weer De Duitsche luchtaanvallen op Engeland Het Duitsche luchtwapen ondanks slecht weer steeds in den aanval De krijgsverrichtingen in Griekenland 1940. Dinsdag 5 November. No. 17717. 9 Valschermen de Duitsche vliegers voor f g s i s V* s s V V s 5 5 I M Geen vredesvoorstellen Militaire objecten in scheervlucht bestookt Italiaansche opmarsch duurt voort Het hoogtepunt nog niet bereikt Dokterstelefoon: K PRIJS DER ADVERTENTIBN: PRIJS DEZER COURANT: De overleden A za na Het weer is goed Geen aanwijzing omtrent de sterkte der Engelsche strijdkrachten en alle aldaar gestationneerde toe stellen zijn vernietigd. „Ik heb 7 September de groot- scheepsche aanvallen op Londen ge opend. Tot dusverre is er geen en kele nacht voorbijgegaan, zonder dat er Duitsche vliegtuigen boven Londen vlogen. Met uitzondering van 4 dagen zijn de Duitsche vlieg tuigen ook overdag boven Londen geweest. Ik geef de verzekering. Voor '«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct gehad, hetgeen veroorzaakt was door een Duitsch vliegtuig, dat zijn richting kwijt was geraakt. Gisternacht is geen enkel vliegtuig binnengedrongen en u kunt er verzekerd van zijn, dat ook vandaag geen zal binnendringen”. Ik vroeg Göring, of degrootscheep- sche aanvallen op Londen ondanks de Britsche beweringen van het tegendeel, voortgingen Göring antwoordde in het geheel niet bestaan, moreel der bevolking op te X V s Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 cL meer. Engelsche troepen op Kreta geland Stefani meldt van de Grieksch-Zuid- slavische grens Uit Athene wordt vernomen, dat de eerste groep Italiaansche diplomaten vanmiddag de Zuidslavische grens zal overschrijden en aan het station van Dzjevedzjelja zal aankomen. Een twee de groep met alle personen van de Ita liaansche kolonie zal hierop volgen. De telefoon- en telegraafverbinding met Saloniki is nog verbroken. Talrijke vluchtelingen hebben deze stad verlaten om zich naar Athene te begeven, waar men optimistische berichten verspreidt en Grieksche successen uitbazuint, die Interview met rijksmaarschalk Göring International News Service publiceert het volgende interview van haar cor respondent Huss met rijksmaarschalk Göring „Rijksmaarschalk Göring, die van de Fransche Kanaalkust uit de voortdu rende aanvallen op Engeland leidt, heeft zich omstreeks middernacht den tijd gegund om voor een exclusief blik- sempersgesprek aan de telefoon te komen. Hij verklaarde, dat de Duitsche luchtaanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche be weringen, dat zij het Rijk en inzonder heid Berlijn succesvol gebombardeerd hebben, verzonnen leugens zijn, die slechts ten doel hebben de Amerikaan- sche verkiezingen te beïnvloeden. Göring bevond zich blijkbaar ’s nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grommen der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eerste maal se dert het begin der massale aanvallen op Londen, dat Göring een persgesprek toestond. Hij scheen in uitstekende stemming en beantwoordde bereidwil lig mijn eerste vraag, waarom de mili taire censuur haar berichten over de aanvallen van de Royal Air Force op Berlijn gedurende de laatste dagen plot seling baseerde op de verslagen van buitenlandsche correspondenten. Nog een convooi aangevallen Behalve de reeds gemelde aanval op een convooi in de nabijheid van de Schotsche kust, is Zondag, naar het D.N.B. verneemt, nog een twee de convooi in het Noorden van de Noordzee aangevallen. Een stoom schip van 6000 ton kreeg van zeer geringe hoogte midscheeps een tref fer. Na de explosie bleef het schip met sterke rookontwikkeling liggen. Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou blijven. Göring antwoordde „Geenszins. Ik zou alleen willen zeggen, dat ik niet ge loof, dat de Britsche vliegers zulke on zinnige rapporten uitgebracht hebben. Daarvoor houd ik ze nog altijd te eer lijk. Ik kan me alleen voorstellen, dat het ministerie van voorlichting onaf hankelijk van de feitelijke gebeurtenis sen steeds doorliegt Ik ben er van over tuigd, dat de Britsche vervalschingen in deze dagen een bepaalde bedoeling hebben, die met de presidentsverkie zingen verband houdt. Door de ver spreiding van berichten, dat Berlijn in vlammen staat en dat stations en elec- trische centrales verwoest zijn, willen zij de aandacht van de ontzaglijke te Londen aangerichte verwoestingen af leiden. De Engelschen beweren b.v., dat de Royal Air Force in den nacht van 29 October tijdens een sneeuwstorm boven Berlijn is geweest. Ik zeg, dat dien nacht geen enkel vliegtuig het Duitsche gebied is binnengedrongen. Het feit, dat de Engelschen het Ameri- kaansche volk dergelijke leugens opdis- schen in de veronderstelling, dat dit volk daaraan geloof zal hechten, is niet vleiend. Den afgeloopen nacht hebben hun doelen geworpen, dat ik geen- ze in Berlijn b.v. anderhalf uur alarm Het bombardement van het vliegveld Wattisham Betreffende den aanval van Duit sche bommenwerpers op het vlieg veld Wattisham verneemt het D.N.B. nog, dat dit met al zijn ge bouwen en inrichtingen is vernield reden heb hun door een opgave over eenkomstig de feiten mede te deelen, dat zij geenszins daar geweest zijn, waar zij meenden te zijn. „Wij willen nu eens zien hoever de geestelijke verwarring in den tegen- woordigen tijd kan gaan U, als corres pondent te Berlijn hebt de beste ge legenheid uzelf te overtuigen. Ik heb mijn toestemming gegeven, dat u Maan dag met luitenant-generaal Weise een vlucht boven Berlijn onderneemt om de schade persoonlijk vast te stellen. „Als de Engelschen beweren, dat wij op één dag 185 vliegtuigen heb ben verloren, waarvan er meer dan 100 boven Londen vernietigd zou den zijn, maken zij eenvoudig van eiken bomtreffer een vernietigd vliegtuig. Hun tactiek is zoo kin derlijk dat wij wel eens wilden zien, hoever deze idiotie nog opge voerd kan worden”. De fascistische luchtmacht heeft gisteren haar actie tegen de vijan delijke linies voortgezet en de po sities, waar de tegenstander weer stand bood, vernield. Batterijen en loopgraven, troepen en motorvoer tuigen werden met bommen van alle kaliber bestookt. Verscheidene vliegtuigen bombardeerden troe penconcentraties en dorpen van den vijand met bommen en mitrail- leurvuur. Anderzijds hebben de Italiaansche troepen hun opmarsch aan alle fronten voortgezet. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Van semi-officieele zijde te Berlijn werd gisteren medegedeeld: Ton aanzien van geruchten, welke kortelings weer in de buitenlandsche pers zijif“bpgedoken betreffende be weerde vredesvoorstellen van den kant van de asmogendheden”, heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse op vra gen van buitenlandsche journalisten verklaard, dat er wel geen speciale verwijzing voor noodig is, dat Duitsch- land en Italië bij hun huidige buiten landsche politieke en militaire positie geen aanleiding hebben om den vijand een vredesaanbod te doen”. Larissa, Janina en Korfoe gebombardeerd Een Italiaansche formatie heeft Zon dagmiddag talrijke bommen op Larissa geworpen, aldus United Press. Even eens werd een luchtaanval op Korfoe ondernomen, die een uur duurde en zware schade aanrichtte. Een Ita- liaansch vliegtuig werd neergeschoten. Twintig Italiaansche vliegtuigen deden dien middag een aanval op Janina. Er zouden daar verschillende gebouwen vernield zijn. Bij een aanval op Kasto ria zijn 18 personen gedood en 30 ge wond. Van de grens ziet men de besneeuw de toppen van de Grieksche bergen. Maar ofschoon de thermometer nog laag staat, is het weer toch heel goed. Vernomen wordt, dat de activiteit van de Italiaansche luchtmacht onvermoei baar wordt voortgezet met zeer doel treffende resultaten. Het gebulder der kanonnen verwijdert zich merkbaar als gevolg van den opmarsch der Italiaan sche troepen. Daarentegen dringt het geluid van de ontploffingen, teweeg ge- Plunderingen te Londen Het D.N.B. seint uit New York Bij de Engelsche openbare meening, zoo melden berichten uit Londen, heerscht toenemende opwinding over de steeds grooter wordende plunderingen. United Press bericht uit Londen, dat Scotland Yard speciale mobiele eenheden heeft gevormd om plunderaars op te sporen. Eenige Engelsche bladen eischen zelfs de doodstraf voor plunderaars. Het Engelsche blad „Sunday Dispatch” meldt, dat zelfs leden van de luchtbe scherming de verleiding niet hebben kunnen weerstaan. Vier hunner hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal weshalve zij tot 9 maanden tuchthuis zijn veroordeeld. Het aantal gevallen van plunderingen, dat bij de Londen- sche rechtbanken in behandeling komt, is van 140 in September tot 250 in October gestegen. dat met uitzondering van één enkel geval, in hetwelk de dekking door de wolken gunstig was, niet een enkel Britsch vliegtuig overdag boven Duitsch gebied is doorgedron gen, terwijl de Duitsche vliegtuigen bij dag en nacht hun bommen uit wierpen. Deze aanvallen zuilen niet ophouden. De Engelschen weten dat ik tot dusverre onze volledige sterkte nog niet in het vuur ge bracht heb, maar dat de actie van het luchtwapen tot nu toe op be perkte schaal is geschied. Stefani merkt hiertoe op, dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche weermachtberichten voldoende ophelde ring verschaft over het voorbehoud, dat in het Engelsche communiqué wordt gemaakt. In het weermachtbericht nummer 148 van 2 November werd medegedeeld, dat den vorigen dag Italiaansche bommenwerpers aan de Britsche strijdkrachten, die ontscheept werden op het eiland, zware verliezen hebben toegebracht. Het is eveneens bekend, dat de Italiaansche dagbladen reeds gepubliceerd hebben, dat Brit sche strijdkrachten zich op het eiland Kreta bevonden, lang voor het Italiaan sche ultimatum en dat hun aanwezig heid een van de oorzaken vormde voor de Italiaansche actie in Griekenland. Ia de afgeloopen dagen hebben de Brit sche strijdkrachten op Kreta verster kingen ontvangen. Dit beteekent niet alleen geen enkele welkome hulp voor de Grieksche troepen, die in den steek gelaten en alleen in Epirus strijden, doch brengt ook geen verandering in de bestaande factoren van den toestand in 'het Oostelijk gebied van de Middel- landsche Zee, maar vormt het bewijs, dat Groot-Brittannië zich slechts uit sluitend op Grieksch grondgebied be vindt wegens de strategische belangen van zijn vloot- en luchtmacht. Manuel Azana, oud-president der Spaansche republiek, is in den nacht van Zondag op Maandag te Montauban (Frankrijk) gestorven. Azana werd na de uitroeping der re publiek in 1931 minister van oorlog. Het volgende jaar werd hij minister president en in 1936 president der re publiek. Op dezen post bleef hij tot aan de ineenstorting van het oude re gime. In Februari 1939 vluchtte hij naar Frankrijk. Spaansche oud-president Azana VERDUISTEREN van 6,04 uur n.m. tot 8.44 uur v.m. Groteske leugens over de ver nieling van Berlijn Göring zeide „Ik zal u zeggen waar om „De Britten verspreiden den laat- sten tijd zulke groteske leugens over de z.g. verwoesting van Berlijn en van andere belangrijke steden o.a. zou den het Potsdamer-, Anhalter- en Stet- tiner station m vlammen staan en de electrische centrale Klingenberg zou verwoest zijn dat ik graag zou wil len zien tot hoever men met deze leu gens wel kan gaan. Er is ook nog een tweede reden: de Engelschen hebben hun bommen op zoo grooten afstand van In weerwil van het buitengewoon slechte weer hebben zich ook gisteren Duitsche vliegtuigen boven Engeland bevonden. Bij de gewapende verken ning konden de vliegers de doelen slechts met moeite onderkennen, door dat het zicht zeer slecht was tenge volge van den aanhoudenden zwaren regen en het wolkendek, dat tot op 100 m. hing. Bij Londen en in Zuid-Enge- land zijn bij duikvluchten spoorbanen en troepenkampen beschadigd. Een fa briek, die voor den oorlog van belang was, werd door rechtstreeksche bom- treffers geheel vernield. De uitwerking der aanvallen in duikvlucht werd nog versterkt door vuur uit de kanonnen en machinegeweren der vliegtuigen. Vijftig k.m. ten Oosten van Dover is een Blenheim-toestel neer geschoten. Het viel brandend in het Kanaal. Eenige vliegtuigen en kleine groepen deden, volgens door het D.N.B. ont vangen berichten, aanvallen op een reeks militaire en militair belangrijke objecten, die zij plotseling van geringe hoogte in scheervlucht bestookten, waarbij opmerkelijke successen werden behaald Een station werd getroffen en gedeeltelijk vernield. Hangars en schuilgelegenheden van verscheidene vliegvelden werden vernield en in brand gestoken. Eenige op den grond staande Britsche vliegtuigen gingen in vlammen op. Alle vliegtuigen, die aan deze acties deelnamen, keerden behouden terug. Churchill tracht verkiezings campagne in Amerika te be ïnvloeden Ik wees er op, dat de Engelschen be strijden, dat het mogelijk zou zijn nog grooter resultaten te bereiken. Göring zei daarop „Dat beweren ze. U meent, dat de Engelschen ontkennen, dat ik ongeveer 20.000 vliegtuigen bezat. Nu, zij bewe ren, dat zij er al 15.000 neergeschoten hebben. Men kan zich dit alles slechts verklaren als men Churchill’s boek kent waarin hij hymnen aan de leugen wijdt. Dit is niets anders dan een po ging om de verkiezingscampagne in Amerika te beïnvloeden. Ik geloof, dat er in Amerika een verstandig volk woont, dat in staat is den werkelijken toestand te beoordeelen, als men ’t de feiten voorlegt. Ik geloof, dat de Ame- rikaansche ambassade, voor zooverre zij nog aanwezig is, getuigenis over de Britsche leugens kan afleggen. Ik kan u verzekeren, dat geheele wijken van Londen verpletterd zijn en dat de haveninstallaties een chaos vormen. Ik kan slechts betreuren, dat ik u niet tot een vlucht boven Londen kan uitnoo- digen”. Een groot aantal mannen en vrouwen is werkzaam bij het maken van valschermen voor de Duitsche vliegers. Deze schermen bestaan uit zeer solide, doch lichte zijde. Op onze fotoeen gedeelte van de groote naaiz-aal, waarin talrijke naaisters aan liet machinenaaien zijn. Onvermoeid naaien vlijtige vrouwen handen de zijden lappen aaneen. Op den achtergrond hangen reeds garcedgtïWakte parachutes van het plafond naar bonedoa. (Scheai; om het beuren. Men legt wat te zeer den nadruk op de nauwe samenwerking tusschen Grie ken en Engelschen, zoodat wel door schemert, dat de bevolking onaange naam verrast is over de ontoereikend heid van de beloofde Engelsche hulp. Kretschmer onderscheiden De Führer heeft Kapitan-Leutnant Kretschmer, die in totaal meer dan 200.000 ton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken heeft ge bracht, het eikenloof tot het ridder kruis van het Ijzeren Kruis verleend. Kretschmer is de zesde officier der Duitsche Weermacht, die deze onder scheiding heeft verworven. Uit Londen wordt officieel gemeld, dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk aldus vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch den datum, waarop de ontscheping heeft plaats gehad. Tegenspraak van Berlijn Een beslissende slag in Noor d-Gr iekenland United Press meldt uit Rome: Vol gens mededeelingen uit betrouwba re Italiaansche kringen was gister avond in Noord-Griekenland tusschen Italiaansche en Grieksche troepen een slag aan den gang, die voor den geheelen oorlog beslissend zou kunnen zijn. In den sector van Janina, zoo werd verklaard, zouden groote afdee- lingen met elkaar in contact zijn ge raakt. Er wordt met groote verbitte ring gestreden. Tegelijkertijd rukken andere Italiaansche colonnes op tegen belangrijke doelen: de eene blijkbaar aan de Westkust, de andere in de richting van Saloniki. Vooral deze laatste opmarsch wordt van groote strategische beteekenis geacht. Maan: 6 Nov. op 2.36 n.m. 7 Nov. onder 12.35 v.m. Eerste kwartier 6 Nov. 11.08 n.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 bracht door het bombardement van de Italiaansche vliegtuigen op Saloniki en weerkaatst door de echo’s der bergen en den waterspiegel van de Golf van Saloniki, zeer duidelijk tot Dzjevedzjel ja door, dat hemelsbreed op een 50 k.m. afstand gelegen is. Eveneens wordt vernomen, dat be langrijke centra der spoorverbindin gen gebombardeerd en beschadigd zijn, hetgeen de mobilisatiewerkzaamheden, die in gang zijn, nog moeilijker heeft gemaakt. Het Grieksche opperbevel hoopt, dat het bergachtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijdmiddelen veroorlooft, den op marsch der Italianen zal vertragen. Het gerucht doet de ronde, dat het Grieksche opperbevel er naar streeft op de lijn LarissaTricala troepen te concentreeren, die een slagboom moe ten vormen. 1 P tl 1 COURANT HAAGSCHE (Foto-archief) V V V 5 V 1 Jft V Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ru ij s, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. <1. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ft A ft a ft ft A A A A A X A ft ft A ft A ft A X A A A X A A A i A ft A ft Luchtaanvallen op Saloniki Het Zuid-Slavische blad „Politika geeft de schildering van een neutralen vluchteling uit Saloniki weer, die ver klaarde dat alle menschen, die deze stad thans kunnen verlaten, bevrijd herade men, wanneer zij zich buiten de perma nent gevaarlijke zone bevinden. Vier da- gen lang duren reeds de onophoudelijk®

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1