fabrieken en De Amerikaansche verkiezings campagne RENNIE Vliegvelden Engeland gebombardeerd West-Indië Benktfaan: 0 BLOM in KLAGENDE MAGEN in naar De oorlog ter zee den Britsche koopvaarder tot zinken gebracht Coring dankt het Duitsche volk Huil ontkent, dat oorlogs schepen op weg zijn Martinique Verscherping van luchtoorlog HAAGSCHE COURANT Maanda Ou’ DUITSCHLAND. Het Duitsche weermachtbericht FRANKRIJK. Roosevelt’s laatste rede De Italiaansch-Fransche betrekkingen g 4 Nov. 1940 le bl. pag. 2 Amerikaansche vlootmanoeuvres Bij het begin van het tweede vierjaarsplan Antwoord van Pétain aan Roosevelt Engeland en de Russische deel neming aan de Donaucommissie Verklaring van Matsoeoka ENGELAND Zie verder le blad, pag. f Gebrek aan ervaring bij de Britsche vliegers reserve llirxvvr v. JUWEELEN Dertien uur luchtalarm te Londen Twintig Britsche vliegtuigen in Libye neergeschoten Britsche patrouillevaartuigen gezonken Engeland koopt Amerikaansche schepen Britsch convooi naar het Zuiden van den Atlantischën Oceaan GEVLUCHTE BEVOLKING TERUG GEKEERD RECLAMES. en Drog. De vlootbewegingen. beschadigd is, boven Relletje te Londen langrijke doelen in nomen, ofschoon de Op en en von Digestif Pastilles Lucia, een van de van Groot-Brittannië gepachte steunpunten in de nabijheid van Martinique zullen aandoen. de Londen Zuidoost- Op brandende pijnen van overtollig maag zuur na iederen maaltijd, hebben aan Rennie een weldadig en dadelijk verzachtend middel. Rennies zijn smakelijk, gemakkelijk in te nemen en ze helpen dadelijk. 1.27 en 0.41nel. verb. O.B., bij alle Apoth. en Uit Vichy wordt gemeld: Maarschalk Petain heeft de persoonlijke boodschap van president Roosevelt, die deze onge veer tien dagen geleden aan Pétain heeft gericht, met een persoonlijken brief beantwoord, welke langs diploma- tieken weg is overgebracht. Het ant woord zal niet gepubliceerd worden, evenmin als de boodschap van Roose velt. Ovèr den inhoud, waarover discre tie in acht wordt genomen, wordt slechts gezegd, dat maarschalk Pétain ten aanzien van de opvattingen van Roosevelt zich er in hoofdzaak toe be perkt heeft de positie van Frankrijk met betrekking tot het Europeesche vraagstuk uit te zetten, zooals zij reeds tot uitdrukking is gekomen in dé rede voeringen en boodschappen van den maarschalk. Associated Press meldt uit Vichy, dat Roosevelt’s korte, persoonlijke bood schap betrekking had op de Fransche bezittingen in Midden-Amerika. De minister van buitenlandsche za ken, Huil, heeft tegengesproken, dat zich Amerikaansche oorlogschepen op weg naar Martinique zouden bevinden, meldt het D.N.B. uit Washington. De vloot houdt, aldus Huil, vaak ma noeuvres in de Westindische wateren en de plannen voor deze manoeuvres worden gewoonlijk geheim gehouden. Huil zeide, er ongetwijfeld kennis van te dragen, wanneer een actie tegen Martinique in het voornemen zou lig gen. Het D.N.B. meldt uit Lausanne, dat volgens aldaar ontvangen berichten uit Londen, zich Zondagmorgen in de Brit sche hoofdstad incidenten hebben voor gedaan. Voor het Buckingham-paleis had zich een groote menschenmenigte verzameld, welke hoofdzakelijk uit be woners van de Oostelijke wijken van Londen bestond. Een cordon van be reden politie-agenten verdrong de me nigte, die zich aanvankelijk rustig ge droeg, van den ingang van het konink lijk paleis. Toen uit de menigte kreten weerklonken als „geeft ons brood, geeft ons kolen, geeft ons vensterglas”, trachtte de politie de rust te doen wederkeeren. Daarbij werd een vrouw door een paard op den grond geworpen. De menigte geraakte daarover zoozeer in opwinding, dat de politie op ver scheidene plaatsen van de wapens ge bruik moest maken om de menigte uit een te drijven. Zeven personen werden daarbij gearresteerd. 8 andere toestellen omlaaggeschoten. Totdusverre hebben de Engelschen in totaal 71 luchtaanvallen op Tobroek gedaan, resp. trachten te doen. De Fransche ambassade te Wash ington heeft, volgens de Mutual Broadcasting Company medege deeld, dat Amerikaansche torpedo- bootjagers op Martiniquezoudenzijn aangekomen. Het was tot dusver niet mogelijk dit bericht nader te onderzoeken. Nopens de Italiaansch-Fransche betrek kingen verzekert men in officieuze Ro- meinsche kringen bij herhaling, zegt Ste- fani, dat Italië en Duitschland het vol maakt eens zijn over de vraag, hoe de toekomstige betrekkingen met Frankrijk zich moeten ontwikkelen. Deze betrekkin gen zijn ondergeschikt aan de afwikke ling van de Italiaansche en Duitsche eischen aan Frankrijk. De verklaring, die te Berlijn afgelegd is omtrent de opvat tingen, die de besprekingen van den Führer met Laval en Pétain geïnspireerd hebben, stemt volmaakt overeen met de meening te Rome, te weten, dat Frank rijk den oorlog verklaard heeft, hem heeft verloren en hem moet betalen. Ove rigens bewijst het feit, dat Pétain en Laval in contact met den Führer zijn ge treden, dat een reëele zienswijze der din gen doordringt en dat de huidige regee- ring te Vichy zich rekenschap geeft van de noodzakelijkheid de kolossale fouten van Frankrijk te herstellen. De Duitsche bladen publiceeren onder groote koppen een oproep en betuiging van dank van maarschalk Göring aan alle werkenden, bij het einde van het eerste en het begin van het tweede vierjaars- plan. Daarin wordt o.a. gezegd: „Een nieuwe periode van scheppenden arbeid op elk terrein van het economische en maat schappelijke leven ligt voor ons. Wij vat ten dien arbeid aan in een historisch uur en in het bewustzijn, dat wij kunnen bou wen op de groote successen, die wij in de afgeloopen jaren uit eigen kracht behaald hebben. Wat sedert den herfst van 1936 op économisch gebied bereikt is, heeft aan mijn verwachtingen beantwoord en die voor een deel zelfs overtroffen. Ik heb toen alle volksgenooten opgeroepen, aan het vierjaarsplan mede te werken en allen hebben met vreugde aan mijn oproep ge hoor gegeven. Wij hebben de productie van levensmiddelen en in het bijzonder die van grondstoffen aanzienlijk vergroot, nieuwe productie- en bewerkingsmetho- den ingevoerd en talrijke uitgestrekte in dustriecentra in het leven geroepen. Te gelijkertijd is de rijksverdediging enorm versterkt. Ik heb van ieder zeer veel moeten vergen, maar ik ben steeds begre pen en nooit teleurgesteld. Zoo word ik aan het einde der eerste vier jaar bewogen door een gevoel van diepen en oprechten dank jegens alle wer kende volksgenooten. In het bijzonder dank ik mijn medewerkers, die mij krach- tigen steun hebben verleend bij de ten uitvoerlegging van de mij door den Führer gegeven opdracht. Wat wij in rus- teloozen arbeid hebben opgebouwd vol gens den wil van den Führer, heeft in den oorlog de vuurproef doorstaan. De Fransche tegenspraak. De Fransche ambassade te Buenos Aires heeft de pers een mededeeling doen toekomen, waarin geconstateerd wordt, dat de berichten van buitenland sche radiostations over voorbereidende vredesonderhandelingen, afstand van Fransch gebied aan de as-mogendheden of andere beperkingen der Fransche souvereiniteitsrechten, iederen grond missen. GELUKWENSCHEN VAN HITLER AAN DEN PRÉSIDENT VAN BRAZILIË De Führer heeft aan den president van de republiek der Vereenigde Staten van Brazilië, ter gelegenheid van zijn tien jarig regeeringsjubileum zijn gelukwen- schen doen toekomen. vijandélijke verwachting. dat men Duitschland door een arglistige blokkade op de knieën zou krijgen, is ijdel geble ken en zal ook in de toekomst niet in ver vulling gaan. De fundamenten van het Duitsche bedrijfsleven zijn hecht en kun nen niet vernield worden. Vierjaarsplan en oorlogseconomie zijn een eenheid, be- heerscht door de behoeften van den his- torischen Duitschen vrijheidsoorlog. Een vruchtbaar economisch leven is even on misbaar als een scherp zwaard. Ik ver trouw ook voortaan op den Duitscher. Uit het vertrouwen in en de liefde tot den Führer putten wij de kracht om onzen geheelen arbeid te geven en in geestdrift te werken. De dapperheid van den soldaat aan het front en de plichtsvervulling in het vaderland helpen hem de zege te be halen en zijn grootsche werk te vol tooien’. President Roosevelt heeft gisteravond te Cleveland zijn laatste openbare verkie- zingsrede gehouden. Hij zeide o.a., dat de storm, die thans over de wereld woedt, de eigenlijke grond voor zijn derde candi- datuur is. Hij deed een aanval op de tegenstanders van de New Deal, ,,van communisten tot kapitalisten”, en ver klaarde, dat deze steeds de bedoeling heb ben de democratie te verzwakken. Het eerste doel der buitenlandsche po litiek is, dat men Amerika buiten den oorlog houdt. Het tweede, dat men den oorlog zoo ver mogelijk van de kusten van het Westelijk halfrond verwijderd houdt. Over Atlantischën en Stillen Oceaan zullen de Vereenigde Staten alle mogelijke stoffelijke hulp blijven zenden, doch zij zullen niet, om tot pacificatie te komen, een of andere fatale vergissing be gaan. v De kwestie oorlog of vrede In het laatste stadium van de kiescam pagne overschaduwt de vraag oorlog of vrede zelfs het meening sverschil over Roosevelts derde ambtsperiode, meldt United Press uit New York. Willkie be schuldigt Roosevelt ervan, dat zijn her verkiezing beteekenen zou, dat de Ver eenigde Staten zich het volgend voorjaar in den oorlog zouden begeven. Roosevelt herhaalt echter zijn plechtige belofte aan de Amerikaansche moeders gegeven, dat haar zonen niet op overzeesche slagvel den zouden strijden. De socialistische candidaat voor het presidentschap, Norman Thomas, ver klaart, dat tusschen Roosevelt’s en Will- kie’s bedoelingen de Vereenigde Staten aan de zijde van Engeland in den oorlog te voeren, geen verschil bestaat Om de stemmen der vrouwen te win nen hebben de beide voornaamste candi- daten amazonebataljons gevormd, die propaganda maken. De partijgangsters van Roosevelt worden door de journa liste Dorothy Thompson, de vrouw van Sinclair Lewis, aangevoerd, terwijl de jonge knappe journaliste Claire Booth voor Willkie strijdt. lederen avond amuseeren deze beide vrouwen de ra dioluisteraars met hun spitsvondige op merkingen die niet slechts tegen den vijandelijken candidaat zijn gericht, doch Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken publiceert, teneinde te antwoorden op de ontelbare vragen, die gesteld zijn aan minister Matsoeoka, de volgende verklaring van den minister Het gaat mij niet aan, wie gekozen zal worden tot president van de Vereenigde Staten. In ieder geval is het geen onder werp, dat voor mij behoorlijk is om te bespreken. Welk mogelijk verband er ligt tusschen de stappen, die kortelings door het staatsdepartement zijn genomen door advies te geven aan Amerikaansche onderdanen in Oost-Azië, om zich terug te trekken, en de verkiezingscampagne in de Vereenigde Staten, weet ik niet en wensch ik niet te veronderstellen. Dit wil ik echter wel zeggen, dat ik er volstrekt niets van begrijp, welke mogelijkheid de Amerikaansche regeering er toe gebracht heeft om stappen van dien aard te n»- men. De toestand hier is niet gewijzigd sedert de sluiting van de driemogendhe- denovereenkomst, welker aard ik reeds de gelegenheid heb gehad om duidelijk te maken.” SPAANSCHE LUCHT-ATTACHÉ IN LONDEN AANGEKOMEN Luit.-kolonel Ansalod is Zaterdag in Londen aangekomen om zijn functie van Spaansch luchtattaché te aanvaarden. Vroeger had hij een soortgelijke functie te Parijs bekleed. Hij keerde naar Madrid terug, toen Parijs door de Duitscher» werd bezet. JAPANNERS VERLATEN LONDEN Een groep in Engeland wonende Japan ners, waaronder ook Oesjijama, consul- generaal te Londen, is uit Londen ver trokken om zich aan boord te begeven van het Japansche mailschip „Hoesimijuaroe dat naar Japan vertrekt Men neemt aan aldus Reuter, dat deze personen vrijwillig vertrekken. De voor naamste reden van hun vertrek is de ach teruitgang in zaken. Bij deze groep be vinden zich o.a. de Londensche directeur van het Japansche dagblad Asahi’ leden van het personeel van het agentschap mei en de financieele deskundigen va* Japansche bank te Londen. ook persoonlijk op de vrouwelijke tegen stander afgevuurd worden. Een knoopenoorlog. Naar buiten komt de verkiezingsstrijd niet in de laatste plaats tot uitdrukking in de verschillende knoopen, die ae knoopsgaten van alle door de verkiezing begeesterde Amerikanen versieren. Men kan met recht van den „strijd der knoo pen” spreken; en dit is nog niet voldoen de, want om ook de dameswereld volle dig haar recht te geven zijn thans rood wit blauwe poederdoozen met het op schrift „For Roosevelt” en „For Willkie” de prijs is dezelfde dassen met geborduurde namen, en corsages, waar uit de politieke opvatting van de draag ster blijkt, in den handel gebracht. Wat de knoopen betreft, zij zijn allereerst als de officieele partijteekens te beschouwen. Het zijn heel nuchtere rood-wit-blauwe knoopen, met „Roosevelt” of „Willkie” op het wit gedrukt. De knoopfabrikanten hebben de patronen der knoopen met een bewonderenswaardige onpartijdig heid gevarieerd. Zoo zijn er bijv, de groote zwarte knoopen met het witte op schrift „Geen derde ambtsperiode”; groote witte knoopen met het zwarte opschrift: „Eleanor willen wij ook niet”. (Eleanor is Roosevelt’s vrouw, die veel aan poli tiek doet.) Dan heeft men knoopen met opschrift: „Wat is met Willkie te win nen?” „Roosevelt als ex-president” „Twee goede ambtsperiodes verdienen een derde”. Zeer geliefd bij de Roosevelt- tegenstanders zijn opschriften als: „Geen koninklijke familie” „Geen Franklin I” en „Geen gesprekken aan den haard meer”. Grijsaards tooien zich weer gaar ne met knoopen, die het opschrift dra gen: „Als ik 21 jaar was, zou ik voor Willkie stemmen” hetgeen eemgszins in het midden laat, wat zij als grijsaards zullen doen. Dit wat betreft de knoopen, doch hiermede houdt de verkiezingspro paganda nog niet op. Thans rs bijvoor beeld kauwgummi verschenen, waarvan het omhulsel het opschrift draagt: „Wij willen Willkie”. of „Blijft bij Roosevelt en de drukkerijen doen prachtige zaken met propagandastrooken, die op de auto ruiten geplakt moeten worden. De bookmakers in Chicago nemen thans weddenschappen voor Roosevelt in een verhouding van 9 tot 5 aan. Engelsche luchtaanvallen op Duitschland Reuter meldt uit Londen, dat de bommenwerpers van de Royal Air Force tengevolge van de slechte weers omstandigheden in den nacht van Zaterdag op Zondag geen aanvallen hebben ondernomen. MOSKOU WIJST PROTEST AF Officieel wordt te Moskou medege deeld Op 29 October heeft de Britsche ambassadeur in Moskou, Cripps, den volkscommissaris van buitenlandsche za ken. Molotof. een nota overhandigd, waarin de Britsche regeering protesteert tegen het besluit van de regeering der sovjet-Unie betreffende de noodzakelijk heid der vorming van een nieuwe Donau commissie en de deelneming van verte genwoordigers der sovjet-Unie aan de onderhandelingen met de vertegenwoor digers van Duitschland, Italië en Roe menië te Boekarest. Uitgaande van de overweging, dat de handelwijze der sovjet-regeering een schending vormde van de neutraliteit, verklaarde de Britsche regeering, dat zij geen enkel accoord kon erkennen, dat een inbreuk zou kunnen vormen op de be staande verdragen en dat zij zich al haar in verband met deze kwestie staande rechten voorbehield. Leeftijdsgrens Britsche vliegers verhoogd De Britsche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de leeftijds grens voor vrijwillige vliegers bij de Britsche luchtmacht verhoogd is van 28 tot 31 jaar. r -■■■■■I Het karakter van de Britsche bom bardementen op de burgerbevolking en op niet-militaire doelen in Duitschland en het bezette gebied heeft in militaire kringen te Berlijn reeds meermalen aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat deze bombardementen behalve, dat de Engelsche oorlogsleiders bewust opdracht tot het plegen van daden van terreur geven moeten worden toege schreven aan de onervarenheid en het gebrek aan opleiding bij de vlieger- reserve der R.A.F. Een bevestiging voor deze opvatting ziet men in een bericht van het Britsche blad „Daily Sketch”, waarin gezegd wordt, dat de individu- eele zoowel als de collectieve actie der Britsche jachtvliegers, van afweer geschut en zoeklichtstellingen ondoel treffend is. Het geheele verdedigings- stelsel als men daarvan kan spreken is een mislukking. Het ziet er naar uit, dat het Britsche personeel niet tegen de situatie is opgewassen, doordat zijn mathematische en technische ken nis en de toepassing daarvan op mili tair terrein onvoldoende zijn. Zeer te recht wordt opgemerkt, dat de nauw keurige bediening bijv, van afweer geschut een bijna wetenschappelijke arbeid is, die nooit met resultaat kan worden verricht door soldaten met een korte en primitieve opleiding als de Britsche. In Duitsche militaire kringen is men van oordeel, dat deze uitlatingen van de „Daily Sketch” niet alleen voor de Brit sche luchtverdediging, maar ook voor de Britsche aanvallen gelden. JUWELIER 2299 PLAATS 9 DEN HAAG Tèlefoon 115221 INKOOP am GOUD, ZILVER Met het begin van de maand Novem ber is, naar het D.N.B. te Stockholm uit Londen verneemt, plotseling een verscherping van den luchtoorlog bo ven Engeland ingetreden. Sedert het aanbreken van den dag, zoo deelt het Britsche ministerie voor de luchtvaart in zijn communiqué van Vrijdagavond mede, is de vijand boven Engeland waargenomen. Het betrof groote forma ties van 20 tot 50 machines, die den geheelen dag over de Engelsche Kust vlcgen. In Londen en in de omgeving van de hoofdstad, evenals in de graaf schappen van Oost-Engeland, in tal rijke streken van Zuidoost-Engeland en in het graafschap Lincolnshire is het tol het neerwerpen van bommen ge- Het Britsche communiqué In het communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart en binnen- landsche veiligheid wordt gezegd, dat in den vorigen nacht een aantal slacht offers is gevallen tengevolge van Duitsche luchtaanvallen, en omgeving in Oost- Engeland zijn bommen gevallen, verscheidene plaatsen is schade aange richt. Kort voor de ochtendschemering vlogen nog Duitsche toestellen het Oosten van Engeland. De schade te Londen In neutrale kringen te Londen noemt men de stoornissen, die door de voortdurende aanvallen van het Duitsche luchtwapen in de totale economische organisatie voor Lon den reeds zijn veroorzaakt, zeer aanzienlijk, zoo meldt het D.N.B. Neutrale waarnemers schatten, dat bijv, van de installaties van de Victoria-docks 20 tot 30 procent ge heel verwoest en voor het bedrijf totaal onbruikbaar zijn, terwijl 50 procent zoo zwaar dat zij slechts ten deele gebruikt kunnen worden. De Italiaansche luchtdoelartillerie van de marine heeft alleen bij de En gelsche luchtaanvallen op de vlootbasis van Tobroek in Libye naar met zeker heid is komen vast te staan, 20 Engel sche vliegtuigen en waarschijnlijk nog Bewegingen van Amerikaansche vlootonderdeelen in het Oostelijke deel van de Caraibische Zee hebben naar Associated Press meldt, groote belang stelling getrokken. De oorlogschepen en vliegtuigen, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, zouden geconcentreerd worden bij de daar liggende Fransche bezittingen. Reuter meldt uit Washington, dat eenige oorlogsschepen het eiland Santa Galland bevorderd tot luitenant-kolonel Majoor Galland, die Donderdag j.l. zijn 50sten tegenstander in dezen oor log neerschoot, is door den Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht tot luitenant-kolonel be noemd. Amerika bezorgd over Engelands positie Hooge Amerikaansche militaire diplomatieke kringen zijn, naar Wiegand uit Washington aan het „Jour nal American" meldt „zeer bezorgd” over het strategisch verloop van den oorlog”, dat de Britsche positie steeds ongunstiger doet schijnen. In genoemde kringen ziet men geen kansen op een spoedige verbetering in de Engelsche positie. In tegenstelling tot Napoleon, zoo wordt te Washington gezegd, heeft Hitler nog geen fouten begaan. Enge land staat alleen en Duitschland be- heerscht het continent en heeft nog steeds het initiatief. Behalve luchtaan vallen kan Engeland niets ondernemen, zoodat „in elk geval op het oogenblik” voor Engeland geen mogelijkheid van een militaire overwinning bestaat. Ook gisteren luchtaanvallen Duitsche vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. verneemt, gisteren in den loop van den dag bijzonder stoutmoe dige aanvallen op voor den oorlog be- Engeland onder- weersgesteldheid de activiteit van het luchtwapen zeer belemmerde. Daarbij onderscheidden zich de bemanningen van een gevechts groep onder leiding van den ridder kruisdrager kapitein Storp door stout moedig uit geringe hoogte ondernomen succesvolle aanvallen op vliegvelden en andere militaire doelen. Het vlieg veld Stradishall staat geheel in vlam men. Het vliegveld Wattisham is ver woest Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op 5 m. hoogte over een Lon- densch rangeerstation en wierpen hun bommen in de daar staande goederen treinen en opslagplaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opge stelde lichte afweerkanonnen bescho ten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinege- weervuur tot zwijgen gebracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zonder dat van afweer eenige hinder werd ondervonden. Volgens een mededeeling der Britsche admiraliteit zijn de Engelsche patrouille vaartuigen „Hickory” en „Lord Inch cape” op een mijn geloopen en gezonken. Londensche correspondenten van de Amerikaansche bladen melden, dat de Engelsche regeering aan het ministe rie van scheepvaart 50 millioen dollar voor den aankoop van vrachtschepen ter beschikking heeft gesteld. Hiervoor zouden eenige der oude Amerikaansche vrachtschepen uit den wereldoorlog ge kocht worden, die jarenlang opgelegd zijn. Engeland heeft voorts belangstel ling voor de 4 groote passagier-vracht- schepen „Washington”, „America”, Monticello’ en „Mount Vernon”. De „New York Times” meldt uit Washing ton, dat het den Amerikaanschen wer ven voorloopig onmogelijk is opdrach ten uit Engeland aan te nemen, daar zij volop in het werk zitten. Volgens de Asahi Sjimboen” is men in Amerikaansche kringen van meening, dat het groeiende gebrek aan scheeps- ruimte Engeland tot capitulatie zal dwingen, indien het op zichzelf is aange wezen. Het tot zinken brengen van Brit sche schepen door Duitsche bommenwer pers en duikbooten toont aan, aldus zegt men, dat ook de snelst mogelijke leve ring van scheepsruimte uit de Vereenig de Staten niet voldoende zal zijn om de steeds grooter wordende bressen op te vullen. Men vergelijkt den toestand van Engeland met de crisis in 1917, die slechts werd overwonnen door de deelne ming der Vereenigde Staten aan den oor log. Behalve hun oorlogsschepen stelden de Vereenigde Staten toen onmiddellijk 300 vrachtschepen beschikbaar. De mili taire toestand van Engeland is thans veel ongunstiger, waarbij nog de blok kade van geheel West-Europa komt. Door dat Griekenland in den oorlog betrokken is, valt voor Engeland in mindere of meerdere mate ook de Grieksche koop vaardijvloot weg. In politieke en militaire kringen te Tanger wordt veel commentaar gehecht aan het bericht over het vertrek uit Gibraltar van een convooi, bestaande uit een zestigtal schepen, zwaar ge ëscorteerd door watervliegtuigen, tor- pedobootjagers en groote eenheden der Britsche vloot, met bestemming naar het Zuiden van den Atlantischën Oceaan, meldt Stefani. Volgens uit Algeciras ontvangen be richten zou slechts een beperkt aantal dezer schepen naar Amerika gaan, ter wijl het grootste deel zich zou begeven naar de Britsche bezittingen in Oost- Afrika en Indië. Op 2 November ontving de plaatsver- vangende volkscommissaris van buiten landsche zaken. Wysjinski, den Engel schen ambassadeur. Cripps, en overhan digde hem liit naam van de sovjetregee- ring een nota, waarin zij verklaart, dat zij zich gedwongen ziet de bewering van de Engelsche regeering onjuist te noe men, .volgen^ welke de door de sovjetre- geering erkende noodzakelijkheid der vorming van een nieuwe Donaucommissie met deelneming van de sovjet-Unie aan de onderhandelingen in Boekarest een schending der neutraliteit vormt. De voi ming van de Donaucommissie met deel neming van de sovjet-Unie, benevens van de aan of nabij den Donau gelegen sta ten. beteekent een herstel van de recht vaardigheid, die geschonden is door het verdrag van Versailles en andere verdra gen. op grond waarvan de sovjet-Unie verwijderd was uit het verband zoowel van de internationale als van de Europee sche Donaucommissie, waarbij de Brit sche regeering een leidende rol heeft ge speeld. De Donaucommissie moet op na tuurlijke wijze gevormd worden uit de vertegenwoordigers van de staten, die aan den Donau liggen of nauw verband houden met den Donau en die den Do nau gebruiken als kanaal voor den wer- kelijken handel. Het is duidelijk, dat Groot-Brittannië, dat duizenden kilome ters van den Donau af ligt, niet tot deze staten kan worden gerekend. Het is ver der duidelijk, dat de kwestie der samen stelling van de Donaucommissie niets heeft uit te staan met de kwestie van de neutraliteit. Gezien het hierboven uiteengezette, kan de sovjet-regeering het Britsche pro test niet aanvaarden. DE ZUIVERINGSACTIE Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn in het kader van de groote zuiveringsactie der regeering onlangs in Marseille door den prefect 33 stedelijke beambten van hun functies ontheven. Reeds half Octo ber waren er meer dan 600 ambtenaren en beambten van Marseille met verlof gezonden of ontslagen. BIJEENKOMST VAN DEN MINISTER* RAAD Na afloop van den Zaterdag gehouden ministerraad is een communiqué ver strekt, waarin gezegd wordtDe vice- premier, Laval, heeft een uitvoerige uit eenzetting gegeven van zijn besprekingen met de Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten. De minister van financiën, Bouthillier, die hem op zijn reis verge zelde, heeft een reeks technische bijzon derheden gegeven. Laval en Bouthillier hebben op vragen van verscheidene re- geeringsleden verdere opheldering ver strekt, waarmede het eenstemmige ver trouwen werd aangetoond, dat alle leden van de regeering stellen in het staats hoofd en in den vice-premier Laval. De Fransche vluchtelingen zijn op het vastgestelde tijd'stip van 1 November uit het onbezette naar het bezette gebied overgebracht om naar hun woonplaatsen terug te keeren. In totaal werden tot dusver 3 millioen vluchtelingen over de demarcatielijn gebracht. Twee millioen daarvan werden in 2000 spoortreinen vervoerd. De overigen legden den weg naar het bezette gebied af in auto’s, op rijwielen alsmede te voet. Thans bevinden zich in het onbezette gebied nog slechts 350.000 vluchtelingen, van wie echter 250.000 hun woonplaats in de om mili taire redenen verboden zone hebben waar heen zij slechts met bijzondere vergunning kunnen terugkeeren. De Duitsche mili taire overheid heeft zich bereid verklaard om ook later dan 1 November de offi cieele sluitingsdatum van den terugkeer nog vluchtelingentransporten toe te laten. komen. Londen zelf had, naar verder wordt gemeld, Vrijdag 3 lange periodes van luchtalarm. Na een luchtalarm, dat 13 uur duurde, werd Zaterdag ochtend door den Britschen omroep medegedeeld, dat Londen in den afge loopen nacht een van zijn zwaarste bomaanvallen had beleefd. In een an dere radio-uitzending werd de aanval der Duitsche vliegers op Londen een directen massa-aanval genoemd. Weder om heeft men ononderbroken urenlang afweervuur boven Londen gehoord. Het was zoo fel. en aanhoudend als sinds lang niet meer het geval was geweest. De.lucht boven Londen was vaak als door daglicht verlicht door den vuur schijn van het afweergeschut, de explo- deerende bommen en honderden schijn werpers. Precies hetzelfde schouwspel, aldus de Britsche radio, heeft men bo ven talrijke andere steden van Enge land kunnen waarnemen. Talrijke stre ken van Engeland, vooral het Zuiden en Zuidoosten van het land, Liverpool, Birmingham en de omliggende indus triesteden, zijn aangevallen, welke aan vallen door de Engelschen even veel omvattend als fel genoemd worden. Het Opperbevel der Weermacht deel de gisteren mede „In weerwil van het ongunstige weer, dat vooral des nachts het vliegen en aanvallen buitengewoon sterk bemoei lijkte door storm, zware regenbuien, soms laaghangende wolken en ijsvor- rning, heeft de Duitsche luchtmacht op 2 November en in den afgeloopen nacht haar vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en vooral ravitail- leeringsbedrijven op doeltreffende wijze gebombardeerd. Op verscheidene vlieg velden zijn hangars en onderkomens gebombardeerd. Andere aanvallen wa ren gericht op havenwerken en fabrieksinstallaties. Een wapenfabriek te Castle-Bromwich is door zware bom men getroffen. Aan de Engelsche Oostkust heeft een gevechtsvliegtuig een koopvaarder van 6000 ton tot zinken gebracht. Daar mede heeft de commandant van dit vliegtuig, Harlinghausen, majoor bij den generalen staf, zijn 20ste koop vaardijschip en in totaal meer dan 1QO.OOO scheepsruimte vernietigd. Vijandelijke vliegtuigen kwamen slechts hier en daar boven Duitsch of bezet gebied. Eenige vijandelijke vlieg tuigen trachtten vroeg in den ochtend de kust van Noord-Frankrijk te passee- ren, doch reeds Dij het Kanaal werden zij door afweervuur teruggedreven. Twee hunner werden neergeschoten. Verder verloor de vijand 2 toestellen bij de luchtgevechten, die overdag boven Londen werden gevoerd. Hier en tijdens de nachtelijke aanvallen, die onder buitengewoon moeilijke weers omstandigheden werden ondernomen, gingen 7 Duitsche vliegtuigen ver loren.”

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2