BINNENLAND I Een huismiddel tegen verrekte spieren. Welken distributiebon heeft men noodig? De vlaspositie in Nederland 114 42 93 88 83 82 98 39 52 65 55 19 Oct. t/m 12 Nov. 116 1 13 12 15 14 07 06 6 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER ONDERWIJS EN KERK Maatregelen ten aanzien van de brandweer Bezoek van dr. ir. Ringers aan den Helder 15 14 7 A Commissaris-generaal minister Fischböck bezoekt de Neder landsche en Duitsche veengebieden Aanbesteding gedeelte autosnelweg Amsterdam-Utrecht Op voederkaart voor honden: voor groep I en II HAAGSCHE COURANT Dinsdag 5 Nov. 1940 2e bl. pag. 2 Handelsverkeer met België aansluiting op de reeds vroeger geven bekendmakingen over het betalings verkeer tusschen het bezette Nederland- sche en Belgische gebied kan thans wor den medegedeeld, dat eenige regelingen over het goederenverkeer werden ge troffen. De verduistering van ziekenhuizen en klinieken RECLAMES. Hoeveelheid I Tijdvak waarin geldig BON Zal deze oorlog het linnen terugbrengen 2 Nov. t/m 27 Dee. 1 ons 2 Nov. t/m 27 Dee. half pond 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond 1 ons KAAS 1 ons KAAS 1 ons EIEREN één ei 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. 1 als boven BOTERKAART. half pond BOTER Een verwerkingscentrum BOTER 1 ons In ge- 75 gram 100 gram b.v. 125 gram 150 gram 1 Nov. t/m 30 Nov. 1 Nov. t/m 30 Nov. 1* k g. Per bon kan men 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. eenheid 1 cokes); 14 November 1940. Nationaal Front half pond half pond 28 Sept t/m 8 Non, 26 Oct. t/m 22 Nov. Naar een teeltgebied met verwerkings centrum PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 4 Nov. t/m 29 Dec. 9 Oct. t/m 10 Nov. ARTIKELEN ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. het den luchtbeschermingsdienst. der tech- ge- met MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. BON 07 tm. 14 BON 08 tm. 11 BON 04 tm. 07 Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 75 gram half pond 1 kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 2 liter 2 liter 4 Nev. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). 26 Oct. t/m 1 Nov. (4- 7 dagen extra). 28 Oct. t/m 3 Nov. 2 dagen extra). SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 50 gram 1 tube 1 pot 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). 26 Oct. t/m 1 Nov. (+7 dagen extra). 10 k.g. 8 k.g 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. VARKENS- als boven desgewenscht half pond VETKAART. Voor November zijn geldig: bonkaart 100 gram 125 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet. steen- Toegangsbewijzen voor musea en schouw burgen e.d. voor de Sicherheitspolizei De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat vanwege de Sicherheitspolizei is medegedeeld, dat het voor enkele ambtenaren van dien dienst noodzakelijk is door persoonlijk bezoek aan musea, theaters, concerten, bioscopen e. d. zich geregeld op de hoogte te houden van het cultureele leven in ons land. Het wordt daartoe gewenscht geacht over een drietal niet op naam gestelde bewijzen van toegang tot bovenbedoelde inrichtingen te beschikken. In verband hiermede heeft de secretaris generaal een drietal van deze bewijzen verstrekt. Hij verzoekt den burgemeester het daar heen te willen leiden, dat aan de houders van deze bewijzen in zijn gemeente tot de voor het publiek openstaande gebouwen en samenkomsten alsmede tot de openbare vermakelijkheden te allen tijde kosteloos toegang wordt verleend. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitenmeel In alle gevallen van verrekte spieren en rheumatiek zal dit huismiddel goed vol doen: In een schoone flesch vermengt U, door goed te schudden, 85 gram terpen tijn en 15 gram Rheuma- gic-olie (geconcentreerd), beide verkrijgbaar bij ei ken apotheker of drogist. Dit receptje kost ongeveer drie kwartjes en voldoet prachtig. 2404 Indien de benoodigde terpentijn niet ver krijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. HONDENBROOD III IV V VI De broederschap der nota- rissen in Nederland zal op Zaterdag 16 November haar jaarlijksche algemeene vergadering houden in de groote zaal van het Americain-hotel te Amsterdam. Ned. Herv. Kerk. Het Prov. kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Gelderland heeft de heeren K. A. Oskam te Utrecht en G. Colenbrander te Winterswijk, resp. cand. aan de universi- teit te Utrecht en Groningen, toegelaten tot de Evangeliebediening. Geref. Kerken. Aangenomen naar Montfoort (als hulp- pred.) de heer J. F. Colenbrander, cand. te Sinderen bij Varsseveld De classis Zwolle der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en be-l 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 18 Nov., niet in restaurants e. d. Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met ir. L. J. A. de Jonge, Rijksland- bouwconsulent voor de vlasteelt en vlas bewerking, die gaarne bereid was een uiteenzetting te geven over de vezelsitua- tie hier te lande. Men kan wel zeggen, aldus de heer de Jonge, dat onze textielindustrie met haar enorme concentratie ter verwerking van een product, dat van ver overzee moest worden aangevoerd, een zeker hoogtepunt had bereikt. Dat bleek gedu rende de laatste jaren reeds duidelijk uit verscheidene Verschijnselen. Er zijn aan zoo’n systeem van specialiseering, ver verwijderd van de groeiplaats van den grondstof, vanzelfsprekend groote nadee- len verbonden. Wij ondervinden dit thans. Wat het vlas betreft, hiermede wordt in ons land op het oogenblik ruim 20.000 h.a. bebouwd, met een opbrengst van ca. 90 a 100 millioen k.g. gerepeld vlas. Hiervan ging vroeger tweederde ter ver werking naar België (in verband met de uitbreiding van de verwerkingsindustrie hier te lande thans nog een derde), van waar het dan weer verder werd geëxpor teerd naar lersche, Schotsche en Fran- sche spinnerijen. Wanneer wij ons zou den aannemen, dat de geheele opbrengst van den oogst hier bleef, of wel na ver werking uit België hier terug kwam, dan zou dit ongeveer een derde van ons in- landsche verbruik aan katoen kunnen dekken. Men vraagt in dit verband zoo vaak, of een belangrijke uitbreiding van de vlasteelt in Nederland mogelijk is. Inderdaad zou de teeltoppervlakte tot bijvoorbeeld 60.000 h.a. kunnen worden uitgebreid, doch of dit op korten termijn kan geschieden, is een andere vraag, daar onder de huidige omstandigheden natuurlijk rekening moet worden ge houden met den verbouw van de noodige voedings- en voedergewassen. Voorbeel den uit het verleden kunnen dan ook thans in dit opzicht niet meer gelden. Duitschland verbouwde bijvoorbeeld om streeks 1850 niet minder dan 250.000 h.a. vlas. Deze oppervlakte kromp onder in vloed van den katoeninvoer tijdens het liberale tijdperk tot slechts 4500 h.a. in 1932 en thans, acht jaar later, is zij op 60.000 h.a. gebracht. Ook hierbij moest, in het licht der thans geldende voorwaar den, een zeker maximum worden in acht genomen. Vakkringen zijn zelfs van mee- ning, dat Duitschland de uitbreiding van de vlasteelt in een nieuw geordend Euro pa voor het grootste deel zal overlaten aan die gebieden, welke hiervoor het meest geschikt zijn, en dat zijn de lan den langs de zeekust. Men moet daarom het probleem ook eerder groot-continen- taal zien, namelijk in vereeniging met België en Noord-Frankrijk, dat wil dus zeggen, dat het natuurlijke groeigebiea van de beste kwaliteiten vlas moet wor den aaneengesloten tot een grooten hal- ven cirkel langs de kust van Groningen tot Henegouwen, met daar middenin de verwerkingsindustrie. Hieronder niet te verstaan de textielindustrie. Speciale controle De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire ge zonden, waarin o.a. het volgende is ge schreven Het is den laatsten tijd bij herhaling geconstateerd, dat ziekenhuizen en klinie ken niet zorgvuldig genoeg verduisterd zijn. Daar de ervaring leert, dat bombar dementen steeds weer, ook door plotse ling opduikende lichtschijnsels veroor zaakt worden en daar naar mij van Duit sche zijde wordt bericht, ziekenhuizen bij herhaling aanvalsdoelen van het Engel se! z luchtwapen waren, is het noodzake lijk, dat ziekeninrichtingen de verduiste- ringsmaatregelen met de meest strikte nauwgezetheid treffen. De Duitsche luchtbeschermings-autori- teit, verzoekt mij een intensieve controle der yerduisteringsmaatregelen van zieken huizen en klinieken door de daarmede be laste instanties te doen instellen, waarbij aan den dag tredende onvolkomenheden onmiddellijk moeten worden verbeterd. Bij de controle zal in het bijzonder gelet moeten worden op de vensters der opera- tie-zalen, op bovenlichten en op de moge lijkheid van het ontstaan van licht- reflexen. Ik verzoek u voor zooveel in uw ge meenteziekenhuizen en klinieken aanwe zig zijn, dienovereenkomstige maatregelen te treffen. De contröle mag niet plaats hebben in maanlichte nachten. Van de gehouden contröle en de daarbij opgedane ervaring dient een proces-verbaal inge zonden te worden aan de Rijksinspectie luchtbescherming. THEE Of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons). GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meel, -vlokken! of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. 2 Nov. t/m 37 Dec. 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 0 dagen extra t/m 17 Nov. echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov. roepbaar verklaard den heer L. Selles te Kampen, candidaat aan de Theol, Hooge- school aldaar. R. K. Kerk. In het bisdom Haarlem zijn benoemd tot professor te Warmond dr. J. G. M. Willebrands; tot kapelaan te Amsterdam M. J. Wenners en J. Verhaarte Voor burg A. Th. van der Burgte Obdam J. M. Th. Reiber; te Langeraar C. J, A. Van dit verwerkingscentrum, dat het vlas tot vezel maakt, zal Kortrijk het middelpunt vormen, vanwaar deze nij verheid zich zal uitstrekken tot ons West-Brabant, Zeeland en de Zuidhol- landsche eilanden. In deze gebieden be vinden zich van oudsher de beste en meest vakkundige werkkrachten, en staat de vakkennis op een hoog peil. Men moet dus thans continentaal denken. Om ech ter nog even tot den toestand in ons eigen land terug te keerener zal hier een veel grootere coördinatie noodig zijn. Groningen bijv., verbouwt het beste vlas, dat men zich denken kan. Een vlas-in- dustrie echter in het Groningerland is om verschillende redenen af te keuren. Niet alleen ontbreken de noodige geschoolde arbeiders, die maar niet zoo één, twee, drie zijn aan te kweeken, doch ook het water is daar voor de verwerking minder geschikt. Meer geëigend is het Zuidwes ten des lands. Dat het dure, prachtige. Groningsche vlas niet de bewerking zou krijgen, welke het verdient, of zelfs daar door in waarde zou verminderen, zou natuurlijk uitermate te betreuren zijn. Door een vlasinstituut dienen de in- dustrieele problemen te worden opge lost. Vooral het losmaken der vezels ver- eischt nog veel onderzoekingswerk. Niet alleen op het gebied van het roten en kunstmatig drogen van vlas, maar vooral ook om nieuwe procédé's te onderzoe ken. De chemische roting blijft bijv, de aandacht vragen. Het is zeer waarschijn lijk, dat binnenkort de Twentsche fabri kanten een proefinstallatie zullen bou wen, om het chemisch roten met kunst matige droging te beproeven. Het is van het hoogste belang, dat gestreefd wordt naar een goedkoopere vez^productie. Dan zal ons volk de voorname, sterke en hoogwaardige linnen stoffen weer gaan waardeeren als vroeger. Bezwaren, als de koelheid van linnen in den winter, zijn thans minder groot, want door zooge naamd ,,verwollen” kunnen de koele eigenschappen worden bestreden. Tenslotte is het van groot belang, aan de teelt en de vlasnijverheid het zoo ris kante en speculatieve element te ontne men. Dit kan door het vaststellen van standaardmonsters en daaraan verbonden vaste prijzen, met een prijspeil, waar voor de boeren vlas kunnen verbouwen, en de vlasnijverheid loonend kan werken. Resumeerend, aldus ir. de Jonge, zou den wij in dit opzicht een parallel kun nen trekken met vorige omwentelingspe- rioden. De oorlog van 1870 immers, heeft ons de beetwortelindustrie gebracht, en de wereldoorlog de kunstzijde. Welnu, waarom zou het te verwonderen zijn, als deze oorlog ons het linnen terugbracht Men zal spoedig genoeg weer waardee- ring krijgen voor het kwaliteitsproduct, ook al zou het iets duurder zijn dan de katoen en zelfs dit is vermoedelijk door technische verbetering niet eens noodza kelijk. Een behoorlijke voorlichting op het gebied der waschbehandeling zal stellig veel goeds doen. Het lijkt niet on waarschijnlijk, dat in de toekomst het linnen, ten bate van landbouw en nijver heid in eigen land, de heerschappij van de katoen zal breken, aldus besloot ir. de Jonge. Een autoriteit op het gebied der in dustrialisatie, met wien wij nadien bo venstaande gezichtspunten bespraken, kon zich geheel met het inzicht van ir. de Jonge vereenigen. Hij voegde er, uit het oogpunt van zijn eigen speciale ziens wijze. nog aan toe, dat het in de toe komst stellig noodig zal zijn, in Neder land eenige groote vlasspinnerijen op te richten, ter voorziening in de behoefte aan linnen garens, welke behoefte onge twijfeld in de toekomst zal ontstaan. Im mers, de katoenspinmachines zijn slechts ingericht voor het verspinnen van korte vezels en het zou uiteraard zeer jammer zijn, de mooie, sterke, lange vlasvezel hiervoor te versnijden, wat trouwens ook van hoogerhand is verboden. De eenige vlasspinnerij echter, welke thans in Ne derland staat, zal lang niet bij machte zijn, aan de te verwachten vraag op dit gebied te voldoen. Examens voor stuurlieden ter koopvaardij De commissie voor de stuurlieden examens bedoeld in de Wet op de zee- vaartdiploma’s, zal, aanvangende 2 De cember 1940, zitting houden te ’s-Graven- hage, Carel van Bylandtlaan no. 5. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der commissie bereikt hebben vóór 18 November 1940. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant van Maandag 4 November j.l. Luchtbeschermingsbrandweer in de plaat, selijke brandweer ingeschakeld De secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters geschreven: Naar aanleiding van een brief van den Befehlshaber der Ordnungspolizei deel ik u het volgende mede: In verschillende gemeenten bestaan naast de vrijwillige of beroepsbrandweer luchtbeschermingsbrandweren ontjer eigen commandanten. Met het oog op den inzet der totale brandweerkrachten, de aan schaffing van materieel en de eenheid in de leiding der brandbestrijding is deze toestand niet houdbaar meer. Daarom wordt het volgende bepaald. Met ingang van heden moet de geheele brandweer onder leiding worden gesteld van den commandant der (vrijwillige of beroeps.) brandweer. Deze maatregel beteekent, dat het per soneel der luchtbeschermingsbrandweer in de plaatselijke brandweer wordt inge schakeld, waarbij het volgende in acht genomen moet worden. De brandweercommandant is de leider der geheele brandweer (met inbegrip van de tot dusver bestaande luchtbescher mingsbrandweer) in de gemeente. De (eventueel aanwezige) speciale comman dant der luchtbeschermingsbrandweer moet verdwijnen. De benaming „Luchtbe. schermingsbrandweer” mag niet meer ge bruikt worden. De luchtbeschermingsbrandweer moet met zijn geheele personeel en materieel in de plaatselijke brandweer opgenomen worden. Het personeel der tot dusver aanwe zige luchtbeschermingsbrandweer is dus als een versterking uit luchtbescher- mingsoverwegingen der plaatselijke (vrijwillige of beroeps.) brandweer en als aanvulling te beschouwen. In den huldi gen stand van zaken (bijv, vrijwillige toe treding of gevorderd zijn, gekazerneerd of eerst opkomend bij luchtalarm, betaalde of niet betaalde krachten) mag deze rege ling geen verandering brengen. Het inzetten van de tot dusver aanwe zige luchtbeschermingsbrandweer schiedt voortaan in samenwerking de plaatselijke brandweer op last van den plaatselijken brandweercommandant. Aanschaffing van materieel der voor malige luchtbeschermingsbrandweer ge schiedt plaatselijk door den brandweer commandant. De gezamenlijke brandweren (met inbe grip der voormalige luchtbeschermings brandweer) staan, zonder dat dit eenige verandering in de positie van het vrij willige (of beroeps.) brandweerpersoneel brengt, mede ter beschikking van den luchtbeschermingsdienst. De brandweer. inzet als Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand TURF per bon; öf later in het stook seizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING. De geldigheidsduur der voor October aangewezen bons is verlengd tot en met kolen, industrie- of eierbriketten; 2j h.l kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturt; 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; commandant moet bij den brandweer na luchtaanvallen nisch leider worden beschouwd en is in dat geval ondergeschikt aan het hoofd van 28 Oct. t/m 3 Nov. 7 dagen extra t/m 16 Nov., echter niet in restau rants e. d. BROOD ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN .gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD ROGGEBROOD of 1 Rantsoen gebak als boven Voor eenige artikelen, waarvan de in voer voor de Nederlandsche voorziening van belang is, werden regelingen getroffen waardoor een bepaalde invoer in Neder land tot het einde des jaars verzekerd wordt. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de betreffende Nederlandsche ryksbureaux voor de nijverheid en tot den Economischen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, 's-Gravenhage. Ten aanzien van goederen waarvoor nog geen nadere regelingen getroffen werden is de invoer uit het bezette gebied mo* gelijk naar gelang aan Belgische zijde uitvoervergunningen kunnen worden ver kregen. Ten aanzien van den uitvoer van Ne derlandsche goederen naar het bezette Belgische gebied werden eveneens ten aanzien van bepaalde goederen eenige regelingen getroffen. Het crisis uitvoer bureau verstrekt hierover nadere inlich tingen. Ook met betrekking tot den invoer geldt, dat voor die artikelen, waarvoor thans nog geen regeling bestaat, op de tot dusverre gebruikelijke wijze uitvoer vergunningen en vereffeningscertificaten kunnen worden aangevraagd. Het crisis uitvoerbureau zal daarop na onderzoek en overleg met de terzake bevoegde instan ties nader beslissen. Herstelwerkzaamheden aan woningen De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Helder, teneinde met het gemeente bestuur bespreKingen te voeren over het herstel van beschadigde woonhuizen. In den Helder is de toestand zoo, dat vele bewoners van beschadigde huizen niet over de middelen beschikken om deze panden wind- en waterdicht te laten ma ken. Deze huizen zouden derhalve in de komende maanden sterk in waarde da len en om dit te voorkomen, heeft de algemeen gemachtigde aan het gemeen tebestuur van den Helder medegedeeld, dat van Rijkswege een voorschot zal worden verstrekt voor bedoelde werk zaamheden. Eenige weken geleden is een gelijke regeling voor Vlissingen getrof fen. De eenheid in het vischbedrijf De federatie organisaties vischbedrijf schrijft ons het volgende: Dezer dagen is een persbericht, afkom stig van het bureau voor economische bedrijfsorganisatie, in de dagbladen ver schenen. In dat persbericht werd mede gedeeld, dat er twee stroomingen zouden zijn, die beiden trachten de zoo hoog noodige eenheid op het terrein van den vischhandel en van de vischbewerking tot stand te brengen en dat het secreta riaat van een dezer „stroomingen”, de federatie van organisaties in het vischbe drijf, zou worden waargenomen door het secretariaat van het „verbond van prot.- chr. werkgevers in Nederland”. Dit laat ste is onjuist; er bestaat geenerlei or ganisatorisch verband tusschen laatstge noemd verbond en eerstgenoemde federa tie, de F.O.V. Het voorloopig secretariaat der F.O.V. berust bij mr A. Hoekema, advocaat te ’s-Gravenhage, die naast enkele andere secretariaten ook dat van den bond van Nederlandsche haringexporteurs waar neemt. Het is overigens aan twijfel onderhe vig in hoeverre gesproken kan worden van twee „stroomingen”, die de eenheid in het vischbedrijf zoeken. De F.O.V. wil namelijk zijn een federatie van de op het gebied van de visscherij, vischhandel en vischverwerking in Nederland bestaande organisaties. Zij wil dus njet behoud van het organisatorisch gegroeide een or ganisatie tot stand brengen, in wier boe zem de verschillende belangenconflicten tot oplossing moeten worden gebracht. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn, dat er geen intrinsiek verschil be staat tusschen datgene, wat de F.O.V. wil, en hetgeen de z.g. andere strooming zou beoogen. De electrificatie van de lijn AmersfoortUtrecht Ir. H. J. van Lessen heeft ons eenige mededeelingen gedaan over de electrifi catie van de spoorlijn Amersfoort Utrecht, waarmede dezer dagen een aanvang is gemaakt. Hoewel wij in zeer abnormalen tijd leven, zei de heer van Lessen, wordt er toch vrij normaal gearbeid. Het materialenvraagstuk zal straks misschien een rol spelen, doch men hoopt 1 October 1941, met den aan vang van den winterdienst, gereed te zijn. Definitief is dit nog niet, doch er wordt op gewerkt. Is de lijn Amers foortUtrecht gereed, dan komt het Gooi aan de beurt. Tot nu toe hebben de spoorwegen met de electrificatie goede resultaten bereikt. Overal kwam een frequente dienst tot stand en de be- drijfsuitkomsten waren uitermate gun stig. De kinderbijslagverzekering 1 Januari in werking In verband met ingekomen verzoeken om inlichtingen ten aanzien van het tijdstip van invoering der kinder bijslagverzekering wordt thans offi cieel medegedeeld, dat de kinderbijslag-, verzekering met ingang van 1 Januari 1941 in werking zal treden. Met ingang van 2 November j.l. is door den leider van Nationaal Front ingesteld een departement der Kamers, dienende ter coördinatie tusschen de dagelijksche leiding der Beweging en de Cultureele Kamer, de Sociaal-Economusche Kamer en eventueel verder in te stellen Ka mers. Met de leiding van het departe ment der Kamers wordt belast de heer Simon A. A. Maas. Vier inschrijvers Hedenochtend is in het gebouw van den Rijkswaterstaat, aan het Binnenhof 20, alhier aanbesteed een gedeelte van den aan te leggen autosnelweg tus schen Amsterdam en Utrecht. Er waren 4 biljetten ingekomen. Hoogste inschrij ver was de Hollandsche Aannemings- maatschappij N.V. Zanen en Verstoep, te den Haag voor 1.943.000, en laagste de N.V. Amsterdamsche Ballast Mij. te Amsterdam voor 1.855.000. De beide andere inschrijvers waren: Aannemers bedrijf v-h Hillen en Rozen te Amster dam voor 1.910.000, en D. Blankevoort Dzn., te Bloemendaal voor 1.889.000. VL EESCHKAART. RUND-, KALFS. Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf: Rantsoen Vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschil lende soorten. voor gereokt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst: voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, Frankforter en Weener; voor leverartikelen als b.v. Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood: voor bloedworst: In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- Of - VLEESCH (been inbegrepen) öf 1 Rantsoen Vleeschwaren. als boven Belangstelling in de economische betee- kenis dezer gebieden en hun producten Dezer dagen heeft de commissaris- generaal voor Financiën en Economie, minister dr. H. Fischböck, een twee- daagsch bezoek gebracht aan de Gro ningsche en Oost-Friesche veengebieden. Hij werd hierbij vergezeld door een aantal Duitsche deskundigen, w.o. Graf Grote van de afdeeling landbouw en veeteelt, terwijl van Nederlandsche zijde aan de reis werd deelgenomen door den directeur-generaal van den Rijkswater staat, dr. ir. L. R. Wentholt, den direc teur van den cultuur-technischen dienst, ir F. P. Mesu en nog eenige deskundi gen. Een deel der reis werd bijgewoond door gouwleider Rover van den gouw Weser-Ems met den Landesbauernfüh- rer Gröneveld en naaste medewerkers en door de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris voor de provincies Groningen en Drenthe, resp. Landrat dr. Conring en gauinspektor Thiel. Alvorens het veengebied en de daar ge vestigde industrieën te bezichtigen, bracht de commissaris-generaal op den eersten dag een bezoek aan de haven van Delfzijl. Onder begeleiding van deskundigen zoowel plaatselijk als uit den Haag werd een rondvaart door de haven onder nomen. Hierbij kon worden vastgesteld, dat de talrijke versperringen en vernie lingen, die door de oorlogshandelingen wa ren teweeg gebracht, volledig waren op geheven. In de haven heerschte groote bedrijvigheid, er wordt grint uitgevoerd en een belangrijk invoerartikel is hout, dat uit het Oostzeegebied wordt aange bracht en bestemd is voor Nederlandsch binnenlandsch gebruik. Gedurende den tocht, die op deze be zichtiging volgde, bleek minister Fisch böck veel belang te stellen in de econo mische beteekenis van de veengebieden en in hun producten. Zoo werden twee groote fabrieken bezocht, n.l. een stroo- kartonfabriek in Sappemeer en een aard appelmeelfabriek in Eexterveensche ka naal, waarbij de commissaris-generaal zich uitvoerig liet voorlichten omtrent de pro ductie, de prijzen en de afzetmogelijkhe den. Ook werd de vraag gesteld, welke voordeeliger is voor de boeren: een coö peratieve fabriek of een vennootschap. De strookartonfabriek, die bezocht werd, wordt door een naamlooze vennootschap geëxploiteerd. Naast negen van dergelijke fabrieken zijn er in ons land nog negen coöperatieve. De bezochte fabriek, die in 1878 gevestigd werd, kan 520 ton stroo- karton in de week produceeren, doch de productie bedraagt op ’t oogenblik slechts 60 pCt. van deze capaciteit tengevolge van den verkleinden export. De commissaris- generaal zeide zich te zullen bezighouden met de vraag, of nieuwe afzetgebieden voor het strookarton gevonden kunnen worden, niet alleen in het buitenland, doch ook binnenslands door kartonverpakking in de plaats te stellen van houtverpakking ook voor groenten en fruit en daar door tevens hout te sparen. In Eexterveensche kanaal werd een van de zestien coöperatieve aardappelmeelfa brieken bezocht, vier fabrieken worden in ons land nog door vennootschappen ge ëxploiteerd. De bezochte fabriek, die in 1903 gebouwd werd, verwerkt niet minder dan 600.000 hectoliter aardappelen per jaar (hetgeen overeenkomt met ruim 36.000 ton) en telt thans 350 leden. De commis saris-generaal informeerde hier o.m. naar de basis van de coöperatie en naar de ren tabiliteit der aandeelen, de leden hebben een aandeel per hectare en moeten 200 hectoliter per hectare leveren; per aan deel, waarvoor vroeger honderd gulden moest worden betaald, doch thans 25 gul den, wordt vier procent uitgekeerd. De boeren zijn tevreden, daar zij door de coö peratieve fabrieken in een tijd, waarin nog geen richtprijzen waren vastgesteld, invloed op de prijzen hebben verkregen en niet afhankelijk waren van de prijzen, die de z.g. „speculatieve” fabrieken anders hadden kunnen vaststellen. Dat is ook de grond geweest van de op richting dezer coöperaties. Ook de ontginningen werden door mi- minister Fischböck bezocht. Een nieuwe „Flachmoor”-kolonie hoogveen met een te dunne laag veen om loonend af te tur ven nabij Bellingwolde had zijn be langstelling. Dit gebied is door den Staat gekocht en ontgonnen door werkloozen. De oogst, die ieder jaar beter wordt, be staat thans uit 50 pCt. aardappelen, 25 pCt. rogge en 25 pCt. haver, doch ook erwten en boonen worden er geteeld. De commissaris-generaal drong er op aan, dat intensief voortgegaan zal worden met de ontginningen, zoodat de 12.000 hectaren van deze soort grond, die nog braak lig gen, zoo spoedig mogelijk productief ge maakt zullen worden. Ook de vraag van de afturving dezer gebieden kwam ter sprake. Voorts bezocht minister Fischböck nog afturvingen en ontginningswerkzaamheden in het hoogveen van Valthermond en hij bezichtigde te Tweede Exloërmond een van de grootste boerenbedrijven in deze streek. Hij onderhield zich eenigen tijd met den eigenaar en vroeg belangstellend naar de oogsten en de prijzen. Den tweeden dag maakte het gezelschap, ■waaronder zich de heeren Wentholt en Mesu bevonden, een tocht door de „Lan- desbauernschaft” Weser-Ems, in de nabij heid van de Nederlandsche grens. Hier werden eveneens ontginningen en kolonies bezichtigd. Het doel hiervan was te be zien, welke mogelijkheden er zich voor doen voor een Duitsch-Nederlandsche sa menwerking in dit gebied, b.v. ten aan zien van uitwisseling van ervaring en een gemeenschappelijke regeling voor het op nemen van af vloeiend water. Alvorens den tweedaagschen tocht aan te vangen, bezichtigde de commissaris- generaal den aanleg van den nieuwen Rijksweg AmsterdamUtrecht onder Ab coudeBaambrugge. Schoonderwaerdte Warmenhuizen B. D. Koopente Gouda F. P. J. Boelrijkte Bergen J. G. Louterte ’s-Gravenhage W. J.. Dekleermaekerte Schoonhoven C. W. Thomaste Bovenkerk J. L. H. van Vliet te Noorden C. J. Berkhout EXAMENS Universiteit te Leiden. Doet. ex. Ind. recht de heer G, MeyeG den Haag.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6