HAAGSCHE COURANT In 1: 'rf I2i tw ifwhIi SH LÉu1 koperslagerij een STADSNIEUWS Zaterdag 9 November 1940. BINNENLAND t; i ^8* Voor postzegelliefhebbers VIERDE BLAD bakkerü* DE HAAGSCHE ZORG VOOR DE ROTTERDAMSCHE GEEVACUEERDEN HET VERDINASO VEREENIGT MET DE N.S.B. 1 feMk.. BrMthreltafli 1 o DcutfctitsRmh ïDmfftntsRcuh 'Jf hi.' F 4 HET A.N.W.B.-RIJWIELHUURBEWIJS TABARIS CABARET Professor Dcutfchts Reich 1 TEHUIZEN ZULLEN GELEIDELIJK AAN ONTRUIMD WORDEN Friesland is het land van de kunstnijverheid. De koper- en tinslagerij in Sneek is dan ook wereldbekend. Van platen koper en tin worden de sierlijkste voorwerpen, met de hand uitgezaagd, gedreven en bewerkt. Het z.g. gebrand koperwerk is momenteel een ze er gevraagd arükdL. De voorbewerking van het te De nieuwe serie Duitschland „Winterhilfe”, bestaande uit 9 zegels, voorstellende bekende bouwwerken uit Duitsche steden. De zegels zijn ter reproductie afgestaan door Postzegelhandel „Insulinde”. ‘W; Dcutfchcs Retell DfutfthcsKfkh EEN VERKLARING VAN Ir. A. A. MUSSERT R T CAFE-TJE IN WEST-END KENNISGEVINGEN Hinderwet Ilifutkhfs Reich flkutRhesKtulu |’beutlS:5 Ketch t De distributie van producten i mr. A. S. de Blècourt overleden wat TW No. 17721 b' Onderhoud met wethouder Buurman wij haar verdienen. Een non stop programma toegepast, een zorgt Corelli (Foto-archief)' 0 y***» Etatóig&nii r Haag in totaal Rotterdammers de ge- de f “X Cr. isg Voor de komende week bons 14 van het broodbonboekje wij het oog ge- onze eigen woning- De leider der N.S.B. onderschrijft deze bekendmaking als volgt: Deze bekendmaking heeft mijn instem ming. Van harte begroet ik onze nieuwe kameraden. Ir. Mussert spreekt heeft een groep men getoond om zichzelf te De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt mede, dat elke der met „14” genummerde bons van het broodbonboekje gedurende het tijdvak van Maandag 11 tot en met Zondag 17 November a.s. recht geeft op het koopen van een rantsoen gebak. Dit rantsoen bedraagt voor de ver schillende hieronder genoemde soorten gebak ten minste het telkens daarach ter genoemde gewicht: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak Xb.v. amandelbroodjes) 400 gram; ge vuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke hier boven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen omvat een hoeveelheid, waar in 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bons, welke op 17 November niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 24 November ais. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 18 tot en met 24 Novem ber a.s. niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. I 3 w jL'x.-x De leider van het Verbond van Diet- sche Nationaal Solidaristen (Verdi- naso), de heer E. Voorhoeve, heeft hedenmorgen in aanwezigheid van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, in een verklaring voor de persvertegen woordigers de opneming van het Ver- dinaso in de N.S.B. meegedeeld. I ■III lil j' j Het West-End-theater heeft deze week geen filmprogramma, maar het blijspel van Tristan Bernard ,,’t Café’tje’’op het tooneel, met Lou Bandy in de hoofdrol, onder regie van Jacques van Bijlevelt, die zelf de rol van Philibert, den kaste lein, vervult. Over den inhoud vandit amusante stuk behoeven we niets meer mede te deelen deze is overbekend. Lou Bandy speelt den kelner-millionnair met alle begrip van de tallóoze mogelijkheden, die zijn rol hem biedt. Hij beheerscht steeds de situatie en dan ook het toonëel. Jacques van Bijlevelt, Ellen Durieux (als Edwige). Nelly Andersen (Yvonne) en Hilda Eggens (Bérangère) dragen niette min het hunne bij tot de succesvolle op voering van het stuk, dat ook zeker in den Haag-West vele bezoekers zal trek ken. Provinciale Staten van Zuid-Holland Aan de agenda der tweede gewone zit ting 1940 van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, welke 26 November aan vangt, zijn o.m. toegevoegd het voorstel van Gedep. Staten tot goedkeuring van de begrootingen voor 1941 van de stichting „Rosenburg” te Loosduinen (te stellen in handen eener commissie); de missive van Gedep. Staten ten geleide van een adres der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer om haar voor 1941 een tweetal subsidies tot een gezamenlijk be drag van 20.000 toe te kennen (om prae- advies in handen van Gedep. Staten te stellen); het voorstel tot verhooging van het aan de Vereeniging „Proeftuin Zuid- Hollandsch Glasdistrict” te Naaldwijk verleend provinciaal subsidie tot een maximum van 2000 (te stellen in handen eener commissie) B. en W. maken bekend, dat zij bij besluit van 25 October 1940 aan J. Esse- baggers vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de koek- en banket bakkerij, thans mede voor het bakken van brood, in het perceel Nieuwe Mol straat no. 2. In het hoofdpostkantoor aan de Prinsestraat is gistermiddag de 39-ja- rige J. v. d, H uit de Boekhorststraat ge vallen, waardoor hij een hersenschudding kreeg. Door den geneeskundigen dienst werd hij naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. CV rtfeWÜife Een oud-HolIandsch spreekwoord luidt, dat men bij het verloopen van het getij de bakens moet verzetten. Dit heeft de directie van Dancing Tabaris begrepen en van gisteren af heeft zij in haar bekende etablissement in de Wagenstraat een cabaretprogramma ingezet, dat gezien mag worden. Daar is dan in de eerste plaats het be kende volledige orkest van Joe Andy, dat niet alleen in jazz, doch Ook op ander muzikaal gebied veel presteert en inge steld is op een uitgebreid repertoire. Ver scheidene der orkestleden bezitten ook solistische kwaliteiten, zoodat den toehoor ders in alle opzichten voldoening wordt geboden. Een bijzonder attractief nummer wordt door de Corelli’s geboden. Het is niet alleen een proef van behendigheid doch ook van kracht, waaraan de komische noot niet ontbreekt. Corelli is een antipodist en equilibrist. Hij doet met zijn voeten, wat vier paar handen nog niet kunnen doen. Tafels, lampen, ja zelfs een ledi kant waaruit een pop te voorschijn komt, zweven door de lucht. Hij weet zijn even wicht te bewaren op de meest bewege lijke voorwerpen, jongleert daarbij, en verricht krachttoeren in hoogstand7 met blokjes, die werkelijk verrassend zijn. Het applaus was dan ook hartelijk en wel verdiend. Ronny en Gray is een elegant danspaar, dat met veel gratie over de dansvloer zweeft. Een gedanste Serenade was sug gestief en kunstzinnig. Aan Terpsichore, hoe kan het anders, de aard van het établissement wordt niet verloochend, werden nog offers gebracht door het Kaufmannduo, jeugdige danse resjes, die met lenigheid en veel animo, verschillende dansen uitvoerden, waarbij een grappige Tarantella. John Willdrumm is een xylophonist, die met groote rapheid en muzikaliteit zijn nummers ten gehoore brengt. Dan is er nog tenslotte Stella Stimson, die met het orkest vocalistische afwisse ling biedt in dit non-stop-programma, dat van 611 uur den bezoekers bezighoudt Een bijzondere attractie is bovendien nog in voorbereiding: de bouw van een bar, welke binnenkort in gebruik zal worden genomen. Een nieuwe regeling, die opgang maakt Zooals enkele maanden geleden reeds werd medegedeeld, heeft de A.N.W.B. het initiatief genomen tot het treffen van een regeling, waarbij het voor iederen houder van een door den Toeristenbond uitgege ven rijwielhuurbewijs, mogelijk is, om aan of bij de stations een rijwiel te huren. Zij, die elders werkzaamheden moeten verrichten, behoeven hun rijwielen niet meer per trein mede te nemen, doch kun. nen in de plaats van bestemming een rij wiel huren zonder borgstorting en tegen het normale tarief, mits natuurlijk in het bezit van het rijwielhuurbewijs. Terwijl de aanvragen in grooten getale binnenstroomden, stelde de A.N.W.B. oyeral Bondsrijwielverhuurders aan, wier inrichtingen kenbaar zijn aan een drie hoekig blauw bord met gele V (verhuur). Er zijn er thans reeds ongeveer 200, die over het geheele land verspreid liggen. De A.N.W.B. heeft speciale gemakkelijk in te vullen kaarten laten vervaardigen, waarvan gebruik kan worden gemaakt, in. dien men een rijwiel wil re^erveeren; in dit geval kan de huurder er dus dagen van te voren zeker van zijn, het rijwiel beschikbaar te vinden. Hier ter stede zijn thans aan het sta tion H.S.M. 2 rijwielverhuurders aange- steld, die de beschikking hebben over resp. 46 en 10 heerenfietsen, 4 en 10 dames fietsen en 1 tandem. Een derde wordt de zer dagen aar.gesteld. Bij ’t station S.S. is een rijwielverhuurder gevestigd, die 5 fietsen te verhuren heeft. Verder zijn in andere deelen van de stad nog 3 rijwiel verhuurders met een totaal van 30 fiet sen en 6 tandems. ver- j „Het stadsmeier- recht in de Groningsche veenkoloniën”, gemeente”, 1912; oud-vaderlandsch burgerlijk recht”, 1933. Voorts schreef hij o.a. over tiend- „Het Bovendien moeten richt houden op toestanden. Het percentage leegstaande woningen is den laatsten tijd aanzien lijk teruggeloopen. Het onderbrengen van de verzorgden in gewone huizen geschiedt met groote omzichtigheid, aangezien deze menschen, die toch reeds zooveel ellende hebben meege maakt, recht hebben op behoorlijke woningen. Er wordt naar gestreefd het eerst die scholen te ontruimen, die voor het onderwijs het meeste noodig zijn. Wanneer het werk van de commis sie geëindigd zal zijn, is nu nog niet te zeggen, aldus de wethouder in zijn slotwoord. Er wordt echter zooveel mo gelijk spoed betracht. Het tempo van de ontruiming der tehuizen wordt echter bepaald door het beschikbaar komen van de woningen. En daar heb ben wij natuurlijk weinig zeggenschap over. ging in handen. Het ligt o.m. in de be doeling, dat in enkele tehuizen een in wonende verpleegster zal» komen, die tevens op geregelde tijden ook andere tehuizen bezoekt, zooals een wijkver pleegster in een wijk. Meer dan ooit is de eenheidvan alle nationaal-socialisten m Nederland plicht. Een krachtige Nederlandsche nationaal- socialistische organisatie is in staat de zelfstandigheid van het vaderland te ver zekeren en Nederland als onmisbaar ele ment te doen medewerken aan de samen werking binnen het herordende Europa van morgen. De eenheid van alle Nederlandsche nationaal-socialisten kan het best ver werkelijkt worden in de N.S.B. onder de leiding van Mussert- De N.S.B. immers is de centrale, meest omvangrijke nationaal- socialistische figuur in Nederland, die lange jaren voor onze gemeenschappelij ke zaak met grooten moed op de bres heeft gestaan. Door onderlinge aanvul ling van kracht en inzicht kan die figuur geschapen worden, die in steeds toe nemende mate het vertrouwen van ons volk verdient. Ondergeteekenden vatten hun streven samen in de volgende 3 punten: lo. De hiërarchische en organische or de worde verwerkelijkt in een vrijen, Nederlandschen Gezagsstaat, waarin de p/rsonen, de groepen, de volksgemeen schap en het staatsgezag (met hun bezit) elkander dienen; waarin de vrijheid en de bescherming van den Christelijken godsdienst gewaarborgd worden door het Staatsgezag; waarin hét Volk en de Staat ieder op de eigen gebieden zooveel mo gelijk zelfstandig werken, maar in over leg en hechte samenwerking met elkan der. Het onderwijs worde door gemeen overleg van alle betrokken groepen zoo brengen. Maar, men houde niettemin oogen, dat éen zware operatie op het volk moet worden operatie, welke niet geheel pijnloos kan verloopen. De volgende k De commissie van beheer is een tijdelijke commissie. Men streeft er namelijk naar den geëvacueerden zoo snel mogelijk een eigen huis te bezorgen, waar zij weer geheel op zichzelf wonen. De commissie han delt daarbij in samenwerking met het bureau afvoer van burgerlijke bevolking. De verzorgden zullen over het geheele land verspreid worden. Er is namelijk geen en kele reden, dat den Haag alleen de kostén voor deze menschen zou moeten dragen. Men vergete boven dien niet, dat den thans een 6000 huisvest. Hedenochtend schen den moed verloochenen, aldus ir. A. A. Mussert in zijn hierna volgende toespraak. Zij hebben een eigen beweging onder eigen leiding opgegeven in een volledig besef van vertrouwen op de N.S.B. en als bijdrage aan de eenheid van ons volk. Wij nationaal-socialisten zijn de eenige werkelijke Nederlanders. Dit moge ar rogant klinken, het is slechts de waar heid, omdat de toekomst aan het natio- naal-socialisme en aan de nat. socialis ten is en, omdat alleen onder die om standigheid voor ons volk een vrij be staan mogelijk is. In elk ander geval komen wij onder Duitschland, omdat het nu eenmaal niet anders is, dat Europa nat. socialistisch en fascistisch wordt en het een absurditeit is te mee nen, dat er een kleine enclave zou blij ven, Nederland genaamd, waar het oude zou blijven voortbestaan. Er zijn volgens velen nog altijd twee kansen, n.l. dat Engeland wint of Duitschland en Italië triompheeren. Ge steld eens, dat inderdaad die dubbele kans zou bestaan en daarop voortgaan de, dat Engeland als winnaar uit den strijd zou treden, dan verzeker ik, aldus ir. Mussert, dat wij ons geen tweede maal zullen laten overkomen, wat ons in de weken vóór den oorlog en gedurende de oorlogsdagen gebeurde. Maar wij hebben de vaste overtui ging, dat het nat. socialisme ook hier zal komen en volledig. Het is geen groote groep, die nu tot ons gekomen is, zij is kleiner dan de wekelijksche aanwas der N.S.B., maar het zijn mannen. Ik geloof niet in een meerderheid. In een minderheid schui len steeds de beste krachten en dit zal ook in ons land bewezen worden, tot heil van het volk. Men scheldt ons nog voor deugnieten en landverraders. Dat is het werk van de pers, van dominés, pastoors en de oude politici. Maar het oordeelt zelf an ders. Er i s haat gekweekt tegen de N.S.B., tegen Duitschland en Italië en de mg leiders dezer naties. m-, *4 .Als Hitler ons volk ook maar voor een deel zou vergelden, wat men hier. tegen hem heeft bedreven, bleef er geen spaan heel van Nederland. Maar hij denkt grootmoedig en van zijn goede gedachten omtrent ons land en volk ben ik diep getroffen bij mijn samenkomst met hem. Mij is toevertrouwd het Nederland sche volk gereed te maken voor opne ming in het nieuwe Europa, dat Hitler en Mussolini bouwen. Ik zal mijn best doen, die taak zoo goed mogelijk te ver richten en zoodoende ons volk het beste te dienen. De democratie liet ons volk zonder leiding, zonder leger en maakte het tot een horde vechtende lieden. Dat zal an ders worden. Ons volk, zoo besloot de heer Mus sert, heeft allen noodig, die van goeden wille zijn, opdat wij de plaats zullen krijgen, welke Hitler ons geven wil als De heer E. Voorhoeve spreekt De heer E. Voorhoeve, daarna het woord nemend, herinnerde allereerst aan den dood onder de kogels van een Fransch vuurpeloton te Abbeville, van den leider van het Verdinaso in België, den heer Joris van Severen op 20 Mei j.l. De doelstelling van het Verdinaso, zeide de heer Voorhoeve bekend te achten. Zij valt vrijwel geheel samen met die der N.S.B. Het gewelddadig optreden der Duitschers in den aanvang van Mei, toen zij Nederland en België binnenvielen, heeft de actie der nationaal-socialisten krachtig gestimuleerd. Van den aanvang af werd getracht tot samenwerking te geraken met de N.S.B., waartoe spr. op 19 September j.l. voor de eerste maal een ontmoeting had met ir. Mussert. Uit die samenkomst en de daar na volgende is een groot wederzijdsch ver trouwen gegroeid, dat nu geleid heeft tot volledige samenwerking van Verdinaso en N.S.B. De oude, democratische wereld haat ons, zoo vervolgde de heer Voorhoeve, om de dynamische actie, welke van onze be weging uitgaat. Die haat is noodig en goed voor ons, omdat zij onze gelederen en onze actie zuiver houdt. Zij veroorzaakt de har ding van het staal, waaruit het skelet zal worden samengesteld voor het nieuwe staatsgebouw. Meer dan ooit blijkt de heerschappij van het nafionaal-socialisme noodig voor een krachtig gezag en bloeiend vaderland. Wij hebben ons daarom onder de lei ding van Mussert gesteld tot heil van het volk. Het Verdinaso is inmiddels ook op an dere wijze krachtig werkzaam tot verster king der eenheid in ons volk. Zij wendde zich tot andere nationaal- socialistische groepen, zonder daar echter het ware begrip van de nationaal-socialis- tische gedachte te vinden. Zij richtte zich voorts tot afzonderlijke figuren in ons land, met wie een bijeen komst te Utrecht werd belegd, onder lei ding van prof. Wëstra. Daar werd het volgende manifest door velen onderteekend. geregeld, dat de eenheid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen het best worden gediend. 2o. De hereeniginj} van het Volk der Nederlanden en van zijn grondgebied in en buiten Europa worde krachtig bevor derd en door de gevraagde medewerking der betrokken mogendheden tot stand ge bracht. X 3o. Samenwerking en bondgenootschap van Nederlandd, vooral met eender-ge- fundeerde staten, die ras-verwante vol keren ontsluiten, worde uit alle macht nagestreefd. Deze drie punten zijn ook de grondslag van de beginselen en de politiek der N.S.B. Daarom hebben ondergeteekenden het lidmaatschap der N.S.B. aangevraagd en wekken zij hun volksgenooten op hetzelf de te doen. Voor een sterk en vrij Nederland’. Sedert deze vergadering stroomen van alle zijden de bewijzen van instemming toe. Alle gevoelens van wraak jegens onze tegenstanders zijn ons vreemd. Wij wil len hen slechts tot samenwerking met ons f- J* -- voor De bijeenkomst, waarin deze verklaring werd afgelegd, vond plaats in het Willem de Zwijgerhuis en werd met enkele woor den ingeleid door dr. T. Goedewaagen, den leider van de persafdeeling der N.S.B. Hij constateerde daarbij het verheu gende verschijnsel, dat, na een jarenlange onderlinge bestrijding der partijen in ons land, de gedachte aan con centratie, welke ondanks de tegen strijdigheden, steeds levendig was ge bleven, thans tot werkelijkheid is gewor den. Een belangrijk symptoom van dit verschijnsel wordt thans vastgelegd. Oud-hoogleeraar te Leiden ïn den ouderdom van 67 jaar is te den Haag overleden prof. mr. A. S. de Blècourt, oud-hoogleeraar in het oud- vaderlandsch recht aan de Leidsche universiteit. Anna Syberdinus de Blècourt werd op 4 October 1873 te Appingedam geboren, ontving daar en te Nijmegen zijn school opleiding en werd in 1892 aan de Gro ningsche universiteit als student in de rechten ingeschreven. 5 Juli 1897 promo veerde hij aldaar op stellingen tot doc tor in de rechtswetenschappen, vestigde zich daarna als advocaat te Groningen en werd tevens volontair ten Rijksarchieve aldaar. In Juli 1898 'volgde zijn benoe ming tot adjunpt-archivaris te Rotterdam, welke functie hij tot September 1901 ver vulde. Toen ging hij over naar de pro vinciale griffie van Noord-Holland te Haarlem. Eerst als adjunct-commies, daarna als commies. Vervolgens kwam hij bij de rechterlijke macht, was van Juni 1903 tot September 1907 substituut-grif- fier bij de rechtbank te Zutphen, van September 1907 tot October 1911 rechter aldaar, van October 1911 tot April 1914 rechter te Utrecht en tenslotte tot Juni 1917 rechter te den Haag. Bij K.B. werd hij vervolgens als op volger van prof. fhr. S. J. Fockema An- dreae op 9 Mei 1917 tot gewoon hoog- leeraar benoemd aan de Leidsche uni versiteit, om onderwijs te geven in het oud-vaderlandsch recht, welk ambt‘hij 27 Juni van dat jaar aanvaardde met een inaugurale oratie over „Het belang van het oud-vaderlandsch recht voor onzen tijd”. In den academischen cursus 19341935 was prof, de Blècourt secretaris van de academische senaat en in 19351936 reetor magnificus der Leidsche universi teit. In Augustus 1936 werd hem het eere-doctoraat der universiteit van Pa rijs verleend. De Nederlandsche regee- ring erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de orde der Nederlandsche Leeuw. Onder de werken, van zijn hand schenen, noemen wij J—r-» i 1907; „Ambacht en „Kort begrip van het verschillende opstellen o.a. over recht en Groningsche rechten in rechtsgeleerd Magazijn” van 1908 en la tere jaren en in diezelfde periode boek beschouwingen in hetzelfde tijdschrift, in het Weekblad van het Recht en het tijd schrift Themis. Aan prof. mr. A. S. de Blècourt werd bij K.B. van 6 Februari 1939 met ingang van 1 October 1939 op zijn verzoek eer vol ontslag verleend met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Als geschenk ter ge legenheid van zijn afscheid van de Leid sche universiteit werd hem een bundel opstellen op het gebied van oud-vader landsch recht overhandigd. De crematie van het stoffelijk overschot vindt Maandag a.s. te Velsen plaats na aankomst van trein 12.15 uur, halte Drie- huis-W esterveld. bekendmaking van het Verdinaso werd ons daarna ter hand ge steld: „Bij besprekingen fs ons gebleken, dat het programma van de Nationaal-Socia- listische Beweging in Nederland en het programma van het Verbond van Diet- sche Nationaalsolidaristen, hoewel ver schillend geformuleerd, op hetzelfde doel, dat in hoofdzaak in de volgende drie pun ten is samen te vatten, zijn gericht lo. De vestiging van de hiërarchische en organische orde in een Nederland schen Gezagsstaat waarin persoon, groep, gemeenschap en staatsgezag (met hun bezit) elkander hebben te dienen; waarin de vrijheid van godsdienst en de bescherming van den Christelijken gods dienst in zijn kerken door het Staatsge zag worden gewaarborgd; waarin het on derwijs door gemeen overleg van alle betrokken groepen zoo wordt geregeld, dat de eenheid der natie en de godsdien stige belangen der leerlingen het best worden gediend. 2o. De vereeniging van het Volk der Nederlanden en van zijn grondgebied in en buiten Europa in het Rijk der Neder landen. 3o. De samenwerking van een vrij Ne derland in de eerste plaats met eender- gefundeerde Staten, die ras-verwante volkeren omsluiten. Gezien deze overeenstemming van doel stelling, gezien het feit, dat de verdeeld heid der grootendeels gelijk gerichte po litieke groepen onder de huidige om standigheden uiterst gevaarlijk i^ gezien het onderling gegroeide vertrouwen, heb ben wij besloten het Verdinaso in Neder land met de N.S.B. te vereenigen. Zooals wij reeds gemeld hebben be rust de zorg voor de 1200 Rotterdam- sche geëvacueerden, die in den Haag zijn ondergebracht in tehuizen scho len en groote villa’s sinds 1 Novem ber geheel in handen van de gemeente. De wethouder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman, die voorzitter is van de gemeentelijke commissie, heeft ons in een onderhoud het een en ander medegedeeld over de zorg voor de Rot- terdamsche geëvacueerden. Allereerst drukte wethouder Buur man zijn waardeering uit voor het werk, dat de Haagsche Stichting, die voor 1 November voor de Rotterdam mers zorgde, verricht heeft. Er is hier en daar nogal critiek ontstaan, maar men moet niet vergeten, dat, vooral in de eerste dagen, men een grooten stroom van duizenden menschen, be rooid van alles wat zij bezaten en ge heel terneergeslagen, moest opvangep. Men had totaal geen ervaring, er wa ren geen geschikte tehuizen enz. enz. Dat er toch orde op de zaken is ge steld, heeft men dan ook te danken aan de toewijding van hen, die vrijwillig en zonder vergoeding de zorg voor de ge- evacueerden op zich namen. Lang zamerhand heeft de gemeente echter de volle verantwoordelijkheid voor het werk gekregen, terwijl de Stichting een zekere mate van vrijheid van han delen had. Dit was natuurlijk op den duur een onhoudbare toestand, waar aan met volle medewerking van de Stichtirig een einde is gemaakt door de instelling van een gemeentelijke com missie van beheer. In deze commissie hebben met den wethouder zitting de hoofden van de gemeentelijke bedrijven die in aanraking komen met de ge- evacueerden, zooals de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, Maatschappe lijk Hulpbetoon en Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting. Ook twee leden van de vroegere Stichting hebben zit ting in de commissie. Tot directeur van de tehuizen is benoemd de heer Rotte veel, directeur van de N.V. Tentoonstel lingsgebouw Houtrust. Het groote voor deel is, dat men thans een eenhoofdige leiding bezit, die aansprakelijk is voor den geheelen gang van zaken. Zooals men weet, aldus wethouder Buurman, waren in ieder tehuis eenige officieren en onderofficieren van den Opbouw- dienst met de leiding belast. Hierin is ook verandering gebracht Behalve een hoofd, wordt er in elk tehuis een huis houdster aangesteld. De huishoudelijke diensten zullen zooveel mogelijk door de verzorgden zelf geschieden. Dit kan zeer goed, aangezien het grootste deel van deze menschen nog geen werk heeft. Bovendien zullen zij op deze wijze ongetwijfeld meer hart voor hun verblijfplaatsen krijgen. Het eten werd verzorgd door de twee instellingen, die ook het voedsel bereiden voor de schoolkinderen, de stichting Schoolkin- dervoeding en de Sint Vincentiusver- eeniging. Deze kunnen al dit werk echter niet meer af, zoodat men ge meend heeft het bereiden van de war me maaltijden over te dragen aan het Ziekenhuis aan den Zuidwal, aangezien deze de eenige gemeentelijke instelling is, die over een groote kookinrichting beschikt. De commissie zelf zorgt voor broodmaaltijden. Het brood wordt sneden, gesmeerd en belegd door verzorgden zelf. Zij moeten ook koffie en thee zetten, afwasschen e.d. De Ge meentelijke Geneeskundige dienst heeft, zooals wij reeds zeiden,, de geheele hygiënische en geneeskundige verzot- - W x-.. W: X- X •X.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13