De regeling betreffende de ontslagen in bedrijven BINNENLAND Welken distributiebon heeft I BEKENDMAKING VAN DEN CRISIS- EN D1STR1BUTIEDIENST TE ’s-GRAVENHAGE men noodig? Ontwrichting tengevolge van de oorlogsomstandig heden is belangrijk beperkt HAAGSCHE COURANT Vrijdag 8 Nov. 2 pag. 114 42 83 82 98 25 39 52 65 38 55 116 1 13 16 15 14 08 Het autorijden zonder benzine 07 06 6 6 16 15 14 1940 2e bï. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER 93 88 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 7 A B Een nieuwe taak voor de Directie van den Arbeid Beëediging Duitsche marine soldaten RECLAMES 1 eenheid 1 2 gas 80N Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN 9 Nov. t/m 20 Dec. d 2 Nov. t/m 27 Dec. e. 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond f 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond 1 om KAAS 1 om KAAS 1 om Licht en schaduw KAAS 1 om EIEREN één ei EIEREN één el 19 Oct. t/m 12 Nov. 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. BOTERKAART. t BOTER half pond BOTER half pond BOTER half pond VETKAART. VLEE8CHKA ART. KALFS- 1 om 75 gram 100 gram als boven als boven 1 Nov. t/m 30 Nov. a 1 Nov. t/m 30 Nov. li k.g. c 28 Sept t/m 8 Nov. 26 Oct. t/m 22 Nov. half pond half pond half pond PETROLEUMZEGEL3 Koken Verlichting Verlichting 1 ons half pond 125 gram 150 gram 4 Nov. t/m 29 Deo. 9 Oct. t/m 10 Nov. 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 2 2 liter liter liter BON 07 tm. 14 BON 04 tm. 07 BON 08 tm. 11 SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 75 gram half pond 75 gram half pond 1 kilo 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 18 Nov., niet in restaurants 9 Nov. t/m 15 Nov. (4-7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). 26 Oct. t/m 1 Nov. 7 dagen extra). 50 gram 1 tube 1 pot 8 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Lg- j.l. mach- Men weet, dat art 1639 p van het B.W. spreekt van daden, eigenschappen of gedragingen van den arbeider, welke het den werkgever redelijkerwijze onmo gelijk maken hem nog langer in dienst te houden. ±100 gram 125 gram Voor November zijn van de z.g. periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamerbe woners enz.) geldig de „bons 2de periode”. Bons 1ste periode blijven nog geldig tot en met 14 November a.s. BROOD ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitenmeel De goede invloed van voor waarden voor ontslag. Dit alles werd mogelijk, wijl de direc- teur-generaal aan een vergunning tot ont slag voorwaarden kan verbinden. (Overi gens wordt ten aanzien van elke vergun ning het voorbehoud gemaakt, dat zij te allen tijde kan worden gewijzigd of inge trokken.) Zulke voorwaarden hebben in den regel een beperkende beteekenia. Zoo wordt meermalen als voorwaarde gesteld, dat voor den ontslagene een plaatsvervanger in dienst wordt genomen en wel onder tenminste dezelfde arbeidsvoorwaarden (b.v. in gevallen van ongeschiktheid) Ook doet zich het geval voor, dat een arbeider voor bepaald werk overbodig is geworden, terwijl in een andere afdeellng derzelfde onderneming bijplaatsing van een geschikte kracht mogelijk is. Wanneer zulks bij het ingestelde onderzoek blijkt, wordt de gevraagde vergunning natuurlijk geweigerd, Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van land bouw en Visscherij is voor het tijdvak van 1 November 1940 tot 1 Januari 1941 be. noemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks, tuinbouwschool te Llsse, W. F. L. Mügge te Haarlemzijr voor ’t tijdvak van 1 Oct 1940 tot 1 October 1941 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aar. de Rijkslandbouw. winterschool te Leeuwarden H. F. Fer- werda, rnr. P. van den Herberg, A. C. Nubé en P. Sjollema, allen aldaar en J. Keestra te Marssum, gem. Menaïduma. deel: is voor het tijdvak van 1 Oct. 1940 tot 1 October 1941 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkslandbouwwin. terschool te Leeuwarden ir. H. C. Mul. Ier aldaar. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. staan wij rijn hierbij niet al te gedetail leerd en noemen enkele groote groepen indien het bedrijf door geheele of ge- deeltel. vernietiging of beschadiging van gebouwen, machines enz. technisch niet meer in staat is, geheel of gedeeltelijk behoorlijk te functioneeren; b. indien de werknemers den leeftijd van Diploma handelskennia brood bedrijven De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, heeft als di ploma, uit het bezit waarvan het vol doen aan de In het vestigingsbesluit Tempo Het geheel vormt een veelomvattenden arbeid. Een arbeid ook, welke door den noodzaak tot spoedige beslissing in „tem po" dient te worden uitgevoerd waarvoor een door den inspecteur van den Arbeid, ir. D. B. Talma, uitgewerkte organisatie van het bureau nauwlettend zorg draagt geen brief komt ’s morgens binnen, waar over ’s middags niet is beslist, voor rap port of advies is doorgezonden of naar een advies-instantie is verwezen. Enkele richtlijnen. De Arbeidsinspectie laat zich niet in met den aard van het werk, waarmede de ar beider wordt belast, noch met loonkwes- ties. Bij het vergunnen van ontslag wordt deze volgorde in acht genomen: 1. personen van 65 jaar of ouder; 2 ge huwde vrouwen, niet-kostwinsters; 3 meisjes en ongehuwde vrouwen, niet-kost winsters; 4. jongens en ongehuwde man nen, niet-kostwinners; 5. meisjes, onge huwde en gehuwde vrouwen, kostwinsters; 6 ongehuwde mannen, kostwinners; 7. ge huwde mannen In het algemeen wordt ontslag toege- Lichtgas in ballons of cylinders Een andere oplossing voor het vervangen der benzine is het lichtgas, dat in een ballon boven op den wagen meegevoerd kan worden, of wel samengeperst in cy linders. Twee kubieke meter lichtgas staat ongeveer gelijk met een liter ben- De Directeur van den Crisis- en Distributiedienst Afdeeling Handel, Instellingen en Bedrijven maakt bekend, dat de kantoren in het vervolg voor het publiek geopend zullen zijn als volgt: Hoofdkantoor Nassauplein 10; van Maandag tot en met Vrijdag van 9.30 tot 13 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Distributiekringkantoren: van Maandag tot en met Vrijdag van 9.15 tot 15.30 uur. Zaterdag gesloten. 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (4-7 dagen extra). 26 Oct. t/m 1 Nov. 7 dagen extra). De preventieve werking. Men mag ook de preventieve werking der verordening niet voorbijzien: in zeer vele gevallen komen de werkgevers pra ten, vóór zij een verzoek om vergunning tot ontslag indienen. Reeds bij deze be sprekingen van informatieven aard wordt herhaaldelijk bereikt, dat zulk een verzoek geheel achterwege blijft of het aantal ar beiders, waarvoor vergunning tot ontslag werd gevraagd, aanmerkelijk verminder de. Vermeden moet worden, dat het ont- slagverbod remmend zou werken op het aannemen van nieuw personeel. Daarom wordt voor arbeid met een van te voren vast te stellen tijdsduur als voorbeeld noemen we de reparatie van een brug een ontslagvergunning gegeven In het algemeen wordt geen vergunning tot ontslag verleend, zoolang in de be schouwde onderneming nog langer dan 36 uren per week wordt gewerkt Zonder vergunning kan de werktijd in een onder neming tot 36 uur worden teruggebracht, zoodat bij vermindering van werkgelegen heid eerst tot inkrimping van den werk tijd kan worden overgegaan, vóór perso neel ontslagen wordt 4 Nov. t/m 10 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. 28 Oct. t/m 3 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. HONDENBROOD Op voederkaart voor honden: voor groep I en II III IV V - VI KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 10 k.g 8 k.g 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. 2 Nov. t/m 27 Dec. 11 Nov. t/m 17 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 28 Oct. t/m 3 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 10 Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 17 Nov. echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 17 Nov. 11 Nov. t/m 17 Nov. 14- 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 65 jaren bereikt hebben en hun een pensioen wordt toegekend, dat een rede lijk bestaan waarborgt; indien aan de werknemers een 'wacht geld wordt toegekend, dat een redelijk bestaan waarborgt, dus zeker dat. het welk de goedkeuring verwierf van het Rijksarbeldsbureau; Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn geldig: Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l van max 75 k.g anthraciet. steen MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE of boter naar keuze Bon voor SPIJSOLIE of boter of margarine wordt nader aange wezen. bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet werden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven RUND-, KALFS- Of VARKENS* VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren. als boven Een arbeid die wel ondankbaar schijnt, omdat dikwijls verzoeken om ontslag moe ten worden toegestaan, maar die toch zijn voldoening kent, wanneer door besprekin gen en adviezen, dreigende ontslagen kun nen worden opgevangen of in druk ver minderd. Licht en schaduw vallen ook over de ontslagverordening. Het is dikwijls moei lijk beide partijen te bevredigen. Met vele factoren moet worden rekening gehouden met financieele onmacht om een bedrijf geheel of gedeeltelijk voort te zetten, grondstoffen- en verkeersmoeilijkheden zijn er en aan den anderen kant staan de neerdrukkende sociale gevolgen van het wegvallen van werkgelegenheid en verdiensten. Bovendien doen zich, zooals altijd en overal, ook bij de toepassing der ontslagverordening talrijke nuances voor het werkelijke leven laat zich nu een maal niet streng systematiseeren. En elk ontslag heeft eigen aspecten. Niet alle ont slagen hebben evenveel nawerking. Met bijomstandigheden en factoren op maatschappelijk en sociaal, op economisch en bedrijfstechnisch gebied moet ook rekening worden gehouden. Het kan voor komen, dat toestemmend op een ontslag aanvrage wordt beslist, omdat een goede wachtgeldregeling aanwezig is. Het kan voorkomen, dat invloed op de bedragen eener wachtgeldregeling wordt uitge oefend, voor ontslag mogelijk gemaakt wordt. Het kan voorkomen, dat een ver gunning voorloopig gegeven wordt, dus de voortzetting daarvan niet zeker is. Het kan voorkomen, dat een vergunning wordt gegeven voor een bepaalden ter mijn, d.w.z. dat de vergunning vervallen is wanneer de onderneming nog door werkt na ommekomst van dien termijn. En zulk doorwerken komt nog wel eens voor in dezen, aan wisselingen van het lot onderhevigen tijd. Om een illustratief voorbeeld te noe men: Een machinefabriek vroeg vergun ning voor ontslag van 1800 man; na beraad werd de vraag voor 1600 man gehandhaafd, maar uiteindelijk is slechts voor de helft van dit aantal vergunning tot ontslag ver leend. Hout, turf, lichtgas of electriciteit Men schrijft onsHet benzinevraagstuk heeft er toe geleid, dat thans vele auto’s uitgerust zijn met generatoren, welke gestookt worden met hout of turf. De onderdeden voor het vervaardigen van deze generatoren zijn echter in beperkte mate voorradig, terwijl ook de benoodlgde brandstoffen, in verband met de aanwe zige voorraden, niet ongelimiteerd ver bruikt mogen worden. Voor den inbouw van een gasgenerator is dus een vergun ning noodig. Wil men zulk een vergun ning verwerven, dan wendt men zich, na een daarvoor bestemd formulier te hebben ingevuld, tot den rijkshoofdinspecteur van het verkeer van de provincie, waarin men woont, op welk formulier de gegevens over den wagen moeten worden vermeld en de reden, waarom men tot inbouw van een generator wenscht over te gaan Dit formulier wordt doorgezonden aan de rijksverkeersinspectie in dezelfde provin cie, welke nagaat, of de inbouw van een gasgenerator verantwoord is. Personen, auto’s en kleine bestelwagens ontvangen gewoonlijk geen toestemming. De rijks verkeersinspectie zendt op haar beurt de goedgekeurde formulieren door naar een derde instantie, het centraal bureau voor industrialisatie (C.I.V.I.) te den Haag, hetwelk uiteindelijk de vergunning voor het aanbrengen van een gasgenerator verleent. Wanneer men thans een bezoek brengt aan de directie van den Arbeid in den Haag, dan ervaart men al heel spoedig, dat een groot gedeelte van den thans daar verrichten arbeid niet het toezicht op de uitvoering van de Ar beidswet betreft, noch het toezicht op de naleving van de Veiligheidswet, doch de uitvoering van de verordening van den Rijkscommissaris van 11 Juni 1U40, t.a.v. het beperken van werk, in hoofd zaak dus het geven van ontslag aan werknemers. Het spreekt vanzelf dat de normale ar beid der directie allerminst is stopgezet, doch men bespeurt aan het in aantal door toevoeging van tijdelijke hulpkrachten, grootendeels afkomstig van de departe menten, sterk uitgebreide personeel, men bespeurt ook aan het arbeidstempo daar, dat een nieuwe en telkens weer om ©ogenblikkelijke oplossingen vragende taak der directie is opgelegd. Deze taak wordt uitgevoerd volgens de woorden van het eerste besluit tot uitvoering van bovengenoemde verordening„Op de ver zoeken (tot ’t geven van ontslag) moet zoo spoedig mogelijk worden beslist”. Het zijn niet alleen verzoeken die bin nenkomen er zijn ook klachten over ontvangen ontslagen, die moeten worden beoordeeld en nagegaan en in vele geval len tot ingrijpen nopen. De verordening saamgevat De bovengenoemde verordening van den Rijkscommissaris van 11 Juni Z. 1 tigde den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken voorschrif ten te geven voor het stilleggen van ondernemingen, voor het verkorten van den arbeidstijd van werknemers en voor het ontslaan van werknemers. Op grond van deze machtiging werd door den secretaris-generaal een uitvoe ringsbesluit vastgesteld, waarvan het cen trale voorschrift is dat het leiders van ondernemingen verboden is 1. het werk in de onderneming tijdelijk of voorgoed stop te zetten; 2. den werk tijd in de onderneming tot minder dan 36 uur in de week in te korten; 3. werk nemers te ontslaan, tenzij art. 1639 p van het Burgerlijk Wetboek toepasselijk is. Voorts moeten de na 9 Mei gegeven ontslagen terstond weer worden ingetrok ken, tenzij deze door den directeur-gene- raal van den Arbeid goedgekeurd zijn. En bovendien werd bepaald dat de directeur-generaal, of degenen, door hem daartoe gemachtigd, uitzonderingen op deze voorschriften kunnen toestaan, m.a.w. de vergunning geven tot ontslag en even- tueeel aan die vergunning voorwaarden verbinden. Dat de directeur-generaal van den Arbeid aangewezen is als uitvoerende en beslissende instantie, behoeft geen ver klaring de Arbeidsinspectie immers kent het bedrijfsleven en de bedrijven, hun nooden en behoeften en mogelijkheden uit langdurige ervaring Vragers en klagers Het aantal van verzoeken om vergun ning tot ontslag is uiteraard talrijk, niet minder het aantal der klachten van werk nemers bij dreigend ontslagtalrijk en oneindig gevarieerd. Voor hen die wel eens hebben gemeend zich te moeten be klagen over een h.l. te lang uitgebleven antwoord hoe begrijpelijk het overi gens ook is. dat men wanneer werkloos heid dreigt, naar een uitspraak haakt is het niet ondienstig zich te realiseeren, dat er in den aanvang van de werking der verordening gemiddeld 1400 aanvra gen en klachten per dag binnenkwamen (met een maximum eenmaal van 1600) en dat er thans nog altijd een gemiddelde van 750 inkomende stukken per dag is. Ook niet ondienstig is het, zich te rea liseeren, dat er in vele gevallen een uit gebreid onderzoek noodig is vóór een decisie vallen kan. De behandeling van deze klachten belastte den dienst der Ar beidsinspectie uitermate zwaar. De betref fende dossiers dienden te worden doorge werkt en in zeer vele gevallen was een plaatselijk onderzoek noodig. Nu spreekt het vanzelf dat niet alle klagers bevre digd konden worden, maar daartegenover staan ook vele gegronde klachten, waar van de behandeling dan tevens het be houd van werkgelegenheid voor den kla ger beteekende. Intusschen wordt er bij de directie van den Arbeid alles opgezet, de beslissing zoo spoedig mogelijk te nemen. De aan vragers en klagers kunnen overigens zelf heel veel daartoe bijdragen. Laat men zijn brieven toch zoo kort en zakelijk moge lijk formuleeren, alleen die dingen ver melden. welke strikt noodig zijn Heeft een arbeider moeilijkheden bij het schrij ven van een brief och, onze gemoede- lijke Nederlandsche volksaard is tot het geven van hulp altijd bereid geweest en men vindt gemakkelijk iemand, die zoo’n „karwei’tje” wel wil opknappen. Voor den klager is het ncodzakelijk. dat hij eigen naam en adres vermeldt, zoowel als den naam en het adres van den werkgever en den aard van het bedrijf. Centrale dienst en inspecties De verzoeken om toestemming tot het geven van ontslag of tot korteren werk tijd moeten gemotiveerd rechtstreeks wor den ingediend bij het districtshoofd der Arbeidsinspectie, binnen wiens ambtsge bied fabriek of werkplaats gelegen is of door tusschenkomst van een vertrouwens instantie, waarover wij straks spreken. Intusschen, de directeur-generaal van den Arbeid beslist. De bevoegdheid tot be slissingen in zijn naam heeft hij voor groepen van welomschreven gevallen ge delegeerd aan de tien districtshoofden der Arbeidsinspectie en de twee districtshoof den van de havenarbeidsinspectie. De directeur-generaal stelt vast, welke beslis singen de inspectie nemen mogen, met an dere woorden gestreefd wordt naar een zoo groot mogelijke uniformiteit voor ge lijke gevallen, naar strikte rechtvaardig heid in de verdeeling der lasten van den tijd. Teneinde een zoo groot mogelijke uniformiteit te kunnen betrachten, wor den op den Centralen dienst niet alleen de richtlijnen voor de beslissing der arbeidsinspecties uitgestippeld, maar wor den daar eveneens de nieuwe, bijzondere gevallen onder het oog gezien en worden daar ook de klachten, voorzoover deze niet THEE of KOFFIE THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder ofj puddingsaus-poeder met 100 gramj zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, gard.-meel, -vlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) I MACARONI of spaghetti of ver micelli broodbedrijven 1938 bedoelde mini- mum-eischen van handelskennls voor het broodbakkers- en het broodverkoo- persbedrijf kan blijken, aangewezen het einddiploma eener handelsavondschaat met 5-jarigen cursus. Ergens in Nederland was Donderdag voor de tweede maal een groote mili taire plechtigheid der Duitsche marine. Om half elf legden eenige honderden re- cruten van een Schiffstammabteilung in handen van den admiraal den eed van trouw af aan Führer en vaderland. Voor deze gelegenheid was het bordes van het stadhuis, vanwaar de admiraal zou spreken, met groen omzoomd Iets terzijde er van was een plankier opge steld, omgeven door bloemen en planten en bestemd om dienst te doen bij de eed aflegging. De plechtigheid was even een voudig als indrukwekkend. Van half 10 af marcheerden de colonnes der recruten onder het zingen van marschliederen door de straten van de stad naar de markt, waar zij zich in carré voor het stadhuis opstelden. Klokslag half elf betrad daarop de admiraal het marktplein. Na een kor te troepeninspectie zongen de recruten, begeleid door een marinekapel, gezamen lijk het lied ,,Ich hab’ mich ergeben I" Vervolgens betrad de commandant van de marinetroepen het bordes van het stad huis, voor het houden van een toespraak. .Iedere beëediging aldus spreker, ,,is een feestdag en zij beteekent de bevesti ging van onze liefde en trouw aan den Führer, het volk en het vaderland. Al hoewel reeds onderricht, wil ik op dit oogenblik nog eenmaal de beteekenis uit eenzetten van deze plechtigheid.” Spreker releveerde dan in eenvoudige woorden, welke de symbolische beteeke nis is van het ijzeren- en het hakenkruis, welke in de vaandels van marine en rijk zijn geweven. Hij sprak van den heldenmoed en de eeuwige jeugd van het Duitsche volk, dat tallooze malen zijn bloed gaf voor de verdediging van het rijk. Hij sprak ook van de plichtsvervulling, die er aan vooraf ging. ..Niet meer u zelf behoort van dit oogenblik af uw leven, maar aan den Führer, Adolf Hitler.” Na deze toespraak betrad de drager van de rijksvlag het plankier, waar een achttal recruten met de linkerhand op het vaandel en de rechterhand omhoog geheven, den eed van trouw aflegde na mens al hun kameraden, die gezamenlijk de eedsformule uitspraken. De admiraal sprak tot slot de recru ten toe. Zijn woorden waren een herinne ring aan het verleden en een opwekking voor de toekomst, een herinnering van wat het Duitsche volk sinds de jaren 19141918 meemaakte, totdat de Führer met kracht aan den heropbouw van Duitschland begon. Discipline, orde en gemeenschapszin groeiden sinds die da gen, Duitschland kreeg weer een sterke weermacht en tevens ook de achting, waarop het recht heeft in de wereld. Een volksgemeenschap werd geschapen, die door niets aan het wankelen is te bren gen. Het Duitsche volk gelooft aan zijn kracht en aan zijn toekomst. Sprekers opwekking gold de naaste toekomst. En geland, dat den oorlog geprovoceerd heeft, heeft gemeend, de waarschuwing van den Führer in den wind te kunnen slaan. Thans zullen wij strijden tot de eindzege zal zijn behaald. De Führer heeft ons weer het geloof in Duitschland gegeven en hij zal ons naar een glans volle toekomst voeren. Met een driewerf sieg heil op den Führer eindigde de spre ker. Als besluit der plechtigheid speelde de marinekapel de nationale hymne. j Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. gi in de inspecties zijn afgedaan, behandeld en dat alles door ambtenaren die het be drijf, waarop verzoek of klacht betrekking heeft, kennen Tenslotte worden daar de gegevens over elke beslissing, zoowel die centraal als die welke door de inspecties zijn getroffen, verzameld en op kaart ge bracht. Bepaalde verzoeken kunnen niet door de inspecties worden behandeld. De cen trale dienst der Arbeidsinspectie behan delt daarom in het algemeen de verzoe ken, om vergunning van ondernemingen, welker bedrijven in meer dan één inspec tie gevestigd zijn, de zoogenaamde lan delijke ondernemingen en voorts voor die ondernemingen waarvoor een vertrou- wensinstantie is aangewezen. indien het betreft personeel van Rijks-, Provinciale- of Gemeente b e d r ij v e n, dat den pensioengerechtigden leeftijd bereikt heeft of af gekeurd is en met pensioen den Overheidsdienst verlaat; indien het betreft personen die in ver band met ziekte of vacantie van perso neel tijdelijk gedurende die ziekte of vacantie zijn in dienst genomen; indien het betreft werknemers, die voor een korten tijd (hoogstens drie weken) dan wel voor een bepaald werk of onderdeel daarvan, in dienst zijn ge nomen en hun werkzaamheden hebben voltooid, b.v. seizoenarbeid en plotse ling opkomende drukte. g. indien het betreft taxi- en garagebedrij ven of andere bedrijven, waarbij als reden van ontslag van personeel in hoofdzaak gebrek aan benzine wordt aangevoerd; h. indien het betreft tewerkgestelden bij uitvoeringen of werkzaamheden op last, onder direct beheer of ten behoeve van de Duitsche weermacht. Vertrouwensinstanties. Bij het geheel van de uitvoering der verordening konden, om tot een volkomen rechtvaardige uitspraak over de al of- niet noodzakelijkheid van ontslag te komen, vertrouwensinstanties niet worden gemist. Een beroep werd toen gedaan op de be- drijfsraden en bij afwezigheid van deze op de werkgevers- en werknemersorgani saties in verschillende bedrijven tot het aanwijzen van deskundige personen. De gevraagde medewerking is met groote be reidwilligheid geschonken. Deze vertrou wensinstanties, samengesteld uit werkge vers en werknemers, verzetten hetzij hier nog eens met groote waardeering ver meld geheel belangeloos een massa adviseerend werk, waarvoor zij opnieuw zelf de kosten dragend bovendien in lichtingen hebben in te winnen en in de meeste gevallen een onderzoek ter plaatse instellen Om enkele voorbeelden te noemen, be staan er thans zulke vertrouwensinstan ties in de metaalbedrijven, de bouwbe drijven, de middenstand (de drie Midden standsorganisaties werken samen), de textiel-industrie, het drukkersbedrijf. Zij omvatten het geheele bedrijf en behande len dus niet alleen de ontslagkwesties, welke de leden hunner organisaties raken. De werkgevers in een bedrijfstak, waar, voorbeen vertrouwensinstantie in ’t leven werd geroepen, moeten hun aanvrage om ontslag aan arbeiders te mogen geven, door tusschenkomst van de vertrouwens instanties indienen: daar worden de aan vragen onderzocht en, van advies voor zien, aan den directeur-generaal door gezonden. Het geheel van deze advies bevoegdheid is met de noodige waarbor gen omringd. Want hoe ook het dank baar aanvaarde advies moge luiden: de directeur-generaal beslist. Het terrein, waarvoor al dit werk wordt verzet, is overigens door de verordening van den Rijkscommissaris wèl begrensd. Slechts voor ondernemingen is de ver ordening van toepassing. Ook behooren daartoe niet en het is goed, dat klagers ook daarmede rekening houden kwes ties over het niet naleven van erbeids- contractbepalingen, loongeschillen, het niet in acht nemen van een. opzegtermijn, schadevergoeding, e.d Met*zulke geschil, len ga men naar de bureaux voor arbeids recht, het bestuur van een vakverbond of een advocaat. Geschillen over loon regelingen van nog in dienst zijnde arbei ders diénen den Rijksbemiddelaars te worden voorgelegd. Veel ontwrichting is voorkomen Tenslotte: zonder deze Verordening zouden de oorlogsomstandigheden onge twijfeld een veel ernstiger ontwrichting tot gevolg hebben gehad door een onge limiteerd massa-ontslag en stopzetting van bedrijven. Thans werd zulks, onder den druk der verordening, waar het reeds plaats had gevonden, ten deele voorkomen en bleek, dat voor menig bedrijf de mo gelijkheid tot voortzetting was openge bleven en de werkgelegenheid was blijven bestaan. Ook uit maatschappelijk oogpunt zijn dit belangrijke en vermeldenswaar- dige feiten. RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal zine, zoodat het rijden op lichtgas goed- kooper is. In verband met de geringe hoeveelheid lichtgas, welke in ballons meegevoerd kan worden, züllen de auto’s, welke ermede zijn uitgerust, slechts kleine afstanden kunnen rijden. De aan- legkosten zijn echter zeer gering, terwijl geen toestemming noodig is van de C.I. V.I., doch alleen van de rijksverkeers inspectie. In gecomprimeerden vorm kan men een veel grootere hoeveelheid lichtgas meevoeren. Voor dit doel worden cylin ders in den handel gebracht, welke een druk van 125 tot 200 atmosfeer kunnen verdragen Een nadeel is echter weer, dat de vulling slechts kan geschieden in die plaatsen, waar men over compressors be schikt. De aanschaffingskosten voor een in stallatie, welke bestaat uit een of meer Cylinder^ of drukvaten, een reduceerven tiel, een gasmenger met regelkleppen, een manometer tevens voorraadmefer, een af sluiter en de noodige leidingen, bedragen, buiten de cylinders, circa 150 gulden. In den handel zijn cylinders met een inhoud van 36 kubieke meter, bij een druk van 200 atmosfeer verkrijgbaar. Een auto, welke een verbruik van een op zeven heeft, kan hiermede dus ongeveer 130 k.m. afleggen. Het plaatsen van de 450 k.g. wegende installatie geschiedt in den koffer of on der de achterzitting. Men dient echter eerst toestemming van de C.I.V.I. aan te vragen, alvorens tot verbouwing over te gaan. Voor het vervaardigen van 1000 ku bieke meter lichtgas zijn namelijk 2500 k.g. kolen noodig en indien de aanvragen voor vergunningen talrijk zouden worden, zou de kolenvoorziening gevaar kunnen loopen, zoodat ook hier regelend dient te worden opgetreden. Tenslotte wijzen wij nog op de moge lijkheid den wagen uit te rusten met accu’s, welke onder de motorkap geplaatst kunnen worden, nadat de motor is ver wijderd. Een kleine personenauto kan met twaalf zes volt accu’s een afstand van 60 a 70 kilometer afleggen. kolen, industrie- of eierbriketten; 2) h.l kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf, h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook cokes), 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 kg.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. De geldigheidsduur der voor October aangewezen bons is verlengd tot en met 14 November 1940. aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid mdstoffen verkrijgen. Voor November zijn geld!) Van bonkaart distribute Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand TURF per bon; óf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING..

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6