Succesvolle aanval op Britsch convooi 33 Turkije blijft trouw aan zijn bondgenootschappen OORLOGSSCHADE VERZEKERING voor kleine inboedels tot f 5000. ^OORLOGSSCHADE KUNST EN LETTEREN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier f 10.000.000 f 90.000.000 f 460.000.000 gc^u^kooj_ De Italiaansch-Grieksche De strijd ter zee Engelsche bommen op n ERICH KRAACK OVER HET KöLNER KAMMER-SIN- FONIE-ORCHESTER GOUD - INKOOP Negen schepen bij Sheerness tot zinken gebracht - drie schepen zwaar beschadigd Rede van president Inonu voor de Nationale Vergadering Ie bl. Nieuwe Britsche scheepsverliezen voor Ontstaan en HAAGSCHE COURANT Zaterdag 2 Nov. 1940 RECLAMES. tot f 5000.— Engelsche legatie vertrekt uit Boekarest Geen schade van beteekenis aangericht De van der Hoogtprijs Clara Eggink Bommen op Gibraltar HALFJAARLIJKSCHE SCHADE-UITKEERING Britsche luchtaanvallen sterker dan Duitsche door slecht weer belemmerd Balkan-Entente heeft opgehouden te bestaan mm ONDERLINGE t XF VERZEKÉRING-MAATSCHAPPIJ Noteer dit nummer! No. 33, de -i om heef den dag te rooken! Heerlijk van smaak en geur. Fluweel-zacht door het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe. No. 33 maakt van rookers pijprookers I doel van het orkest VEREENIGrDE STATEN TROEPENVERSTERKING NAAR HET VERRE OOSTEN „Generaal Winter” bondgenoot der Duitsche vliegers pag. 2 -le» i- DUITSCHLAND. Vreemde vliegtuigen boven Zwitserland DOOR HET CENTRAAL TOONEEL RECLAMES. gevestigd te 's-Gravenhage. Vervolg van het le blad. AFD. B. zoowel Bl in concerteerde, Het Bij haar vertrek kon de zegevieren de Duitsche vliegtuigbemanning zien, hoe de rest van het volkomen uiteen gejaagde convooi zich in de richting van de kust in veiligheid trachtte te stellen. de en „HET TIJDPERK VAN DE CAMERA OBSCURA” I i i I i i i i i i i i i i i A I I I I I I I THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen. AFD. C. Persoonlijke Ongevallen door molest. Sedert 7 OCTOBER verzekerd: Grootere gebouwen, bedrijven, enz. tot ƒ900.000.— Sedert 1 SEPPTEMBER verzekerd: AFD, A. Woningen, inboedels, inventarissen, boerderijen, enz. tot ƒ50.000.— Sedert 20 JULI verzekerd: OUDE KRUITFABRIEK WEER IN BEDRIJF Het ministerie van oorlog heeft op dracht gegeven, de oude uit den wereld oorlog stammende kruitfabriek te Wol- sondam (Tennessee-dal) weer in bedrijf te stellen. Tevens wordt een moderne, synthetische ammoniakfabriek gebouwd. In Newyorksche scheepvaartkringen wordt vernomen, dat het Britsche vrachtschip „Matheran” (7653 b.r.t) in den Atlantischen Oceaan door het op treden van den vijand tot zinken is ge bracht, meldt het D.N.B. Canadian Press meldt uit Ottawa den ondergang van het Britsche koopvaar dijschip „Eurymedon” (6223 b.r.t.). De plek en de datum van den ondergang worden niet meegedeeld. Wel wordt er gemeld, dat 34 personen aan boord ge dood zijn, terwijl 3 opvarenden door een Canadeeschen torpedojager gered zijn. Het is mogelijk en zelfs waarschijn lijk, dat de menschheid een langen tijd van lijden te wachten staat. Turkije, dat buitengewoon gevoe lig is voor alles wat de levensbe langen van het land betreft, zal desondanks trouw blijven aan zijn vriendschappen en bondgenoot schappen. Nu Engeland in een strijd gewikkeld is, is het onze plicht te verkondigen, dat het bondgenoot schap, hetwelk ons met Engeland vereenigt, hecht en onwrikbaar is. De Onderlinge Oorlogsschade Ver zekering Maatschappij te ’s-Graven hage, welke in haar reeds bestaande afdeelingen voor meer dan 2031 een half milliard verzekerde, heeft thans ingesteld: afd. I voor kleine inboedels Premie: p. mille per drie mnd- Geen naheffing. Geen eigen risico. Uitkeering van schaden driemaand. Vraagt Uw Assurantiebezorger! Naar in welingelichte kringen te Boe karest verluidt, zal de Engelsche lega tie in de eerstvolgende dagen uit Roe menië vertrekken. Tot dit vertrek zou van Engelsche zijde reeds eenigen tijd geleden zijn besloten. De keuze van het tijdstip werd echter aan den gezant te Boekarest overgelaten. Tegelijk met de legatie zullen ook de enkele laatste En- gelschen, die nog in Roemenië zijn, o.m. eenige p ersvertegenwoordigers, het land verlaten. Ook de z.g. Poolsche ambassade die tot dusver nog steeds in Boekarest bestond, zal tegelijk met de Engelschen vertrekken. De Engelschen en polen zullen trachten via Boelgarije of Turkije Engelsch gebied te bereiken. Britsch generaal bij den Turkschen president De chef van den generalen staf van het Britsche leger in het naburige Oos ten, generaalmajoor Smith, is gisteren door den Turkschen president ontvan gen. Vandaag wordt Smith te Istan- boel verwacht. Men spreekt van zijn mogelijk bezoek aan Griekenland, meldt het D.N.B. uit Istanboel. WAARNEMEND SECRETARIS-GENE. RAAL VAN ONDERWIJS BE. ZOEKT ROTTERDAM Naar wij vernemen, heeft de wnd. secre. taris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. dr. H. J. Reinink, Vrijdagmiddag eén bezoek aan Rotterdam, gebracht, teneinde zich op dé hoogte te stellen vah de moei lijkheden der Rotterdamsche kunstenaars en van hetgeen te dezer stede ter beharti ging van hun belangen wordt gedaan. Mr. Reinink was vergezeld van den chef der afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement, mr. J. K. van der Haagen. 15 cent per heil on» zullen Italië' Duitsche kunstenaars, heeft deze oorlog niet rem mend gewerkt, integendeel, overal in het buitenland werden onze concerten op prijs gesteld, niet alleen door de Duit- schers, die er wonen, maar ook door de buitenlanders, die deze toenadering langs cultureelen weg wisten te waardeeren. Ook in Holland heeft men deze ervaring ongedaan. Het eerste doel van de Duitsche vliegers was een torpedojager. Acht bommen vielen op het dek, waarover even later de golven spoelden. Groote brokstukken vlo schip bleef liggen en kreeg steeds meer slagzij. Daarop vielen de bommen op een grooten koopvaar der, welke eveneens door 8 bom men midscheeps werd getroffen en in brand vloog. Een vuurzuil van omstreeks 150 meter was het van verre zichtbare teeken van dezen succesvollen bomaanval. Twee andere koopvaardijschepen kregen voltreffers. Gisteravond hebben eenige Britsche bommenwerpers geprobeerd de rijks- hoofdstad te naderen. Het krachtige Duitsche afweergeschut verdreef de meeste Engelsche vliegtuigen naar het Zuiden en het Noorden. Daarbij wierpen zij brisantbommen en b rand- bommen op woonwijken en tuindorpen. Brandbommen troffen o.a. weer het reeds een keer geteisterde wereldver maarde Rudolf Virchowziekenhuis. De uitbrekende dakbranden werden spoe dig gebluscht. Schade van beteekenis is niet ontstaan. Onder de burgerbevol king vallen verscheidene dooden en gewonden te betreuren. Bij dezen aan val is opnieuw gebleken, dat de R.A.F. ook bij helderen sterrenhemel woon wijken van burgers bombardeert, die ver van militaire doelen verwijderd liggen. I - van nun pensioen neuovix aiftcz-rtu v*. arbeidskrachten uit alle Europeesche lan- „Griekenland onze vriend en buur Komende tot het Italiaansch-Griek sche conflict, noemde de president Griekenland „onze vriend en buur” en hij betoogde, dat „Turkije op het punt staat gemeenschappelijk met onzen bondgenoot E ngeland de uit dit con flict voortspruitende positie te onder zoeken”. Hij zeide te hopen, dat de door hem aangegeven politieke begin selen ook in de toekomst de veiligheid van Turkije zouden waarborgen. De betrekkingen van Turkije jegens alle landen, naburige of verder verwijderd zijn tot dusver normaal verloopen. Betrekkingen met Moskou weer vriendschappelijk De betrekkingen tot Sovjet-Rusland zijn na een tijdvak van moeilijkheden zelfs weer vriendschappelijk geworden Bijzondere waarde, aldus de president, hecht ik er aan te constateeren, dat de betrekkingen tusschen Turkije en de Sovjet-Unie met het oog op de wissel vallige wereldpolitiek op zich zelf een waardevolle factor vormt, welke onaf hankelijk van alle andere invloeden be waard dient te blijven. Deze politiek zal voor beide partijen nuttig zijn en de belangen van beide landen dienen tzonder iemand afbreuk te doen. In de jaarlijksche vergadering van de Maatschappij der Nederiandsche Letter kunde is de .aarlijks uitgeloofde prijs van aanmoediging, genaamd „Lucie B. en C. W. van dér Hoogtprijs”, voor dit jaar toegekend aan de dichteres mevrouw Clara Eggink, voor haar verzenbundel „Het Schiereiland”, Gistermiddag werd ten Oosten van Ceuta een op groote hoogte in de richting van Gibraltar gaand vliegtuig van onbekende nationaliteit waargeno men. Kort daarop werden uit de rich ting Gibraltar vier hevige ontploffin gen gehoord, alsmede zwaar afweer vuur. Op zijn terugweg werd het vlieg tuig weer waargenomen. In voorbereiding AFD. D. Risico’s met gevaarlijke ligging tot ƒ100.000.—. Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIEBEZORGER! Het officieuse telegraaf-agentschap Avala te Belgrado publiceert een ver klaring der Zuid-Slavische regeering, waarin, nadat gewezen is op de vriend schappelijke betrekkingen met alle buurstaten, in het bijzonder Duitschland Italië, gezegd wordt: „Het jongste „omflict tusschen Italië en Griekenland, Hat diep betreurd wordt door Zuid-Sla- “ië omdat dit oprechte vriendschappe lijke betrekkingen tot beide landen on derhoudt, heeft den oorlog ook overge- i,racht naar den Balkan. Het is daarom begrijpen, dat Zuid-Slavië den nieu- „pn toestand met de grootste aandacht Gadeslaat, terwijl het zijn uiterste best hiiift doen om den vrede te handhaven. £}et het oog op de houding, die het tot imsver heeft aangenomen, hoopt Zuid- ciavië dat zijn belangen door de verde- ontwikkeling der gebeurtenisen op Hen Balkan van geen enkele zijde m ge vaar gebracht worden. Gistermorgen heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig in de omgeving van Great Yarmouth een sterk beveiligd Britsch convooi met bijzonder succes aangevallen. Twintig torpedojagers en een aantal onderzeeërs escorteerden de vrachtschepen, welke een blijkbaar voor Engeland zeer waardevolle la ding meebrachten. Het Duitsche vliegtuig maakte han dig gebruik van de weersomstandig heden en slaagde er zoo in het con vooi bij verrassing te naderen. In een stoutmoedigen duikaanval en in het afweervuur van alle oorlogs- en koop vaardijschepen, bestookte de beman ning van het Duitsche gevechtsvlieg tuig het eene schip na het andere met bommen. Bijna 20 treffers in het Duit sche toestel bewijzen de kracht van het vijandelijk afweervuur. Deze tref fers konden evenwel geen afbreuk doen aan de luchtwaardigheid van de Hein- kel-llL HANS KYSER Te Berlijn overleed in den leeftijd van 50 jaar de schrijver Hans Kyser. Hij schreef o.a. „Rembrandt vor Gericht”, dat ook hier te lande is opgevoerd. In politieke kringen te Belgrado wijdt men er groote aandacht aan, dat de president der Turksche republiek in zijn rede in het geheel geen gewag heeft gemaakt van Zuid-Slavië en Boelgarije. In deze kringen ziet men daarin een be vestiging van de meening van Zuid-Sla vië, dat de Balkan Entente thans ook officieel heeft opgehouden te bestaan en jat Zuid-Slavië geenerlei verplichtingen krachtens het Balkanpact meer heeft. Zuid-Slavië doet uiterste best den vrede te bewaren land, waarbij verscheidene bom men van zwaar kaliber op deze doelen werden geworpen. Een der hangars werd volkomen in de asch gelegd, naar duidelijk kon worden waargenomen. MATINEE „PRECIOSA" Op de matinee van „Preciosa”, die op morgen 3 November a_s. in Diligentia plaats heeft in verband met het 20-jarig beslaan, zal solistische medewerking worden verleend door Jesne Oskam van Rangelrooy (sopraan). Engelbert Oskam (cello) en André Rodenhuis (piano). „Preciosa” zal uitsluitend waxken ten gehoore brengén, waarmede „Preciosa” in den loop der jaren het meeste succes heeft gehad. Tot hun verbazing ontdekten de Italianen bij hun opmarsch in Epi rus, dat er geen wegen in dit ge bied waren, waardoor zij genood- zaaut waren bp te trekken langs, overstroomde paden als gevolg van de jongste regenbuien. Dé i i i i i i i i i i i Tot het bezette gebied behoort streek van Filati met 79 dorpen 35.000 inwoners. Een der colonnes rukt snel op naar Janina. In verschillende bezette streken van Epirus keert de bevolking, die door de Grieken ge dwongen was te vertrekken, terug. Zij heeft onmiddellijk hulp gekregen van de steunorganisatie der Albaneesche fascistische partij. Deze bevolking toont zich zeer verheugd over het be vrijdende en weldadige optreden der fasiistische strijdkrachten. Italianen zijn druk bezig met den aanleg van wegen en herstel der bruggen teneinde een weg te ba nen aan de gemotoriseerde colon nes. Niettemin verleenen de gepantser de wagens veel steun bij den op marseb der infanterie, hoewel -zij zich een weg moeten banen door water, modder en moerassen. In het Haagsche Gemeentemuseum De familie Stastok is een symbool, aldus Donderdagmiddag dr. H. E. van Gelder, hierbij de woorden citeerendé, waarmede spr. het zoo juist verschenen boekwerkje over deze periode heeft in geleid een symbool van een zelfge noegzame burgerlijke wereld met be perkten horizon. En toch wat heeft voor ons die wereld niet een rust en een wonderlijke bekoring. Juist deze eigen schappen hebben het idee zoo aantrek kelijk gemaakt om te trachten van de eerste helft der vorige eeuw een evoca tie te geven. Deze eigenschappen, doch ook het feit, dat er in die jaren heel wat belangrijks is gebeurd: nieuwe stroo- mingep in de litteratuur, op kerkelijk gebied o.a. het Réveil, dan, in het alge meen, de overgang van Classicisme naar Romantiek, die zich zoowel in de Kunst weerspiegelt als in het „Kleed des Le vens”, d.w.z. in de voorwerpen, waarmee de mensch zich omringt. Na nog eenige mededeelingen over de afdeelingen, die de tentoonstelling biedt, werden de zeer talrijke aanwezi gen door dr. F. van Thienen en mr. L. Wijsenbeek rondgeleid. Kölnische Hoehschule für Musik en is leerling van prof. Bram Eldering, Hollan der van afkomst. Ook zijn solisten zijn voor het meerendeel van deze school af komstig. Wij zijn hier in Holland, besloot Erich Kraack zijn uiteenzetting, zeer hartelijk ontvangen. Wat ons vooral is opgevallen, zijn de prachtige concertzalen, architectonisch als accoustisch. Na de tournee door ons land concerten worden gegeven in Spanje en Hongarije. Voor ons, Gisteren heeft het stoomschip „Wash ington” de haven van San Pedro verla ten met aan boord troepenversterkingen voor het Verre Oosten. Hiervan zijn 700 artilleristen en 1000 arbeiders voor Ha waii en 177 officieren en manschappen van een jachteskader voor de Philippij- nen bestemd VERSPREIDE BERICHTEN De eerste najaarsstorm heeft weer tal van Engelsche versperringsballons over Denemarken gedreven, met het ge volg, dat de kabels op verschillende plaatsen schade hebben toegebracht aan de bovengrondsche leidingen. Ook de storm zelf heeft hier en daar, vooral in het Westen van Jutland, telefoon- en te- legraafleidingen beschadigd. In Bosnië nabij Jaize is een meer als gevolg van de sinds een week voort durende regenbuien buiten de oevers ge treden en heeft de stad Jezeru over stroomd. De bewoners moesten de stad geheel ontruimen. De Spaansche minister van oorlög, Varela, is gisteren in Las Palmas, op de Canarische eilanden aangekomen, waar hij de bevolking verzekerde van Spanje’s bijzondere belangstelling én be scherming. De Spaansche gezant te Washing ton. die op uitnoodiging van Sumner Welles een bespreking met dezen voer de, verklaarde later dat slechts weinige belangrijke aangelegenheden besproken zijn. Over den status van Gibraltar zou niet gesproken zijn. In Montenegro is een overstroo- mingsramp aan den benedenloop van de Zeta ontstaan. Deze rivier heeft bij Pod- goritza 8 dorpen volkomen overstroomd. Slechts met moette konden de bewoners zich in booten redden. Veel vee is om gekomen. Groote hoeveelheden levens middelen en veevoer zijn verloren. Wegens de versperring van het treinverkeer door Griekenland naar West- Europa en het staken van het Roemeen- sche scheepvaartverkeer tusschen Con- stanza en 'Istanboel, bestaat als eenige mogelijkheid van verbinding tusschen Turkije en Europa slechts de sovjet-Rus- sische staatsscheepvaartlijn Istanboel- Burgas (Boelgarije). Een eerste transport van reizigers naar Europa is gisteren on der de sovjet-Russische vlag derwaarts gegaan. Koningin Elisabeth heeft den voor zitter van het werk voor winterhulp in België een bedrag van 200.000 franc ter beschikking gesteld. AVONDVOORSTELLING VAN „DE GETROUWDE VROUW" Op Donderdagavond, 7 November, aan vang 7 uur, geeft Het Nederlandsch Too, neel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg alhier de 30e tevens Volksopvoering van „De getrouwde vrouw”, comédie in 3 bedrijven naar het Hongaarsch van Johann von Bokay. De voorstelling zal geëindigd zijn om ongeveer 9 uur, zoodat de schouwburg bezoekers tijdig huiswaarts kunnen kee. ren. Volgens welingelichte Duitsche mili taire kringen hebben de waarnemingen van den laatsten tijd duidelijk getoond, dat de slechte weersomstandigheden bij het voortschrijden van het jaargetijde' voor de Britsche luchtaanvallen op Duitschland steeds ongunstiger voor waarden biedt. De optredende dichte grondmist verhindert vaak starten en landen. Daarbij moet opgemerkt wor den, dat ondanks deze op zichzelf voor beide partüen even ongunstige omstan digheden, de Duitsche piloten door hun voortreffelijke opleiding in het blind- vliegen en met behulp van uitmuntende meetinstrumenten veel betere start- en vliegvoorwaarden hebben. Met het oog op de betrekkelijk geringe afstanden tot hun doelen hebben de klimaatsomstan- dighedeu voor de Duitsche vliegtuigen slechts betrekkelijk geringe gevaren van jjsvorming. De Britsche vliegtuigen moeten ech ter in verband met de voor hen veel grootere afstanden vooral in Duitsch land veel meer ijsvorming verwachten. Daar komt bij, dat de geneele naviga tie inrichting van hun vliegtuigen het den Duitschen piloten veel gemakke lijker maakt de aan te vallen doelen op te zoeken, ook bij slecht zicht op den grond, dan het geval is bij de Britsche toestellen, die een veel primitiever ap paratuur hebben. Op grond van deze feiten verklaart men in Berlijn, dat „Generaal Winter” dus een goede bond genoot van het Duitsche luchtwapen blijkt. Bovendien zijn er onder de uitge breide startbases ook bij algemeen on gunstig weer vrij stellig wel eens mist- vrije vliegvelden, terwijl de R.A.F. be perkt is in zijn mogelijkheden tot het Britsche eiland, dat, zooals bekend is, in den herfst en de wintermaanden in dit opzicht atmosferisch bijzonder het nadeel verkeert. Het D.N.B. meldt uit Ankara In zijn rede voor de Nationale verga dering heeft de Turksche president Ino nu, gisteren een uiteenzetting gegeven der buitenlandsche politiek. Hij uitte de vrees, dat de oorlog zich nog ver der zou kunnen uitbreiden en betoogde in dit verband, dat Turkije aan zijn onafhankelijkheid en veiligheid vast houdt. Het vertrouwt op zijn recht en is paraat voor zijn verdediging. Sinds zijn betoog bij de opening van de par- lementszitting, heeft de Turksche bui tenlandsche politiek geen wijziging on dergaan. Turkije koestert geenerlei voornemens jegens eenig land en denkt er niet aan hen aan te vallen. Onze Houding als niet-oorlogvoerende natie kan gpén hinderpaal zijn voor de hand having van normale betrekkingen je gens alle landen, die met denzelfden goeden wil bezield zijn en dienovereen komstig handelen. Deze houding sluit zonder eenige uitzondering het gebruik van ons grondgebied en onze vloot- en luchtbases door eenige oorlogvoerende mogendheid uit. Dat blijft van kracht zoolang wij niet aan den oorlog deel nemen. Werkloosheid in Duitschland practisch verdwenen De staatssecretaris in het Rijksministerie van arbeid, dé. Syrup, heeft een eerste samenvattend overzicht gegeven van de toestanden op de Duitsche arbeidsmarkt. Hij deelde mede, dat er thans 32.000 werk, loozen zijn, van wié echter fibg geen tiende deel volledig tot werken in staat is. Prac tisch is daarmede de werkloosheid in Duitschland volkomen verdwenen. Met verbazing zal men vernemen, dat sinds het begin van den oorlog 1.6 millioen mannen méér ter beschikking van de oor. logsbedrijven gesteld zijn. Daarbij gaat het in de eerste plaats om Duitschers, die van hun pensioen hebben afgezjen en om deH? dte “vrijVillïg ï?D“uitschlan7‘werk gevonden hebben. Thans werken er 30.000 vrouwen méér dan bij het begin van den oorlog. De staatssecretaris is van mee ning, dat er zoo noodig nog meer vrouwen te werk kunnen worden gesteld. Waren er bij het begin van den oorlog origeveer een half millioen vreemdelingen in Duitschland werkzaam, het aantal is in middels gestegen tot 1.1 millioen man en blijft nog stijgen. Tenslotte zijn er nog ongeveer een millioen krijgsgevangenen in de Duitsche bedrijveh werkzaam. In Bern is vannacht luchtalarm ge maakt. De Zwitsérsche legerstaf pu bliceert het volgende communiqué: In den nacht van 1 op 2 November heeft een aantal buitenlandsche vlieg tuigen het Zwitsersche rechtsgebied geschonden..De luisterdienst heeft ge constateerd, dat de toestellen over de Juragrens gevlogen zijn en Zwitser land deels over de Zuidelijke grens hebben verlaten. Wegens het slechte weer was het onmogelijk den afweer in werking te stellen en het juiste aan tal en soort der vliegtuigen na te gaan Een uur later hebben blijkbaar dezelf de toestellen in de richting Zuid- Noord-West weer boven Zwitserland gevlogen' Het Centraal Tooneel N.V., directeur den door Mary Dresselhuys, Cees La. seur en Cör Rüys, zal Maandagavond 4 en Dinsdagmiddag en .avond 5 November a.s^ in den Stadsschouwburg, de eerste voor stellingen te dezër stede géven vah hét vermaarde blijspel van Hermann Bahr „Het Concert”, in de vertaling van Joan Remmelts. De vier hoofdrollen zullen vervuld wor den door Mary Dresselhuys, Gees La- seur, Gilhuys en Joan Remmelts, ter wijl voorts zullen medespelen: Peronne Hosang, Sara Heyblom, Elly Weller. Mies Hagens, Ans van Merlevoort, Joy Make ham, Teunke Orré, Asta Lee en Arend Hauer, die tevens het décor heeft bnt. worpen. De regie is van Cees Laseur. Op de gisteren gehouden persconferentie heeft Erich Kraack, de jonge, begaafde dirigent van het Kölner Kammer-Sinfo- nie-Orchester, dat gisteravond hier -ter stede in Diligentia concerteerde, een overzicht gegeven van ontstaan en doel van zijn orkest. Vijf jaar geleden werd het orkest door hem opgericht, dat vrijwel geheel be staat uit solisten en kamermuziek-kunste- naars. Oorspronkelijk heeft H, Abendroth met deze kunstenaars veel bereikt van het oogenblik af, dat Erich Kraack het orkest dirigeerde, heeft hij er naar gestreefd oude en moderne muziek tot uitvoering te brengen en dan wel te ver staan >p een wijze, welke het karakter van het strijkkwartet nabijkomt. Onder zijn leiding werd de eerste uitvoering ge bracht van een Fuga van Bach, door hem bewerkt naar het origineel, dat in de nationale bibliotheek in Berlijn berust. Buitenlandsche reizen De eerste uitnoodiging om naar het buitenland te komen, kwam van Enge land, waar het orkest in ’37 concerteerde met zeer groot succes. In den eersten oorlogswinter werden concerten gegeven in Italië, Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije. Overal werden deze Duitsche kunstenaars harte lijk ontvangen en hun artistieke prestaties werden zeer gewaardeerd. □e tournee door Holland De heer Erich Kraack is naar Holland gekomen met het besef, dat het muziek leven hier te lande op zeer hoog peil staat en daarom heeft hij het beste willen geven wat hij geven kan. Reeds werd 'zes maal geconcerteerd, in Roermond, Heerlen, Venlo, Eindhoven, Nijmegen en Arnhem. Gisteravond had het concert in „Dili gentia” alhier plaats. Overal was de ont vangst buitengewoon hartelijkin Arn hem hield de burgemeester een toespraak, waarin hij duidelijk maakte hoezeer het op prijs werd gesteld, dat dit Keulsche orkest zich thans ook hier deed hooren. Thans zullen nog concerten worden ge geven in Utrecht, Haarlem, Bussum en Hengelo. Op het programma heeft hij vooral meesterwerken der oude muziek geplaatst. Erich Kraack heeft gestudeerd aan de Twee vliegvelden doeltreffend gebombardeerd Twee Engelsche vliegvelden wa ren gistermorgen het aanvalsdoel van enkele Duitsche gevechts vliegtuigen. Op het vliegveld Nor- wich-Catton, in Midden-Engeland, werd bij een stoutmoedigen duik aanval de tankinstallatie getrof fen, waardoor groote ontploffingen volgden en dikke, zwarte rookwol ken opstegen. Drie vliegtuigen welke bü de tankinstallatie ston den, werden vernietigd. Dezelfde formatie viel aan de kust van ge ringe hoogte een patrouillevaar tuig met mitrailleurvuur aan. Ook hier werden effectvolle treffers waargenomen. De tweede aanval richtte zich op hangars en onderkomens op een ander vliegveld in Midden-Enge- Een tweede groot succes, behaald door Duitsche Stuka’s, welke voor de Zuidoostkust van Engeland, bij Sheerness, een Britsch convooi hebben uiteengeslagen. Negen schepen met een gezamenlijken in houd van 27.000 ton, werden tot zinken gebracht, 3 schepen van kruiser, door rechtstreeksche treffers zwaar beschadigd. Aan de Engelsche Oostkust, ten Zuiden van Margate, zijn 4 recht- g streeksche treffers geplaatst op de havenwerken van een stad. Verder zijn in de Westelijke bocht van de Theems te Londen bom men van het zwaarste kaliber ge worpen op verscheidene bedrijven, welke van belang zjjn voor den oorlog. Majoor Galland behaalde zijn 50ste overwinning in de lucht. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten hebben gisteren bij de ge vechtshandelingen eenige luchtgevech ten boven Engeland plaats gevonden. Acht Britsche en 1 Duitsch vliegtuig werden neergehaald. D e staartschut- ter van een Heinkel-bommenwerper heeft een Britschen jager neergescho ten. Een ander vliegtuig viel een opslag plaats van motorbrandstof in een stad in Zuid-Engeland zoo doeltreffend aan, dat men den grooten brand met daar opvolgende rookontwikkeling kon waarnemen, n de luchtgevechten, welke zich hierbij ontwikkelden, werd 1 Spitfire neergeschoten;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2