De economische positie Italië van GEMENGD NIEUWS KOOPÏ NU R[EO$ VOOR $1. NICOLUS 'n J. v. Willigen en Zonen „DE IUWELIERS VAN 1888” NnrVpi«* Hein- iinri/Paesage nUlAZoutmanstr. iJUlIl Spuiatr. zee over Amerika De oorlog ter Voedingstoestand over het algemeen goed Persstemmen en indruk ken over de verkiezing van Roosevelt en de Fransche HAAGSCHE COURANT Dnnderda? 7 Nov. 1940 le bl. meer SPANJE. RUSLAND. VEREENIGDE STATEN ENGELAND pag. 2 -m- Engelsche koopvaardijvloot verloor reeds meer dan 7 millioen b.r.t. Wat ió een teven uMaïd? Minstens 'n afdoe.id HEEMAF RICHT-EN GELEIDÉLICHTI FRANKRIJK. Voor de politieke houding van Duitschland van geen belang New Deal-politiek weer voor 4 jaar verzekerd Brandstoffenvoorziening de netelig ste kant van het bedrijfsleven Een beschouwing van Karl Megerle DUITSCHLAND. Radiotoespraak van Willkie gedrukt bloeiend aandacht Se- verzekering, een als overeen- volkeren tegen i ver- Lu- igeko- :d ooi? een delegatie der fascistische jeugd ver- Engelsch en Zweedsch schip gezonken. Acht en twintig overlevenden van het Engelsche wachtschip „Kingston Shop girl”, dat ter hoogte van Huelva is ge torpedeerd en gezonken, zijn in Gibral tar aangekomen aan boord van een En- gelsch schip, nadat zij door een Spaan- sche tankboot opgepikt waren. Drie opvarenden worden vermist. Op het eiland St. Miguel is een red dingboot met 10 overlevenden van het Zweedsche vrachtschip „Meggi” (1583 brt.) geland. Het schip was 6 dagen ge leden in de nabijheid van de Azoren vergaan. DE JOODSCHE ZAKEN TE PARIJS Vóór 31 October moesten alle Joodsche zaken te Parijs een bord buiten aan brengen met het opschrift „Joodsche zaak”. De uitwerking is verrassend, meldt het D.N.B. Over een straatlengte van nauwelijks 200 meter kan men niet minder dan 16 Joodsche zaken tellen. Tal van Joden probeeren de verordening over de kenmerking van hun zaken te verzwakken door onder het gele plakkaat met het op schrift „Joodsche zaak” een tweede nog grooter biljet aan te brengen, waarop zij vermelden van zuiver Fransche af stamming te zijn en in den wereldoorlog onder Fransche vlag gestreden te hebben. Weer anderen probeeren zich te bedienen van hun christelijken bedrijfsleider als visitekaartje. Zeer talrijk zijn de Joodsche zaken vooral in de wijk rondom de opera, waar Engelsche firma-betitelingen de voorrang hebben. Om maar niet te spreken van de echte ghetto-wijken, waar van 10 winkels minstens 9 in Joodsche handen zijn. Met stelligheid kan men ver wachten, dat het aantal gele plakkaten nog zal toenemen, want nog tal van twijfel gevallen moeten onderzocht worden, waar- werd gedood en een aantal reizigers ge wond. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht. Het ongeval geschiedde in de duisternis. In het Duitsche Weermachtbericht van gisteren werd nog gemeld: „De marine heeft in de beide vorige maanden den handelsoorlog tegen En geland met toenemend succes gevoerd. Ook het luchtwapen heeft naast zijn voornaamste taak, t.w. de aanvallen op het Britsche eiland, de beide laatste maanden ook aanvallen gedaan op tal rijke schepen en convooien. In de maan den September en October werd aan vijandelijke scheepsruimte of aan scheepsruimte, die door den vijand ge bruikt wordt, tot zinken gebracht: 1.308.600 b.r.t., waarvan door duikboo- ten alleen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn sinds het begin van den oorlog in totaal 7.162.200 b.r.t. vijandelijke of den vijand nuttige scheepsruimte vernietigd- Hier aan hebben deelgenomen: strijdkrachten boven water met 1.810.000 b.r.t., duik- booten met 3.714.000 b.r.t., formaties van het luchtwapen met 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zijn de verliezen aan vijandelijke oorlogssche pen en oorlogsvaartuigen, alsmede de verliezen der vijandelijke en voor Enge land nuttige neutrale koopvaardijsche pen als gevolg van mijnen of van het luchtwapen of van beschieting door kustbatterijen. De totale verliezen van den vijand sinds het begin van den oor log zijn dus nog aanzienlijk grooter, te meer daar de zwaar beschadigde sche pen het luchtwapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koop vaardijschepen met meer dan 3 millioen b.r.t. grootendeels ernstig getroffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan echter worden aangeno men, dat een deel van deze gehavende schepen de thuishavens niet meer heeft bereikt of niet meer hersteld kon wor den. ig. De staat New democraten „ver overd”, zoo meldt het D.N.B. democrati sche voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van den naat, is herkozen. Amerikaansche bladen over Roosevelt’s overwinning Een deel van de New Yorksche bla den brengt het standpunt naar voren, dat men thans, zelfs wanneer men het niet eens behoeft te z(jn met den uitslag, de gelederen aaneen moet sluiten tegenover de Amerika van buiten bedreigende ge varen Andere bladen zijn sceptisch en vragen hoe het land de verbreking van een oude traditie, volgens welke geen president voor de derde maal mag wor den gekozen, in laatste instantie zal op nemen. Tegelijkertijd wordt hier en daar uitdrukking gegeven aan ongerustheid over de concentratie van de volledige macht op een „onvervangbaren man”. Overwegend komt echter ook in leiden de republikeinsche organen de gedachte tot uitdrukking, dat de verkiezing fair verloopen is en dat het resultaat daar om geëerbiedigd moet worden als uit drukking van den volkswil. HET VERZOEK OM UITLEVERING VAN MME. LUPESCU De „Daily Mail” verneemt van haar correspondent in Lissabon, dat exkoning Carol Dinsdag in Madrid bekend ge maakt heeft, dat hij reeds eenige jaren geleden madame Lupescu in Londen ge huwd heeft. Koning Carol trachtte ver geefs een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, Suner, te ver krijgen. teneinde te protesteeren f het uit Roemenië binnengekomen zoek om uitlevering van madame pescu. verkiezingspropaganda, onthul len zij de werkelijk gevoelens van de groote massa der Amerikanen. De Italiaansche bladen besteden weinig aan de herkiezing van Roose velt. De „Popolo di Roma” wijst er op, dat Roosevelt zijn best gedaan heeft, voor zijn verkiezingsdoeleinden den oor logstoestand uit te buiten door zich op te werpen tot democratisch kampioen tegen de totalitaire staten. Willkie heeft trou wens hetzelfde gedaan en de beide candi- daten waren het eens over een anti-tota- litair program en over de noodzakelijk heid van bewapening en hulpverleening aan Engeland. Beiden hebben overigens iedere rechtstreeksche deelname van het Amerikaansche volk aan den Europee- schen oorlog uitgesloten. Het blad ver klaart verder, dat de verkiezingsstrijd, die tot de overwinning van den democra- tischen candidaat heeft geleid, aan de verkiezing van Roosevelt iedere interna tionale beteekenis heeft ontnomen, daar hij niet gegrond was op tegengestelde buitenlandsch-politieke motieven. Het blad besluit Wij hebben goede redenen om aan te nemen, dat het Amerikaansche volk den vrede wil en dat het in de beide tegengestelde kampen gestemd heeft in het teeken van den vrede. De „Messagero” wijst er op, dat de verkiezingsstrijd, wat de binnenlandsche politiek betreft, gegrond was op de te genstelling tusschen aanhangers en tegen standers van de -,,New Deal” en dat de verkiezing van Roosevelt beteekent, dat ook in Amerika de klassieke denkbeelden van het economische liberalisme snel aan beteekenis verliezen. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek waren de verklaringen der beide candidaten daarentegen absoluut gelijk en gelijkelijk gaven zij uiting aan den wensch, Amerika buiten het conflict te houden, Dat bewijst, dat de Amerikaan sche openbare meening geen gevaarlijke avonturen wil en niet degenen wil vol gen, die trachten haar steun te verkrij gen ten gunste van Engeland, noch de raadgevingen van een aan de Joden on derworpen plutocratie. Japansch commentaar De buitenlandsche politiek van Japan zal niet beïnvloed worden door de her kiezing van Roosevelt, aldus wordt, vol gen? Domei, in politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze kringen ver wacht men geen verandering in de te genwoordige houding der Vereenigae Staten. Hierdoor blijven, zoo wordt ver klaard, de handelsbetrekkingen van Ja pan met de Vereenigde Staten ook in de toekomst gespannen. Japan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tienjarenplan voor de samenwerking van het Japansche, Chineesche en Mandsjoerijsche economi sche leven, GROOTE BESTELLING VAN VLIEG TUIGMOTOREN Het ministerie van oorlog heeft bij de Ford Motor Company vliegtuigmotoren besteld tot een totaal bedrag van 122,3 millioen dollar. DE ’’BÉARN” TE CAYENNE Volgens United Press zou het Fransche vliegtuigmoederschip „Béarn” met in de Vereenigde Staten vervaardigde vliegtui gen aan boord, van Martinique komend, in Cayenne zijn gearriveerd. Het is nog niet bekend, of het hier gaat om de toe stellen, die sedert maanden op Marti nique wachtten op het transport naar Frankrijk en die door de Amerikaansche regeering teruggevorderd zouden zijn. MANOEUVRES VAN DE VLOOT Schepen van het Fransche Middel- landsche-Zee-eskader hebben, volgens een bericht uit Vichy, manoeuvres ge houden aan de kust van Zuid-Frankrijk. Admiraal Darlan toonde zich zeer vol daan over het verloop. Op 20 Januari aanvaarding van den derden ambtstermijn De Amerikaansche grondwet, dateerend uit 1787, schreef in verband met de toen bestaande vervoermiddelen lange tusschenpoozen voor tusschen het opma ken van de candidatenlijsten en de ver kiezingen. De eerste Dinsdag na den eer sten Maandag in Novefnber, was bestemd als verkiezingsdag, n.l. voor het aanwij zen van de kiesmannen of electoren, die op hun beurt den 16en December den president en den vice-president kiezen. Op 9 Januari 1941 worden de stembrief jes der kiesmannen geopend door den president van den Senaat, waarna hij den uitslag bekend maakt en de president of ficieel is gekozen. Op 20 Januari d.a.v. aanvaardt deze dan zijn nieuwe vierjarige ambtstermijn. Heden geëtaleerd, bij Van Reeuwijk’s Maatschappij voor Woning inrichting, Nw. Binnenweg 30, Rotterdam, prachtige Engelsche Huis kamer. met zeer voornaam cachet eerste klasse fabrikaat 298. Slachtoffer der duisternis Sedert eenige dagen reeds werd ccn bewoner van den Adelaarsweg te Amster dam, 41 jaar oud, vermist. Thans is het levenlooze lichaam van het slachtoffer bij de Willemsluizen opgehaald. De man moet door de duisternis misleid te water zijn geraakt. BOTSING TUSSCHEN PASSAGIERS- EN GOEDERENTREIN. Bij Gretna zijn een goederentrein en een passagierstrein met elkaar in botsing gekomen, waarbij 2 personen gedood en 16 gewond zijn, alsmede een aantal rei zigers lichte verwondingen opliep. Een trein van Londen naar Perth ge raakte in botsing met een goederentrein Een der locomotieven sloeg over den kop en enkele wagens ontspoorden. De ten der van den goederentrein werd in elkaar gedrukt en een aantal andere wagons be schadigd. De machinist van den passagierstrein Nu Italië zijn eersten oorlogswinter te gemoet gaat is het van belang te weten hoe het met de economische pos'itie van dit land, is gesteld. Vooropgesteld moet worden, dat Italië 4 jaar lang, dus sinds de Volkenbond tot de sancties besloot, in alle bedrijfstakken de strengste autarkie heeft ingevoerd teneinde den invoer tot een minimum te beperken, hetgeen dien de te geschil en door onderzoek van den bodem en stijging der productie op het gebied van vervangings- en kunststoffen- alsmede door een intensief gebruik van afval en door den strijd tegen verspilling. Het meest zichtbare succes heeft hét autarkische streven behaald in de pro ductie van broodgraan. Door de voortdu rend grootere oogstresultaten kan Italië thans in zijn eigen behoefte aan brood graan voorzien. Tegenover een tekort aan haver en gerst staat een overschot aan rijst, waaruit ook alcohol voor motor brandstof gewonnen wordt. Aardappelen en groente worden in voldoende hoeveel heid opgebracht. De vleeschproductie blijft beneden het normale verbruik en moet deels vervangen worden door kaas, eieren, visch en wild. Voorts is er gebrek aan vet, olie, suiker en koffie. De koffie is geheel aan den handel onttrokken, daar de beschikbare voorraden ter beschikking van ’t leger gesteld zijn. Afgezien van kof fie, die dus van de spijskaart geheel verdwe nen is, zijn in Italië slechts de volgende levensmiddelen gerantsoeneerdsuiker, vet en boter, spijsolie en zeep. Vleesch en suiker worden slechts 3 dagen per week verkocht. Over het algemeen kan de voedingspositie van Italië goed genoemd Geen verrassing te Rome De herkiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche krin gen, die dit resultaat hadden verwacht, meldt Stefani. Italië behoudt een objec tieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaan sche kiezers. Alen merkt echter op, dat wanneer Roosevelt een meerderheid ver wierf, hij heeft moeten verklaren, even als zijn mededinger, dat Amerika zou voortgaan Engeland te helpen, maar zijn neutraliteit zou handhaven. Aangezien deze verklaringen zijn afgelegd om rede nen van verkiezingspropaganda, onthul- PÉTAIN WEER IN VICHY TERUG Naar uit Vichy gemeld wordt is maar schalk Pétain hedenochtend van zijn in spectiereis naar Toulouse en Montauban teruggekeerd. Te Toulouse heeft de maar schalk gisteren een korte toespraak ge houden en medegedeeld, dat eerlang zal worden overgegaan tot het instellen van Fransche provincies, ter vervanging van het stelsel der departementen. In dit ver band verklaarde hij, dat hij gelijk met de oude provincies haar eeuwenlange tradi ties weer wil laten herleven. HERDENKING VAN DE REVOLUTIE In den groqten schouwburg te Moskou is gisteravond ter gelegenheid van den 23sten verjaardag der bolsjewistische re volutie een officieele plechtigheid gehou den. Aanwezig waren alle leidende staats lieden van de sovjet-Unie met Stalin aan het hoofd, voorts de leden van de regee ring en de maarschalken. De feestrede werd gehouden door den voorzitter van het presidium van den oppersten sovjet der U.S.S.R., Kalinin. Deze wees in de eerste plaats op de eco nomische prestaties van de sovjet-Unie in het afgeloopen jaar en op de uitbrei ding van het gebied der Unie. Hij ver klaarde, dat de oorlog tusschen de lei dende Europeesche mogendheden voort duurt en die in het Verre Oosten reeds het vierde jaar ingetreden is, zoodat vrij wel de geheele wereld zich in oorlog be vindt en eigenlijk alleen de sovjet-Unie een strenge neutraliteit handhaaft. Onder de huidige internationale omstandigheden is het de taak van den sovjet-burger, de economische en militaire macht van zijn land te versterken. Na Kalinin’s rede brachten de toehoorders Stalin een lang durige ovatie. LEGERORDER VAN TIMOSJENKO Ter gelegenheid van den 23sten ver jaardag der bolsjewistische revolutie, heeft de volkscommissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, een legerorder Uitgevaardigd. Daarin wordt o.a. gezegd Het 23ste jaar van de bolsjewistische revolutie valt samen met een buitenge woon gespannen internationalen toestand. De tweede imperialistische oorlog neemt steeds grooteren omvang aan en tast steeds nieuwe gebieden en volkeren aan. De rol der sovjet-Unie bij de beslissing van de internationale problemen is on metelijk toegenomen. Voortgaande, spreekt de legerorder over de aansluiting in het afgeloopen jaar van de nieuwe gebieden aan de sovjet- Unie. Deze heeft thans vasten voet ge kregen aan de Finsche Golf, benevens aan de Oostzee en aan den Donau. Het roode leger mag zich echter niet tevre den stellen met wat reeds bereikt is. In tegendeel, het gaat er om, de „grootste waakzaamheid aan den dag te leggen en in voortdurende gereedheid tot mobilisa tie te blijven”. Zilveren poederdoos servetband cigaretten etui potlood aansteker toilet garnituur bonbonschaaltje bloemvaasje kandelaar Uw Sint Aiicolaag-geschenk willen we gaarne voor U bewaren en op 5 Dec. aan het opgegeven adres in speciale verpakking bezorgen. RUIME SORTEERING Bl| Poolsche niemand durfde betwijfelen, spraken een even dui delijke taal als het nieuwe Potocki-docu- ment. en de passage in de rede van Ken nedy, waarin hij openlijk toegeeft, dat men in München slechts tijd heeft willen winnen om dan met geweld van wapens de „vergissing” van München weer goed te maken en in samenspel tusschen de geallieerden en de Vereenigde Staten zijn wil op te leggen. Megerle citeert dan de belangrijkste passages van het Poolsche diplomaten rapport d.d. 21 November 1938 om de geheele misdadige lichtvaardigheid te doen begrijpen, waarmede eerst Polen en vervolgens Frankrijk opgeofferd werden aan den haat tegen de krachten der nieuwe orde”, zoomede die uit de rappor ten van Potocki omtrent zijn besprekingen met Bullitt op 16 en 22 Januari 1939. In Februari 1939 rapporteerde de Pool sche ambassadeur te Parijs dat bij de volgende indrukken had gekregen uit een bespreking met Bullitt: Men kan de deelneming der Vereenig de Staten aan den oorlog aan den kant van Frankrijk en Engeland voorzien, na tuurlijk eerst eenigen tijd na het uitbre ken van het conflict. Bullitt heeft dit als volgt tot uitdrukking gebracht: ’Mocht een oorlog uitbreken, dan zullen wij stellig niet in den aanvang daaraan deel nemen, maar wij zullen hem beëindigen” Dit was het standpunt van toonaange vende kringen in Washington. Frankrijk kan en mag zoo heeft Bullitt verklaard, zelfs geen schijnbare concessies doen. Wanneer Engeland niet met de politiek van weerstand meezwenkt, heeft Washing ton de beschikking over zeer doeltreffende middelen om Engeland daartoe te dwin gen. Alleen het dreigement van toepas sing dezer middelen zal wel voldoende zijn om Engeland af te houden van een com promis. In Maart 1939 bracht Lukasiewicz uit Parijs rapport uit over een nieuw on derhoud met Bullitt, waarin hij den Ame- rikaanschen ambassadeur er voor wint, Engeland aan te sporen tot „daden”, zooals mobilisatie van de vloot, invoering van den dienstplicht enz. Wederom gaf Bullitt de dat men in Amerika de middelen had om Engeland er toe te dwingen en dat men deze middelen zou mobiliseeren. In een rapport van den Poolschen ambassadeur in Londetn Raczynski, wordt deze tot den oorlog wrijvende activiteit van Ame rikaansche diplomaten bevestigd. Deze mannen en namen behooren dus tot de „meest toonaangevende persoon lijkheden” die Bonnet de hulp van Ame rika hebben beloofd, om Frankrijk aan te moedigen in den oorlog te trekken. Bonnet heeft hen niet geloofd, maar Da- ladier, Reynaud, en anderen, die Frank rijk vervolgens in het ongeluk stortten, wel. Dat zijn die hoogst belangrijke „bui tenlandsche invloeden”, waarover de Fransche pers in haar commentaren op het interview met Bonnet schrijft. Evenals Kennedy, München uitlegde, als tijdwinst, zoo spreekt hij thans van _,En- geland’s dapperen strijd, die ons tijd geeft om ons voor te bereiden. Voor te bereiden, waarvoor? Voor datgene wat Bullitt indertijd den Polen en Frankrijk heeft gezegd? Het Amerikaansche volk, daarin heeft Bonnet gelijk, wenscht op recht den vrede en zou de Duitsch-Fran- sche overeenstemming als beslissende Semi-officieel wordt uit Berlijn ge>- meld, dat het resultaat der Amerikaan sche presidentsverkiezingen in politieke kringen aldaar volkomen zakelijk en koel wordt beoordeeld. Men herinnert er aan, dat er steeds de nadruk op gelegd is, dat de regeeringsvorm, de aard der regee ring en ook de verkiezing van een presi dent der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaansche aangelegeheid is. De groote deelneming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wilhelmstrasse als een bewijs voor het feit, dat het Ameri kaansche publiek sterk onder den indruk is van de vraag, of al of niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. Evenals steeds zoo verklaart men hier verder, be schouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in ver band staan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnenlandsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche rijk geen bijzonder belang hebben. In het algemeen verklaren de Duitsche bladen, dat Duitschland geen reden heeft, op het gebied der buitenlandsche politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan, dat de beide candidaten niet verschilden in hun houding tegenover den oorlog en de oor logvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken voor steun aan Enge land, maar ook tegen deelneming aan een oorlog. In een korte radiotoespraak verklaar de Willkie gisteren, dat hij den uitslag van de verkiezing zonder bitterheid heeft aanvaard. De keuze van het volk bewijst de „levenskracht van de demo cratische beginselen en het vertrouwen in het tweepartijen-stelsel”. Hij bedank te de duizenden, die hem hebben ge steund. Ik weet, zei hij, dat millioenen Amerikanen verder zullen werken voor de eenheid van het Amerikaansche volk, voor de uitbreiding van de verdediging van Amerika, voor hulpverleening aan Engeland en voor het terzijde stellen van de tweedracht in eigen gelederen. Vervolgens verklaarde Willkie aan journalisten, dat hij trotsch was op den door hem gevoerden „kruistocht” en ge loofde, dat de door hem bepleite begin selen tenslotte zullen triomfeeren, als zijnde onvermijdelijk voor het voortduren van een „vrijen levensvorm”. Huil doet beroep op alle Amerikanen Minister Huil heeft gisteren op de persconferentie de volgende verklaring af gelegd. „Ik hoop, dat de geweldige ver antwoordelijkheid, welke in de tegen woordige internationale crisis op alle Amerikanen rust, persoonlijke gevoelens van triomf of van ontgoocheling over den uitslag der verkiezingen zal over schaduwen”. Hij acht het veelbeteeke- nend, dat de buitenlandsche politiek van Amerika, waarvan de beginselen door beide candidaten werden onderschreven, Dinsdag door de natie is goedgekeurd. Thans, nu de verkiezing voorbij is, kun nen regeering en volk hand in hand gaan bij het vastberaden voortgaan met deze buitenlandsche politiek. Deze koers vormt de grootste bijdrage, welke de Vereenigde Staten konden leveren voor het herstel van stabiele internationale betrekkingen, welke zoowel voor Ameri ka als ook voor alle naties van vitale beteekenis zijn. „Ik doe, aldus besloot Huil, in een geest van volmaakte onpartijdigheid op nieuw een beroep op geheel Amerika om in gemeenschappelijk streven de be ginselen en maatregelen ten uitvoer te leggen, waarvan het succes alles betee kent voor den vrede en de veiligheid, alsmede voor de welvaart van het Ame rikaansche volk”. voorwaarde voor een algeheele stetmming van de Europeesche toejuichen. Het wil met een eensgezind Europa handel drijven. Het heeft belang bij een goed georganiseerd Europa en heeft vaak genoeg, Amerika met zijn 48 tot eenheid gekomen staten ten voorbeeld gesteld. De beloofde hulp zou overigens in het beste geval een Engelsche puinhoop aan treffen. Helpers zijn in dezen oorlog nog steeds doodgravers geworden. Niemand kan over deze smartelijke gevolgen met meer gezag spreken dan de vroegere Fransche minister van buitenlandsche zaken. Na 14 maanden oorlog hebben de krachten die het slechte voor Europa en zijn verdere verscheuring wenschten het goede tot stand gebracht Sinds de ont- moeting van den Führer met de Fransche staatslieden is Europa met uitzondering van onbelangrijke kleine restanten eens gezind in de gedachte zich aaneen te slui ten in een Europeesche solidariteit onder een sterke rechtvaardige leiding, de te genstellingen te vereffenen en daarmede voor de overige wereld een tot handelen bekwame, gezonde partner te worden. Alleen Engeland wil zich verweren te gen deze nieuwe orde. De onrust en vrees van het Amerikaan sche volk, dat het ondanks alle vredes- eeden in den oorlog zal worden meege sleept, is begrijpelijk. Dit wordt nog ver sterkt door het bewustzijn dat een der gelijke politiek Europa noch Engeland iets kan baten, maar slechts storend kan zijn voor den gelukkig gezonden weg naar de gemeenschappelijke ordening van de samenleving in Europa en Engeland eerst recht in het ongeluk moet storten, gevol gen, die in hun vernielende uitwerking ook op den welstand en het gedijen van het Westelijk halfrond invloed moeten hebben. United Press meldt uit New York: Hoewel Roosevelt niet met overweldi gende meerderheid gewonnen heeft het stemmenaantal op Willkie uitge bracht zou het grootste zijn, dat ooit een candidaat van de oppositie op zich kon vereenigen is toen in elk geval de New Deal politiek voor weer vier jaar veiliggesteld, daar het Huis van afge vaardigden alsmede de Senaat hun de mocratische meerderheid behouden. Te Kansas City verzamelden leden van beide partijen in de late avonduren alle verkiezingsliteratuur en al het pro pagandamateriaal, dat zij te pakken konden krijgen, en wierpen het op een grooten hoop, welken zij vervolgens in brand staken. Men wilde hiermede sym bolisch te kennen geven, dat aangezien de kiezers hebbenbeslist, alles, wat dezen strijd heeft veroorzaakt, thans is verbrand. In den staat New Yersey is de vroe gere minister van marine, Edison, tot gouverneur gekozen. De laatste stem men brachten den democraat nog een aanzienlijken voorspron. Jersey is dus door de rrr\r\ w-iolrtf Senator key Pittman, de Bij het roeien verdronken Dinsdagavond waren drie jongens aan het roeien op den Ouden IJsel te Does burg. De stuw stond, in verband met de werkzaamheden aan de rivier, geheel open. De boot werd in het stuwgat ge. trokken en sloeg om. Twee jongens slaagden er in, zich te bedden, doch de derde, de 15-jarige J. Blaëuw geraakt» onder water en verdronk. De meening van de Diplo. „Na een felle verkiezingscampagne heeft het volk der Vereenigde Staten zich uitge sproken voor Roosevelt als president voor de volgende ambtsperiode. De buitenge wone groote deelneming aan de verkiezin gen is, evenals de kleine overwinning, een bewijs voor de hartstochtelijkheid en den ernst, waarmede de geheele natie deze voor haar lot beslissende uitspraak gedaan heeft”, aldus schrijft de „Deutsche Diplo- matisch-Politische Korrespondenz” Ver volgens wijst het blad er op, dat behalve de problemen der binnenlandsche poli tiek uit den aard der zaak ook de tegen woordige oorlog en de positie van Ameri ka een buitengewoon stempel hebben op deze verkiezingen. Het Amerikaansche volk heeft thans zijn beslissing genomen en zijn stem ge geven aan den man, waarvan de meerder heid den indruk heeft, dat hij totdusverre in ieder geval zijn programma ten uitvoer heeft gelegd. Het Duitsche volk, aldus besluit de Diplo, heeft van dit votum ken nis genomen, en heeft hierop, bij de ach ting die het heeft voor de belangen van andere naties, niets aan te merken. De „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft dat het een belangrijk argument tegen Willkie is geweest, dat men het lot der Vereenigde Staten in en zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een „nieuwe ling” Volgens andere bladen moet men bij de beoordeeling van den uitslag in aanmerking nemen, dat Roosevelt beschik te over de reusachtige propagandamoge- lijkheden van regeering en autoriteiten, die democratisch zijn. De „Börsenztg.” geeft te kennen, dat alle kringen, die profiteeren van de groote regeeringsorders en vooral van de wa- peningsopdrachten, hun stem op Roose velt hebben uitgebracht De „Essener Nationalztg.” meent, dat de presidentsverkiezing in Duitschland met een soort sportieve belangstelling is gevolgd. Noch een militaire, noch een economische macht is in staat de neder laag van Engeland te verhinderen. De toekomst zal leeren, welke politiek de re- geering-Roosevelt met betrekking tot Duitschland en Europa zal voeren. Ame rika heeft zijn Monroe-leer en Europa verlangt de erkenning van eenzelfde po litiek ten aanzien vnn zichzelf. worden, in ieder geval niet slechter dan de positie in bijna alle Europeesche ook neutrale landen in oorlogstijd. Het ontbreekt Italië aan wol, katoen, vlas en jute, terwijl er een overschot is aan hennep en zijde. Om tegemoet te komen aan het gebrek aan grondstoffen voor de kleedingindustrie is men overge gaan tot de vervaardiging van vervan- gingsstoffen op groote schaal, vooral van weefsels uit het plantenrijk en synthe tische stoffen als kunstzijde, kunstwol e.d. Een andere grondstof die onvoldoende voorradig is. is cellulose, waardoor er sterk bezuinigd moet worden in het pa- pierverbruik, hetgeen vooral aan den om vang der couranten is te merken. Wat de ertsen en delfstoffen betreft, worden de Italiaansche reserves aan ijzer erts berekend op 70 tot 100 millioen ton. De oorlog heeft de productie echter doen verminderen en daarom moest men er toe overgaan gebruik te maken van de ijzeren park- en tuinhekken. De productie van lood en zink lijdt onder het tekort aan steenkool De productie van mangaan, koper, nikkel en cobalt is voldoende en rijkelijk voldoende voorradig zijn bauxiet, leuciet, zwavel en kwikzilver. De nete ligste kant van het Italiaansche bedrijfs leven vormen de brandstoffen. Het schier eiland levert 50 pCt. op van de behoefte aan steenkool, doch slechts 1 pCt. der be hoefte aan petroleum. Afgezien van de voorschriften waardoor het autoverkeer tot een minimum wordt beperkt en het verbruik van brandstoffen algemeen is ingekrompen, uitgezonderd voor militaire of industrieele doeleinden, komt Italië aan dit gebrek tegemoet door grooten invoer van steenkool uit Duitschland (1 millioen ton per maand), door sterke exploitatie der eigen waterkracht (17 milliard kwh in 1939) en doer bevordering van het ge bruik van vervangingsbrandstoffen en synthetische oliën. Tenslotte mag niet vergeten worden, dat Italië sinds vele jaren enorme voor raden petroleum heeft aangelegd en het nabije Albanië 12 pCt. van den gezamen- lijken invoer kan leveren. In de „Berliner Börsenztg.” wijdt Karl Megerle een beschouwing aan het onder werp: Amerika en de Fransche politiek. Hij schrijft daarin o.a.: De indertijd gepubliceerde documenten, welker echtheid VERSPREIDE BERICHTEN Gisteren is in Boekarest een groep van 200 leden der Hitlerjeugd aangeko men. In den loop van den dag wen’ j-ij-:-x;j -- wacht. Bij de Oostelijk van Frascati in de Albaneesche bergen gelegen Monte Por- zio Catone zal op initiatief van Musso lini de grootste sterrenwacht der wereld» worden ingericht. De sterrenwacht zal tegelijkertijd een internationale verza- melplaats vormen voor het astronomi- sche onderzoek en in verband daarmede voorzien worden van conferentiezalen, een omvangrijke bibliotheek en een spe ciaal hotel voor ongeveer zestig geleer den. De gisteren begonnen Spaansche le- germanoeuvres in Colmenar Viejo, waar aan slechts de 13e divisie deelnam, wor- Roosevelt’s dank President Roosevelt heeft Willkie tele grafisch bedankt voor het gelukwensch- telegram, dat deze hem ter gelegenheid van zijn herkiezing heeft gezonden. Te vens heeft Roosevelt den republikein- schen candidaat voor het vice-president- schap. McNary, bedankt, die reeds in den nacht van den verkiezingsdag zijn nederlaag toegaf en Roosevelt telegra fisch zijn gelukwenschen deed toekomen. PADEREWSKI TE NEW YORK Aan boord van een Amerikaansch schip is de vroegere Poolsche president Pade rewski te New York aangekomen. Hij sprak tegen als propagandist te zijn ge komen. Het schip had ook 3,5 millioen t. v j t» a i dollar aan goud uit Europa aan boord. stonden tot de groep Rothschild. De „Ac- tion Fran?aise” noodigt het Fransch hoog- NEWYORKSCH BLAD OVER DE REDË VAN CHURCHILL De „New York Sun” legt de door Chur- DE INTERNEERING VAN DE chili in het Lagerhuis gehouden rede uit ITALIANEN als een uitnoodiging aan de Vereenigde tvStaten, nog meer torpedojagers aan meld wK fp ^voorstelvan Laval C'- Engeland af te staan om de ernstige be sloten tot de vorming van een commis- dreiging van den Engelschen levensmid- sie, die een onderzoek zal instellen naar delentoevoer te kunnen afwenden. Het de omstandigheden, waaronder de gein-1 blad acht de Engelsche levensmiddelen- terneerde Italiaansche burgers voor den situatie weinig bevredigend en verklaart t wapenstilstand in Fransche concentra- De Engelsche admiraliteit moet, wanneer tiekampen waren ondergebracht, om zij zich aan de waarheid wil houden, eventueel achteraf nog strafmaatregelen zeker meer dan het tot nu toe erkende te nemen. De commissie staat onder lei-1 verlies aan tonnage toegeven ding van den voormaligen president van 1 de Fransche vereeniging van oud-strij- ders en oorlogsverminkten in Italië, Mi- rauchaux. ROEMEENSCHE GEZANT IN BERLIJN AANGEKOMEN De nieuw benoemde Roemeensche ge zant te Berlijn, Constantin Grecianu, is gistermiddag in de Rijkshoofdstad aan gekomen. Namens den Rijksminister van buitenlandsche zaken werd de gezant op het vliegveld verwelkomd door den chef van het protocol, Vortragen, en den lega- tieraad von Halem. De zaakgelastigde van Roemenië, alsmede het voltallige personeel van het Roemeensche gezant schap, was eveneens ter ontvangst op het vliegveld aanwezig. den in de komende dagen voortgezet. In den loop van de week zal het geheele garnizoen van Madrid er aan deelnemen. Het Japansche stoomschip „Foes- jimi Maroe” is gisteren, na ruim 200 Ja panners uit heel Engeland aan boord te hebben genomen, uit de lersche haven» Galway naar New York vertrokken. bij door een min of meer handige ontdui king geprobeerd wordt het Joodsche ka rakter van de onderneming te verdoezelen. Het aantal der te Parijs en in de om geving vertoevende Joden wordt volgens de „Matin” op omstreeks 150.000 geschat. De telling is nog niet beëindigd HET BEZIT VAN DE ROTHSCHILDS De „Action Francaise” wijst erop, dat de Parijsche Rothschilds ook mijnen in Fransch-Guyana en Nieuw-Caledonië be zitten. Deze vermogensbestanddeelen zijn nog niet in beslag genomen overeenkom stig de wet nopens de gevolgen van het verlies van het burgerrecht. Het blad schrijft voorts, dat Mandei tijdens zijn bewind als minister van kolo niën een crediet van honderd millioen franc ter bevordering van de goudpro- ductie in de mijnen van Guyana kreeg. Het grootste deel van dit crediet, indien niet alles, is aangewend voor die mijnen, wier bezitters alle in nauwe betrekkingen groep Rothschild. De „Ac- gerechtshof den achtergrond van de be steding van dit staatscrediet te onthullen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2