OUDE JENEVER DE KU YPER VICKS HOESTBONBONS VROUWENHOEKJE CHRONISCHE IERSTOPW .Gevaarlijke Mist! BINNENLAND Winterhulp Nederland Een stamppot voor den herfst 1 De statuten der stichting De eierendistributie Waar ligt de leeftijdsgrens? voor Nuttige wenk Weldadigheidspostzegels het kind pag. 2 - Thee- N.V.V. voorkomt verslechtering van salarissen 1940 2e bl. Nederlandsche jongens in de S.S.-Standarte Westland FILM VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN Steun aan behoeftige Rotterdammers „Notstandsbeihilfe” Rijkscommissaris Concentratie op het gebied der geslacht- en wapenkunde en koffiesurrogaten HAAGSCHE COURANT Maandag 4 Nov. van den BU Deviezenvergunningen en ver- mogensinvesteeringen Oprichting van „Het „Neder landsch verbond voor sibbekunde” Een nadere toelichting dtïy Door ••■ooohoorO* unbaolaii. distri en Belangrijke verlichtingen de Kaasdistributiebeschikking gelden, niet dat centraal Tot voorlichting van de huisvrouw □e heer J. J. A. de Koning overleden. Leiden te ook zijn Verkoop alleen met schriftelijke toestemming 22 pet. r „Algemeene Bij alle apothekers en goede drogisten verkrijgbaar. Een tak van wetenschap, die steeds meer belangstelling trekt Op deze wijze is men er in geslaagd het geheele organisatorische leven op het gebied der geslacht- en wapenkunde in een overkoepeling onder te brengen, hetgeen in de toekomst een groot voor deel zal blijken op te leveren voor allen, die op een of andere wijze te maken hebben met dezen tak van we tenschap, die vooral in de komende tijden meer dan vroeger een be langrijke rol zal spelen in onze samen leving. Onder voorzitterschap van den heer A. R. Kleyn te Zeist, werd een bestuur gevormd tezamen met de heeren dr. Th. R. Valck Lucassen, Driebergen en C. Patna te Voorburg, resp. voorzitter der Vereenigmg voor geslacht- en wapen kunde en de Nederlandsche vereeniging voor genealogen, terwijl de heer A. R. Kleyn tevens voorzitter der Nationale vereeniging voor geslacht- en wapen kunde is, De Rijkscommissaris heeft bij gelegen heid van zijn eerste officieel bezoek aan Rotterdam een fonds in het leven geroe pen ter ondersteuning van hen, die ten gevolge van werkloosheid door de oor logsgebeurtenissen of een te laag inko men, meer dan anderen door de huidige moeilijke tijden te lijden hebben. Voor Rotterdam is zooals reeds dezer dagen werd vermeld de „Beauftragte des Reichskommissaris, dr. Völckers, met de uitvoering dezer steunactie belast, die te dien einde een bureau in het leven heeft geroepen, onder leiding van een deskun dige op het gebied van maatschappelijk werk. Dit bureau, gevestigd aan de Meck- lenburglaan 55. te Rotterdam, en bereik baar onder telefoonnummer 45724, vangt reeds heden met zijn werkzaamheden aan. Tweede gewone zitting Provinciale Staten van Zuid-Holland De vergaderingen van de tweede ge wone zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen behoudens tegen bericht worden gehouden in de Rid derzaal te ’s-Gravenhage. De eerste ver gadering wordt geopend op Dinsdag 26 November a.s., des voormiddags te 11 uur. Op de agenda komen o.m. voor: onder zoek van geloofsbrieven, samenstelling der afdeelingen, voorstellen tot commis soriaal onderzoek van diverse onderwer pen, o.a. de onttrekking van weggedeel ten onder Leidschendam aan het open baar verkeer, en om naar de afdeelingen te verzenden de ontwerpbegrooting van Zuid-Holland voor 1941. Stamppot met rauwe andijvie Wil men hierbij op de aan te koopen hoeveelheid besparen, dan kan men b.v. een stamppot met rauwe andijvie be reiden, in welk geval wegens niet slin ken der groente en het volledige be houd der voedingswaarde, met ongeveer de helft van de gebruikelijke portie kan worden volstaan. Wie hiermede een proef wil nemen, kan als volgt te werk gaan. De schoongeborstelde aardappelen worden in een bodempje water in een half uur gaar en droog gekookt. Dan gieten wij er wat melk bij of wat aan gemaakte melkpoeder. De melk wordt aan de kook gebracht, de aardappelen fijn gestampt, waarna de fijn gesneden andijvie er doorheen wordt geroerd, te gelijk met de beschikbare hoeveelheid vet of uitgebraden spek, nadat alles nog even door en door heet is geworden, ma ken wij het gerecht met wat zout af, waarbij men bedenke, dat deze niet afgekookte aardappelen en groente maar heel weinig zout vergen. Een opgeschoten Jongen wordt nog niet voor „vol” aangezien Bij den verkoop van onder de butieregeling vallende textielgoederen blijkt het in sommige gevallen moeilijk heden op te leveren, dat een kind, dat vóór 5 Augustus 1940 nog geen drie jaar oud was, na dien datum, doch vóór 1 Fe bruari 1941 drie jaar oud wordt. Veel winkeliers meenen namelijk, dat voor zoo’n kind dan niet meer vrij kan worden gekocht en men verwijst de ouders naar den plaatselijken distributiedienst, om daar een textielkaart voor hun kind aan te vragen. Dit is, naar in het vakblad De Manu- facturenhandel wordt opgemerkt, een mis vatting De leeftijdsgrens ligt immers op 5 Augustus 1940 en naar dien toestand wordt men in zijn aankoop tot 1 Februari 1941 beoordeeld. Voor een kind, dat dus bijv, op 1 November van dit jaar 3 jaar werd, kunnen tot 1 Februari 1941 klee- ding en benoodigdheden vrij worden ge kocht, met uitzondering van de op punten gewaardeerde stoffen en weefsels aan het stuk en garens. Een jongeman, die op 1 November 15 jaar werd, wordt daarmee nog niet voor „vol” aangezien, want hij koopt tot 1 Fe bruari 1941 nog op zijn .jongenskaart” enz. Vrij geven van grooter gedeelte der voorraden kaas Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede: In ver band met de op 28 Augustus j.l. getroffen kaasregeling werd aan houders van voor raden kaas, grooter dan 500 k.g., de ver plichting opgelegd, deze niet te verhande len of af te leveren dan met toestemming der Ned. Zuivelcentrale, afd. zuivel, te ’s-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 15 pCt.met een minimum van 500 k.g., voor het verhan delen en af leveren vrijgegeven. Dit ge deelte wordt met ingang van heden met 10 pCt. tot 25 pCt. verhoogd, zoodat dan nog 75 pCt. (verminderd met den indroog op den totalen oorspronkelijken voorraad) van den op 28 Augustus j.l. aanwezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toewijzingen op grond der bepalin gen van de Kaasdistributiebeschikking 1940 I. Nederlandsche maatschappij ter bevor dering der pharmacie Het hoofdbestuur van de Nederland sche maatschappij ter bevordering der pharmacie deelt mede, dat de heer ir. J. A. M. Nieuwenhuls voor het komende jaar wederom met algemeene stemmen tot voorzitter is gekozen. In aansluiting op hetgeen wij giste ren reeds hebben medegedeeld over de vergemakkelijking van het beta lingsverkeer met Duitschland, wordt aan de „Runderlass” van den Duit- schen Rijksminister van Economische Zaken nog het volgende ontleend: Met ingang van 1 November kunnen zonder bijzondere deviezen vergunnin gen bij een reis naar Nederland 1000 mark of 750 Nederlandsche guldens worden meegenomen. In het grens verkeer mag m. 100 of 75 gulden per dag maar ten hoogste m. 1.000 of 750 per maand worden meegenomen. Bovendien behoeft voor betalingen naar Nederland bij bedragen beneden m. 5.000 totaal in één maand be halve voor verzekeringsbetalingen geen deviezenvergunning te worden aangevraagd. Behalve voor verzekering kunnen derhalve alle mogelijke uitbetalingen daaruit geschieden. Tot bovenge noemd bedrag kunnen onbegrensde betalingen voor goederenleveringen uit Nederland worden gedaan. Voor bepaalde in de desbetreffende „Runderlass” genoemde artikelen, waaronder b.v. alle voedingsmidde len vallen blijft een deviezenvergun ning vereischt, zoodat dergelijke be talingen niet ten laste van het vrije bedrag van m. 5.000 kunnen worden verricht. Daar de verrekeningsovereenkomst ook verder van kracht blijft, moeten ook de betalingen, waarvoor geen de viezenvergunning noodig is door stor ting op de rijksmarkrekening van het Nederlandsche clearinginstituut bij de Duitsche verrekeningskas geschieden. Alleen de betalingen voor sociale verzekeringsdoeleinden kunnen als tot dusverper post worden gedaan. Op 71-jarigen leeftijd is te Oegstgeest overleden de heer J. J. A. de Koning, gep. commissaris van politie te Hilversum. De heer de Koning is oprichter en eerste directeur geweest van de modelpolitievak- school te Hilversum, hij was schrijver van verschillende politieleerboeken, o.a. op opsporingsgebied, en stond in politie kringen in zeer hoog aanzien. De over ledene was officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de kroonorde van België. De begrafenis heeft heden plaats gehad. Vergeet vooral niet, nu er reeds vroeg verduisterd moet worden, uw planten achter de verduisteringsgordijnen van daan te halen. Federatie van Onderlinge Brand- waarborgmaatschappijen Van bevoegde zijde vernemen wij, dezer dagen de oprichting tot stand is gekomen van een federatie van Onder linge Brandwaarborg-maatschappijen in Nederland. Tot nog toe zijn er over het geheele land verspreid een aanzienlijk aantal groote en kleine plaatselijke brandwaarborg-maatschappijen. Deze zijn gedeeltelijk aangesloten bij provinciale bonden, gedeeltelijk bij provinciale on derlinge herverzekeringsmaatschappijen, en gedeeltelijk zonder eenig verband. Van een landelijk verband was tot nu toe geen sprake. Op initiatief van den heer H J. Avis, oud-burgemeester te Midwoud, is een federatie gevormd van deze maatschap pijen, die gezeteld is te Amsterdam, waaraan ook op zichzelf werkende onder linge brandwaarborgmaatschappijen kun nen toetreden. De zes oprichters zijn: de Prov. Coöp. Ver. tot dekking van brand schade in Noord-Holland; de Stichtsche Onderlinge brand-herverzekering; de Na tionale O.B.H., de O.T.O.S. (Friesland), de Coöp. Herverz.mij. „Overijssel”, de O.D.H. (Drente). Deze vertegenwoordigen reeds 110 On derlinge Brandwaarborg-maatschappijen met een gezamenlijk verzekerd kapitaal van ongeveer 615 millioen gulden Tot voorzitter werd de heer H. J. Avis te Midwoud gekozen. Tot secretaris werd de heer G. J. Zwaan, van Bleiswijkstraat 54 te Enkhuizen benoemd en tot penning meester de heer M. W. G. de Vrankrijker te Utrecht. Wie ervoor in aanmerking komen. Wie komen voor uitkeering in aanmer king? Alle Rotterdamers zonder onder scheid. die een kleiner inkomen hebben dan deze normen: alleenstaande personen ƒ11 per week; gezinnen met ten hoogste vier kinderen beneden 16 jaar /20 per week; gezinnen met 5 en 6 kinderen be neden 16 jaar ƒ22 per week; gezinnen met 7 en meer kinderen beneden 16 jaar ƒ24 per week, (gezinsinkomsten worden voor de helft bij het loon van den kost winner gevoegd), worden in de gele genheid gesteld om een uitkeering aan te vragen. De aanvrage zal dan na grondig on derzoek door het voornoemde bureau worden beoordeeld, waarna de voor een uitkeering in aanmerking komenden op korten termijn worden opgeroepen om één of meermalen aan de daarvoor aan gewezen uitbetalingslokalen een bedrag in ontvangst te komen nemen. Voor hen, die een ondersteuning genieten van Maat schappelijk Hulpbetoon, werkloozenkas- sen of Armbestuur, is, dank zij de mede werking van den burgemeester en den directeur van M. H., een evenredige rege ling getroffen binnen het kader van de huidige steunregeling. Allen, die geen on dersteuning genieten als in de vorige zin snede aangegeven en die overigens val len binnen de hiervoor aangegeven nor men van het gezinsinkomen, kunnen zich uitsluitend op de hierna voorgeschreven wijze wenden tot het bureau der „Not- standbeihilfe". De bij besluit van den secretaris-gene- raal van het departement van Binnen- landsche Zaken uitgevaardigde statuten der stichting Winterhulp Nederland be vatten de volgende artikelen: Art. 1: de organisatie van het bestuur van de stichting winterhulp Nederland omvat: 1. de landelijke leiding; 2 de pro vinciale leiding voor elke provincie; 3 de plaatselijke leiding voor elke gemeente. Art. 2: de landelijke leiding omvat: 1. den directeur-generaal; 2. de financieele commissie. Art. 3: de directeur-generaal r met: 1. de zorg voor de nakoming van de taak der stichting en het aangeven van de hiervoor noodige richtlijnen aan de provinciale en plaatselijke direc teuren; 2. de benoeming der pronvinciale directeuren; 3. het aanwijzen van het noodige aantal medewerkers, dat hem al of niet gedurende den geheelen dag ter zijde staat; 4. de vertegenwoordiging der stichting in en buiten rechte. Art. 4: de financieele commissie is be last met: 1. het onderzoek der afgesloten rekeningen met inachtneming van de door den directeur-generaal gegeven aan wijzingen omtrent de verdeeling der bin nengekomen giften; 2. het verleenen van kwijting aan der directeur-generaal. Art. 5. de landelijke leiding is geves tigd te ’s-Gravenhage. Art. 6. de eèreraad is belast met 1. het verleenen van raad en bijstand aan den directeur-generaal bij de vervulling van diens taak; 2. het aan het einde van elk begrootingsjaar ontvangen van een door den directeur-generaal in te dienen rapport omtrent hetgeen door de stich ting is verricht. Dit rapport wordt open baar gemaakt. Art. 7: elke provinciale leiding omvat: 1. den provincialen directeur; 2. de eere- commissie. Art. 8: leden van de eerecommissie zijn: 1. de commissaris der provincie, te vens voorzitter; 2. twaalf of meer, doch ten hoogste vijf en twintig vooraanstaan de Nederlandsche ingezetenen der pro vincie. Art. 9: de provinciale directeur is be last met: 1. de zorg voor de vervulling van de taak der stichting in de provin cie voereenkomstig de hem door den di recteur-generaal aangegeven richtlijnen, en het geven van de noodige aanwijzin gen aan de plaatselijke directeuren; 2. de vertegenwoordiging der stichting ten aanzien der provinciale werkzaamheden zoo in als buiten rechte. Art. 10: de eerecommissie verleent den provincialen directeur raad en bijstand bij de vervulling van diens taak. Art. 11: de provinciale leiding is geves tigd in de hoofdstad der provincie. Art. 12: Elke plaatselijke leiding om vat: 1. den plaatselijken directeur; 2. de plaatselijke werkgemeenschap. Art. 13: de plaatselijke directeur is be last met: 1. de zorg voor de vervulling van de taak der stichting in de gemeen te overeenkomstig de hem door den di recteur-generaal, onderscheidenlijk door den provincialen directeur aangegeven richtlijnen; 2. het aanwijzen van de le den der plaatselijke werkgemeenschap; 3. de vertegenwoordiging der stichting ten aanzien van de plaatselijke werk zaamheden zoo in als buiten rechte. Art. 14: de plaatselijke werkgemeen schap verleent den plaatselijken directeur raad en bijstand bij de vervulling van diens taak. Art. 15: de directeur-generaal is ver plicht den voorzitter van den Eereraad of den secretarissen-generaal der departe menten van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken desverlangd schriftelijke of mondelinge inlichtingen te verstrekken Art. 16: het boekjaar der stichting be gint op 1 Juli en eindigt op 30 Juni van het daaropvolgende jaar. Het boekjaar 1940-1941 eindigt op 30 Juni 1941. Succesvolle werkwijze Speciaal in een klein land als het onze, belooft deze werkwijze een groot succes te worden de mate waarin dit zal zijn hangt echter ten zeerste af van het aantal leden. Vooral in de ko mende jaren, waar zeer zeker te reke nen zal zijn met een verhoogde belang stelling voor het kwartierstaat-onder- zoek, al was het alleen maar in ver band met het onderzoek naar de arische afstamming, zal voor deze vereeniging een belangrijke taak zijn weggelegd. Behalve voor deze drie genoemde or ganisaties zal, naar reeds opgemerkt, in deze concentratie ook plaats zijn voor de verschillende, in ons land be staande z.g. familie-vereenigingen, ter wijl er ook een mogelijkheid geschapen is voor individueele leden om tot het „Nederlandsch verbond voor sibbe- kunde” toe te treden. Het adres der vereeniging is voorloopigParklaan, Zeist. Al degenen, die zich met het berei den van koffie- en theesurrogaten bezig houden, zijn derhalve verplicht de noo dige vergunning bij de Nederlandsche Meelcentrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie- en theesurrogaten en -extract thans 2 ver gunningen zijn vereischt, n.l. die op grond van het koffie- en theebesluit ingevolge de Warenwet en de vorenge noemde vergunning, te verleenen door de Ned. Meelcentrale. In opdracht en volgens aanwijzingen van de „Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen” wordt door den cineast W. Beets jr., te Amsterdam een film ver vaardigd, getiteld„Huisvrouwen, niet altijd licht is uw taak” Een film van huis houdelijke rcndzervingen in kamers, klee- renkast en keuken, die ten doel heeft a Nederlandsche huisvrouw met goede raa- gevingen in beelc en woord bij te ra en haar voor te lichten in Jjaar r>e rijke en extra moeilijk geworden t d nta, van besparingen op voeai voor kleeding enz. verschillende r^ePnwerking dezen tijd enz., welke, m r(jeD ge- met deskundigen, in beeld worden 4, bracht. Eenige dagen geleden werd door de in Nederland op het gebied der ge slacht- en wapenkunde werkzame ver- eenigingen overgegaan tot een belang rijke concentratie. Onder leiding van den heer A. R. Kleyn te Zeist werd door de verschil lende bestaande organisaties besloten tot de oprichting van een lichaam, „Het Nederlandsch verbond voor sibbekunde”. Tot deze concentra tie traden toe de Vereeniging voor ge slacht- en wapenkunde”, meer bekend als „de Nederlandsche Leeuw”, de „Na tionale vereeniging voor geslacht- en wapenkunde” en de eerst kortelings op gerichte „Nederlandsche vereeniging voor genealogen”. Het ligt in de be doeling, dat de verschillende z.g. fami lie-vereenigingen, waarvan er in ons land verschillende bestaan, zich bij dit verbond zullen aansluiten. Verkoop van 2 December tot en met 6 Januari. Van 2 December tot en met 6 Ja nuari zal weder worden verkocht een serie weldadigheidspostzegels ten bate van den arbeid voor het bescherming en hulpbehoevende kind. Tegelijkertijd zullen, evenals andere jaren, prent briefkaarten worden uitgegeven, met dezelfde bestemming. „De Nederlandsche Leeuw’ De Vereeniging voor geslacht- en wa penkunde, een vereeniging van ruim 600 leden, kan bogen op een reeds lan gen staat van dienst. Zij bestaat reeds omstreeks 60 jaar en heeft speciaal be kendheid in ons land door haar uitge breide verjamelingen en boekerijen op genealogisch gebied en haar maandblad „De Nederlandsche Leeuw”, een tijd schrift, dat in binnen- en buitenland vermaard is door het hooge peil van wetenschappelijkheid, waarop zijn in houd staat. Het is een vereeniging voor allen, die aan geslacht- en wapenkunde hooge eischen van betrouwbaarheid stellen. Zij heeft op dit gebied baan brekend werk verricht en menigen mis stand helpen opruimen. De vereeniging van genealogen De Nederlandsche vereeniging van genealogen, die eerst kortelings tot stand kwam, is te beschouwen als een organisatie van hen, die meer actief deel hebben aan de sibbekunde, hetzij door hun beroep als genealoog of door hun daadwerkelijke onderzoekingen op de archieven. Deze vereeniging verleent haar be middeling voor het geven van opdrach ten voor het samenstellen van kwar tieren en stamboomen en het naspeu ren of ontwerpen van familiewapens. Op het oogenblik hebben wij wat dit betreft in de andijvie een alleszins voor treffelijk gerecht. Gewone «cherpe laxeermiddelen, die in geval van verstopping lijdelijk verlichting brengen, kunnen chronische verstopping nooit geheel opheffen, daar zij de oorzaak van de kwaal - een gestoorde darm functie, niec opheffen. Een normale darmfunctie is «Heen mogelijk, indien voldoende spijsvertering»* resten, de z.g. ballaststoffen, aanwezig lijn on» weerstand te kunnen bieden aan de darmspieren,' welke door zich samen te trekken de darmbe» weging veroorzaken. De huidige sterk geconcen* weerde voedingsmiddelen zijn evenwel arm aan spijsvertenngsslakken. Daardoor ontstaat een ge. brek aan massa. - dus aan weerstand in d» darmen, zoodat de darmspieren gaan verslappen»' Voor een succesvolle bestrijding van chronisch» verstopping is hee dus noodzakelijk, in het gebrek aan massa te voorzien. Normacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen in den darm- inhoud gelatineu* op en vormen een sponsachtige massa, die de pfeats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. De darmspieren kunnen nu weer regelmatig werken en een gezonde stoelgang word* verkregen. Neen» nog heden een proef. Een kleine hoeveelheid Normacol, regelmatig ingeno men, heft chronische verstop ping volkomen op. Belangrijk resultaat bij de B.P.M. De Persdienst van het N.V.V. deelt mede: De N.V. Bataafsche Petroleum Maat schappij, de N.V. Bataafsche Import- maatschappij, de N.V. Butagas en de N.V. Mij. voor Hydreeringstechniek en Chemie hadden aan het personeel een mededeeling doen toekomen, dat met in gang van 1 September 1940 een verla ging van de loonen zou moeten worden doorgevoerd, neerkomende op ongeveer De bij het N.V.V. aangesloten _j Nederlandsche Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius” heeft zich te dien einde gewend tot het College van Rijksbemiddelaars met het verzoek, de vergunning tot deze in grijpende verlaging niet te verleenen. Het resultaat van dit optreden is als volgt: De loonen bij de betrokken maat schappijen mogen niet worden gewijzigd, voor zoover vallende tot aan een grens van 2000 inkomen. Het personeel, dat een salaris geniet van 2000 tot 5000. krijgt een korting van 5 pCt., alsmede een geringe verlaging van de maatschap- pij-storting in het zoogenaamde Voorzie- ningsfonds. Deze korting wordt hooger naarmate de salarissen stijgen boven de 5000 en 10.000 en bereiken voor de hoogste bedragen een percentage van 30 pCt Door het ingrijpen van het N.V.V. is dus bereikt, dat de wellicht noodzake lijke wijzigingen in de bedrijven der ge noemde maatschappijen niet worden ver haald op de economisch zwakkeren, maar dat de bezuiniging in de eerste plaats wordt gevonden op de salarissen van de best betaalde leden van het personeel De Nationale vereeniging voor geslacht- en wapenkunde Een eenigszins afwijkende plaats neemt de Nationale vereeniging voor geslacht- en wapenkunde in. Wil zij aan den eenen kant ook bij haar leden de belangstelling voor het familie-onder- zoek bevredigen door het uitgeven van een eigen maandblad „Het archief voor geslacht- en wapenkunde”, het organi- seeren van excursies, het gezamenlijk verrichten van bepaalde onderzoekin gen en het houden van lezingen en voordrachten aan de andere zijde streeft zij iets na, dat eenigszins te ver gelijken valt met de doelstelling van de „Deutsche Ahnengemeinschaft”. Deze vereeniging heeft zich tot taak gesteld een groote kartotheek aan te leggen van de kwartierstaten van haar leden. Deels ontvangt zij de opgaven hiervan van de aangesloten leden zelve, maar daarnaast doet de vereeniging ook zelf standig onderzoekingen in die richting. Op deze wijze is het mogelijk, dat tal van menschen, die anders vaak groote moeite zullen hebben hun kwartieren te zoeken of daarbij op een dood spoor zijn geraakt uit de aanwezige gegevens van de kfertotheek een belang rijk deel hunner kwartieren kunnen af schrijven, doordat blijkt, dat zij een reeks voorvaderen gemeen hebben met een ander lid, waarvan reeds alles was nagezocht en vastgelegd. De „Erganzungsstelle Nord-West”, den Haag, Koninginnegracht 60, schrijft ons o.m. nog het volgende Gedurende den laatsten tijd hebben zich weer veei Nederlandsche jongelui tus- schen de 17 en de 25 jaar aangemeld voor opneming in de S.S.-Standarte West land. Deze jonge kerels, die aangepakt zijn door den geest van den nieuwen tijd, doch die tot dusverre niet of nau welijks in staat waren om practisch hun geheele jonge levens- en werkkracht voor hun idealen te geven, die, om hun over tuiging gehoond, vaak ook geen werk kon den vinden onder het regiem van een systeem, dat slechts stand kon houden door den demoraliseerenden invloed van de stempellokalen deze jonge Neder landers hebben zich voor dit regiment aangemeld in het vaste geloof, dat zij daar in München zullen worden gevormd tot menschen, die weer vertrouwen kun nen hebben in zichzelf. Zij worden daar immers geschoold in en doordrongen van een wereldbeschouwing, die het leven in houd en waarde geeft. En, omdat ze er militair worden opgevoed worden ze er tevens tot frissche en sterke, aan orde en tucht gewende soldaten. Hoe teleurgesteld waren diegenen, die bij de strenge keuring om de een of an dere lichamelijke tekortkoming moesten worden afgewezen. Laten ook zij echter niet wanhopen, want voor iederen Neder lander, die in zijn hart den drang voelt om mee te werken aan de nieuwe toe komst, is werk En elke taak, die dit ideaal dient, is mooi! De S.S. is nu eenmaal altijd een keur korps van de allerbesten geweest en moet dit ook blijven Vandaar dan ook de vreugde bij hen, die wel werden goed gekeurd en die den dag van hun ver trek naar Müncben nauwelijks konden af wachten. Velen van hen hadden Duitsch land nog nooit gezien, hadden vooral voor den lOen Mei van het nieuwe Duitschland niets dan slechts gehoord en wilden zich nu met eigen oogen zoo graag gaan overtuigen. Lang wordt overigens het geduld van hen, die niet te licht bevonden zijn, niet op de proef gesteld. Luttele dagen na de keuring kunnen zij als regel reeds de reis aanvaarden, de reis naar het onbekende aan de grens beleven zij reeds de eerste verrassing, als zij er worden ontvangen en verzorgd door zusters van de „Natio- nal-Sozialistische Volkswohlfahrt” (N.S. V.), en bij hun verderen tocht door het Rijk blijkt een voorbeeldige organisatie telkens en telkens weer gezorgd te heb ben, dat alles, wat noodig kan zijn op de reis, ook aanwezig is. Maar meer verras singen wachten hen op deze lange trein reis, die gedeeltelijk overdag én gedeel telijk 's nachts plaats vindt. De schoon heid der Duitsche landen en die van de steden met hun prachtige bouwwerken en kathedralen treft hen. De rustige en vrien delijke welwillendheid van al deze Duit sche menschen, van de vijanden van gis teren, die nooit onze vijanden waren. Hoe daar alles en iedereen werkt met vreug de, niet alleen, omdat zij door den ar beid thuis meestrijden voor de grootheid van hun vaderland, maar ook, omdat zij beseffen tevens mee te werken aan de komende groote Europeesche volkerenge meenschap van den vrede. De eerste weken zijn voor velen, door al het ongewone werk, wel zeer inspan nend, maar als deze tijd voorbij is, blijkt iedereen op een enkele uitzondering na gewend te zijn. Ze hebben de stand plaats, de omgeving en de Duitsche ka meraden leeren kennen. Zij zijn op el kaar aangewezen en de echte kameraad schap wordt er geboren, de innige en onverbreekbare band welke het gemeen schappelijk ideaal geeft. En daarbij wordt alles wat achter hen ligt, vergeten, ook die harde eerste weken. Zorgen kennen ze verder nieteten en drinken is rijke lijk, kleeding is vrij bovendien krijgen ze nog een zeer behoorlijk zakgeld, dat hun in staat stelt hun vrije avonden ge zellig door te brengen. Is het onder deze omstandigheden dan nog te verwonderen, dat de brieven, die de familieleden en vrienden hier ontvangen, zonder uitzon dering overvloeier» van geestdrift? Want zij leven nu pas echt, deze jongens. De dienst geeft rijkelijk afwisseling. Er wordt geëxcerceerd, veel aan sport ge daan en dan zijn er de schooluren, waarin hun inzicht in de nieuwe wereldbeschou wing wordt verdiept. Een middag per week wordt vrij gehouden voor de be zichtiging van München en omgeving. Zoo vliegen dagen en weken om Elke dag brengt wat nieuws en de innerlijke ver bondenheid ook met de Duitsche kame raden groeit. Van wat er in het vaderland gebeurt, worden de jongens op de hoogte gehou den. De Telegraaf, het Nationale Dagblad en enkele andere bladen staan ter be schikking. Er is zorg voor gedragen, dat de correspondentie met Holland, via de veldpost, zoo weinig mogelijk vertraging ondervindt en het briefverkeer is dan ook vrij levendig. Zoo is in korte trekken het léven van de Nederlandsche jongens in de S.S.- Standarte Westland. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het be reiden, verhandelen, vervreemden, af leveren en vervoeren van thee- en kof fiesurrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daar voor schriftelijk toestemming van de Nederlandsche Meelcentrale is ver kregen. k Bescherm Uw keel in dit venijnige weer door geregeld gebruik van de medicinale i De voedingsraad zond ons het volgen de artikel: Nu na een langen en zomerachtigen herfst de omslag in de weersgesteld heid is gekomen, gaan de gedachten zich meer bezig houden met den komen den winter. De rantsoeneering van ver schillende levensmiddelep, samen met de ingetreden prijsstijgingen, stellen menige huisvrouw voor het probleem, hoe met de beschikbare hoeveelheden en soorten zoodanig uit te komen, dat de gezinsleden een zoo volwaardig mo gelijke voeding krijgen en toch aan het gezinsbudget geen al te buitensporige eischen worden gesteld. Dank zij ver schillende van overheidswege getroffen maatregelen is dit vraagstuk gelukkig niet onoplosbaar. Wel zal het echter in voortdurende toenemende mate een zorgvuldig overleg eischen, wil men al thans zooveel mogelijk waar voor zijn geld verkrijgen. Het verlangt van de huisvrouw een andere instelling en ook meer overden king dan zij wellicht gewend is aan deze onderwerpen te besteden. Een goed samengestelde maaltijd is de beste bondgenoot bij het voorkomen en bestrijden van ziekten. Onder het begrip „goed samengesteld” verstaan wij in dit verband niet in de eerste plaats een rijkelijke maaltijd, die trou wens heel licht van samenstelling kan zijn door eenzijdigheid en het bijgevolg ontbreken van bepaalde onmisbare voe dingsstoffen. Een goed samengestelde maaltijd zal den eter in de eerste plaats natuurlijk de stoffen toevoeren, welke hij noodig heeft om de verbruikte lichaamskracht aan te vullen, maar bovendien ook alles bevatten wat verder nog noodig is om het lichaam in een zoo fiks mogelijken staat te houden. Dit laatste is nauwe- '.'jks van minder belang dan het eerste. Eet vooral versche groenten De voortdurende aandrang om de aardappelen toch vooral in de schil te koken, berust dan ook grootendeels op de overweging, dat anders voedingsstof fen verloren gaan, welke van het groot ste belang zijn om een zoo gaaf mo gelijken gezondheidstoestand teweeg te brengen. Evenzoo is het gesteld met de raad geving versche groenten zooveel moge lijk en liefst in stevige porties in de dagelijksche maaltijden te verwerken. Andere belangrijke verlichtingen zijn vastgesteld voor de vermogens- investeeringen, van in de bezette Ne derlandsche gebieden woonachtige personen in het rijksgebied. De in terest en opbrengsten uit deze inves- teeringen kunnen voortaan zonder de viezenvergunning tot het volle bedrag worden overgemaakt en behoeven niet meer via de conversiekas te wor den verricht. Bovendien is de deviezenblokkeering voor deze beleggingen zelf opgeheven. De in de bezette Nederlandsche ge bieden woonachtige personen kunnen over hun credieten, sperrvorderingen, aandeelrechten, grondbezit en onroe rende rechten zonder bijzondere ver gunning beschikken en deze o.a. voor nieuwe investeeringen in het binnen land aanwenden. Op aanvraag verstrekken de devie zeninstanties ook goedkeuring om de opbrengst van dergelijke vermogens- investeeringen naar het bezette Ne derlandsche gebied via de clearing over te maken. Ook de effecten der in Nederland woonachtige personen mogen voortaan zonder vergunning door de deviezenbank worden ver kocht en de opbrengst daarvan aan gewend. De verzachtingen gelden, afge scheiden van eenige uitzonderingen, in het algemeen niet voor de ver mogenswaarden van personen, die naar het bezette Nederlandsche ge bied geëmigreerd zijn, hoewel hiervoor eenige verlichtingen voorzien. De verzachtingen mogen ook voor rentedienst, aan- en verkoop van Dawes en Youngleening worden toe gepast, evenmin als voor de Oosten- rijksche volkenbondsleeningen, de lee- ningen der voormalige Tsjecho-Slo- waaksche republiek en van de vroe gere stad Danzig. Van 4 tot en met 10 November bon 65 van de algemeene distributiekaart In aansluiting aan hetgeen reeds met betrekking tot de distributie van eieren is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat gedurende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a.s. de met „65” ge nummerde bon van het algemeen distri- butiebonboekje recht geeft op het koo pen van één ei. De bons, welke 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 17 November a.s. geldig.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6