De operaties Griekenland Zware slagen voor de Britsche koopvaardijvloot I Feestavond „Vreugde en Arbeid 1940. No. 17720. in den Geheel Britsch convooi Atlantischen zinken gebracht op Oceaan tot Vrijdag 8 November. 1T* I Ook Londen De aanvallen Den Haag m Nachtelijke aanval op Engeland Verscheidene schepen door bommen getroffen op voortgezet Heinrich George Duitsche marine vernietigt 86.000 ton scheepsruimte Zeer groote terrein- moeilijkheden VERDUISTEREN van 5.59 uur n.m. f tot 8.50 uur v.m. Verscheidene luchtaanvallen Aan het Italiaansche front ft 2 voor brood, boter eieren, koffie, petroleum Ierland zal zijn havens niet voor de Engelsche vloot beschikbaar stellen - - - een groote kruiser bestookt Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 8 Nov. op 3.29 n.m. 9 Nov. onder 1.41 v.m. Dokterstelefoon: 11 5 0 Italiaansche luchtmacht in actie <- Nieuwe bons vleesch, kaas, thee en Honderden vliegtuigen namen er aan deel HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: ■9 had polygoon) Aan de vergeldingsactie van de Duit- sche luchtmacht tegen Engeland heb ben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verneemt, verscheidene honder den vliegtuigen deelgenomen. Alleen boven Londen zijn daarbij 109 ton bommen uitgeworpen. Voor '«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mntj. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad ƒ3.75- Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers S ct„ fr. p post 10 ct. Hitler verleent onder scheidingen De Führer en opperste bevelhebber van de Weermacht heeft aan 2 officie ren posthuum het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend, namelijk aan luitenant-feeneraal Ritter von Speck en commodore Bonte. Aan het Westelijke uiteinde hiervan worden de convooien samengesteld, die bij nadering van de Britsche kust aan de aanvallen van onze duikbooten bloot- Italiaansche versterkingen te Durazzo aangekomen Volgens te Ohrid binnenkomende be richten zouden Woensdagavond 7 Ita- liaansche transportschepen met verdere contingenten gemotoriseerde troepen in Durazzo zijn aangekomen. Men gelooft, dat deze troepen naar het Korea-front gedirigeerd zullen worden. De bijzondere correspondent van Uni ted Press bij de Italiaansche troepen in Griekenland, Reynolds Packard, meldde gisteren: A ft A A ft A s ft ft ft A ft ft ft ft A ft A ft A be- van United Press meldt uit Dublin On der oorverdoovenden bijval verklaarde Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct„ buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling; Kleine Advertenties 90 Ct,; Dienstaanbiedingen 70 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Majoor Wieck behaalt zijn 54e overwinning De bekende Duitsche jachtvlieger en drager van het ridderkruis, majoor Wieck, heeft in den loop van Woensdag en gisteren in totaal 6 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het aantal overwinningen van majoor Wieck is hierdoor van 48 tot 54 gestegen. Processen in Engeland Volgens Reuterberichten uit Londen is Anna Wolkov, de 37-jarige dochter van den vroegeren Russischen marine- attaché te Londen, gisteren tot 10 jaar kerkerstraf veroordeeld. Zij werd be schuldigd van handelingen, gericht tegen de openbare veiligheid en de ver- dedigingsvoorschriften. Verder is een zekere Tyler Kent, vroeger werkzaam aan de ambassade der Vereenigde Sta ten, veroordeeld tot 7 jaar kerkerstraf. Hij werd beschuldigd van ontvreem ding van documenten, die voor den vijand van belang kunnen zijn. Voor boter of vetten bon 16 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 15 November a.s. geeft de met „16” ge nummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. ’Jan de vetkaart geeft gedurende ge noemd tijdvak de met „16” genummer de bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bons, welke op 15 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 22 November a.s. Voor vleesch en vleesch- waren bons 08 Van de vleeschkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. elk der vier met „08 vleesch” gemerkte bons recht op het koopen van 100 gram vleesch. been inbegrepen, of een rant soen vleeschwaren. De met „08 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft ge durende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bons, welke op 17 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog gel dig tot en met Zondag 24 November a.c. Ook voor déze bons geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur, dus van 18 tot en met 24 November a.s., niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, restau rants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Een alleen-vliegend Duitsch ge- vechtstoestel heeft gistermiddag, naar het D.N.B. verneemt, ter hoogte van Harwich een convooi aangevallen en een stoomschip van 5000 ton met 2 zware bommen ge troffen. Het schip verloor onmid- delljjk snelheid en bleef tenslotte met zware slagzij liggen. Ten Zuiden van Eastbourne, dicht onder de kust, is een vrachtschip, dat onder bescherming van den mist voer, gebombardeerd. Ook dit schip bleef liggen. Voor de monding van de Theems hebben Duitsche Stuka’s met suc ces een krachtig beschermd Britsch convooi aangevallen. Een kruiser van 10.000 ton werd door een zwa re bom getroffen. Na het inslaan werden verscheidene ontploffingen waargenomen. Een vrachtschip van 10.000 ton kreeg een treffer op het voorschip en bleef met slagzij liggen. Een koopvaarder van 5000 ton werd rechtstreeks getroffen. Er werden eenige ontploffingen ge hoord, waarna het schip zonk. Een ander schip van 5000 ton bleef, na getroffen te zijn, liggen. Het D.N.B. meldt hierover De acti viteit van de Duitsche bovenwater- strijdkrachten in het Noordelijk deel van den Atlantischen Qceaan heeft met de volledige vernietiging van een groot Britsch convooi een succes behaald, dat de vijandelijke koopvaardijtonnage in enkele uren met 86.000 b.r.t. heeft verminderd. Dit succes is, zoo wordt van bevoegde zijde verklaard, behaald op den toevoerweg, die voor Engeland van de grootste beteekenis is, namelijk op de Noordatlantische route, die onder de bijzondere bescherming van de Brit sche vloot staat. De Duitsche aanval nabij de Orkaden Inzake den in het weermachtbericht van gisteren vermelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een groot Britsch convooi, nabij de Orka den, verneemt het D.N.B. nog, dat het door verscheidene torpedojagers en andere patrouillevaartuigen was be schermd. Ondanks hevig afweergeschut ondernamen de Duitsche toestellen ver scheidene succesvolle aanvallen. Bij den eersten aanval kreeg het grootste schip, een vaartuig van 8000 ton, drie zware treffers, die een ketelontploffing en een brand tot gevolg hadden. Bij den tweeden aanval kreeg een schip van 6000 ton, eveneens drie zware treffers. Na een hevige ontploffing stond het ge- heele schip terstond in brand. Beide schepen bleven brandend liggen. Nog op 40 k.m. afstand waren zwarte rook wolken te onderscheiden. Van het strijdtooneel Het D.N.B. seint uit Belgrado De „Vreme” meldt uit Ljubojno, dat een poging der Grieksche troepen, om de Italiaansche stellingen heen te trekken, niet is gelukt en geen kans op succes meer biedt. De berichten over een op- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen-. N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Engelsche koningspaar be zichtigt de schade Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het Engelsche koningspaar Woensdag in steden aan de Mersey de schade be zichtigd, die door Duitsche bommen werpers in deze streek is aangericht. Uit de berichten, die de Britsche nieuwsdienst publiceert omtrent de in spectiereis, blijkt ondubbelzinnig, al dus het D.N.B., dat de spoorwegtrajec- ten door de Duitsche bomaanvallen zwaar getroffen, resp. vernield zijn. Er werd namelijk uitdrukkelijk op gewe zen, dat het koningspaar het herstel van seininstallaties der spoorwegen en van Tails had bezichtigd. ueze umi, uaann nij de hoofdrol speelt, in de Ufa-theaters bij wonen. Heinrich George als de „Postmeester” op den bok van een der Haagsche aap jes, tijdens een ritje over het Binnen hof. De Duitsche aanvallen op Londen zijn ook gisteren voortgezet, in weerwil van het aanhoudende slechte weer. Bij ver scheidene aanvallen zijn voor den oor log belangrijke doelen gebombardeerd. Er deden zich kleine luchtgevechten voor, waarbij 3 vijandelijke jagers werden neergeschoten, 1 Duitsch vlieg tuig wordt vermist. Gistermiddag zijn bij nieuwe aanval len op de Britsche hoofdstad boven Londen zelf en boven het graafschap Kent een aantal levendige luchtgevech ten ontstaan, waarbij, naar het D. N. B. verneemt, de superioriteit van de Duit sche vliegers wederom duidelijk aan het licht trad. De tot dusver bekende- verliezen van den vijand bedragen 10 vliegtuigen, slechts 1 Duitsch vlieg-- tuig wordt vermist. Vandaag, den tweeden zonnigen dag, sedert het begin van den Italiaanschen opmarsch in Griekenland, zijn de Ita liaansche troepen langs het geheele front opgerukt. Daar de regen thans heeft opgehouden en de modder op de wegen door den zon gedroogd wordt, is het tempo nu belangrijk sneller dan eerst. Vandaag patrouilleerden Italiaansche vliegtuigen en ondersteunden de zware artillerie, welke de Italianen op verschil lende plaatsen van het front in actie gebracht hebben. (Zie verder le blad, pag. 2.) ven loopgraven tegen de luchtaanval len dekking zocht. De Italiaansche bom menwerpers vernielden o.a. den straat weg van Lerin naar Saloniki. Het grootste deel van de bevolking van Lerin is inmiddels naar de omliggende dorpen gevlucht. De winkels en de werkplaatsen te Lerin zijn gesloten, het geheele leven staat stil. Voor een ei bon 38 Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „38 ge nummerde bon van het algemeen distri- butiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bons, welke op 17 No vember nog niet gebruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 24 November a.s., met dien verstande, dat ook zij ge durende de week van 18 tot en met 24 November niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Strijdkrachten van de Duitsche marine, die tot taak hebben den handelsoorlog op den Atlantischen Oceaan te voeren, hebben in het Noordelijk deel van den Atlanti schen Oceaan, op den belangrijk sten Britschen toevoerweg, een Britsch convooi volkomen vernie tigd. De in één klap door de Duit sche strijdkrachten tot zinken ge brachte vijandelijke koopvaardij tonnage bedraagt 86.000 b.r.t. Voor het brood bon 14 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land- ft bouw en Visscherij deelt mede Elk der met „14” genummerde bons van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood, ft De op 17 November nog niet gebruikte bons, blijven voorts nog geldig ge durende de week van 11 tot en met 24 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in hotels, restau rants e.d. Hedenmorgen arriveerde aan het sta tion S.S. te den Haag de bekende Ufa-acteur Staatsschauspieler-intendant Heinrich George. Hij zal ter gelegen heid van de Nederlandsche première van de Wiener film der Ufa „De Post meester” enkele dagen in ons land ver toeven en enkele voorstellingen van Voor koffie of thee bon 81 De met. „81” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. In verband met bovenstaande bon- aanwijzingen voor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de bons 1 tot en met 13 van het algemeen distributie bonboekje niet aangewezen zullen worden en dus vernietigd kunnen worden. Daarop bleef echter elk nader bericht uit, zoodat men volgens een bericht vaq de „New York American” reeds reke ning meende te moeten houden met de vernietiging van het geheele Britsche convooi midden op den Atlantischen Oceaan. Deze veronderstelling wordt thans door het bericht van het Opper bevel der Weermacht bevestigd en wel in een veel grooteren omvang dan de eerste buitenlandsche berichten nog aannamen. Hieruit kan de conclusie worden getrokken, dat het optreden van de Duitsche eenheden bliksemsnel, en verrassend geschiedde. Van de overige tot zinken gebrachte schepen hebben namelijk ook de Amerikaansche radio stations niet eens noodseinen opgevan gen. In een verkeerd gevoel van veilig heid hadden de schepen van het con vooi op deze plaats van den Atlanti schen Oceaan geen rekening* gehouden met gevaren, Hun vertrouwen op de reikwijdte van de Britsche zeemacht werd teleurgesteld. In verband met het overschrijden van de Kalamas door de Italiaansche divisies wijst de „Giornale d’Italia” in een bericht van het front op de reus achtige moeilijkheden, welke de Italia nen bij hun opmarsch in Griekenland moeten overwinnen. Er zijn in dit ge bied in het geheel geen straatwegen, waardoor de Italiaansche pioniers ge dwongen zijn in voortdurenden arbeid wegen en muildierpaden te veranderen in rijwegen, welke noodig zijn voor den opmarsch van moderne colonnes. Voor den bewegingsoorlog op dit door kloven doorsneden en zeer afwisselende ter rein en voor de overmeestering der vijandelijke stellingen is een zeer gede tailleerde organisatie noodig. welke veel tijd kost. Aan den strijdlust der Italiaansche troepen doen al deze hin dernissen overigens geen afbreuk. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde mede staan. In de nachten van 18 op 19 en van 19 op 20 October vielen twee van deze waardevolle convooien aan ge zamenlijke aanvallen van onze duik booten ten offer. Onze vliegers hebben hun aanvallen op convooien tot op 500 k.m. ten Westen van Ierland kun nen uitstrekken. De voor den handels oorlog bestemde Duitsche bovenwater- strijdkrachten hebben thans haar ge slaagde actie volvoerd in een deel van den Atlantischen Oceaan, waarin de vijand zich tot dusver veilig voelde. Reeds uit de eerste paar berichten uit Amerikaansche bron is gebleken, welke ontsteltenis deze moedige daad bij de Britsche admiraliteit heeft gewekt. Door Amerikaansche radiostations wa ren de noodseinen van de beide Brit sche vrachtschepen „Rangitiki” (16.606 brt.) en „Cornish City” (4952 brt.) op gevangen. Volgens deze berichten is de beschieting op ongeveer 1000 zeemijlen ten Oosten van New Foundland ge schied. ZATERDAGAVOND 9 NOVEMBER - 8 UUR GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN DEN HAAG Het CONCERTGEBOUW-ORKEST onder leiding van Professor Dr. WILLEM MENGELBERG, met medewerking van HENRIËTTE SALA, Sopraan. Kaarten a /0.40 verkrijgbaar bij den Haagschen Bestuurdersbond, Prinse- gracht 73, Alhier. 2893 Zegel „Periode B” voor twee liter petroleum De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt kend, dat gedurende het tijdvak Maandag 11 November a.s. tot en met Zondag 15 December a.s. de met „pe riode B” gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huis houden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petro leum. d 5 V s g s V s s Een speciale correspondent van het agentschap Stefani in Afrika meldt De luchtmacht in Noord-Afrika heeft, zelfs na den laatsten luchtslag, d;e eindigde met de vernieling van een 20-tal Britsche toestellen, haar metho dische en doeltreffende actie voortgezet in alle haar toevertrouwde sectoren. Beschermende kruistochten en een systematisch bombardement van de vliegvelden, bases en troepenbewegin gen van den vijand wisselen elkander af in het Egyptische luchtruim en vormen een bevestiging van de mees terschap der Italiaansche luchtstrijd- kraehten. In de Middellandsche Zee meldden Italiaansche verkenningsvlieg tuigen de voorzichtige bewegingen van de vijandelijke vloot. De laatste dagen hebben Italiaansche torpedovliegtuigen met succes een aanval ondernomen op een vijandelijke vlootformatie, waarbij een groot slagschip door een torpedo getroffen en ernstig beschadigd werd. Gisteren heeft een talrijke formatie Italiaansche vliegtuigen een aanval ge richt op het vliegveld en de militaire werken van Siwa, dat het belangrijkste Britsche centrum is in de Westelijke Egyptische woestijn. Beschermd door jagers naderden de bommenwerpers hun doelen, waarop zij hun zwaarontplof- bare bommen neerwierpen, welke de beoogde doelen vernielden, hetgeen be wezen wordt door foto’s. Ook vijande lijke opslagplaatsen in Siwa werden be stookt. Twee vijandelijke toestellen werden op den grond vernield. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden onge deerd op hun basis terug. Voor kaas bon 25 Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de met „25” ge nummerde bon van het algemeen distri butiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bons, welke op 17 Novemoer a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, dat deze bons gedurende de week van 13 tot en met 24 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restau rants e.d. de Valera in het lersche parlement, de Dail. dat de regeering van Ierland niet bereid is de havens van den Vrijstaat ter beschikking van de Engelsche vloot te stellen. Hiermede gaf de Valera het antwoord op de uitlating van Churchill* in het Lagerhuis, dat het gebrek aan lersche vlootsteunpunten voor de Ho mefleet een buitengewone last is, „die nooit op onze schouders gelegd mogen worden”. De Valera verklaarde verder, dat de lersche regeering vastbesloten is ook in het vervolg een politiek van strikte neutraliteit te voeren, want dit is de eenige juiste politiek „voor dit land, dat geen voldoende verdediging tegen luchtaanvallen bezit”. Afgezien daarvan kan tusschen Ier land en Engeland ook geen eensgezind heid bestaan, zoolang de verdeeling van Ierland niet opgeheven is. „Maar wij zijn wel andere moeilijkheden mees ter geworden”, zoo riep de Valera uit, „de havens die wij verworven hebben, behouden wij en geven wij niet terug. In dit deel van ons land blijven wij scuverein.” S - rukken der Grieken in het Zuidelijk deel van het Morova-gebergte zijn niet juist. De kanonnade, die gisteren in versterkte mate is aangevangen, is een bewijs, dat de Italianen ook in dezen sector met het offensief zijn begonnen. Den gehee-en dag lang heeft het artil lerievuur geduurd, versterkt door de activiteit van de luchtmacht, die Woensdag 7 maal de Grieksche stad Lerin (Florina) heeft gebombardeerd. Van Zuidslavisch gebied af heeft men boven deze stad hooge rookkolommen waargenomen. De „Politika” meldt uit Brajtsjino, dat de Italiaansche luchtmacht reeds gisteren in de ochtenduren met het bombardement van de Grieksche stel lingen is begonnen, dat bijzonder hevig was tusschen 6 en 10 uur. Lerin is gisteren nog heviger dan Woensdag ge bombardeerd. Ook de Grieksche lucht macht is in actie gekomen. De meer derheid van de Italiaansche luchtmacht is volgens het blad in dezen sector duidelijk merkbaar. Uit Grieksche bron wordt vernomen, dat het den Grieken aan jachtvliegtuigen ontbreekt. Boven dien moeten de Grieksche bommenwer pers telkens uit Athene komen. Een ooggetuige van het bombarde ment van Lerin van Woensdag deelt mede, dat de bevolking in snel gegra-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1