o33 i G. BLOM i g I I Succesvolle aanvallen op convooien /z l.HEERWKE JUS BOUIFIX De terugkeer van de Amerikanen uit Ierland Het officieele Duitsche antwoord MO' Van het Grieksche oorlogstooneel 1 20 cent i 1 De oorlog ter zee pag. 2-- Lambarenes door de Gaulle ingenomen het STATEN VEREENIGDE Monastir van Noorsche scheepvaartverliezen een BRAZILIË Lcentj Libreville door Britsche vliegtuigen gebombardeerd ENGELAND Groote activiteit van het Italiaansche luchtwapen Geen Duitsch-Fransch vredes verdrag op ll November Wordt Gibraltar een eiland? ZUID-AFRIKA ZWEDEN BELGIE ZVITSER7*ALTD. Amerika zou het plan om een schip te zenden voorloopig hebben opgegeven I n r\ w r JUWEELEN a HAAGSCHE COURANT Zaterdag 9 Nov. De duikboot- en luchtoorlog Amerikaansch schip op mijn geloopen TURKIJE. Twee-en-twintig dooden bij een vliegtuigbotsing Het bombardement Zeshonderdste overwinning van jachteskaders-Mölders 1940 le bl. heeft gegeven om schepen, welke Amerikaansche burgers naar huis brengen en daarbij in de oorlogszone geraken, niet lastig te vallen. Men wijst er evenwel op, dat dit niet als vrijgeleide aangeduid kan worden. Men herinnert aan bepaalde gevallen, waarin geen acht werd geslagen op de aanwijzingen van de Duitsche regee ring nopens de vaarroute van derge lijke schepen, zooals b.v. in het geval van de „American Legion”. Wi g B O U - FI X i RECLAMES. en Vervolg van het le blad. De hardste strijd De vrijheid voor het continent „Ti- Unieke resultaten niet zou zou De heeft, waarvan zij aan het einde van dit geen deel meer zullen uitmaken. bij zijn ning vjltallig gered worden, anderei zouden volgens tot ontvangen berichten 36 man leven gekomen zijn. HET PARLEMENT VERHUISD In den Britschen berichtendienst heeft Vernon Bartlett medegedeeld, dat het parlement niet meer vergadert in het parlementsgebouw, omdat dit ge bouw aan de Theems een gemakkelijk doel voor luchtaanvallen vormt en licht zou kunnen worden getroffen. in geruchten een Duitsch-Fransch vredesver- zou gij U moet ook eens onze heerlijke soepen probeeren BOUILLON, KIPPEN- TOMATEN- GROENTEN- De Führer herinnerde daarop aan den toestand van een jaar geleden en aan de beslissingen, die intusschen volkomen an. ders uitgevallen zijn, dan de tegenstan. ders verwachtten. ’Een jaar geleden was .met Polen afgerekend. Thans, een jaar later, kan ik nieuwe successen melden. Langzaam mobiliseert het vasteland, ter. wijl het tot zelfbezinning komt, zich tegen -den vijand van het vasteland. 15 cent per half ons EDEN NAAR ENGELAND TERUG Volgens Reuter is <|e minister van oorlog. Eden, weer naar Engeland terug gekeerd. raakten, kre- Dr>e hunner VERSPREIDE BUITENLAND De Portugeesche gezant in Londen, Monteiro, is te Lissabon per vliegtuig gearriveerd, teneinde met verantwoorde- tr-ir.OOT, - VOerCQ. Kapuvar van een ge- Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De het buitenland verspreide over drag, dat 11 November zou worden onderteekend, worden „buitengewoon naief” genoemd. Men wijst er op, dat het ondenkbaar is, dat Duitschland een afzonderlijken vrede met Frankrijk zou sluiten. Voor het oogenblik worden tusschen Frankrijk en Italië geen on- derhandelingen gevoerd. Welingelichte kringen verklaren, dat veel belangrij- ker dan de vaststelling van een datum voor de onderteekening van het vre desverdrag het feit is, dat Pétain defi nitief namens de Fransche regeering het beginsel van samenwerking met Duitschland aanvaard heeft. Naar Stefani uit Algericas verneemt zijn de Engelschen bezig de landengte, welke Gibraltar met het Iberische schiereiland verbindt, door te steken. De Engelsche vesting zal hierdoor bin nenkort in een eiland zijn veranderd. Men hoopt op deze wijze Gibraltar van de landzijde ontoegankelijk en onkwets baar te maken. HERTZOG AFGETREDEN ALS PARTIJLEIDER? Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat generaal Hertzog zijn functie als leider van de nationale partij in den Oranje- Vrijstaat heeft neergelegd. Zijn aftreden zou een gevolg zijn van de scherpere houding van den rechtervleugel der partij nopens den te volgen politieken koers. versterkingen bij het Presbameer, op .°P 5 November opnieuw hevig is ge- het eiland Zacynthus en op Korfoe. De activiteit, welke heerscht op de bases, vanwaar de vliegtuigen opstij gen om de Grieksche centra te bom- bardeeren, doet verwachten, dat de Italiaansche luchtmacht een groote rol zal spelen bij de militaire gebeur tenissen van de eerstkomende dagen. Zeven Noorsche schepen, die onder Engelsche controle voeren en tezamen 32.700 b.r.t. maten, zijn in de maand October verloren gegaan, naar „Norge’s Handels’ og Sjöfartstidende” meldt. Van twee dezer schepen kon de beman- Van de dusver om het STIJGENDE CRIMINALITEIT Het Amerikaansche tijdschrift me” bericht over de stijgende crimina liteit in Engeland De politiepatrouilles tegen plunderaars in de gebombardeer de wijken zijn verdubbeld. Ook de straffen zijn verscherpt. In speciale ge vallen wordt zelfs de doodstraf uitge sproken. GEEN EISCHEN AAN ZWEDEN GESTELD Naar Transocean meldt, heeft de mi nister van defensie, Sköld. zich tijdens de laatste zitting van den Rijksdag, toen de begroeting voor den bouw van een brug over de Lulea elf bij Caddvik in het district Boden, behandeld werd, gekeerd tegen de in het buitenland verspreide ge ruchten, als zouden bepaalde buitenland- sche mogendheden den eisch hebben ge steld bepaalde militaire installaties in Noord-Zweden te vestigen. De minister sprak categorisch tegen, dat welke bui- tenlandsche mogendheid ook eischen in deze richting gesteld had. gSSJSfe Hughes Melbourne meldt, bekend gemaakt, dat het Ame rikaansche schip „City of Frayville” in Australische wateren waarschijnlijk door een mijn tot zinken is gebracht. 37 der uit 38 koppen bestaande beman ning zijn gered. bombardeerd door Engelsche vliegtui gen. De Fransche autoriteiten te Libre ville hebben aangedrongen op het zen den van een hospitaalschip, dat tevens de burgerbevolking in veiligheid zou moeten brengen. ue «rou xxuixnc, ïoxvo, x.axxaoa, Uit Libreville in Fransch Equato- Missolonghi, Patras, Methone, op de riaal-Afrika wordt gemeld, dat de stad Het oogenblik kwam, waarop het niet meer de vraag was of het nog wel moge, lijk zou zijn den oorlog te vermijden, doch alleen nog of hij misschien een, twee of drie jaar lang tegengehouden zou kun. nen worden en wel door zeer zware ver. nederingen voor Duitschland. Op dat oogenblik, waarop ik besefte, dat Enge, land slechts tijd wilde winnen, dat men daar evenwel besloten was den oorlog onder alle omstandigheden te voeren, had ik slechts een enkelen wensch: Als zij dan al besloten waren om den oorlog te ver. klaren, dat zij het dan openlijk nog zouden dóen, terwijl ik leefde. Want ik weet, dat dit de hardste strijd moet worden, die het Duitsche volk ooit opgelegd is. Ik ver beeld mij echter niet slechts, dat ik de hardste man ben, die het Duitsche volk sinds vele tientallen jaren misschien sinds eeuwen gehad heeft, doch ik bezit ook de grootste autoriteit. Voor alles evenwel geloof ik aan mijn succes en wel onvoor. waardelijk. Ik ben er vast van overtuigd, dat deze strijd geen grein anders zal afloopen dan de strijd, dien ik eens in mijn binnenste uitgevochten heb. Ik ben et van overtuigd, dat de Voorzienigheid mij slechts tot dusver geleid en alle rampspoeden verre van mij gehouden heeft om mij dezen strijd van het Duitsche volk te laten voeren. En tenslotte, ik heb nog een grooten strijd meegemaakt en ik be. hoor ook tot degenen, wien destijds het succes door bedrog ontnomen is en het is daarom mijn on verzettelijk besluit, dat de huidige strijd niet eindigt zooals destijds. BELGISCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Omtrent de Belgische arbeiders in Duitschland, wier aantal voortdurend is uitgebreid, meldt D.N.B. dat tot dus ver ongeveer 70.000 Belgen in Duitsch land werk hebben gevonden. Geschool de arbeiders werden hoofdzakelijk in het bouwbedrijf, in de ijzerindustrie en in mijnen aan het werk gezet. On geschoolde arbeiders vonden vooral in den landbouw arbeid. Den laatsten tijd zijn vooral textielarbeiders en huishoudelijk personeel in Duitschland aan het werk gesteld. Tedere poging om door verdragen en afspraakjes staten tegen ons te mobili. seeren, leidde er slechts toe, dat ik de be. wapening weer wat sterker opvoerde. Ik was vastbesloten alles op alles te zetten. Onwrikbaar ging de strijd voort met het doel het verdrag van Versailles af te schaffen. Ik heb daarbij het doel gehad den vrede te handhaven. Ik wilde de nauwste vriendschappelijke betrekkingen met Engeland tot stand brengen. Ik wilde diezelfde verhouding met Italië. Ik dacht voorts aan Japan als een mogendheid, met welker belangen de onze parallel konden loópen. Voor zoover het Italië betrof, is deze poging geslaagd, dank zij den genia. len arbeid van dien eenen man, die het fascisme stichtte. Tenslotte is het ook ge lukt met Japan. Helaas is het met Enge land mislukt. Dat was niet onze schuld, integendeel, Ik heb tot op het laatste oogenblik nog tot weinige dagen voor het uitbreken van den oorlog getracht het oude doel van mijn buitenlandsche poli tiek te verwezenlijken. TWEE MINISTERS AFGETREDEN De ministers Minder en Barmann, resp. minister van defensie en minister van justitie, zijn uit den bondsraad getre den, jaar kende vloeistof bedolven gen zware brandwonden, zijn tijdens het transport naar het zie kenhuis overleden. De provincie Granada (Spanje) is overvallen door groote zwermen sprink hanen, zoodat de provinciale landbouw- autoriteiten maatregelen hebben bevolen tot verdelging. Volgens een nieuwe wet zullen de Fransche eigenaars van door den oorlog beschadigde huizen groote belastingfacili- teiten krijgen, zoo wordt uit Vichy ge meld. Voor gebouwen, die in den loop der oorlogsoperaties vernield of beschadigd werden, zullen verlagingen en zelfs vrij dom van belastingen worden verleend. Naar uit Washington verluidt, al dus United Press, is het plan om een schip naar Ierland te zenden, dat 1200 Amerikanen naar de Vereenigde Staten zou moeten brengen, voorloopig opgegeven, daar Duitschland geweigerd heeft een veilig geleide voor het schip te geven. Het antwoord, dat de Duitsche re geering na een reeks mondelinge be sprekingen aan Washington heeft doen toekomen, luidt als volgt: Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft de eer de ontvangst der nota’s van 27 October en 1 November omtrent de reis van het Amerikaan sche schip, dat Amerikaansche staatsburgers uit een lersche haven zou afhalen, te bevestigen. Op grond van de vroegere verkla ring der Duitsche regeering, dat de gebieden rondom Engeland militaire operatiegebieden zijn, is de Duitsche regeering niet in staat eenigerlei ver zekeringen als verlangd te geven. Van Italiaansche zijde geen bezwaar De woordvoerder van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken merkte nog het volgende op: Wat het antwoord der Italiaansche regeering betreft, dat ik niet woordelijk ken, maar waarover ik slechts informaties heb, dit schijnt zoo te zijn, dat de Italiaansche regeering de aandacht gevestigd heeft op het feit, dat de betrokken gebieden van dien aard zijn, dat de Italiaansche regeering daar betrekkelijk weinig op den voorgrond treedt als oorlogsmogendheid en der halve in beginsel tegen de reis van het Amerikaansche schip geen be zwaar heeft. Engelsch schip in nood Radio Mackay maakt bekend, dat een S.O.S.-signaal van het Engelsche vrachtschip „Empire Dorado” opgevan gen is. Dit schip bevond zich 300 mijl ten Westen van Ierland en deelde mede, dat het langzaam zonk. Dc Kampioen Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere et* 'euriger tabak is er nergens te vinden. belangen, welke van een einde Herdenking van de slachtoffers van 1923 Wanneer echter dit Duitschland thans een andere houding bezit, komt dit daarom, aldus spr., omdat het natio- naal-socialisme het Duitsche volk we der verheven heeft. Het heeft de gees telijke, psychische, moreele en ook ma- terieele voorwaarden geschapen voor de enorme overwinningen der Weermacht van ons jonge Rijk. Iedere soldaat weet het en moet het weten, dat de legers, welke thans onder onze vaan marchee- ren, de revolutielegers van het Derde Rijk zijn. Dat wij thans dit Duitschland bezitten, hebben wij te danken aan hen, die in 1923 gemarcheerd hebben en bo venal ook aan hen, die destijds als eer ste bloedoffers voor de beweging geval len zijn. Deze zestien dooden zijn meer dan slechts zestien dooden. Zij zijn de kroongetuigen van een nieuwe wederop standing van ons volk geworden. In hun geest werd daarop de strijd pas goed verder gevoerd en in dezen geest staan wij hier thans voor de ove rige wereld en zullen wij volbrengen dat gene, waarvoor ook zij eens gevallen zijn. Zij gelooven Duitschland te vernieti gen. Zij zullen zich vergissen. Uit den strijd zal Duitschland eerst werkelijk opstaan. Aan het slot der rede, welke meer dan een uur duurde en herhaaldelijk door geweldige bijvalsbetuigingen on derbroken werd, brak een storm van applaus los, een heilgeroep zooals deze oude nationaal-socialistische vergader plaats nog nooit beleefd had. Steeds op nieuw braken de ovaties los, welke de massa’s den Führer brachten, waarna er volksliederen werden gezongen. CHAMBERLAIN ERNSTIG ZIEK Oud-minister-president Chamberlain is ernstig ziek. Reuter heeft het volgende telegram ontvangen van mevrouw Cham berlain: „Neville Chamberlain wordt de laatste dagen steeds zwakker. Hij is thans ernstig ziek”. JUWELIER 2299 PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 INKOOPvan GOUD, ZILVER BRUINE BOONEN- ERWTENSOEP. handelen. Het oogenblik zal komen, waar op de heeren, die thans de geheele wereld reeds weder met den mond veroveren, met de wapens stand zullen moeten hou den En dan zullen wij zien, wie de maan den beter gebruikt heeft: Wij of de ande ren. Duitschland is in elk geval met zijn bondgenoot thans sterk genoeg om aan iedere combinatie op deze wereld het hoofd te bieden. Er is geen coalitie van machten, die tegen ons opgewassen kan zijn. Australische minister naar Reuter uit DE TURKSCH-RUSSISCHE VRIENDSCHAP Alle Turksche bladen herdenken den officieelen Sovjet-Russischen feestdag en wijzen daarbij op de oude Turksch-Rus- sische vriendschap. De bladen maken daarbij gewag van de jongste uitlatin gen van den Turkschen president over de goede wederzijdsche betrekkingen, welke, nadat moeilijkheden van voörbij- gaanden aard waren overwonnen, weer haar oude vriendschappelijke karakter verkregen. Het blad „La République” schrijft: de Sovjet-Unie kan er zeker van zijn, dat Turkije als bewaker van de zeeëngten geen vijandige daad tegen over de Sovjet-Unie zal begaan. Bij de verdragen, welke Turkije met andere staten heeft gesloten, is steeds rekening gehouden met de Russische terwijl aan wantoestanden, voorbijgaanden aard waren, werd gemaakt. MICHIGAN VOOR WILLKIE Volgens de tot gisteren bekend gewor den cijfers heeft Roosevelt 25.9 millioen en Willkie 21.4 millioen stemmen op zich vereenigd. De telling is nog steeds niet teneinde. Op het laatste oogenblik is in 4en .staat Michigan het resultaat ten gunste van Willkie omgeslagen. Willkie kan dezen staat, die 19 kiesmannen stelt voor zich boeken. Daarmede hebben van de 48 staten thans 10 voor Willkie en 38 voor Roosevelt gestemd. Roosevelt komt op 449 en Willkie op 82 kiesmannen. VLIEGTUIGUITVOER IN SEPTEMBER LAGER Naar Transocean meldt, is volgens de juist gepubliceerde statistiek van het Amerikaansche departement van handel de maand September met een uitvoercijfer van 248 vliegtuigen meer dan 50 pCt. achtergebleven bij den totalen Amerikaanschen uitvoer van vliegtuigen in Augustus. In September werden 136 vliegtuigen aan Engeland en 65 aan Canada geleverd. Indien men de uitvoercijfers van September als basis neemt, komt men op een jaarlijksche productie van omstreeks 2500 vliegmachines in totaal voor En geland en Canada. Dit heeft zeer groot opzien gewekt in politieke kringen in verband met de mededeeling, die Roo sevelt te Boston heeft gedaan, over een jaarlijksche levering van 12.000 vliegtuigen aan Engeland. HAWAII ALS 49STE STAAT Hawaii heeft in een volksstemming het besluit genomen zich als 49ste staat bij de Vereenigde Staten aan te melden. Met 40.000 stemmen voor, 19.000 tegen en 20.000 onthoudingen, werd dit besluit door de bevolking goedgekeurd. Het parlement van Hawaii zal nog deze week formeel het verzoek tot het Con gres richten als Amerikaansche staat in de Unie te worden opgenomen. Duitschland heeft dit continent in wei. nige maanden inderdaad de vrijheid gegeven. De Britsche poging om Europa te Balkaniseeren dat kun. nen de Britsche staatslieden zich voor gezegd houden behoort tot het ver leden en heeft afgedaan. Engeland wilde Europa desorganiseeren, Duitschland en Italië zullen Europa organiseeren. Als men thans in Enge, land verklaart, dat de strijd voort, gezet wordt, dan is mij dat volkomen onverschillig. De strijd wordt zoolang voortgezet tot wij hem zullen beëin. digen en wij zullen hem beëindigen, daarvan kunnen zij verzekerd zijn. En hij zal beëindigd worden met onze overwinning, dat kunnen zij eveneens van mij aannemen. Het D.N.B. seint uit Genève: Naar uit Vichy wordt gemeld heeft het Fransche ministerie van koloniën bevestigd, dat Lambarenes in Fransch-Gabon door de troepen van de Gaulle is ingenomen. In een communiqué wordt hierover o.a. medegedeeld, dat het kleine markt plaatsje door vliegtuigen is gebom bardeerd en van 3 kanten door de troepen van de opstandelingen de Gaulle en Larminat is ingesloten, waarop het door de bevolking moest worden ontruimd. Bijzonder heden ontbreken nog. De positie van Gabon wordt echter hierdoor op geen enkele wijze getroffen, daar de voornaamste centra Libre ville en Port Gentil aan de Atlan tische kust zich vast in Fransche handen bevinden en volkomen loyaal blijven, hetgeen blijkt uit de door den gouverneur der kolonie ge geven verzekeringen. De bedrijvigheid van de Italiaan sche luchtmacht boven Grieksch ge bied wordt van dag tot dag grooter. Dit blijkt uit de Italiaansche weer- machtberichten van de laatste dagen, welke melding maakten van bombar dementen op en gewapende verkennin gen boven de Grieksche troepen, van aanvallen op versterkingswerken, op de steden Florina, Volos, Larissa. Boven een der stadswijken van Rio de Janeiro, zijn gistermiddag twee vliegtui gen in de lucht tegen elkaar gebotst, waarbij vermoedelijk 22 personen den dood hebben gevonden. Onder de slacht offers bevindt zich ook de Cubaansche ge zant in Brazilië. Het toestel, een verkeers vliegtuig, dat eenige minuten geleden voor een vlucht naar Argentinië was gestart en een particulier vliegtuig, eigendom van de dochtermaatschappij van de Shell in Ar gentinië, vielen brandend neer. Het ver keersvliegtuig had 16 passagiers aan boord. Beide vliegtuigen hadden een be manning van ieder 3 personen. Naar het Zuidslavische officieuze persbureau „Avala” mededeelt heeft de regeering van Zuid-Slavië hangende het onderzoek inzake het bombarde ment van Bitolj (Monastir) op 7 No vember j.l. haar standpunt aan de regeeringen te Londen, Athene en Rome uiteengezet Zij heeft de oorlogvoerende mogend heden opmerkzaam gemaakt op de on- gewenschte gevolgen, waartoe een her haling van zulke incidenten zou kunnen leiden en uiting gegeven hebben aan de hoop, dat zulke incidenten niet nog maals voorkomen. De regeering be houdt zich het recht voor, op grond van de resultaten van het ambtelijk onderzoek vergoeding te eischen voor de schade, die personen en zaken ten gevolge van het bombardement hebben geleden. Het jachteskader Mölders heeft ae luchtgevechten van gisteren 603ste overwinning behaald. Kapitein Storp, commandant van een groep ge vechtsvliegtuigen, heeft bij buitenge wone bevordering den rang van ma joor gekregen, omdat hij zich bij de krijgsverrichtingen van den laatsten tijd heeft onderscheiden door buitenge wone vaardigheid en door voorbeeldige aanvoering van zijn groep. Strijd tot het einde Ik heb langer dan drie maanden ge wacht, doch toen heb ik op zekeren dag het bevel gegeven: Zoo, ik neem dezen strijd thans aan, en ik neem hem aan met de vastbeslotenheid, waarmede ik nog steeds iederen strijd heb aangeno men. Dat wou zeggen: Thans strijd tot het einde toe. Zij willen het, zij zullen het hebben. Zij wilden Duitschland door den luchtoorlog vernietigen. Ik zal hun thans laten zien, wie vernietigd wordt. Het Engelsche volk, waarvoor ik slechts leedwezen gevoel, kan daarvoor zijn opper-misdadiger bedanken. De heer Churchill heeft met dezen strijd zijn grootsten militairen flater begaan, welken ooit een staatsman of -een veld heer kon maken. Hij heeft gestreden met het wapen, waarmede hij het zwakst is. En hij heeft gestreden uit een positie, welke voor Engeland sedert het oogenblik, waarop wij van Drontheim tot Brest zitten, ook geografisch slecht is. Het is de zwakste positie, welke En geland maar bezitten kan. Wij zullen dezen strijd doorzetten. Ik betreur het, dat hij natuurlijk aan onze zijde offers eischt. Alleen ken ik het nationalistische Duitschland slechts de heer Chur chill kent het niet. Dat is het groote verschil. Hij heeft toch gemeend, daar door wellicht het Duitsche volk murw te kunnen maken. Hij heeft alleen maar glad vergeten, dat thans een ander Duitschland is opgestaan. Dit Duitsch land wordt door iedere bom fanatie ker, zijn vastbeslotenheid wordt alleen nog maar grooter. Het weet boven al: aan dit schandaal moet eens en voor al tijd een einde worden gemaakt. En daartoe zijn wij vastbesloten. Toen in 1938 de heer Chamberlain hier in München was en mij huichelach tig zijn vredesvoorstellen deed,' heeft deze man in zijn binnenste het vaste voornemen gekoesterd, terstond na zijn terugkeer te zeggen: „Ik heb thans een bepaalden termijn gegeven en thans zul len wij ons bewapenen, opdat wij dan Duitschland kunnen overvallen’. Wij weten zeer goed, dat iedere wapenstil stand thans feitelijk slechts een wapen stilstand zou zijn. Zij zouden hopen, dat ik dan wellicht na eenige jaren meer aan het hoofd van het Rijk staan en dat dan de strijd opnieuw kunnen beginnen. -Compromis afgewezen Het is derhalve mijn onwrikbaar be sluit, het conflict thans tot een duide lijke beslissing te brengen: precies zoo als ik als nationaalsocialist in strijd om Duitschland ieder compromis van de hand heb gewezen, zoo wijs ik ook thans ieder compromis van de hand. Ik heb zoo dikwijls de hand geboden. Het was vergeefsch. Zij wilden dezen strijd, zij zullen hem thans hebben. Het Duit sche volk zal dezen strijd tot het einde toe voeren. Het gevaar, dat over een of twee of drie jaar na groote spanning de strijd weder ontbranden zal, moet uit den weg geruimd worden. Het Duitsche volk wil eindelijk vrede hebben en wel een vrede, welke het laat arbeiden, welke het niet aan internationale schurken mogelijk maakt andere volken tegen ons op te hitsen. Voor deze lieden is de oorlog na tuurlijk de grootste verdienste. Ik heb geen reden om eenig materieel belang oorlog te voeren. Voor ons kan hij slechts treurig zijn. Ons, het Duitsche volk en de geheele gemeenschap, ont neemt hij oneindig veel tijd en arbeids kracht. Ik heb geen aandeelen in wapen fabrieken in mijn bezit. Ik verdien aan dezen oorlog niets. Ik zal gelukkig zijn, wanneer wij weder zouden kunnen arbeiden, zooals ik vroe ger voor mijn volk gearbeid heb. Doch deze internationale misdadigers zijn te vens de grootste wapenzwendelaars die er bestaan. Aan hen behooren de fabrie ken, zij doen de zaken. Dat zijn dezelfde lieden als wij vroeger ook in Duitsch land hadden. Met deze lieden is slechts een oplossing mogelijk: Hier moet er een breken. En dat zal onder geen om standigheid Duitschland zijn. VERKLARING VAN ROOSEVELT President Roosevelt heeft gisteren in de eerste persconferentie na zijn her kiezing verklaard, dat hij door de grootte van zijn overwinning was ver rast, want hij had slechts gerekend op de stemmen van 340 kiesmannen. Hij sprak daarop de geruchten te gen, volgens welke eenigerlei wijziging in zijn kabü et zou zijn overwogen. Ten aanzien van een bericht uit Lon den, dat tusschen Engeland, Australië en de Vereen gde Staten een accoord was gesloten betreffende gemeenschap pelijke verdeciging en gebruik van steunpunten, of dat dit elk oogenblik te verwachten was, verklaarde Roose velt, dat dit bericht zeker niet uit officieele bron kwam. De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, zou, naar Roosevelt tenslotte meedeelde, voorloopig te Washington blijven om in verband met de ontwikkeling in de komende dagen zijn deskundig advies te geven. Over de vraag of Kennedy daarna naar Lon den zou terugkeeren, wilde Roosevelt zich niet uitlaten. Geen vijandelijke gevoelens tegenover Amerika In politieke kringen van de Duit sche hoofdstad wordt opgemerkt, dat de Duitsche regeering reeds in ver scheidene gevallen aan verzoeken van de regeering te Washington gehoor 30 pCt. Een maand later kon hij niet 20 pCt. zeggen, doch moest hij beweren 10 pCt. Thans begint deze generaal-leugenaar der wereldgeschiedenis toe te geven, dat onze duikbooten meer schijnen te zijn dan zij eerst waren. Wat dat betreft kan hij mij gelooven wanneer ik zeg, dat zij inderdaad meer zijn. Hij heeft er vooral geen idee van hoe zij meer worden. Wij zullen hen nog tarten, deze internationale kapitalistische leugenaars. En wij zullen het nog beleven. Eens zal er zeker geen Churchill meer zijn, doch Duitsche duik booten en nog eens Duitsche duikbooten. En zoo, nadat hij dat op zichzelf niet meer bestrijden kan, heeft deze geniaal ste strateeg, die tot dusver geboren werd zich op den luchtoorlog geworpen. Want het is reeds een geniaal idee van Chur chill geweest, speciaal met het wapen, waarin Engeland in vergelijking met ons het allerzwakste is, den luchtoorlog te beginnen. Gij weet, dat ik de wereld jarenlang heb voorgesteld, een einde te maken aan den bommenoorlog, in het bijzonder tegen de burgerbevolking. En geland echter heeft dit, ongetwijfeld daar het komende ontwikkeling verwachtte afgewezen. Goed. Ik heb desondanks in dezen oorlog den strijd nooit tegen bur gerbevolking laten voeren. Ik heb in den oorlog tegen Polen geen nachtelijke aan vallen op Poolsche steden laten onder nemen. Men kan des nachts de verschil lende objecten niet zoo nauwkeurig tref fen. Ik liet derhalve in hoofdzaak slechts bij dag aanvallen en altijd alleen mili taire doelen. Ik heb hetzelfde in Noor wegen, in Nederland, in België en in Frankrijk gedaan. Toen kwam de heer Churchill plotseling op de gedachte, na dat de Britsche luchtmacht overdag in het geheel niet meer over Duitsch ge bied kwam vliegen, de Duitsche burger bevolking met nachtelijke aanvallen te teisteren. Gij kent mijn geduld, mijne partijgenooten. Ik heb dus acht dagen toegezien. Men heeft bommen geworpen op de burgerbevolking aan den Rijn en op de burgerbevolking in Westphalen. En ik heb daarop veertien dagen toege zien en gedacht: „De man is waanzin nig. Hij voert een strijdwijze in, waarbij slechts Engeland kan worden vernie tigd”. Toen de oorlog in het Westen ten einde was, heb ik nogmaals Engeland de hand aangeboden. Ik werd wederom zoo woest mogelijk beschimpt. De heer Halifax gedroeg zich als een waanzin nige. Ook goed. Men deed de bomaan vallen aan hevigheid toenemen. Ik heb weer gewacht. Ik moet zeggen, dat het mij zwaar begon te vallen. Want er kwamen velen tot mij, die zeiden: „Ja, hoeiang wacht gij nog, Führer?”. De strijd heeft tot dusver tot unieke resultaten geleid. In de eerste plaats: hij heeft wat het menschenaantal betreft voor het Duitsche volksgoed zoo goed als geen offers geëischt. In totaal is het aantal slachtoffers nauwelijks iets meer dan de helft van dat, hetwelk de oorlog van 1870/71 heeft geëischt. Al de gereed ge houden reusachtige vervangingsploegen, die wij voor verliezen in reserve hadden gehouden, hebben wij niet behoeven aan te tasten. Ten tweede: De materieele offers van den oorlog zijn alleszins onbe- teekenend. Wat wij tot dusver als munitie verschoten hebben is feitelijk slechts een deel van een maandproductie. De reser ves zijn zoo enorm, dat ik op menig ge bied thans de productie moet staken, om dat er geen mogelijkheid bestaat, deze massa’s thans onder te brengen. Ik heb de productie daarom thans laten leiden naar gebieden, waarop ik bijzonder sterk meen te moeten zijn. Gij verneemt im mers de dreigementen der anderen, wat zij zullen produceeren: Australië heeft 6 of 7 millioen inwoners met inbegrip van den boschneger. Doch desondanks willen zij 8 maal zooveel vliegtuigen pro duceeren als Duitschland. Canada heeft 9 millioen inwoners. Doch zij willen 12 maal zooveel vliegtuigen bouwen als Duitschland. Wat de Amerikaansche productie be treft, deze kan men niet eens met astro nomische getallen voorstellen. Op dit ge bied zou ik dan ook geen concurrent wil len zijn. Doch van een ding kan ik u de verzekering geven: De Duitsche produc tiecapaciteit is de grootste der wereld en wij zullen deze niet laten verminderen, want wij zijn in staat thans zoo ongeveer de krachten van geheel Europa te mobi- liseeren en dat ik dit industrieel doe, kan men van mij aannemen. De mate rieele uitrusting is derhalve een enorme, en zij neemt pas thans toe. Ik kan der halve samenvattend één ding zeggen: wij zijn op de toekomst voorbereid als nog nooit te voren. Wij zijn in materieel op zicht voorbereid en wij zijn wat de men- schen betreft voorbereid. En dat de Weermacht iederen dag uit buit, weet ieder die bij ons zelf soldaat is geweest. Dit eerste militaire instrument ter wereld wordt onophoudelijk verzorgd en verbeterd en wanneer het uur van den aanval op groote schaal weder slaat, hoop ik weder precies dezelfde resultaten te bereiken, als wij reeds behaald hebben. Wij hebben alles uiterst grondig voor bereid om dan snel en stoutmoedig te Men tracht van Engelsche zijde reeds weer in het feit, dat een Ame rikaansch schip zich in de oorlogs zone wil begeven en uit het standpunt, dat de Duitsche regeering hier tegen over inneemt, vijandige gevoelens te genover de Vereenigde Staten te ont dekken. De Duitsche politiek jegens Amerika verdacht te maken, ver- eischt geen commentaar. Voortgaande zei spr.: De heer Churchill, die nog 8 of 6 maanden geleden ver klaarde: „Wij hebben in deze maand 50 pCt. van uw duikbootenvernietigd”, kon de volgende maand niet nog eens 50 pCt. zeggen, omdat er anders geen enkele meer over zou zijn. De volgende maand waren het derhalve nog slechts KIPPEN- TOMATEN- GROENTEN- PRODUCTEN Hoofdkantoor: v. Aerssenstraat 45 Den Haag Tel. 552447 Verkoopkantoor DEN HAAG en g B OMSTREKEN. - Tel. 18.16.60. per vliegtuig lijke kringen besprekingen te In de suikerfabriek te (Hongarije) is door ontploffing stroopketel een ernstig ongeluk beurd. Vijf arbeiders, die onder de ko-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2