Haagsche Courant van Vrijdag 8 November 1940 IBjl van Actueele vraagstukken ten aanzien economische problemen Nederland in GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS BINNENLAND V rouwenhoekje het ZWENDEL MET BRILLEN HOOG WATER TE NIJMEGEN over Geen bezorgdheid prijsniveau DERDE BLAD, PAGINA 1 Reis van Vakvereenigingsleiders naar Duitschland BEZOEK ITALIAANSCHE HANDELS- DELEGAT1E Maatregelen binnenkort te verwachten Mr. E. D. H. SCHUTTER HERDACHT DE FIETSTUNNEL ONDER DEN LEIDSCHESTRAATWEG BESCHOUWINGEN VAN Dr. FISCHBöCK Groot W.A.-défilé voor den leider der N.S.B. morgen op den Dam te Amsterdam WEES ZUINIG MET DE WARMTE Twee dooden en vier zwaar gewonden Hooge waterstanden Engelsche bommen op ons land Ow» Ki RECLAMES. richt leiding Ramoer op het Leidscheplein te Amsterdam heeft het ons hier die Unie dan van de het een of- De N.S.B. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal ir. Mussert morgen ochtend in een bijeenkomst hier ter stede mededeeling doen omtrent fusie van de N.S.B. met een andere groep. Morgen zal een gezelschap vakveree nigingsleiders van alle groepeeringen naar Duitschland vertrekken, waar zij onder deskundige leiding een aantal be drijven, sociale instellingen en de werk kampen zullen bezichtigen. Op uitnoodiging van de Reichsgruppe Handel Berlin maakt een delegatie van Italiaansche vooraanstaande personen op handelsgebied een reis door Duitsch land en aangrenzende gebieden. Hier ter stede vonden verschillende ontvangsten plaats, o.a. met Rijkscom- missaris Rijksminister Seyss-Inquart. AANBESTEDING UITBREIDING ZEE VAART- EN VISSCHERIJSCHOOL Het Gemeentebestuur heeft gisteren aanbesteed het uitbreiden van de Zee vaart- en Visscherijschool, Visschers- havenweg no. 56 te Scheveningen. Laagste inschrijfster was de fa. Groen en Bregman te Benthuizen voor /25.700. In verband met ongemotiveerde onge rustheid over het prijsniveau hier te lande wordt er ons op gewezen, dat de statistieken voor de voornaamste arti kelen slechts een matige prijsverhooging aan wijzen. Bovendien vernemen wij, dat binnenkort een nauwkeurige rege ling zal worden ingevoerd, welke het prijsniveau zóó zal beheerschen, dat catastrophale verhoogingen uitgesloteii zijn. ken. In welk opzicht kan hiervoor een ver- s on- De Nederlandsche Unie en de interne discipline Van de zijde van de Nederlandsche Unie deelt men ons mede Aangezien de Nederlandsche Unie wan ordelijkheden op straat veroordeelt, wijst de leiding van de Nederlandsche Unie er op, dat zij in gevallen, welke haar aan gaande onbehoorlijk en ondisciplinair op treden van Unieleden ter oore komen, tot maatregelen tegen deze leden zal over gaan. Gisteravond hebben in een café in de landbouwer J. H. Mepscher te Slagharen twee barkeepers ernstig meeningsverschil gekregen. De ruzie liep zóó hoog, dat er tenslotte klappen vielen. Persoonlijk let sel kregen de heeren niet, doch wel had de vechtpartij tot gevolg, dat de glazen maker vier nieuwe ruiten zal moeten in zetten. Voorts wordt gemeld, dat de neus van het standbeeld van Heyermans, dat In het Leidscheboschje staat, vermoedelijk door vandalen met een hard voorwerp is afgeslagen. ONS HUIS Het rechtskundig adviesbureau van Ons Huis, Prinsegracht 77 is ten gevolge van de moeilijkheden in verband met de verduistering, verzet van Zaterdagavond naar Zaterdagmiddag van 4.305.30 uur. Voor den aanvang der zitting der Rot- terdamsche rechtbank, heeft de president, mr. de Bie, met eenige woorden den dezer dagen hier ter stede overleden substituut- officier van justitie, mr. E. D. H. Schut ter, herdacht, die zeventien jaar deel heeft uitgemaakt van het Rotterdamsche parket. Ook de officier van justitie, mr. Meischke, sprak eenige woorden. Oorlogsschadevergoedingen Een hoogtepunt van de bijeenkomst vormde de gedachtewisseling over het vraagstuk inzake de oorlogsschadever goedingen. De minister deelde mede, dat het ontwerp gereed is, en dat de publicatie binnen enkele weken kan wor den tegemoetgezien. Op het oogenblik wacht men nog slechts op de totale cij fers alsmede van de wijze van uitvoe ring der betaling. Deze Verordening gaat principieel uit van een volledige schadevergoeding door den staat. Echter wordt ten aan zien van groote particuliere vermogens een voorbehoud gemaakt, dat een reduc tie in de te betalen schade kan worden toegepast. De te betalen uitkeeringen moeten echter geheel en al in dienst van den wederopbouw worden gesteld Zoo lang nog niet met den nieuwbouw wordt be- De bouw van de tunnel voor wiel rijders in den Leidschestraatweg is thans bijna gereed. Nog enkele kleinere werkzaamheden, o.a. betegeling der af ritten en kleine aansluitingen, moeten worden uitgevoerd. Men hoopt de tunnel 16 November te kunnen open stellen. Naar aanleiding van zijn lezing op 29 October j.l. over „Economische vraag stukken in het nieuwe Europa” heeft dr. Hans Fischböck, commissaris-gene- raal voor financiën en economische za ken, eenige genoodigden in staat ge steld van gedachten te wisselen in verband met eenige vragen, die naar aanleiding van voomoemd onderwerp vooral ten aanzien van de economische positie van Nederland, waren gerezen. Aan de uitvoerige beschouwingen, waren van Een ernstige waarschuwing Het is gebleken, dat tijdens acties in de lucht nog altijd menschen op straat blijven of voor vensters gaan staan. In den laatsten tijd is het weer herhaal delijk voorgekomen, dat menschen wer den gewond of gedood door bomscher ven of granaatsplinters van het af weergeschut. Men zoeke dus steeds tijdig dekking. Wanneer men op straat blijft, stelt men zich bloot aan levens gevaar. Men zij dus gewaarschuwd! niet in staat zou zijn om de orde te handhaven. Maar De Nederlandsche Unie keert zich eveneens tegen dat deel van het publiek (meestal gaat het hier om op geschoten jongens van een jaar of twintig), dat zich op straat misdraagt, wanneer het een wettelijk goedgekeur- den optocht van geüniformeerde leden van een politieke beweging lastig valt door een uitdagende houding en door ge jouw. Een herhaald onderzoek er reeds van overtuigd, dat bijna steeds personen betreft, niets met onze Nederlandsche uitstaandé hebben, al maken zij ook bij hun optreden misbruik onzen naam. Het spreekt vanzelf, dat wij voor een dergelijk optreden geen enkele verantwoordelijkheid kunnen dragen. De Nederlandsche. Unie en het over- groote deel van ons volk zijn niet ge baat bij een sfeer van anarchie en ter reur. Want zal de politieke wilsvorming van ons volk (waarover Rijkscommis- saris dr. Seyss-Inquart sprak) tot haar recht kunnen komen, dan dient het staatkundige leven zich zoo legaal en rustig mogelijk te kunnen ontwikkelen. Wie het dus wèl meent met ons volk, onthoude zich van iedere provocatie en iedere uitdaging. Wie het in dezen tijd wèl meent met ons volk, houden zich verwijderd van al die punten, waar politieke relletjes te duchten zijn. Het bouwbedrijf Naar aanleiding van een gestelde vraag omtrent de positie van het Nederlandsche bouwbedrijf, verklaarde minister Fisch böck, dat er op het oogenblik in ons land 190.000 werkloozen aanwezig zijn, tegen 320.000 in- Juni. De werkloosheid in het bouwvak bedroeg in de gunstigste maand van 1939 43.000. De ongunstigste maand van dit jaar, Januari, gaf een percentage van 88.000. Dit cijfer is geleidelijk ge daald tot 32.000 in Augustus j.l. Wat het bouwen in Nederland aangaat, aldus dr. Fischböck, zoo is het particu liere initiatief tot een zeer laag peil ge daald. In vele gevallen is zelfs sprake van een volkomen stilliggen. Natuurlijk heerscht er tot op zekere hoogte een schaarschte aan bouwmaterialen. De eer sten echter, die met het bouwen begin nen, zullen in ieder geval voldoende ma terialen ter beschikking hebben. Welis waar zijn er op het oogenblik geen mate rialen voor den bouw van honderdduizen- woningen beschikbaar, maar aan den an deren kant is, zooals reeds gezegd, mate riaal voor het „begin van den bouw” aanwezig. De Duitsche ondernemers, al dus de minister, zijn wel opgewassen te gen zulke zorgen, daar deze zich het standpunt voor oogen houden es geht schon irgendwie. Men begint aldaar eerst met het bouwen en kijkt dan verder uit. In Duitschland is niet alleen een essen- tieele vraag aanwezig hoe krijg ik de benoodigde materialen, maar daarnevens: hoe krijg ik de beschikking over de noo- dige arbeidskrachten Wat de afzonderlijke bouwmaterialen aangaat, zoo verklaarde de minister, dat hout en ijzer voldoende in Europa be schikbaar zijn. Er bestaat geen tekort. Er bestaan slechts zeer groote transport moeilijkheden, die echter binnen afzien- baren tijd overwonnen zullen worden. Op het oogenblik zijn in Nederland voorraden aanwezig voor een verbruik van 4 tot 5 maanden. Geen sprake van inflatie Vervolgens werd een vraag gesteld van den volgenden aard: het koersver loop ter beurze toont gedurende de laat ste dagen aan, dat men zich in Neder land veel zorgen maakt over de snelle vermeerdering van de zich in omloop bevindende bankbiljetten, hetgeen door sommige kringen als een begin van in flatie zou worden beschouwd, speciaal, omdat die vermeerdering vooral laatste week een gevolg was van plaatsen van schatkistpapier bij de ban- De persdienst van de N.S.B. meldt o.m.Morgenmiddag om half vier zal op den Dam in de hoofdstad een W.A.- defilé plaats hebben voor den leider der N.S.B. Ongeveer 5000 weermannen zullen hieraan deelnemen, in 40 vendels en 3 auto-weerafdeelingen, terwijl twee muziekcorpsen in den stoet zullen mede- marcheeren. Om ongeveer 1 uur zullen de vendels bij het Muiderpoortstation worden op gesteld Het geheel staat onder commando van den algemeen-commandant der W.A., mr. J. A. Zonderva'h. Boerderij te Slagharen afgebrand Gistermiddag is de boerderij van den landbouwer J.è H. Mepscher te Slagharen geheel afgebrand. Met het huis ging de geheele inboedel verloren. Het vee kon gered wordn. Een der kleine kinderen had zich tijdens den brand onder een bed. stee verstopt, doch werd gelukkig opge merkt en kon in veiligheid worden ge bracht. Men onderzoekt of kinderspel met vuur de oorzaak van den brand is. De schade wordt door verzekering gedekt. MUZIEK EN ZANG BIJ „DE MUSSCHEN” Zaterdagavond was het het gezelschap „Pro Musica”, dat „den Musschen” in het clubhuis voor jongens aan de Rijswijk- schestraat 157 een avond bood van be schaafde muziek en zang. Een orkestje van piano, le en 2e viool en cello, vulde het eerste gedeelte van het program; me vrouw Nussy Dallmer en mevrouw van Dijk brachten enkele welgekozen liederen ten gehoore. De heer Batenburg vergastte de jongens op jodelliederen, welke zeer in den smaak vielen. Het geheel stond onder leiding van mevrouw Nussy Dallmer. opzicht onjuist beoordeeld. Dit is niet alleen een gevolg van een onjuist inzicht, maar tevens te wijten aan het feit, dat de laatste maanden omtrent de handels- beweging geen gegevens waren gepubli ceerd. Het handelsverkeer met Duitschland is als volgt De uitvoer naar Nederland had gedu rende 1938 een maandelijksch gemiddelde van 25 millioen gulden, in 1939 gemid deld 30 millioen gulden. Het verloop in dit jaar geeft het volgende beeld te aan schouwen In Januari bedroeg de invoer uit Duitschland 21 millioen gulden, in Februari 21 millioen gulden, in Maart 27 millioen, in April 26 millioen, in Mei 10 millioen, in Juni 5 millioen, in Juli 19 millioen, in Augustus 29 millioen en in September 31 millioen gulden, waarmede het maandelijksche gemiddelde van 1938 en 1939 werd overschreden. In dit ver band wees spreker nog op het feit, dat het hier om het geheele handelsverkeer over de grens gaat. De uitvoer van Nederland naar Duitsch land vertoont het volgende beeld Het maandelijksche gemiddelde in 1938 bedroeg 13 millioen gulden, in 1939 11 millioen gulden. Deze gegevens zijn voor de maanden van dit jaar als volgtJa nuari 8 millioen gulden, Februari 9 mil lioen, Maart 14 millioen, April 15 mil lioen, Mei 9 millioen. Juni 25 millioen. Juli 25 millioen, Augustus 38 millioen en September 39 millioen gulden. Wat de uitvoer betreft, zoo wees dr. Fischböck met klem de geruchten van de hand, dat de uitvoer niet zou worden betaald. Het tegendeel hiervan is waar Wat het totale handelsverkeer van Ne derland betreft, zoo gaf de minister hier omtrent de volgende gegevens De invoer bedroeg in 1938 gemiddeld 118 millioen gulden per maand, in 1939 126 millioen gulden per maand. Gedu rende de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de gemiddelde waarde 50 tot 60 millioen gulden per maand. In Mei bedroeg de waarde van den import 60 millioen gulden, in Juni 60 millioen, in Juli 41 millioen, in Augustus 53 millioen en in September 50 millioen gulden. Wat de totale uitvoer van Nederland aangaat, zoo bedroeg het maandelijksch gemiddelde in 1938 86 millioen gulden, in 1939 gemiddeld 80 millioen gulden. Voor de eerste vier maanden van het loopende jaar week het gemiddelde niet af van het percentage over 1939. In Mei bedroeg de waarde van den export 44 millioen gulden, in Juni 26 millioen, in Juli 29 millioen, in Augustus 44 millioen en in September 46 millioen gulden. Naar aanleiding van het vraagstuk om trent de Nederlandsche handelsbeweging, werd de vraag gesteld, in welke mate Nederland rechtstreeks met het buiten land kan onderhandelen. Minister Fisch böck gaf hierop ten antwoord, dat de Ne derlandsche handel in principe vrij is en een onbeperkt terrein kan bestrijken. Hij wees op het feit, dat gunstige toekomst mogelijkheden blijven bestaan. NATIONAAL FRONT Dezer dagen werd in de „Galerij”, Laan van Meerdervoort, een propagan- dabijeenkomst gehouden voor wijk I van de onderafdeeling den Haag van Nationaal Front. De vergadering, die vrij goed bezocht was. werd geopend met een kort woord van den leider der onderafdeeling mr. H. Frijling, waarna het lid van den staf van het hoofd kwartier, de heer Zwertbroek, een pro- pagandarede hield. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Er is gepubliceerd, dat er waarschijn lijk geen kolentekort zal komen, zoodat we er dus vrijwel op kunnen rekenen, dat we op elke eenheid van de kolen- kaart een mud steenkolen zullen ontvan gen. Het verdient nu aanbeveling, onzen voorraad plus het ons toegewezen aantal mudden te verdeelen over het tijdperk, dat we zullen moeten stoken. Wanneer we daarvoor de periode van 1 November tot 1 Mei nemen, zijn we aan den veili- gen kant. Dat zijn dus zes'maanden, waar over we de hoeveelheid, waarover we be schikken, zullen moeten verdeelen, willen we straks niet te kort komen. De groote meerderheid van ons volk zal wel over vijf of meer kamers beschikken, en dus 21 mud toegewezen hebben gekregen. Dat beteekent dus, dat we per maand onge veer 3j mud kunnen verstoken. Dat is een tiende deel van een mud per dag. Het is gewenscht, nu eens uit te meten, hoeveel er ongeveer in een kit gaat, en dus na te gaan, hoeveel van die kitten we eiken dag uit onze bergplaats mogen halen. Maar er is nog iets anders. Laten we vooral eens nagaan, of onze deuren en ramen wel goed sluiten en geen kieren en reten hebben, waardoor we veel warmte kwijt raken. We stoken tenslotte niet voor de vogels, maar voor onze huis- genooten. Die reien moeten dichtJ Keulen meldt reeds val De hoogste stand van de Waal voor Nij megen schijnt heden bereikt te zijn bij eer» stand van 11.84 meter N.A.P. De Waal voor Nijmegen had heden slechts 10 c.m. was, terwijl Keulen vanochtend bij een stand van 4.90 meter reeds 73 c.m. val seinde en ook Lobith reeds een val van 1 c.m. aanwees. De lage kade voor Nij megen was vandaag nog ongeveer meter onder water. Het overzetten, schoon met groote moeilijkheden gepaard, kan toch regelmatig doorgaan. Men verwacht, bij aanhoudend gunstig weer, spoedig een snellen val van het water. Twee aanhoudingen te Groningen De recherche te Groningen heeft dezer dagen aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld den 31-jarigen D. P. en den 30-jarigen F. V., beiden wo nende te Zwaagwesteinde, die als reizen de brillenkooplui verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan op lichting. Zij bezochten te Groningen eenige da mes, wonende in een gasthuis, waarbij zij lieten voorkomen, dat zij gezonden waren voor oogonderzoek. Hierbij noem de één dezer heeren zich dokter. De reeds bejaarde dames, die door het ver haal der heeren overtuigd waren met een dokter te doen te hebben, gingen er toe over om een nieuwen bril tegen een be hoorlijken prijs te koopen. Bij onderzoek bleek, dat de geleverde brillen niet de waarde vertegenwoordigden. waarvoor deze gekocht zijn. Aanpassing aan de prijzen in Duitschland Vervolgens werd de vraag gestéld, in welke mate een aanpassing kan worden verkregen aan de prijzen in Duitschland. De ontwikkeling van het prijsniveau, aldus de minister, zal geschieden in een vorm, die geen stormachtig karakter zal dragen. Als principieele eisch dient een prijsstop gewaarborgd te worden. De vast stelling van de verkoopsprijzen der pro ducten zal geschieden op basis van den productieprijs. Waar voor tal van pro ducten in Nederland een lagere prijs dan in Duitschland bestaat, zal op den duur een aanpassing moeten worden ver kregen zoowel ten aanzien van indus- trieele- als ook van landbouwproducten. In dit verband werd nog gewezen op de noodzakelijkheid dat een politiek op lan gen termijn ten aanzien hiervan dient te worden gevolgd. Daarbij moet vermeden worden, 'dat de Nederlandsche prijzen boven de noteeringen die in Duitschland heerschen, zich bewegen. Bij de bespreking van dit probleem kwam de omrekeningskoers ter sprake. Uitvoerig bleef dr. Fischböck stilstaan bij de positie van de Nederlandsche valuta. Nadrukkelijk wees hij op het feit, dat een devaluatie in geen geval in aanmer king komt. Er zal geen „Abwertung” van den Nederlandschen gulden plaats heb ben. De koopkracht van onze valuta zal zich niet wijzigen. Vervolgens ontspon zich een interessant debat over economische vraagstukken. De Nederlandsche belangen, aldus minister Fischböck, staan ten opzichte van de Duitsche interessen geheel en al op een basis van rechtsgelijkheid. In geen geval zal er sprake zijn van verhandelingen in een sfeer van dictatorschap. Dr. Fisch böck zegde zijn volledigen steun en mede werking toe bij de handhaving en de ver tegenwoordiging van de Nederlandsche belangen in Duitschland. Hij maakte ge wag van de binnenkort te houden onder- handelingen tusschen Nederlandsche en Duitsche industrieelen. Men dient echter, zoo deelde de minister mede, bij een zui vere beoordeeling van deze materie reke ning te houden met de eenige uitzon- deringsfactor, n.l.: de eischen en de be langen van de Duitsche oorlogseconomie. Onze nationale scheepvaart Binnen het kader van problemen die de Nederlandsche scheepvaart op dit oogenblik bezig houden, werd de positie van onze nationale binnenscheepvaart be sproken. Minister Fischböck wees op hel feit, dat voor de naaste toekomst tal van gunstige mogelijkheden aanwezig zijn, zulks te meer waar Nederland in dit op zicht als voorbeeld kan gelden. Hoe lan ger hoe meer wordt het ideaal van een Rijn-Main-Donau kanaal in de prak tijk verwezenlijkt. Indien tal van thans nog bestaande technische moeilijkheden uit den weg zul len zijn geruimd, dan is een verbinding van den Rijn naar de Zwarte Zee moge lijk. In hoeverre Nederland na de beëindiging van den huidigen oorlog, haar oude posi tie op de wereldzeeën, weer kan innemen, is op dit oogenblik moeilijk aan te geven. Met nadruk wees dr. Fischböck evenwel op de groote wenschelijkheid dat Neder land aan de wereldscheepvaart blijft deel nemen, zulks te meer waar tal van tech nische eischen cjoor oms land worden vervuld. In dit verband kwam de vraag ter sprake, in hoeverre de Nederlandsche rea ders reeds nu opdrachten voor den bouw van nieuwe schepen kunnen plaatsen. Deze vraag is, aldus de minister, niet gemakke lijk te beantwoorden. Vast staat echter, dat binnen korten tijd in Nederland alle werven zullen zijn bezet, waarmede een belangrijke bijdrage in de werkverschaf fing in Nederland wordt geleverd. Men mag echter ten aanzien van dit probleem het feit niet uit het oog verliezen, dat de levering van grondstoffen uit Duitsch land geheel en al afhankelijk is van de behoeften en eischen der Duitsche marine. Slechts zulke grondstoffen kunnen in af zonderlijke gevallen beschikbaax' worden gesteld, die voor de Duitsche oorlogsvoe ring niet van belang zijn. Nederlandsche opdrachten voor den nieuwbouw moeten derhalve rekening houden met hieruit voortvloeiende risico’s. De minister gaf echter de verzekering dat Nederland een zeer belangrijk aandeel zal krijgen in de Europeesche tonnage. Hiervoor zal Duitschland zich borg stellen. en interessante die deels een gevolg gestelde vragen, van dr. Fischböck ontleenen wij het volgende: Vooreerst werd de vraag gesteld, welke positie Nederland in de toekomst als agraar- en landbouwstaat zal kunnen innemen respectievelijk zal kunnen uit breiden en vergrooten. Dr. Fischböck is van meening, dat ten aanzien van den Nederlandschen land bouw tal van mogelijkheden in de naaste toekomst aanwezig zijn. Vele takken van den Nederlandschen landbouw immers nemen een vooraanstaande positie in Europa in. Nederland echter is voor zijn productie voor een belangrijk deel afhan kelijk van den invoer van Amerikaansche voederproducten. Op dit oogenblik kan nog niet met zekerheid worden gezegd, in welke mate dit ook straks weer mogelijk zal zijn. In ieder geval zullen de moeilijk heden die aan den export naar Duitsch land thans nog in den weg staan, worden opgeheven. Daarbij wees spr. vooral op het feit, dat de prohibitieve invoerrech ten, belangrijk zullen worden verminderd of geheel worden opgeheven. De prijzen van onze land- en tuinbouwproducten zullen zich daarbij aanpassen aan de prij zen in Duitschland. Dit is geen ontwikkeling die zich in korten tijd zal afspelen, maar een verhou ding, die een lang tijdsbestek vereischt. Ook brandplaatjes Op verschillende plaatsen werden door de Engelsche vliegers ook brand plaatjes uitgeworpen, voornamelijk in de provincies Overijsel en Limburg. Bij het zoeken en inzamelen van deze plaatjes behoort, zooals bekend, de noodige omzichtigheid in acht genomen te worden. Een Gotisch hoekje in één der Meubeltoonzalen der Fa. H. H. de Klerk Zn. aan de Juliana y, Stolberglaan 1, Den Haag. Vraagstukken omtrent de Nederlandsche handelsbeweging Vooral in den laatsten tijd, zoo ver klaarde minister Fischböck, wordt het handelsverkeer van Nederland in menig Driemanschap Ned. Unie richt een oproep tot het Nederlandsche Volk Aan een oproep van het Drieman schap der Nederlandsche Unie tot het Nederlandsche volk ontleenen wij Het is de leiding van De Nederland sche Unie gebleken, dat, tegenover het optreden van politieke bewegingen, in het bijzonder te ’s Gravenhage door het publiek niet steeds de noodige reserve in acht wordt genomen. Naar aanleiding hiervan richt het Driemanschap zich in het jongste num mer van „de Unie” in een oproep tot het Nederlandsche volk, waarin het volgende wordt verklaard De Nederlandsche Unie keert zich natuurlijk fel tegen de molestatie van Nederlanders enkel en alleen omdat zij met het weekblad „De Unie” colpor- teeren of bet Unie-insigne dragen. Een ieder kennen wij dan ook het recht van zelfverweer in dezen toe, indien er geen politie ter plaatse mocht zijn of deze politie om de een of andere reden Benzine Hierna kwam minister Fischböck, naar aanleiding van een gestelde vraag, op een uiterst netelig vraagstuk te spre ken: het benzinevraagstuk. In principe, zoo zette de minister uit een, bestaat een basis van rechtsgelijk heid tusschen de Nederlandsche staats huishoudkunde en de verhoudingen in Duitschland. Dat daarbij terdege met Nederlands speciale belangen rekening wordt gehouden, moge blijken uit het feit, dat voor bouwdoeleinden in Duitschland geen benzine beschikbaar wordt gesteld. Wat het aantal in Neder land beschikbare vrachtauto’s aangaat, de verzorging met de noodige benzine, is gewaarborgd. Gedurende de afgeloo- pen maand heeft een aanzienlijke import van benzine uit Duitschland plaats ge had. Ook in de naaste toekomst mag men den benzineinvoer uit Duitschland verwachten. De autoriteiten streven naar een handhaving van het op peil houden van de thans beschikbare voor raden in ons land. Gisteravond, in den loop van den nacht en in den vroegen morgen hebben Engelsche bommenwerpers boven ver schillende plaatsen in ons land gepoogd een aanval te ondernemen. In de meeste gevallen is dit niet gelukt, maar hier en daar werden toch bommen uit geworpen. In het algemeen werd geen schade van ernstigen omvang aange richt. De meeste bommen, waaronder ook brandbommen, werden van groote hoogte afgeworpen; zij kwamen voor het grootste gedeelte neer op onbe- bouwden grond. In enkele gemeenten werden woonhuizen beschadigd. In totaal werden twee personen ge dood en vier zwaar gewond. gonnen, zal geen uitkeering plaats heb ben, maar het bedrag ter beschikking blijven staan, zulks met rentevergoe ding. Met den bouw zal echter t.z.t. moeten begonnen worden, welk principe men ook in de brandverzekering toe past. Door de overvloedige regene van de laatste dagen is de rivier de Mark weer buiten haar oevers getreden. Over onaf, zienbaren afstand zijn ten zuiden van Breda de weilanden blank gezet, terwijl men ook in de bebouwde kom van de ge. meente Ginneken reeds overlast onder, vindt. Overstroomingen van de Mark zijn in dit jaargetijde geen verrassing, zij ple gen zich jaar op jaar te herhalen. Maar dit jaar is de waterovervloed, die vooral uit de Antwerpsche Kempen afkomstig is, wel zeer vroeg gekomen. De vele slag regens van de laatste dagen hebben het anders zoo kalme riviertje tot een bree. den, snellen stroom gemaakt, die noch, tans onmogelijk al het bovenwater kan verzetten. MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag om half 3 wordt in het museum voor het Onderwijs een rondgang door de afdeeling Volkenkunde gehou den, met een inleiding met lichtbeelden over „Indische Huizen”. Zondag 10 November om half 3 wordt een rondgang door de afdeeling dierkun de gehouden, met inleiding met licht beelden over „Mieren”. Woensdag 13 November om half 3 vindt een rondgang plaats door de afdeeling Natuurkunde. Aan de hand van voorwer pen uit het museum zal door den conser vator dier afdeeling den heer S. P. van ’t Hof, een causerie gehouden worden over: „Aardewerk”. Tevens zal een filmpje ver toond worden over de fabricage van aar dewerk. klaring worden gegeven, welke de juiste opvattingen tot normale propor ties zou kunnen terugbrengen. Minister Fischböck gaf hierop een zeer uitvoerige uiteenzetting. Er is geen sprake van een neigingtot inflatie in Nederland aanwezig. Inflatie immers is een spiraalbeweging tusschen loonen en prijzen. Ongemotiveerde prijsstijgingen, aldus dr. Fischböck, zijn binnen het kader der bestaande verordeningen niet geoorloofd. Hiertegen zal dan ook scherp worden gewaakt. De prijzen in Neder land zullen in geen geval boven het Duit sche prijsniveau stijgen. Ongetwijfeld be staat er op dit oogenblik aan den eenen kant een teveel aan betalingsmiddelen en daarnaast een gebrek aan consump tiegoederen. De autoriteiten zullen er in Nederland naar streven, dat de opgepot te koopkracht niet tot stoornissen in het Nederlandsche economische leven zal leiden. Een vermeerdering van de in omloop zijnde bankbiljetten behoeft geen zorgen te baren, zoolang het de koop kracht verhinderd wordt prijsstijgingen in het leven te roepen. Van devaluatie of andere maatrege len ten opzichte van de Nederlandsche valuta, is geen sprake! De Duitsche Rijksbank zal haar voilé medewerking verleenen bij de handhaving van de positie van de Nederlandsche valuta, aldus riep de minister uit. Tenslotte werd nog de vraag gesteld in hoeverre de belangrijke stijging van de grondprijzen in Nederland de aan dacht der autoriteiten heeft. Van Ne derlandsche zijde, aldus de minister, is nog geen drang uitgeoefend tot in grijpen. Hij persoonlijk is van mee ning, dat al te hooge prijzen onge- wenscht zijn. Een „Flucht in die Sach- werte” is ongemotiveerd. In Duitsch land bijvoorbeeld zijn geen kapitalis tische grondaankoopen en speculaties mogelijk. In verband met deze kwestie werd nog de vraag gesteld in welke mate door Duitsche instanties en kringen in Nederland aandeelen worden gekocht. De minister gaf hierop ten antwoord dat Duitsche beleggers op de Neder landsche aandeelenmarkt niet tot aan koop overgaan. Immers de rentabili teit van aandeelen van de Nederland sche ondernemingen is op het oogen blik niet van dien aard, dat dit aan trekkelijk wordt geacht. Verhooging van winstbelasting Men moet in hooge mate rekening houden bij een beoordeeling van den tegenwoordigen koersstand op de Am- sterdamsche effectenbeurs, dat komen de belastingen een aanzienlijk deel van de behaalde winsten zullen omvatten. Koopers van aandeelen moeten reke ning houden met de winstbelasting, waarvan een verhooging voor de deur staat. Weliswaar zijn de komende divi- denduitkeeringen niet ongunstig te be- oordeelen, maar aan den anderen kant zal toch een aanzienlijk deel der win sten door den fiscus worden getroffen. Ten aanzien van de bestaande be lastingen, zoo beëindigde dr. Fisch böck het onderhoud, kan worden ge zegd, dat een verhooging van de winst belasting in het leven zal worden ge roepen. Een oorlogsbelasting werd niet waarschijnlijk geacht. In Duitschland kent men dit instituut niet, aangezien een juiste afbakening van oorlogswinst zeer moeilijk te bepalen is. De gemaak te winsten aldaar worden echter in dienst van het algemeene nut gesteld. Over het invoeren van nieuwe be lastingen in Nederland, kon minister Fischböck noch niets mededeelen. Wel wees hij op de dringende noodzakelijk heid, dat de staatsinkomsten aanzien lijk moeten worden verhoogd. Nieuwe bronnen zullen derhalve vermoedelijk moeten worden aangeboord. I V...;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9