HAAGSCHE COURANT I J HET DU1TSCHE WEERMACHTBER1CHT De Koningin Denemarken leert van HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Donde.dag 1 November 1940. „tikken” BINNENLAND GEMENGD NIEUWS TELEGRAMMEN STADSNIEUWS FILM EN BIOSCOOP DERDE BLAD en De autosnelweg Amsterdam* Rotterdam DIEFSTAL VAN ROOMBOTER EN MELK EEN ROEMEENSCHE DELEGATIE NAAR MOSKOU LUCHTBESCHERMING IN DE VEREENIGDE STATEN W1LLKIE IN HET AMERIKAANSCHE KABINET? Hollandsche Maatschappij van Landbouw Centralisatie van electriciteitsvoorziening Inkwartiering van arbeiders op de Veluwe militaire doelen HEINRICH GEORGE IN ONS LAND Zes aanhoudingen te Rotterdam De centrale gaarkeukens Ondanks haar vele officieele verplichtingen vindt de koningin van Denemarken nog tijd voor een aantal werkzaamheden van particulieren aard, welke haar belangstelling hebben. Zij houdt zich bijv, dikwijls '-w met de verzorging van bloemen en planten. Haar gemaal schonk haar als Kerstgeschenk ’t vorige jaar een tikmachine en nu neemt de koningin les in tikken van een onderwijzeres, die daarvoor op ’tslot Amalienborg komt. (Foto: „Recta”) Talrijke luchtaanvallen op schepen Havens en vliegvelden in Grieken land gebombardeerd Stortingen voor Winterhulp Nederland 4 7 den opgenomen. Bij No. 17719 BOEKAREST, 7 November. (D.N.B.) Naar hier verluidt, zal binnenkort een uit legionnairs samengestelde Roemeen- sche delegatie naar Moskou vertrekken, om daar handelsbesprekingen te voe ren. NEW YORK, 7 November. (D.N.B.f De correspondent te Washington van de „New York Herald Tribune” meent, dat de verkiezingen waarschijnlijk ook tot het opnemen van verscheidene republi keinen in.het kabinet en de overheids lichamen zullen leiden. Ook de naam van Willkie wordt genoemd. Volgens de geruchten zou Ickes, minister van bin- nenlandsche zaken, tezamen met eenige anderen aftreden, en daarmede presi dent Roosevelt den weg vrijmaken voor een reorganisatie van de regeering. Spelend knaapje door tram overreden en gedood Dinsdagavond om zeven uur is de elf jarige J. Schipper, wonende in de Stok roosstraat te Rotterdam, onder een tram geraakt. De knaap speelde met twee mak kers tusschen de rails en was zoo ver diept in het spel, dat hij de naderende tram niet opmerkte. Hij werd gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het Zuiderziekenhuis, v r.arheen hij werd vervoerd, overleed. NEW YORK, 7 November. (D.N.B.) Onder leiding van generaal-majoor Chaney, commandant van de luchtver dediging, wordt in de Vereenigde Sta ten, een uit 10.000 vrijwillige burgers bestaand luchtbeschermingcorps opge richt, dat haar bijzondere aandacht zal wijden aan de militaire en industrieele centra. In een café in de Amstel, straat te IJmuiden kwamen twee perso nen, die teveel hadden gedronken. De kastelein weigerde hen te tappen, waar op de bezoekers zoo boos werden, dat zij den inventaris van het café kort en klein begonnen te slaan. Daarna gingen zij1 andere bezoekers te lijf en toen de politie verscheen, vielen zij deze aan. Eén der woestelingen werd gearresteerd, de an dere wist te ontvluchten, maar werd later ook aangehouden en opgesloten. OPENINGSPRO GRAMM A CABARET MONTE CARLO DE LUXE”. Van morgen af, zullen ter gelegenheid van de première der nieuwste Ufa-film „de Postmeester”, de cabaretvoorstellin gen in het cabaret „Monte Carlo de Luxe”, ingericht in den foyer van het Metropole-Palace, een aanvang nemen. KINDERFEEST IN DILIGENTIA De kindermatinée, welke gisterenmid dag in Diligentia werd gegeven, was in derdaad een feest voor de kinderen. Er heerschte onder de jeugd, die de zaal tot op de laatste plaats vulde, een waarlijk feestelijke stemming, druk en luidruchtig, zooals dat bij kinderen het geval is, die zich terdege amuseeren. Er viel dan ook volop te genieten van een gansche reeks vermakelijke films met na de pauze, als hoogtepunt van dezen genoegelijken mid dag de film van sneeuwwitje en de zeven dwergen. Het suces was zoo groot, dat men ge rust van een volkomen geslaagden mid dag mag spreken. Bij voetballen op de Mient heeft gistermiddag het 10-jarig jongetje P. van B. uit de Rhododendronstraat het rechterbeen gebroken. De geneeskundige dienst bracht hem naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde. Sinds korten tijd is, nu mede door het tekort aan materiaal de bouw van kam pen moeilijker wordt, door den Rijks- dienst voor de Werkverruiming een begin gemaakt met de huisvesting van tewerk- gestelden bij particulieren, schrijft de heer Meyer de Vries in het orgaan van den Werkloosheidsraad. Een proef werd genomen met de inkwartiering van onge veer 130 Rotterdammers bij particulieren in Nunspeet. Kosthuizen werden gevraagd tegen den prijs van 1.25 per man en per dag, alles inbegrepen. De proef in Nunspeet is in alle opzich ten geslaagd, zoodat deze methode van huisvesting met kracht wordt uitgebreid. Thans vindt deze hoofdzakelijk plaats op de Veluwe en in den Achterhoek van Gelderland, alsmede op sommige plaat sen in de Betuwe en in Noord-Brabant. Het aantal bij particulieren ingekwar- tierde arbeiders bedraagt thans ongeveer 1300. BEJAARDE DAME VAN DE TRAP GEVALLEN Tengevolge van de duisternis is gis teravond de 77-jarige mevr. W. uit de Ruysdaelstraat in een perceel aan de Netcherstraat van de trap gevallen. Zij kreeg een hersenschudding en een ver wonding aan het hoofd en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. November (D.N.B.). van de Weermacht Gemengd provinciaal- en gemeentelijk bedrijf Reeds gedurende eenige jaren is men druk doende in de provincie Zuid-Hol- land te komen tot een centralisatie van de electriciteitsbedrijven in de zes ge meenten, welke over electriciteitscen- trales beschikken. De voorbereidingen hebben thans haar beslag gekregen en het ligt in de bedoeling met ingang van 1 Januari a.s. de centralisatie een feit te doen worden. De electriciteitscentrales in onze pro vincie zullen worden gekoppeld, zoodat men de electriciteit van één centraal bedrijf zal betrekken. Daarmede vervalt dan tevens het verschil in de tarieven van de onderscheidene bedrijven. Het beheer van het bedrijf zal een gemengd provinciaal en gemeentelijk bestuur worden. Geestelijke verzorging van Nederlandsche arbeiders, die in Duitschiand werkzaam zijn. Reeds in Januari 1939 heeft de commis sie voor samenwerking tusschen de chris- telijk-sociale bonden en het christelijk Nationaal Vakverbond, toen een groot aan tal Nederlandsche arbeiders in Duitsch iand werk vond, het vraagstuk van de geestelijke zorg dezer arbeiders besproken en overleg gepleegd met de synodale com missie der Ned. Hervormde kerk en de deputaten van de Gereformeerde Kerken voor de zorg voor Nederlanders in Duitschiand. Voor dit doel werd de medewerking van het departement van Sociale Zaken ver zocht en verkregen. De in September 1939 ingetreden mobilisatietoestand in Neder land maakte de uitvoering der getroffen maatregelen onmogelijk. In Augustus 1940 werd opnieuw, in samenwerking met het R.K. Werkliedenverbond, overleg gepleegd met het departement van Sociale Zaken over de wijze, waarop nu dit werk moge lijk zou zijn. De welwillende toezegging van het departement leidde er toe, dat op nieuw contact gezocht werd met de ge noemde kerkelijke instanties, met het gun stige resultaat, dat de meest welwillende medewerking werd toegezegd. Thans kon een tweetal predikanten voor dit werk worden aangewezen. Het zijn de heeren ds. A. C. G. den Hertog, Ned. Hervormd predikant te Rotterdam en ds. J. de Waard, Gereformeerd predikant te Kam pen, die beiden van de resp. kerkeraden verlof hebben gekregen, dezen arbeid te verrichten. Verwacht wordt dat de Duitsche auto riteiten bedoelde predikanten spoedig in de gelegenheid zullen stellen met hun ar beid onder de Nederlandsche arbeiders, die thans in Duitschiand werken, een aan vang te maken. Naar de mededeeling van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, waren er buiten de twintigduizend grensloopers reeds 50.000 arbeiders sinds Juni van dit jaar in Duitschiand geplaatst. En dit aan tal vermeerdert met den dag. ERGENS IN ITALIË, 7 November. (Stefani.) In zijn weermachtbericht no. 153 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend Voor dit non-stop openingsprogramma is in de eerste plaats geëngageerd het ge zelschap „Theo Baldo en Co.”, dat eenige nummers moderne acrobatiek, plastische dansen, enz. ten beste zal geven. De bekende show-band van den Hon- gaarschën meesterviolist Ferry Marischka, zorgt met een uitgebreid repertoire voor muziek in het genre ,,elck wat wills”. Elk der 10 musici zullen zich nog afzonderlijk, o.a. de xylophonist Mikkie Caspari, doen hooren. Als conferencier van het geheel fungeert Jean Roem, die tevens interna tionale liederen zal zingen met begelei ding van het huisorkest van het theater. Voorts zal voor de noodige verrassingen worden zorg gedragen. De heer H. D. Louwes bepleit eenheid in de landbouw-organisatie De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft te Amsterdam haar 151ste al- gemeene vergadering gehouden. De voor zitter, de heer F. den Hartog, herdacht' in zijn openingsrede o.a. de overledenen en hen, die in Mei in dienst van het va derland sneuvelden. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren M. van Gaaien te Hoogendorp, J. Sijp te Alkmaar, J. A. van Nieuwen huizen te Ooltgensplaat en M. de Jong Hzn. te Lekkerkerk. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het landbouwcomité, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „Eenheid in het landbouworganisatiewezen”. De heer Louwes zeide o.m., dat de belangen van den landbouw in één organisatie moe ten zijn ondergebracht. Houden wij dit voor oogen, dan rijzen er drie vragen. Waarom die eenheid Hoe bereiken wij die eenheid en welke resultaten werpt zij af De eerste vraag kan beantwoord worden door te zeggen ons volk is een christelijk volk. Dit Christendom schept een eenheid, welke ons volk zóó verbindt, dat gescheidenheid niet noodzakelijk, zelfs schadelijk is. De eenheid van beroep, het boerenleven, dit alles bindt ons tot één. De Katholieken en orthodox-protestanten behoeven hun organisaties niet te doen verdwijnen, doch zij moeten een onder deel zijn van de nationale organisatie. Het zal ons plattelandsche, ons nationale leven, aanmerkelijk versterken. Ook de landarbeiders, handel en industrie, moe ten georganiseerd worden in één, zooals de heer Louwes noemde. „Kamer van Landbouw”, welke de belangen van het agrarisch deel van ons volk kan behan delen. De boer moet deze organisatie in eigen hand houden. De taak der voedsel voorziening zou in handen kunnen ko men van een publiekrechterlijke organi satie, bestaande uit boeren en overheids vertegenwoordigers. Dit Nederlandsche boerschap kan in alle vraagstukken re gelend optreden. Er rijzen nog talrijke vragen hieromtrent, doch deze zijn van nationaal belang en zullen dus een na tionale oplossing krijgen. Van de gelegenheid om spr. vragen te stellen, werd druk gebruik gemaakt. Het bleek, dat de vergadering de naar voren gebrachte inzichten deelde. Verscheidene sprekers drongen aan op snelle invoering van dezen vorm van concentratie. Het prijzenvraagstuk De secretaris gaf hierna een toelichting op eenige onderwerpen, welke in het middelpunt der belangstelling van den boerenstand staan. Het prijzenvraagstuk werd eerst behandeld. Thans zijn er vast gestelde prijzen, welke volgens het be stuur te laag zijn. Deze prijzen bevatten de productiekosten en een loon voor den boer. Wil de Akkerbouwcentrale de pro ductie van bepaalde gewassen opgevoerd zien, dan zullen voor deze producten extra-prijzen gesteld moeten worden. Het door de Regeering aangenomen bewaar- loon achtte de secretaris te laag geno men. Verscheidene regelingen, welke ver betering kunnen brengen, zijn reeds voor gesteld aan den secretaris-generaal voor de Voedselvoorziening, en zullen waar schijnlijk ingevoerd worden. De veestapelbeperking heeft de veehou ders in een moeilijke situatie gebracht. Vastgestelde prijzen en distributie van ruwvoeder vormen een moeilijk vraag stuk. Het stellen van maximum-prijzen zonder distributie is practisch zonder veel waarde. De door de Regeering inge stelde stroocommissie zal de gerezen vra gen nader behandelen. De melkproductenprijzen zijn hooger dan vroeger. Toch zijn deze prijzen niet in staat het veehoudersbedrijf in een be tere positie te brengen. De inkrimping en te hooge voerprijzen vormen een te groe ten druk op deze bedrijven. In het be lang der consumenten kunnen de prijzen niet verhoogd worden. Daarmede moet de Regeering ook rekening houden. De kwestie der varkensafname en -prij zen staat ook in het middelpunt der be langstelling. Ook hier zijn de prijzen te laag, doch is verhooging der detail-prij- zen uitgesloten. Deze vragen zullen al le een oplossing vinden. Hiervan mag echter noch de consument, noch de boer het slachtoffer worden. De bekende Ufa-acteur, Staatsschau-, spieler-intendant Heinrich George, zal ter gelegenheid van de Nederlandsche pre mière van de Wien Film der Ufa „De Postmeester” enkele dagen in ons land vertoeven en enkele voorstellingen van deze film, waarin hij de hoofdrol speelt, in de Ufa-theaters bijwonen. Heinrich George zal morgenochtend om 11 uur aan het Station Staatsspoor alhier arriveeren 'en Zaterdagavond in het Rem brandt Theater te Amsterdam, Zondag middag in het Luxor Theater te Rotter dam en Zondagavond in het Asta Theater alhier in de voorstellingen aanwezig zijn. Vervanging van door de watch beschadigde textielgoederen Het Rijksbureau voor de distributie van textielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging van huisvrouwen inzake aanschaffing van textielgoederen ter vervanging van die, welke in de wasscherij ernstig beschadigd of wel geheel zoekgeraakt mochten zijn, mede gedeeld, dat de aldus gedupeerden aan de plaatselijke distributiediensten een '2 speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een ver klaring van de wasscherij over te leggen. Stichting „Herbouw Middelburg” De gemeenteraad van Middelburg heeft Zich met algemeene stemmen vereenigd met het voorstel van B. en W., om mede te werken aan de oprichting van de stich ting „Herbouw Middelburg”. Deze op richting geschiedt in overleg met den algemeen gemachtigde voor den Weder opbouw, dr. ir. J. A. Ringers. De stich ting beoogt een harmonischen herbouw van de stad. Zij zal staan onder voorzit terschap van den burgemeester. De Rotterdamsche politie heeft na een uitgebreid onderzoek zes mannen gear resteerd wegens inbraak, heling en dief stal van veertien vaten roomboter en zes kisten gecondenseerde melk. In den nacht van 31 October op 1 November werd inge broken in een boterverpakkerij in de Adrianastraat te Rotterdam. Uit het on derzoek bleek spoedig, dat de buit, die ongeveer 1000 k.g. zwaar was in twee vrachten vervoerd was. Terwijl het onder zoek werd voortgezet deelde een zoon van den benadeelde mede, dat een onbekende hem de gestolen roomboter had aangebo den. De bestolene kon dus zijn eigen waar terugkoopen. De politie besloot op den koop in te gaan. Een inspecteur begaf zich op het overeengekomen tijdstip naar een bepaal de straat, waar hij den verkooper van de peq uematinod ap jepeM 'jor; rajoq meegedeéld, wel zin te hebben in de partij, werden de onderhandelingen in een café voortgezet. Na rijkelijk overleg werd afgesproken, dat de adspirant-koo- per de partij met zijn eigen vrachtauto zou komen halen. Omdat men hem echter niet geheel vertrouwde mocht hij de berg plaats van het gestolene niet weten, maar werd overeengekomen, dat men een pak huis zou huren waar de auto geladen zou worden. Centrale van boerinnen en andere plattelandsvrouwenorganisaties Dezer dagen is te Utrecht ingesteld de centrale van boerinnen en andere platte landsvrouwenorganisaties. Deze centrale omvat den R. K. Boerinnenbond van den N.C.B., van den L.L.T.B. en den A.B.T.B?, den Ned. bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen, den bond van Chris- tenboerinnen, boerendochters en andere plattelandsvrouwen en -meisjes Het aan tal leden bedraagt 43.000. Mej. H. van Hoenselaar, inspectrice van den R. K. Boerinnenbond N.C.B. te Tilburg, vervult voor een jaar de functie van voorzitster. Tot secretaresse werd benoemd mevrouw A. C. Wiersma-Risselada, alg. secr. van den Ned. bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen te Leeuwarden en tot 2e secretaresse mevrouw J. Slabbekoorn- Buip te Kampen, bestuurslid van den bond van Christenboerinnen. In tegenstelling met hetgeen dezer dagen door ons werd gepubliceerd, n.l. dat in Rotterdam 50 gaarkeukens ge vestigd zullen worden moet thans wor den medegedeeld, dat dit aantal niet juist is. Gezien o.a. de kosten, kan voor- loopig slechts gerekend worden op de opening van één keuken, vanwaar ver moedelijk Dinsdag a.s. met de distribu tie van voedsel een aanvang zal wor den gemaakt. Het betreft hier een proef; van het resultaat zal afhangen, hoeveel keukens er totaal in den lande zullen worden gevestigd, waarbij even wel ook rekening gehouden moet wor den met de beschikbare gelden. De opening van een centrale keuken in den Haag zal zeker nog wel een maand duren. Uitbetalingen voor gevorderde auto's Regelmatig vinden thans via de gemeen tebesturen uitbetalingen plaats van de schadevergoedingen voor gevorderde mo torrijtuigen. Zulks betreft zoowel de motorrijtuigen, welke gedurende en na de krijgsverrichtingen door de Duitsche Weer macht werden gevorderd (R-verrichtin- gen) als die, welke werden aangekocht door of namens den „General bevollmach- tigte für das Kraftfahrwesen”, Vossius- straat 55, te Amsterdam. In het algemeen wordt bij de uitbetaling de eisch gesteld, dijt men kan aantoonen het voertuig in vollen eigendom (dus niet in huurkoop) te hebben bezeten. Het verdient dus aan beveling, aldus schrijft ons de K.N.A.C., er voor te zorgen, dat men daartoe de noodige bewijsstukken (kwitanties of an dere verklaringen van den -leverancier, waarin het motorrijtuig duidelijk is om schreven) kan overleggen. Indien men het motorrijtuig in huurkoop had, dient men zulks te vermelden bij de uitbetaling onder vertoon van de noodige bescheiden, als bijv. Let huurkoop contract. Ter inleiding van zijn te houden studiekring over „Helder en be knopt schrijven” zal dr. A. C. J. A. Greebe morgen in het gebouw de Ruyter- straat 67 voor de Volksuniversiteit een lezing houden over het onderwerp „Hoe leer ik helder, duidelijk en beknopt schrijven BERLIJN, Het opperbevel maakt bekend Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben de vergeldingsaanvallen op Londen overdag en vooral des nachts met sterke krachten voortgezet en ook andere voor de oorlogvoering belang rijke doelen op succesvolle wijze met bommen bestookt. In de docks en pak huizen van Southampton en andere plaatsen in Zuid-Engeland braken branden uit. Nachtelijke aanvallen wa ren voorts gericht op Coventry, Bir mingham en Liverpool. Hangars en schuilplaatsen der vliegvelden van Great-Driffield, Leeming en Rum wer den in brand gezet. Luchtdoelbatterijen werden door machinegeweervuur tot zwijgen gebracht. Aan de kust van het Kanaal schoten jachtvliegers weer 9 Britsche jagers omlaag. Verdragende batterijen van het leger beschoten de haven van Dover, alsmede eenige vijandelijke schepen Zuidoostwaarts van Dover. Eén dezer schepen werd zoo zwaar getroffen, dat het zijn reis niet kon voortzetten. In den Atlantischen Oceaan, 500 k.m. ten Westen van Ierland, deden Duitsche gevechtsvliegtuigen een aanval op een convooi en troffen 3 vrachtschepen van elk 6000 brt. zoo zwaar, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Ten Zuiden van de Orkaden werd een koopvaardijschip van 8000 brt. mid scheeps getroffen en tot zinken ge bracht. Een tweede schip werd be schadigd. Een derde vrachtschip werd aan de Britsche Oostkust met bommen bestookt. Bij de aanvallen op de haven Kinloch-Castle aan de Westkust van Schotland, kreeg een groot koopvaar dijschip 2 zware treffers. Pakhuizen werden in brand geschoten. Ook giste ren werden mijnen gelegd voor Brit sche havens. Tijdens nachtelijke vluchten van den vijand boven Duitsch Rijksgebied vie len de bommen in hoofdzaak in het open veld en veroorzaakten slechts schade aan de landerijen. Slechts in 2 gevallen deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op fabriekscomplexjen» Zïj beschadigden daarbij niet aanzienlijk een ketelhuis en een laadbrug. andere aanvallen op woonwijken zijn verscheidene personen gedood en ge wond. In West-Duitschland werd een aanval ondernomen op een ziekenhuis dat duidelijk van het Roode Kruistee- ken was voorzien. De verliezen van den vijand bedroe gen gisteren bij elkaar 9 vliegtuigen, 3 eigen toestellen worden vermist. in zijn pakhuis gebeurde en werd even eens in arrest gesteld. Tenslotte vond men de resteerende drie vaten boter in den kelder van een banketbakkerswinkel op den Linker Maasoever, die gedreven werd door een broer van twee andere arrestanten. Ook deze man werd gearresteerd. De vijf verdachten zullen morgen naar het Huis van Bewaring worden overge bracht, waar zij ter beschikking van dB justitie zullen worden gesteld. Vloeibaar staal over het been Op het terrein der hoogovens te IJmui den had de arbeider G. v. d. L._ uit Beverwijk, het ongeluk, bij hét gieten van staal een hoeveelheid over één zijner beenen te krijgen. Hij liep ernstige brandwonden op en werd naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Onze divisies hebben de rivier Kala- mas in Griekenland overschreden. Onze luchtmacht heeft deelgenomen aan de operaties te land met behulp van ma chinegeweervuur en bommen en daar bij vijandelijke installaties langs den weg van Janina naar Kalibaki getrof fen. alsmede in de zóne van Florina en nabij het meer van Prespa. Onze luchtformaties bombardeerden boven dien de havenwerken van Volos en Patras, het vliegveld en het station van Larissa, militaire doelen te Misso- longhi, Zakinthos en Methone alsmede het station van Florina, waar groote branden werden veroorzaakt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Een vilandelijk toestel werd neergehaald. Een andere vijandelijke machine is waarschijnlijk neergehaald. Tijdens een vijandelijken aanval op het vliegveld van Valona, werd een vijandelijk toe stel door onze jagers brandend neer ge haald en een ander toestel door de luchtdoelbatterijen der marine. Een vijandelijk viermotorig toestel van het' type Sunderland, welke te Malta gemeerd lag, werd door onze jagers met machinegeweren beschoten, en liep merkbare schade op. In Oost-Afrika leed de vijand groote verliezen en herhaalde hij geleidelijk zijn aanvallen. De actie is nog gaande. Onze luchtmacht werkte met de troe pen samen in herhaalde aanvallen ge durende welke onze jagers 6 vijande lijke vliegtuigen van het type Gloster neerschoten. De persdienst van de Winterhulp Nederland meldt: Als bank van de Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Spuistraat 172 te Amsterdam-C., postgiro 877, telefoon 47575 (7 lijnen), postbus 178. Stortingen voor de Winterhulp Neder land op andere banken dienen te wor den overgemaakt op de Kasvereeniging. Geen affice-prijsvraag De persdienst van de Winterhulp Ne derland meldt: Naar aanleiding van een in de pers verspreid onjuist bericht over een affiche- prijsvraag voor de Winterhulp Nederland, wordt medegedeeld, dat een dergelijke prijsvraag niet is uitgeschreven, terwijl het voorloopig evenmin in het voornemen ligt daartoe over te gaan. Aanbiedingen in dien zin kunnen dus geen doel hebben. VERKEERSONGELUKKEN Vanochtend omstreeks kwart over 8 is de 53-jarige mevr. A. v. d. A., doordat zij onvoorzichtig den rijweg overstak, aangereden door een wielrijdster. De voetgangster brak het linkerbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Op den Benoordenhoutscheweg, ter hoogte Man de Neuhuyskade, is vanoch tend omstreeks half 9 de 16-jarige wiel rijder Th. S. uit de Hendrik Zwaarde- croonstraat, toen hij per fiets, komende van een voetpad uit het Haagsche Bosch, de trambaan overstak, aangereden door een tramwagen van den lijn den Haag Leiden. De jongen kreeg een hersen schudding en werd door den geneeskun digen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht De 31-jarige wielrijder W. F. H. uit de Suringarstraat reed gistermiddag te veel links op den Fluweelen Burgwal en kwam in botsing met een vrachtauto. H. kwam te vallen en brak het rechterdijbeen; hij werd naar het militair hospitaal gebracht en daar opgenomen. Op den Loosduinscheweg is gistermid dag, door onvoorzichtig oversteken, d® 76-jarige G. van L. aangereden door een motorrijwiel. Met een hersenschudding werd hij door den geneeskundigen diehst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Onttrekking van weggedeelten te Leidschendam aan het openbaar verkeer In hun toelichting tot een voorstel tot onttrekking van weggedeelten te Leid schendam aan het openbaar verkeer schrijven Gedep. Staten van Zuid-Holland aan de Provinciale Staten o.m.: De nieuwe Rijksweg Amsterdam-Bur- gerveen-Rijswijk-Rotterdam no. 4A van het Rijkswegenplan 1938 wordt volgens mededeeling van den Rijkswaterstaat aangelegd als autosnelweg met vermijding dus van gelijkvloersche kruisingen met andere wegen. O.a. in Stompwijk (ge meente Leidschendam) zal daartoe met betrekking tot eenige polderwegen een voorziening worden getroffen, welke, yoorzooveel deze wegen openbaar zijn in den zin der Wegenwet, gepaard moet gaan met onttrekking van gedeelten dezer wegen aan het openbaar verkeer. Zoo zal de Kniplaah met een viaduct en toeleidende opritten den Rijksweg kruisen. Dientengevolge komt het gedeel te van den bestaanden weg tusschen de beginpunten der beide opritten te verval len en kan dit gedeelte aan het open baar verkeer worden onttrokken. Verder zal de Kortverlorenweg door middel van een tunnel, tevens dienende voor den Stompwijkscheweg, onder den Rijksweg worden doorgevoerd, waartoe de Kortverlorenweg over korten afstand moet worden omgelegd. Het gedeelte van dien weg tusschen den Stompwijkscheweg en het zuidoostelijke beginpunt der om legging komt te vervallen en kan gevoe gelijk aan het openbare verkeer worden onttrokken. Tenslotte wordt de Rijksweg aangelegd op een gedeelte van den Middenweg in den Meeslouwerpolder, waardoor een on geveer 174 m. lang gedeelte van dit pol- derwegje vervalt. De verbinding van dë op dezen doodloopenden weg aangewezen landerijen met den openbaren weg is door aanleg van parallelwegen ter weers zijden van den Rijksweg gewaarborgd. Een der daders door pistooL schot gewond. Drie van de geknipte misdadigers ga ven zich gewonnen, maar de laatste, de havenarbeider van L. sprong op den rechercheur af, om zich met geweld een doortocht te banen. Uit zelfverdediging loste de rechercheur hierop een schot, waardoor de man getroffen werd. Hij werd per auto naar een ziekenhuis ver voerd en moest daar ter verpleging wor. De andere arrestanten werden hierop zonder verzet naar het politiebureau overgebracht. Bij het voortgezet onderzoek werd ook het pakhuis ontdekt, waar de boter di rect na de inbraak gebracht was. De eigenaar daarvan, een 52-jarige opkoo- per, was geheel op de hoogte van wat ee Vrachtauto met rechercheur bemand. Natuurlijk was de auto, bemand met een rechercheur, prompt op den aange wezen tijd daar en terwijl de inspecteur met den verkooper in een café bleef, gin gen de rechercheur en een andere inspec teur het pakhuis binnen om de auto te laden. Het bleek, dat tien vaten boter en zes kisten, ieder inhoudende 48 busjes ge condenseerde melk, aanwezig waren. In het pakhuis waren toen de twee man nen, die naar later ijleek, de inbraak had den gepleegd, een 37-jarige havenarbei der en een 32-jarige bakker. Ook kwam daar een 25-jarige bakker, een broer van den vorigen verdachte. Tenslotte kwam ook de verkooper, een 34-jarige emballeur. Behalve deze lieden waren twee inspecteurs van politie en een rechercheur aanwezig. Toen de wagen geladen was werd den inspecteur om de „afrekening” verzocht en deze kwam spoediger en in anderen vorm dan men gedacht had. Op een wenk van den inspecteur trokken de politiemannen hun pistool en maakten zich bekend. f4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9