HAAGSCHE COURANT M •U Jï RIJWIEL staum REPffcMwS J A. Maandag 4 November 1940. 11 i ife I STADSNIEUWS HUISVUILAUTO’S RIJDEN OP LICHTGAS DERDE BLAD REEDS 24 VAN DE 53 AUTO’S Herdenking 7O-jarig bestaan van de F AFSCHEID J. B. J. KERLING REM. GEREF. GEMEENTE CREMATIE K. W. BREVET Resultaten stemmen tot algemeene tevredenheid ZEVENTIENJARIG JONGMENSCH AANGEHOUDEN NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND DE W.A. MARCHEERT IN DEN HAAG Bekend auctionnaris te dezer stede Tijdens de huldiging. In het midden zittend de hee;’ Kerling met familie en vooraanstaande boekhandelaren Haagsche afdeeling GOUDEN JUBILEUM MEJ. W. F. KNAP Oud-president van het Gerechtshof Een zoon dankte voor de belangstelling. JAARVERGADERING „FONDS VOOR DE NORMALISATIE IN NEDERLAND” ii 5 U W* I fel Mil die e wie „Gij zult Mijn getuigen tot digen. de No. 17716 auto’s den volgenden morgen zoo spoedig mogelijk kunnen uitrijden. Met uitzondering van compressors en reservoirs, is de geheele installatie, als mede het inrichten der auto’s, uitgevoerd door personeel van den Reinigingsdienst in de eigen werkplaatsen van den dienst. Wat betreft de met het op gas rijden bereikte resultaten, kan worden gezegd, dat deze tot algeheele tevredenheid stem men. De installatie voldoet volkomen aan de verwachtingen, terwijl de auto’s vrij wel even goed op lichtgas blijken te kun nen rijden als op benzine, niet het minst dank zij de op de auto’s aangebrachte vernuftige apparatuur. Met voldoening kan dan ook worden geconstateerd, dat het thans mogelijk is gebleken, dat de Reinigingsdienst zijn voor de volksgezondheid zoo belangrijke taak zonder stoornis kan blijven vervullen. Het A.N.P. meldtZaterdagmiddag maakten ongeveer 1500 leden van de W.A. der N.S.B. een marsch door den Haag. Aan den kop van den stoet, welke om ongeveer vijf uur vertrok van het ban-kwartier in de Balistraat, bevon den zich de commandant van de W.A., mr. J. A. Zondervan, en de ban-leider van den Haag, majoor Feenstra, als mede mr. M. M. Rost van Tonningen, jhr. D. de Blocq van Scheltinga en graaf M. de Marchant et d’Ansem- bourg. In den stoet, waarin als eenig vaandel dat van het vendel „Peter Ton” werd meegedragen, marcheerden leden van het Haagsche politiecorps en van de Rijksveldwacht in uniform. De goede orde, tucht en discipline van de W.A.-mannen maakten grooten indruk op de toeschouwers. De marsch verliep praktisch zonder noemenswaardige incidenten. DE DRIELING Het adres van het echtpaar J. C. van EllinkhuizenHolzapfel, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is verrijkt met 3 zoons tegelijk, is Okkernootstr. 148. Het bureau van sector VI-B en het bureau van wijk 4, tot dusver gehuisvest in de school Sneeuwbalstraat 137a, zijn tijdelijk gevestigd in de kleu terschool Anemoonstraat 186. Voorloopig zijn de bureaux niet tele fonisch te bereiken. Een definitieve ves tiging in een ander perceel van wijk 4 van sector VIB zal weldra geschieden. Morgenmiddag zal de heer L. Beis, leider van het Nederl. Vleermui- zenonderzoek, voor de Volksuniversiteit een voordracht houden over ,.Het ge heimzinnige leven van onze vleermui zen’, De lezing wordt opgeluisterd met lichtbeelden en heeft plaats in het >u»- bouw de Ruyterstraat 67. Op 71-jarigen leeftijd heeft de heer J. B. J. Kerling, Zaterdagmiddag zijn 82ste en laatste boekenveiling gehouden, in het veilinggebouw van van Stockums Antiquariaat aan de Prinsegracht. In verband hiermede vond na afloop temidden van vooraanstaande boekhan delaren en personeel een korte huldiging plaats. Na afloop van de verkooping, die ver liep als de vorige vlot en met nu en dan een humoristische noot verhief zich als eerste spreker de voorzitter van de Nederlanrsche Vereeniging van Anti quairs, de heer P. J. Dee. Het afscheid van den heer Kerling is de beëindiging van een werkzaam leven, aldus spreker. Maar wij zijn er van overtuigd, dat het antiquariaat zijn volle belangstelling zal blijven behouden. Trouwens onze vereeniging zal de steun van zijn kundig advies niet kunnen mis sen. Als blijk van achting en waardee- ring bood spr. hem tenslotte het eerelid- maatschap zijner vereeniging aan. De secretaris, de heer Bom, antiquair te dezer stede, gaf vervolgens een op somming van de gronden, waarop men den heer Kerling de onderscheiding had uitgereikt. 82 Veilingen, waaronder die van de beroemdste bibliotheken, had de heer Kerling op zijn eigen voortreffelijke wijze geleid en voorbereid. Zijn catalogi waren, dank zij zijn omvangrijke ken nis, overzichtelijk en nauwkeurig samen gesteld. Wie weet, wat er komt kijken bij het samenstellen van een catalogus, weet ook wat dat beteekent! Hij vervulde een groote cultureele taak op een wijze, waarvoor zijn collega’s respect hebben. Zijn firma had een inter nationalen naam. Het was in een tijd, waarin één zeldzaam boek 5300 kon opbrengen! Spreker besloot met den wensch voor gestadigen bloei en groei van de firma. De voorzitter van de ’s-Gravenhaagsche Vereeniging van Boekhandelaren, de heer A. W. Pétri, kenmerkte daarna den heer Kerling als een trouw lid der vereeni ging, die tevens deel had uitgemaakt van verscheiden commissies en van het be stuur. Hij was de geschikte man, op de geschikte plaats, aldus spr., met een aan geboren antiquarisch instinct en een positief karakter. Een hartelijk applaus volgde, terwijl een prachtig bloemstuk werd aangedragen. Van het personeel kreeg de heer Kerling een vaasje prach tige orchideeën. De echtgenoote las uit naam van haar man een dankwoord voor. 35 Jaar lang heb ik met veel succes mijn verkoopin- gen gehouden. Dat lag niet alleen aan mij. maar ook aan aller medewerking. Ik dank uit den grond van mijn hart voor de trouwe vriendschap. Mijn parool was leven en laten leven! STICHTING „ROSENBURG” Gedep. Staten van ZUid-Holland heb ben ter goedkeuring aan de Provinciale Staten overgelegd de rekeningen en de balans van de stichting „Rosenburg” over 1939. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van 64.68J. Gedep. Staten merken op, dat dit saldo aanmerkelijk hooger zou zijn geweest, ware het niet, dat de rekening ..reserve voor koersverschillen”, welke op de balans der stichting per 31 Decem ber 1938 voorkwam tot een bedrag van 38.924,80, ontoereikend is gebleken tot dekking van het nadeelig verschil tus- schen de koersen der fondsen per even- genoemden datum en per ultimo 1939. Het ontbrekende bedrag ad 14.613,44 Is ten laste van de verlies- en winstrekening gebracht. Gedep. Staten achten het exploitatie-resultaat, mede gelet op de tijdsomstandigheden, bevredigend, te meer, daar de minder goede bezetting van de Ramaerkliniek eerst in de tweede helft van 1939 een einde heeft genomen Voor 1941 verwacht het college in ver band met hoogere prijzen voor voeding een belangrijke stijging van lasten. Nu daaromtrent echter nog geen nauw keurige gegevens ter beschikking staan, achten regenten het niet juist, reeds aan stonds voorstellen tot tariefsverhooging in te dienen. In afwijking van het aan vankelijk ingenomen standpunt hebben zij dan ook besloten, de bestaande verpleeg- prijzen over 1940 voorshands te besten- nu meer menschen op |H wezen zijn, meer gestald II Met zijn wedervraag: Bedoelt u I tegen de gevels of hier maakte hij I ons attent op het slordige van de I vraag, een tikje bitterheid in zijn ge- I moedelijke stem en begon te lachen. Ja, mijnheer, ging hij door, er zijn wél meer fietsen, maar minder centen. Blijven ze op straat staan, dan loopen de eigenaars het risico, dat hun fiets wordt ontvreemd, maar daar schijnen ze de voorkeur aan te geven. Hun hals 1 behoeven de wandelaars in het duister niet te breken, fietsenbergplaatsen ge noeg, maar het is niks dan dat ze bang zijn een stuivertje te verliezen, of ze zien de duidelijke borden niet. Dag, dame. Ons gesprek wordt af gebroken. Zeker dame, ’t is frlsch- jes. Achterlichtje Natuurlijk. Hoeveel Laat u maar, dat komt wel goed. Mag ik effe een beetje lucht komt met een vraag-en-smeek-gezicht een sla gersjongen om den hoek. Een knikje door het ruitje, terwijl de baas het bonnetje afscheurt 5 centen, dame 5 heele cen ten. Hij wordt er voor aangepakt en weg gezet, teruggehaald en afgegeven. Als het regent of vriest, hij staat droog en bewaakt. Is het teveel Zij glimlacht en peutert met haar dik ke handschoenen een stuivertje uit haar kleine beursje Zoo liepen we een dag velen van deze ..rijwielparkeerplaatsen” af. We maakten kennis met hartelijkheid en gemoedelijk heid, soms ook met eenige ontstemming over te weinig samenwerking van belang hebbenden of gebrek aan inzicht en me dewerking van het publiek. Nu men zooveel leest en hoort over het stelen van fietsen, en over wandelaars, die zich in den avond niet dan struikelend over de trottoirs kunnen voortbewegen, was ’t ons oogmerk, deze nuttige instellin gen in het hartje van de stad méér on der de algemeene aandacht te brengen. JUBILEUM MR. J. G. VAN BLOM Onder veel belangstelling heeft giste ren mr. J. G. van Blom, oud-secretaris- generaal van het departement van Justi tie den dag herdacht, waarop hij voor 50 jaar aan de Leidsche academie promo veerde tot doctor in de rechtswetenschap pen. Veel vrienden en bekenden hebben mr. van Blom gisteren persoonlijk in zijn wo ning opgezocht om hem met dit gedenk waardige feit te complimenteeren. Vooral de belangstelling van de zijde van de rech terlijke macht en het departement van Justitie was groot. Tal van felicitatie-tele- grammen werden in den loop van den dag bezorgd. De inrichting voor het gebruik van lichtgas De inrichting, waar de auto’s tanken, is ondergebracht in een van gegolfd plaatijzer opgetrokken gebouwtje op het Centraal-terrein van den Reinigingsdienst en bestaat in hoofdzaak uit een tweetal gascompressoren met toebehooren en 2 voorraadtanks, waaruit de op de auto’s aangebrachte reservoirs gevuld worden. Nadat het uit de hoofdleiding komende gas den meter gepasseerd is, wordt het naar de compressoren gevoerd, die het gas tot 30 atmosfeer samenpersen. Elke compressor is in staat om per uur 150 kubieke meter gas te comprimeeren. zoodat met de beide machines 300 kubieke meter gas per uur aan de auto’s verstrekt kan worden. De compressors worden ge dreven door electromotoren van 45 p.k., welke op het stadsnet aangesloten zijn. Aangezien bij het samendrukken van het gas veel warmte ontwikkeld wordt, moeten de compressoren tijdens het wer ken met stroomend water afgekoeld wor den. Het hiertoe benoodigde koelwater wordt door een electrisch gedreven pomp geleverd, die het water opzuigt uit een tel plaatse geslagen bron en het in een reservoir voert, vanwaar het naar de te koelen compressoren stroomt. In dit reservoir is een inrichting aangebracht, welke verbonden is met een schakelaar, waardoor de pomp automatisch in- en uitgeschakeld wordt, naar gelang van het waterverbruik. Nadat het gas gecomprimeerd is, wordt het in een daartoe aangebracht apparaat gereinigd, waarna het gevoerd wordt in een tweetal voorraadtanks van elk 5000 1. inhoud, bestemd voor het vullen der op de auto’s aangebrachte reservoirs. Iedere auto heeft 2 gasreservoirs Op iedere auto zijn 2 gasreservoirs aan gebracht elk met een inhoud van 300 1., welke door middel van een hoogedruk- slang uit de voorraadtanks gevuld wor den. Aangezien hierdoor de druk in de tanks daalt, wordt tegelijkertijd gas uit de compressoren toegevoerd, opdat ook in de auto-reservoirs een druk van 30 atm. bereikt wordt. Op deze wijze is het mogelijk om vol doende gas mede te voeren voor het op halen van één vracht huisvuil, waarna voor de volgende vrachten wederom gas ingeladen wordt. Met het vullen der reservoirs is slechts 2 a 3 minuten gemoeid, zoodat hierdoor geen noemenswaardig oponthoud in den huisvuildienst ontstaat, temeer daar bij elke ophaalploeg 2 auto’s ingedeeld zijn, zoodat steeds een auto in bedrijf is. Hier bij komt nog. dat het vullen der reser voirs plaats heeft op hetzelfde terrein, waar de huisvuil-auto’s het opgehaalde vuil lossen, zoodat voor het „tanken” niet extra behoeft te worden gereden. De auto’s zelf hebben geen groote ver andering ondergaan. Behalve de hiervoren genoemde reservoirs met leidingen en afsluiters is een reduceer-apparaat aan gebracht, waarmede de gasdruk van 30 atmosfeer tot 0 wordt gereduceerd, ter wijl voorts een gas-lucht-menginrichting aangebracht is en tenslotte een manome ter, waarop de chauffeur den druk van het gas in de reservoirs kan aflezen en daaruit kan zien, hoeveel gas hij nog in voorraad heeft. Na afloop van den dienst worden alle reservoirs gevuld, zoodat de tal. dat het nummertje kwijt is. Daar kwam zoo’n bewuste dame aan. Dame vraagt de knecht. Mijnheer, ik kom mijn fiets halen, maar die is gisteren door een mijnheer gebracht en die heeft mij het nummertje nog niet gestuurd. ’t Spijt me dame, dan mag ik 'm niet geven. Maar luistert u nou ’s, als ik u zeg, hoe hij er uit ziet Niets aan te doen, dame, zegt de onverbiddelijke knecht, alleen op het nummertje kunt u de fiets terugkrijgen. Dat zou wat worden, als iedereen ging vertellen, hoe zijn fiets er uit zag Zij schikte met haar genagellakte vin gers een paar krulletjes goed meer een gewoonte-gebaar en probeerde ver drietig te kijken. Is de chef hier produ ceerde zij boos. Vanavond tusschen 8 en 9, dame, was het zakelijke antwoord. We moesten den man gelijk geven. Als daar niet de hand aan gehouden wordt, konden ze evengoed de nummertjes af- schaffen. Zijn dat allemaal vaste stallers, vroe gen we. naar een vol rek wijzende. Nee mijnheer, dat zijn, zooals wij ze noemen, winkelende stallers, huismoe ders en andere menschen, die uit de bui- (■Polygoon) naar de goede fiets. „Ja, mijnheer, dat lijkt moeilijk voor u. maar als je er 7 Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan van de afdeeling ’s-Gravenhage van den Neder landschen Protestanten bond, werd Zaterdagmiddag in de Doops gezinde kerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden, welke geleid werd door den voorganger der afdeeling ds. A. E. F. Junod. Door palmen en bloemstukken, opgesteld rond het preekgestoelte, had het kerkgebouw een passende versiering gekregen. In den dienst is allereerst het woord gevoerd door den voorzitter der jubilee- rende afdeeling, den heer D. Hans. Spr. ving aan met woorden van dank aan hel hoofdbestuur van de Doopsgezinde kerk, dat het kerkgebouw heeft willen afstaan. Een zeventigjarig bestaan is, aldus spr., een jubileum, dat zeker herdacht mag worden, be afdeeling ontstond in een geestelijk zeer bewogen eeuw en was in feite een weerslag op het crthodoxe of fensief, dat tot uitdrukking kwam in de oprichting der confessioneele vereeni ging. Zij zond haar predikanten en evan gelisten het land door om de vrije vroom heid te bestrijden. Wie defeitelijke grondlegger van de afdeeling is geweest, is niet bekend. Zooals Carpentier Alting aandeel heeft gehad in de oprichting van den landelijken bond, zoo heeft Hoevers aandeel gehad in de stichting van de afdeeling, die het vrijzinnig godsdienstig beginsel in onze gemeente heeft helpen verbreiden, doch bij haar arbeid op ver zet stuitte van de orthodoxe protestanten. Voor ons oog rijst op het sterke ge slacht van theologen, die generaties terug op de bres hebben gestaan voor de vrije vroomheid. Met eerbied gedenken wij de eerste voorgangers der afdeeling, ds. Carpentier Alting en ds. Hoevers. Öe op richting van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden en de Federatie van Vrijzinnig Protestanten, heeft ertoe ge leid,, dat het werk van bond en afdee ling eenigszins werd ingeperkt, alhoewel er nog veel arbeid te verrichten is. Het oude ideaal, t.w. een toevlucht voor vrijzinnig protestanten van alle richting, is er nog steeds. Er is reden om bij den terugblik dankbaar te zijn voor hetgeen tot stand gebracht is. Spr. bracht dank aan allen, die hun of haar krachten hebben gegeven en nog geven aan de afdeeling en hoopte dat allen be zield zouden blijven met de ware „Ma- ranatha” gedachte. Vervolgens sprak ds. A. E. F. Junod een herdenkingswoord naar aanleiding van teksten uit Deuteronomium VIII en Romeinen VIII. Spr. wilde getuigen van zijn groote dankbaarheid jegens de vele naamloozen, die zooveel hebben tot stand gebracht In deze tijden spreekt het ver leden met een machtig geluid, ook tot hen, die willen zijn een zoon en dochter van het vrijzinnig protestantisme. In het bijzonder richtte spr. zich tot de jeugd om het werk, dat gedaan is over te ne men en in de wereld uit te dragen. Alle stemmen van verleden, heden en toekomst vereenigen zich cm Gode het Gloria toe te zingen. De dienst werd afgewisseld door zang van Willem Ravelli en orgelspel van mej. A. G. Dyserinck. Na afloop bestond er gelegenheid tot het aanbieden van ge- lukwenschen, waarbij door een vertegen woordiger van het hoofbestuur van den bond en afgevaardigden van enkele af- deelingen, zoomede door vertegenwoor digers van organisaties en kerkgenoot schappen het woord is gevoerd. Door het college van collectanten werd een Avond- maalstel aangeboden, terwijl de Dames- club verdere benoodigdheden hiervoor toezegde Voor de herdenkingssamen- komst gaven van hun belangstelling blijk delegaties van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond, van de Federatie van Vrijzinning Protestanten alhier, van de Remonstrantsche Broeder schap, de Doopsgezinde Gemeente, de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, van de Ver. van Vrijzinnig Godsdiensti- gen te Voorburg, van de afdeeling Schie dam en Wassenaar van den Protestan tenbond, verschillende vrijzinnige predi kanten, de leden van den raad der afdee ling, kinderen van wijlen ds. W. Hoevers, een van de oprichters der afdeeling, en van wijlen ds. A. S. Carpentier Alting, den eersten voorganger. De wnd. burgemeester, prof. ir. C. L. van der Bilt, tot zijn spijt wegens ambts bezigheden verhinderd, zond een harte lijk schrijven van gelukwensch. De opvolger, de heer J. Kuiper, aan vaardde daarop zijn nieuwe functie. Hij hoopte nog lang ter zijde te worden ge staan door zijn scheidenden leermeester. Geen gebied is zoo uitgestrekt als dat van het boeken antiquariaat. Zelfs mijn voorganger kreeg bij elke verkooping weer een boek in handen, dat hij nog nooit gezien had! Tot slot was het samenzijn aanleiding tot het ophalen van herinneringen over de eerste boekverkoopingen. Onder zeer groote belangstelling heeft mej. W. F. Knap gisteren den dag mo gen herdenken, waarop zij vóór 50 jaar haar loopbaan bij het voorbereidend onderwijs der Ned. Herv. gemeente hier ter stede aanving. Meer dan vijftig bloemstukken sierden de woning van het jubileerend school hoofd aan de Prinsegracht. Daaronder waren er van het hoofdbe stuur van de Vereeniging van Chr. Be- waarschoolonderwijzeressen in Neder land, van de afdeeling ’s-Gravenhage dier vereeniging, van de collega’s school hoofden der Herv. bewaarscholen, idem van de dito lagere scholen, van het col lege van regenten van de Ned. Herv. scholen, van het personeel van de be waarschool „Timotheus”, aan wier hoofd mej. Knap nu reeds 35 jaar staat, en van vele anderen. Fraaie geschenken werden de jubila- resse geoffreerd. Daaronder waren er van het college van regenten, van het personeel en de kinderen van de school van de jubilaresese. De regenten schon ken haar o.m. een fraai schilderij, terwijl verscheidene boekwerken aan mej. Knap geschonken werden. Onder hen, die hun opwachting bij mej. Knap kwamen maken, merkten wij op den nestor van de Ned. Herv. predi kanten hier ter stede ds. P. J. Molenaar, in wiens wijk mej. Knap eenige jaren Zondagsschoolonderwijzeres is geweest, en de heeren Fulda en Stavast, leden van het college van regenten van de scholen der Ned. Herv. gemeente, en tal van collega’s hoofden van voorbereidende scholen. In het crematorium op Westerveld te Velsen heeft Zaterdag onder veel belang stelling de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van mr. K. W. Bre vet, oud-president van het Gerechtshof alhier. Van het Gerechtshof waren aanwezig mr. W. Lunsingh Tonckens en mr. A. A. F. W. van Romondt, vice-presidenfen. mr. C. M. de Kuyper. raadsheer, mr. H. C. van Blommestein, raadsheer-plaatsver- vanger en mr. H. Seret Opzoomer, subst.- griffier. Verder waren aanwezig mr. D. Lodder, oud-vice-president van het Gerechtshof, mr. J. A. de Meyier, secretaris Raad van Beroep van de Directe Belastingen, mr. dr. J. B. Peyrot, oud-lid van dezen raad van beroep, jhr. ir. J. Röell, mr. W. A. Telders, mr. G. Oskam, jhr. ir. R. J. Bod- daert, J. C. van Dorsser, architect alhier, namens het bestuur van de Woningbouw- vereeniging „Volksbelang” J. P. Zaayer. lid Voogdijraad, alhier A. Treep, direc teur N.V. A. N. de Lint, ir. J. R. Bonte, president-commissaris en W. M. de Jong, gedel. commissaris van deze vennoot schap, W. C. Ghyben, V. W. van Gogh. A. A. Noske, klavierleeraar K. Landré, H. R. D. Zur Mühlen, allen alhierprof, dr. J. P. Wibaut, te Amsterdam; H. C. Wesseling, directeur N.V. Houthandel voorheen Bontekoning en Aukes te Am sterdam E. Alberts, directeur N.V. Hout handel voorheen Alberts en Co. te Mid delburg, A. C. de Vries, Rijksbinnenloods te Rotterdam; mr. A. Adama Zijlstra, lid en secretaris van den raad van beheer der N.V. Exploitatie Mij. Scheveningen, en anderen. Op verzoek werden geen toespraken gehouden. Bij het dalen van de kist speel de de organist Lento van Cesar Franck. Had in Barneveld een fiets en 400 ontvreemd In den nacht van Zaterdag op Zondag hield de politie, in verband met het uit gaansverbod, op den Rijswijkscheweg een 17-jarig jongmensch aan. Op het politie bureau bleek, dat zijn aanhouding was verzocht door den burgemeester van Bar neveld, in welke gemeente hij in gezins verband was geplaatst. Hij verdween op 22 October met medeneming van een damesfiets en 400. Het geld bleek ver dwenen te zijn, de fiets bezat hij nog. Gisteren is hij naar Barneveld overge bracht. tenwijken in het centrum inkoopen komen doen. In den avond hebben we vooral klandizie van bioscoopbezoekers. Deze zijn het, die vaak hun fietsen op het trottoir gooien. Ze kennen die straat jes hier niet zoo Wel hebben we hier aan het einde een groot bord opgehangen, maar dat schijnen ze niet 1 te zien Aan een volgenden baas van een stalling, midden in de stad, vroegen wij Wordt er tegenwoordig fietsen aange- Zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld is de Gemeentelijke Rei nigingsdienst bezig, zijn wagenpark zooveel mogelijk geschikt te maken voor het rijden op lichtgas. Hoewel vele moeilijkheden te overwinnen wa ren is men thans reeds zoover gevor derd, dat te verwachten is, dat over enkele weken de 53 huisvuilauto’s alle op lichtgas kunnen rijden. De heer A. Luik, adjunct-directeur van den Gemeentelijken Reinigings dienst heeft ons in een onderhoud het een en ander medegedeeld over deze kwestie en ons de inrichting op het Centraal terrein, waar de auto’s tan ken, getoond. De heer Luik wees er op, dat in de eerste plaats de auto’s, die het huis vuil ophalen, omgebouwd moesten wor den, omdat de huisvuildienst de be langrijkste tak van het bedrijf is. De auto’s leenden er zich bovendien zeer goed voor. Zij kunnen twee zware tanks dragen. Thans zijn reeds 24 auto’s ingericht, zoodat het grootste deel van den ophaaldienst gebruik maakt van het lichtgas. lederen dag komen er een of twee auto’s bij. De benzine wordt zooveel mogelijk gebruikt voor andere diensten. Daar heeft men b.v. het ledigen van de straatkolken, hetgeen automatisch ge schiedt, het ledigen van beerputten en privaattonnen. Er zijn in den Haag nog honderden beerputten, deelde de heer Luik ons mede, ’s Winters heeft de Reinigingsdienst bij vriezend weer bovendien nog een 20-tal zandstrooi- wagens in gebruik. De auto’s, die men hiervoor gebruikt, zijn veel lichter van constructie, dan de gewone vuilnis auto’s en niet geschikt voor het mon- teeren van een tweetal zware reser voirs. Men vergete niet, aldus de heer Luik, dat het gasstation gas levert, dat samengeperst is tot een druk van 30 atmosfeer. Wanneer wij in de toekomst de beschikking zouden kunnen krijgen over compressoren, die het gas tot 150 atmosfeer samenpersen, zouden mis schien ook lichtere wagens omge bouwd kunnen worden. Bovendien doet zich de moeilijkheid voor, dat zand- strooi-auto’s en auto’s, die de putten ledigen, langere ritten maken dan de vuilnisauto’s. Bevestiging en intrede van ds. H. J. de Kievid Het was gistermorgen voor de Rem. Geref. Gemeente in onze stad een blijde ure, nu zij in den persoon van ds. H. J. de Kievid, gekomen van Brielle, waar hij de afdeeling van den Ned. Prot. Bond als voorganger heeft gediend, aan het aantal harer predikanten een vierde kracht zag toegevoegd. Het fraaie kerkgebouw was, ondanks het slechte weer, met een groote schare gevuld. Aan den voet van den kansel was een fraaie versiering van palmen en witte seringen aangebracht. Ds. de Kievid werd in dezen dienst bevestigd door zijn leermeester, prof. dr. G. J. Heering van Leiden. Mede aanwezig waren de plaatselijke predikanten dr. J. C. A. Fetter, ds. F. Kleyn en ds. Wiardi Beekman, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, secretaris van de Federatie van Vrijz. Prot. kerkgroepen in onze stad en een deputatie van den Ned. Prot. Bond. Terwijl de gemeente staande zong „De Heer is God en niemand meer”, betraden bevestiger en nieuwe voorganger het kerkgebouw. Prof. Heering las na het uitspreken van het votum het begin van Ps. 89 naar de vertaling van prof. Obbink, waarna hij voorging in gebed. Nadat de gemeente van Ps. 89 de verzen 1 en 7 aangeheven had, koos prof. Heering als tekst het woord uit het boek Handelingen: „Gij zult Mijn getuigen zijn.” Spr. herinnerde er aan hoe hij 3 jaar geleden met ds. de Kievid in de aula van de Leidsche universiteit sprak over de voorbereiding tot het ambt. Nu spre ken weer beiden, maar nu is het geen voorbereiding meer maar heilige ernst. Hartelijk wenschte prof. Heering ds. de Kievid geluk met zijn benoeming tot pre dikant in tijdelijken dienst bij deze gemeente. Spr. kent zijn leerling als iemand die ernst maakt met zijn werk, die een vroom man is en van wien spr. al meer heeft leeren houden. Hierna ging spr. over tot de bevesti ging waarna hij over ds. de Kievid de zegen uitsprak. De gemeente zong ds. de Kievid hierna staande toe: „U zeegne God! Hij stelt u tot een zegen!, enz. Met een persoonlijk woord tot gemeente besloot prof. Heering. Terwijl de gemeente zong „Halleluja! 't loflied rijze”, beklom ds. de Kievid den kansel. Hij ving aan met de voorlezing van 2 Cor. 4 om vervolgens als intreetekst te kiezen 2 Cor. 4 8 „Maar wij hebben dezen schat in aarden vaten, zoodat de kracht die alles te boven gaat van God is en niet van ons.” Na orgelsple richtte ds. de Kievid aller eerst een persoonlijk woord tot de com missie tot de zaken van de Rem. Broe derschap in den persoon van den voor zitter vertegenwoordigd, voorts tot den kerkeraad en het vertegenwoordigend college; tot zijn bevestiger, die hem een maal tot het ambt wijdde en bevestigde; tot zijn collega’s in de Haagsche gemeen te; de functionarissen der gemeente; de commissies in de gemeente; tot de Fede ratie van Vrijz. Protestanten; tot spr. vrienden in Brielle en tenslotte tot de gemeente, zich aanbevelend in aller me dewerking en vriendschap. Spr. is hier gekomen om de geloofsgemeenschap hechter en sterker te maken. Zonder die gemeenschap gaat het niet in de gemeen te. Hierna bad ds. de Kievid het „Onze Vader”, waarna de gemeente ten besluite zong: „In U, o God! zijn onze harten, Door éénen heil’gen geest vereend, enz. Na den dienst hebben velen in de consistoriekamer met den nieuwen voor ganger kennisgemaakt. Dezer dagen heeft hier ter stede de jaarlijksche vergadering van leden der stichting „Fonds voor de normalisatie” plaats gehad onder leiding van den heer C. J P. Zaalberg, voorzitter der hoofd commissie voor de normalisatie. De heer Zaalberg gaf in zijn openings woord een kort overzicht van den gedu rende het afgeloopen jaar door de ver schillende normalisatie-commissieê stand gebrachten arbeid. Prof. ir. J. G. Wattjes, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, hield vervolgens een voordracht over bouwkunde en normalisatie. Spr. deedliet groote belang uitkomen van het streven om ook in de bouwtechniek zooveel mo gelijk tot vooraf gereed gemaakte con structies en onderdeden te komen in het belang van een rationeele werkwijze en vermindering van bouwkosten. Mits met de noodige omzichtigheid en oordeelkundigheid te werk wordt gegaan, zag prof. Wattjes op bouwkundig gebied een gunstig terrein voor normalisatie. De vrees voor verstarring en te groote een vormigheid mag niet beletten rationeele .methoden voor het bouwbedrijf in zijn ge heel te zoeken en dit is niet mogelijk zonder normalisatie, in het bijzonder voor den massabouw. Vooral in den hui- digen tijd is bekorting van bouwtijd een vereischte. De voordracht gaf aanleiding tot leven dige gedachtenwisseling. Duizenden fietsers krioelen door de binnen stad. De kantoren zijn uitgegaan en storten een menschenzee op straat uit. Waar halen zij zoo vlug hun fiets vandaan Waar staan de fietsen van kelners en bedienden van hotels en café’s, die na sluitingsuur liefst zoo gauw mogelijk thuis zijn Waarom breekt men zoo dikwijls zijn hals over fietsen, langs straatkant of huizenrij geparkeerd Wij zijn er op uitgegaan, om de „rij- wielbergplaatsen” te ontdekken en heb ben antwoorden gevonden. Verborgen zijn veel stallingen in stegen en sloppen, ingesloten tusschen naakte muren van hooge gebouwen. Zelfs ras-Hagenaars kennen de namen niet van de straatjes, welke door velen liever gemeden dan bereden worden. Ze zijn donker en vallen niet op in de rij van sterker boeiende winkeluit- stallingen en voorbijgangers. Wij kwamen er achter, dat op het plekje Haagsche binnenstad ruim 30 zulke fietsenstallingen zijn met een ge middelde ruimte voor 100 a 200 fiet sen. De kleinste kan 25 stuks hebben, de grootste een paar duizend. De baas van de fietsenstalling drukt zijn stempel op de zaak. De service, die wordt gegeven, hangt ten nauwste samen met zijn persoonlijkheid. De concurrentie tusschen de fietsenstalling-bazen onder ling is scherp. Met verscheidene van hen maakten we een praatje, waarvan wij de indrukken hier samengevat weergeven. Een stap in het glazen hokje en we stonden in de weldadige warmte van een potkacheltje. De deur weer gauw dicht Het duurde niet lang. Alsof iemand 1, 2, 3 geteld had. liepen een aantal per sonen binnen om hun fiets te halen. Uit een rek met 150 fietsen haalde de knecht prompt de fiets van de eigenaresse. „Alstublieft, dank u beleefd, volgtHet was een lange rij. Een blik naar den eigenaar en met beslisten stap de goede fiets. „Ja, mijnheer, jaar mee omgaat, krijgen ze evengoed als menschen. gezichten, die je kent of niet kent. Brengen ’s morgens de „vaste stal lers”, menschen die ’s ochtends komen en ’s avonds weggaan, hun fietsen, dan heb ben wij direct in de gaten, of er een vreemde tusschendoor loopt Er zijn ook stallingen, waar men num mertjes heeft, vooral in de grootere. Strijk en zet is er eiken dag een aan- 5 hl

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9