AKKERTJES Na de verkiezing Roosevelt van DE TELEFOON UIT DE OMSTREKEN De RECHTZAKEN Hoofdpijn Kiespijn Zenuwpijn zee aan ter De verhouding Engeland- Rusland De Engelsche hulp Griekenland De operaties in Griekenland HAAGSCHE COURANT Vrijdag RECLAMES. De benoeming van den nieuwen Zuidslavischen minister van oorlog 8 Nov. 1940 le bl. pag. 2 oo Engelsche schepen beschoten STATEN CHARLOTTE CHERIE De beste vorm van snelverkeer Natuurlijk DENEMARKEN De Nederlandsche Pijnstiller Vluchtelingen uit Roemenië in Istanboel aangekomen ROEMENIE Een beschouwing van Megerle JAPAN. Versterking van de hulp voor Engeland en China? VEREENIGDE RUSLAND. Groote parade te Moskou Japansche bommen op den Hongkongweg Een beschouwing van Stefani Tokio verwacht een verscherpte anti-Japansche politiek van Amerika Volgens Italië een belangrijke politieke gebeurtenis Japansche eischen aan Indo-China De verdediging van Gibraltar KECLAMLS. E IDENTIFICATIEPLICHT Vervolg van net le blad. Ik heb een reis gemaakt langs Noorsch stoomschip vergaan uit Gerechtshof cate- 631 Overlevenden van „Lau- rentic” en „Patroclus” van de „Laurentie” en 33 officieren en 230 matrozen van de „Patroclus”. de een FUNCTIONNARIS- HET HAAGSCHE BORRELUUR van 4 uur af in 2427 LANGE HOUTSTRAAT 5 A Met volledig Artistenprogramma lm Marmxstraat 1b Den Haag Telefoon 334010’ □e verkiezingen Omtrent de verkiezingsuitslagen wordt gemeld In 119.174 van de 127.245 dis tricten heeft Roosevelt 25.957.977 stem men verworven. Willkie 21.592.173. Een druppel bitterheid in den beker der vreugde zal het misschien voor Roo sevelt zijn, dat het hem niet gelukt is, de meerderheid in zijn geboortestreek Duchess County te verkrijgen en dat de afgevaardigde Hamilton Fish weer werd gekozen, die altijd heftige aanvallen op den president heeft gedaan. BOTERRANTSOENEERING INGEVOERD Met ingang van heden is het verbruik van boter aan rantsoeneering onderwor pen, Volgens een officieele mededeeling bedraagt de distributie 350 gram boter per week en per persoon. Volgens een bericht van het Ameri- kaansche station Mackay Radio is het Engelsche schip ..Rangitiki” (16.698 b.r.t.) van de New Zealand Shipping Cy. door een vijandelijk oorlogsschip in de Noordatlantische wateren op on geveer 100 mijl ten Oosten van New foundland beschoten. Volgens dezelfde bron is ook het Engelsche schip „Cor nish City” (4952 b.r.t) beschoten. Beide schepen zouden zwaar beschadigd zijn en in nood verkeeren. In overtreding In de afgeloopen twee weken zijn door de politie 110 processen-verbaal opge- maakt tegen wielrijders, die zich niet hielden aan de verkeersvoorschriften. En kele tientallen wielrijders werden bekeurd omdat de verlichting van hun rijwiel niet in orde was, terwijl een zestal personen werd verbaliseerd wegens overtreding van het uitgaansverbod. De Grieksche interventie valt samen met een bij uitstek moeilijke phase in den Britschen tegenstand in Egypte en dit feit verklaart ruimschoots de Britsche intriges, die Metaxas er toe wilden bren gen zich in een avontuur tegen Italië te storten. Griekenland is opgeofferd, maar daartegenover konden de Engelschen hun positie op het eiland Kreta verster ken. Het Britsche belang, dat bestaat in het vestigen van vlootbases voor den te genstand in de Middellandsche Zee. dekt niet het Grieksche belang, dat meebrengt buiten het conflict te blijven of recht- streeksche hulp te ontvangen voor de verdediging van de grenzen op het vaste land. Doch met medeplichtigheid der re- geering te Athene kreeg het Britsche spel de overhand en het Helleensche volk on dergaat de gevolgen van dit cynische be drog. Engeland had reeds van bijzondere internationale constellaties geprofiteerd door zich meester te maken van het Grieksche eiland Cyprus en thans neemt het Kreta in bezit. Maar het zal in het geheel geen daadwerkelijke hulp aan Griekenland kunnen verleenen. Dit blijft aan zijn lot overgelaten. De strijdkrach ten, waarover Groot-Brittannië nog kan beschikken, zijn inderdaad in een strijd op leven en dood voor de verdediging van het moederland gewikkeld Wat Egypte aangaat. Eden stelt zich voor, de daar verspreide contingenten te versterken, hetgeen beteekent, dat de Engelschen er niet van verzekerd zijn, dat zij weerstand kunnen bieden aan den druk van het leger van Graziani en dat geen enkel detachement uit Egypte ge mist kan worden, om koning George van Griekenland en Metaxas te redden uit de positie, waarin zij zich hebben laten brengen. „Zonder Amerika kan Engeland niet winnen”. Het D.N.B. meldt uit Chicago De thans weer in de Vereenigde Sta ten vertoevende Londensche correspon dent van de „Chicago Daily News”, Sto- neman, verklaarde in een lezing welke overigens voor zoover de spreker opkwam voor een deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog weinig bijval vond dat Engeland vol bezorgdheid de lange winternachten tegemoet ziet. Om deze uit te houden heeft Engeland geen honderd maar tienduizenden vliegtuigen noodig, geen vijftig maar honderden torpedo jagers. Bovendien heeft het millioenen tonnen scheepsruimte en wapenen van al lerlei soort noodig Kortom, zoo verklaar de spr., Engeland kan zonder Amerika de overwinning niet behalen. Nadat te Istanboel Woensdag nog 200 Poolsche vluchtelingen uit Roemenië zijn aangekomen, zijn alle hotels en andere onderkomens overvol, daar zich reeds talrijke Polen, Tsjechen, Engelschen en andere vreemdelingen in Istanboel ophou den. Men verwacht dat in de komende dagen nog meer vluchtelingen zullen aankomen, daar op bevel van de Roe- meensche regeering alle Polen het land voor den lOen November moeten verla ten. Door L. te Wassenaar is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een partij groente van zijn land aan de Hooge Klei. Terzake diefstal van de fiets van de L. te Wassenaar, is aangehouden K. uit deze gemeente. B. en W. van Wassenaar zullen op 25 November a.s. 11 uur v.m. ten raadhuize publiek aanbesteden het leggen van een hevelleiding ten behoeve van.de drinkwaterleiding dezer gemeente. Diplomatentrein uit Athene te Rome aangekomen De Italiaansche diplomatentrein Athene met den gezant Grazzi en het geheele diplomatieke en consulaire per soneel is na een reis van 3 dagen hedenochtend in Rome aangekomen. DE DUITSCHE TROEPEN De regeering heeft op de meest gorische wijze het gerucht tegengesproken, volgens hetwelk dagelijks Duitsche troe pen Roemenië zoudenblijven binnen- stroomen. Men doet in dit verband op merken, aldus meldt Stefani uit Boeka rest, dat het aantal Duitsche troepen, die zich in Roemenië bevinden, niet uitgaat en niet zal uitgaan boven het aantal, dat door de beide regeeringen is vastge steld voor de reorganisatie van het Roe- meensche leger met de medewerking van een Duitsche militaire missie. Voorts wordt medegedeeld, dat binnen kort practische manoeuvres zullen begin nen met het nieuwe materiaal, waarvan het Roemeensche leger is voorzien. In de „Berl. Börsenztg.” wijst dr. Karl Megerle op de verwikkelingen in de hui dige betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. De bekende publicist herinnert aan de onlangs afgelegde verklaring van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dat de Engelsche ambassadeur te Moskou ook verder actief blijft en dat hij er hopenlijk in. zal slagen „alle oorzaken, die in de toekomst tot misverstanden zou den kunnen leiden, weg te nemen. Deze oorzaken, zoo meent Megerle, zijn gele gen in het nog steeds niet ópgegeven voor, nemen der Engelschen om de sovjet-Unie toch nog op een of andere manier in hun oorlog te betrekken. Voorts liggen zij op principieel terrein. Want Engeland heeft zich met de Vereenigde Staten verbonden geen wijziging in den territorialen status quo te erkennen, die naar hun meening door geweld of bedreiging met geweld tot stand gekomen is. Engeland weigert dus principieel erkenning van de gebiedswin. sten, die de sovjet.Unie in Finland, het Oostzeegebied, Polen en Roemenië heeft verkregen. Of Engeland handhaaft zijn standpunt van de principieele niet-erkenning der territoriale wijzigingen, zoo vervolgt Me gerle, óf het geeft dit standpunt prijs en verliest daarmede tegelijkertijd den zede. lijken en juridischen titel om zich elders tegen de zelfde ontwikkelingen te verzet, ten. Weliswaar ligt het zeker wel in de lijn van de Engelsche politiek een formule te zoeken, die haar veroorlooft zich tus. *schen deze beide principieele beslissin. gen door te kronkelen, maar daarmede is het wantrouwen te Moskou niet uit de wereld. Daar houdt men van zuivere ver. houdingen en ontzegt men Engeland het recht, naar de afwijzing van het Brit, sche protest inzake de Donaucommissie toont, zich te bemoeien met vraagstukken en streken, die Engeland niets aangaan. Men zal er zich te Londen dus voortaan in moeten schikken, dat het met de sovjet- Unie niet naar Engeland’s wensch gaat, doch integendeel in een richting, die men in het geheel niet waardeert. VERSPREIDE BERICHTEN Het Zweedsche telegraafagentschap meldt, dat in Zweden van eind Novem ber af benzine niet meer algemeen ter beschikking zal worden gesteld. Met in gang van 1 December zal In Zweden nog slechts benzine beschikbaar gesteld wor den voor de weermacht, de brandweer, het zieken ver voer, de politie en voor be paalde rijks- en industrieele doeleinden. Taxi's en vrachtauto’s moeten gebruik maken van generatorgas. Volgens Mexicaansche bladen voert Mexico onderhandelingen met de Austra lische regeering over den verkoop van een groote hoeveelheid petroleum. Deze onderhandelingen zouden reeds ver ge vorderd zijn Met het Clippervliegtuig zijn giste ren uit New York te Lissabon de leden van een nieuwe Amerikaansche militaire missie aangekomen, die te Londen de uit werking van de Duitsche bombardemen ten en den toestand van de Britsche be volking zal bestudeeren en daarover rap port uitbrengen aan de Amerikaansche regeering. Te Parijs is een nieuw dagblad „Le Nouveau Temps” verschenen, dat onge veer op dezelfde wijze opgemaakt is als ’t bekende blad ,,Le Temps”, Het eerste hoofd artikel is door den vroegeren minister president. Flandin geschreven. Tot de medewerkers behoort ook de vroegere mi nister van buitenlandsche zaken Bonnet. DE BETREKKINGEN MET MOSKOU De sovjet-ambassadeur te Tokio Smeta- nin, heeft ter gelegenheid van den natio- nalen Russischen feestdag een receptie gehouden, welke behalve door het corps diplomatique door talrijke Japansche per soonlijkheden bijgewoond werd. Voor het eerst sinds de sluiting van het anti- kominternpact hebben de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, die van oorlog, Tojo, van marine, Oikawa, van landbouw Sjigoeo, van spoorwegen, Oga wa en andere Japansche staatslieden weer officieel aan een plechtigheid In de Russische ambassade deelgenomen, De „Tokio Nitsji Nitsji” constateert, dat deze plechtigheid in de sovjet-ambas- sade van groote beteekenis is met het oog op den huldigen stand van de Ja- panschRussische betrekkingen. LIJK VAN EEN ENGELSCHEN VLIEGER BEROOFD Voor de Groninger rechtbank hebben terecht gestaan de 53-jarige landbouwer J. S. B. te Uithuizen en de 18-jarige, thans gedetineerde borstelmaker J. W., eveneens aldaar, beschuldigd van diefstal resp. van een armbandhorloge en van een gouden ring, toebehoorende aan een En gelschen vliegenier, wiens lijk in de tweede helft van Augustus in den kwel der onder Uithuizen is aangespoeld. De eerste verdachte ontkende het hor loge van het lijk te hebben genomen. Hij zou het gevonden hebben op een meter afstand daarvan en het zonder er verder bij te denken in zijn zak hebben gestoken. Hij heeft er inmiddels geen geheim van gemaakt en er direct met verschillende menschen over gesproken. Het O. M„ waargenomen door mr Zijl- stra, wees erop, dat lijkberooving een buitengewoon ernstig feit is, waartegen met kracht dient te worden opgetreden. De officier eischte een gevangenisstraf van drie maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, en een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. De tweede verdachte erkende den ring van een vinger van het lijk te hebben af. getrokken, zonder echter den ernst van zijn daad te beseffen. Later heeft hij den ring in een enveloppe in den bus bij den postkantoorhouder gegooid. Voor dezen 'verdachte luidde de eisch 6 maanden on- voorwaardelljke gevangenisstraf. Uitspraak 21 November. Ickes dient ontslag in De minister van binnenlandsche zaken, Harold Ickes, heeft Roosevelt zijn ont slag aangeboden. Ickes heeft op de pers conferentie verklaard, dat hij hiermede aan Roosevelt de mogelijkheid wil geven om zijn kabinet te reorganiseeren. andere heden. Voor den toegang tot Fort de France op Martinique patrouilleert een Ameri kaansche torpedojager. Een andere Ame rikaansche torpedojager bevindt zich in de nabijheid van Guadeloupe. De correspondent van de „New York Herald Tribune” te Washington schrijft, dat gezien het feit, dat Roosevelt’s bui tenlandsche politiek bij de verkiezingen den algemeenen steun heeft gevonden, de hulp voor Engeland en China wel spoedig versterkt zal worden. Aangenomen mag worden, dat Amerika jegens Japan een krachtiger politiek zal voeren en dat het land zich zal concentreeren op de bewa pening. De „Chicago Tribune”meldt, dat met de. beëindiging van de presidentsverkie zingen een van New York en de Oostelijke Staten uitgaande stelselmatige campagne is begonnen, die onder leiding van pro- Engelsche persoonlijkheden thans openlijk er voor ijvert, dat Amerika zich aan de zijde van Engeland in den oorlog mengt. Een van de propagandisten is de New- yorksche vertegenwoordiger van de Brit sche radiomaatschappij Raymond Gram swing. De „New York Herald Tribune” schrijft o.m., dat Roosevelt over voldoende macht beschikt om óf wel dë centraliseering van de regeeringsmacht, de socialiseering der industrie en controle op den arbeid vast te leggen dan wel zijn persoonlijke eer zucht af te zweren en te trachten van Amerika weer een werkelijke democratie te maken. De bladen, die in den verkiezingsstrijd Willkie steunden, waarschuwen Roosevelt ertegen, zijn verkiezingsoverwinning we derom als in 1936 als „mandaat” op te vatten. De „Washington Daily News” wijst er op, dat de meerderheid van de Ame rikaansche kiezers blijkbaar niet gevreesd heeft, dat Roosevelt het land naar den oorlog zal leiden. Men kan slechts hopen, dat deze meerderheid gelijk krijgt. Het blad blijft wantrouwend ten aanzien van de toezeggingen van Roosevelt en spreekt de dringende hoop uit, dat de president zich terughouding zal opleggen. Alle bla den wijzen er op. dat de meerderheid aan stemmen van Roosevelt de kleinste is sedert 1916 en dat hij er procentsge- wijze slechter af is gekomen dan in 1932 en 1936. Een bekend Servisch patriot Het United Press merkt naar aanlei ding van de benoeming op, dat Pesjistj een der intiemste medewerkers van ko ning Alexander en organisator van het militaire Balkanpact tegen Turkije van 1912 was. In den Balkanoorlog van 1912-13 en in den wereldoorlog was hij chef van den generalen staf van het Ser vische leger. Pesjistj, die thans 69 jaar oud is, is een bekend Servisch patriot. AMERIKAANSCHE SEN OP MARTINIQUE Vertegenwoordigers van het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken zijn op het eiland Martinique aange komen, waar zij een bespreking hadden met Bressol. den militairen gouverneur en officieele Fransche persoonlijk- Geldboeten van 2 tot 7,50 Ter terechtzitting van het kantonge recht te ’s-Hertogenbosch werden 16 per. sonen veroordeeld wegens het niet ver- toonen van een identiteitsbewijs. Zij wer den veroordeeld tot geldboeten varieerën. de van f 2,50 tot f 7,50. Op dezelfde zit ting werden vier personen veroordeeld tot geldboeten varieerende van 10 tot 25 gulden, wegens het zich tusschen 12 uur en 4 uur 's nachts in de open lucht op houden. Wegens overtreding van de verordening betreffende den identificatieplicht werden door den kantonrechter te Haarlem vijf personen veroordeeld tot geldboeten van twee, drie en vijf gulden DELFT Delftsch Studenten Corps De Senaat van het Delftsch Studenten Corps is voor het studiejaar 19401941 als volgt samengesteld A; C. le Poole, presidentC. A. J. Kuyl, secretarisJ. H. Kessler, thesaurier W. H. van Leeu wen, archivaris en J. J. van der Sande, commissaris. De Senaatsoverdracht zal in den loop der volgende week plaats hebben. het geheele Albaneesche en Grieksche front van.de kust, waar ik in de verte Korfoe zag liggen, tot aan de uiterste Oostpunt van het front aan de Albaneesche grens. Hierop heb ik kunnen vaststellen, dat de Italianen overal op Grieksch gebied door gedrongen zijn, op vele plaatsen een groot aantal kilometers, en ik ben er volkomen van overtuigd, dat de Grieken op geen enkel punt van het front in Albanië bin nengedrongen zijn, zooals in eenige bui tenlandsche berichten werd beweerd. Op weg naar het front passeerde ik Tirana en groote deelen van het Albaneesche gebied. Overal waren de menschen aan den gewonen dagelijkschen arbeid. Ner gens bemerkte ik teekenen van onrust of wanorde. Daar waar het terrein de actie van de Cavalerie niet toelaat, worden stoottroe pen gebruikt, uitgerust met handgrana ten en lichte machinegeweren. Terwijl de infanterie dan oprukt bombardeeren de Italiagnsche artillerie en de „Picchia- teilis" (Italiaansche duikbommenwerpers) ae vqandelljke stellingen. Met de vlie gende colonnes der infanterie gaan tege- lijkei ujd pion.ers mee om de ingenomen stellingen dadelijk weer in staat van ver dediging te brengen. Naar mij bericht werd worden door de Italianen met vlammenwerpers uitgeruste afdeelingen gebruikt daar, waar de Grie ken hun artilleriestellingen in bergholen hebben ondergebracht Na den infante- rieaanval resp. aanval van cavalerie en infanterie tezamen worden ter versterking eenheden artillerie en gemotoriseerde troepen gezonden. Naar officieren mij vertelden hebben de oprukkende infan- terie-colonnes meermalen vijandelijke veldkeukens buitgemaakt, waarin het eten nog op het vuur stond. De Britsche propaganda Het A.N.P. meldt uit Rome Naar mate de Italiaansche troepen in Epirus oprukken, verdubbelt Engeland zijn telegrammen en radio-uitzendingen. Na het herhaalde bericht over den op stand in Albanië, welks soldaten even wel aan de zijde der Italianen in den- zelfden gemeenschaps- en heldengeest strijden, hielden de agenten van den heer Duff Cooper, gesteund door radio berichten uit Athene, vol. dat de Griek sche troepen optrekken naar het steun punt Koritza op Albaneesch gebied. Daar zou een Italiaansche infanterie divisie van 15.000 man omsingeld en 1200 man, onder wie twee generaals, gevangen genomen zijn. De Grieksche radio meldde voorts een grooten slag op de hoogte van Korfoe. Tegelijkertijd publiceert men berichten over groote verliezen welke Italiaan sche vliegtuigen en pantserwagens ge leden zouden hebben. De bomaanvallen der Italiaansche vliegtuigen zouden geen effect gehad hebben. Het is overbodig te verklaren, dat al deze berichten in geenerlei opzicht met de waarheid overeenkomen en dat zij verzonnen zijn ter versterking van het moreel der bevolking. De benoeming van een anderen Zuid- slavischen minister van oorlog wordt in Italiaansche kringen te Rome met be langstelling gezien en aangeduid als een stap naar opheldering der Zuidslavische politiek, resp. een stabilisatie van den toestand op den Balkan. Men herinnert te Rome aan de nauwe betrekkingen, welke generaal Neditsj, die tot dusverre minister van oorlog was, met Engeland onderhield en wijst er tegelijkertijd op, dat de nieuwe minister van oorlog, ge neraal Pesjistj, reeds jaren geleden de zelfde functie heeft bekleed in het kabi- net-Pasitsj, dat streefde naar een poli tiek van overeenstemming met Italië. De correspondent van de „Popolo di Roma” te Belgrado, ziet in deze muta tie een der belangrijkste politieke ge beurtenissen van den laatsten tijd in de Zuidslavische hoofdstad. De arbeiders en de verkiezingen De voorzitter van de American Fede ration of Labor, William Green, ver klaarde, dat een analyse van de verkie zingsresultaten in de dichtst bevolkte kieskringen aantoont, dat de stemmen der arbeiders de beslissende factor voor de herkiezing van Roosevelt zijn ge weest. Het streven naar sociale recht vaardigheid in Roosevelt’s politiek heeft daarmede vruchten gedragen. De uitslag wordt als een motie van wantrouwen der arbeiders beschouwd tegen den tot dusver zeer machtigen voorzitter van de andere groote vakver- eenigingsgroep, C.I.O. John Lewis, daar deze zich»voor Willkie verklaard heeft, oschoon hij in den strijd tegen de ,,big business’ vaak radicaler dan Green ge weest is. Volgens Associated Press is Roose velt's onomwonden overwinning voor John Lewis aanleiding geweest om zijn Op het Roode plein in Moskou is gister ochtend ter gelegenheid van den 23sten verjaardag der bolsjewistische revolutie in aanwezigheid van Stalin en Molotof de traditioneele groote troepenparade ge houden Voor de eerste maal werd de Novem- berparade, welke onder bevel stond van Volgens te Tokio ontvangen berich ten hebben gisteren 3 Japansche eska ders den z.g. Hongkongweg gebombar deerd. welke naar het binnenland van China resp. naar Tsjoengking voert. Ongeveer 50 k.m. ten Noorden van Hongkong hebben zij verscheidene bruggen vernield. Bovendien werden op een zij-arm van de rivier Toenkiang een 100-tal jonken met munitie en an der oorlogsmateriaal gebombardeerd. Volgens de Japansche pers is dit het antwoord op de houding van de En gelschen daar de Hongkongweg on danks de vertoogen Van den Japan- schen consul-generaal te Hongkong en de Engelsche beloften, practisch weer voor de levering van oorlogsmateriaal den zich 52 officieren en 316 matrozen aan Tsjang kai sjek is geopend. Naar het Noorsche Telegraaf Agent schap meldt, is het 1800 ton metende Noorsche schip „Marstenen”, dat onder Britsche controle voer, benoorden Schotland vergaan. De bemanning is gered. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uureen Lipssleu- tel, een hondenhalsband.ie met sleutel, een damesparapluie, een zilveren armbandje, een sjaaltje, een damesfiets, een dames hoed, een heerenhoed, een gymnastiek schoen, een bivakmuts, een hoofddoek, een bundeltje, telefoonrekeningen, een psalmboekje, een kinderfiets, een oorknop je, drie vleeschbons, diverse handschoe nen, drie rijwielbelastingplaatjes. Voorts een hond en twee katten. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft De Britsche premier heeft in zijn jong ste rede zeer korte, ontwijkende verkla ringen aan Griekenland gewijd. Op het oogenblik, waarop Engeland zijn ver plichtingen onder de oogen had moeten zien, neemt het een houding van voor zichtige reserve aan. Op deze wijze blijkt het ware verraderlijke, provoceerende. schurkachtige karakter van de Britsche .garantie’’ aan Griekenland. Evenals in het geval van Noorwegen. Polen en an dere landen had deze befaamde ..garan tie” de strekking om het conflict uit te breiden en nieuwe soldeniers in dienst te nemen Engeland ging op zoek naar hulp in het Zuidoosten, zooals het reeds in Oost- en Nóord-Europa gedaan had. om als bliksemafleider te dienen en den druk te verlichten, dien het onderging. Roosevelt confereert met nationalen verdedïgingsraad Roosevelt heeft gisteren besprekingen gevoerd met den nationalen verdedigings- raad. Direct daarop werd een vergadering belegd van de ondercommlssie, die be slist over de kwesties van preferente uit voering van bewapeningsorders. Naar Associated Press uit Londen meldt, zijn 631 overlevenden van de onlangs getorpedeerde hulpkruisers „Laurentie” en „Patroclus” in een haven aangekomen. Onder hen bevon- De Japansche bladen constateeren, dat de herkiezing van president Roosevelt niet als een verrassing komt, en dat Japan thans de politiek van de Ver eenigde Staten met nog grootere aan dacht en vastberadenheid moet volgen. De „Yomioeri sjimboen” schrijft, dat de herkiezing van Roosevelt een ophelde ring van de Japansch-Amerikaansche be trekkingen bemoeilijkt, ja zelfs onmoge lijk maakt, en dat een verscherpte anti- Japansche politiek van de Vereenigde Staten te verwachten is. Japan moet dus bij het voeren van zijn ingeslagen poli tiek een nog grootere vastberadenheid toonen. De Japansche politiek, zoo schrijft de „Asahi sjimboen” is Vastge legd in het drielandenpact en kan ook door de herkiezing van Roosevelt niet beïnvloed worden. Wel kan verder een druk en inmenging van de Vereenigde Staten verwacht worden, maar Japan zal des te intensiever voortgaan met zijn op bouwende politiek in het Verre Oosten, daar de politiek van Roosevelt tot dusver niet tot den vrede der wereld heeft bijge dragen. De onrust in de wereld is door de herkiezing nog vergroot, schrijft de „Nitsji nitsji”. Roosevelt heeft tevoren wel verklaard, de Vereenigde Staten buiten den oorlog te willen houden, doch ook Wilson heeft Amerika, ondanks ver zekeringen van het tegendeel, in den oorlog gestort. De „Kokoemin sjimboen” meent, dat men thans niet meer van vrede in den Stillen Oceaan kan droo- men. Voor de Japansche diplomatie zijn zware tijden te verwachten. Zelfs wan neer de Vereenigde Staten zich tot een economischen druk op Japan zouden be perken, zou eens het tijdstip moeten ko men, waarop dergelijke vijandige en een zijdige acties in een staat van oorlog moeten uitloopen Tot dusver hebben de Vereenigde Staten voortdurend Japan bedreigd, terwijl Japan een niet-agres- sieve houding heeft gehandhaafd. Thans is voor een dergelijke houding geen aan leiding meer aanwezig. Boodschap van Roosevelt op wapensti Istandsdag Op het Witte Huis werd verklaard, dat president Roosevelt Maandag a.s. te 11 uur een boodschap tot het Amerikaan sche volk zal richten ter gelegenheid van wapenstilstandsdag. Radiorede van Willkie Wendell Willkie heeft medegedeeld, dat hij op 11 November een radiorede zal houden, aangezien hij zich verplicht ge voelt, voor de meer dan 22 millioen Amerikanen, die voor hem hebben ge stemd, zijn meening over taak en houding uiteen te zetten. Volgens berichten uit Hanoi heeft de tegenwoordige leider van de Japansche missie in Indo-China, generaal-majoor Soemita bij gouverneur-generaal admiraal Decoux geprotesteerd tegen de toene mende activiteit van anti-Japansche ele menten in Zuid-Indo-China, in het bijzon der in Saigon. Soemita verklaarde, dat na den intocht van de Japansche troepen, vele anti-Japansche Chineezen. aanhan gers van de Gaulle, alsmede Engelschen en Amerikanen zich naar Saigon hebben teruggetrokken om daar in samenwerking met Joodsche financiers een levendige activiteit ter bestrijding van de nieuwe orde in Oost-Azië te ontplooien. Decoux heeft weliswaar beloofd deze activiteit te onderdrukken maar tot dusver, aldus Soemita, heeft hij nog geen afdoend ant woord op den Japanschen eisch gegeven. De financiering van het wapeningsprogramma De minister van financiën, Morgen- thau, heeft gisteren op een persconferen tie te Washington verklaard, dat hij het Congres zal vragen, de limiet voor de na tionale schuld te verhoogen van 49 mil liard tot 60 ot 65 milliard dollar, om het wapeningsprogramma te kunnen bekosti gen. Hij zal het Congres eerst 4 milliard vragen voor den aankoop van speciaal wapenmateriaal. Dit bedrag zal deel uit maken van de 15 tot 20 milliard, die op de volgende begroeting zullen verschij nen. De oude leeningsgrens van 45 mil liard is reeds vrijwel bereikt. Morgenthau zal binnenkort een reis maken naar Portorico, de Maagden-eilan- den en Jamaica. woord in te lossen en als voorzitter van het C.I.O. (comité voor industrieele or ganisatie) af te treden. Voorts verwacht men. dat nieuwe pogingen gedaan zuilen worden om een einde te maken aan de splitsing van de Amerikaansche vak- vereenigingen. Lewis, die in 1936 de New Deal steun de, had verklaard, dat hij, als Roose velt voor de tweede maal herkozen zou worden, zijn functie zou neerleggen op de bijeenkomst van het C.I.O. op 18 No vember a.s. Niettemin had men bij de eerste teekenen van RooSevelt’s zege stappen gedaan om Lewis over te halen de zaak nog eens te overwegen en in functie te blijven. In Delft geen verandering in brandweer organisatie Dezer dagen werd melding gemaakt van het rondschrijven aan de gemeentebe sturen, waarin er op werd gewezen, dat de z.g. luchtbeschermingsbrandweer in haar geheel zal moeten worden ingedeeld bij de plaatselijke brandweer Naar wij vernemen, zal deze maatregel geen verandering brengen in de organisa tie van de brandweer In onze gemeente, aangezien zoowel de politie-brandweer als de luchtbeschermingsbrandweer onder het commando staan van den heer U. v. d. Zee, hoofd van den plaatselijken Lucht beschermingsdienst. LEIDSCHENDAM Ten aanzien van alle R.-ver- richtingen, die tot en met 31 October zijn geschiedt, kunnen de verzoeken om ver goeding tot en met 30 November 1940 worden ingediend. Ten aanzien van R.- verrichtingen. die na 31 October zijn ge schied, moet het verzoek en vergoeding ingediend worden uiterlijk op den 15e van de maand, volgende op die, waarin de verrichting is geschied. De heer V. te Leidschendam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat te zijnen nadeele 5 grijze konijnen en 4 kippen zijn ontvreemd. Dinsdag 12 November kun- nen zij, die een kamer verwarmen voor Duitsche Ingekwartierde militairen, ko lenbons in ontvangst nemen aan het dis tributiekantoor te Leidschendam en wel van 9.3012.30 uur en van 25 uur. Ten nadeele van W. T. te Leidschendam Is een rijwiel ontvreemd, dat voor de O.L. school aan den West- vlietweg was geplaatst, waar T. werk zaamheden verrichtte. LOOSDUINEN Vanwege de Geref. Evangeli satie wordt op Donderdag 14 November a.s. in de kleuterschool aan het Abri kozenplein een samenkomst gehouden, al waar ds. W. A. Wiersinga zal spreken over„Wat verwachten wij van Jezus Het Evangelisatle-zangkoor zal medewer king verleenen. De plaatselijke afdeeling van „Patrimonium” houdt Woensdagavond a.s, een cursusvergadering in haar gebouw aan de Wilhelminastraat. Door den heer W. Diepeveen zal een inleiding worden gehouden over het onderwerp„Bewogen heid en vastheid”. VOORBURG Brandstoffen voor inkwartiering Zij, die aan leden der Duitsche Weer macht huisvesting verleenen, ontvangen hiervoor op vertoon van het inkwartie- ringsbewijs 3 periodebons voor cokes of kolen per te verwarmen vertrek per maand. Deze bons kunnen worden afge haald aan het hulp-distributielokaal aan de Vlietstraat te Voorburg (tegenover het hoofd-distributiekantoor) op Maandag 11 November a.s., van 9 uur v.m. tot 12.45 uur nam. den bevelhebber van het Moskousche militaire district, legergeneraal Tjoelenef, gehouden voor den volkscommissaris van oorlog Timosjenko. Deze opende de pa rade met een korte toespraak in den geest van de uitgevaardigde legerorder. Daarna begon de parade, waaraan werd deelgenomen doot formaties van alle soorten troepen. Voor de eerste maal zag men de nieuwe, prachtige uniformen der sovjetsgeneraals en de eveneens nieuwe bontmutsen bij de troepen. De parade werd geopend door afdeelingen van de Moskousche krijgsscholen en academies, benevens troepen van de grensbescher ming, de binnenlandsche beveiliging en de marine. Daarop volgden formaties der z.g. eerste Moskousche proletarische di visie in veldtenue, afdeelingen cavalerie en gemotoriseerde infanterie op motorrij wielen en in pantserauto’s Ditmaal was de nadruk gelegd op de demonstratie van de zware en zwaarste gemotoriseerde wapens. Zoo zag men schijnwerpers, luchtafweergeschut van alle kalibers, pantserafweergeschut. mijnwer pers, lichte, zware en zeer zware veld artillerie. Voor de eerste maal merkte men verder op verdragend geschut en mortieren var. het modernste type. Daarop volgden ongeveer 250 tanks van alle groepen o.m. 10 van het zwaarste type. De parade werd besloten honderden bommenwerpers stellen van Ook gisteren heeft men te Algeciras weer den geheelen dag ontploffingen uit de naburige vesting Gibraltar ge hoord. Deze zijn een gevolg van het opblazen van rotsen ter verbetering van de verdedigingsinstallaties. Gistermorgen zijn voor Sandy Bay schietoefeningen gehouden. Het ge heele scheepvaartverkeer werd stilge legd. met eenige en jachttoe- verschillende types, welke ever het hooae plein vlogen. Op de militaire parade volgde een massabetooging, in den loop waarvan ver scheidene honderdduizenden personen met vlaggen, transparanten, leuzen en por tretten van sovjetrussische staatslieden over het Roode plein trokken, terwijl Stalin en zijn omgeving op de trappen van het mausoleum van Lenin voor het Kremlin staande hun hulde in ontvangst namen. Burgerlijke Stand van Wassenaar GETROUWDB van Doorn en A C. M Koert. A A. J. Luermans en M. G. M. Hofstra, A. Rigters en A. M. van der»Endt. A. P. Vincenten en C. E. Borsboom. BEVALLEN: C. J. H. Staverman geb. Pekelder, z J. Slats geb. Schoorl, z, B. C. Altena geb. Hendriks, d. E. Be- kooij geb. Goor, d. G. L. A. Leijerzapf geb. Groenendijk, z OVERLEDEN A. J. van der Holst vrouw van W. C. v. d. Hulst, 46 j. 2 H. Chr. Verdoes Kleijn. weduwe van J. T. van Douwe, 63 j. H. J. Dieben. man van M. J. A. Aewerdonk, 61 j. R p. van Royen, man van J» M. C. Reub, 67

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2