HAAGSCHt COURANT Welken distributiebon heeft l BINNENLAND FINANCIEEL s Maandag 11 November 1940. Voor den puzzelaar men noodig? W.A.-marsch door Amsterdam Défilé voor ir. Mussert VIERDE BLAD 83 82 Kunstzijden glasgordijnen 98 vrijgegeven 25 52 65 38 55 116 Houtblokjes voor gasgeneratoren 1 14 13 16 15 16 15 08 Centrale keukens 07 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER 4 als boven I Het inwinnen van inlichtingen betreffende distributie- maatregelen 81 42 93 88 7 B Verkoop van dekens en lakens uitsluitend op vergunning Inleveren van vuurwapenen ONTHEFFING VER WERK IN GSVERBOD AARDAPPELEN. INVOER VAN BETAALMIDDELEN EN EFFECTEN Een monument voor Anth. Fokker Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN r 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dee, half pond 2 Nov. t/m 20 Nov, half pond 1 ons KAAS 1 ons KAAS 1 ons EIEREN één el Na het défilé EIEREN één el 19 Oct. t/m 12 Nov. 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. ■•••••••••••••••••••«••a als boven BOTERKAART. half pond BOTER BOTER MARGARINE of boter naar keuze half pond MARGARINE of boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram 1 Nov. t/m 30 Nov. 4 k.g. 1 Nov t/m 30 Nov. likg de eenheid 1940 1 woners enz.) geldig de „bons 2de periode”. Bons 1ste periode blijven nog geldig tot en met 14 November a.s. A. Binnenkort opening proefkeuken te Rotterdam PETROLEUMZEGELS fCoken Verlichting 4 Nov t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 Liter 2 liter 1 uns half pond 125 gram 150 gram van voor BON 08 tm. 11 BON 04 tm. 07 Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 75 gram half pond 1 kilo 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). 9 Nov. t/m 15 Nov. (-i- 7 dagen extra), 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). Vrij van pijn door FYRACYU M«« dd.l b. i„»o«d 1 IJ a. - U - M lablMW 4 J a «Hm» d. botanrf* V, SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 50 gram 1 tube 1 pot 10 k.g. 8 k.g half pond VETKAART. Nijverheidsonderwijs Inrichtingen voor Nijverheidsonderwijs (huishoudscholen, industriescholen, naai cursussen) moeten aanvragen voor tex tielproducten richten tot de Hoofdinspec tie, die, volgens de gestelde richtlijnen, aan zal geven, hoe de voorziening zal plaats vinden en men mag voor dit doel geen speciale vergunning aanvragen of verleenen. No. 17722 Glasgordijnstoffen Glasgordijnstoffen (vitrages) indien ge heel vervaardigd uit kunstzijde en/of celwol, zijn vrijgesteld voor den verkoop zonder punten. 100 gram 125 gram TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitenmeel ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) Huishoudzeep Zachte zeep Zeeppoeder Zeepvlokken Zelfwerkende waschmiddelen Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. 11 Nov. t/m 17 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., niet in restaurants e. d. Onmiddellijk na afloop vertrok ir. Mus sert met zijn staf onder luid houzeegeroep van de menigte. De stoet was inmiddels doorgemarcheerd langs Rokin, Spui, Ko ningsplein, Heerengracht, Vijzelstraat, Vij zelgracht, Stadhouderskade, Leidscheplein, Leidschestraat, N Z. Voorburgwal naar de De Ruyterkade. Overal langs deze route was de belangstelling groot. De kop van den stoet arriveerde omstreeks kwart over vier aan de De Ruyterkade. Verschillende vendels marcheerden direct het Centraal Station binnen om de reis naar huis te aanvaarden. Andere marcheerden door naar hotel Krasnapolsky, waar verver- schingen werden gebruikt. Nog langen tijd bleef het in de binnenstad nog zeer druk. Op het graf van den beroemden vliegtuigbouwer Anth. Fokker op de begraafplaats Westerveld te Velsen is men thans begonnen met het opstellen van een monument, naar het ontwerp van ir. G. Friedhoff te Haarlem, Het monument zal bestaan uit een zeskan- tige zuil ter hoogte van ruim twee meter en een omvang van ruim twee en halven meter, bekroond door een bronzen adelaar. Het is nog niet be kend, wanneer het monument zal wor den overgedragen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Justitie, maakt op verzoek van den Befehlshaber der Ordnungspolizei he volgende bekend: De officieren van het voormalige Ne- derlandsche leger dienen hun in eigendom toebehoorende vuurwapenen en munitie, voor zoover zij deze nog voorhanden heb ben, bij het hoofd van de plaatselijke politie hunner woonplaats in te leveren, aangezien voor hen, na de demobilisatie van het Nederlandsche leger, de door het oppercommando van het Duitsche leger, uitgevaardigde „Verordening betreffende wapenbezit in het bezette gebied” van 15 Mei, tezamen met de betrekkelijke be kendmaking van dien datum, in hun ge heel gelden. Het niet-ankomen dezer verplichting toe inlevering zal overeenkomstig de straf bepalingen der zooeven vermelde veror dening worden gestraft. Voorts wordt de bevolking in haar ge heel nogmaals nadrukkelijk gewezen op de verplichting tot inlevering van vuur wapenen en munitie. Door het niet-nakomen der verorde ning betreffende het wapenbezit in het bezette gebied stelt men zich aan zware straffen bloot Dweilen Het artikel dweilen is van af heden voor den verkoop zonder punten aan den consument vrijgegeven. Voor den verkoop van dweilen door kleine winkeliers en venters en in het algemeen door niet-textielhandelaren, is geen erkenning of vergunning van het «Rijksbureau noodig. (2) Het deviezeninstituut bepaalt, op welke wijze met uit het buitenland in strijd met de bepalingen van de artikelen 1 en 2 ingevoerde waarden zal worden gehandeld. Artikel IV. Het deviezeninstituut kan uitzonderingen op de beperkende beoa- ingen van de artikelen 1 en 2 vaststel len. Artikel V: Dit besluit treedt bed* in werking. Ned. Instituut voor Efficiency Op 28 en 29 November a.s. zullen te Amsterdam de Efficiency-dagen worden gehouden, georganiseerd door het Ned. Instituut voor Efficiency en het Ned. Instituut voor Documentatie en Registra tuur. De middagvergadering op 28 No vember zal staan onder leiding van mr B. A. van Schaik, de morgenvergadering op 29 November onder die van dr. J. Alingh Prins, terwijl de middagbijeen- komst zal worden gepresideerd door mr. B. A. van Schaik. Het programma omvat Matrassen Kapokmatrassen zullen slechts op spe ciale vergunning verkrijgbaar worden gesteld in" de volgende gevallen ie. voor personen, die in het huwelijk treden 2e. aan geëvacueerden en door het oorlogsgeweld getroffenen 3e. in bij zondere gevallen ter beoordeeling van het Rijksbureau van de Distributie van Textielgoederen door den Handel. Voor het derde geval dient de aanvra ge vergezeld te gaan van een doktersat test, gecontroleerd door den vertrouwens arts (formulier MD. 29). In gevallen, die niet ondergebracht kunnen worden bij die. welke genoemd zijn onder 1 en 2, kan men, indien aan schaffing inderdaad noodzakelijk is, bijv, door slijtage of noodzakelijke uitbrei ding, een speciale vergunning ontvan gen voor een wolvlok-vlasbaard-zeegras-, z.g.n. gezondheidsmatras of veeren ma tras. Bij beschjkking van den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij wordt ontheffing verleend van het verwerkingsverbod voor aard appelen voor wat betreft het bewerken, doen bewerken, verwerken en doen ver werken van aardappelen tot aardappel meel door aardappelmeelfabrieken, die als goorganiseerden zijn toegelaten tot de stichting Nederlandsche aardappelmeel- centrale, gevestigd te Veendam, met dien verstande, dat de fabrieken verplicht zijn te voldoen aan de door de evengenoemde stichting Nederlandsche aardappelmeel- centrale, zoo noodig, te stellen voorwaar den en de door elk van de fabrieken be werkte of verwerkte hoeveelheid aardap pelen niet meer mag bedragen dan de aan die fabriek ingevolge een overeenkomst van koop en verkoop of eenige coöperatie- contract dan wal door haar aandeelhou ders geleverde of te leveren hoeveelheid aardappelen van den oogst 1940 vermin derd met een door die stichting te bepalen hoeveelheid. THEE Of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meel, -vlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli RUND-, KALFS. Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: Oliejassen e.d. Zeiljopper, oliejassen en oliejekkers, kunnen worden gewaardeerd als sport- jas, dus 37 punten voor mannen, 32 pun ten voor vrouwen en 25 punten voor jon gens en meisjes. HONOENBROOD Op voederkaart voor bonden: voor groep I en II III IV V VI KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 2 Nov. t/m 27 Dee. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra i/m W Nov. echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov. 11 Nov, t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Vloerkleedjes en sierkleedjes Afgepaste vloerkleedjes tot en met een grootte van 90 x 160 c.m., mogen vrij van punten worden verkocht, alsmede vloerkleedjes gemaakt van afvalstoffen, tenminste wanneer deze' laatstgenoemde kleedjes van een speciaal merk zijn voor zien en goedkeuring van het Rijksbureau is verkregen. Als sierkleedjes mogen verkocht wor den alle kunstzijden-, katoenen- en lin nen kleedjes, waarvan de oppervlakte be neden 1 vierkanten meter ligt. tegenwoordigers van de Duitsche partij aangekomen. Het was tien minuten over drie, toen de kop van den stoet den Dam bereikte Staande in een open auto nam de alge meen leider, ir. Mussert, het'défilé af. De muziek speelde vroolijke marschen, het corps had zich deels opgesteld op het Middendamterrein, tegenover den leider, deels was het aan den kop van den stoet gebleven. Stram werden de hoofden naar rechts gewend, terwijl ir. Mussert zijn zwarte soldaten den nationaal-socialistischen groet bracht. Zoo trok vendel na vendel, ban na ban en heerban na heerban langs den leider en de autoriteiten, die met zeer groote belangstelling het voorbijmarchee- ren van de duizenden gadesloegen. Vroo. lijk wapperden de 43 zwartroode storm- vlaggen met het embleem der Nationaal Socialistische Beweging boven de hoofden van de W.A.-mannen. Het duurde ruim een half uur, voor de W.A. in straf marschtempo was voorbijgetrokken. Het vendel Peter Ton besloot den stoet. In het Verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Finan ciën betreffende den invoer van binnen- landsche en buitenlandsche betaalmidde len en effecten. Hierin wordt het navolgende bepaald: Art. 1. (1) De invoer van binnenland- sche betaalmiddelen en van buitenland sche betaalmiddelen, uitgedrukt in Rijks- mark, rentenmark, in het protectoraat Bohemen. en Moravië uitgegeven kronen en in Zloty, met inbegrip van niet meer gangbare betaalmiddelen van dezelfde soort, is slechts met vergunning van het deviezeninstituut geoorloofd. <2> Het Lep”.ilde :n het vorige lid is niet van toepassing op den invoer van binnenlandsche en in Rijksmark en rente mark uitgedrukte betaalmiddelen, voor zoover de invoer geschiedt uit het ge bied van het Duitsche Rijk en wel in het reisverkeer tot ten hoogste zevenhonderd vijftig gulden of duizend Rijksmark bij elke grensoverschrijding, in het grensver keer tot ten hoogste vijf en zeventig gulden op honderd rijksmark per dug. ten hoogste echter zevenhonderd vijftig gulden of duizend rijksmark per maand. Art. II. (1) De invoer van buitenland sche effecten, uitgegeven door een na tuurlijke of rechtspersoon, die zijn woon plaats binnen het gebied van het Duit sche rijk heeft of aldaar gevestigd is, is slechts met vergunning van het deviezen instituut geoorloofd. (2) Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing op den invoer van de daar bedoelde effecten uit het gebied van j het Duitsche Rijk, voor zoover de uit voer uit het Duitsche Rijk overeenkom stig de aldaar geldende voorschriften toe gelaten is dan wel met vergunning plaats vindt Verkoop door niet erkende textielhandelaren Er zijn verschillende textielproducten, welke in het algemeen niet door erkende I textielhandelaren worden verkocht, zoo- als rijwielhandelaren (voor fietstaschjes, handbeschermers e.d.), horlogewinkels armbanden e.d.)electriciteitswinkels (isolatieband), carrosseriebouwers (be- kleeding), lampekappenwinkels, kappers en parfumeriezaken (haarnetjes,' e.d), galanteriezaken (voor theemutsen en kinderwagens enz.), tokohouders (kleine bazars e.d.), speelgoedwinkels enz., han delaren in medische bandages, verband middelen, enz. Deze handelaren zijn niet verplicht een bedrijfsvergunning aan te vragen bij het Rijksbureau en behoeven aldaar niet ingeschreven te zijn. Zij moe ten zich echter beperken tot den verkoop van die vrijgestelde artikels, welke zij ook vóór 10 Mei 1940 hebben verkocht Artikel III. (1). Ingezetenen zijn ver plicht van de ontvangst van waarden, als bedoeld in de artikelen 1 en 2. die hun uit het buitenland toegezonden of door een uit het buitenland binnenkomend persoon overhandigd zijn en waarvén zij weten of redelijkerwijze moeten aanne men. dat zij in strijd met de bepalingen van de artikelen 1 en 2 zijn ingevoerd, binnen drie dagen bij het Deviezenin stituut aangifte te doen. Schorten Alle schorten, zooals bretel- en band- schorten, dienster- of serveerschorten, halfschorten, kunnen, indien zij gemaakt zijn van kunstzijde, op de helft worden gewaardeerd van de waardeering van katoenen schorten. istributieregeling De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, onder wijziging naar zijn publicatie van 10 Augustus j.l., dat de directeur van het Rijksbureau voor hout de bij voornoemde publicatie verleende dispensatie met in gang van heden intrekt ten aanzien van: het verkoopen en afleveren van houtblok jes voor gasgeneratoren met uitzondering van het verkoopen en afleveren: 1. door de N.V. Bataafsche Import Maatschappij, de Standaard Amerikaan- sche Petroleum Compagnie N.V., de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Com pany, de N.V. Vereenigde Petroleum Maatschappij en Purfina-Sinclair „Sin- fina” te ’s-Gravenhage, of haar gemach tigde aan den houder van een motorrij tuig, dat is uitgerust met een houtgas generator; 2. door den gebruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemach tigde, voor zoover hij rechtstreeks ver koopt en aflevert aan den houder van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een houtgasgenerator, die met dit voertuig de blokjes afha^lt uit het bosch of van den houtopstand. waar zij zijn vervaardigd, doch uitsluitend voor zoovere de blokjes zijn bestemd voor verbruik in dien gene rator; 3. door den vervaardiger van de blokjes aan de genoemde maatschappijen. Derhalve is van heden af de verkoop en aflevering van houtblokjes aan houders van een motorrijtuig, dat is uitgerust met een gasgenerator, veroorloofd aan de bovengenoemde maatschappijen en aan den gebruiksgerechtigde van een bosch of een houtopstand of diens gemachtigde, voor zoover deze voldoet aan de onder 2 vermelde voorwaarden. De gebruiksge rechtigde of diens gemachtigde mag be halve aan den houder van een motorrij tuig, als bovenbedoeld, slechts verkoopen en afleveren aan genoemde maatschap pijen en de overige vervaardigers uitslui tend aan die maatschappijen. Binnenkort zullen nadere bepalingen ten aanzien van de vervaardiging, den koop, den verkoop, de aflevering en het verbruik van houtblokjes voor gasgenera toren worden bekend gemaakt. BON 07 tm. 14 Oe geldigheidsduur der voor October aangewezen bons is verlengd tot en mof 14 November 1940. Voor November zijn van de z.g, periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamerbe- voor gereokt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor lever artikelen als b.v Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst In blik: bij vleeschwaren in blik dient btj de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud. met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven Hoeveel Is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l van max 75 k.g. anthraciet. steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2) h.l kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturt, 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gaa- cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l Evenals in 1917-1919 zullen in ver schillende plaatsen van ons land centrale keukens worden opgericht. Het onder leiding van den directeur- generaal voor de voedselvoorziening staande rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd heeft zich namelijk met een vragenlijst tot alle Nederland sche gemeenten gewend teneinde na te gaan, in hoeverre het wenschelijk is om aan de bevolking op werkdagen eenmaal per dag een voedzamen en volgens de eischen der moderne voedingsleer samen gestelden warmen maaltijd te verstrekken. Hek is duidelijk dat door centraal ko ken onder deskundige leiding, een zoo zuinig en doeltreffend mogelijk gebruik van grondstoffen en bedrijfsstoffen wordt verkregen. Junst daarom wordt de deelname aan deze voedselverstrekking niet beperkt tot een bepaalde welstands- grens, doch kan een ieder daaraan deel nemen. Wel zal de prijs van de porties afhankelijk worden gesteld van de fi- nancieele draagkracht van de deelnemers, terwijl in geval van een grootere vraag aan de minder goed gesitueerden de voorrang zal worden gegeven. De porties zijn berekend op minstens één liter en kunnen warm aan de keu ken worden ontvangen. Bij wijze van proef zal binnenkort te Rotterdam op het Groote Visscherijplein een keuken worden geopend, van waar uit aan 4000 personen dagelijks een warme maaltijd zal kunnen worden ver strekt. Met de ervaringen, welke in deze proefkeuken wordt opgedaan, zal reke ning worden gehouden bij den bouw van een vijftigtal keukens, die in verschil lende plaatsen van ons land zullen ver rijzen. Indien de omstandigheden hiertoe aaleiding geven, zal dit aantal nog uitge breid moeten worden. Hoewel de aanschaffing van levens middelen en grondstoffen voor de keu kens centraal eo in het groot zal geschie den. zullen de belangen van den normalen handel in deze goederen niet uit het oog worden verloren. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening zal hiervoor, in overleg met de betreffende centrales, een regeling treffen. Degenen, die van de centrale voedsel voorziening gebruik maken, zullen de dis tributiebons. betrekking hebbende op de verstrekte spijzen, moeten inleveren. De porties zijn echter zoo samengesteld, dat men ruimschoots bons overhoudt voor de Zondagsche maaltijden, hetgeen nood zakelijk zal zijn, aangezien de keukens slechts op werkdagen zullen werken. de behandeling van negen prae-adviezen. Inlichtingen omtrent deelneming en het verkrijgen van de prae-adviezen zijn te richten tot het bureau: Willem Witsen- plein 6, ’s-Gravenhage. Onttrekking aardappelen aan alge* meene ontheffing van verwerkings verbod Bij beschikking van den secretaris-ge neraal, waarnemend hoofd van het de partement van Landbouw en Visscherij is bepaald, dat de algemeene ontheffing van het verwerkingsverbod verschillende producten, niet geldt aardappelen. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD Of 1 RANTSOEN „gebak”, als boven De oplossing van de Zaterdag ge plaatste puzzle luidt Horizontaal: 3. kroost, 5. kra nig, 7. Arie. 8. pret, 9. bankier, 12. raar, 13. leer. 14. octrooi, 15. zoon, 16. grijs, 18. slijtage, 21. zink, 23. rots, 24. krater, 25. kregel Verticaal: 1. mode2 2. knip, 3. karper, 4. tuin, 5. kepi, 6. gieter, 9. barones, 10. kwartet, 11. religie, 15. Zodiak. 17. sintel, 19. ijzer, 20. Arak, 22. kram. 23. rage. Bij plaatselijke distributiekantoren In de dagbladen is een bericht versche nen over een rondschrijven van den se cretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken aan de burgemeesters, waarin o.m. wordt gezegd, dat met de uitbreiding van het aantal overheidsmaatregelen de be hoeften om concrete inlichtingen te krij gen aangaande maatregelen op econo misch gebied steeds grooter wordt. Vol gens dit bericht werd den burgemeesters verzocht hen, die inlichtingen inzake overheidsmaatregelen op economisch ge bied wenschen, in eerste instantie te ver wijzen naar de daarvoor in aanmerking komende Kamer van Koophandel. Geval len, die niet voor verwijzing naar de Kamer van Koophandel in aanmerking kortten, zouden door de burgemeesters aan het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart (Economische Voor- lichtingsdinest. Rijnstraat 24, den Haag) kunnen blijven worden voorgelegd. Van bevoegde zijde wordt ter vermij ding van misverstand eenige toelichting op dit bericht wenschelijk geacht. Met name wordt er op gewezen, dat voor pu bliek en detaillisten terzake van distri- butiemaatregelen uiteraard niet in de eerste plaats de Kamers van Koophan del, doch de plaatselijke distributiekan toren en voor zoover noodig het centraal distributiekantoor te den Haag, de aan gewezen instanties zijn, waar vragen en klachten dienen te worden voorgebracht. Hoeveelheid I ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 9 Nov t/m 20 Dec. 26 Oct. t/m 22 Nov. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand TURF per bon; óf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van Steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CEFTRALE VERWARMING De W.A. van de N.S.B. heeft Zaterdag met ruim vijfduizend man in de hoofdstad gemarcheerd en gedefileerd voor den leider der N.S.B., ir. A. A. Mus sert, welk défilé werd afgenomen op den Dam. Aan het verslag van het A.N.P. ont- leenen wij het volgende De imposante stoet stelde zich op in de omgeving van het nieuwe Muiderpoort- station. Tegen één uur zou de stoet ge reed zijn voor den afmarsch. Maar reeds geruimen tijd tevoren was het in de buurt van het station zeer druk. De W.A.- functionarissen, die belast waren met de organisatie, hadden hun maatregelen uit stekend getroffen en de formatie wikkelde zich zeer regelmatig af. Uit alle deelen des lands rolden tusschen twaalf en een uur lange extra-treinen het Muiderpoort- station binnen. Om 12.04 uur kwam de eerste trein uit Groningen, welke reeds in den prillen ochtendstond uit de Noor delijke provincies was vertrokken met de W.A.-mannen. Met acht extra-treinen wer den de weermannen naar de hoofdstad gebracht, de laatste kwam om één uur uit Utrecht aan. Ook de politie, onder leiding van commissaris Staal, had uit voerige maatregelen getroffen. Op het op- stellingsterrein, het stationsplein en in het station, was veel politie en mare chaussee aanwezig om, waar noodig, ver- keersregelend op te treden. De stoet was ingedeeld in vier heer- bans, gecommandeerd door de banleiders Frackers (Amsterdam), Meulenberg (Bra bant en Limburg), Nederkoorn (Noord- Holland) en Feenstra (den Haag). Deze heerbans bestaan uit drie tot vier bans en de bans zijn weer in drie tot vier ven dels onderverdeeld, ieder uit honderd tot 110 W.A.-mannen bestaande. De stoet werd geopend door tamboers en muziek van dc heerban Amsterdam. Achter de muziek volgde de algemeen commandant, mr. A. J. Zondervan en zijn adjudant, na wien de hoofden van dienst van het staf- kwartier der W.A. marcheerden. De eerste heerbanleider in den stoet was de heer Frackers met de zeven W.A.-vendels uit Amsterdam, waarbij zich twee motwa- (motor) W.A.-vendels aansloten. Dan wa ren er drie vendels uit het Nöorden, Gro ningen, Friesland en Drente, die opmar cheerden. De tweede heerban werd voor afgegaan door muziek uit Sittard, waarop de andere vendels uit geheel het land, waartusschen de tamboers van den Haag hun vroolijke wijsjes deden hooren. In kranigen pas en streng gedisciplineerd trokken de vendels met hun stormvlaggen op naar het breede verzamelterrein, de oude tuinwijk, waar vroeger volkstuintjes waren en waar nu de zwart geuniformde met roode distinctieven versierde W.A. stond opgesteld Van het Muiderpoortstation af werd de volgende route gevolgdPontanusstraat, Wijttenbachstraat, Linnaeusstraat, Plan tage Middenlaan, Muiderstraat, Jodenbree. straat, St. Antoniebreestraat, Geldersche- kade, Prins Hendrikkade naar het Dam rak. Langs de route Klokslag twee uur verli^en de eerste afdeelingen het terrein bij het Muider poortstation en marcheerden in de rich ting Linnaeusstraat. Langs den weg had den zich duizenden belangstellenden op gesteld, onder wie zich vele partij genooten bevonden, die met hou zee-geroep en op gestoken arm de passeerende vaandels groetten. Zooals gebruikelijk werd de stoet begeleid door de bereden politie, welke versterkt was met afdeelingen be reden marechaussee. Op de hoeken stonden bovendien agenten en marechaussee om het publiek op het trottoir te houden. In voorbeeldige orde en volmaakte discipline marcheerde de W.A. onder het spelen van vroolijke marschmuziek en het zingen van strijdliederen door de oude binnenstad. Korte bevelen zorgden er voor, dat de marschorde gehandhaafd bleef en stram in de maat mracheerden de zwarte afdee lingen op naar den Dam, waar ir. Mussert het défilé af zou nemen. Op den Dam Reeds lang voordat de kop van den stoet het Damterrein had bereikt, heerschte er groote drukte en levendigheid. Een afdee. ling W.A.-mannen onder commando van hopman-instructeur van Bokhoven, die de leiding van de ontvangst der autoriteiten en van de regeling op den Dam had, zorg de in samenwerking met de gemeente politie en marechaussee voor een goede afzetting, waarachter een duizendkoppige menigte een plaats had gevonden om ge tuige van het défilé te zijn. Omstreeks kwart over een kwamen reeds de eerste groepen W.A.-mannen en verschillende officieren op het terrein aan. Zij trokken sterk de aandacht van het publiek, dat zich reeds van een goed plaatsje trachtte te verzekeren. Even over half twee arri veerde de lijfwacht van den algemeen lei der, welke zich opstelde op de kleine steentjes, rechts van den rijweg gerekend van het Centraal station af, onder leiding van den commandant Hein. Inmiddels was ook een detachement marechaussee aan gekomen, dat zich voor het Paleis op stelde en had de gemeentepolitie onder leiding van inspecteur Grootheest de noo- dige maatregelen genomen. Om klokslag twee uur werd statig en langzaam de vlag van de Nationaal Socia listische Beweging geheschen aan den vlaggestok in het plantsoen. Tien W.A.- mannen onder commando van compaan van der Smagt betrokken de vlaggewacht. Inmiddels was tevens nog een detache ment bereden marechaussee aangekomen. Naarmate de tijd verstreek en meer W.A.-mannen aankwamen, steeg de span ning. Alle onderdeden van de partij wa ren langzamerhand vertegenwoordigd. Wij zagen leden van den Nationalen Jeugd storm in hun blauwe blouses, leden van de P.O., de politieke organisatie, de eerste vrouwelijjce leden in uniform arriveerden en zochten een plaatsje voor het plant soen, waar ruimte voor de vrouwelijke belangstellenden was gemaakt en ook de eerste Duitsche genoodigden arriveerden Om half drie werd een aanvang ge maakt met het ontruimen van het voorste gedeelte van het Damterrein, hetgeen snel en ordelijk geschiedde. Langzaam vulde dit afgezette gedeelte zich met genoodig den en kwam er teekening in de opstel ling Links van de lijfwacht van den alge meen leider stelde zich een afdeeling van den Jeugdstorm op. Daaromheen en daar achter vonden talrijke partijfunctionarissen een plaats. Om kwart voor drie arriveer de, luide toegejuicht, de algemeen leider, ir. A. A. Mussert, vergezeld van Kesler, adjudant, banheer uit Utrecht. Witkamp, van Geelkerken, plaatsvervangend alge meen leider en hoofdstormer van de N.J.S., kolonel de Vrijer en schout van Duren, gewestleider. graaf de Marchant et d’Ansembourg, Vettmeyer commandant van de Nederlandsche S.S. en talrijke an dere hooge partijfunctionarissen. Inmid dels waren vertegenwoordigers van den Duitschen Arbeidsdienst, van de Hitler- jugend, van de Duitsche S.S., de Ortscom- mandant met officieren van «ijn staf, ver. Vloerkleedjes en dweilen zonder punten In het jongste nummer van „De Manu facturier’’ worden nieuwe distributie- maatregelen vermeld, waarvan de vol lende het belangrijkst zijn Dekens en beddelakens De verkoop van wollen- en halfwollen dekens, alsmede van katoenen beddela kens op de textielkaart is verboden. Deze artikelen mogen door de detaillisten al leen worden afgeleverd op speciale ver gunningen. Evenals dweilen, zijn katoenen dekens, welke niet meer dan 10 pCt. katoen be vatten, en voor de rest van afvalstoffen zijn vervaardigd,- vrijgesteld van punten- waardeering. Dit artikel zal door den fa brikant gemerkt worden met K.A. en bij den verkoop kenbaar zijn als een vrijge steld product met de vermelding van het nummer der vergunning van het Rijks- Textielbureau.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13