janina zijn verwijderd. De opmarsch duurt voort, ofschoon de Grieksche troe pen hevigen tegenstand bieden. In den loop van den vorgen nacht hebben de Italianen langs den straatweg naar Janina ’n terrein winst van ongeveer 23 km geboekt. Tegelijkertijd hebben Italiaansche eenheden gisteren in den vroegen morgen de Albaneesch-Grieksche grens bij het dorp Vidohowa ten Zuiden van Korica overschreden. Zij zouden daar 3 km in Grieksch gebied zijn doorgedrongen en het dorp Karelista hebben bezet. Een later bericht van de ,,Cor- riere della Sera” meldt, dat de Italiaansche voorhoeden het ge bied van Janina hebben bereikt. Het feit, dat Nederland bezet gebied is en dat de bezettende mogendheid nog in oorlog is verwikkeld, brengt onvermijdelijk voor de bevolking van ons land allerlei beperkingen en moei lijkheden mee. Wij hebben ons in die meermalen zeer onaangename nood zakelijkheid te schikken en aan de materieele zorgen in de eerste plaats zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Wij mogen echter daarbij niet de oogen sluiten voor het streven van hooger- hand om deze zorgen niet zwaarder te doen worden dan in de gegeven om standigheden onvermijdelijk is. In dit verband zal zeker niet aan de aan dacht zijn ontsnapt de onlangs voor het geheele land geldend gemaakte regeling, welke beoogt, den normalen gang van zaken bij yoor ons volk vitale bedrijven te verzekeren door nu het inmiddels voor de kuststrook verzachte nachtelijke uitgaansverbod tot het geheele land is uitgebreid aan het personeel van zoodanige be drijven toe te staan, zich in verboden tijd van en naar het werk te begeven. Aan de belanghebbenden natuurlijk de taak, tijdig voor de verschaffing van de benoodigde schriftelijke vergunningen voor elk personeellid te zorgen. Ook in cultureel opzicht heeft Neder land zijn zorgen, voor het heden èn voor de toekomst. Wij mogen toch verwachten, dat, als de strijd met de wapenen is geëindigd en de economi sche en sociale opbouw van ons wereld deel op nieuwe grondslagen met volle kracht zal worden ter hand genomen, ook Nederland aan dien opbouw zijn belangrijke deel zal hebben en daar mee opnieuw tot welvaart zal komen, door omvangrijken arbeid, rijke produc tie en een werkzaam aandeel in han del en verkeer. Voor alle Nederlandsche hoofden en handen loonende arbeid in het eigen land, is zeker wel het ideaal, al zal dit stellig niet een-twee-drie te bereiken zijn. Dit laatste deden wij reeds uitkomen toen wij schrijvende over de vraag of reeds op de lagere school eenig onderricht in de Duitsche taal moet worden gegeven rekening hielden met de waarschijnlijkheid, dat vooralsnog een deel der werkkrachten van ons dichtbevolkte landje wel bui ten de grenzen, en met name in het aangrenzende Duitschland, arbeid zal vinden. Wij denken vooral aan de toekomst, d.i. aan het tijdperk van opbouw, dat men mag verwachten na beslechting van den huidigen oorlog, als wij aan dacht vragen voor de voorziening in de geestelijke behoeften van ons volk in zijn vollen omvang. Wij doelen hiermee niet op de godsdienstige behoeften, welke op kerkelijk gebied bevrediging kunnen en veelal zullen vinden, maar op de algemeen menschelijke behoefte aan verstandelijke ontwikkeling, aan geestverfrisschende ontspanning, aan kunstgenot, aan cultuur in het alge meen. Desgewenscht ook brood op de bloemkaart Bovendien is, teneinde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Afleve ring van meel of bloem op de bons van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distribu- tiediensten worden uitgereikt, zullen be staan uit 8 met „1” genummerde bons, 8 met „2” genummerde bons enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem óf brood öf koekjes e.d. Men heeft dus tel kens gedurende de vier weken de be schikking van 8 bons. Twee van deze bons staan gelijk met één bon van de brood kaart. Aangezien één bon van de brood kaart recht geeft op 100 gram brood of een rantsoen gebak”, geeft dus één bon van de bloemkaart recht op 50 gram brood of rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bons van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bons geeft derhalve recht op i rantsoen meel of bloem 35 gram. De gebakrantsoenen Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. („gebak”) zijn afgestemd op de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikan ten en banketbakkers precies hetzelfde percentage meel en bloem in hun arti kelen verwerken, is voor de diverse „ge bak"-rantsoenen een minimum-hoeveel- heid vastgesteld. De minimum-hoeveel- heid is die, waarop de consument ten minste aanspraak kan maken. De mini- mum-hoeveelheden zijn voor de diverse artikelen als volgt vastgesteld een rantsoen „gebak” voor koek (ont bijtkoek) is minimum 160 gram; vóór spe culaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en wafels 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (boterlet ter e.d.) 500 gr.; voor gevuld klein korst gebak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat 1 rantsoen een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal b.v. in een restaurant voor een panne- koek, waarin 70 gram bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bons van de bloemkaart) moeten worden ingele verd. De thans loopende, met ,,12” gemerkte bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood te vens desgewenscht recht op 1 rantsoen „gebak” (zie boven). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met ,,13” ge merkte bons van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen „ge bak” (zie boven). De op 10 November nog niet ingeleverdë bons kunnen vervol gens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden verbruikt, met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café’s, broodjeswinkels e.d. Broodbons voortaan twee weken geldig De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bons van de brood kaart in dén vervolge in plaats van 2 dagen nog 7 dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun geldigheidsduur behouden. Gedurende het tijdvak van 4 November tot en met 1 December geeft voorts elke der met ,.l” genummerde bons van de bloemkaart recht op het koopen van 60 a 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood öf rantsoen „gebak” (zie boven) of 35 gram meel of bloem (dat is tarwe bloem. tarwemeel, roggebloem, roggemeel, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel). Wissel bons voor restaurants. Zooals bekend, zijn destijds in verband met de brooddistributie wisselbons ter be schikking van de exploitanten van hotels, restaurants, café’s, lunchrooms, broodjes winkels e.d. gesteld. Deze wisselbons, welke uitsluitend gebruikt mogen wor den voor het koopen van brood in ge noemde inrichtingen, geven elk recht op het koopen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bons in den ver volge tevens gebruikt worden voor het koopen van een half rantsoen gebak e.d. in de genoemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in kleinere hoeveelheden dan een half rant soen in deze inrichtingen pleegt te wor den verstrekt, worden thans ook bons voor een kwart rantsoen brood of gebak ingevoerd. De exploitanten der inrichtin gen kunnen zich met ingang van 4 No vember voor het verkrijgen van deze ,4 rantsoén”-wisselbons tot de plaatse lijke distributiediensten wenden. Met na druk wordt er nog de aandacht op geves tigd, dat ook de bons voor een kwart rantsoen niet door bakkers, banketbak kers of andere winkeliers in ontvangst mogen worden genomen. Extra broodrantsoen voor de Jeugd Het invoeren van de distributie van bakkerijproducten houdt verband met de gebleken wenschelijkheid om aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelings periode verkeeren, een extra-broodrant- soen toe te kennen. De door de distribu tie van bakkerijproducten te besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrekken van een extra-broodrantsoen van 400 gram per week aan jongens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stamkaarten van ben, die op 20 October 1940 den leeftijd van 14 jaar 1 reeds en den leeftijd van 21 jaar nog .RAT KONITZA- DR/A r/SCf-t BUTRINTO (MINA D rgucAT G KRETSUNIST) MifuniAr «*AIOONAT Lndgrttutfi - - (4OB7) 0) [Zifa W R I Iroc hori

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1