I Maandag 4 November. 1940. De overstroomingsramp Ca talon ië Italiaansche troepen overschrijden de Kalamas FEESTAVOND GEMEEN SCHAP „VREUGDE EN ARBEID” TE AMSTERDAM I No. 17716. gebombardeerd in De nieuwe distributiemaatregelen VERDUISTEREN van 6.06 uur n.m. tot 8.42 uur v.m. s Dokterstelefoon: Korfoe en Patras IIP: i Het Italiaansche weermachtbericht I Deze spoorbaan werd volkomen. weggespoeld, en. alle verkeer stilgelegd Ciano tot luitenant-kolonel bevorderd De Rijkscommissaris stelt 50.000 ter beschikking Concertgebouw-orkest onder Willem Mengelberg Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 „Een bittere pil, die erg meevah” Maan: 5 Nov. op 2 uur n.m. onder 11.30 uur n.m No. 116364 5 De kwestie van de Engelsche hulp voor Griekenland HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: op dat de (Holland) Uit de ontvangen berichten blijkt, dat aan de luchtaanvallen op Sa- loniki werd deelgenomen door den tot luitenant-kolonel bevorderden Italiaanschen minister van buiten- De oorlogscorrespondent van Ste- fani meldt, dat de Italiaansche troepen overal de Grieksch-Alba- neesche grens verschillende kilo meters achter zich hebben gelaten en objecten aan gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina biedt de vijand een zekeren tegenstand. is een onze een Reuter Korfoe woedt. onder- van A A A 2 A A A a A a A A A A A A a A A A a A A a Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. landsche zaken, graaf Ciano en de beide zoons van Mussolini, kapi tein Bruno en Vittorio Mussolini. Er zijn bovendien nog tal van soorten koekjes, die vrij zijn, koekjes, waarin geen bloem wordt verwerkt. Schuim- koekjes, de zgn. Weespermoppen, amandelgebakjes etc., kan men zon der bon koopen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Tegenspraak van geruchten Geruchten, welke in omloop zijn ge bracht en volgens welke er een moge lijkheid zou bestaan van een oplossing van het Italiaansch-Grieksche conflict door middel van onderhandelingen, worden tegengesproken in Romeinsche gezaghebbende kringen. Men verklaart integendeel, dat Italië geen enkel voor nemen heeft om besprekingen te ope nen met het oog op vrede. De oorlogs machine is in werking gesteld en kan niet worden stopgezet, zoolang zij niet het conflict radicaal heeft opgelost. Engelsche generaal te Athene aangekomen. De Atheensche correspondent van de Politika meldt, dat generaal Parrey gisteren in de Grieksche hoofdstad is aangekomen. Hij is tot verbindings officier tusschen den Engelschen gene- ralen staf van het Orientleger en de Grieksche weermacht benoemd. Men kan dus met zijn broodbonnen voortaan ook bij den banketbakker en den kruidenier terecht. De eieren. De afslachting van pluimvee, welke heeft plaats gehad, maakte de distri butie van eieren noodzakelijk. waar waar- fort. 4 4 S De havermout De vraag naar havermout is plotse ling bijzonder groot geworden. Ir. pro vincies als Groningen en Friesland, waar men altijd gort at, werd plotse ling op groote schaal havermout ge kocht. Men kocht havermout, noodig of niet en zonder te bedenken, dat er spoedig bederf in havermoutvoorraden komt. Men heeft de bezwaren nu vangen door bons in te voeren 250 gram in twee maanden voor haver mout of gort en daarnaast bons van 250 gram in twee maanden uitslui tend voor gort. Uit het antwoord van den heer de Hoo op een desbetreffende vraag bleek, dat ook de z.g. maisvlokken en edeU vlokken onder de distributie vallen. Op de dagelijksche persconferentie heeft heden de heer S. de Hoo, de dage lijksche leider van het centrale distri butiekantoor, een toelichting gegeven op de nieuwe distributiemaatregelen, welke men in ons blad van Zaterdag heeft afgekondigd gezien. Deze toelich ting was noodig omdat er, naar geble ken is, reeds misverstanden zijn gere zen vooral met betrekking tot de zgn. „zoetigheden-distributie”, de rantsoe- neering van koekjes, taartjes, ontbijt koek etc. Dat de „zoetigheid” in de distributie is gebracht, lijkt, aldus de heer de Hoo, een „bittere pil”, maar dit valt erg mee. Zijn uitvoerige toelichting vindt men elders in ons blad van heden; hier wil len wij vooral naar voren brengen, dat deze nieuwe maatregelen hun grond hebben in de gebleken noodzakelijkheid onzen jongen menschen in hun groei kracht meer brood ter beschikking te stellen. Zooals reeds Zaterdag bekend werd gemaakt zal voor jonge menschen van 14 jaar af tot en met 20 jaar een extra broodrantsoen van 400 gram per week worden ter beschikking gesteld. Wan neer men bedenkt, dat hiervoor onge veer anderhalf millioen jonge lieden en meisjes in aanmerking komen, dan is het duidelijk, dat het meel voor dit brood, ergens uit gevonden moet wor den. Men heeft dit probleem opgelost, door „de zoetigheid” op den bon te plaatsen. Inderdaad, het valt mee, want op een broodbon kan men ongeveer 24 kleine gebakjes krijgen, 1 pond boterletter of 2 ons koekjes. Malta weer aangevallen Vroeg in den middag hebben 4 for maties bommenwerpers, begeleid door afdeelingen jagers, een aan val ondernomen op Malta. Zij trof fen de havenwerken van La Valet- ta, welke ernstig beschadigd wer den, evenals de installaties en op slagplaatsen van het vliegveld Mi- cabba. Het hevige afweervuur vertraagde onzen aanval niet. Tij dens een levendig gevecht werd een vijandelijk vliegtuig brandend neergeschoten, het viel in zee. Een onzer toestellen is niet op zijn ba sis teruggekeerd. Op den terug weg werd een der Italiaansche formaties aangevallen door 4 vij andelijke jagers, welke na een snellen Italiaanschen tegenaanval van verder vechten af zagen. Een voorstel van Hore Belisha Het „Journal American” publiceert een artikel van den gewezen Engel schen minister van oorlog, Hore Be lisha, over de strategische mogelijk heden van Engelsche hulpverleening aan Griekenland. Belisha stelt voor, de Engelsche troepen in Syrië te laten binnenrukken. In dezen oorlog zullen zich voor Engeland wellicht niet veel gunstige gelegenheden meer voordoen. Wanneer Engeland de door hem aan geduide mogelijkheid ongebruikt voor bij zou laten gaan, zou dit het einde kunnen beteekenen van den Engelschen invloed op twee werelddeelen. Brand in de petroleumtanks te Saloniki De „Popolo di Roma” meldt, dat bij de aanvallen op Saloniki de beide groote petroleumtanks van de Shell en de Standard Company in brand zijn gevlogen. Bovendien werd in de haven een schip in brand geworpen. Bij de hervatting der aanvallen op Saloniki Zaterdagmiddag, zijn nieuwe ontplof- fingen en groote branden ontstaan. De dien dag in verscheidene golven onder nomen luchtaanvallen op Korfoe gol den de vesting en in de eerste plaats de verscheidene forten, alsmede den Monte Salvatore, waarop, naar onom- stootelijk kon worden vastgesteld, een munitiedepot in de lucht vloog. Boven dien werd het Kanaal van Corinthe, alsmede de daar in de buurt loopende spoorweg, met zichtbaar succes aan gevallen. Te Salamis, het arsenaal van het moderne Griekenland, werden ver ten en een droogdok vernield. Te La- scheidene schepen in de haven getrof- rissa, de voornaamste verzamelplaats van de Grieksche reservisten, werd het station volkomen vernield, terwijl tevens een trein tot ontsporing werd gebracht. Alle successen werden foto grafisch vastgelegd. binding is, welke het land van het Zuiden naar het Noorden doorkruist. >Voor de Egyptische kust sterk Britsch vlooteskader door torpedovliegtuigen aangevallen: schip werd geraakt. In Oost-Afrika heeft onze lucht macht de havenwerken van Perim ge bombardeerd, alsmede het vliegveld te Roseires, waar 2 toestellen van het type Wellesley op den grond werden getroffen. Tijdens een lucht ver kenning boven Chaseim en Ghurba heeft een onzer vliegtuigen een vijandelijken ja ger neergeschoten en een tweeden zwaar beschadigd. In het gebied van den berg Sciusceil, ten Noorden van Kassala, zijn Soedaneesche afdeelin gen, welke door gepantserde auto’s gesteund werden en in gevecht met onze patrouilles waren geweest, terug geslagen. Twee onzer duikbooten zijn niet haar basis teruggekeerd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Spoorwegverkeer AtheneSalo niki verbroken? Volgens een Stefani-bericht uit Bel grado verluidt, dat de spoorlijn Athe neSaloniki door de Italiaansche luchtaanvallen onbruikbaar is gewor den. Deze onderbreking van de eenige verbinding met de buitenwereld be lemmert ook de Grieksche mobilisa tie, daar het de eenige spoorwegver- haven brak in het Smandreastation en fabriek en een infanteriekazerne troffen werden, op Larissa, Janina en Saloniki, waar bij een gevecht met vijandelijke jagers, waarschijnlijk een vijandelijk toestel is neergeschoten, op Navarino, waar een brand uitbrak en tenslotte op Canea, waar de havenwer ken zijn getroffen. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis te ruggekeerd. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 om deze belangrijke gebeurtenis, deze opening van een nieuw tijdperk, van een nieuwe taak en zending der kunst voor het geheele Nederlandsche volk op alle mogelijke wijzen vast te leggen. Een ware golf van enthousiasme ging echter door het auditorium, toen op het frontbalcon de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de overige eeregasten verschenen. De applaus-ovatie, waarmede de aanwezi gen de hooge gasten ontvingen, terwijl persfotografen hun opnamen maakten, werd een ware demonstratie van dank baarheid. Het Concertgebouw-orkest bracht ter opening de Ouverture „Egmont” op 84 van L. van Beethoven ten gehoore. De vertolking van geweldige monumentali teit en muzikale grootschheid, welke met de schijnbaar eenvoudigste middelen werd geschapen, en door haar eenvoud van ongekende klaarheid van opbouw was werd het muzikale hoogtepunt van dit concert. Als orkestwerken volgden daar na de Ouverture „Tannhauser” van R. Wagner, waarin de blazers met hun prachtig afgestemd spel van hun kunnen blijk gaven, en Tschaikowsky’s beroemde Suite uit het ballet „De Notenkraker” op. 71. Zuiver werd het karakter van elk der samenstellende deelen van laatstge noemde compositie getroffen. Er zat vaart en geest in het technisch zoo ver zorgde orkestspel. De soliste van dezen avond, de zange res Henriëtte Sala, vertolkte eenige wer ken, welke zij reeds eerder en wel in het afgeloopen zomerseizoen in het Kur- haus ten gehoore had gebracht, t.w. de Aria voor sopraan en orkest „Misera, do ve son!” van W. A. Mozart en de aan haar opgedragen „Zomerzang” op tekst van Jan Luyken van A. Voormolen. Hen riëtte Sala is een kunstenares, die haar grooten naam gevestigd heeft met het fraaie timbre van haar stem, welke wel iswaar niet van buitengewoon groot vo lume is, en haar zeldzaam hoog ontwik kelde artistieke beschaving. Haar zingen is muzikaal dichten en scheppen der meest gelouterde, steeds wisselende moet het eindelijk eens gedaan zijn met de politiek van voorzichtigheid en af wachten, welke Engeland tot dusvef in dezen oorlog gevoerd heeft. In militaire kringen te Londen wijst men er steeds opnieuw op dat de taak, waarvoor Engeland zich thans in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee gesteld ziet, moeilijk is. Zoo schrijft hedenmorgen ook de „Times”: De taak, Griekenland te helpen, is niet gemakke lijk te volbrengen. Groote brand op Korfoe meldt uit Athene, dat op nog steeds een groote brand Soliste: Henriëtte Sala, zang Gisteravond heerschten in het Con certgebouw te Amsterdam ongewone drukte en een opgewekte stemming. De kort geleden opgerichte gemeenschap „Vreugde en Arbeid” gaf in de groote zaal haar openingsavond onder uitzon derlijk groote belangstelling van de zijde der Duitsche autoriteiten en van het publiek. In overeenstemming met den geest van het streven en werken van deze stichting om de vreugde der schoonheid niet alleen eenigen bevoor rechten, doch allen klassen der bevol king te doen toekomen, was het podium van het Concertgebouw op de feeste- lijkste wijze versierd, terwijl te midden van de bloemen en de zee van vlaggen met de nationale kleuren en het teeken der N.V.V., het „Nederlandsch verbond van vakvereenigingen”, de lijfspreuk van de gemeenschap „Vreugde en Ar beid, daarom de kunst aan het volk” in groote gouden letters boven het podium prijkte. Film- en geluidsappa- raten stonden in de zijpaden opgesteld, De eieren zijn in de eerste plaats bestemd voor zieken, zwakken en herstellenden. De gezonden moeten dus met hun „één ei per week” blij moedig een offer brengen; de eieren, die zij niet krijgen, komen ten goede aan de zieken en zwakken, voor wie een ruime regeling is getroffen. Het 149ste weermachtbericht van het Italiaansche hoofdkwartier van gisteren luidde: De actie in Epirus blijft zich ont wikkelen. Tijdens hun opmarsch van Borgo Tellini naar Pont Perati, in de richting van Kalibaki, hebben onze troepen op besliste wijze talrijke wel- ondermijnde verdedigingslinies, welke van veel hindernissen voorzien waren, overwonnen. Onze 'luchtmacht heeft vele aanvallen ondernomen en ver scheidene malen de militaire objecten van Korfoe gebombardeerd, verscheidene ontploffingen zijn genomen, vooral bij een nieuw Verder zijn aanvallen gedaan op des van Patras, waar brand uit-i een ge- De peulvruchten De a.s. distributie van peulvruchten moet men niet te zwaar nemen. Een verblijdend feit toch is het, oogst van nieuwe peulvruchten vroe ger zal zijn dan het vorige jaar. Nieu we capucijners en groene erwten zui len dus vroeg aanwezig zijn; ook voor bruine boonen zijn de vooruit zichten gunstig. Engelsche oorlogsbodems bij Leukos? In de nabijheid van het eiland Leu kos zouden volgens het D.N.B. Engel sche oorlogsschepen zijn gezien. In Grieksche havens zijn echter, voor- zoover in Athene bekend is, nog geen Britsche oorlogsschepen aangekomen. In Phaleron is Vrijdagmiddag weer één Britsch militair vliegtuig ge daald. V» I s V s I V Men kan waarnemen, dat de Griek sche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede vuur monden en mitrailleurs bezitten en ge steund worden door vliegtuigen van verschillende types. Groot zijn de moeilijkheden, welke de Italiaansche troepen hebben te overwinnen in dit gebied zonder wegen en als gevolg van de slechte weers omstandigheden. De „Politika” meldt van de Griek sche grens, dat Zaterdag van Griek sche zijde is toegegeven, dat de Ita lianen de stad Filijates aan de Ioni sche kust hebben bezet. Van links naar rechts: de oprichter van „Vreugde en Arbeid” H. J. Wouden berg, Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en prof. dr. Willem Mengelberg (Polygoon) stemmingen. Zij is zich bovendien volko men bewust van haar technisch kunnen, zoodat nimmer het evenwicht tusschen gedachte en verwezenlijking wordt ver broken. Ook nu getuigde haar vertolken weer van deze technisch-jfeestelijke har monie. En aangezien prof. dr. Willem Mengelberg het orkestspel volkomen af stemde naar het volume van den zang waren de fijnste nuanceeringen in het geheel waarneembaar. Reeds de verruk kelijke voordracht van den slotzin uit „Zomerzang”: O Paradijs, wat syt Gij soet... was een gaan naar het Concert gebouw ten volle waard. Henriëtte Sala werd behalve met langdurig applaus met bloemen gehuldigd, terwijl prof. dr. Wil lem Mengelberg, die bij zijn verschijnen ten tooneel met een langdurige ovatie werd verwelkomd, een krans als extra huldeblijk ontving. Rede van den heer Woudenberg In een rede getiteld „levensaanvaar ding” zette de heer Woudenberg, stich ter van „Vreugde en Arbeid”, den opzet van de gemeenschap uiteen, nadat hij eerst de talrijke eeregasten, onder wie den Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss Inquart, den Generaalcommissaris Schmidt, den Generaalcommissaris Wim mer, den Generaalcommissaris Fisch- böck. den heer Goedenwagen, mr. Rost van Tonningen en talrijke leden van den staf van den Rijkscommissaris en van de N.S.B. welkom had geheeten. De aanwezigheid van deze persoonlijk heid is een bewijs, aldus de heer Wouden berg, dat de gebeurtenis van dezen avond een nieuw tijdperk inleidt van daadwer kelijk socialisme. De viering van deze geboorte, die de gemeenschap „Vreugde en Arbeid” op eens midden in de Neder landsche volksgemeenschap plaatst, is de aanvang van een groote omwenteling. Tegen de wereldbeschouwing van vóór 10 Mei, die haar neerslag in de restee- rende gedachtenwereld van democratie en kapitalisme heeft achtergelaten, heb ben wij den strijdkreet: „Vreugde en Arbeid”. Een wereldbeschouwing sterft niet aan critiek, maar aan het leven. Zij overleeft zichzelf en gaat daardoor ten gronde. Het leven zelf vormt in ons nieuwe mogelijk heden voor en tenslotte het verlangen naar een nieuwen wereldblik. Plotseling is het leven sterker dan de oude voorstellingswijze en de oude we reldbeschouwing sterft aan het nieuwe leven: aan de daad. Deze avond is een symptoom van zulk een gebeurtenis. „Vreugde en Arbeid” •rekent af met de meening, dat kunst een begrip zou zijn, hetwelk uitstijgt boven de grenzen, welke de Almachtige den mensch in zijn scheppingsorde heeft ge steld. Deze avond is meer dan een muziek avond, het is de ouverture van een groot werkstuk, waarmede den Nederland- schen arbeiders den toegang wordt ont sloten tot alle terrein, waarop aan hun verheffing en zelfbewustwording kan i, worden gewerkt en zijn honger naar hoo- gere levenswaarden kan worden gestild. „Vreugde en Arbeid” ontsluit hem den toegang tot de volksgemeenschap. De mensch heeft vorm en gemeenschap noo dig. Het leven van het wordend Europa zal worden geleid door de wezenskenmerken van den Germaanschen mensch: zijn liefde voor den arbeid. „Vreugde en Arbeid” is de jonge mo derne idee voor de levensblijden, die ge- looven in de toekomst, de gemeenschap der optimisten, die „ja” tegen het leven zeggen. Wij vechten voor het onver vreemdbaar recht, gegrond op de ar beidswaarde der volksgemeenschap. De kunst die voorkomt uit den geest der besten van een volk werkt bevruch tend en veredelend. Waardeerende woorden wijdde de heer Woudenberg vervolgens aan prof. Mengel berg. De scheppingsdrang, welke den Germaanschen mensch eigen is, zal het leven en het lot der volkeren van het wor- I dend Europa leideri. De arbeiders dus zullen de volkeren de leiding geven en men zal niet van kunst en cultuurbloei kunnen spreken, indien deze waarden zijn, die buiten het bereik, geestelijk zoowel als stoffelijk, van dit grootste deel der volksgemeenschap zou den staan. Het werk van „Vreugde en Arbeid’ zal zich echter niet hiertoe bepalen. Wij wil len den arbeider zich doen verdiepen in alles wat de geheele inzet van zijn li chaam en geest verefscht, in onvergefe lijke monumenten van volksch kunnen. Deze tijd is het bewijs ervan, dat voor een volk, dat zich in eenheid van arbeid en eenheid van wil hervindt niets onmo gelijk is. Het streven van „Vreugde en Arbeid” zal doordrenkt zijn van de waar heid. Het beste is voor den arbeider juist goed genoeg”. De hee: hartstochtelijke bijvafsbetuigingen De over actie respondenten melden, dat men zich ‘“’"’"".la Londensche - voor overdreven doch Londenaars wachten op berichten een succesvolle Engelsche „hulp- voor Griekenland”. Neutrale cor- ”i in officieele Londensche kringen moeite geeft voor overdreven optimisme te waarschuwen, doch de meeste Engel sche beoordeelaars, zoo meldt vandaag b.v. „Dagens Nyheter” uit Londen, zijn van meening, dat het uitbreken van het Italiaansch-Grieksche conflict Engeland een goede gelegenheid biedt, thans ein delijk „erop los te slaan”. Niet slechts de regeering zelf, doch ook een deel der Engelsche pers tracht deze verwachtin gen ten aanzien van Griekenland te ver kleinen. De „Observer” schrijft: De wer kelijke strijd om het bestaan van het Britsche wereldrijk is thans in het Oos telijk deel van de Middellandsche Zee begonnen. Deze strijd is voor Engeland net zoo gevaarlijk als de luchtoorlog te gen het Engelsche moederland zelf. De „Sunday Express” wijst er op, dat een geheele week is verstreken, zonder dat Engeland ook slechts een luchtoffensief tegen Italië is begonnen. Engeland moet, aldus het blad, terstond en recht streeks tot een actie overgaan. Thans Arbeid” zal doordrenkt zijn van de waar goed genoeg’. :r Woudenberg besloot zijn, door .4.4 t her haalde malen onderbroken rede met de woorden: „Wij rekenen op U, en Gij kunt op „Vreugde en Arbeid” rekenen”. Gift van den Rijkscommissaris Na afloop van het concert heeft de Rijkscommissaris den heer Woudenberg medegedeeld, dat hij over een bedrag van 50.000 kon beschikken ten bate van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid”. U'S

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1