iUfrtetK Rubriek voor de Jeugd MIJHHARDTJES" VERHOOGING BIERPRIJS VERDEELING WINTERKLEEDING OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE HET DEFINITIEVE IDENTITEITS BEWIJS OPENLUCHTCONCERT OP HET BINNENHOF EENHEID IN DE SLUITING DER WINKELS W van allerlei aard w verdrijft U snel en zeker met Morgenochtend van 11 tot 12 uur steeds jtyng&r verkrijgbaar bij apothekers en vokdroqisten. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN pag. 2 MAANSOP- EN ONDERGANG HAAGSCHE COURANT Zaterdag 9 Nov. 1940 3e bl. CREMATIE GEP. LUIT.-KOLONEL J. H. F. GELPKE Predikbeurten u. H Ned. Herv. kerk, 10.30 uur ds Bij apoth. en drog. 41 ct en 15 ct. incl. verh. O.B. Kolief 5 Oct. Proef doosje 2 stoKs 10ct Belangen. Oranjelaan 26. 10 de ds. u. u. M. Nov. In het begin der 10—16 nam. kerklokaal van DRIE Ze deden vreeselijk hun best, maar... om 1. in hier, fluisterde Tobias, WAT ZIJN „ZWARTE STERREN”? Boude- kwamen paar seconden later met al die krijgshaftige dingen terug. een DWERGEN OP DE DIEVENJACHT de de Ook van 11 tot en met 16 November kunnen formulieren afgehaald worden 16 17 18 19 20 21 22 Een cent duurder per glas beneden de 20 cent 1» zei een 2. 3. Wiel. Voorburg. Ph D 9 10 11 12 13 14 15 ENHI VAM LA EB Prijzen afhalen aan het bureau Haag- sche Courant op Woensdagmiddag. Daarbij uitsluitend je ware namen op geven. lachen door het bosch, en de vrienden, die dachten, dat het Kiki was, zeiden: Wacht maar, die ’t laatst lacht, lacht het best! Na deze veelbewogen nacht waren de drie dwergen zoo moe geworden, dat ze een paar weken moesten uitrus ten. En in dien tijd vluchtte Kiki het bosch uit en vestigde zich in een ander bosch. Honderd jaren gingen voorbij. Toen liep de boschwachter op een dag voor bij den ouden boom, waar de vreese- lijke dievenjacht had plaats gehad. Die boom moet omgekapt, hij en hij merkte den bast met krijt-kruis. Toen kwam er een houthakker den boom om te hakken. En toen de boom met veel gekraak omviel, kwam de pad te voorschijn. Die lachte zóó hard, dat z’n huid ervan barstte. Waarom lach je zóó? vroeg de houthakker. Ik lach al honderd jaar, zei de pad en hy sprong uit het hol. en dook in een vijver om zich te verfrisschen. Toen de houthakker in het hol keek, vond hij daar... wat denk je? De diamanten van mevrouw Ferdi- nanw. Ongelukkig genoeg was deze al lang dood en de drie dwergen ook. 7.06 nam. 7.52 8.45 9.46 Een stuk touw is altijd twee keer de helft lang. Huis, Ge, Noot. Huisgenoot Ikzelf. Prijzen vielen ten deel aan „Leperkaantje”. „Streepje”. „Sneeuwwitje”. 3. Ik ben een meisjesnaam. Doe er een letter af en ik ben een jongensnaam. 1. Welke mop is geen grap? FOTO’S ZONDER AFSCHRIFT AAN ACHTERZIJDE De pasfoto’s, noodig voor het defini tieve identiteitsbewijs, zullen, naar op het departement van Binnenlandsche Zaken wordt vernomen, afgedrukt be- hooren te zijn op papier, waarop geen druk, schrift of stempel aan de achter zijde voorkomt. Reeds bij de mededeelingen omtrent de voorloopse bewijze»! werd op wenschelijkheid hiervan gewezen. Binnenkort landelijke regeling Naar wij vernemen is binnenkort een landelijke regeling te verwachten inza ke de sluiting der winkels. In verband met het reeds vroeg invallen van de duisternis zal het tijdstip der sluiting aanzienlijk vervroegd worden. Tot heden is de toestand zoo, dat iedere winkel voor zichzelf uitmaakt, op welk uur er gesloten wordt, mits men zich houdt aan de bepalingen van de win kelsluitingswet. De eene zaak kan wel en de andere niet verduisteren, zoodat een gedeelte der winkels bij het inval len der duisternis sluit en een ander gedeelte tot 8 uur openblijft. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft toe stemming gegeven, dat met ingang van Maandag 11 November a.s., de bier- prijs per glas voor de volkszaken ver hoogd mag worden met 1 cent. ■Deze prijsverhooging mag alleen gel den voor prijzen beneden de 20 cent per glas, wat dus zeggen wil, dat de prijs van een groot glas Pilsener op 18, van een klein glas Pilsener op 14. en een glas belegen gc-rste eveneens op 14 cent gebracht kan worden. van den nader te volk. Als t,_u witte steenkool gedroomd! We moeten iets doen om den dief op te sporen! riepen ze alle drie tege lijk. OPENSTELLING BIJPOSTK ANTOREN EN POSTAGENTSCHAPPEN Met ingang van 11 November a.s. wor den de stadsbijkantoren der P.T.T., be halve het bijkantoor magazijn ,,de Bijen korf”, alsmede de postagentschappen, om 9.30 uur opengesteld inplaats van om 9 uur. Het sluitingsuur blijft ongewijzigd 5 uur nam.. (Zaterdag 3 uur nam Het bijkantoor van Alkemadelaan is op Za terdag gesloten. Het bijkantoor mag. ..de Bijenkorf” blijft geopend van Maandag t.m. Vrijdag van 105 uur en op Zater dag van 103 uur. ONTEIGENING VAN GROND IN VERBAND MET STADHUISBOUW Bij besluit van 15 April 1940 bepaalde de Raad de schadeloosstelling, aan te bieden in verband met eventueele ontei gening van het perceel no. 9 van het grondplan der onteigening ten behoeve van den bouw van een nieuw stadhuis, op 21.500. De eigenaar van dit perceel heeft zich thans tot minnelijke overdracht daarvan bereid verklaard, indien dit bedrag als nog wordt verhoogd tot 22.500 en geen kosten voor zijn rekening komen. B. en W. achten het in het belang van de Gemeente op deze aanbieding in te gaan en geven mitsdien den Raad in overweging aldus te besluiten. „Teekenaartj e”. Nog een keer dan is je schuilnaam in het lootjesbusje Ge lukkig dat Let voorbij is, want het is niets prettig. ,,P o p p e d ij n t j e”. Dat is niet prettig als je al zoo ver bent om dan weer op nieuw te moeten beginnen. Ben je zoo'n langslaapster? Het is ook zoo’n mooi kleurtje hè? Vele groetjes terug. „Streepje” Wel bedankt voor je raadsel. Ja, ik heb een dochter, maar dat Ruyterstraat 67, C. Wannée over Morgen zal door het muziekcorps van den militairen bevelhebber in het Neder- landsche bezette gebied een openluchtcon cert worden gegeven op bet Binnenhof, van 11 tot 12 uur ’s morgens. Het mu ziekcorps staat onder leiding van dirigent Friess. Het programma luidt als volgt: 1 Prasentiermarsch der Flieger, Rath. 2 Siciliaansche Vesper, Verdi. 3. Prelude, Liszt. 4. Rosenkavalier, wals, R Strauss. 5. Spaansche Rhapsodie, Richardy. 6. a) Flandernflieger, marsch, Husadel; h) Kampfgeschwader Immelmann, marsch, Husadel Oplossingen en briefjes moeten aan het bureau Haagsche Courant bezorgd worden voor Woensdagmorgen. Alles moet onder- teekend zijn met je ware namen voluit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het cou vert vermelden Aan Tante Etty. TANTE ETTY. Méér s*o>t.f275\ Levenslust en Prestatievermogen dapr k'noflockbt&sen Die ontsierende PUISTJES EN VETWORMP- JES kunt ge gemakkelijk doen verdwijnen. Radox-zuurstoC lederen morgen een beetje Radox in Uw waschwater en de Radox zuur- stofbellen doen de rest. Radox ideaal voor Uw teint en ’t is nog voordeelig óók, want met Radox in Uw waschwater. hebt U minder zeep noodig. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. J. Smelik, Leyen- burg 9 u. en 10.45 u. ds. J. Smelik, 3 u. ds. W. A. Wiersinga. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 u. en 3 D. M. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 3 uur ds. Boukema Lange Beestenmarkt 102: 3 uur Evange- lisatie-samenkomst. Spr. de heer J. A. de Ruiter. Onderwerp: ,,Het Goddelijk plan der eeuwen”. wortels bewoog, oude, heel vette, z’n hol. Kom dan zullen we eens een pretje heb ben! En toen sleepten ze alle drie zand, mos en steenen aan en metselden het hol van de pad stijf dicht. Nu kan hij er nooit meer uit’ lachte Boudewijn. Ha, ha, ha! giechelde Tobias. Om je dood te lachen, zei Ferdi nand. En toen gingen de drie dwergen wel voldaan naar huis. We hebben den dief wel niet gepakt, maar we hebben toch pret gehad, zeiden ze. Toen ze naar huis gingen, klonk een gedempt v.m. op 3.52 nam. 4.15 4.36 5.— 5.25 5.55 6.26 2. Mijn eerste is een drank. Mijn tweede doet men van alles in. Mijn geheel is een meubelstuk. 1723 November. In deze week is er nog maanlicht, omdat de maan pas den 22en in haar laatste kwartier treedt. Aan het einde der week komt de maan echter pas tegen middernacht op en is er dus alleen des ^nachts maanlicht. Laatste kwartier 22 Novem ber 6.36 nam. Vereen, van Vrijz Godsd. Herv., 10.30 uur ds. A. Trouw. Wassenaar. Ned Herv. kerk (Schoolstraat) 10.05 ds. ten Kate. 3.05 uur ds. Honders Kievitkerk 10.05 uur ds. Honders Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds J. Mispelblom Beyer, van Leiden. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10.30 uur ds J Makkink, van Leiden en 3 uur ds J van Hoff, van Delfshaven. Geb. Chr F uur ds. J. v. d Wij laten hieronder een lijstje vol gen van de tijden -ondergang: onder 2.43 3.47 4.50 5.52 6.56 7.59 9.— In een groot, oud, donker bosch woonden eens drie dwergen. Die waren zoo oud, zóó oud, dat ze zelf heele- maal niet meer wisten hoe oud ze wel waren! Ze heetten Tobias, Boudewijn en Ferdinand, Tobias was de kleinste, de eerwaardigste en volgens ’t zeggen van de anderen de alleroudste van de drie. Misschien telde hij wel driehon derd lentes, zomers, herfsten en win ters! In ieder geval: z’n witte baard sleepte over den grond, wat wel een beetje lastig was. Boudewijn was, bij Tobias vergeleken, nog maar een jon geling: zijn witte baard kwam tot z’n enkels. En Ferdinand was, bij Boude wijn vergeleken, nog maar een kleine jongen: zijn witte baard reikte nauwe lijks tot z’n knieën. Eens op een avond waren de drie dwergen hevig ontsteld. Zoodra ze uit hun holwoningen waren gekropen, be legden ze een besloten vergadering on der een vliegenzwam, die stond op een open plekje in ’t bosch. ’t Is vreeselijk! riep Ferdinand. ’t Is ontzettend! steunde Boude wijn. Kalm wat, kinderen, zei Tobias, laten we eerst eens rustig nagaan, hoe de ramp zich heeft toegedragen. Dat is het juist! kreet Ferdinand, gisteren heeft m’n vrouw haar dia manten nog gedragen en vanmorgen Waren ze spoorloos verdwenen! Ze zijn gestolen! snikte wijn. En van den dief geen spoor! huil de Ferdinand. Verbaast me niets, zei de oude Tobias onder eerbiedige stilte. Ik heb niet voor niets drie nachten ach tereen van witte steenkool gedroomd Ook van 11 tot en met 16 November zal nog gelegenheid bestaan om tus- schen 9.30 en 12 uur en tusschen 2 en 4 uur aan onderstaande adressen for mulieren af te halen voor aanvragen van ingjeleverde kleedingstukken: Jan Hendrikstraat 60. Stationsweg 8a, Beeklaan 303, Anna Paulownastraat 66, Weteringkade 73, Steynlaan 150, Azaleastraat 32 en Marcelisstraat 255b. De door belanghebbenden ingevulde formulieren moeten zoo spoedig moge- lijk, doch uiterlijk 18 November wor den ingeleverd aan de afdeeling Sociale Zaken der gemeentesecretarie. Kerk plein 3. is al een „kindje” van 24 jaar. Dat is zeker IJsbeertje, is het niet? „IJ s b e e r t j e”. Ja, dat mag je zeker. Hoe meer hoe liever. Ken je dat goed? Astrid”. Dat zal een feest zijn. Feli citeer haar maar van mij. Andere tijden dan jij Vele groeten terug. „Spinoza”. Twee waren er niet goed. Jammer hè? Maar ze kunnen ook niet altijd goed zijn „Zonnetje". Ja, dat mag, ook al weet je een keer de raadsels niet. Dat is leuk. Jammer, dat het niet zoo’n dik boekje kan worden, of wordt niet zoo gauw 14 jaar? Neen alle drie de raadsels moeten goed zijn. Dat is leuk. Een ver haaltje mag ook maar dan moet het zelf verzonnen zijn. Het papier mag dan ook maar aan één kant beschreven worden en niets anders dan het verhaaltje er op hoor. „Shirley Tempi e”. Het wist zeker dat het een goed tehuis zou krijgen. Fijn, dat je het mag houden. Dat zijn er heel wat. Hoe heeten ze alle? Een pootje aan de poesen. „Hagedisje”. Wel bedankt voor je raadsels. Wat kan je er allemaal mee doen? Vind je dat niet prettig zoo den heelen dag op school? De groeten aan allen. „Sn eeu w wit j e”. Wel bedankt voor je raadsels Heb je ze zelf verzonnen? Vele groeten terug. Paddestoeltj e”. Als je een briefje schrijft komt er ook een briefje terug in de correspondentie. Zal je je leeftijd niet meer vergeten. „Botei bloempje". Niet weer je leeftijd vergeten hoor. Als je vijf keer de raadsels goed hebt dan komt je schuil naam in het lootjesbusje. Dat wordt goed geschud en drie briefjes er uitgehaald. Dat zijn dan de prijswinnaars. „Duimelotje”. Wat is dat akelig Vader heeft zeker wel veel pijn? Als je kan ga je hem zeker opzoeken? Vele groetjes terug. „A n e m o o n t j e”. Dat was een ver- rassing. Ja. het was erg aardig. Neen, het was niet van een rubriekertje Was het naar je zin? De groeten van Bep. „Hans de Torenkraa i”. Neen, kan je dat niet? Over een poosje zal ik het inzenden. „Joke”. Dat vond hij zeker wel naar zoo ziek zijn? Doe maar goed je best dan kom je er gauw in. Nu heb je fijn iederen middag vrij De groeten van Bep. „De Zwarte Adelaar". Op welke tijden dan? Ja, komt hij nu ergens anders te staan? Vele groeten terug. „Paul i”. Laat ’s morgens beginnen hè? Ja. aldoor regent het maar Niets prettig als je zoo graag buiten speelt. „Langhaar". Neen, ik heb het niet gezien. Raar zien ze er uit hè? Vind je het fijn gim? De groeten van Bep. „F i 1 m t e r r e t j e”. Neen, zooiets komt er niet in. Ja, ze hadden geen schuilnaam opgegeven. Was het een mooi verhaaltje? Wat een lange brief was het weer. „LeperkaantJ e”. Zooveel huiswerk gehad? Ja, dat gaat voor Ken je goed sommen maken? Heb je het goed gekre gen met vader? Vele groeten terug „Snelvoet”; „Snip”; „Snap”' Allen har telijk welkom in de Kinderrubriek. „Annie Gronde 1” Ook welkom. .Hoe is je schuilnaam en leeftijd? Xientj e Krol 1”. Ook welkom in de rubriek. Kies je een anderen schuil naam. Deze is er al. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY, van maansop- en Raadselvriendjes en vriendinnetje.» word) uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vermelden: Voor Kinderrubriek. zinspeelde. Iedereen weet n.l., dat alle échte dwergen hun beide zakken vol roode peper hebben en dat een hoe veelheid peper uit twee van die dwer genzakken, wanneer ’t over de wereld wordt uitgestort, voldoende is om alle menschen en dieren zich te laten dood- niezen! Dat niet! kreunde Boudewijn, toen ze eenigszins van den schrik be komen waren. Nu, dan op de dievenjacht! riep Tobias. Heel zachtjes zette de stoet zich in beweging. Ze slopen als muizen door het bosch en geen takje kraakte on der hun voeten. Ferdinand liep voor op, dan volgde Boudewijn en Tobias sloot de rij. Opeens slaakte de laatste een door dringende kreet: Daar is de dief! riep hij. Laten we hem vermoorden en in stukjes hakken, doodkietelen en de teenen afsnijden om er soep van te koken De beide anderen volgden de rich ting van zijn hand en zagen Kiki, het eekhoorntje, dat bezig was, iets in den grond te verstoppen. Houdt den dief! Houdt den dief! riepen ze’ alle drie tegelijk en ze stormden op Kiki toe. Het eekhoorntje keek ze verbaasd aan, streek z’n snorren op en èprong op een boomtak. Een ladder! schreeuwde Tobias. Een groote jachthoorn! brul de Boudewijn. En een stok, om hem den kop te verpletteren! gilde Ferdinand. De drie dwergen holden weg en kwa men een paar seconden later met al deze krijgshaftige dingen terug. Boudewijn zette de ladder tegen den boom en klom erop, terwijl Ferdinand zijn stok zwaaide en Tobias op den hoorn blies, dat hooren en zien je ver ging. En Kiki zette z’n pluimstaart overeind en sprong in een anderen boom. Boudewijn zette de ladder tegen den anderen boom en zei tot Ferdinand: nu jij, en deze klom omhoog met den stok tusschen z’n tanden, als een echte zeeroover. Kiki de eekhoorn zette z’n pluim staart overeind en sprong in een an deren boom. Nu jij, zei Ferdinand tegen To bias. En het oudje klom zuchtend en steunend omhoog. Toen hij halverwe- gen de ladder was, zette Kiki z’n pluimstaart overeind en sprong in een anderen boom. En daar schrok Tobias zóó erg van, dat hij uitgleed en op den grond viel. Onbewegelijk bleef hij liggen met z’n langen neus tusschen twee oude boomwortels. Och, och, hij is dood! huilden de andere dwergen. Maar Tobias was heelemaal niet dood. Hij lag aandachtig te kijken naar iets, dat zich tusschen die boom- Daar zat een heel heel dikke pad orie. 5 uur Evangelisatie-samenkomst, I 7 uur jeugdsamenkomst, de heer J. Boes man. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo caal C J. M. V., Heelsumstraat 159, Za- .erdag (Sabbat), 10.30 uur v.m ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”. Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeen- te (Stam Juda). Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 u. heiligingssamenkomst. 6.30 u. verlossings- samenkomst. Leider majoor Bruijns. Korte Molenstraat 23. 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst Leider: adjudant D. J. Korts jr. Fisherstraat 78. 10 uur heiligingssamen komst. 6.30 uur verlossingssamenkomst. Leidstér: majoor J. Franken. Jacob Catsstraat 240. 10 uur heiligings samenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst Leidster: adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 u. heiligings samenkomst. 7 uur verlossingssamenkomst Leidster: kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7 uur verlossingssamen komst. Leidster :brigadier M. Scherer. Ned. Leger des Heils, geb. Lange Bees tenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, geleid door kolonel Kerkhoven. 8 uur verlossings samenkomst, geleid door kolonel Kerkho ven en majoor van Wijk. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. 4 u. Vespers en Lof. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no. 7, H. Dienst. 10 uur. Haagsche Vereen, van Spiritisten „Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur Spr. mevr. Gakes-Huybers. Spirit. Christen Gemeente, bovenzaal Plaats 22, 10.30 uur. Spr. mevr. C; J. M van Loon-Thierry, van Voorburg. Onder werp: „God zal alle tranen van de oogen afwisschen”. Waarneming geestelijk ver keer door mevr J. W. de Klerk. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. de heer A. ’t Hoen, van Baarn. Helderz. waarneming door mevr. B. Hekel-van Breemen. Spirit. Ver. Hooger Leven, geb. de Ruy terstraat 67, 2 uur. Spr. mej. J. Vlendré over: „Inspiratie in de kunst”. Geestelijke waarneming door mevr. A. v. d. Ster-Ver- duyn. Soefi-beweging, Universeele eeredienst, Bazarstraat 20, 11 u. spr. mevr. Eyken- Kloppenburg. Onderwerp: „De dag van heden”. Onderl. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. mevr. v. d. Oudendijk-Pieterse. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. de Jong. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur leesdienst. Pinkstergemeente, Menninckstraat 7, 3 uur de heer A. Zeilstra. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur geen dienst. Oud Geref. gem., Westduinweg 194, 9.30 uur en 3 uur ds. G. J. Zwoferink, van Ederveen. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 6 uur ver lossingssamenkomst. Leider: kapitein J. Oord. Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den gep. lui- tenant-kolonel der infanterie van het Ned. Ind. leger J. H F Gelpke, overle den alhier. Aanwezig waren de gep. generaal-ma joor, van het Ned. Ind leger dr. D G. Draayer, oud-burgemeester van Wor- merveer, de gep. luitenant-generaal tit. van het Ned Ind. leger G A. Scheffer, de gep. kolonels van het Ned. Ind. leger A. H. Hofkamp, J. C. Brasser, M. J. E. Bos, en J. van Braam Morris, de gep. ko lonel tit. H. J. Schmidt, de gep. luitenant kolonels van het Ned. Ind. leger R. A. Kunst, C. J. la Rivière, en W. H. Warn- sinck. de gep. kapitein ter zee H. A. Romswinckel, jhr. mr. R. J Stratenus. H. C. Commelin, C. J. F. L. Knufman, M. W. Broekman, F. H. Greve, G. E. Vis- scher, ir. W. F. baron van Asbeck, C. baronesse van Asbeck. A. Wellenstijn, allen alhier, E. D. B Mans en A. R. Boele te Wassenaar, J. Nienhuys en M. Luyten, beiden te Wassenaar N J. Vis, te Wor- merveer e.a. Gesproken heeft kolonel A. K. Hofkamp die zeide namens de jaargenooten der Militaire Academie een enkel woord van afscheid te willen spreken. Wij hebben, zeide spr., den overledene leeren kennen als een trouw, eerlijk en bescheiden mensch, die ook in zijn militaire carrière trouw en bescheiden was en zich niet op den voorgrond stelde, maar die kalm zijn weg is gegaan. Nu hij den grooten tocht heeft aanvaard, nemen wij afscheid en danken hem voor de genoten vriend schap. Wij zullen hem nooit vergeten. Daarna sprak een vriend van den over ledene, de heer Schouten, die zeide dat men met droefheid dezen tocht had ge maakt, maar ook met weemoedige dank baarheid voor alle genoten vriendschap. Spr. herdacht hoe zij gelijk aan de cadet tenschool waren gekomen en hoe de over ledene daarna naar Indië was gegaan. Toen hij terugkeerde en hier trouwde, was de hechte band van vriendschap ont staan. Voor de vriendschap, belangstelling en het medeleven wilde spr. hier hartelijk dank zeggen. De organist speelde Nachtgesang: ,,Du bist die Ruh” en bij het dalen van de kist „Frühlings Glaube” alle van Schu bert. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. In den stoet was medegekomen rnr. H. Haga, raadsheer in het gerechtshof alhier. November. week gaat de wassende maan kort na middernacht onder en is er alleen ’s avonds maanlicht. Aan het einde der week schijnt de volle maan ook den geheelen nacht. Volle maan 15 Novem ber 4.23 v.m. Nov. onder 10.v.m. op 10.56 11.47 12.31 nam. 1.11 10.53 1.46 op 12.02 v.m., onder 2.17 Een ontdekking van den Amerikaan- schen sterrekundige Charles M. Hetz- ler heeft onlangs groot opzien gebaard. Hij is er n.l. in geslaagd, donkere hemellichamen, welks bestaan men tot dusverre alleen maar vermoedde, te fotografeeren. Volgens zijn waarnemingen bestaan er milliarden van die „zwarte sterren”, die zeer verschillend van grootte zijn. Er zijn in het heelal vele graden van „onzichtbaarheid”, zoodat je zwarte sterren niet met onzichtbare sterren moet verwarren. Er bestaan zonnen, die een ultraviolet licht uitstralen, dat door het menschelijk oog niet kan worden waargenomen en er zijn ook geheel uitgedoofde hemellichamen, die in enorme aantallen door de wereld ruimte vliegen. En dan zijn er nog een groot aantal dubbelsterren met ver anderlijken glans, waarbij een lichten de zon omgeven wordt door één of meer donkere lichamen. Maar de echte .zwarte sterren” zijn die uitgedoofde bollen, die heel alleen door de wereld ruimte reizen. Soms worden ze door de kijkers opgemerkt, als ze tegen elkaar botsen en dan door den gewel digen schok in vlammen opgaan. Soms zijn het zonnen, welker opper vlakte reeds lang is afgekoeld, maar die van binnen nog gloeien en dus Ned. Protest, bond, Pulchri Studio (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. E. J. v. d. Brugh. van Tiel. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur dr. J C. A. Fetter. Rem. Geref. gemeente, aula lyceum Stokroosplein 50, 10.30 uur ds. H. J. de Kievid. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keuter. Luth gem., 10.30 uur ds. D. Drijver. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds J. Hallewas. van Bergen op Zoom. Waalsche kerk. 10.30 uur ds. E. Mahieu. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Illing, van Haarlem, 11.45 u. Kindergot- tesdienst. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „Adam en de gevallen mensch”. Gulden tekst Ps. 28 1. 9. Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schoch, 10 uur jeugdkerk jongeren, mej. F. Koole. Nassau jeugddienst, Duinziqhtkapel, van Hogenhoucklaan. 10.30 uur de heer A. de Vries, theol. cand. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. A. de Voogd, van Delft. Vrijz. Hervormden, Beeklaan. hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. P. Brakman, van Apeldoorn Kerk 3e van den Boschstraat. 10.30 uur ds. J D. van der Veen, van Rijswijk. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost en West (gecombineerd), lokaal Hanne- manstraat. 3 uur samenkomst. Spr. de heer E. van Kamp. Onderwerp„Het ge- zangenboek”. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat. 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. C. S. v. d. Ven. Geref. Gem. Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur ds. Honkoop, 3.30 uur leesdienst. Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46, 10 uur en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem.. Wesselsstraat 49, 10 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Maranatha-Kring, geb. van Speykstraat 153, 3 uur. Spr. de heer P. Klaver, van Amsterdam. Onderwerp: „De laatste roep stem der gemeente in deze eindbedeeling”, m.m. van orgel, piano en viool. Geb. C. J. M. V., Prinsegracht 4, 10 uur en de Ruyterstraat 67, 4.45 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie .Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 6 uur de heer P. Klaver, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur en 4 uur de heer E. Heintze, van Utrecht. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Vrije Gemeente, de 10.30 uur de heer J. „Cultuur en moraal”. Baptisten-gemeente, Dijckstraat 149. 9.30 uur en 4 uur de heer H. Donald Hooghwinkel, theol. student, 7.30 uur jongeliedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9.30 uur prediking ds. J. de Jong, 3.30 uur Evangelische samenkomst, o.l.v. P. Maat, 5 uur jongeliedensamen komst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur prediking, ds. B. Fa- Als we tenminste de wereld nog een poosje willen laten voortbestaan, zei Tobias ernstig. De beide anderen werden bleek van schrik. Ze begrepen, waarop Tobias Ned. Herv. Kerk, Heerenstraat, 10 uur cand. A. Sonneveld, 3 uur ds. J. Rooden- burg. Noorderkerk. Bilderdijklaan. 11 uur dr. J. Schoneveld. van den Haag. Kinder- kerk, Vreugd en Rust, 10 uur C. B. Kool haas. Effathakapel 12 uur de heer C Tim mer (voor doofstommen). Geref. kerk (Laan van Oostenburg) 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3 uur ds. P. K. Keizer. Noorderkerk 9.30 uur ds. P. K. Keizer 3 uur dr. J. L. Koole. van Naald wijk. Effathakapel, 10 uur ds. G Meynen, van Naaldwijk 3 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, van Vrijz. Godsd.. -geb Fran- sche gem., 10.30 uur ds. N. Zwiep, van Enschedé. groot gevaar voor explosies opleveren Ook onze aarde kan in dit opzicht met een zwarte ster en dan één der kleinste worden vergeleken. Van buiten koud, is ze van binnen nog één vuurmassa. Er bestaan milliarden van die een zame zwarte sterren. Het meerendeel bestaat uit betrekkelijk kleine brokjes, die bij duizenden tegelijk voortvliegen, ’t Zijn meest onregelmatig gevormde splinters van vroegere planeten of kometenkernen. Zulke planetenkerk hoven bestaan ook buiten ons zonne stelsel. Men heeft tot dusver nog niet kunnen ontdekken of ze aan een be paalde regelmaat onderworpen zijn. Duizelt ’t je niet, als je je een oogen- blik indenkt in de geweldige grootheid van het heelal A.N.W.B.-TENTOONSTELLING OVER NEOERLANDSCHE VOLKS- EN AMBACHTSKUNST Wie een volk wil leeren kennen, moet niet gaan tot de volksgroepen, welke onze groote steden en industrieele centra be wonen. doch lot het volksdeel, dat de ty- peerende karaktereigenschappen, welke in den loop der eeuwen zijn gevormd, het beste heeft bewaard Dit zijn dus de volksgroepen, die op het platteland wo nen, de visschers en de boeren. Bij deze groepen treft men, ook nu nog. uitingen van echte volkskunst, zeer eenvoudige, doch smaakvol gemaakte voorwerpen en versieringen, welke vooral het geestelijk leven van de makers uitdrukken en eerst daarnaast uitingen zijn van een verlan gen om door deze versieringen de voor werpen mooier te maken. Het is steeds het streven A.N.W.B. geweest zijn leden brengen tot eigen land en uiting van dat streven moet ook worden beschouwd het inrichten van een kleine tentoonstelling van eenige producten van Nederlandsche volkskunst in het A.N.W.B.-hoofdkantoor alhier. Deze ten toonstelling is in samenwerking met ue Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en het Insti tuut voor Sierkunst samengesteld. De tentoonstelling, die 14 November a.s. m het hoofdgebouw van den A.N.W.B. Park straat 18-20, alhier, wordt geopend, is da gelijks te bezichtigen van 10.30 tot «30 uur; ’s Zondags van 1.30 tot 4.30 uur. De toegang is voor ieder belangstellende vrij. GEREF. KERK VAN S-GRAVENHAGE- WEST Tot ouderlingen van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-West zijn gekozen en door den kerkeraad benoemd de heeren W. A. Bruinink, J. Diepersloot, D. Hoek stra, J. Siblesz, H. Meendenrink, S. Velt man, W. In ’t Veld, A. Westerveld, D Koopmans, J.<Sneevliet, P. Witvliet, M. v. Gent, T. Jonker, T. Nooitgedacht, K. Popma en J. P. Versluys en tot diaken de heeren J. Baak, P. L. Hut, G. A. I. Boon, J. v. d. Zwart, S. Borman en xt. P. Baas.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10