J HAAGSCHE COURANT Voorbereidingen voor UIT DE PERS de bloembollententoonstelling den Haag Dinsdag 5 November 1940. STADSNIEUWS p L r in met 13 November Een paard met watervrees! IL UITREIKING BLOEM KAARTEN ACHTHONDERD TUINEN BESCHIKBAAR VOOR PARTICULIEREN HET WERK VAN WINTER HULP NEDERLAND DE VERHOOGING VAN DEN GASPRIJS Van 7 tot en VOGELWINTERVOEDING DERDE BLAD piccadilly-cabaret DE BRAND IN DE BILDERDIJK- STRAAT ELKE TUIN EEN OPPERVLAKTE VAN 200 M2 In den Haag zal een tentoonstelling van bloembollen worden gehouden, welke mogelijk is gemaakt door een schenking van het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem, dat voor dit doel niet minder dan een talf miillioen bollen heeft afgestaan. In het Zuiderpark is een aanvang gemaakt met het planten der bollen. De sterke regenval van de laatste dagen heeft het viaduct aan den Fruitweg weer geheel onder doen loopen. De paarden schrikken van het water en weigeren om verder te rijden. Met geen mogelijkheid is' de rossinant op de foto te bewegen om de reis verder door te zetten. Lte voerman moest dan ook terugkeeren en een omweg niaken naar juju plaais wmi hestenunuig- TERAARDEBESTELLING J. J. VAN DEN BERG NIEUWE EED VOOR ADVOCATEN TWEE PERSONEN TENGEVOLGE VAN DE DUISTERNIS VERDRONKEN 8 Nov. 1940 9 Nov. 1940 11 Nov. 1940 12 Nov. 1940 FIETSENDIEF HAD PECH Het besluit van den Gemeenteraad I/, de Winterhulp voor opgeven CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR GEMEENTE ZORGT VOOR TEELTRIJP MAKEN C t/m G, op Vrijdag H t/m K, op Zaterdag L t/m P, op Maandag Q t/m T, op Dinsdag (Polygoon) No. 17717 Terwesten- Thorbecke- Bezoekuren Met het oog op het groote aantal bezoe kers, dat zich dagelijks bij het Centraal Griffie van Zuid-Holland, M. C. Heymans, Distributiekantoor aanmeldt, is de rege ling getroffen, dat van heden af voor het ontvangen van bezoekers uitsluitend ge legenheid bestaat op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur nam. Men wordt verzocht hiermede bij het aanvragen van een mondeling onder houd zooveel mogelijk rekening te houden. Op Zaterdagmiddag 16 No vember zal prof. dr. M. J. Langeveld voor de Stichting voor Kinderstudie in het Ned. Lyceum in de Willemstraat, een voordracht houden over „Grondproble men" en vormende waarde van het onder wijs in de geesteswetenschappen”. GEWESTELIJKE LANDDAG N.S.N.A.P. Naar wij vernemen, zal de N.S.N.A.P. landelijk leider dr. E. H. van Rappard, op Zondag 1 December a.s. een gewestelijken landdag houden in de groote zaal van den Haagschen Dierentuin, waar verschillende provincies vertegenwoordigd zullen zijn. Gistermiddag is op Nieuw-Eik en Dui nen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. J. van den Berg, hoofdambtenaar technisch bureau, van het departement van Koloniën. Onder de aanwezigen merkten we op, vele ambtenaren van het departement van Koloniën, zooals de heeren H. C. Elias, administrateur, J. J. Hoogewoonen, B. G. D. Muyt, en J. Schootman, referenda rissen, jhr. ir. J. A. Quarles van Uf- ford, ir. G. en F. H. P. Schotel, A. J. v. Riessen, en ir. A. Guyot van der Ham, hoofdingenieurs, ir. J. F. S. Streur, en S. L. Langendijk, oud-hoofdingenieurs van het technisch bureau C. K. Pattist, A. N. v. d. Klugt, R. C. A. v. .d. Feltz v. d. Sloot, .en C. H. Spekking, J. F. W. Guu- rink, hoofdcommiezen, F. Hartman, J. C. de Klerk, W. F. Meyer, technische hoofdambtenaren. Voorts merkten wij op professor M. H. J?aron uit Delft, C. Duif procuratiehouder van de Olveh, jhr. mr. F. G. W. J. Backer, ambtenaar bij het de partement van Justitie, D. J. Bruinsma, afdeelingschef van het Internationale Ge rechtshof, G. Stomps, bouwkundig hoofd ambtenaar van den Rijksgebouwendienst,. A. F. Ruimschotel, hoofd verkoopkantoor van ’s Lands mijnbouwproducten in Ned. Indië, J. H. C. van Rees, oud-hoofdcom- mies Koloniën, O. Tolsma, referendaris namens de directie van Ruys en Co. en Rotterdamsche Lloyd, D. Quint, procura tiehouder N.V. Assurantiebedrijf, voorheen N. E. Kroller en Co., 19.31, A. C. Egberink namens de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en W. Post, leeraar H.B.S. In de aula sprak ir. H. Freydanck Oesinger, directeur van het technisch bu reau, die den overledene schetste als een uitstekend ambtenaar met een buitenge woon helder inzicht en een bewonderens- waardige werkkracht. Voor velen was hij de vraagbaak. Zijn adviezen waren steeds goed. Aan de groeve heeft een broer van den overledene bedankt voor de belang stelling. Voor dén Hoogen Raad zijn eenige ad vocaten en procureur beëedigd, waarbij door hen voor de eerste maal de gewij zigde eed werd afgelegd. Ten aanzien van het procureurschap is de eed onge wijzigd gebleven. De eed, door advocaten af te leggen, luidt nu aldus „Ik zweer (beloof), dat ik het in het bezette Nederlandsche gebiëd geldende recht getrouw zal toepassen en naleven, eerbied voor de rechterlijke autoriteiten en dat ik geen zaak zal aanraden of ver dedigen, die ik in gemoede niet geloof rechtvaardig te zijn. PORTEMONNAIE MET 109 GESTOLEN Een öewoonsier van de Koningin Em- makade deed bij de politie aangifte van diefstal van haar portemonnaie, inhou dende 100, in een winkel aan de Wal deck Punnontkade. Om ongeveer middernacht hebben eenige agenten, met behulp van een dreg, uit het water van het Groenewegje, ter hoogte van de Spinozastraat, het lijk op gehaald van den 59-jarigen D. H. H. uit Voorburg. Vermoedelijk is hij kort te voren door de duisternis te water ge raakt Vanmorgen om ongeveer half acht is in een van de kanalen op het terrein van de Groente- en Fruitmarkt de 24-jarige landbouwer J. R. uit Rijnsburg te water geraakt en verdronken. De oorzaak ligt vermoedelijk in de duisternis. Op de werkdagen van Donderdag 7 tot en met Woensdag 13 November 1940 zullen hier ter stede de „Bloemkaarten” worden uitgereikt aan de houders (sters) der „Distributiestamkaarten”. Deze kaarten zullen worden verstrekt aan diegenen, die zich daartoe, met overlegging van de distributiestamkaar- •ten van hen, voor wie hij/zij de be scheiden wenscht in ontvangst te ne men, aanmelden. De uitreiking der kaarten zal, van 9 tot 5 uur, plaats vinden in de hierna vermelde lokalen en op de hieronder aangegeven dagen. Men dient zich aan te melden als volgt Personen, wier familienaam begint met één der letters A t/m B, op Donderdag 7 Nov. 1940 U t/m Z, op Woensdag 13 Nov. 1940 Hennepzaad en zonnepitten ter be schikking van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren Het hoofdbestuur van de Ned. Veree niging tot bescherming van Dieren heeft van het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening, sectie bijzondere diergroe pen, toestemming verkregen om aan haar afdeelingen winter strooi voer te doen ver strekken, teneinde de nu reeds sedert den strengen winter van 1929 georganiseerde wintervoedering te kunnen voortzetten. Winterstrooivoer bestaat uit hennepzaad en zonnepitten. De vereeniging heeft op een groot aantal plaatsen in de vrije natuur voederbakken aangvbracht, die ge vuld worden bij strenge vorst en wan neer er sneeuw ligt. Op deze wijze heeft de vereeniging al duizenden vogels van een wissen hongerdood kunnen redden. De vogels weten de bakken snel te vin den en nog sneller te ledigen. De bakken zijn voorzien van een regenafdak. zoodat het zaad droog blijft. Onder aan den bak bevindt zich een kier, waardoorheen de vogels het voedsel kunnen krijgen. Men wijst er ons op, dat de verstrekking van voedsel aan deze vogels niet alleen ge schiedt uit vogellievend oogpunt, maar ook omdat het een economisch belang is dat ze den winter doorkomenf GEREF. KERK VAN SCHEVENINGEN Tot ouderlingen van de Geref. kerk van Scheveningen zijn gekozen de heeren B. Both, G. v. d. Oever, Ph. Breedveld, J. v. Leeuwen, P. Roos, C. v. d. Steen, A. den Heijer, A. Mos, F. A. Palm, H. Taal, C. Bal en J. v. Bruggen, Tot diaken zijn gekozen de heeren G. v. Leeuwen, I. d. Loo, N. Hoogland, Joch, de Zwart, H. J. v. Aken, R. Cuit en J. de Jong. MEISJE DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN Vanochtend omstreeks 10 uur is op den hoek van den Scheveningscheweg en de Timorstraat de 18-jarige wielrijdster A. G. uit de Korendijkstraat, doordat zij geen voorrang verleende, aangereden door een vrachtauto. Zij bekwam een gecompliceerde link*mbeenbreuk en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aar» den Zmdwaign Een bewoner van de van der Venne- straat had gisteren zijn rijwiel gepar keerd voor een perceel aan den Bezui- denhoutscheweg. Op een gegeven oogen- blik zag hij een ander er met zijn fiets vandoor gaan. Hij rende den dief achter na en slaagde erin hem te pakken te krijgen. Bij de woordenwisseling be weerde deze eerst nog zich in het rij wiel vergist te hebben. De fiets werd teruggegeven, doch de eigenaar vond het geval toch dermate verdacht, dat hij eenigen tijd later een agent in burger aansprak en hem hek verhaal deed. Bei den besloten toen in de omliggende straten te surveilleeren. In de Theresia- straat kwamen zij den gezochte tegen, die in tegenstelling met den eersten keer, niet meer gekleed was in een licht gele regenjas, geen bril meer droeg en ook geen rijwiel meer bij zich had. Het was een 31-jarige kellner uit Rotter dam; hij werd aangehouden en bekende j.l. Vrijdag op de Lange Beestenmarkt een rijwiel te hebben gestolen. tair TehuisNachtegaalplein 19a, schoolgebouwTesselschestraat 65 Nieuwe Laantjes 8, schoolgebouw Nieuwe Duinweg 6, H.B.S. Zeestraat 57, gebouw „Excelsior” Hemsterhuis- straat 2e, Museum v.h. Onderwijs Bezemstraat 1, schoolgebouw; Falck- straat 2a, gebouw Wijkverpleging Mient 199a, PatronaatsgebouwHout- rustweg 1, ingang hek Kerkgebouw Vrijz. Herv. Gemeente Stokroosplein 50, LyceumStadhouderslaan 84, H.B.S. Laan van Meerdervoort 57, Gymnasium, ingang poort rechts Kep- plerstraat 303, gymnastieklokaal. Naast de sedert vele jaren bestaande volkstuinen en de jongere crisis-volks- tuinen, welke door werkloozen worden bewerkt en waarvan er thans ruim 800 zijn uitgegeven tegen een vergoeding van 12 cent per week per tuin van 300 m2., heeft deze zomer het aanzijn gegeven aan een geheel nieuw soort van tuinderij, welke beoefend wordt op de braaklig gende gemeentelijke bouwterreinen aan den rand der stad. Deze gronden werden dit voorjaar door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld voor de voedselvoorziening en voor een belangrijk gedeelte in bewerking genomen onder leiding van den directeur der Gem. School- en Kindertuinen, den heer Her- weyer. De opbrengst van deze terreinen (aardappelen en boonen) werd bestemd voor de Verzorgingshuizen van Maat schappelijk Hulpbetoon. Het overschietende terrein werd, gelijk ook in den vorigen oorlog gebeurde, tegen een geringe vergoeding aan particulie ren ter beschikking gesteld, meestal de bewoners van de nabijliggende wijk, die hun lapje grond min of meer degelijk af paalden en zich, met over het algemeen meer ambitie dan deskundigheid, aan het zaaien en poten zetten. Het is bij den inzet dezer particuliere tuinbouwbeoefening niet overal volmaakt georganiseerd toegegaan en ook de be werking van den grond geschiedde niet steeds zooals ,’t behoort om een redelijken oogst te mogen verwachten. Daarin wordt voor het volgende sei zoen verandering gebracht. Voor de uitgifte der particuliere tuinen is een regeling gemaakt, waarbij aan iederen gegadigde een oppervlakte van 200 m2, wordt toegestaan, mits daarbij de zekerheid bestaat, dat de huurder den grond uitsluitend gebruikt voor de teelt van voedselgewassen. De jaar. lijksche vergoeding bedraagt 7.50 per complex van 200 m2. De organisatie-Herweyer zorgt ervoor, dat de gronden in het a.s. voorjaar teelt- rijp ter beschikking staan, d.w.z. diep omgespit en afgerasterd. Voor bemesting moeten de huurders zelf zorgen. Met de uitgifte der particuliere tuinen is de Dienst der Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting belast, waar de gegadig den zich kunnen melden. Wij vernamen, dat er’ rond 800 tuinen van 200 m2, beschikbaar zijn, waarvoor zich reeds een groot aantal liefhebbers heeft gemeld. Er wordt bij de uitgifte naar gestreefd, de tuinen wijksgewijs te distribueeren, opdat elke huurder zijn tuintje zoo dicht mogelijk bij huis krijgt. De „te verkavelen” terreinen zijn in hoofdzaak gelegen tusschen Laan van Poot en Sportlaan, tusschen Sportlaan en Laan van Meerdervoort (Wijk Bohemen), in het bouwplan Geest van Gogh. bij Rustenburg en Moerweg en nabij Marlot. De mogelijkheid is aanwezig, dat men groepsgewijs een tuin huurt, welke dan dus zooveel veelvouden van 200 m2, groot kan zijn als er gezamenlijke huurders zijn. Dit gezamenlijk huren kan ook de bewerking vergemakkelijken,. Met de belangen van hen, die reeds een tuintje op deze terreinen bezitten, zal zooveel mogelijk rekening worden gehou den, mapr, naar dat noodig mocht blijken, zal een andere en logischer groe- peering der tuinen bij de herverkaveling, worden toegepast. Uit de mate der aanmeldingen, welke nu reeds zijn binnengekomen, blijkt groo. te animo voor een eigen moestuin en de raad, om zich te haasten, indien men zijn kans verzekeren wil, is, naar men ons verzekerde, niet overbodig. De Dienst van S. en V. zal tevens voor deskundige voorlichting zorgen bij de keuze der meest geschikte gewassen en hun teelt. Voorts zendt de persdienst van de N.S..B. ons de verslagen van in de „Natio nal Zeitung” voorkomende vraaggesprek ken met den algemeen commandant der W.A., mr. J. A. Zondervan, en den ban leider der Haagsche W.A., majoor Feen- stra. Na o.m. te hebben betoogd, dat thans reeds duizenden mannen der W.A. in tal rijke vendels, in ban en heerban hiërar chisch zijn georganiseerd, zeide mr. Zon dervan o.m.: „Sedert de oprichting der W.A. werden twee kaderscholen gesticht, waar de W.A.- mannen, die bewezen hebben de noodzake lijke eigenschappen voor het kader te be zitten, verder worden gevormd. Door drongen van den geest van kameraad schap en meer dan ooit tot dienen en offeren bereid, keeren zij van deze kader scholen tot hun werkkring en vendels terug. Naast de kaderscholen werden reeds talrijke heerban- en vendelkwartieren ge opend. Zij alle zijn een bewijs voor de systematische ontwikkeling der Neder landsche W.A. „Toen voor het voeren der propaganda de behoefte aan verkeersmiddelen voor de W.A.-mannen duidelijk bleek, is als voorloopige nevenorganisatie der W.A. de motor-W.A. gesticht, die tot taak heeft aan die behoeften te voldoen. Onlangs is men ook tot voorloopige organisatie van een W.A.-ruiterkorps overgegaan. „Werd aanvankelijk de sterkste nadruk gelegd op het exerceeren, bij het begin van den winter kon men aandacht gaan schenken aan de lichamelijke opvoeding en aan de verbetering van het physiek der mannen. Zoo werden bereids in tal van plaatsen gymnastiekcursussen onder deskundige leiding ingesteld, terwijl even eens verschillende andere takken van sport, waaronder speciaal de zwetasport, Worden beoefend. „Bij de lichamelijke opvoeding wordt vanzelfsprekend aan het onderricht in zelfverdediging bijzondere aandacht ge schonken." Majoor Feenstra betoogde, dat de W.A.- mannen met de vuist op provocaties zullen antwoorden. De W.A. van de N.S.B. De persdienst van de N.S.B. zendt ons eèn uitvoerig overzicht van een hoofd artikel in de Essener „National Zeitung”. Na een omstandige bestrijding van de Ned. Unie schrijft genoemd Duitsch blad „In tegenstelling tot de N. U. hebben de Nationaal-Socialisten van Mussert hun rechten op de straat door een compromis- loozen en jarenlangen strijd, welke ge dragen werd door het besef van verant woordelijkheid voor hun volk, verworven. „Zij, die tegenwoordig aanhangers zijn van de Unie, die thans door marktge schreeuw meenen rechten te doen gelden, hebben vroeger nooit anders gedaan, dan aan de Nationaal-Socialisten alle moge lijke hindernissen in den weg leggen. „Niets is aan de Nederlandsche Natio naal-Socialisten bespaard gebleven en ook in den nog komenden strijd om de ziel van het Nederlandsche volk zal hun, ge heel overeenkomstig hun eigen wensch en hun eigen wil, niets worden bespaard. „Staat, Kerk en partijen in het oude Nederland hebben tegen de Nationaal- Socialistische Beweging steeds een zuiver negatieve houding aangenomen. De Na- tionaal-Socialistische mannen en vrouwen in Nederland bleven desondanks stand houden. Met den blik gericht op Neer- land’s toekomst werd de opmarsch door de Beweging van Mussert voortgezet. „Deze historische samenhang mag door de N. U. niet worden voorbijgezien, wan neer juist zij thans het recht op de Ne derlandsche straten meent te kunnen dben gelden, een recht, dat de N.S.B. van Mussert in harde jaren van strijd heeft verworven. „De Nederlandsche straten zijn voor de Weerafdeelingen van het Nederlandsche Nationaal-Socialisme vrijgegeven. De geest, de discipline en de beproeving in het verleden en in het heden hebben voor deze Nationaal-Socialistische Beweging de straten veroverd. „Door de Nederlandsche straten, waar van nu af aan de Weerafdeelingen der Nederlandsche Nationaal-Socialisten zullen marcheeren, moet de weg voeren naar het hart en de toekomst van het Nederland sche Volk, een weg, die voor geen enkelen Nederlander van goeden wille afgesloten zal zijn, maar waar elke Nederlander zal worden getoetst op de mate van zijn per- soonlijkerf inzet en op de mate, waarin hij bereid is het Nederlandsche volk en de toekomst van dit volk te dienen in het nieuwe Europa, voor zoover het Germaan- sche wezen daarop zijn stempel heeft ge drukt.” DAT WAS DE BEDOELING NIET GEWEEST Een bewoner van de Assendelftstraat kwam gisteren bij de politie aangifte doen Van diefstal van zijn distributie kaarten. Bij onderzoek bleek, dat de aangever gesignaleerd stond in het Al gemeen Politieblad, voor het ondergaan van 1 maand gevangenisstraf, 30 dagen hechtenis en voor betaling van een boete van 3. Hij is ingesloten en voor den Officier van Justitie geleid. Omtrent de brand, welke gisteroch tend op een zolder van het perceel Bil- derdijkstraat 147149, die tot werk plaats voor het maken van lampekap- pen is ingericht, heeft gewoed, kan nog het volgende worden medegedeeld. Twee 15-jarige jongens waren hier bezig, toen een van hen, met behulp van een vlam, de schroefdop van een fleschje met lak wilde verwijderen. De andere knaap hanteerde een kwast met blanke lak en wilde eens probeeren of de lak wel brandbaar was. Eerst werden enke le druppels geprobeerd, met het gevolg, dat de kwast vlam vatte. De onvoor zichtige jongen liet de kwast vallen, met het gevolg, dat een groote pot met lak begon te branden. In een oogwenk stond de zolder in lichterlaae. Tegen den jon gen is proces verbaal opgemaakt, ter zake van het veroorzaken van brand door schuld. Bij het blusschen heeft een agent brandwonden gekregen in het ge laat en een snijwond aan de rechter hand. Door den geneeskundigen dienst werd hij naar den Centralen Post ge bracht, vanwaar hij later naar huis kon gaan. De persdienst van Nederland meldt Nogmaals vestigen wij er de aan dacht op, dat het hoofdbureau van de Winterhulp Nederland is gevestigd Hofweg 7, in den Haag, telefoon 182940 1 en 182941, terwijl het gironummer is 5553, ten name van de Winterhulp Nederland. Zij, die zich willen opgeven voor vrijwillige medewerking, gelieven zich in het vervolg uitsluitend te wenden tot den pJaatselijken directeur van Winterhulp Nederland, welke functie wordt vervuld door de burgemeesters der verschillende gemeènten. - De toevloed van sollicitanten bij het hoofdbureau van Winterhulp is zoo groot, dat naar men ons mededeelt, het inzenden van verdere sollicitaties geen doel meer kan hebben. Teneinde een vlot verloop der uit reiking te bevorderen, zal aan deze regeling streng de hand worden ge houden. De bewoners van inrichtingen voor verzorging of verpleging zullen de bloemkaarten rechtstreeks ontvangen van den Gemeentelijken Crisis- en Dis- tributiedienst. Voor hen is aanmelding op een der aangegeven dagen derhalve niet noodig. De distributielokalen zijn gevestigd Westeinde 15, gebouw Amicitia Be- noordenhoutscheweg la, Dierentuin Neuhuyskade, gymnastieklokaal Gym nasium Merkusstraat 19, schoolge bouw 3e van den Boschstraat 22, H.B.S.Maasstraat lh, vereenigingsge- bouwCylinderstraat 4, gymnastiek lokaal Beetsstraat 8890, gymnastiek lokaal Ledeganckplein 7, schoolge bouw Stortenbekerstraat 218, Patro naatsgebouw Colensostraat 2, gym nastieklokaal, (ingang Majubastraat) Nunspeetlaan 54,. wijkgebouw „Salva- tori”; Kockstraat 136; Jan van Goyen- straat 94, schoolgebouw straat 105, schoolgebouw laan 1 Haagweg 38, Loösduinen, Mili- Nachtegaalplein Tesselschestraat 8, OPENING FILIAAL NEDERLANDSCHE .’PAPIER UNIE De Nederlandsche Papier Unie te Lich tenvoorde opende gistermiddag aan de Brouwersgracht 26 haar filiaal te dezer stede. Zij heeft deze gelegenheid aange grepen een groot aantal behangers en be- hangerspatroons bijeen te brengen. Het waren de afgevaardigden van den bond van patroons in het meubileeringsbedrijf van de behangerspatroonsvereeniging „De Wilskracht” en de behangerspatroonsver eeniging „St. Reinoldus”, voorts afge vaardigden van de aanverwante schilder- patroonsvereeniging „St. Lucas”. Aangezien het filiaal het groot aantal genoodigden niet kon bevatten, ging men in optocht naar de vergaderzaal van het Zuid, waar men de gast was van de Ned. Papier Unie. De oudste firmant, de heer H. W. J. Steerenborg, heette een ieder welkom en zette vervolgens uiteen, hoe de N.P.U. zich voorstelde de behangers aan zich te verplichten, n.l. door het principe door te voeren van uitsluitend aan den vakman- behanger te leveren. In den loop van deze opening, welke langzamerhand uitgroeide tot een lande lijke behangersbelangenbespreking, voer de een groot aantal afgevaardigden uit vele steden het woord. De heer G. H. Ouwerling, die aanwezig was in de func tie van secretaris van het hoofdbestuur van de behangerspatroonsver. „De Wils kracht” en voorzitter der afd. Delft, legde er den nadruk op, dat de regeering con tact zoekt met een landelijke organisatie, welke kan werken in het belang van alle vakgenooten. De heer L. F. Jordaan voeg de daaraan toe, dat de leiding moest blijven berusten in handen van den vak man. Hij wensch te samenwerking met ieder, die het vak in eere houdt. Tenslotte was het de jonge directeur, de heer C. Th. van der Ende, die, samen vattende, op het groote vakbelang wees, een hechte organisatie van alle 20.000 be hangers te scheppen. GEDENKTEEKEN TER HERINNERING AAN DE IN DEN STRIJD VAN MEI 1940 GEVALLEN GRE NADIERS EN JAGERS Voor de verdere uitvoering der plai> nen betreffende de oprichting van een ge- denkteeken ter herinnering aan de in den strijd van Mei 1940 gevallen Grenadiers en Jagers zal, naar men ons in een verbeterd bericht meldt een commis sie worden gevormd, waarin oud-grena- diers en Jagers uit alle rangen zullen zit ting nemen. Deze commissie zal worden gevormd, zoodra voldoende instemming in den lande zal blijken door het toezen den van bijdragen voor een gedenktee- keri, dezen dapperen waardig. Onder de gisteren door den Gemeen teraad behandelde onderwerpen is er een, dat nog eenige nabetrachting verdient, namelijk het voorstel van B. en W. tot verhooging van de gas tarieven, omdat dit slechts gedeeltelijk is goedgekeurd. Dit voorstel hield in: lo. dat gedu rende de rest van dit jaar, derhalve de maanden November en December, de gasprijzen 2 pCt. hooger zouden wor den (daarin begrepen het vaste be drag voor gaslevering), met dien ver stande, dat de prijs van over munt meters geleverd gas (voor zoover hier voor het vastrecht-tarief niet wordt toegepast) in dit tijdperk ongewijzigd zou blijven; 2o. dat na 1 Januari 1941 B. en W. den gasprijs zouden regelen naar een door het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart als richtlijn voor alle gasfabrieken in Nederland vastgestelde formule voor geoorloofde prijsverhooging, welke niet alleen reke ning houdt met de verandering in den kolenprijs, maar ook met de hoogere ontvangsten voor cokes. Voor muntgas zal deze verhooging eerst ingaan wan neer zij 10 pCt. bedraagt; de prijs der gaspenningen zal dan met één cent worden verhoogd. Bestond er tegen het eerste deel van het voorstel geen bezwaar de heer Scholte uitgezonderd tegen het tweede opperden verscheidene leden bedenkingen. In de eerste plaats om dat zij er nog niet van overtuigd wa ren, dat andere middelen om een ver hooging van den gasprijs te ontgaan, uitgesloten waren hetgeen met de commissie voor de financiën uitge maakt zou kunnen worden ten tweede omdat men het onjuist achtte vóór de behandeling van de begrooting al een principieele beslissing te nemen, waardoor de Raad zich voor een ge heel jaar zou vastleggen. Wethouder de Vries beschouwde de zaak meer als een bedrijfstechnische dan een financieele kwestie, die advies van de commissie voor de financiën noodig zou maken en hield den Raad voor, dat het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart het jaar 1941 een formule zou willen doen toepassen, welke voor alle gas fabrieken in Nederland geldt, dus waarop die hier ter stede geen uitzon dering zou kunnen maken. De discussie liep uit op een voor stel van den heer van der Zee, om het voorstel van B. en W. te splitsen, zoo dat de verhooging van den gasprijs voor de maanden November en Decem ber zou worden goedgekeurd en de voor 1941 uitgestippelde regeling zou worden aangehouden, waarover dan eerst de commissie voor de financiën zou worden gehoord. Met groote meerderheid," in een stemming bij zitten en opstaan, heeft de Raad het voorstel-van der Zee aan genomen. Bij de behandeling van de begroo ting zal op deze zaak worden terug gekomen. Geslaagd nieuw programma Dat de directie van „Piccadilly” er naar streeft, haar bezoekers steeds wat nieuws en wat goeds te bieden, blijkt weer eens uit het cabaretprogramma van deze week, dat tal van vlotte nummers vermeldt. In de eerste plaats is er de lieftallige en gracieuze danseres Elisa Toubanova., Zij liet de aanwezigen genieten van een kostelijk boerendansje en later van een fraaie met soepele bewegingen gedanste Wals Classique". Pref. Jim Murray brengt zijn raadselachtige prestaties en verbaast een ieder met zijn telepathische verrichtingen. Hij brengt wel iets zeer bijzonders. Vervolgens trad onder veel succes op Carla Diana, een muzikaal wonder, die een groote virtuositeit aan den dag legde op de xilophoon. Zij oogstte een gul applaus. Leberto, die zeer juist op het program, ma vermeld staat als „de grootmeester in goochelkunst”, ^rbaasde een ieder met boeiende trucs. Zijn vingervlugheid met kaarten en Vloeitjes is internationaal bekend. Wegéns enorm succes is de humorist- conferencier John Kloos geprolongeerd, en dat is alleszins begrijpelijk! Zijn be schaafde liedjes en kwinkslagen vallen bij jong en oud in den smaak. Als altijd was het huisorkest ,.Da Capo” weer uitstekend op dreef Vlotte populaire muziek en Hongaarsche melodieën streelden het o».

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9