HAAGSCHE COURANT BOSCH FIETSLICHT KRUSCHEN Vrijdag 8 November 1940. UIT DE PERS STADSNIEUWS FINANCIEEL Hein DINNENLAND DE NIEUWSTE MODE, Maskers Essen van von UITREIKING BLOEM- KAARTEN OUD GOUD, ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen het3 RINGENHUIS, Prinsestraat 86 Daar ontvangt U den hoogsten prijs! Voor den puzzelaar Die sloopende rheumatiek K VIERDE BLAD ga Gratis-bijvoegsel van de „Haagsche Courant". Verkoop van motorrijtuigen en De Winterhulp Oude materialen en afvalstoffen mogen niet vernietigd worden HET GEBLOKKEERDE MARKEN- BELASTINGBESLUIT PROPAGANDAPLAAT NIJVERHEIDSONDERWIJS MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Het ophalen van afvalstoffen te Utrecht Bij dit nummer ontvangen de ge abonneerd en No. 20 van het Tijd schrift „DE NIEUWSTE MOD E”. OPLOSSING VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM Ds. A. JANSENS Standaardisatie van de melk Zondag komt de zender Lopik in dienst De kunstenaar ir. Hein von Essen vervaardigt voor het door hern ontworpen dansmaskerspel, dat door het Nederlandse!) Ballet zal worden opgevoerd, de maskers. Ir. von Essen laat een goedkeurenden blik gaan over enkele maskers voor dit spel. .(Schtmmeipenningh) Morgen de letters H, I, J en RECLAMES. Met ingang van 24 November a.8. van Goede resultaten wordt maar zeker is, dat zij in het vooruitzicht. te De N.S.N.A.P.-Duitschland te VAN O OER Actieve deelneming van de Nederlandsche politie Pnjsverhooging in uitzicht gesteld Te Amsterdam is een vergadering van No. 17720 ONVOLDOENDE AFSCHERMING RIJWIELLANTAARNS Tegen 35 wielrijders is gisteravond pro ces verbaal opgemaakt terzake van on voldoende afscherming van voor- en ach terlicht hunner fietsen; 6 rijwielen wer den in beslag genomen. '/-I- De Nederlandsche Unie verklaart zich socialistisch. In het jongste nummer van het week- LET4JP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden* Rijwielhandel. Geen drankverkoop te Rotterdam na 5 uur ’s middags. De burgemeester van Rotterdam heeft den verkoop, de aflevering en de ver strekking van sterken drank in café’s en dergelijke na vijf uur ’s middags tot 's morgens zes uur verboden. Op overtreding van dit verbod staat zes dagen hechtenis of 25 gulden boete Valuta’s (schriftelijke en teL transacties) New York 1.88^—1.88^1 Berlijn 75.28— 75.43, Brussel 30.11—30.17, Helsinki 3.81— 3.82; Stockholm 44.81—44.90, Zürich 43.63 43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34, New York 1.86J1.9OJ, Brussel 30.08— 30.20, Stockholm 44.76—44.94, Zürich 43.59 —43.75. De volgende route zal het Wachtbatal- jon van het Duitsche Luchtwapen, mor. gen op zijn marsch door de stad volgen: Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Po ten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lan. ge Poten, Plein (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie), Korte Poten, Fluweelen Burg, wal, Nieuwe Markt, Kalvermarkt, Groote Marktstraat, Prinsegracht naar de Lijn baan. Verbod niet van toepassing v°or ziekenhuizen Ingevolge het bepaalde in het oude ma. terialen en afvalstoffenbesluit orp no. 1 is het een ieder verboden oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te wer pen of zoo te bewaren, dat hierdoor hun waarde als grondstoffen voor industrieele bewerking wordt verminderd of te niet gedaan. Zooals bekend is, zullen de afvallen KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT. Koersen voor stortingen op 8 November 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36, Belga’s 30,1432, Zwitsersche francs 43,56, Lires 9,87, Deen- sche kronen 36,40, Noorsche kronen 42.80, Zweedsche kronen 44,85, Tsjechische kro nen (oude schulden) 6,42, Tsjechische kro nen (nieuwe schulden) 7,54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schulden) 4,23, Turksche ponden 1,451. D e 23-j arige wielrijdster W. de G. uit de Hendrik van Deventerstraat, is gistermiddag in de Walnootstraat tegen een stilstaande vrachtauto gereden, ten gevolge waarvan zij verwondingen aan het gelaat en een hersenschudding be. kwam. De geneeskundige dienst bracht haar naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. De politiebrandweer blusch- te gisteren schoorsteenbranden in de per. ceelen Nieuwe Schoolstraat 81 en Bod. daertstraat 20. Figuur 1 in dit nummer is een jasje van wollen stof met oploopenden pas, waarin een weinig ruimte wordt ver werkt. De mouwtjes zijn met ruimte in gezet, kraagje van bijpassend fluweel. Alleen van 35 en 57 jaar. Het pa troon is a 10 cent verkrijgbaar aan ons Centraal Aanneem bureau, Wagenstraat 35—37. .„„aande komt voor uit onzuiver bloed. Doe daarom •en kuur met Kruschen ZouL De aan sporende werking op de bloed-zuiverende organen hergeeft ze hun jeugdige werking; het bloed gaat weer krachtig stroomen en de pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg Bij alle «poOi. m dro,. 1.62, 1.47. «74, 0.41, p. worden verzameld en voor zoover moge lijk als grondstof voor de industrie bruik. baar gemaakt. Daar het verbod voor ieder een geldt, zoodat ziekenhuizen, klinieken en alle andere inrichtingen, waar patien ten een geneeskundige behandeling onder gaan, daaronder zijn begrepen, heeft de directeur van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, met het oog op het besmettingsgevaar, dat aan het bewaren van gebruikt verbandmateriaal is verboden, bepaald, dat ten aanzien van deze afvallen het verbod niet zal worden toegepast. Naar aanleiding van de tegenstrijdige berichten, dat de N.S.N.A.P.-Duitsch- land onder leiding van H. P. M. Mul- lerij zich onder leiding heeft gesteld van dr. van Rappard en dat H. P. M. Mullerij c.a. zich in Duitschland bij de N.S.B. hebben aangesloten, deelt de persdienst N.S.N.A.P.-majoor Kruyt o.m. mede, dat Mullerij in deze partij van zijn functie ontheven werd en in diens plaats benoemd is S. van Eene- naam, thans belast met de leiding der N.S.N.A.P.-Kruyt in Duitschland, nog steeds de belangrijkste nationaal-socia- listische groep in Duitschland. Voorlichting van het puL<;et Overheidsmaatregelen De secretaris-generaal, wnd hoofd van het departement van Binnenlandsche Za ken, schrijft in een circulaire aan de bur gemeesters o m. het volgende: Met de uitbreiding van het aantal Over heidsmaatregelen, waarmede het publiek rechtstreeks te maken heeft, wordt onge twijfeld de behoefte om concrete inlich tingen te verkrijgen aangaande overheids maatregelen op economisch gebied (waar bij in de eerste plaats wordt gedacht aan de distributiemaatregelen) grooter Gebleken is. dat men zich om voorlich ting dikwijls wendt tot de burgemeesters, die, voorzoover een inlichting niet direct kan worden gegeven, de vragers veelal verwijzen naar het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. De secretaris-generaal wijst er in dit verband op, dat voor inlichtingen inzake Overheidsmaatregelen op economisch ge bied in eerste instantie moet worden ver wezen naar de daarvoor in aanmerking komende Kamer van Koophandel en Fa brieken, aangezien deze kamers omtrent bedoelde maatregelen van volledige do cumentatie zijn voorzien. Het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart blijft bereid die gevallen in be handeling te nemen, welke naar het in zicht dé burgemeesters niet in aanmer king komen voor verwijzing naar een Kamer van Koophandel en Fabrieken Verzoeken om inlichtingen, van de bur gemeesters zelf uitgaande, kunnen even eens aan genoemd departement worden gericht Alle verzoeken om inlichtingen moeten worden geadresseerd aan den Economischen Voorlichtingsdienst. Rijn straat 24. ’s-Gravenhage. Opening tentoonstelling der 147 inzendingen Gistermiddag heeft de voorzitter het hoofdbestuur van den Bond van Ver- eenigingen tot het geven van Nijverheids onderwijs, de heer J. J. M. de Waal, in tegenwoordigheid van het bestuur, de jury, prijswinnaars en overige belangstel lenden, met een korte inleiding de ten toonstelling van affiches geopend, dank zij de bereidwilligheid van den directeur, ondergebracht in de Ambachtsschool aan de Nieuwe Haven alhier. De Bond gaat voort, aldus spr., in deze tijden, metterdaad en in geschrifte de stof felijke en zedelijke belangen te behartigen van hen, die aan het Nijverheidsonderwijs zijn verbonden Wij hebben als zoodanig in den loop van het jaar aanzienlijke resul taten geboekt Wij gaven in Mei 1940 ont werpen ter vereenvoudiging van de admi nistratie voor de scholen In Sept, wisten wij een wettelijke regeling te verkrijgen voor de verzekering van leerlingen en leeraren tegen ongevallen hun op de am bachtsscholen overkomen. Wij kunnen zeggen dat deze in een behoefte voorziet. Tenslotte heeft onlangs het dept, van On derwijs zijn goedkeuring gehecht aan de invoering van lichamelijke opvoeding in den schooltijd. Dit naar aanleiding van het gunstig rapport, dat onlangs is versche nen over genomen proefnemingen Het blijft ons doel vooral den leerlingen van scholen, voorafgaand aan de ambachts scholen, een duidelijk beeld te geven van wat het nijverheidsonderwijs in de naaste toekomst voor hen te beteekenen heeft. Wij schreven daarom een prijsvraag uit voor een propagandaplaat, die op de lagere scholen voor kinderen een duidelijk ver staanbare taal spreekt. Met toewijding en studie geest is er door Nederlandsche reclame-kunstenaars gewerkt. Ons bereik ten 147 inzendingen. De jury bestaande uit de heeren Jan Wils, W. F. Gouwe en W. J Rozendaal heeft na wikken en wegen een 3-tal ontwerpen uitverkoren. De le prijs werd toegekend aan den heer N Corstanje, te Wageningen, de 2e prijs aan den heer J. G. van den Enden te Rotter dam en de 3de prijs aan den heer Maar ten G. Claringbould hier ter stede. De voorzitter overhandigde de prijswin naars, voorzoover aanwezig, met een enkel toepasselijk woord de enveloppe met in houd en verklaarde daarmede de tentoon stelling voor geopend. De aanwezigen waren daarna in de ge legenheid langs de veelal interessante ont werpen een rondgang te maken en de be- oordeeling van de jury te toetsen aan eigen smaak en waardeering. De tentoon stelling blijft nog 2 dagen van 25 uur nam voor belangstellenden geopend, in gang N. Haven 95. Dividenden Fabriek van Verbandstoffen v.h. Utermöhlen en Co. Div.bew. 36 der aand. /28 - div.bew 29 der oprichtersbew. 32.91 slotdiv 1939 betb. Twentsche Bank. De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus 1 Omroeper; 2. Pergola; 3. Lagune; 4. Nederland; 5 Landbouwer; 6 Werkelijk; 7. Lijkwagen; 8 Gendarme; 9 Medaille; 10 Legende; 11 Deventer; 12 Terrine; 13 Ne derlaag; 14 Laagvlakte; 15 Terugkeer; 16 i Keerzijde 17 Défilé; 18 Ledikant; 19 Kant werkster; 20 Sterrenwacht; 21 Wachtkamer 22 Mergelen; 23 Lenteweer; 24 Weerkunde; 25 Defensie. Vergunning noodig van Rljks- rubberbureau. Zooals bekend zal zijn, moesten kort geleden alle houders van banden zoo wel van wagens, als van in gebruik zijn de of opgelegde motorrijtuigen, dan wel van losse banden opgave daarvan verstrekken aan het Rijksbureau voor rubber. In de desbetreffende verordening werd bepaald, dat het verboden is zon der de vergunning van den Directeur van het Rijksbureau voor Rubber feitelijke of rechtshandelingen ten aanzien van deze banden te verrichten. De K.N.A.C. wijst er op, dat onder een zoodanige handeling ook wordt verstaan, de verkoop van de banden met het motorrijtuig. Indien men dus een bijv, opgelegd motorrijtuig met de daarop gemonteerde banden wenscht te verkoopen, dient men daartoe eerst vergunning aan te vragen bij den direc teur van het Rijksbureau voor Rubber, Heerengracht 182. Amsterdam. Indien het motorrijtuig wordt ver kocht aan de Duitsche Overheid, kan de verkooper er mee volstaan, zoo spoedig mogelijk na den verkoop het Rijksbureau daarvan in kennis te stellen, onder ver melding van de gegevens van het motor rijtuig en de daarbij beboerende banden. Tenslotte adviseert de K.N.A.C. hun, die door een of andere oorzaak nog geen opgave verstrekten van de in hun bezit zijnde banden, zulks alsnog terstond te doen De daarvoor noodige formulieren zijn bij het secretariaat, de bijkantoren en de agentschappen van de K.N.A.C. verkrijgbaar. A.s. Maandag herdenkt ds. A. Jansens, em. predikant der Geref. Kerken, wonen de alhier, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Abram Jansens werd 27 Mei 1865 Baarland geboren. Hij studeerde aan de Theol. school der Chr Geref. Kerk om in 1900 candidaat te worden. 11 November van dat jaar bevestigde wijlen prof F. P. L, C. van Lingen hem bij de Chr Ger. gemeente te Almelo in zijn eerste ge meente. In 1903 vertrok de jubilaris naar Rotterdam, welke standplaats hij in 1905 met Hoogeveen verwisselde In 1909 werd ds. Jansens predikant te Delft om in 1910 naar Aalten te vertrekken. In laatstge noemde plaats voegde ds. Jansens zich bij de Geref. Kerken, welke overgang plaats vond onder leiding van ds. A Schouten, thans em. predikant aldaar. De Gen Sy node van 1914 wees daarop een weg, waardoor ds. Jansens bij de Geref, kerken beroepbaar kon worden gesteld Hij deed coll doctum, voor de classis Zutphen der Geref. Kerken en werd daarop in deze kerken beroepbaar verklaard. Een be roep van de Geref. kerk van Langerak werd aangenomen en 21 Februari 1915 be vestigde ds. Schouten den jubilaris aldaar. Ds. Jansens heeft de kerk van Langerak gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem met ingang van 28 Juli 1934 werd ver leend, waarna hij zich metterwoon te 's-Gravenhage vestigde. De jubilaris die ook eenige jaren leeraar in de Dogmatiek is geweest aan de Rijks- kweekschool te Schoonhoven, heeft bij zijn overgang naar de Geref. kerken een predikatie in het licht gegeven getiteld: „Het is volbracht”. Ds. Jansens wenscht zijn gedenkdag onopgemerkt te doen voorbijgaan. een onderhoud gehad met den heer J. T. Jacobs, directeur van den Utrechtschen havendienst en het marktwezen, en hem gevraagd hoe zijn theoretische plannen in de practijk zijn uitgekomen. Went zoo als men zich herinnert, was het de stad Utrecht, die als eerste in den lande het probleem van de inzameling van lompen, schillen en etensresten oploste. In de Domstad is nu ruim twee maanden een georganiseerde dienst, ressorteerend on der havendienst en marktwezen, werk zaam en hier kan men zich dus eeniger- mate een oordeel vormen van hetgeen noodig is om de inzameling van afval stoffen zoo goed mogelijk te doen slagen. Wanneer wij over onze nieuwe ge- meente-instelling gaan spreken, aldus leidde de heer Jacobs het gesprek in, dan moeten wij wel scherp onderscheid ma ken tusschen het ophalen van lompen en het verzamelen vian schillen en etensres ten. Wat de lompen betreft, daarover is nog geen positief oordeel te geven. Op dit moment kan ik alleen maar iets den ophaaldienst en groenten- en het programma en op zorgen de ver- omroepvereenigingen voor van den berichtendienst, begint reeds om 7 uur te j ^en bond van melkveehouders gehouden - onder voorzitterschap van den heer J. van Meerveld. Op deze bijeenkomst werden de a.s. centralisatie in de melkvoorzie- ningen, de standaardisatie, behandeld. Uit de vergadering werden tal van vragen gesteld Ter beantwoording hiervan hield de heer Kortlever, directeur van de con- sumptiemelkcentrale, een uitvoerig be toog, waarbij hij uitging van het feit, dat na 14 Mei veel veranderd is. Een radi cale wijziging is gekomen in de eischen aan den landbouw en de veeteelt. De omstandigheden zijn veel gunstiger ten aanzien van een landelijken prijs, terwijl thans, in tegenstelling met voorheen, ook tot de grootst mogelijke productie wordt aangezet. Dit is echter moeilijk tenge volge van het feit, dat niet voldoende krachtvoede’* beschikbaar is. Aan alle kanten bestaat echter een afzetmogelijk heid, omdat ons land ingeschakeld is in het productieproces van geheel Europa, hetgeen ons verplicht ook voor andere landen zooveel mogelijk te produceeren. Dit brengt mee, dat een prijsstijging niet uitgesloten is. Wij moeten ons zelve dan ook den plicht opleggen de productie op te voeren ten bate van het algemeen, ondanks de groote moeilijkheden. Het terugloopen der melkproductie heeft geleid tot standaardisatie met ingang van 24 November a.s., vervolgde spr. zijn be toog. De bedoeling hiervan is duidelijk men wil dat zooveel mogelijk vet vrij komt voor de consumptie. De standaardi satie brengt ook mede, dat de veehouders hun melk betaald zullen krijgen naar vet gehalte. De kwestie van het vervoer van den producent naar de ontvangststations doemt gelijk op. doch voorloopig moet deze zaak blijven rusten. Het belangrijk ste is echter, dat de bepaling van het vetgehalte en het wegen en het mon steren dingen brengen, waarbij zoowel de handelaar als de veehouder groot belang heeft. De C.M.C. stelt zich op het standpunt, dat hierbij contröle moet worden ge houden door onpartijdige controleurs van de melkcontrölestations. Spr. stelde den boer een melkprijsverhooging van IJ cent Het vorderen van eieren voor de Duitsche Weermacht De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat op de z.g.n. blauwe Wehrmachtsbezug scheine” in den vervolge, naast de le vensmiddelen versch vleesch. versche vleeschwaren boter, versche aardappelen en versche groenten, tevens eieren zullen worden gevorderd Handelaren, die eieren hebben afgele verd tegen blauwe Wehrmachtsbezug- scheine. dienen deze bescheiden voor hun herbevoorrading door te zenden aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Zondag a.s. zal de nieuwe zender te Lopik definitief voor den omroep in gebruik worden gesteld. Van dien dag af beschikt de Nederlandsche Omroep over drie golflengtenHilversum I op 415 m., Hilversum II op 301 m. en Kootwijk 1875 m. Hilversum I (415 m.) verzorgt z.g. Nederlandsche den zender Kootwijk schillende omlijsting Kootwijk zenden. De programma’s over de drie zenders worden verzorgd door de vier groote omroepverenigingen. De V.P.R.O. houdt iederen dag om 5 uur een cursus of een lezing. Op Maan dag, Woensdag en Zaterdag om 10 uur zendt de V.P.R.O. een morgenwijding uit. Deze uitzendingen vallen beurtelings op Hilversum I, beurtelings op Hilver sum II. moment nieuws vertellen over van aardappelschillen etensresten. Zooals u weet, hebben wij voor deze afdeeling ongeveer veertig man in dienst, en ik kan niet anders zeggen, dan dat mijn verwachtingen over dat onderdeel van den nieuwen dienst verre zijn over troffen. Met name is de aanvoer zeer goed te noemen. Dat is gemakkelijk aan te toonen door een paar cijfers. In de eerste weken werd er hier op het Utrechtsche veemarktterrein ongeveer 60.000 k.g. schillen en etensresten aengevoerd. Dat was ook ongeveer de hoeveelheid, welke wij hadden gedacht. Aanvankelijk leek dit kwantum station- nair, doch vooral de laatste weken is er veel meer aangevoerd dan anders en wij kunnen nu veilig aannemen, dat wij dich ter bij de 90.000 dan bij de 80.000 k.g. zitten. En heeft u voldoende afnemers, me neer Jacobs? Ja, dat Iaat niets te wenschen over; er bestaat voor de schillen «en etensresten een groote belangstelling, zoo zelfs, dat ik de laatste weken ertoe moest over gaan, den eanvoer zoo billijk mogelijk onder de aanvragers te verdeeleïï. De tijd, dat wij per week vier- tot zesduizend k.g. overhielden, is allang voorbij en zelfs toen bleef ik figuurlijk gesproken niet met het overschot in mijn maag zit ten. Er was altijd een veevoederfabriek bereid om het resteerende deel van ons op te koopen en zooals ik u zeg, de laat ste weken blijft er geen schilletje meer op de markt liggen. Doordat er een in. zamelverbod is afgekondigd, is de taak van den bona-fide schillenboer aanmer kelijk verlicht. Vrijwel iedere huisvrouw weet nu tegenwoordig wie de juiste schiL lenboer is, hoe laat hij ongeveer komt aanbellen en wat zij hem precies moet meegeven. Over het personeel zelf ben ik zeer tevreden. De eerste keeren hebben wij gezamenlijk een paar moeilijkheden opgelost, doch nu loopt alles op rolletjes. Het gebeurt nog wel eens. dat we met een onverstandige huisvrouw hebben te maken. Die vertikt het eenvoudig om de lompen en de schillen te scheiden of wat ook nog wel eens voorkomt, zij gooit de etensresten in de vuilnisbak. De vuilnis man merkt dat niet altijd, omdat de etensresten tusschen het vuil zitten, maar als hij het bemerkt, noteert hij het adres. Ik heb, zoo vervolgde de heer Jacobs, speciaal aan een opzichter last gegeven zich met zulke gevallen bezig te houden. Zijn er verschillende huisvrouwen, die nog niet weten, hoe het hoort, dan gaat deze opzichter de genoteerde adressen langs om met haar te „praten”. In de meeste gevallen behoeft dat maar één keer te gesschieden en het euvel is voorbij. Er is op het oogenblik een groote vraag naar afvalstoffen. Dus hoe meer schillen, hoe liever men dat heeft. Dat is trouwens ook hieraan wel te merken, dat de prijs per 100 k.g. binnenkort zeker zal stijgen Hierdoor kunnen de schillenboeren meer verdienen dan zij in deze dagen doen, al moet ik zeggen, dat zij niet mogen kla gen. Een paar van onze actiefste schillen- ophalers komen zelfs boven de 30 gulden per week. Voor 100 k.g. aardappelschillen wordt thans 90 cent betaald en voor 100 k.g. etensresten ƒ1.75. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN NEDERLANDSCHE BANK, 8 NOVEMBER De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën heeft gisteren een tweede beschikking uitgevaardigd ter uitvoering van de Verordening no. 198/1940 betreffende het in Duitschland belegde Nederlandsche kapitaal. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Onder het „besluit” wordt in de navolgende artikelen verstaan: het „geblokkeerde tnarken-belastingbesluit 1940” Verordening no. 198/1940. Artikel 2. (1) Van het verbod, vervat in artikel 1, lid 2, van het besluit, kan door het Nederlandsche clearinginsti- tuut, al of niet onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden ver leend. (2) Het verbod geldt niet, indien de tegenwaarde genoten wordt in den vorm van schuldbevrijding jegens een niet-in- gezetene in den zin der deviezenverorde ning 1940. In dit geval is de schuld- eischer of de gewezen schuldeischer verplicht binnen 14 dagen aangifte te doen bij den in artikel 7 genoemden in specteur. Artikel 3. (1) Bij overgang van den eigendom van een belegging of vorde ring in den zin van artikel 2 van het besluit, aan een ingezetene in den zin /an de deviezenverordening 1940, blijft de voorwaardelijke belastingschuld ver bonden aan het overgegane. 2) Bij overgang van den eigendom van een belegging of vordering in den zin van artikel 2 van het besluit aan een niet-ingezetene, zonder dat overma king van de tegenwaarde plaats vindt, De inspecteur-generaal der Nederland sche politie heeft zich per circulaire ge wend tot alle gokniformeerde leden van de Nederlandsche ^politie, waarin hij een beroep op hen doet, niet zoozeer om hen aan te sporen tot het brengen van een ■>ffer omdat hij overtuigd is, dat zij daar voor geen aansporing noodig hebben, doch om hun medewerking te verieenen opdat de geheele Nederlandsche politie op spontane wijze van haar offervaardig heid kan doen blijken. Daartoe zullen de door de politie-ambtenaren geofferde gelden centraal worden verzameld en verantwoord. blad van De Nederlandsche Unie komt een belangrijke verklaring voor over; Nederlandsch socialisme - het parool van den nieuwen tijd. In dit artikel gezegd: „Wij leven in een kentering der tijden. Hoe de wereld er na den oorlog zal uit zien, is onzeker, maar zeker is, dat zij er anders zal uitzien dan voor dien tijd. In bloed en tranen gaat een oude wereld ten onder, die eenmaal in bloed en tra nen werd geboren. „De oude wereld, dat was de wereld, die gebouwd was op de beginselen van de Fransche revolutie. Het zijn de begin selen geweest, waaruit in de negentien de eeuw het liberalisme is gegroeid, die tot op de kleinste gebieden van het leven toe het individu hebben geplaatst boven de gemeenschap. In de practijk hebben deze dingen geleid op politiek gebied tot het huidige stelsel van evenredige ver tegenwoordiging en tot het kapitalisme op economisch gebied, allebei dingen, waarvan wij hopen, dat zij in Nederland voor altijd tot het verleden zullen be- hooren. „In plaats daarvan bouwt De Neder landsche Unie aan een nieuwe gemeen schap. Een socialisme willen wij, dat is teruggekeerd tot zijn meest fundamen- teele waarden en dat zich heeft losge maakt van het Marxisme, van iedere ge dachte aan klassenstrijd. Den strijd van de arbeiders voor de vrijmaking van den arbeidersstand van de kapitalistische wereldmacht erkennen wij als rechtvaar dig. Maar wij meenen, dat deze strijd in de historische ontwikkeling een fase is geweest, een fase, waarvan nu het eind punt is bereikt. In de nieuwe socialisti sche gedachte immers wordt de zaak van den arbeider, van iederen arbeider, op genomen in de zaak van het gansche volk. „De gemeenschap, die De Nederland sche Unie wil, gaat uit van het Neder landsche Volk als een ondeelbaar geheel. Voor klassentegenstellingen en klassen strijd is in deze gedachte uiteraard geen plaats meer. In deze socialistische ge meenschap zal, van de gemeenschap uit bezien, de arbeid gelden als de basis voor de sociale en economische verhou dingen Een vervolgens zal deze volks huishouding, met behoud van den eigen aard van ons volk, haar plaats moeten vinden in de nieuwe ordening, die zich in Europa aan het voltrekken is. „Een daadwerkelijk bewijs van onze nieuwe gemeenschapsgedachte is de spon tane steun, dien wij gegeven hebben en zullen blijven geven aan de Winterhulp, al meenen wij aan den anderen kant, dat in iedere waarachtige socialistische maat schappij een Winterhulp eigenijk overbo dig moet zijn. „De socialistische gedachte, die aan De Nederlandsche Unie ten grondslag ligt, blijkt o.a. uit de volgende punten van haar program: Doelbewuste leiding van de voortbren ging en verdeeling van de stoffelijke goederen; dienstbaar maken van geld en crediet- wezen aan de eischen der volkswelvaart; afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering vfin gezinsvorming en gezinswelvaart en bevordering van be zitsvorming voor allen: beteugeling van bedrijfsconcentraties en trustvorming. „Deze programmapunten zal De Neder landsche Unie verwezenlijken, want zij zal haar ideaal omzetten in practijk. „De verwezenlijking van deze socialis tische gemeenschap zal echter moeten overeenstemmen met den nationalen eigenaard van ons volk. De gedachte van het socialisme in zijn diepste beteekenis als de strijd voor sociale gerechtigheid en een harmonisch georiënteerde samen leving, kan zijn en is in feite boven-na- tionaal. De practische verwezenlijking echter zal steeds rekening moeten hou den met den eigen aard en de eigen levensomstandigheden van een volk Voor ons zal een socialisme slechts aanvaard baar zijn indien het typisch Nederlandsch is en niet indruischt tegen de onvergan- kelüke Nederlandsche waarden. „De strijd voor de nationale gedachte is de strijd om de redding van ons volk. En doordrongen van deze nationale ge dachte een nieuwe gemeenschap op te bouwen beschouwt De Nederlandsche Unie dit als haar grootste taak in dit historische uur.” Morgen vindt de uitreiking van bloemkaarten plaats aan houders(sters) van distributiestamkaarten wier naam (begint met de letter H, 1, J en K. gaat de voorwaardelijke belasting schuld over op de beleggingen, vorde ringen en andere zaken, welke middelijk of onmiddellijk verkregen zijn door her- belegging van de niet overgemaakte te genwaarde. Deze zaken worden gelijkge steld met de beleggingen of vorderin gen, waaruit zij door herbelegging zijn voortgekomen. (3) Voor de toepassing van dit arti kel wordt een persoon of lichaam, in het Duitsche Rijk woonachtig, gewoon lijk verblijvende of gevestigd, niet als ingezetene beschouwd ter zake van het kantoor houden in het bezette Neder landsche gebied. Uitbetaling of tegoed- schrijving hier te lande door zoodanige persoon of instelling staat met overma king gelijk. Artikel 4. (1) Indien ter zake van den overgang van den eigendom of de del ging van een belegging of vordering in den zin van artikel 2 van het besluit reeds vooraf een overmaking heeft plaats gehad, wordt alsnog een aanslag aan den begunstigde opgelegd. Een aanslag wordt mede opgelegd in alle gevallen, waarin blijkt, dat in houding van de belasting ten onrechte is achterwege gebleven. Artikel 5. Krachtens artikel 2, lid 2, punt 4 van het besluit worden gelijkge steld met de aldaar onder 1 tot en met 3 uitgezonderde zaken: 1. De obligation ten laste van de voormalige Tsjecho- slowaaksche republiek; 2. De obliga- tiën, ten laste van de voormalige vrije stad Danzig. Artikel 6. (1) Hij, die aan het Neder landsche clearinginstituut uitbetaling van eenige vordering verzoekt, is ver plicht een schriftelijke verklaring af te leggen, ingericht volgens door dat insti tuut vast te stellen model, indien de des betreffende betaling bij zijn weten noch direct, noch indirect, strekt tot het overmaken van een bedrag, waarvan krachtens het besluit of de uitvoerings- voorschriften daarvan de geblokkeerde- markenbelasting moet worden geheven. (2) Het Nederlandsche clearinginsti tuut kan voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen ontheffing veriee nen van de verplichtingen, vervat in het eerste lid. Artikel 7. 1 Voorzoover het besluit niet anders bepaalt, is de uitvoering ervan, alsmede de uitvoering van de uitvoeringsvoorschriften, opgedragen aan den inspecteur der geblokkeerde markenbelasting te ’s Gravenhage, in samenwerking met het Nederlandsche Clearinginstituut. (2) Genoemde inspecteur kan zich door andere inspecteurs en door ac countants van ’s rijks belastingdienst doen vertegenwoordigen. Artikel 8. (1) De door den inspec teur vastgestelde aanslagen worden in gevorderd door den ontvanger der di recte belastingen te ’s Gravenhage, eerste kantoor. (2) De aanslagen zijn invorderbaar 14 dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet. (3) Hoofdelijk voor de belasting aan sprakelijk zijn wettelijke vertegenwoor digers van natuurlijke personen, als mede, in de in artikel 23 van het be sluit op de winstbelasting 1940 genoem de gevallen, de aldaar aangewezen per sonen. 4) Voor de wetgeving inzake directe belastingen wordt de g eblokkeerde markenbelasting als een directe belas ting beschouwd. Artikel 9. (1) De aangeslagene, die bezwaar heeft tegen den opgelegden aanslag, kan binnen twee maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet een bezwaarschrift indienen bij den inspecteur. (2) Degene, te wiens laste de be lasting bij de uitbetaling is ingehouden, kan binnen twee maanden, nadat de inhouding heeft plaats gevonden, een bezwaarschrift indienen bij den inspec teur. (3) Artikel 14, leden 1, 2 en 3 en artikel 15 van het besluit op de winst belasting 1940 zijn van overeenkomsti ge toepassing. Artikel 10. (1) De ambtenaren van ’s rijks belastingen, alsmede de door den secretaris-generaal van het depar tement van Financiën daartoe aange wezen personen, kunnen te allen tijde inzage vorderen van alle boeken en bescheiden, waarvan zij voor de goede vervulling van hun taak inzage noodig oordeelen. Zij kunnen tevens de door hen noodig geachte inlichtingen vorde ren. (2) Hij, tot wien een vordering, als bedoeld is in het vorige lid, is gericht is verplicht daaraan te voldoen. Het ter inzage verstrekken van misleiden de boeken of bescheiden en het ver strekken van misleidende inlichtingen is verboden. Artikel 11. Onjuiste aanslagen kun nen ambtshalve worden verminderd door den inspecteur. Artikel 12. Met betrekking tot de ge heimhouding is artikel 28 van het be sluit op de winstbelasting 1940 mede van toepassing voor de heffing van de geblokkeerde markenbelasting. Artikel 13. (1) Met de opsporing van de overtredingen van het besluit zijn mede belast de ambtenaren van 's rijks belastingen en de door den' secretaris generaal van het departement van Fi nanciën daartoe aangewezen personen. (2) De strafbepaling van artikel 6 van het besluit blijft buiten toepassing ten aanzien van den belastingschuldige, den wettelijken vertegenwoordiger, dgn bestuurder of den vereffenaar van den belastingschuldige, die, zoolang het openbaar ministerie niet is verwittigd, uit eigen beweging een juiste en vol ledige schriftelijke aangifte doet. Artikel 14. Deze beschikking wordt geacht met ingang van 1 November 1940 te zijn in werking getreden. WW 1 i "I.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13