Het bombardement van Monastir De meeste Zwitsersche bladen Italië verboden Roosevelt’s derde ambts termijn ■I 1940. Donderdag 7 November. in Waar de hoop Frankrijk op was gevestigd van Democratische overwinning 39 48 staten van I Nd. 17719. in Waren het Engelsche vliegtuigen? Strenge verkeers- discipline geëischt De krijgsverrichtingen l VERDUISTEREN van 6.01 uur n.m. tot 8.48 uur v.m. Dokterstelefoon: voor in vijf wenscht Roosevelt geluk Deze 75 tons tanks waren de trots van het Fransche leger en de hoop van Frankrijk. Het gewicht komt Nieuwe militaire steunpunten de Vereenigde Staten Algemeene verduistering in Zwitserland Willkie nvpreen met drie volgeladen, groote goederenwagens. Deze geweldige oorlogsmonsters hebben echter den ahvv '-•* O i i-AT., ...«-rlAn /-Jz-» monhinno xrruzv»» ria x 7ruT»\i mot» Ir i n rr t/-ur aanval van. hot Duitsche leger niet tegen kunnen houden. Nu worden de- machines voor de verwerking tot schroot naar Duitschland getransporteerd. (Holland) „Is Zwitserland werkelijk neutraal vraagt de „Giornale d’Italia” Engelrh** vliegtuigen bij Berlijn teruggedreven Zware straffen voor overtreders het vooruitzicht gesteld 5 8 A 8 8 A 8 A X A Gistermorgen Zuidslavisch grond gebied opnieuw geschonden Maan: 7 Nov. op 3.04 n.m. 8 Nov. onder 1.40 v.m Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Ij. Stadspatiënten: No. 49 Engeland schiet Griekenland millioen pond voor De aanvallen op Londen Vliegtuig boven Gibraltar Grieken trekken terug aan het Epirusfront COURANT HAAGSCHE PRIJS DER AUVERTENTITV PRIJS DEZER COURANT: ge- afge- op te „Is Zwitserland het „Associated Press” meldt per radio uit Londen, dat daar als inleiding tot de gebruikelijke nachtaanvallen op de Britsche hoofdstad gisteravond reeds om half 7, kort na het invallen van de duisternis, de sirenes weerklonken. Kort daarop hoorde men de bomontploffin gen en het dreunen van het afweerge schut De verduisteringsvoorschriften Ook de verduistering van auto’s en rijwielen, waaromtrent in de verorde- Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad’ en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.—. zonder Modeblad f 3.75 Buitenland f9.—Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Officieel wordt te Londen medege deeld „Vijf millioen pond sterling zijn door de Britsche regeering als voor schot op financieele hulp ter beschik king van de Grieksche regeering steld”. Bij de nieuw te bezetten 34 gouver neursposten is de uitslag van de stem ming ten deele nog onbeslist. In Mas sachusetts nam de telling der stemmen dergelijke vormen aan, dat de nog on getelde stemmen onder bewaking van politie geteld moesten worden. Tot dus ver zijn 11 democratische en 10 repu- blikeinsche gouverneurs gekozen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjeiaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 8 ct. buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ning nr. 34 (Verordeningenbl. pag. 131) nauwkeurige bepalingen zijn uitge vaardigd. laat veelal nog te wenschen over. Naast het onvoldoende verduis teren van voertuigen is het natuurlijk ook verboden voertuigen en rijwielen geheel zonder verlichting aan het ver keer te doen deelnemen of op den rij weg of op het trottoir te parkeeren. Een officieel communiqué De Zuidslavische dagbladen publicee- ren een officieel communiqué over het bombardement op Monastir. Eenige bommen kwamen neer bij het Italiaan- sche consulaat, zonder het te treffen, andere bij hotel Kazina en bij het vliegveld der stad. Men wacht dé resultaten af van het werk der commis sie van onderzoek. De maximum snelheden voor automobilisten Den autorijder zijn bij de verorde ning nr. 73 (Verordeningenblad pag- 236) de toegelaten maximumsnelheden nauwkeurig voorgeschreven. Zij be dragen binnen de bebouwde kommen voor alle soorten auto’s 40 k m. per uur. Buiten de bebouwde kommen als mede op speciale autowegen is de ma- ximum-snelheid voor personenauto’s, die met inbegrip van den chauffeur ten hoogste acht personen mogen ver voeren, en voor motorrijwielen met of zonder zijspan 80 k.m. per uur, terwijl andere auto’s slechts een snelheid van 60 k.m. per uur mogen hebben. Ondanks deze duidelijke bepalingen moet men steeds nog opmerken, dat veel autorijders zich aanween waanzin nig voortrazen schuldig maken. Daar tegen zal in de toekomst met de scherpste straffen en politiemaatrege len worden opgetreden. De verslagen candidaat Willkie heeft Roosevelt het volgende telegram gezon den: „Hartelijke gelukwenschen bij uw herkiezing als president van de Ver eenigde Staten. Ik weet, dat wij er bei den dankbaar voor zijn, dat zoovele Amerikaansche burgers aan de stem ming hebben deelgenomen. Ik wensch u Persoonlijk in ieder opzicht het beste". Uit Rome meldt het D.N.B. Tot nadei order is de verkoop van Zwitsersche bla den in Italië verboden. Slechts de „Neue Züricher Ztg.”, de „Basler Nachrichten” en de bladen uit Tessino zijn van dit ver bod uitgezonderd. Van welingelichte zij de wordt medegedeeld, dat de maatregel wordt gemotiveerd met de onvriendelijke houding van de Zwitsersche pers, en in het bijzonder van de bladen uit West- Zwitserland, ten aanzien van het Grieksch-Italiaansche conflict. Naar aanleiding van het verbod van Zwitsersche bladen constateert de „Gior nale d’Italia”, dat de Zwitsersche pers bijna zonder uitzondering uiting heeft gegeven aan haar voldoening over den Griekschen tegenstand. In het algemeen stonden tegenover een bericht uit Itali- aansche bron 6 of 7 berichten van En- gelschen of Griekschen oorsprong of van een Amerikaansch agentschap, waarin over de operaties de meest dwaze mede- deelingen werden gedaan. Het is. aldus het blad, niet de eerste keer, dat men zich bezig houdt met de houding van Zwitserland en vooral van zijn pers, die op de as-mogendheden wel een weinig duidelijken en overtuigenden indruk moet maken. Met het oog op de partijdigheid van vrijwel de geheele Zwitsersche pers, moet thans openlijk de vraag gesteld worden„Is Zwitserland werkelijk neutraal?” .Enkele Britsche vliegtuigen hebben hedenmorgen vroeg getracht, de Rijks- hoofdstad aan te vallen. Zij werden door den krachtigen afweer gedwongen om te keeren voor zij bommen konden uitwerpen. Het Zwitsersche legercommando deelde mede, dat in overeenstemming met den bondsraad bevel is gegeven tot algemeene verduistering, te beginnen 7 November 1940 voor het geheele gebied van Zwit serland. De verduistering zal tot nader order iederen avond volgens voorschrift van 10 uur af worden uitgevoerd en zal duren tot de ochtendschemering. In verband hiermede wordt door den staf van het leger de volgende verklaring gegevenTot dusver werd de normale verlichting gehandhaafd om het Zwitser sche gebied des nachts te kenmerken en op die wijze er toe bij te dragen, dat ons luchtruim gerespecteerd werd door de vliegers der oorlogvoerende landen. De normale verlichting dient echter even eens ter orienteering van de piloten, wan neer die besloten hebben zich niet te be kommeren om de Zwitsersche neutrali teit. De schendingen van ons luchtruim die zoojuist zijn voorgekomen, en die met gelijkblijvende weersomstandigheden ook herhaald kunnen worden, maken ’t daar om noodzakelijk, een andere methode toe te passen. Het lijkt derhalve noodig de verduistering te bevelen tot nader or der. Zwitserland neemt dezen maatre gel en de daaruit voortvloeiende risico’s op zich, omdat het de vergemakkelijking van oorlogshandelingen van welken aard ook, wil verhinderen. De „New York Times” meldt uit Washington, dat spoedig de totstandko ming te verwachten is van een accoord tusschen de Vereenigde Staten en de Midden-Amerikaansche landen, waarbij aan de Vereenigde Staten wordt toege staan, lucht- en vlootbases dezer landen te gebruiken, in geval dit in het belang der verdediging van het Westelijk half rond wordt noodig geacht. De vliegvel den en marinebases zouden door de na ties. waaraan zij toebehooren. zelf be stuurd worden. De Vereenigde Staten zouden technische adviseurs ter beschik king stellen. Eveneens luchtafweerge schut en ander verdedigingsmateriaal, zoodra de wapenproductie van Amerika dit mogelijk maakt. Het blad meldt voorts, dat de Vereenigde Staten aan de overige Amerikaansche staten beloofd hebben, dat ook deze gebruik mogen ma ken van de onlangs door Engeland ver pachte militaire bases op het Westelijk halfrond. De gevoerde onderhandelingen betreffende het bedoelde accoord met de verschillende Amerikaansche staten ma ken goede vorderingen. De onderhande lingen met de Dominicaansche republiek zijn op het punt te worden afgesloten. De wielrijders Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den rijweg houden. Zij mogen slechts ten hoogste met tweeën naast elkaar rijden. Maar het inhalen is slechts aan één wielrijder tegelijk geoorloofd. Voortdurend naast een an der voertuig te rijden, in het bijzonder naast een tram, en ook het hangen aan voertuigen is verboden. Fietsers, die van richting willen veranderen of hun richting willen houden, moeten dit den anderen weggebruikers tijdig en duide lijk doen blijken. Het uitsteken van de hand ontheft echter den wielrijder niet van den plicht tot voorzichtigheid. Ten slotte moeten fietsers voorhanden en in behoorlijken staat verkeerende fiets paden ook werkelijk gebruiken. De commissaris-generaal voor open bare veiligheid, de hoogere SS- en po litieleider bij den Rijkscotnmissaris voor het bezette Nederlanduche gebied acht zich verplicht in het bijzonder den automobilisten en den wielrijders nog maals met de meeste klem de nood zakelijkheid van naleving van de uitge vaardigde verkeers- en verduisterings- bepalingen onder het oog te brengen. Zoowel de autorijder als de wiel rijder moet zich, evenals iedere deel nemer aan het openbare wegverkeer, zoo gedragen, dat het verkeer niet in gevaar kan worden gebracht. Zij moe ten zich zoo gedragen, dat niemand an ders schade lijdt of meer hinder of overlast ondervindt, dan de omstandig heden vereischen. Tweemaal werd te Bitolj (Monastir) luchtalarm gegeven. Italianen in Griekenland mishandeld De met den diplomatentrein uit Grie kenland te Belgrado aangekomen Ita lianen verklaarden, dat de toestand in Griekenland chaotisch is. Naar Stefani in dit verband meldt, vlucht de Griek sche bevolking overal uit de steden naar het platteland, vooral in Zuide lijke richting, alsmede naar Athene, dat tot dusver nog geen Italiaansche luchtaanvallen te verduren heeft ge had. De Italiaansche vluchtelingen ma ken melding van mishandeling hunner landgenooten door de Grieksche bevol king. Volgens de mededeelingen van deze vluchtelingen heeft de opgehitste volksmenigte geprobeerd de woningen en zaken van de Italianen in geheel Griekenland, alsmede Italiaansche scholen en zelfs consulaten te bestor men. In Piraeus moest de Italiaansche consul met een revolver in de hand aytr consulaat tegen een woedende volksmenigte verdedigen. Op Kreta gelukte het een inspecteur van de fas cistische organisatie met een handvol zwarthemden het huis der fascio te verdedigen tegen een stormloop der menigte. Ook in andere plaatsen spelen zich dergelijke tooneelen af. Talrijke Italianen is het gelukt in de gebouwen van het Italiaansche gezantschap te Athene te vluchten. Zij konden met den diplomatentrein naar het vader land terugkeeren. De overige Italianen zijn gearresteerd en in concentratie kampen ondergebracht, die meestal in de onmiddellijke omgeving van mili taire centra en voor den oorlog belang rijke installaties zijn aangelegd. Weer vreemde vliegtuigen boven Zuid-Slavië De Zuidslavische militaire autori teiten deelen mede, dat gistermor gen 2 maal een reeks vreemde vliegtuigen in de nabijheid van het Prespan-meer over de Zuidslavi sche grens is gevlogen. Sinds gis termiddag onderhouden Zuidslavi sche jachtvliegtuigen langs den ge- heelen Zuidslavisch - Albaneesche grens een patrouilledienst en ope nen terstond het vuur op ieder vliegtuig, dat het grondgebied schendt. Zullen de Italianen de Grieksche vestingwer ken omtrekken United Press meldt uit RomeIn militaire kringen alhier verluidt, dat de vestingwerken, die ten deele nog in handen der Grieken zijn, reeds gevaar loopen omtrokken te worden. De Griek sche verdediging zou dan nog slechts de mogélijkheid óverblijven zich de voordeelen ten nutte te maken, die het moeilijke bergachtige terrein biedt. Dit zou dan echter het begin van de be slissende nederlaag van Griekenland worden, dat dan niet meer in staat zou zijn urnstigen tegenstand te bieden. De in het legerbericht vermelde nauwe samenwerking tusschen leger en luchtmacht wijst er op, dat de Italia nen in Griekenland dezelfde tactiek volgen als in den Ethiopischen veld tocht en als ook in den Spaanschen burgeroorlog is toegepast, om de ter- reinmoeilijkheden meester te worden. Dit beteekent, dat in bepaalde gevallen de artillerie vervangen wordt door sterke eskaders zware bommenwerpers om tegenstandshaarden van den vija-d te bestrijden. De Italianen hebben in dezen strijd weliswaar veel artillerie ingezet, maar het is gebleken, dat op ongunstig terrein sommige punten niet bescheten kunnen worden. Deze wor den dan door bommenwerpers aange vallen. Al dere bepalingen hebben natuur lijk een zekeren tijd noodig gehad om in te burgeren. Daarmede werd tot nu toe ook door de politie reke ning gehouden. Van nu af echter moeten deze voorschriften aan een ieder bekend zijn en door ieder nauwgezet in acht worden genomen. De politieele en justitieele autoritei ten hebben dan ook instructie ont vangen van nu af aan met de streng ste straffen en de scherpste politie maatregelen tegen een ieder treden, die meent deze voorschriften te kunnen veronachtzamen. In de toe komst kan daarom degene, die de uitgevaardigde verkeers- en verduis- teringsvoorschriften niet of niet vol doende in acht neemt, noch op tege moetkoming noch op genade van de zijde der justitie en politie rekenen. Moge iedere autorijder en wielrijder deze laatste aanmaning ter harte nemen Zuidslavische minister van oorlog afgetreden A A A A A A A A A 8 A 8 A X A X A A X 8 Stefani meldtTe Belgrado is in een communiqué over het luchtbombarde ment op Monastir bekend gemaakt, dat er dooden en gewonden zijn gevallen onder de bevolking van deze stad in het Zuiden van Zuid-Slavië. Volgens in ons bezit zijnde vast staande gegevens aldus vervolgt dit persbureau blijkt, dat de aanvallen de vliegtuigen Engelsche toestellen wa ren, en wel van het type Blenheim. Van Britsche zijde heeft men een pro pagandistische poging niet achterwege gelaten om het schandelijke bombarde ment aan Italië toe te schrijven. Het ging daarbij echter om een zeer on handige poging, aangezien de Engelsche omroep zich beriep op de enkele getui genis van een niet best bekend staan- den Amerikaanschen journalist, die waargenomen zou hebben, dat de vlieg tuigen van het type Fiat Br 20 waren. Het is algemeen bekend, dat de vlieg tuigen van het type Fiat Br 20 toe stellen zijn met 2 staartdragers, ter wijl de vliegtuigen, die Monastir heb ben gebombardeerd er maar één had den, zooals zij, die het bombardement hebben bijgewoond, eenstemmig ver klaren. Italië heeft denzelfden dag slechts één bombardement uitgevoerd in de omringende gebieden, n.l. op Flo rina. De Italiaansche autoriteiten zijn in het bezit van foto’s van de vlieg tuigen, die zonder een mogelijkheid van twijfel bewijzen, dat het bereikte doel inderdaad Florina was, een stad die trouwens gemakkelijk te herkennen is, gezien haar ligging nabij meren en andere karakteristieke punten. Hieraan moet worden toegevoegd, dat het Ita liaansche bombardement op Florina uitgevoerd is om 4 uur 30 n.m., terwijl de berichten uit Monastir melden, dat het bombardement om 1 uur n.m. is uitgevoerd. Het bombardement van Bitolj (Mo nastir) heeft onder de bevolking van Zuid-Servië groote verbittering en op winding veroorzaakt. De „Politika” merkt naar aanleiding van het gebeur de op, dat men geen motieven kan vinden voor een aanval op de vreed zame bevolking van een Zuidslavische stad, die wegens de totale verrassing van den aanval er in het geheel niet toe kwam, zich in veiligheid te bren gen. In het geheele land hebben de slachtoffers van Bitolj smart en deel neming gewekt. <r De Zuidslavische minister van oor log, generaal Milan Neditsj, is treden. Tot zijn opvolger is benoemd de reserve-generaal Peter Pesjitsj, die reeds in handen van ministerpresident Zwetkowitsj den eed heeft afgelegd. Pesjitsj was reeds in de jaren 1922 1924 minister van oorlog en was een van de naaste medewerkers van koning Alexander. mannen. Na een tusschentijdsche telling om 11 uur gisteravond (New Yorksche tijd) beschikte men over de uit slagen van 118.001 der 127.245 kies districten. Roosevelt had toen 25.694.747 stemmen verkregen en Willkie 21.427.832. Van de in den Senaat te bezetten 36 zetels verkregen de democraten er 22, de republikeinen 12 en de progres- sieven 1. Omtrent één zetel is de be slissing nog niet gevallen. Van de 435 zetels in het Huis van afgevaardigden verkregen de democraten er 261, de republikeinen 160, de arbeiderspartij, de onafhanKelijken en de progressieven elk 1. Van 11 zetels is nog niets be kend. Het D.N.B. meldde hedenmorgen uit New YorkHet tellen der stemmen is nog steeds niet afge- loopen. In den tot nu toe vastge- slelden uitslag zal echter nauwe lijks nog belangrijke wijziging ko- men. Derhalve heeft Roosevelt de overwinning behaald in 39 bonds staten met de stemmen van 468 kiesmannen, o.a. in de staten Michi gan, Wisconsin en New Jersey, waarom tot het laatste oogenblik toe gestreden is. Willkie zegevierde in 9 staten na melijk in Colorado. Indiana, Iowa, Kansas, Maine, Noord - Dakota, Zuid-Dakota, Vermont en Nebraska met de stemmen van 63 kies- Gistermiddag is in de nabijheid van Gibraltar een vliegtuig waargenomen. Te Gibraltar worden thans ook alle ver pleegsters geëvacueerd. Zij zullen door militaire ziekenverplegers worden ver vangen. De „Politika” en de „Vreme” melden eenstemmig van de Grieksch-Zuidslavi- sche grens, dat de gevechten aan het Macedonische front gisteren voortdu rend aan felheid toenamen. De Italiaan sche luchtmacht heeft de Grieksche stellingen met succes gebombardeerd. De Grieksche generale staf heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de Grieksche troepen op den linkervleugel aan het Epirusfront zijn begonnen te rug te trekken. Nader meldt de „Politika”, dat de Grieken ook op Macedonisch gebied alle bruggen, alsmede alle belangrijke wegen ondermijnd en talrijke tankver- sperringen hebben opgericht. Lerin is gisteren 4 maal door de Italianen ge bombardeerd. De „Vreme” meldt, dat de Italianen de Grieksche stellingen aan het Mace donische front met zeer goed gericht vuur hebben bestookt. De Grieken heb ben de inwoners van verscheidene dor pen naar het achterland overgebracht.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1