PLANETARIUM De Haagsche Courant van Maandag 4 November 1940 n* distributiemaatregelen nieuwe STADSNIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS DUISTERNIS EN STORM in de distributie voor Geen aanleiding sombere beschouwingen Waarom de „zoetigheid” is gebracht Distributie van peul vruchten TEGEN RIJWIELDIEFSTAL 'al De centrale gaarkeukens VIERDE BLAD, PAGINA 1 VIERJARIG MEISJE TE TILBURG WERD VERMIST Door auto gegrepen en gedood van ongelukken, waarvan twee met doodelijken afloop FAMILIEADRESSEN GEÏNTER NEERDEN BUCHENWALDE BRAND IN DE BILDERDIJK- STRAAT Soldateneer ONRUST IN ONZE STAD OPENSTELLING GEMEENTE- BUREAUX SAGEN EN MfTHEN AAN DEN STERRENHEMEL Vanmorgen vond men hei lijk Punten- en kaartenhandel Engelsche bommen op ons land perceel werd de drenkeling kleeren voorzien, waarna hij Stadhoudersplein 5545 162: ons een MUZIEKUITVOERINGEN Met ingang van 19 November a.s. een pond voor nader vast te stellen periode Gistermiddag werd te Tilburg een vier jarig meisje vermist Het laatst was het kind gezien op den Broekhovenscheweg. Van de vermissing werd aangifte gedaan bij de politie, die onmiddellijk een onder zoek instelde, dat echter zonder resul taat Heef Vanmorgen werd de politie er van in kennis gesteld, dat het lijk van het kind gevonden was achter het landgoed „Erica” onder de gemeente Hilvarenbeek. Het parket uit Breda heeft hedenmid dag ter plaatse een onderzoek ingesteld. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Schade aan daken en steUages Zaterdag en gisteren heeft een storm gewoed over onze stad. Laag hangende wolken hebben groote Hedenmorgen is te Alkmaar op den Kennemerstraatweg de bejaarde kranten- opkooper van W. door een passeerende vrachtauto gegrepen en gedood. den die b.v. ander In aansluiting op hetgeen wij reeds op de frontpagina van ons blad van heden hebben geschreven met betrekking tot de nieuwe distributiemaatregelen, laten wij hier de uitvoerige toelichting volgen, zoo- als de heer S. de Hoo, de directeur van het centrale distributiekantoor, die heden op de dagelijksche persconferentie heeft gegeven. Len uitvinding, afkomstig uit het stad je Zlin in het Protectoraat: Elk rijwiel heeft een in tweeën gedeeld kenteeken en ieder fietser heeft een eigen num mer. Wanneer het rijwiel onbewaakt wordt achtergelaten, neemt de eigenaar het bovenste gedeelte van het schild mede. Een fietsendief kan nu niet veel uitrichten, want rijwielen met een half schild worden zonder pardon aange houden en de eigenaar kan door de politie makkelijk worden opgespoord. (Holland) naar huis Verder door DUINZICHTKERK-BAZ AR Morgen en Woensdag wordt de jaarlijk- sche bazar weer gehouden in de bijgebou wen der Duinzichtkerk aan de van Ho- genhoucklaan 89-91. De opening geschiedt morgenochtend 10 uur door den wijkpre- dikant, dr. L. D. Terlaak Poot, Een mooie en ruime collectie goederen en artikelen kan worden aangeboden. De bazar dient ter sterking van het schulddelgingsfonds der kerk. VAN DAK GEVALLEN In het R. K. ziekenhuis aan het West- einde werd opgenomen de 41-jarige J. J. van R„ wonende le van der Kunstraat, die Zaterdagavond van het dak van zijn woning is gevallen en het rechterheup- been had gebroken. TWEE DOODEN EN ENKELE LICHT GEWONDEN Mede in verband met de weersgesteld heid is de activiteit der Engelsche vlie gers boven ons land niet groot geweest. In den afgeloopen nacht werden op enkele plaatsen in ons land bommen uitgeworpen. Twee mannen, een man en een vrouw, werden hierbij gedood, terwijl enkele personen, voornamelijk door scherven, licht werden gewond. De materieele schade is uiterst gering. De afdeeling ’s-G r a v e n h a g e van den Ned. Chr. Vrouwenbond zal Woensdagmiddag 13 Nov. a.s. in het ge bouw ..Aurora” een propaganda-verga- dering houden, waarin als spreekster zal optreden mevr. A. Knoppers-Valkenier. uit Amsterdam, presidente van den bond Tot onderwijzeres aan de Dr H. Plersonschool voor Chr. buitengewoon onderwijs hier ter stede is benoemd mej. C. Cordia, onderwijzeres aan eea soort gelijke school te Dordrecht Aangezien de familiebetrekkingen van een aantal der Nederlandsche geïnter neerden in Buchenwalde tot dusver ver zuimden haar adres in Nederland schriftelijk op te geven aan het infor matiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis (4e afdeeling), Zwarteweg 75, den Haag, mogen deze worden uit- genoodigd alsnog aan dit verzoek ge hoor te geven. Hedenmorgen ongeveer 11.15 uur brak brand uit in het perceel Bilderdijkstraat 147149, waarin gevestigd is een atelier tot verwerking van zijden stoffen en lam- penkappenfabriek „De Drie Hoekjes”. De brand woedde op één zolder, die als werkplaats was ingericht en liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, daar het vuur Dezer dagen is in de omgeving van ’s-Gravenhage een pakket gevonden, dat waarschijnlijk uit een Engelsch vliegtuig is geworpen, zoo meldt het R’damsch Nwsbl. Het pakket bevatte een grafkrans en een brief waarin verzocht wera, aen krans te willen leggen op het graf van een Engelschen piloot (de naam werd genoemd), die eenigen tijd geleden was verongelukt. Bij onderzoek bleek dat de bedoelde vlieger te Rozenburg begraven lag Op verzoek van den Opperbevelhebber der Duitsche Weermacht in het bezette Nederlandsche gebied heeft de burge meester van Rozenburg, jhr. L. G. Just de la Paisières, Donderdagmiddag den krans op het graf van den piloot gelegd. 0NT8PANNINGSMIDDAG ROTTERDAMSCHE G EÊ V ACUEERDEN. Dank zij de belangelooze medewerking van het muziek- en cabaretgezelschap T.O.W., heeft de commissie voor O. en O., den Rotterdamschen geëvacueerden in het Tehuis aan de Louise Henriëttestraat, gisteren weder een vroolijken ontspan- ningsmiddag kunnen bezorgen. De muzieknummers werden, onder lei ding van den heer J. W. Gelok, op voor treffelijke wijze uitgevoerd, terwijl een tv eetal kluchten werden opgevoerd, welke herhaaldelijk lachsalvo’s veroorzaakten. Een luid applaus aan het einde van den middag was de belooning voor het Uit stekend verzorgde programma. Vrijdag en Zaterdag zijn hier ter stede verschillende schermutselingen voorgevallen tusschen de W.A. en bur gers, gedeeltelijk tot de Ned. Unie be- hoorende. Ook deze feiten zijn, evenals die van de week tevoren, nog in onder zoek bij de bevoegde autoriteiten. Vrijdagmiddag is, naar wij vernemen, een winkel van de Nederlandsche Unie in de Copernicusstraat door leden van de W.A. ontruimd en vernield. Naar men ons van de zijde der N.S.B. mededeelt, is aan dit feit voor afgegaan het ingooien van ruiten van het kringhuis van de N.S.B. in de Buys Ballotstraat. Ook Zaterdag is het niet rustig ge weest, immers, naar ons wordt mede gedeeld, heeft de politie een vrij groot aantal personen moeten arresteeren, onder wie zich 26 leden van de Neder landsche Unie bevonden, op wie slag en steekwapenen werden aangetroffen. met de spuiten Prinsestraat en Laan Co pes was verschenen, tastte het vuur onder leiding van hoofdinspecteur Otten met drie stralen op de waterleiding, aan en had het spoedig bedwongen. De oorzaak van den brand is onbekend. De zolder brandde geheel uit, terwijl het verdere deel van het pand vrij veel water schade kreeg. Opening van een Duitsche school te Utrecht Hedenmorgen zijn te Utrecht zonder officieele plechtigheid drie klassen van de eerste Duitsche mulo-school aan de Oude Kerkstraat, in de vroegere open bare school, in gebruik genomen. Daar het gebouw eerst over vier we ken geheel gemoderniseerd zal zijn, is de officieele opening tot een nader te bepalen datum uitgesteld. Het hoofd van de school is de heer R. Lapcell, die mede deelde, dat zich 108 leerlingen hadden aangemeld, waarvan er vandaag 92 voor het eerst met de lessen zijn begonnen. Deze school heeft een achtjarigen cursus en kan ook door Nederlandsche kinde ren worden bezocht. Het onderwijs staat gelijk met dat op de Nederlandsche scho len. De leerlingen, die thans deze onder wijsinrichting bezoeken, komen niet al leen uit Utrecht, doch uit de geheele pro- xftneie, o.a. uit Amersfoort, Zeist, Doorn en tal van andere Utrechtsche gemeen ten. Dagelijks brengen drie autobussen de leerlingen van huis naar school en weer terug. De distributie van eieren. De tweede maatregel, welke de aandacht vraagt, is de distributie van eieren. In het algemeen zal men wel begrepen hebben, dat gezien de noodzakelijke af slachting van pluimvee de distributie van eieren niet achterwege zal kunnen blijven, te meer daar voor een speciale categorie n.l. zieken, zwakken en herstellenden de eieren een grootere plaats innemen. Hoe wel menigeen het versche eitje 's mor gens zal missen, is de waarde voor de bovenomschreven categorie van dien aard, dat we hiervoor dit offertje zullen moeten brengen. Wellicht is het genot van het „Zondagsche ei”, als men dit bedenkt des te grooter. Men zal nu ook in hotel en café een eierbon moeten inleveren. Gelukkig kon den wisselbonnen eventueel van een half ei voorloopig achterwege blijven.M Het tweejarig zoontje van den heer J. Terburg. wonende aan den Oude Barneveldscheweg te Scherpaizevl. liep gistermiddag in een achter het huis gelegen sloot Het ventje kon na eenige minuten op het droge worden gebracht, doch toen waxen de levensgeesten reeds geweken. De zoetigheden De maatregel om de zoetigheid in de distributie te brengen, schijnt een „bittere pil”. Men zal zich afvragen of inderdaad de bloempositie van dien aard is, dat deze maatregel noodig was om ons dagelijksche brood veilig te stellen. Het antwoord is ontkennend, niet de noodzakelijkheid om meer bloem te be sparen vormt den ondergrond van dezen maatregel, doch de noodzakelijkheid om voor een bepaalde categorie consumenten meer brood beschikbaar te stellen. Deze categorie is de groep van jonge lieden tusschen de 14 en 21 jaren (d.w.z. vanaf 14 tot en met 20 jaar). Het is na melijk gebleken, dat deze jongelieden een groote behoefte hebben aan brood. Om aan deze verlangens tegemoet te komen, werd aan deze jongelieden een rantsoen toegekend van 400 gram per week. Een extra broodkaart met 4 bonnen van elk nummer zal hiertoe in den loop der week worden uitgereikt. Indien men bedenkt, dat er circa 1.500.000 personen tot deze categorie be- hoooren, zal men begrijpen, dat er naar een middel gezocht moest worden om de voor dit extra rantsoen benoodigde bloem te kunnen besparen op de huidige con sumptie. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bureaux van de afdeeling „Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand en van den Gemeentelijken Crisis- en Dis- tributiedienst, gevestigd aan de Gouden- regenstraat 36, Hazelaarstraat 121 en Co- pernicuslaan 155, gedurende het tijdvak van 4 November 1940 tot en met 23 No vember 1940 voor het publiek geopend zullen zijn van 9.15 tot 14 uur des Za terdags van 9.15 tot 12.30 uur. Dit geldt eveneens voor de hulpsecre- tarie te Loosduinen. Vele sterren en sterrengroepen dan ken haar namen aan de hoofdpersonen, die in Grieksche sagen en mythen voor komen. Er zijn gevallen, waar groepen van sterrenbeelden een geheele sage vertegenwoordigen. Over deze sterren beelden en de daarmede verbonden mythen worden in het Planetarium twee voordrachten gehouden. Wij twijfelen niet, of de heer F. H. Horenburg zal er in slagen u deze sagen op zoo smakelijke wijze te ver tellen, dat de sagen en daardoor tevens de sterrenbeelden voor u zullen gaan leven. Wanneer ge de sagen kent zul len de namen van de sterrenbeelden beteekenis voor u krijgen en zult ge des te gemakkelijker de groepeering van de sterrenbeelden onthouden. De heer Horenburg zal de stof over twee voordrachten verdeelen. Elke voor dracht wordt twee malen gehouden. Eenmaal ’s middags en eenmaal ’s avonds. De eerste voordracht heeft plaats op Dinsdagmiddag te 3.45 uur en ook op Woensdagavond te 7.30 uur. De voordrachten duren ongeveer een uur; zij worden gehouden in de Plane- tariumzaal onder den kunstmatigen hemel. De bekoring van den sterren hemel te ondergaan en u tegelijkertijd de denkbeelden van de oude cultuur volkeren in te denken, dat genot willen de twee uren in het Planetarium u schenken. R. AANRIJDING OP DE LAAN VAN NIEUW OOST INDIË Op den hoek van de Laan van Nieuw Oost Indië en de Theresiastraat werd Zaterdagmiddag, omstreeks half drie, de 33-jarige wielrijder C. P. de J., vermoede lijk doordat hij geen teeken van richting- verandering aangaf, aangereden door een vrachtauto. Hij bekwam een gecompli ceerde beenbreuk en een hoofdwond en werd door den geneeskundigen dienst ter opname overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. De commissaris van politie van justitieeelen dienst C verzoekt hen, getuige van deze aanrijding waren, zich zoo spoedig mogelijk te melden aan zijn bureau, Javastraat 18, alhier. Reeds tal van winkeliers gestraft Uit een mededeeling van de F.M.T.O., de Federatie van Middenstands Textiel- organisaties, voorkomend in het jongste nummer van het vakblad „De Manufac- turenhandel”, blijkt, dat tal van textiel- detaillisten zijn gestraft met de tijdelijke intrekking van hun verguning. Het blad somt een aantal redenen op, welke tot het uitdeelen van deze straf fen leidden. Zoo waren er bijv, winke liers, die textielgoederen verkochten op losse punten en ook, die ten onrechte goederen afleverden zonder speciale ver gunning. Anderen weer hadden zich niet gehouden aan de bepalinge inzake het strikt persoonlijke gebruik der verschil lend gekleurde textielkaarten. Op punten gewaardeerde artikelen werden afgele verd zonder inname van punten of tegen een lagere waardeering dan officieel is voorgeschreven, en eveneens werd ver zuimd, de afzonderlijke naai-, maas- en stopgarenbons in te nemen bij den aan koop van deze artikelen. De inspecteurs van het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen door den handel hebben opdracht gekre gen om nauwkeurig te letten op de na leving van al deze punten. Men brenge den winkelier en het win kelpersoneel dus niet in ongelegenheid, door op afwijking van de officieele rege ling aan te dringen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met in gang van 4 November tot en met 18 November d.a.v., de verkoop en af levering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distributie van peulvruchten een aan vang, Het rantsoen zal bedragen i k.g. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wij zen bons van het algemeen distributié- bonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wel licht ook capucijners beschikbaar wor den gesteld. De détaillisten, die peulvruchten ver- koopen, kunnen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s., op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaatselijke dis- tributiediensten wenden ter verkrijging van voorschottoewijzingen. Deze toewij zingen moeten zij onmiddellijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde geduren de den spertijd de daarop vermelde hoe veelheden peulvruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toe wijzingen van hun afnemers in hun be zit hebben, de peulvruchten bij de groot- grossiers bestellen voor een aantal rant soenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzingen. Zooals vermeld is 1 rantsoen J k.g. De toewijzingen, welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren. Zij kun nen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verzameltoewijzingen bij de distri- butiediensten inwisselen. In de Centrale Bilderdijkstraat 1—-7 der Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden in October 8164 (11403) bezoeken ge bracht, 33225 (27730) uitleeningen vonden plaats. Kinderbibliotheek 3341 (2638) uit leeningen. Filiaal Colensostraat 4: 3556 (2638) uit leeningen. Jeugdleeszaal 568 (507) bezoe ken. 2081 (1984) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81: 4347 (3276) uitleeningen. Jeugdleeszaal 1464 (1197) bezoeken, 1100 (949) uitlee ningen. Filiaal Badhuiskade 27: Christelijke O.L.B. 890 (1479) bezoeken, 3256 (2995) uitleeningen. Afd. Mackayschool, Ceder- straat 14: 1239 (1016) uitleeningen. O.U.B. 8446 (4613) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 10233 (7716) uitlee ningen. Filiaal (4061) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand October van het vorige jaar. Eerste wordt volgende week te Rotterdam geopend In de kwestie van de centrale gaar keukens begint reeds veel teekening te komen. Verschillende plannen wach ten reeds op uitvoering en het zal wel niet meer zoo lang duren voor de de finitieve regeling bekend gemaakt zal worden. Naar wij vernemen voelt het Rijksbureau voor Voedselvoorziening het meeste voor centrale keukens met een groote capaciteit. Daarom zullen de grootere gemeenten, waar een groot aantal menschen dicht bij elkaar woont het eerst in aanmerking komen voor centrale keukens. Zij zullen inge richt worden naar het voorbeeld van die te Rotterdam, welke reeds zoo goed als klaar is. Het ligt in de bedoeling deze gaar keuken begin volgende week te openen. Zij heeft een capaciteit van 400 1. per uur. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat een portie aardappelen en groente gelijk staat met een liter en een portie soep met 1,2 liter. Het eten wordt per portie verkocht. Men kan, al naar ge lang de behoefte, ook meer dan portie koopen. Het blijft in Rotterdam natuurlijk niet bij deze eene keuken. In het geheel zul len er ongeveer 50 op verschillende pun ten van de stad gebouwd worden. Oor spronkelijk wilde men er 20 bouwen. Het idee van een groote centrale keu ken en distributielokalen op verschillen de punten van de stad, zooals verschil lende gemeenten hadden voorgesteld, vindt bij het Rijksbureau weinig weer klank. Het transport van het voedsel brengt veel moeilijkheden met zich mee, het eten vermindert er door in kwali teit, terwijl er ook warmteverlies gele den wordt. Het koken van het voedsel geschiedt op een geheel andere wijze dan waarop de huisvrouwen het plegen te doen. Het eten wordt gestoomd. De stoom wordt direct in verbinding gebracht met het eten. Uit een ketel wordt door een pijp de stoom in het voedsel geblazen. Deze wijze van koken, waarop voed- kundigen en huishoudscholen reeds lang aandringen, maar die in de praktijk nog maar heel weinig toepassing vindt, om dat de huisvrouwen niet beschikken over een daartoe doelmatige installatie, heeft vele voordeelen. Het eten is aanzienlijk sneller gaar, terwijl men er een groote - - besparing van brandstoffen mee ver- naar buiten sloeg. De pohtie-brandweer die krijgt. Men behoeft slechts een ketel te verhitten, zoodat er gedurende eenigen tijd stoom ontwikkeld wordt. Het voor naamste is echter, dat de kwaliteit van het voedsel veel beter is, dan wanneer men het op de gewone wijze kookt. Het condenswater, dat gevormd wordt, vangt men weer op, aangezien het waar devolle voedingszouten bevat. De producten, die men in de gaarkeu kens verwerkt, worden uit den aard der zaak in groote hoeveelheden tegelijk aan gekocht. Hierdoor zouden natuurlijk tal van detaillisten schade kunnen lijden. Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoeling den normalen handel uit te schakelen, zoodat de detaillisten geen fi nancieel nadeel zullen lijden van de in stelling van gaarkeukens. duisternis veroorzaakt, met tal van on gelukken als gevolg. Zoo is gisteravond omstreeks half ne gen op den hoek van den Schenkweg en de Binckhorststraat de 56-jarige B. E. H.. wonende aan de Vlietstraat, vermoe delijk door de duisternis misleid, tegen een rijdend tramrijtuig van de „blauwe tram” opgeloopen. Hij kreeg een sche- delbasisfractuur en werd door den ge neeskundigen dienst overgebracht naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. Omstreeks middernacht is de man aan de gevolgen overleden. Zaterdagavond omstreeks 9 uur hoor den de bewoners van het woonwagen kamp aan de Slachthuiskade een gil. Daar het verder stil bleef, schonken de bewoners hier verder geen aandacht aan. Gistermorgen echter informeerde een man in het woonwagenkamp of zijn zoon, de 34-jarige W. v. D., wonende aan de Stuwstraat, daar geweest was om brood af te leveren. Men had hem n.l. na Zaterdagavond niet meer gezien. Niemand van de bewoners van het kamp herinnerde zich, dat er iemand brood had gebracht, totdat een van hen verhaalde van den gil, welke allen ge hoord hadden. Ijlings werd de politie gewaar schuwd, die terstond aan het dreggen ging in het water van de Slachthuis kade. Na eenigen tijd haalde men inderdaad het lijk op van den 34-jarigen bewoner van de Stuwstraat. Aangenomen wordt, dat de man Zater dagavond, door de duisternis misleid, met zijn bakfiets te water is gereden. Het stoffelijk overschot is door den geneeskundigen dienst vervoerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De 32-jarige B. H. L. van de Merwe- destraat viel Zaterdagavond, daar hij, door de duisternis misleid, struikelde, tegen een lantaarnpaal. Hij bekwam ten gevolge daarvan een hoofdwonde. De man is ter opname overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Eveneens door de duisternis misleid, liep Zaterdagavond een 46-jarige bewo ner van de Ferdinand Bolstraat in het water van de Hooftskade. Hij kon door handreiking worden gered en werd door den geneeskundigen dienst naar zijn wo ning gebracht. Omstreeks half acht Zaterdagavond is een 39-jarige bewoner van de van Loostraat terecht gekomen in het water aan de Hooikade. Door handreiking wisten enkele bur gers hem op het droge te brengen. In een naburig perceel werd de drenkeling van droge kleeren voorzien, waarna hij later op eigen gelegenheid naar huis kon gaan. Tegen middernacht is Zaterdag een 43- jarige bewoner van de Loosduinscheka- de, ter hoogte van de Soestdijkschekade in het water geloopen. Door handreiking is de man door omwonenden gered. Daar de drenkeling vlak bij zijn huis was, waren de gevolgen niet van emsti- gen aard. Ook de fietsers hebben zeer veel last van de duisternis gehad. Zoo reed Zaterdagavond een inwonend verpleegster van het gemeentelijk zie kenhuis aan den Zuidwal vlak voor het gebouw met haar rijwiel in het water. Een surveilleerend agent van politie schoot spoedig te hulp en eenige ©ogen blikken later was de verpleegster uit het natte element verlost. De agent bracht haar naar het zieken huis, waar zij weldra van den schrik bekomen was. Een tweede fietser, een 45-jarige be woner van de Wouwermanstraat reed Zaterdagavond met zijn rijwiel in het water van de Bierkade. Burgers wisten hem op het droge te brengen. Zondagavond om half tien geraakte een 49-jarige bewoner van de Hemster- huisstraat, ook al omdat hij een glaasje te veel op had, in het water aan den Noordwal. Ook hij werd door handreiking gered, en kon vervolgens op eigen gelegenheid gaan. is Zaterdag en Zondagavond den geneeskundigen dienst druk werk verricht. Tal van menschen zijn door de duis ternis ergens tegenop geloopen, waar door zij struikelden en verwondingen kregen. Een wandelaar kwam zoo onge lukkig terecht, dat zijn arm uit de kom schoot. De stafmuziek van de Ordnungs- polizei zal Woensdagmiddag van 3 tot 4 een concert geven op het terrein aan den Hofweg hier ter stede. Donderdag wordt om half twaalf een muzikale marsch door Amsterdam ge maakt. Des middags wordt van half vijf tot zes in Alkmaar een concert gegeven Vrijdag is het muziekcorps in Den Bosch, waar ook een muzikale marsch zal worden gemaakt Het extra-broodrantsoen Het gewone broodrantsoen verder be perken werd niet mogelijk geoordeeld, daarentegen kon het gebruik van koek, koekjes enz. wel eenigszins worden inge perkt. De hierdoor vrijkomende hoeveelheid kon dan voor het verstrekken van het extra broodrantsoen worden aangewend. In dit licht bezien, is deze distributie niets anders dan een maatregel om den beschikbaren voorraad bloem op meer doeltreffende wijze aan te wenden. Reeds den eersten dag van deze distri butie bleek bij het publiek een totaal ver keerd beeld van den omvang van deze distributie te bestaan. Men verkeerde blijkbaar in de meening, dat gebak e.d. erg zwaar van gewicht is en dat men dus voor een broodbon van 100 gram een zeer kleine portie lekkernijen zou kunnen krijgen. Dit is totaal onjuist, immers de rantsoenen voor koekjes, gebak, koek, be schuit en dergelijke zijn afgestemd op de in dit product verwerkte hoeveelheid bloem. Zoo kan men op een broodbon van 100 gram b.v. de volgende minimum hoeveelheden „gebak” betrekken Speculaas 140 gram. Koekjes 200 gram. Cake 300 gram. Gebak-gebakjes 600 gram. Grootkorstgebak 500 gram Kleinkorstgebak 2100 gram. Koek 160 gram. Biscuit 90 gram. Beschuit 75 gram. Indien men nu eens uitrekent, wat men voor zoo’n bonnetje van 100 gram kan koopen (b.v. 2 ons koekjes van 10 cent of een boterletter van een pond) dan valt het heusch genoeg mee. Bovendien zijn meerdere soorten koekjes bonvrij, schuimgebak, weespermoppen en gebak, waarin geen bloem is verewrkt. De storm Hier en daar in de stad heeft de storm huisgehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uur, werd door een hevige windvlaag een stuk zink van een dak in de Hemster- huisstraat weggeslagen, met het gevolg, dat enkele ruiten van aangrenzende per- ceelen vernield werden. Op den hoek WaalsdorperwegRaam- weg woei een boom om, welke midden over den rijweg kwam te liggen. Gisterochtend heeft de kraanwagen van de politie dit verkeersobstakel naar den kant van den weg gesleept. Zondagochtend omstreks 5 uur kwam een steiger van den nieuwbouw van het ziekenhuis aan den Zuidwal naar bene den. De rijweg werd geheel versperd. Al spoedig was de aannemer van het bouwwerk gealarmeerd en deze zorgde er voor, dat de belemmering op tijd weggeruimd was. In de de Ruijterstraat is een schutting van den nieuwbouw van het Hoofdbe stuursgebouw der P.T.T. losgewaaid. Hier is de kraanwagen van de politie geweest om opruimingswerkzaamheden te verrichten. Tenslotte werd bij de politie nog jnel- ding gemaakt van het omwaaien van een schutting in de Rijnstraat DIEFSTALLEN Een bewoonster van de Groot Herto- ginnelaan heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Zaterdag in een winkel in de Veenestraat haar handtasch is gestolen, welke ondermeer een portemonnaie met circa f 36 bevatte. Een bewoonster van de Hoefkade heeft bij de politie aangifte gedaan, dat, terwijl zij gistermiddag in een winkel aan de Hoefkade vertoefde om inkoopen te doen, haar damestaschje is gestolen, dat 2 bank biljetten van 10 gulden bevatte. In een der groote magazijnen in de binnenstad zijn Zaterdag aangehouden 2 vrouwen, resp. 36 en 24 jaar oud, als ver dacht van diefstal van verschillende goe deren. Een van haar wordt bovendien ver dacht enkele voorwerpen in een ander magazijn te hebben ontvreemd. Uit een schuur aan de Binckhorstlaan zijn twee geiten gestolen. Het verkoopverbod van peul vruchten. Alweer een hoopvol geluid beteekent, alhoewel het paradoxaal klinkt, het ver koopverbod van peulvruchten. Een sperverbod kan twee dingen betee- kenen: óf het is uit met den verkoop óf binnenkort krijgen we distributie. Vooral voor peulvruchten, waarvoor het laatste geldt, beteekent dit in distributie brengen goed nieuws. Immers nu kan men bin nenkort den nieuwen oogst tegemoet zien. Het rantsoen, voorloopig 1 pond per maand is reeds bekend gemaakt en het zal nog maar 14 dagen duren of wij kunnen dit bij uitstek gezonde product weer op het menu plaatsen. Er is reeds bekend ge maakt, dat voorloopig wellicht grooten- deels groene erwten en misschien ook ca pucijners beschikbaar zullen zijn. Hieruit blijkt, dat in tegenstelling met het vorige jaar alle peulvruchten als keuzeartikel op één bon beschikbaar zullen worden gesteld. Ik wil, aldus de heer de Hoo, er reeds nu de aandacht op vestigen, dat dit beteekent, dat men den eersten tijd genoegen zal moeten nemen met erw ten en capucijners en dat men geleidelijk de bruine boonen wel zal zien verschij nen, doch dan zelf de verhouding zal moe ten bepalen. De distributie van aardappelmeel. Een nieuwe maatregel, welke dit week einde ons bracht, was de invoering van een nieuwen distributiemaatregel, name lijk de distributie van aardappelmeel en sago. Het was niet langer verantwoord deze artikelen „vrij” te houden. De vlucht hierin werd hoe langer hoe grooter. Voor een zoo belangrijk artikel als aardappel meel was het niet langer verantwoord, dat de voorraden onnoodig snel uitputten. Om een zoo rationeel mogelijk gebruik te waarborgen, was het noodig dit artikel onder de distributie te brengen. Het ge volg hiervan is ook, dat de puddingpoe ders, bereid uit aardappelmeel, in den laatsten tijd aangeduid als bonvrije pud dingpoeders op den bon zijn gezet. Havermout en gort. Tenslotte nog de laatste week-eind ver rassing op het gebied van distributie, welke zich min of meer geruischloos heeft voltrokken, namelijk de verandering van den havermoutbon. De vorige periode had men op een bon de keuze tusschen gort en havermout. De ervaring van de laatste maanden heeft geleerd, dat vrijwel ieder een die dezen bon opnam, hiervoor haver mout verlangde. Geheele provincies, waar men vroeger bijna uitsluitend gort con sumeerde (Friesland, Groningen) wierpen zich nu op de havermout. Het gevolg was in de eerste plaats, dat de havermoutfa- brieken niet geheel of met groote moei lijkheden aan de vraag konden voldoen. Daarnaast werd door de abnormaal groote vraag naar havermout een te groote aanslag gepleegd op de beschik bare havervoorraden, terwijl tenslotte vast stond, dat vele consumenten de havermout kochten om op te slaan voor „slechtere tijden”, waardoor de kans be staat, dat belangrijke voorraden van dit voor de voedselvoorziening zoo prachtige product door bederf zullen verloren gaan. Dit alles maakte het gewenscht de vraag naar havermout terug te brengen tot normale proporties. Om dit te bereiken werd besloten tot den volgenden maat regel: le. Er wordt één bon aangewezen voor havermout of gort. De geldigheidsduur wordt bepaald op 2 maanden en het rantsoen op 250 gram, 2e. Daarnaast wordt één bon aangewe zen voor uitsluitend gort, geldigheidsduur en rantsoen eveneens resp. 2 maanden en 250 gram. Men ziet dus, het rantsoen blijft 500 gram in 2 maanden, doch men kan hier voor ten hoogste 250 gram aan havermout betrekken. Alles met elkaar heeft dit weekeinde nogal wat verrassingen gebracht. Ik geloof echter, zoo besloot de heer de Hoo, aangetoond te hebben, dat over het alge meen de sombere commentaren, welke hier en daar aan deze maatregelen wer den verbonden, sterk overdreven zijn en dat het alles met elkaar nog al losloopt. □e bloemkaart Bovendien is er nog een belangrijke maatregel genomen om de „zoete” con sumenten tegemoet te komen. Er is n.l. besloten voortaan het rantsoen bloem of zelfrijzend bakmeel niet meer op een bon van het algemeen distributieboekje be schikbaar te stellen, doch op de bons van een in den loop van de week uit te geven bloemkaart. De kaart heeft series van 8 gelijk ge. nummerde bonnen. Iedere serie van 8 bonnen geeft gedurende de aangewezen maand recht op de volgnde producten: 8 x 50 gram brood of 8 x i rantsoen gebak of 280 gram bloem of zelfrijzend bakmeel. Men krijgt dus door de invoering van de bloemkaart, belangrijke voordeelen, n.l.: 1. Men kan den bloembon omzetten in brood of gebak. 2. Het rantsoen bloem is met 30 gram verhoogd. Uit het bovenstaande moge duidelijk worden, dat de „bittere” pil in deze „zoe te” distributie nogal belangrijk meevalt en dat tegenover deze nogal meevallende beperkingen ook diverse winstpunten ge. boekt kunnen worden. Op eenige punten moet nog even de aandacht worden geves tigd en wel op de volgende: le De broodbons zijn in den vervolge niet uitsluitend bestemd voor den inkoop bij den bakker, ook de banketbakker en kruidenier kan ze inwisselen voor boven omschreven goederen. 2a. De verkoop van de tot de groep „gebak" behoorende artikelen in hotels, restaurants e.d. kan alleen nog geschie den tegen inwisseling van bons. Wis selbonnen van J rantsoen brood (of gebak) zijn nu ingevoerd. Deze bons zijn uit sluitend bestemd voor gebruik in hotels en niet voor inkoop bij de handelaren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13