Vandaag verkiezingsdag Amerika Bonnet over het uitbreken van den oorlog in ‘pcmflavin' GEMEENTERAAD. 1O 10 De strijd ter zee Het sociale programma Spanje neemt het bewind van BOUI-FIX De spannende strijd Roosevelt-Willkie VERHOOGING GAS TARIEVEN Verkoopt Uw OUD GOUD bij het RINGENHUIS, dan ontvangt U de hoogste waarde. Prinsestraat 86 OO_. VOOR JUWEELEN! 2403 er over pag. te ENGELAND Twintig SPANJE. Turkije roept reservisten op BELGIE ZWEDEN VEREENIGDE STATEN er ONDERWIJS EN KERK De Engelsche luchtaanval op Napels FRANKRIJK. VERDUISTER1NGSMAATREGELEN VOOR GEMEENTEGEBOUWEN HAAGSCHE COURANT Dinwlag' 5 Nov. 1940 Britsch patrouillevaartuig verloren gegaan Zonder overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat geen vrede in Europa’’ GROOTE FABRIEKSBRAND IN MEENEN Verklaring van dr. Ley Slechts voor de maanden November en December goedgekeurd Amerikaansche schepen aan Engeland verkocht dooden bij een spoorweg ongeluk in Somerset b“£““VeX«‘d«ïs wrdt Ex-koning Carol te Madrid RECLAMES. verschillende het is A m- I tusschen De verkiezingsuitslag in New York zal waarschijnlijk tusschen 5 en 6 uur ’s morgens (M.E.T.) bekend zijn. De definitieve uitslag der verkiezin gen is wellicht pas Woensdag tegen den middag (M.E.T.) bekend, daar een felle strijd verwacht wordt en de laatste stemmen nog de beslissing kunnen brengen. Grk ’.sche gezant verlaat Rome Zullen de Engelschen Rome bombardeeren 5ijn een afdoende bescherming tegen besmetting met griep, keelontsteking en verkoudheid. rijk zijn meest t als u-_ ring van regeerlng Lupescu. prefecten m enten. 2 L (Al 'BAYER E J \R/ Vergadering van gistermiddag (Slot). er 3 gewonnen Ïp bekende factor is de invloed van den on langs genomen maatregel tot invoering van den dienstplicht, welke factor hoofd zakelijk bij de vrouwelijke kiezers, die veertig procent der stemmen vertegen woordigen. eventueel een belangrijke rol kan spelen. Italiaansche gezant verlaat Griekenland De Italiaansche gezant te Athene, Grazzi. heeft gisteravond in gezelschap van 190 andere Italianen per specialen trein Griekenland verlaten in de rich ting van Zuid-Slavië. Zwitserland zal de Grieksche belan gen in Italië en Hongarije de belangen van Italië in Griekenland behartigen. Gisteren, op den verjaardag van Vittorio Veneto, is het werk in Italië, De Grieksche gezant Politis is giste ren uit Rome vertrokken in gezelschap van het diplomatieke en consulaire per soneel, om over Zuid-Slavië naar Grie kenland terug te keeren. De trein zal aan het grensstation Postumia zoo lang stil staan tot de trein uit Athene met den Italiaanschen gezant Grazzi het Grieksche gebied zal hebben verlaten. Sinds 2 dagen zoo wordt in Italiaan sche welingelichte kringen verklaard, zit men zonder berichten van den Ita liaanschen gezant. Daardoor is van een gelijktijdig Vertrek van den diplomaten- trein uit Athene nog niets bekend. Men hoopt echter, dat voordat de gezant Po litis in Postumia aankomt, het bericht ontvangen zal zijn, dat de Italiaansche gezant Grazzi met het diplomatieke en consulaire personeel het Grieksche ge bied reeds heeft verlaten. United Press meldt uit Rome: Vol gens mededeelingen uit diplomatieke kringen heeft Turkije reservisten uit 20 lichtingen onder de wapens geroe pen. - u In een persconferentie te Rome heeft de ambassadeur Rocco, die 2 dagen te Napels is geweest, medegedeeld, dat hij er zich persoonlijk van heeft overtuigd, hoe belachelijk de beweringen der Brit- sche propaganda over den luchtaanval op deze stad zijn. De benzine-opslag- plaatsen van Poggio Reale zijn volko men intact en in de geheele omgeving is trouwens geen bom gevallen. Ner gens in Napels is brand uitgebroken. LOSGESLAGEN BRITSCHE BALLONS RICHTEN VEEL SCHADE AAN Naar de bladen te Göteborg melden, dreven ook Zondag weer vrij veel Brit- sche versperringsballons over Zweden. Bij Göteborg alleen al zijn 3 ballons gezien. Een daarvan beschadigde de antennes en den radiomast van het radiostation Tor- slanda. Andere ballons zijn gezien bij Kungsbacka en Helsingborg. In Halland werden electrische leidingen beschadigd. Een ballon bleef met den kabel hangen aan de bovengrondsche leiding van Os- karsham, met het gevolg, dat de omge ving dezer stad verscheidene uren van stroom was verstoken. Een andere bal lon geraakte bij de beschieting in vlam men en veroorzaakte een boschbrand. In de kustplaats Ljugby werden leidingen, woonhuizen en antennes door een ballon beschadigd. Wie zal winnen? Op grond van de berichten, die de „NewYork Times” van haar corresponden ten in de verschillende staten heeft ont vangen, publiceerde dit blad een voor spelling over het resultaat van de presi dentsverkiezing, waarin Roosevelt 231 stemmen. Willkie 111 worden toegezegd. De overige 189 in totaal zullen 531 stemmen worden uitgebracht zijn twii- felachtig Van deze 189 stemmen zou de meerderheid een tendenz ten gunste van Willkie vertoonen. Het blad wijst er op. dat Roosevelt zal winnen, daar Willkie van deze twijfelachtige stemmen alle op 34 na zou moeten winnen om de meer derheid van 266 te halen. De voorzitter van de democratische partij. Flynn, voorspelt, dat Roosevelt 427 stemmen op zich zal vereenigen. d.w.z. alle stemmen, met uitzondering van dié van negen staten. Anderzijds rekent Martin, de voorzitter van de republikein- sche partij er mee. dat er 324 stemmen op Willkie uitgebracht zullen worden en deze dus de overwinning zal behalen. Behalve den president moeten de kiezers nog 36 senatoren. 35 gouverneurs en 531 leden van het Huis van afgevaardigden kiezen. In 15 staten zijn er communisti sche kiezerslijsten, in 11 socialistische en in vijf staten kiezerslijsten van de socia- Het New Yorksche stadsbeeld stond gisteren reeds in sterke mate in het teeken der verkiezingen. Propaganda auto’s, redenaars op de hoeken der straten en het toenemende aantal, par- tijinsignes wezen op de groote belang stelling van het publiek. Algemeen Wordt aangenomen, dat de deelneming aan de verkiezingen alle vroegere re cords zal breken. Naar schatting zou den in totaal 50 millioen stemmen kun nen worden uitgebracht. De belang stelling voor de verkiezingen is in alle staten even groot. De staat New York heeft 12.000 politiebeambten voor den dienst beschikbaar. De rechtbanken blijven vandaag tot het einde der ver kiezingen open, teneinde minder zware overtredingen terstond te kunnen be handelen. De verkiezingsmachines zijn reeds opgesteld en in bepaalde stadsdeelen zijn bijzondere voorzorgs maatregelen tegen verkiezingszwendel getroffen. De verkiezingen eindigen in New York om 3 uur ’s nachts (Mid- den-Europeesche tijd en in de Weste lijke staten naar verhouding later. Antwoord van wethouder de Vries Wethouder de Vries zegt een zoo uit gebreide discussie over de bedrijfspolitiek niet te hebben verwacht. Er steekt niets immoreels in het verkrijgen van een be hoorlijke winst uit bedrijven, die eigen.ijk gewone commercieele bedrijven zijn eu die zoo goed mogelijk ten bate van de ge meente moeten worden gebruikt. Het Is toch volkomen natuurlijk, dat men in het bedrijf zelf naar compensatie gaat kijken als de grondstoffen duurder worden, Spr- acht deze taak meer een technische dan een financieele. Hij wijst op de formule, die van regeeringswege voor alle gasfa. brieken in het land wordt gesteld en merkt op. dat den Haag daarop geen uitzonde ring kan maken. Voorstel van der Zee tot splitsing aangenomen. De heer v. d. Zee stelt voor, het twee de deel van het voorstel van B. en W., namelijk de verhooging van het gastarief na 1 Januari 1941, aan te houden en dit door de commissie voor de gemeente- financiën te laten bezien. De voorzitter acht het niet raad, zaam dit voorstel aan te nemen en ver dedigt nader het voorstel van B. en W- Het voorstel.van der Zee wordt bij zit ten en opstaan aangenomen. Het overblijvende gedeelte van het voor. stel van B. en W., namelijk verhooging met 2 pCt. van het gastarief gedurende de maanden November en December, wordt z.h.s. goedgekeurd. (De heer Scholte vroeg aanteekening van geacht te willen worden te hebben tegengestemd). bo'moardementen. Het eerst is het verle den week Donderdag geweest. Toen de eerste bommen vielen, zocht alles in wil de vlucht dekking. Vrijdag begonnen de bomaanvallen opnieuw. Ook Zaterdag en Zondag zijn er Italiaansche bommen werpers boven Saloniki geweest. De bomaanvallen waren voornamelijk op het nieuwe spoorwegstation gericht. De ma- terieele schade is groot. Het hoofdge bouw is halverwege verwoest. Ook ande re spoorwegstations hebben geleden. In de ziekenhuizen zijn vele gewonden on dergebracht. De Zuidslavische vrije zo ne m de haven is in het geheel niet ge bombardeerd en heeft ook nog in het ge heel geen schade geleden. Ook van de talrijke Zuidslavische kolonie is nie mand gewond. Het particuliere reizigersverkeer is ^terk ingekrompen. Sinds eenige dagen is er geen schip meer in de haven van Saloniki aangekomen. Aan de orde is: 26. Wijziging van het gastarief. Wethouder de Vries is aan het woord. Spr. betoogt tenslotte dat het gas onge veer 1 cent per kubieke meter duurder zou moeten worden, hetgeen niet zoo bui. tensporig is. Spr. hoopt, dat de Raad aan B. en W. de gevraagde volmacht wil ver. leenen. De heer v. d. Zee meent, dat de wet houder niet geheel op zijn bezwaren is ingegaan. Het is voor spr. te doen om vast te stellen of een principieele beslissing ten aanzien van de gasprijsverhoogiirg in het volgend jaar nu zal worden genomen. Daarom blijft spr. er op aandringen het tweede deel van het voorstel aan te hou den. De heer Snoeck Henkemans acht het niet juist vlak voor de begroeting zich te binden vooro het geheele jaar 1941. Bij de behandeling van de begrooting kan men verschillende dingen tegen elkaar afwe gen. Spr. ondersteunt derhalve het denk beeld van den heer v. d. Zee. De heer Neu teboom bestrijdt den heer v. d. Zee. De winst op het gas is al matig. Gaat de tariefsverhooging niet door, dan zou die winst geheel verdwij. nen én in een verlies verkeeren. Dit ver lies moet gedekt kunnen worden in de tariefsverhooging. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. geheel vereenigen. De heer J o e k e s bepleit eveneens split sing van het voorstel. Hij wijst op den socialen kant van de zaak en op de nood zakelijkheid, te bezien wat de prijsver- hooging zal uitwerken. Het is niet alleen een kwestie van begrootingsbeleid, maar ook een gemeentebeleid. De raad moet over deze zaak vóór 1 Januari een be slissing kunnen nemen. De heer Scholte wijst er op, dat het fout is winsten te trekken uit de open bare nutsbedrijven. Deze zijn hoe langer hoe meer de melkkoe voor het sluitend- maken van de begrooting geworden. Moet deze sluitend worden gemaakt, dan dient dit te geschieden door een verhooging van belasting naar draagkracht en niet alleen ten laste van de gasgebruikers. De heer Dresmé bestrijdt de heeren Snoeck Henkemans en Neuteboom. Hij drong er op aan, dat B. en W. althans het tweede deel van het voorstel in de com missie van de Gemeentefinancien zouden brengen. De heer de Leeuw wenscht eveneens splitsing van het voorstel, en het tweede deel aan te houden. De Britsche admiraliteit maakt verlies van het patrouillevaartuig ,.Til- buryness” bekend, meldt het D.N.B. uit Londen. Het verlies is het gevolg van een actie van Duitsche vliegtuigen. Een Duitsch vliegtuig heeft in den Atlantischen Oceaan verscheidene hon derden kilometers ten Westen van de lersche kust het Britsche schip „Wind sor Castle” met succes aangevallen. Het schip, dat zich met afweergeschut verdedigde, kreeg een rechtstreekschen treffer. Een andere bom viel vlak ach ter het schip, waardoor het bemoeilijkt werd in zijn bewegingen. Verrassingen niet uitgesloten Naar het D.N.B. uit New York meldt, ziet de bevolking van de Vereenigde Sta ten met de grootste spanning den uitslag van de presidentsverkiezingen tegemoet, welke in den loop van morgen definitief bekend kan zijn. In de beoordeeling der vooruitzichten van beide candidaten is men iets gereserveerd geworden daar men verrassingen niet uitgesloten acht, hoewel men Roosevelt iets meer kans zou willen geven. Algemeen heerscht echter de opvatting, dat de overwinnaar slechts een kleine meerderheid zal behalen, De laatste verkiezingsredevoerlngen van Roosevelt, Hull en Willkie, hebben geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Officieel wordt te Madrid medege deeld Het comité van toezicht, de wetge vende vergadering en het gemengde inlichtingenbureau van de internatio nale zone te Tanger staken hun werk zaamheden. De bevelhebber van het Spaansche bezettingsleger, Robert Yuste, neemt als gouverneur en gede legeerde van den hoogen commissaris van Spaansch Marokko de regeerings- zaken van de zone van Tanger over. Deze verordening treedt op den dag van haar bekendmaking (4 Novem ber) in werking en wordt gemotiveerd door de tegenwoordige internationale situatie. De Madrileensche pers merkt hier omtrent in haar commentaren op, dat eenigde Staten ten gunste van Groot-Brit- tannië voor oogen te stellen, zijn op bij zonder ernstige wijze schuldig aan die heillooze. geestelijke verwarring, die Frankrijk eerst in den oorlog heeft geleid en het verder buiten alle grenzen van het verstand gedreven heeft tot weerstand. Te veel afgezanten van Washington heb ben met de beloften van Amerikaansche hulp reeds vóór September 1939 opge- hitst tot tegenstand tegen Duitsche aan spraken. Na het uitbreken van het con flict stelden zij bijna iedere week en wel telkens voor de volgende maand, een Amerikaansch ingrijpen voor oogen. Zon der dergelijke bedriegelijke pogingen tot aanmoediging, zouden stellig talrijke Fransche politici het niet gewaagd heb ben de pogingen van Bonnet, om tot vre de te komen, te bestrijden en later onge twijfeld niet gewacht hebben om te vra gen om een wapenstilstand tot de Duit sche troepen de Loire hadden bereikt. Duitsche commentaren Over het onderhoud, dat Bonnet de Fransche pers heeft toegestaan, schrijft Karl Megerle in de ,,Berl. Börsenztg.” ..Niemand kan over de smartelijke gevol gen met meer gezag spreken dan de vroegere Fransche minister van buiten- landsche zaken, die thans de aanklacht laat hooren, dat men uit wrok en haat het streven naar vrede heeft gehinderd. In Bonnet spreekt over den achtergrond van den tegenwoordigen oorlog een ver tegenwoordiger van het volk, dat het grootste slachtoffer van een even uto pische als misdadige politiek is gewor den En al heeft de Fransche oud-minis- ter zich uitgedrukt met voorzichtigheid en reserve, hij doet toch het licht schij nen op zekere Amerikaansche factoren en op de fatale rol, die vooraanstaande Amerikaansche diplomaten, zooals Bul litt Biddle, Kennedy en hun lastgevers, achter de schermen gespeeld hebben. De bekentenissen van Bonnet, aldus He’’ Deutsche diplomatisch-politische Korrespondenz”leggen op welsprekende wiize getuigenis af van de fouten en on- de verantwoortelijkheKi^ ek op zich lottigen weg der F onbevoegde tegen- hebben genomen. che toenaderings- standers Y.an dezen zin werk- politih èft Bonnet weliswaar niet direc ten, heeft Bonnet echter heeft hij met name genoemd wei e Ame. gezegd, waar zij vandaan uit de fika De betreffende^ P« gewordjen. Hun acten voldoende t onverantwoorde- woHrag was niet slfcn‘' rnate incorrect, doch ook in h°^ela^d welks wet- ook tegenover het gereld in het geving voor degeheeU ^et.inmenging tpeken der neutraliteit temeer daar in vreemde gebieden stond^ jedere het aan den ander h dingen op het sr*»* stten8sie hand wijst listische arbeiderspartij verboden. De staat New York staat in het brand punt van de verkiezingskoorts, daar deze staat als een der sleutelstellingen voor het resultaat van den strijd wordt be schouwd. Hier zal dan ook de strijd om de meerderheid uiterst hevig zijn. Waar nemers meenen te kunnen voorspellen. 4at de overwinning in den staat New York bij een totaal aantal stemmen van 6 millioen met een kleine meerderheid van slechts ongeveer 50.000 stemmen be haald zal kunnen worden. In Amerika zijn in totaal 60 millioen kiezers, o.w. 25 millioen vrouwen. Reuter meldt uit New YorkOver het algemeen is men van meening. dat de strijd tusschen de beide candidaten zoo fel is. omdat eventueel de doorslag zal worden gegeven door het aanzienlijk aan tal kiezers, de z.g. onafhankelijken. die lid zijn van geen van beide partijen. Deze kunnen n.l. het laatste beslissende ge wicht in de weegschaal werpen. Een on- In Frankrijk is sterk de aandacht ge trokken door een interview, verleend door den vroegeren Franschen minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, dat gepubliceerd is in het te Lyon verschij nende blad .,Le Journal’’. „Ik heb, zoo verklaarde Bonnet daar in, den vurigen wensch gehad, Frankrijk voor den oorlog te bewaren. Ik heb de conferentie van München gewild en voor bereid. In Mei 1939 heb ik geweigerd de ver plichtingen op grond van het Fransch- Poolsche militaire bondgenootschap van 1921 nog meer te verzwaren. Tot het laat ste oogenblik heb ik gemeend, dat het bijeenkomen van een conferentie, waar mede ik had ingestemd, het mogelijk zou maken, den vrede te redden, De veld tocht is terstond na het accoord van München begonnen. Ik was als de voor naamste geestelijke vader van dit accoord bestempeld. Men verlangde van mij, het voeren van een politiek van volharding en verzet tegen allen en tegen alles, zon der er rekening mede te houden, hoe het met onze materieele middelen stond. Verder verklaarde BonnetZonder overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat er geen vrede in Europa en geen orde. Hij wees op de boodschap van maarschalk Pétain van eenige dagen geleden, waarin de toekom stige Duitsch-Fransche betrekkingen zijn afgeteekend. Het onderhoud van den Führer met den Franschen staatschef heeft in de oogen van iedereen ontzag lijke beteekenis.” Zaterdagnacht is in twee naast elkan der liggende stoelenfabrieken in Meenen in Oost-Vlaanderen. een groote brand uitgebroken. Aangezien de plaatselijke brandweer niet voldoende was om het vuur te bestrijden, verleenden Duitsche soldaten bijstand. Aan hun hulp is het te danken, dat de brand tot den vuur haard kon worden beperkt en de stad gespaard bleef voor een groote ramp, ge zien den orkaanachtigen wind. De beide fabrieksgebouwen werden ondanks alle inspanning, een prooi der vlammen. Een der beide fabriekseigenaars kwam in de vlammen om, de ardere kreeg zware verwondingen. Een Duitsche soldaat werd eveneens zwaar gewond. De mate rieele schade bedraagt verscheidene mil- lioenen franc. VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren, op den verjaardag in tegenstelling tot andere jaren en met het oog op den oorlogstoestand, gewoon voortgezet. De fascistische partij heeft in het geheele land door het neerleggen van kransen de dooden van den wereld oorlog en tevens hen, die voor de fascis tische revolutie zijn gevallen, geëerd. Uit Granada wordt gemeld, dat men bij exploraties een goudader heeft ont dekt, die begint bij de kloof van Bermee en doorloopt tot Senesfe la Vaga. Er is reden aan te nemen, dat de goudader tot Granada doorloopt. Een analyse van het afgeslepen zand, leverde op, dat gram goud per kub. meter kan worden. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdag j.l. een roofoverval gepleegd op de Centrale Bank van Valencia. Zeven bandieten reden met 2 auto's voor het gebouw en maakten zich meester van 70.000 tot 90.000 peseta’s. De politie is de daders op het spoor. Lading van Spaansch schip in beslag genomen Het Engelsche prij zenhof te Gibraltar heeft een deel van de lading van de Spaansche vrachtboot „Santa Anna”, welke lading uit chemicaliën en kleur stoffen bestond, in beslag genomen. Rijksorganisatieleider dr. Robert Ley heeft gisteren op het bedrijfsap- pel van een Berlijnsche fabriek van de A.E.G. (allgemeine elektrizitatsge- sellschaft) gesproken over den Duit- schen socialen arbeid, welke in voor bereiding is en een veelomvattende re organisatie van het geheele-Duitsche arbeidsleven zal brengen. Dr. Ley gaf een overzicht van de bijzonderheden van deze plannen van den Führer, welke ver vooruitzien, ter verzekering van een geordende toekomst voor alle werkende Duitschers. Wat zal de overwinning den Duit- schen arbeider brengen? vroeg dr. Ley en hij wees er op, dat de Führer elk vrij uurtje gebruikt voor een uiterst nauwkeurig onderzoek van plannen. Op den voorgrond staat daarbij het werk van een veelomvattende ouder domsvoorziening voor alle werkers. Dit is reeds voltooid. In het nauwste verband met deze partieele taak, welke zich het meest op den voor grond dringt, staat het ontwerpen van een sociale wetgeving van bepaald re- volutionnairen omvang, waardoor alle arbeidsvraagstukken volkomen nieuw worden geregeld. De sociale arbeid omvat om te beginnen afzonderlijke maatregelen nopens hulp aan zieken en handhaving der gezondheid, maatre gelen voor gezonde arbeidsvoorwaar den, zooals gelegenheid tot ontspan ning, vrije tijd enz. Mede tot de revo- lutionnairste maatregelen van de be trokken Rijksverordeningen zal een Rijksloonordonnantie behooren, die re kening houdt met het gevaar, de zwaarte, de verantwoordelijkheid en de prestatie bij de te meten arbeids kracht. Voorts zullen kleine en zeer kleine woningen, welke de ontwikkeling van het gezin slechts tegenhouden, in het toekomstige programma voor den wo- ningsbouw geen plaats meer vinden. Onder geordende omstandigheden zijn de minimale eischen voor een gezin een groote woonkeuken, drie slaapver trekken, een balcon en een douche-in- stallatie. Bovendien zal het Duitsche arbeidsfront de eerste tien jaar na be ëindiging van den oorlog voor 6 ¥2 mil liard Rijksmark extra sociale presta ties in den vorm van herstellingsoor den, hotels, zeebaden, een vloot van Kraft dutch Freude”-schepen enz. le veren. U allen, zoo besloot dr. Ley, moet het volgens den wil van den Führer na de beëindiging van dezen oorlog in een voorbeeldig opgebouwd Duitschland stuk voor stuk beter gaan. Onvervulde beloften van Amerika Op de vraag „En Amerika, mijnheer de minister antwoordde Bonnet o.a. „De trouwe vrienden van Frankrijk hebben mij vaak voor ijdele hoop op een militaire interventie van Amerika in Europa gewaarschuwd. Er is nochtans vroeger dikwijls gezegd en wel door de hoogstgeplaatste persoonlijkheden dat wanneer de oorlog uitbrak, Amerika zich terstond aan de zijde van Frank rijk en Engeland zou scharen; doch ik heb het nooit geloofd, want ik wist te goed, dat het Amerikaansche volk be halve de lieden, die door partijhartstoch- ten of ideologieën beïnvloed worden hartgrondig den vrede wenscht. Bonnet ging daarop vooral nader in op de eco nomische problemen van Amerika en her innerde aan de vaak door Amerika ge- uite klacht, dat tusschen de Europeesche naties geen overeenstemming bestaat, in het bijzonder tusschen Frankrijk en Duitschland, De nieuwe taak zal des te gemakke lijker te vervullen zijn, naarmate het conflict zich in de wereld minder uit- breidt. Hoe meer de oorlog zich uit- breidt, des te zwaarder zullen de gevol gen van de blokkade zich voor Frankrijk doen gevoelen. De uitbreiding van den oorlog zal de volken naar de catastrophe leiden. Zij zou de volken er toe kunnen veroordeelen, vele jaren lang in wanorde en anarchie te leven. Daarom begrijp ik niet, waarom men zich zou kunnen ver heugen bij de gedachte, dat de nieuwe volken in zulk een tumult geraken.” Frankrijk’s valsche vrienden De Parijsche bladen publiceeren groot opgemaakt uitvoerige commentaren op het interview met Bonnet. In „Le Nouveau Temps” schrijft Jean Luchaire. dat de beschouwingen van den vroegeren Franschen ambassadeur in Washington minder gericht zijn tot het Fransche volk dan tot de Amerikanen. Op den vooravond van de Amerikaansche presidentsverkiezingen aarzelt de vroe gere leider der Fransche diplomatie niet te verzekeren, dat zonder een accoord tusschen Frankrijk en Duitschland geen vrede in Europa kan bestaan, dat dit ac coord thans onderweg is werkelijkheid te worden en dat dientengevolge de Veree nigde Staten eigenlijk noodzakelijkerwijze de tusschen den Führer en maarschalk Pétain tot stand gekomen overeenstem ming zouden moeten toejuichen. Frank rijk gevoelt geenerlei behoefte om door iemand, wie het ook zij, „bevrijd” te worden. Onder de valsche vrienden van Frankrijk zijn er eenige, die al te vaak den Franschen regeeringsleiders zeer slechte raadgevingen hebben doen toe komen. Onder hen bevinden zich zekere officieele of officieuze vertegenwoordi gers van de Amerikaansche regeering, die van hun kant door Fransche oorlogs- opruiers werden ondersteund, evenals door Engelsche opruiers in den stijl van Duff Cooper en Hore Belisha, door Ame rikanen als Morgenthau of Barucn. Georges Bonnet zou verder hebben kun nen spreken van den heilloozen invloed, dien in 1939 de Amerikaansche ambassa deur Bullitt en de Poolsche ambassadeur Lukasiewitsj in Parijs hebbenudge- oefend. De Amerikaansche kr“Jge"'d^re thans nog voortgaan de een o f a nd sprookjesachtige ondersteuning Algemeene Synodale Commissie De najaarsvergadering van de Alge meene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk zal Dinsdag 12 November a.s. in het gebouw van de Algemeene synode te ’s-Gravenhage aanvangen. De Amerikaansche scheepvaartau- toriteiten hebben vergunning verleend tot den verkoop van de volgende vrachtschepen der reederij Lykes aan Engeland: „Quistoonck” (5144 ton), „Jelse” (4994 ton), „Liberty Bell” (5170 ton), „West Skonk” (5430 ton), Oakman” (6081 ton). Verder werd goedkeuring gegeven tot den verkoop van twee particuliere motorjachten. Mijnen in Zuidslavische wateren De Zuidslavische zeedirectie heeft de Zuidslavische schepen er opmerkzaam op gemaakt, dat drijvende mijnen zijn gezien in de Zuidslavische wateren der Adriatische Zee. De Zuidslavische ma rine heeft speciale mijnenvegers laten uitloopen. Volgens een bericht van „Associated” Press” uit Londen heeft zich in het En gelsche graafschap Somerset een spoor wegongeluk voorgedaan, waarbij 20 per sonen gedood en meer dan 50 zijn ge wond Tot de dooden behooren 8 piatro- zen. De locomotief van den personen trein was door nog niet opgehelderde oorzaak ontspoord en sleepte verscheidene wagons mede. Inrichting politiebureau te Loosduinen Zonder discussie en z.h.s. worden de punten 27 tot en met 31 van de in ons ,bÜaa,.Ö‘S"'?.. SÖSÏÏ& HULL ONTVANGT OEN FRANSCHEN AMBASSADEUR De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft gisteren een langdurig onder houd gehad met den Franschen ambassa deur Haye, die vervolgens een bezoek bracht aan onderstaatssecretaris Welles. Huil verklaarde later tegenover pers vertegenwoordigers, dat Haye hem een nota van maarschalk Pétain had over handigd. die hij thans liet vertalen. Hij nam aan, dat de nota het antwoord was op de mededeeling, die Roosevelt onlangs tot Pétain had gericht. Huil zeide ver der, dat hij met den ambassadeur een langdurig onderhoud had gehad over de wederzijdsche betrekkingen, met het doel tot overeenstemming te geraken. Bijzonderheden waren echter niet bespro ken. In het bijzonder had men de kwes tie van de Fransche bezittingen in West- Indië slechts terloops behandeld. De Fransche ambassadeur te Washing ton heeft tegenover persvertegenwoordi gers aangeduid, dat de boodschap van Pétain aan Roosevelt een bekrachtiging vormt van de vroegere Fransche verze keringen, dat de besprekingen met Duitschland en Italië de souvereiniteit van het Fransche koloniale bezit niet ra ken. evenmin als een gebruik maken van de Fransche vlootbases door de as-mo- gendheden. UITBREIDING VAN OF ..MÉTRO?* Naar „La France au travail" meldt, is 200 millioen franc uitgetrokken voor de uitbreiding van de Parijsche ondergrond sche sporen. Op deze wijze zullen 50 000 personen werk krijgen MAARSCHALK PÉTAIN OP INSPECTIE Maarschalk Pétain heeft gisteravond Vichy verlaten voor een inspectiereis naar Toulouse en Montauban. Voor zijn vertrek ontving hij de nieuw benoemde van verschillende departe. Het A.N.P. verneemt uit Bern, dat commander West, luchtattaché bij het Engelsche gezantschap aldaar, heeft verklaard, dat de R.A.F.. zoodra de ver kiezingen in Amerika zijn gehouden, op groote schaal bombardementen op Rome zou beginnen. Deze bombarde menten zouden daarom eerst na de verkiezingen in de Vereenigde Staten plaats vinden, daar men anders reacties in katholieke Amerikaansche kringen bij het uitbrengen van hun stemmen vreest. Ex-koning Carol van Roemenië is, naar het D.N.B. meldt- gisteren te Madrid aangekomen. Hij heeft zijn in trek genomen in het Palace-hotel. United Press meldt dat de ex*-ko- ning, die uit Sevilla kwam, in gezelschap was van mevr. Lupescu en den vroegeren hofmaarschalk Urdareanu. Naar verluidt zouden zij te Madrid trachten den mi nister van buitenlandsche zaken Serrano Suner te spreken. Blijkbaar houdt de reis verband met den eisch tot uitleve- de zijde van de Roemeensche van Urdareanu en van mevr. Ned. Herv Kerk. Aangenomen naar Tholen ds. J. Bat»* laan te Stavenisse; naar Watergang ds. G. K. v. d. Horst te Akkrum. Geref. Kerken. Tweetal te Santpoort (vac. dr. W. G. Harrenstein) ds. H. J. ten Brink te Twij- zel en ds. H. de Moor te Nes (WD Beroepen te Amsterdam (vac. wijlen J. L. Schouten) ds. M. B. van 't Veer te Groningen. Rem. Broederschap. Benoemd tot hulppred. te Rotterdam mej. H. Meijer, prop. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Kerkelijk voorbereidend ex. de heeren H. G. Abma, J. L. Mager, R. J. Ybema, J. Vinkenborg en J. v. d. Berg. Universiteit van sterdam Doet. ex. rechtswetenschap de heer P. J. Boogaert; doet. ex. economie mej. L. Snatager en de heer J. Dalmeyer. Wiskunde M. O akte K I. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor diplo ma M.O. akte K 1 de heer A. J. H. M. Sonnenschein Terwinselen. Wiskunde L. O. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor diplo ma L.O de heeren W. Jansen Smit, Win schoten, en H. H. Vercourven, Etten. deze nieuwe verordening den sluitsteen vormt van de inlijving der zóne van Tanger, waarmee 14 Juni door de be zetting een begin gemaakt was en dat Tanger thans definitief opgehouden heeft internationaal te zijn. De ,,In- formaziones”’zegt, dat thans een on houdbaar stelsel is opgeheven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2