VOOR DEN PUZZELAAR i VROUWENHOEKJE KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS SPORT FILM EN BIOSCOOP UIT DE OMSTREKEN FINANCIEEL De Verdwenen Bruid MANNENDUBBELKWARTET PRECIOSA SLAAP UW ^^VERKOUDHEID WEG i Pag 1940 2e bl. 3 Jubileumconcert in Diligentia DE GROOT TEGEN ELTEN VEREENIGINGEN ONTPLOFFING TE LEIDEN VERREGENDE HOCKEYDAG EEN MANNELIJKE BRUID TE HILVARENBEEK GEVONDEN KINDERLIJK GOUD EN ZILVER IN BESLAG GENOMEN HAAGSCHE AFDEELING VAN DEN N.V.B. HAAGSCHE COURANT Dinsdag 5 Nov. Twee aanhoudingen te Amsterdam Trouwpartij te Andijk kon niet doorgaan In Studio-theater draait deze week de boeiende Habé-film „De ver dwenen bruid”, met Rosy Barsony en Hans Holt in de hoofdrollen. Sprake van misdaad? Mosselen, een uitstekend volksvoedsel 3 B het spel VOETBAL 16 15 2o 24 29 38 142 BOKSEN 45 Wedstrijden te Rotterdam 46 HOCKEY VOORBURG WASSENAAR PAARD SLOEG OP HOL VEREENIGING VAN AQUARIUMHOU* DERS „SCALARE”. DE UITGESTELDE PROEF- WEDSTRIJDEN plaats visch- over- sterk door inge- Uit de ont- inge- Verticaal2 Uitroep, 3 Meisjesnaam, 4 Niet de naaste weg, 5 En andere (afk.), 7 Amerikaansch landbouwer, 8 Rangtel woord, 10 Rolprent, 12 Kelner, 14 Truc, 15 Versteend voorwereldlijk dier, 17 Mili taire rang, 18 Hachelijk, 19 Tropenkoorts, 21 Tuinwerktuig, 23 Godin van den land bouw, 25 Doortochtsgeld, 26 Kleedingstuk, 30 Dreigend gevaar, 31 Drank, 33 immer, 35 Soort, kenteeken, 36 Klinknageltje, 40 Steeds, 41 Wapen, 44 Voorzetsel, 45 Reeks Naar wij vernemen zullen de proefwed- strijden, welke Zondag j.l. wegens het slechte weer uitgesteld moesten worden. Zondag a.s. doorgang vinden. Alle eerste klassewedstrijden voor het Westen en het Oosten zijn in verband hiermede uitge steld. De proefwedstrijd Zuid-Holland wordt gespeeld op de velden van H.O.C. aan de Roggewoning. Wnjf rug en borst in met Dempo. Dan bent U den volgenden morgen betert Pot 50 ct. Tube 40 ct Doos 30 ct! LEIDSCHENDAM Onder leiding van den heer W Bleije hield de K.J.M.V. „St. Albertus Magnus” een bijeenkomst, waarop de heer L. Beune een inleiding hield over „De houding van den jongeman in dezen tijd” Chemisch student zwaar gewond Zondagavond omstreeks half elf heeft in het pand Kloksteeg te Leiden een ont ploffing plaats gehad tijdens chemische proeven, die door een aantal studenten werden uitgevoerd. Een van de aanwe zigen, H. A. J. B. te Leiden werd hierbij zoo ernstig getroffen, dat hij in het Diaco nessenhuis ter verpleging moest worden opgenomen. Waarschijnlijk zal hij twee vingers moeten missen. Bovendien had het slachtoffer nog enkele lichte gelaats- wonden. Geen van de andere aanwezigen heeft noemenswaardig letsel opgeloopen. In de kamer werd vrij groote schade aangericht, o.a. werden eenige ruiten ver brijzeld. van Jezus Christus, zooals de R.K, en de orthodox-protestanten doen. Maar boven dien heeft hij er bezwaren tegen, dat de vrijzinnigen de figuur van Jezus als het ideale voorbeeld en als leidsman be schouwen. In de Balans van Christus” nu heeft hij uit het Nieuwe Testament opgesomd, 403 trekken, welke hij on sympathiek en 125, welke hij sympathiek vindt, daaruit de conclusie trekkende, dat de balans in zeer ongunstigen zin zou doorslaan. In het nu verschenen boekje somt hij de z.i. onsympathieke trekken nog eens op, verdedigt zich tegen de beschuldiging van godslastering en verklaart, dat hem hoogstens krenking van anderer gevoelens ten laste gelegd kan worden, waartegen hij dan aanvoert, dat schelden onder theologen zeer ge bruikelijk zou zijn. Hoewel iedereen ongetwijfeld het recht heeft zijn theologische inzichten te ver dedigen, meenen wij toch, dat waardig heid daarbij een eerste vereischte is en dat de schrijver, hoewel hij zegt, dat hij zich thans gematigd heeft, daarin zeer te kort is geschoten. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen zich door de wijze, waarop hij zich uitdrukt, gekrenkt en beleedigd achten in hun heiligste gevoe lens. De keuze van een „balans” was hier al verre van gelukkig en bij het opmaken daarvan heeft hij zich van smakelooze en laag-bij-de-grondsche uitingen niet weten te onthouden. Hoe Bakels daartoe geko men is? Zijn zienswijze heeft de laatste jaren minder ingang gevonden, het vrij- zinnig-protestantisme heeft vaak juist een rechtscher inslag gekregen. Mogelijk, dat dit hem, bij het oproeien tegen den stroom zijn zelfcontrole deed verliezen De hoofdstedelijke politie is er opnieuw in geslaagd een overtreding van de He- lingwet en van de Waarborgwet op het spoor te komen. In de van Baerlestraat is een groote partij goud en zilver, ter waarde van eenige duizenden guldens, in beslag genomen. Tegen twee personen, die bij deze zaak betrokken zijn, is door de politie proces verbaal opgemaakt. optreedt, geen herfst- hebben als In verband Een jeugdig paar te Andijk zou trou wen. Ze hadden een huis, ze hadden huis raad, de liefde was er bij die twee. Wat kon hen tegenhouden De dag der brui loft was reeds vastgesteld. Deze week zou het huwelijk voltrokken worden, zoo lezen wij in de „Vrije Westfr.” Maar de ambtenaar van den burgerlijken stand heeft hun een kwade verrassing bereid Ze konden niet trouwen „Waarom niet?” vroeg de bruidegom. „Ómdat een man niet met een man kan trouwen.” Toen heeft de bruigom zijn wenkbrau wen een oogenblik gefronst, maar daarna is hij hartelijk gaan lachen. De ambtenaar maakte een grap. „Geen grap”, heeft de ambtenaar gezegd en hij heeft de registers van den burgerlijken stand getoond. Daar stond ’tde naam en datum van geboorte klopten. De bruid was ingeschreven als van het mannelijk geslacht. De trouwrijtuigen moesten worden af besteld, de huwelijksaankondiging werd van het aanplakbord verwijderd. Bruid en bruidegom moeten wachten tot de bruid een vrouw geworden isook volgens de registers van den burgerlijken stand. Vleeschsmokkel te Nijmegen Door de politie te Nijmegen zijn de koopman J. B. uit Deventer en J. Y. uit Nijmegen, aangehouden, verdacht van het overtreden van de vleeschdistributie- voorschriften. Een auto met 600 k.g. vleesch is in beslag genomen. Tegen de beide mannen is proces-verbaal opge maakt. Om den Amsterdam- en Treslingbeker Met Pluvius in bijzondere conditie liet het zich aanzien, dat zelfs de beste vel den in deze omgeving dat niet zouden zijn en derhalve werd reeds in den och tend besloten het programma over de ge- heele linie af te gelasten. Daarmede verviel dus tevens de met spanning verwachte ontmoeting der beide proefelftallen, doch later bleken enkele velden op Klein Zwitserland goed be speelbaar, zoodat het toch nog tot een tweetal bekerontmoetingen hier gekomen is. Voor de ontmoeting H.H.Y.C.T.O.G.O. 2 bestond zelfs veel belangstelling en men is inderdaad van een aardige spannende ontmoeting getuige geweest H.H.Y.C. zon der Elink Schuurman, doch met Everwijn achter, met haar sterke middenlinie zeer op dreef en Berkhout in goeden vorm, was on tegenzeggelijk een te sterke tegen stander voor de T.O.G.O.-ploeg, waarin Anjema, Cramer en Prins gastrollen ver vulden. Anjema en Rüphan achter, Groo- ters in het midden en CramerPrins voor, zorgden er evenwel voor, dat het niet aan spanning ontbrak Een buiten- speldoelpunt van Dupon leidde de score in, vrij spoedig door een handig uit een pass van rechts door denzelfden speler gescoord doelpunt, terwijl T.O.G.O. 2 nog voor de rust het verdiende tegenpunt kon noteeren. Vlak na de hervatting heeft het nog zeer gespannen, of T.O.G.O. 2 den gelijkmaker zou gaan scoren, doch klaar blijkelijk waren de reserves met deze weinig fortuinlijke aanvallen aan het eind hunner krachten, want daarna domineerde H.H.Y.C. volkomen. Met een prachtig doelpunt van Berkhout werd het 31, even later door Dupon al even fraai 41 en kort voor het eind 51 voor H.H.Y.C. In Prins heeft T.O.G.O. een speler van beteekenis in den aanval. Met hem kwa men Cramer, Rüphan, Grooters en Anjema zeer op dreef, terwijl de goede oude draak Motorrijder bij botsing ernstig gewond Gisteravond schrok op den Rijksstraat- weg te Wassenaar, bij het viaduct, het paard gespannen voor den wagen van H. uit Leiden en holde den linkerkant van den weg op. Een motorrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam, werd aangereden. Hij werd zwaar gewond naar Bronovo te den Haag overgebracht. Het paard moest worden afgemaakt. In het Gebouw „Centraal” sprak gistermiddag mevr. C. J. Ooms - Vinckers over het onderwerp: Onze maal tijden in oorlogstijd. De bijeenkomst, waaraan alle bereikbare vrouwenorgani saties hun medewerking verleenden, werd ingeleid door burgemeester van Wijnber gen. (Foto: Habé) sl gerijen, zijn dagelijks versche mosselen verkrijgbaar. Om eens een greep te doen uit de tal rijke gerechten, welke van mosselen te maken zijn, noemen we: Zeeuwsche clam. chowder. Zeeuwsche mockturtlesoep, Zeeuwsch gehakt. Zeeuwsche croquetten, ragout Tholenaise, coquille lersekoise, enz. enz In iederen boekwinkel zijn voor weinig geld handige receptenboekjes voor mos selengerechten verkrijgbaar. Er bestaat een spreekwoord dat zegt „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet”. Om het tegendeel te bewijzen kan de huisvrouw, als afwisseling op het alle- daagsche eens een lekker mosselscho. teltje, mosselsoep, stamppot met mossel- gehakt of Zeeuwsche tsakouska’s voor de huisgenooten maken. Het succes zal zeker niet uitblijven Mocht de huisvrouw nog wat huiverig tegenover al deze vreemdklinkende on on bekende gerechten staan, dan is het beste dak zij haar man er toe overhaalt eens een specialen mosselen.maaltijd te gaan genie. U in de Bijenkorf. De kennismaking zal alleraangenaamst zijn en spoedig voortgezet worden. STUDIO'S CULTUREELE FILM VOORSTELLINGEN De succesvolle cultureele filmochtenden, welke reeds sedert langen tijd Zondags in het Studio-theater plaats vinden, hebben de directie van genoemd theater doen be sluiten daaraan een belangrijke uitbrei ding te geven. De langdurige prolonga ties, welke vaak noodig waren, hebben ook bij het publiek den wensch doen ont staan, de voorstellingen van belangrijke cultureele filmwerken sneller op elkaar te doen volgen. De directie heeft daarom besloten binnenkort over te gaan tot het geven van cultureele filmvoorstellingen op de ochtenduren van iederen dag der week. Zij heeft daarvoor het vertooningsrecht van eenige belangrijke cultureele film werken verworven en zich de medewer king verzekerd van vooraanstaande per soonlijkheden op cultureel gebied. Als eerste belangrijke film zal in pre mière gaan het laatste oeuvre van onzen landgenoot Mannus Franken, „Tanah Sa- brang”, de nieuwste film over ons zeesch gebied, welke ongetwijfeld de aandacht zal trekken en welke den maker persoonlijk zal worden leid. Naast deze voor het publiek toeganke lijke voorstellingen zal het Studio-theater in samenwerking met de Nederlandsche Vereeniging voor Cultureele Films een serie speciale vertooningen van deze film organiseeren voor de schooljeugd. De 3e en 4e klassers In 3A. zal de strijd om den eeretitel ongetwijfeld gaan tusschen Concordia 2, Oranjeplein en O.D.B. De twee eerste teams hebben 6 punten uit 3 en het laatst genoemde 5 uit 3 wedstrijden. De jongens van Ciere staan momenteel door hun keu rig doelgemiddelde (262) aan den kop. 3B. doet het beste verwachten van Crom- vliet 4 (6 p. uit 3) doch men moet ter dege rekening houden met Westerkwartier 2, dat 4 uit 2 heeft, terwijl V.U.C. 11, dat gestart is met een goede 31 op D.D.V.K., in de gaten dient gehouden te worden. In 3C. valt het goede werk van Tour Boys op, geëvenaard door A.T.V.V. 2, dat even eens nog geen steek liet vallen. 3D. ziet Dodge S.V 2 aan den kop gaan met 4 p. uit 2, op de hielen gevolgd door A.E.C. 2. dat een punt verspeelde aan de derde edi tie van Westërkwartier. De rood-witten zullen ongetwijfeld ook nog wel een duit in het zakje doen. In 3E. wijst de zevende uitgave van Laakkwartier den weg, die naar het kampioenschap leidt. 3F. levert ons het bewijs, dat het dappere A.D.S. te sterk is voor deze klasse. Wat te zeggen van de cijfers 3300 6 p. 40--3? Doch het niet minder energieke W.B.B. staat er vrijwel even prachtig voor met 33 00 6 p 344. Het wachten is hier na tuurlijk op A.D.S.W.B.B. en omgekeerd. In 3G. geven wij N.L.S. (mede dank zij de fusie met S.H.O.T.) een niet denkbeel dige kans om als primus interparis over de eindstreep te gaan. Of ontpoppen S.H.C. en Celeritas 4 zich hier dis de „voetangels en klemmen”? In H. troont Óoievaars 3 met 4 p. uit 2 aan het hoofd. Of de babybezorgers de pace echter zul len volhouden (vooral nu de winter na dert) staat te bezien; wij zien tenminste in Archipel 3 en Petrolea wel degelijk ernstige concurrenten. In I. had S.S.C. verwacht, door deze klasse te wandelen. De resultaten van de groen-gelen zijn tot heden echter niet denderend (31—20 4 p.). H.D.V. 3 speelde driemaal gelijk en Laakkwartier 8 leidt hier met 5 p. uit 3. 31.V.V.L. en W.O.D.A, zijn momen teel de favorieten om te promoveeren. Naaldwijk 3 is nog ongeslagen, doch speel de twee keer gelijk. 3K Hier gaat Vogel 1933 fraai aan den kop met 330—0 6 p. 305. De 8 concurreerende teams ver speelden allen reeds 2 of meer punten. 3L. bewijst, dat het gaat tusschen G.D.A. 2 en Rava 3. Beiden zijn nog zonder pun tenverlies. Vierde klasse A. wijst Wasse naar 5 als leider aan. 4B. proclameert als zoodanig C.V.H 3. 4C. A.D.S. 2 (3—3—0 0 6 p. 255). 4D. A.E.C. 3 met 6 p. uit 3 gelijk met Tour Boys 2 4 p. uit 2. 4E. Celeritas 5 (3—3—0—0 6 p.). H.P.S.V. 2 startte met een 30 victorie op C.V.H. 2. 4F. brengt Postalia 3 met 6 p. uit 3 aan dën kop. In 4G. doet ons Westlandia 3 met 6 uit 3 het vermoeden uiten, dat de derde klasse in het vooruitzicht wordt gesteld voor de Honselersdijkers. 4H. ziet V.V.P. 5 aan den kop gaan met 6 p. uit 3. 41. noteert D.H.B. 1929 2 als de sterkste (4 uit 2) en J., dat nog slechts 8 wedstrijden in totaal zag gespeeld, is nog te jong om eenig denkbeeld te vormen, wat de toe komst zal brengen. Zooals gemeld heeft men gisteren te Hilvarenbeek het lijkje gevonden van het dochtertje van den landbouwer de Brou wer uit Tilburg, dat sedert Zondag werd vermist. Naar „De Msb.” meldt heeft het onderzoek het vermoeden doen rijzen dat er hier van een misdaad sprake is De officier van Justitie bij de Breda- sche rechtbank, mr. W. Kneepkens, heeft zich naar Hilvarenbeek begeven en na aankomst aldaar aan den Bredaschen pohtie-deskundige N. v. d. Schatte Olivier een nader onderzoek opgedragen Tele grafisch werd daarna aan dr* J.’ P. L. Hulst de sectie opgedragen van het door de Justitie in beslag genomen lijkje, welke sectie Dinsdag in het ziekenhuis te Tilburg zal plaats hebben. Pogingen nog in den namiddag onder nomen om met politiehonden van den RijKspolitienondengeleider Rooymans uit Hapert de omgeving af te zoeken, lever den geen resultaat op. Dit behoeft gezien de slechte weersomstandigheden geen verwondering te wekken. Wel is waar werden bij de eerste lijkschouwing op het lijkje door den gemeente-geneesheer van Hilvarenbeek geen teekenen van geweld aangetroffen, doch anderzijds is het een volkomen raadsel hoe een kind, dat eerst 13 November aanstaande 4 jaar zou zijn geworden, langs den door regen vrijwel onbegaanbaren weg op 2 uur afstands van de ouderlijke woning in een zeer ondiepen greppel is verzeild geraakt. Zeer bezwarend is daarbij, dat de klompjes, welke het meisje droeg, op eenigen af stand van de plaats waar het lijkje lag, op den zandweg zijn gevonden. Daarbij komt nog dat de greppel, waar in het stoffelijk overschot werd gevonden, Zondagavond nog volkomen droog was en het hooge water eerst tegen Maandag morgen is komen opzetten. Omwonenden, o.a. de bedrijfsleider van het landgoed Erica verklaarden Zondagavond omstreeks 8 uur hulpgeroep te hebben gehoord, doch in verband met de duisternis daarop niet te zijn uitgegaan. Politie- en Justitie- autoriteiten hebben in verband met een en ander een ernstig vermoeden, dat het meisje niet door een ongeluk om het leven is gekomen doch dat wel degelijk misdrijf in het spel is. RIJSWIJK GEEFT UW RUBBERBANDEN AAN! Op 19 October j.l is de termijn ver streken, waarin iedere houder van auto-, motor- of vliegtuigbanden deze had moe ten aangeven. Het is echter gebleken, dat velen, in het bijzonder particulieren, aan deze verplichting nog niet hebben vol daan. Met nadruk wordt erop gewezen, dat ook hadden moeten worden aange geven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voer tuigen. Er wordt thans gelegenheid ge boden een eventueel verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering der aangifteformulieren is verlengd tot 9 No vember a.s. Formulieren zijn verkrijgbaar bij het Distributiekantoor, Heerenstraat 125. Uit rijdende tram gestapt Gisteravond, toen een tramtrein te Am sterdam bij de halte aan de van der Helststraat vaart minderde, was een 50- jarige dame zoo onvoorzichtig uit den rij. denden motorwagen te stappen. Zij strui kelde en raakte bekneld tusschen motor en bijwagen. Met een verbrijzeld rechter. onderbeen 'is het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis overge bracht. Hei-Ho tevreden kan zijn over van Berkhout. Everwijn en de geheele middenlinie. Op het andere veld speelden H.H.Y.C. 3Tempo en ook daar werd het een rood grijze overwinning 31, terwijl de Kie viten eveneens een ronde voor den Tres lingbeker verder kwamen. Zij wonnen met 40 van V.C.L. 3. Mej. K. te Wassenaar deed bij de politie aangifte van diefstal van geld uit haar fietstasch. De politie heeft proces- verbaal opgemaakt tegen V. te Wassenaar die zijn auto onverlicht in de Kerkstraat had laten staan, waardoor verscheidene personen er tegenaan waren gefietst en letsel hadden bekomen. Uit een kleedtent op het sportveld bij de Roggewoning te Wasse naar werden een sportjasje en een vulpen ten nadeele van Ten B., en een porte- monnaie ten nadeele van A., beiden inwo ners van den Haag ontvreemd. Wegens het niet hebben v an een identiteitskaart werden door de Was- senaarsche politie bekeurd v. d. M. te Wassenaar en v. Z. te Voorschoten. DIVIDENDEN Iffa-Minimax (Bussum). Div.bew. 3 der aand. - 10 - betaalb. Incasso-Bank, Amsterdam. Veekoekenfabr. „De Leerhoeve", (Al- Phen a, d. Rijn). Div.bew. 12 - 15 - betaalb. ten kantore der Venn, en bij de Rotterd. Bankvereen., Alphen a. d. Rijn. Ver. Chem. Fabr. Div.bew. 4 der Sew. aand. - 5 zijnde 12,50 - div. bew. 23 der cum.-pref. aand. - 10 zijn de 50 - betaalb. Rotterd. Bankvereen. “illiton Mij. Div.bew. 32 der eert, varj aand. a 100 van de le en 2e rubriek. 8_91 betb. bij de Kas-Ver., A’dam. Hoying (Haag). Nihil (onv.) Leidong West (Cult. Mij.) (A’dam), bew aand. 7 pCt. pref, aand 6 pCt. Singkep Tin Mij Div.bew. 8 der eert, van aand. /2.97 betb. bij de Kas- Ver. A’dam. Het is voor de Hollandsche huisvrouw soms wel eens lastig, vooral met het hui. dige bonnenstelsel, variatie te brengen in het dagelijksche menu. Toch, als men er eens rustig over na denkt, zijn er tal van mogelijkheden, om de huisgenooten uitgezóchte gerechten voor te zetten, voedzaam en niet duur. Neemt men bijv, mosselen, een karak teristiek Zeeuwsch product, dat echter in de Hollandsche keuken nog niet die plaats inneemt, welke het eigenlijk ver dient. Weet de huisvrouw eigenlijk wel hoe veel verschillende gerechten van dit zee banket te maken zijn? Langen tijd is de mossel verguisd ge weest, maar thans komt men daarvan terug, omdat gebleken is, dat de voedings waarde voor vleesch niet behoeft o-nder te doen. Vooral dit laatste is van groot belang in den tegenwoordigen tijd. In tal van vischwinkels, ja zelfs in TOEGEZONDEN BOEKEN Economie van gisteren en mor gen. A. F. Schouten Pzn. N.V. Uitg. Mij. C. A. J. van Dishoeck Bussum. De oorzaken van economische crises worden gezocht in oorlogen, monetaire verhoudingen, het te hooge levenspeil van den arbeidenden mensch of het winstprincipe. De schrijver meent echter de oorzaak gevonden te hebben in het machtskapitaal, zooals dat tot uiting komt in het beurs- en effectenverkeer, en dat hij onderscheidt van het arbeids- kapitaal (goederen en rechten). De fout schuilt volgens hem daarin, dat effecten niet tot de economische orde behooren. Zij hebben zich daar echter op frauduleuse wijze weten in te dringen. De handel en speculatie in effecten maakt van niets iets; dat is een illusie, welke zich regelmatig wreekt in de depressie. Het machtskapitaal doet het productie apparaat een omvang aannemen, welke in geen enkel opzicht meer overeenkomt met de natuurlijke ontwikkelingsverhou- dingen. De ineenstorting is daar telkens weer het onafwendbare gevolg van. Lapmiddelen kunnen daar geen veran dering in brengen. Het effect moet ont troond worden Daarvoor moet de menschheid haar economisch denken ver anderen. De arbeid moet als eenige waardescheppende bron erkend worden. Schrijver geeft dan vele hervormingen aan, inzake credietverleening en op mone tair en agrarisch gebied, welke daarvan het gevolg zullen moeten zijn Zijn critiek op het kapitalistische stel sel is vernietigend. Hij stelt daar echter niet de door hem evenzeer veroordeelde marxistische theorie tegenover. Een ieder die arbeidt, heeft van nature recht op de vruchten van zijn arbeid, en dus op eigendom, al zal het beschikkingsrecht daarover door de gemeenschap beperkt worden. Arbeidsloos inkomen acht de schrijver echter verkeerd; hij is dan ook tegen pacht en rente. Voorstander van socialisatie is hij geenszins. De overheid zal echter leiding aan de productie moe ten geven en behalve een nationale zal er ook een internationale organisatie van het economische leven moeten ko men. Voor den staatsvorm denkt hij zich een combinatie van het goede in de demo cratie en van de autoritaire gedachte. „Godslastering?” H. Bakels N.V. Servire, den Haag. Op 2 Februari j.l. heeft, op een aan klacht van godslastering, ingediend door 28 Amsterdamsche Hervormde predikan ten, de justitie in beslag genomen de bro chure „Balans van Christus”, geschreven en uitgegeven door H. Bakels, denzelfde, die met overtuiging te velde getrokken is tegen het atheïsme, die reeds in negen- en-twintig boeken en boekjes van zijn reli gieuze inzichten deed blijken en zelf zegt niet anders te doen dan op te komen voor de eere Gods. Hoe zit dat? In deze nieuwe publicatie geeft hij daar tekst en uitleg van. De heer Bakels, vele jaren geleden Doopsgezind predikant, gelooft, evenals vele vrijzinnigen, niet in de Goddelijkheid Jungens, Manner und Motore door F. A. R. Stoll Schützen. verlag, Berlin. (Roskam’s Boe. ken-verkoopkantoor. A’dam. Evenals van de luchtmacht heeft de Ufa een paar jaar geleden een film vervaar digd van de gemotoriseerde eenheden van de Duitsche Weermacht te land, en welke is uitgebracht onder den titel „Jungens, Manner und Motore". Een film, welke den toeschouwer buitengewoon fascineerde door haar vaart en tevens het vertrouwen in de kracht van het nieuwe Duitschland nog meer versterkte Uit deze film zijn een aantal beelden gelicht en tezamen met vele andere foto’s gebundeld en voorzien van begeleidenden tekst door F A. R. Stoll, waardoor een boek werd verkregen, dat even aantrekkelijk van aanzien als boeiend van inhoud is. De beteekenis van de gemotoriseerde eenheden, in samenwerking met de lucht macht, is in de achter ons liggende maan den maar al te duidelijk tot uitdrukking gekomen, want aan haar enorme stoot kracht is de militaire prestatie der Duit- schers te danken, die in de wereld haar gelijke niet kent. Zou men zich dus niet er voor interesseeren hoe deze mechani sche macht is ontstaan en gegroeid, hoe het personeel is geschoold en hoe reeds de H. J. vertrouwd gemaakt wordt met den motor, om later als volwaardige sol daten hun plicht voor hun land te kunnen doen. Stoll schildert dit alles met een vlotte pen in levendigen trant en het is volkomen begrijpelijk, dat dit boek in Duitschland gretig aftrek heeft gevonden, vooral bij jongeren uit de „eeuw van den motor”. UITREIKING VAN BLOEM- KAARTEN ENZ. Op Donderdag 7, Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November zal in de gemeente Voorburg de uitreiking plaats hebben van bloem- kaarten. Per circulaire wordt aan de in woners medegedeeld op welke dagen en in welke lokalen zij zich moeten ver voegen. Het mannendubbelkwartet Préciosa, dat wij geregeld in onze stad in Diligentia kunnen hooren en dat door zijn optreden een welverdiende en voortreffelijke repu tatie geniet, heeft Zondagmiddag in Dili gentia zijn vierde lustrum gevierd. Tien Diligentia-concerten heeft het in die 20 jaren gegeven en deze getallen bewijzen in hun verhouding dat de leden van het kwartet hun nobele kunst serieus en met groote toewijding opvatten. Er was, begrijpelijkerwijze, zeer veel belangstelling: voor een matinee was de groote Diligentia-zaal stevig bezet. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan was het podium fleurig met bloemen versierd en men mag zeggen dat deze feestelijke sfeer in de zaal een even warme weer klank vond. De heer Dik Kole Sr., die van de 20 jaren, dat Préciosa bestaat er veertien onder zijn goede leiding heeft, toonde met deze matinée opnieuw, dat hij een be kwaam leider is. Préciosa geeft amateurs- kunst in den besten zin, het tracht dilet tantisme te vermijden en men dient in critiek met dit feit dan ook rekening te houden. De maatstaf van het concertee- ren door beroepszangers en musici blijve achterwege, maar dit beteekent geenszins dat de waardeering voor het gebodene er minder op zou worden. De stemmen (de bas b.v.) vormen een goed materiaal. Er wordt beschaafd gezongen, met begrip van de tekst en met een duidelijk merkbare verzorging van uitspraak en klank. Jeanne Oskamvan Kangelrooy ver leende aan dit jubileumconcert haar ge waardeerde medewerking, zij zong de aria van Agatha uit Webers Freischütz: „Wie nahte mir der Schlummer”, op aan grijpende wijze. Engelbert Oskam speelde een solo voor violoncel: Andante van Mann, begeleid door André Rodenhuis. Na de pauze droeg hij werk van Popper voor. Maar het belangrijkste van den middag was en bleef het dubbelmannen kwartet zelf. Bortnianki’s „Hirte Israël”, Haydn's „Tenebrae Factae sunt” en de kleinere liederen na de pauze behoorden tot het beste van het concert. Verdi’s „Forza del Destino” besloot een middag van zangkunst, waarop èn Préciosa èn het publiek met voldoening aan kan terug denken. Het volledige programma van de boks wedstrijden op Vrijdag 15 November a.s. in gebouw ..Odeon”, Gouvernestraat 130, te Rotterdam, luidt als volgt: Hoofdpartij: Uitdagingsmatch om het halfzwaargewicht-kampioenschap van Ne. derland: Jo de Groot (titelhouder) tegen Dorus Elten (uitdager). 15 ronden van 3 minuten. Bijpartij: Rienus de Boer, ex-halfzwaar_ gewicht-kgmpioen van Nederland, tegen Roel Erkelens, «waargewicht-kampioen van Nederland. Nieuw.profs, 6 ronden van 3 minuten. Bijprogramma: N. Diessen, 80 k.g., school van Yperen. Rotterdam, tegen T. de Pauw, 80 k.g., school Strahg alhier, 6 ronden van 2 minuten; R. Krijger, amateur vedergewicht-kampioen van Ne derland, tegen H. v. d. Stam, amateur lichtgewicht-kampioen van Nederland, 5 ronden van 2 minuten; J. de Bruin, 63 k.g., school Huizenaar. Rotterdam, te gen Bouwman, 65 k.g., school Oorschot, Rotterdam, 5 ronden van 2 minuten; H. Noteboom, 57 k.g., school Huizenaar, Rotterdam, tegen P. Dieke. 56 k.g., school Strang, alhier 4 ronden van 2 minuten. De hoofdpartij zal vóór de pauze plaats vinden, zoodat de bezoekers uit Amster dam, den Haag en andere plaatsen, tijdig huiswaarts kunnen keeren. Bovengenoemde vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30, Rijswijk, hield Zondag haar maande- lijksche bijeenkomst. Niettegenstaande het slechte weer was de opkomst zeer goed, waaraan het te behandelen onderwerp „Wenken voor den winter” ook niet ge heel vreemd zal zijn geweest De vice- voorzitter, de heer M. Ribbius, opende met een kort woord de vergadering en in stalleerde drie nieuwe leden. Daarna vond een vraaggesprek plaats tusschen den se cretaris en de leden over verwarming, verlichting, isolatie, filtratie, doorluchting enz. enz. Tal van interessante bijzonder heden werden besproken en veel nuttigs kon daaruit worden geleerd. Vervolgens besprak de heer P. Rade- maker, die een vlot causeur is, de oor zaken en gevolgen van de z.g. herfstpest, welk woord beter herfststerfte zou kunnen luiden aangezien het geen ziekte is, welke door bacteriën wordt veroorzaakt, doch veeleer een verschijnsel, dat alleen in de donkere maanden van het jaar Men behoeft in het geheel sterfte in zijn aquarium te men de zaak goed aanpakt. hiermee werd de verlichting van den bak, het voederen der visschen en het afhevelen van bodemvuil nader besproken, levendige discussies, welke telkens stonden, bleek onomstootelijk hoe nomen de aanwezigen waren met de be handelde punten. Na de pauze had de bespreking van de Barbus Sumatranus, een soort, welke op initiatief van den bond in deze maand door alle bondsafdeelingen be sproken zal worden. Van de causerie zal door de leden een opstel worden gemaakt. De drie beste opstellen zullen wprden be kroond. De prijzen zullen bestaan uit boekwerken, welke op onze liefhebberij betrekking hebben. Aan de hand van uitgebreide gegevens, verlucht door plaatprojectie, behandelde de heer Rademaker de diverse barbeelen, welke telkens weer verwarring hebben veroorzaakt. Ook hierover ontstond een opgewekte discussie. Tot slot werd de bondsprojectieserie no 19 vertoond en bij diverse visschen nog een korte toelichting gegeven. Vervolgens vond de bespreking plaats van „uitgezette kweekstellen”, „Vraag en Aanbod”, waarna werd overgegaan tot de uitreiking van planten aan hen, die op het oogenblik daarvan slecht voorzien waren. Al met al een zeer geslaagde mid dag, welke Scalare nog twee nieuwe leden bracht. Horizontaal1 Vogel, 6 Bordspel, 9 Kleurling, 11 Uitholling van gesteenten door stroomend water, 13 Azijnaaltje, 16 Drank, 18 Naar beneden, 20 Herkauwer, 22 Gedrocht, 23 Ongeveer (afk.), 24 Spel, 26 Oproerling, 27 Actieve zuurstof, 28 Rom. keizer. 29 Afgodsbeeld, 32 Omra ming, 34 Rivier in Friesland, 35 Fabel achtige zeevrouw. 37 Muzieknoot, 38 Deel v. d. voet, 39 Gebruikt de bakker, 40 Bijl, 42 Metaal, 43 Jongensnaam, 44 Roofdier, 46 Billijk. 6 8 I2 IO I9 I8 22 21 25 27 32 33 36 35 Ï3 |I4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7