aan Churchill belooft hulp Griekenland Roosevelt’s her- onbekende nationaliteit van Zuid-Slavische stad een om en Vliegtuigen bombardeeren kiezing schijnt zeker te zijn Duitschland in een beslissenden strijd zijn leven en zijn toekomst 9 instanUne MARIONETTEN met BENJAMINO GIGLI J. C. VERMAAT Jr„ Juwelier Zal Halifax aftreden? Verklaring in bet Lagerhuis Grootscheepsch Italiaansch offensief Golven Duitsche vlieg tuigen boven Londen Volgens de Italianen waren het Grieksche machines Politieke rede van Dr. Göbbels 1040' 1p hl pa'g. Britsche stafchef te Ankara Zware artillerie in het veld gebracht Het toekomstige Europa Een Zuidslavische verklaring FRANKRIJK. NOORWEGEN Merijntje Gijzen’s Jeugd Negen dooden; een-en-twintig gewonden i -HAAGSCHE COUPANT 8 Nnv JAPAN. Japan en de presidentsverkiezing Zie verder le blad, gag. i Waarom Roosevelt’s kansen beter waren De verkiezingsuitslag in 1936 Weer Britsche vliegtuigen boven Zwitserland Kettingbommen richtten groote schade aan Eden als zijn opvolger genoemd ZUID RECLAMES. :r Vervolg van het le blad. kwestie S.P.T. houdt Premier bij den koning Het D.N.B. her- 3.10 uur over ons vóór het Het Europa, waar Duitschland slagveld □e uitslag te New York In de stad New York heeft een record aantal kiezers deelgenomen aan de ver kiezingen. 96 Procent der stemgerechtig den, hebben hun stem uitgebracht. Roose velt verwierf in New York een meerder heid van 725.000 stemmen. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) De oorlog tegen Engeland Het Duitsche volk bevindt zich in een lotsstrijd om zijn levensbelangen, die hem is opgedrongen. Het middeleeuw- sche rijk der Duitschers is aan zijn in- VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF HEDENAVOND «n MORGEN Laotffr voorstellingen van Het is nu de tijd voor Verlovingsringen in massief 1* kr. goud. THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in ’t Westen. Op een groote betooging in de jaar beurshal te Praag heeft Rijksminister dr. Göbbels gisteren een groote poli tieke rede gehouden. De minister kwam tegen 4 uur in ge zelschap van Rijksprotector Freiherr von Neurath en gouwleider, Rijksstad- houder Konrad Henlein, in de overvolle jaarbeurshal aan. Na de hartelijke wel komsttoespraak van Konrad Henlein gaf dr. Göbbels een beeld van den lots strijd, die het Duitsche volk opgedron gen is en van Europa, zooals dat onder leiding van de as in wording verkeert. Het Duitschland van Adolf Hitler met zijn 90.000.000 menschen, zoo verklaar de Göbbels o.a. kan thans, innerlijk eensgezind en van buiten af onaantast baar, met het fascistische Italië er toe overgaan ook het gelaat van Europa een nieuwen vorm te geven. De taak, die Duitschland zelf zich daarbij thans stelt is onmetelijk groot geworden. De revo lutie van het nationaal-socialisme en van het fascisme zijn een Europeesch phenomeen geworden, aan haar dyna miek kan enkeling noch volk zich meer onttrekken. Europa bevindt zich thans in een groot wordingsproces. Engeland’s continentale degens zijn verbrijzeld. Het vasteland van Europa is voor Groot-Brittannië gesloten. Evenals eens enkele volken uit de vechtende stam men ontstonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich opnieuw aaneen te sluiten. De verantwoordelijk heid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts naties dragen. De as voldoet aan alle eischen, die deze taak stelt. Duitschland is te zamen met het fascistische Italië in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbeschouwing. Derhalve draagt de strijd met Engeland niet slechts het ka rakter van een volksoorlog, die door nationalen hartstocht wordt gedragen, maar hij beteekent veeleer ook een ge vecht tegen de Joodsch-Britsche pluto cratie, die tijdenlang Europa uitgezogen heeft. In dezen oorlog is ook de superieure geestelijke oorlogvoering een wapen van de grootste uitwerking. In Duitsch land is het tot in het kleinste dorp iede- ren volksgenoot duidelijk, waarom het in den oorlog tegen Engeland gaat. Garner heeft niet gestemd De vice-president der Vereenigde Sta ten. Garner, heeft zijn stem niet uitge bracht. Garner, die dêmocraat is, heeft zich van oudsher uitgesproken tegen een derde candidatuur van Roosevelt. Reuter meldt, dat Churchill gisteren door koning George in het Bucking- hampaleis te Londen is ontvangen. GEEN PLANNEN TOT IN BESLAG NEMING VAN GRIEKSCHE SCHEPEN In een officieele verklaring te Tokio, wordt er op gewezen, dat in strijd met anders luidende geruchten Japan niet het voornemen heeft Grieksche schepen, die goederen naar Japan brengen, in beslag te nemen of te verhinderen uit Japansche havens uit te loopen. was, is onder de macht van het Brit sche eiland geraakt, dat het vasteland vijandig gezind is. Zijn lot is door Lon den bepaald volgens het beginsel „ver deel en heersch”. Dit duivelsche begin sel van den eeuwigen on-vrede in Europa is datgene, wat door de Engel- schen geveinsd „evenwicht der krach ten” genoemd wordt. De oorlog, dien Duitschland en Italië thans gedwongen zijn tegen de uitdagingen van Engeland te voeren, is niets anders dan een op stand van Europa tegen den Engelschen onruststoker. Voor de volken van Europa rijst thans de vraag, of er iets oneervols in ligt met alle krachten aan de reorganisatie van dit werelddeel mede te werken. Uit het antwoord moet blijken, of ook de kleine naties geleerd hebber» natuur lijke geschiedkundige ontwikkelingen te begrijpen. Thans is het tijd om een aan vang te maken met de economische en sociale reorganisatie van dit oude werelddeel. Het Duitsche volk van 90.000.000 kent slechts dezen dienst. Het veracht een ledig, gemakkelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslis senden strijd om zijn leven en zijn toe komst. Dr. Göbbels besloot zijn rede met een opwekking aan de Duitschers te Praag om op hun belangrijken voorpost het moederland op hoog geheven handen te dragen. „Gij moet het vasthouden, op dat het tot in de verste tijden blijft be staan.” De verkiezingen in 1932 Bij de verkiezingen op 8 November 1932. toen Roosevelt zich voor den eer sten keer candidaat stelde voor het presi dentschap. verwierf hij 472 kiesmannen, terwijl Hoover slechts op die van 59 kon rekenen. Roosevelt behaalde 26 millioen van de 42 millioen uitgebrachte stemmen. Het groote verschil tusschen het aan tal stemmen van kiezers en kiesmannen is hierdoor te verklaren, dat de kiesman nen als College stemmen volgens de meerderheid. Wanneer bijv, een staat 10 kiesmannen aanwijst, van wie 6 democra ten en 4 republikeinen, dan tellen de 10 stemmen van het college bij de officieele presidentsverkiezing toch alle als demo cratisch, wanneer de democratische can didaat wordt gekozen. ..Wie ook gekozen zal worden tot pre sident van de Vereenigde Staten, de Amerikaansche buitenlandsche politiek je gens het Verre Oosten zal moeten wor den herzien, aangezien de huidige Ame rikaansche politiek jegens het Verre Oos ten onmogelijk is”, aldus verklaarde de woordvoerder van het Japansche departe ment van buitenlandsch zaken vandaag in de persconferentie. Hij gaf daarmede antwoord op een door Amerikaansche correspondenten gestelde vraag, of hij een wijziging in de buitenlandsche politiek verwachtte, als gevolg van de presidents verkiezing. Een her-oriënteering van de politiek jegens het Verre Oosten is vol strekt noodzakelijk voor de Vereenigde Staten, zoo voegde de woordvoerder hier aan toe. en werkplaatsen hun zaken vroeger moeten open houden. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT Het Noorsche telegraaf-agentschap pu bliceert bijzonderheden over de toepas sing van den arbeidsdienstplicht. Deze geldt voor iederen Noor, die den leeftijd van 20 jaar bereikt. Naar men verwacht, zullen voorloopig 18,000 personen worden opgeroepen. aanduiding in deze richting gegeven. In een beschouwing, welke de „Manches ter Guardian” gisteren aan het kabinet Churchill wijdde, schreef het blad o.m. „Men gelooft te Londen, dat Eden de beste kansen maakt het ministerie van lord Halifax over te nemen, nu deze onlangs overwogen heeft heen te gaan. Het is bekend, dat Halifax reeds eerder van plan is geweest af te treden en wel toen Chamberlain zijn ambt als premier neerlegde. Churchill vroeg hem toen echter op een geschikter, tijdstip heen te gaan. Het schijnt, dat Halifax indertijd de Japansch - Britsche onderhandelingen over het sluiten van den Burma- straatweg niet heeft goedgekeurd. Italiaansche en Grieksche gezant op den terugweg De trein met den Italiaanschen ge zant le Athene, Grazzi, en 300 Italianen alsmede 61 Rijksduitschers, waaronder 11 vrouwen en 4 kinderen, is gister avond aan het grensstation Gjevgjelija aangekomen. Nog in den loop van den nacht werd de reis naar Belgrado voortgezet. De Grieksche gezant te Rome. Poli- tis, is gisteravond in een specialen trein met 62 personen aan de Zuid?lavisch- Italiaansche grens aangekomen. In den trein zouden zich ook 3 leden van de Grieksche koninklijke familie bevinden. Gistermiddag zijn in de Zuid-Servi- sche stad Petsj (Ipek) de Grieksche consuls uit Elbasen, Tirana, Skoetari, Koritza en Valona met het consulaats- perscneel aangekomen. Zij zetten via Skoplje de reis voort. DE REIS VAN MAARSCHALK PÉTAIN Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft maarschalk Pétain den eersten dag van zijn reis doorgebracht in Toulouse, waar de bevolking hem een hartelijke ontvangst had bereid Hij bezichtigde de landbouw school en instellingen van algemeen nut. Vandaag zal hij zijn reis naar Montaubar» v*ortzetten. Voor de scholieren van de landbouwschool heeft Pétain een korte toespraak gehouden, waarin hij den na druk legde op de noodzakelijkheid tot het land terug te keeren. Aan de aanwezige jongelieden richtte de maarschalk daarna den volgenden oproep „Gij weet, dat ik aan een netelige zaak begonnen ben. Ik zal dit werk voor u, jongelieden, van ganscher harte en met mijn geheele energie voortzetten. Helpt mij bij dit werk der wederoprichting van het vaderland. Ik reken op u, op de ge heele jeugd van Frankrijk”. Talrijke politiebeambten te voet en te paard waren op het Times Suare aan wezig, teneinde politieke botsingen te verhinderen. Op het plein trachtten groepen uit het democratische en het republikeinsche kamp de voorbijgan gers met behulp van luidsprekers voor hun candidaten te winnen, waarbij de luidsprekers op het grootst mogelijke volume ingeschakeld stonden. Meer dan 5000 theaterbezoekers die onderweg waren, kozen onmiddellijk voor de eene of de andere zijde partij en het kwam tot een volledige verkeersopstopping, welke een uur duurde. Een tumult be gon, toen twee auto’s met democrati sche en republikeinsche redenaars bijna ter zelfder tijd op het plein aankwamen en daar hun propagandarede hielden. ;Door het inschakelen van luidsprekers ontstond tenslotte zoo’n lawaai, dat geen enkele van de sprekers meer kon wor den verstaan. Nog voor de politie in greep, zong een jong meisje met luide sopraan het Amerikaansche volkslied alsmede „God bless America”. De re publikeinsche luidspreker welke, on danks verschillende pogingen door zijn tegenstanders niet tot stilte gebracht kon worden, sloot zich bij het inmiddels algemeene gezang aan, waarna de me nigte uiteenging. Volgens schattingen van de politie be vonden zich vannacht ongeveer 500.000 New Yorkers op Broadway en Times square, om daar de verkiezingsresulta ten af te wachten. De brandweer werd terstond na het vallen van de duisternis niet minder dan 100 maal gealarmeerd. In de meeste gevallen betrof het vuur werk, dat door de menigte op straat werd afgestoken. De correspondent van „Politika” te Istanboel meldt, dat de chef van den generalen staf van het Britsche leger in het nabije Oosten, generaal Smith wed&rom te Ankara is aangekomen en daar met Turksche politieke en mili taire kringen nauw contact onderhoudt. Berichten uit alle staten wijzen erop, aldus meldt het D.N.B. uit Washington, dat tot den middag overal 60 tot 75 pro cent der kiezers reeds hun stem hadden uitgebracht, waaruit geconcludeerd kan worden, dat ditmaal het record-aantal van 50 millioen stemmen bereikt werd, d.w.z. dat ook de groote massa der on politieke burgers, die zich anders niet met de verkiezingen inlaten, ter stem bus gegaan is. Vele deskundigen be schouwden dit als een goed teeken voor Willkie. Niettemin achtte men echter Roosevelt’s kansen beter, want voor hem stemde het geweldige blok van de door hem in het geheele land geschapen bureaucratie, alsmede de kringen, aan wie hij regeeringsorders heeft ver schaft. Voor werkverschaffing en voor bewapeningsorders zijn Roosevelt de laatste jaren door het parlement fantas tische sommen ter beschikking gesteld en de daarbij geinteresseerde kringen, verwachten met stelligheid, dat het par lement nieuwe bedragen zal voteeren, als Roosevelt herkozen werd. Talrijke Amerikanen zijn waarschijnlijk ook door de, vooral sedert het voorjaar ge voerde, stelselmatige propaganda tegen het nieuwe Duitschland ertoe gebracht, voor Roosevelt te stemmen. Willkie is •waarschijnlijk zeker van de stemmen der isolationisten en van hen, die prin cipieel tegen een derde ambtsperiode zijn. Daarbij komt het groote aantal dergenen, die niet kunnen inzien, waar om zij voor „Engeland of Indo-China’ hun bloed moeten vergieten en de groote schare jonge Amerikan, die bovendien Roosevelts systeem van werkloozen- steun en werkverschaffing onteerend en on-Amerikaansch achten. De wijze, waarop Willkie in weerwil van deels heftige aanvallen zijn verkie zingsstrijd heeft gevoerd, heeft in de kringen der onpolitieke burgers een goe den indruk gewekt. Hevige gevechten in den sector Kortsja-Florina Uit Ljubojna aan de Grieksch- Zuidslavische grens meldt de „Pravda”, dat gisteren de gevechten in den sec tor Kortsja-Florina met de grootste hevigheid zijn voortgezet. Het is zon- meldtGistermiddag zijn boven de Zuid-Servische stad Bitolj, die dicht bij de Grieksch- Albaneesche grens ligt, 3 vliegtui gen van niet herkende nationali teit verschenen, die van een hoogte van 1500 m. 12 lichte bom men lieten vallen op het station, het officierscasino en het vliegveld. Het Italiaansche gezantschap te Belgrado heeft medegedeeld, dat het Grieksche toestellen waren. Nader meldt het D.N.B. Opnieuw zijn gistermiddag tegen 3 uur plaat- selijken tijd boven de Zuid-Servi sche stad Bitolj (Monastic) vlieg tuigen van onbekende nationaliteit verschenen, die bommen lieten val len en daarbij o.a. ook het stafge- bouw van de divisie aldaar be schadigden. Het Zuidslavische af weergeschut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde te Belgrado wordt op de meest besliste wijze ontkend, dat het Italiaansche vlieg tuigen kunnen zijn geweest. Men neemt aan, dat het Grieksche of nog waarschijnlijker Engelsche toe stellen waren, die op deze wijze ge poogd hebben de betrekkingen tus schen Zuid-Slavië en Italië te ver troebelen. nig en winderig weer, zoodat aan de Zuidslavische grens het machinege- weervuur en kanongebulder heel duide lijk hoorbaar is. De Italiaansche Al penjagers strijden vooral om een hoogte welke de vlakte van Kortsja be- heerscht en strategisch van zeer groot belang is. Maandag heeft aan beide zijden ook het luchtwapen aan den strijd deelge nomen. „Wij zijn gemachtigd het volgende te publiceeren. Heden, 5 November, zijn vliegtuigen van vreemde komst tusschen 1.40 en n.m. 3 maal achtereen gebied gevlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monastir) 21 bommen laten vallen. Daarvan zijn er 19 ontploft. Er zijn 9 doo den en 21 gekwetsten te betreuren. De Italiaansche opmarsch naar Flo rina voltrok zich van het Albaneesche stadje Korea uit en vervolgens ten Zui den van het Prespa Meer naar het Ne- dedska gebergte, waar de Italianen tot staan werden gebracht. Een hevige strijd is nu gaande om het bezit van den Bigla pas, welke door de Grieken hardnekkig wordt verde- Het Zweedsche dagblad „Nya Dag- ligt Allehanda” brengt een uitvoerig bericht van een Amerikaansch pers agentschap. waarin o.a. medegedeeld wordt, dat de Italianen thans partij getrokken hebben van het betere weer. Zij hebben een grootscheepsch offensief op touw gezet. Het ziet er naar uit, alsof de Grieksche troepen zich moeten terugtrekken, als zij het leven er al thans nog willen afbrengen. Dit staat in verband met het feit, dat de Italia nen geconcentreerde bomaanvallen op de rotsvestingen van de Grieken uit voeren. Zware artillerie is door de Italianen in de voorste linies in actie gebracht. Zelfs de vernieling, die de Grieksche artillerie aan de wegen heeft aangerichl, heeft niet verhinderd, dat de Italiaansche pioniers deze zeer spoe dig weer hebben gerepareerd, zoodat de Italiaansche artillerie thans zonder moeilijkheden oprukt. Onder de Ita liaansche troepen bevinden zich ook Albaneesche eenheden, die een goeden indruk maken. Italiaansch commentaar op de rede De verklaringen, die gisteren door Churchill zijn afgelegd, geven de „Cor- riere della Sera de gelegenheid te con- stateeren. dat Churchill heeft moeten toegeven, dat Engeland veel te veel zorgen heeft voor zichzelf om zich ook nog te kunnen bekommeren om de Grieksche aangelegenheden. Grieken land moet zich op het oogenblik tevre den stellen met de bewondering, die de Britsche minister tot uitdrukking heeft gebracht voor dit land. Door de belofte van Churchill, dat het bombardement op Italiaansche ste den zal worden verscherpt, laten de Italianen zich niet intimideeren, aan gezien er een groote kloof bestaat tus schen woorden en daden. Over Egypte heeft de Britsche pre mier op zeer ongerusten toon gespro ken. Hij bracht een desillusie aan allen, die er op aandrongen, dat Engeland zou overgaan tot een tegenoffensief. De „Popolo d’Italia” schrijft, dat Churchill goede redenen heeft om niet te zeggen van welken aard de hulp aan Griekenland zal zijn. Hij heeft zich echter duidelijk uitgedrukt, toen hij er op wees, dat Engeland eerst aan de verdediging van zijn Kanaalkusten, aan zijn hoofdstad en aan Egypte moet denken. Griekenland komt steeds dich ter bij het noodlot het laatste slacht offer van de Britsche garantie te zijn. Den geheelen nacht aan vallen op Londen Nadat gisteren overdag 4 maal lucht alarm was gemaakt, hebben de Londe- naars, naar uit de berichten uit Enge land blijkt, weder aan een, den gehèe- len nacht durenden aanval, blootge staan. Het Zuidslavische persagentschap Avala” deelt omtrent het bombarde ment van Bitolj mede Te Londen niets bekend om trent bombardement van Bari en Brindisi Het D.N.B. rneldt uit Stockholm Van de berichten, volgens welke de Royal Air Force Bari en Brindisi heeft gebombardeerd, heeft men volgens Reu ter te Londen geen officieele bevesti ging- Het oordeel van de Diplo Bij gebrek aan reëele grondslagen, al dus de „Deutsche Diplomatisch-Politi» sche Korrespondenz”, neemt bijna da gelijks de een of andere Engelsche mi nister het woord om den „schitterenden toestand” van de Britsche defensie uit een te zetten en een spoedig offensief aan te kondigen. Dat Churchill thans de sinds lang voorbereide en ingeleide bezetting van Kreta als bijzonder roemrijk feit van den Britschen offensieven geest in de Middellandsche Zee naar voren heeft ge bracht, kon nauwelijks anders worden verwacht. Bij de verkiezingen op 3 November 1936, toen Roosevelt voor de tweede maal herkozen werd, stemden 46 staten voor Roosevelt en slechts 2, Maine en Vermont, met tezamen 8 kiesmannen, bleven den republikeinen trouw, zoodat Roosevelt 523 kiesmannen achter zich had. In totaal werden ongeveer 43 millioen stemmen uitgebracht, waarvan Roosevelt 25.936.277 stemmen en de republikeinsche candidaat Landon 15.839.609 stemmen ver kreeg. Eenige andere candidaten, o.w. Lemke (agrar. lib.), Thomas (soc.) en Browder (comm.) kregen resp. 744.573, 99.865 en 97.243 stemmen. De definitieve samenstelling van Se naat en Huis van Afgevaardigden was destijds als volgt: Senaat: 75 democraten, 17 republikei nen. 1 landbouwer, 3 onafhankelijken. Huis van Afgevaardigden: 334 democra ten, 89 republikeinen, 4 sociaal-democra- ten, 4 Landbouwpartij en 4 onafhankelij ken. Naar het D.N.B. uit+Bern meldt, zijn Engelsche vliegtuigen gisteravond van 10.20 uur af Zwitserland binnenge vlogen. Er werd luchtalarm gemaakt, dat tot middernacht duurde. Ten aanzien van deze nieuwe schen ding van Zwitsersch souverein gebied door Engelsche vliegtuigen deelt de staf van het Zwitsersche leger mede In den nacht van 5 op 6 November is het Zwitsersche souvereine gebied verscheidene malen door vreemde vliegtuigen geschonden. De toestellen vlogen over de 'Juragrens naar het Zuidoosten. Verscheidene afdeelingen luchtafweergeschut openden het vuur, waa-door een eskader uiteengedreven weid. Een formatie vliegers keerde, nerlijke tweedracht ten gronde gegaan. passeeren van den Alpen, om Gisteren heeft de Engelsche minister president Churchill in het Lagerhuis een verklaring over den nieuwen oor logstoestand afgelegd. Hij deelde mede, dat op Kreta reeds een Engelsche vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de toezegging, dat En geland zal trachten, zijn pogingen hulpverleening aan Griekenland voort te zetten. De Britsche luchtmacht is reeds in actie gekomen. „Ik kan hier slechts zeggen aldus Churchill dat nog meer strijdkrach ten onderweg zijn, daar wij wenschen de Grieken tot aan de grens van ons vermogen te helpen. Wij moeten de nieuwe taak aanvatten met een leven dig besef voor de reusachtige verant woordelijkheid, die wij in Egypte en het moederland hebben te dragen met het oog op de groote en voortdurende gevaren, waartegenover wij ons ge plaatst zien. Onder deze omstandig heden kunnen wij maar een ding doen en dat zullen wij naar beste vermogen. Op het terrein van den zee-oorlog moeten wij vooruitdenken tot 1943 en 1944 om onze vloot en onze koopvaar dijschepen vrij te maken voor de troe penbewegingen, die wij in die jaren zeker zullen moeten ondernemen. Het feit, dat de laatste maanden „in veilig heid” voor ons zijn verloopen, vormt een der groote historische overwinnin gen voor het Britsche eilandenrijk”. In den vorigen nacht is weer de eene golf van Duitsche vliegtuigen na de an dere opgestegen om Londen aan te val len. Bovendien werden verscheidene steden in Schotland met veel succes door andere formaties bestookt. Naar eerst thans bekend wordt, is Hillington bij Glasgow hevig gebombardeerd. Men heeft 5 zware branden en ontploffingen waargenomen. Te Hillington staat de bekende fabriek van vliegtuigmotoren Rolls Royce, een der belangrijkste fa brieken voor de Engelsche vliegtuigen industrie, waar vooral de motoren voor de jagers vervaardigd worden. In den loop van den dag zijn de spoorbanen te Norwich aangevallen, evenals het vliegveld Swanton-Morley, waarbij onderkomens en hangars door kettingbommen werden vernield. Engel sche jagers, die aan de Zuidoostkust door Duitsche jagers werden verrast en, hoewel ze in de meerderheid waren, geen strijd wilden leveren, werden ach tervolgd. Een Spitfire werd neerge schoten. In een steeds voortdurende opeenvol ging zijn gisteravond, naar het D.N.B. verneemt, wederom Duitsche vliegtui gen naar Londen vertrokken. In de Brit sche hoofdstad werd gedurende gerui- men tijd luchtalarm gegeven. digd; deze pas geeft toegang tot de stad Florina een knooppunt van hoofdwegen alsmede van den spoorweg Bitolj naar Saloniki. Op de kaart is de opmarsch met pijltjes aangegeven. Uit Londen wordt gemeld, aldus het D.N.B dat het Britsche ministerie van voorlichting bijna 24 uur heeft geaar zeld. alvorens het de Britsche pers in kennis stelde van het protest van Lon den betreffende de Donaucommissie en de scherpe Russische afwijzing daarvan. Bij de openbare meening heeft deze zaak veel opzien gebaard. De pers ver bergt haar verwondering over het pro test niet, terwijl de oppositie-bladen hun ontstemming niet verhelen. Jegens Halifax, die verantwoordelijk geacht wordt, is de stemming bij de parlemen taire oppositie veel ongunstiger gewor den, zoodat men er in politieke krin gen van overtuigd is, dat het aftreden van den minister van buitenlandsche zaken nog slechts een kwestie van tijd is. Het Zwitsersche persbureau meldt In Britsche politieke kringen men rekening met de mogelijkheid, dat de tegenwoordige minister van oorlog, Anthony Eden, die op het oogenblik te Khartoem vertoeft, waar hij Maandag een bespreking heeft gehad met den premier van Zuid-Afrika, Smuts, en den opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Egypte, Wavell, weer tot minister van buitenlandsche zaken zal worden benoemd. Ook eenige Engel sche bladen hebben dezer dagen een De materieele schade is zeer groot. Er zijn terstond strenge maatregelen genomen om met alle middelen van de militaire macht voortaan elke nieuwe poging tot schending van onze grenzen en tot het onder nemen van een aanval op ons ge bied te beletten. Commissies van deskundigen zijn uitgezonden om de herkomst van deze vliegtuigen aan de hand van ter plaatse verzamelde gegevens vast te stellen. Na dit onderzoek zal de regeering de noodige stap pen ondernemen, waartoe dit inci dent noopt. Krachtige luchtactie van beide zijden De correspondent van de „Vreme” te Gjevgjelija (het Zuidslavische grens station op het traject .SalonikiBel grado) meldt, dat gisteren de Grieksche zoowel als de Italiaansche luchtmacht tot krachtiger acties zijn overgegaan. Uit Saloniki wordt vernomen, dat zich van de bevolking der stad een panische angst meester heeft gemaakt en dat zij in scharen de stad verlaat. De Grieksche autoriteiten hebben een strenge verordening uitgevaardigd, vol gens welke alle eigenaars van winkels evenals .vooema (aoaa) fltsisv (Vrben) E N [HET NOORD GRIEKSCHE FRONT HOOF OWE GEN 'SPOORWEGEN -LANDGRENZEN 'NwSRcplj*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2