en zware Britsch slagschip en vliegkampschip door zware bommen getroffen Aspirin'^ De Gaulles troepen bij Libreville geland F» MARRIN GA FLUW. BURGWAL 4, hoek Heerengr. 2 I Gallabat heroverd Vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet Weer verscheidene Engelsche schepen aangevallen Roemenië door een aard beving getroffen Omdat U geen kattenoogen hebt is het moeilijk ’s avonds in het donker 'n apotheek of drogisterij te vinden. Bespaar U zoon tocht en zorg dat er ASPIRIN in huis is. Na een langdurig bombardement GOUD Kooper ZILVER tegen den Ei ERILJANT hoop?r 1 RiNGENHUIS, Prinsestraat 86 HAAGACHE COURANT Maandag 11 Nnv 1Q40 Te 151. pag. De oorlog ter zee Churchill over den oorlog Aardschokken in na burige landen PHILIPS RADIO SERIE 1940/41. Volledig voorhanden. NOG EENIGE NIEUWE OVERJARIGE EN PRIMA INRUIL-TOESTELLEN. HAAST U! Het Italiaansche weermachtbericht DUITSCHLAND, De „Empress of Japan” tot zinken gebracht? Britsch convooi werd vernietigd door Duitsch vestzakslagschip ft. Engelsche kruiser door torpedo getroffen Groote verontwaardiging in Frankrijk Het Duitsche weermachtbericht Mislukte aanval op Valona ITALIË. Weer zware Engelsche scheeps- verliezen VEREENIGDE STATEN „Engeland heeft tot dusver de gevaren overwonnen” Mislukte luchtaanvallen op Berlijn en München JAPAN. Het 26ste eeuwfeest Zie verder le blad, pag. 3 FRANKRIJK. SPANJE. RECLAMES. RECLAMES. 1 I Vervolg van het le blad. vlieg weermacht- Kisjinef. heeft de Daarvoor Bommen op Sardinië Stoutmoedige aanval voor- De vijand heeft enkele bommen bo ven Derna laten vallen zonder schade aan te richten. de van staan, dus niet van de Ver- Stefani meldt uit Tanger Gister morgen tegen 10 uur zijn duidelijk S.O.S.-signalen gehoord, die gericht waren tot een varende Engelsche formatie. Men heeft reden, aan te nemen, dat de noodseinen afkom stig waren van een Engelschen krui ser, die door een Italiaansch schip in de straat van Sicilië werd getor pedeerd. Elizabeth" treft schijnbaar voorbereidin gen om uit te varen Aan boord heerscht levendige activiteit. Des nachts werden behalve Lon den weer Birmingham en Liver pool aangevallen. Op verscheidene plaatsen werd brand veroorzaakt. Bij aanvallen op schepen gelukte het op 500 k.m. ten Westen van Ierland een grooten koopvaarder van omstreeks 25.000 brt., door verscheiden zware bommen te beschadigen. Ten Oosten van Har wich kreeg een vrachtboot van 3000 brt., welke in een sterk be veiligd convooi voer, zulke zware treffers, dat beide flanken openge reten werden. Bij een aanval op een convooi elders, beschadigden onze gevechtsvliegtuigen nog een vrachtschip van 8000 brt. door het werpen van bommen. Een Duitsch oorlogsschip heeft de (Britsche duikboot H.49 tot zinken gebracht. Betreffende het bombardement van een Engelsch troepenkamp in Zuid- Engeland, waarvan het weermacht bericht spreekt, verneemt het D.N.B., laten vallen. Enkele bommen vielen tus- Generaal Soddu commandant in Albanië Met ingang van Zaterdag heeft, naar Stefani meldt, generaal Obaldo Soddu, sous-chef van den algemeenen genera- Icn staf, het opperbevel der troepen in Albanië op zich genomen. Generaal Soddu is sinds 1939 onderstaatssecreta ris van oorlog. De vijand heeft geen vluchten boven Duitsch gebied ondernomen Een vjjandelijk jachtvliegtuig werd in een luchtgevecht neer geschoten; 2 eigen vliegtuigen worden vetmist. Het Stuka-eskader van luitenant- kolonel Hagen heeft sedert het begin van den oorlog 210.000 brt. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht en 306.000 brt. zoo zwaar beschadigd en ten deele in brand geschoten, dat op vernietiging van een derde dezer be schadigde scheepsruimte valt te reke nen. Aan vijandelijke oorlogsschepen werden door het eskader vernield een monitor, 4 torpedojagers, 3 lichtsche pen. Beschadigd werden 6 kruisers, een luchtafweerkruiser en 10 torpedo jagers. Bloedbad onder de bevolking Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de vice-gouverneur van equatoriaal Afrika, generaal Tetu, via Dakar in 3 telegrammen medegedeeld, dat de En- HET WINTERHULPWERK De Zaterdag en Zondag te Berlijn ge houden huiscollecte ten bate Winterhulpwerk heeft volgens de J--'-- bracht. Dit beteekent ten opzichte van dezelfde collecte in 1939 een stijging met bijna 25 procent. Het 156ste Italiaansche bericht luidt als volgt Schitterende verkenningen van onze cavalerie, die doorgedrongen is tot de rivier de Vuvos en daarbij een vijan delijk kanon onbruikbaar gemaakt en wapenen buit gemaakt heeft. Bexhill gebombardeerd Op het station en in de haven van Bexhill zijn gisteren door aanvallen van de Duitsche luchtmacht ernstige verwoestingen aangericht. Naar hei D.N.B. verneemt, zijn bij de tot 2 maal toe ondernomen aanvaller spoorwegemplacementen vernield ei een aantal pakhuizen in het havenge bied in brand geworpen. Ook aardschokken te Istanboel Te Istanboel zijn gisterochtend om 3.45 uur drie krachtige aardschokken ge voeld. kooper «wij tegen den hoogsten f prijs De Amerikaansche pers wijdt veel aan dacht aan de Duitsche berichten over de vernietiging van een Britsch convooi in het Westelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan, meldt United Press. Bij zonderheden over het tot zinken brengen worden hier niet gemeld. Mackay Radio meldt, dat een zijner sta tions den 5en November S.O.S-teekens van schepen opving, welke als de Engel sche schepen „Rangitiki” en „Cormsn City” geïdentificeerd werden. Deze be richtten, dat zij door een oorlogsschip van de „Graf Spee”-klasse. een der Duit sche vestzakslagschepen „rustig” bescho ten werden. Naar verluidt zouden zich m het convooi dat aangevallen werd 40 schepen bevonden hebben. Het convooi zou toen het aangevallen werd, zich op de helft tusschen Kaap Race (Newfound land) en Valentia in Ierland bevonden hebben. Onmiddellijk zouden Engelsche oorlogsschepen uit geloopen zijn om het convooi te hulp te snellen. Den 8en No vember ving Mackay Radio een S.O.S. op van net Engelsche schip Empire Dorado”, waarin medegedeeld werd, aal het schip langzaam zonk en dat alle reddingbooten vernield waren. Er be vonden zich vele dooden en gewonden aan boord en hulp was dringend noodig. De bladen hebben tot dusverre nog ge®»» commentaar gegeven. Mackay Radio heeft nog een S.O.S. van het Engelsche schip „Ridly” opgevangen, waarin geseind werd, dat het schip ui brand staat en onmiddellijk hulp noo dig heeft. Als positie werd 340 zeemijlen van St. Vincent opgegeven. Zooals in weermachtbericht nr. 153 aangekondigd, hebben zich in Oost- Afrika verbitterde gevechten vol trokken in de zóne van Gallabat. Als gevolg van aanvallen van ster kere strijdkrachten moest ons gar nizoen in deze plaats zich na dap per verzet op Netemma terugtrek ken. Een tegenaanval, die een der volgende dagen uitgevoerd werd, slaagde niet door de onvoldoende getalsterkte der strijdkrachten. Zaterdag heeft een nieuwe tegen aanval, uitgevoerd met inmiddels aangekomen versterkingen, het ge- heele verzet van don vijand omver- geworpen, Gallabat is opnieuw in onze macht. Loonconflict in de Britsche metaalindustrie Naar „Goteborgs Handels och Sjo- fartstidningen” meldt, is in de Brit- sche machine-industrie een looncon- flict uitgebroken. De werkgevers heb ben de eischen der arbeiders in dezen tak van industrie betreffende hoogere loonen en verbetering der arbeids voorwaarden afgewezen. In het centrale deel der Middel- landsche Zee vielen onze formaties bommenwerpers Engelsche vloot- strijdkrachten aan. troffen met bommen van zwaar kaliber een slagschip en een vliegkampschip en geraakten in strijd met vijandeiijke vliegtuigen, waarvan zij er 2 bran dend neerschoten, een derde is ver moedelijk neergeschoten. Een for matie jagers heeft een vijandelijk toestel van het type Blenheim neer geschoten. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Onze formaties gevechtsvliegers hebben overdag en ’s nachts de ver geldingsaanvallen op Londen voortge zet. Zij troffen weer talrijke voor den oorlog belangrijke bedrijven. Voorts bestookten onze gevechtsvliegtuigen, dikwijls in stoutmoedige duikvlucht, wapenfabrieken en vliegvelden met bommen en brachten op verscheiden plaatsen hevige ontploffingen teweeg, teruggekeerd. Op verscheidene punten werden ver keerswegen succesvol met bommen bestookt en het spoorwegverkeer be lemmerd, Aan de Zuidkust waren ha veninstallaties, een troepenkamp en een electrische centrale het doel van den aanval onzer gevechtsvliegers. weer eens de verze- dat Engeland niets --van zijn verplichtingen Europa en de Europeesche lan- diplomatisch- Het Italiaansche luchtwapen heeft herhaalde malen het spoorwegnet van Presba en militaire objecten Van de vesting Korfoe aangevallen. Alle vlieg tuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een groep van 6 vijandelijke vliegtui gen heeft Valona aangevallen, 4 vijan delijke vliegtuigen werden neergescho ten, terwijl de beide andere waar schijnlijk eveneens zijn neergestort. Onze troepen rukken onweerstaanbaar naar de beide heuvels op, die aan weerszijden van Janina een natuurlijke verdediging van de stad vormen. Het resultaat van de laatste dagen is van groote beteekenis. Aan den anderen kant wordt door de bedrijvigheid van ons luchtwapen op alle Grieksche cen tra. vlootsteunpunten, vliegvelden en verdedigingscentra de vijandelijke ver dediging steeds moeilijker gemaakt. De laatste Grieksche communique’s ma ken melding van het terugtrekken der Grieksche troepen op den uitersten linkervleugel van het Epirusfront. lië en Albanië en keizer ter gelegenheid van zijn verjaardag zijn dat een Duitsch vliegtuig in een stout moedige scheervlucht over het kamp raasde. De bommen vielen midden j tusschen de dicht op elkaar staande barakken en richtten vreeseljjke ver woestingen aan. Tegelijkertijd opende de bemanning met alle beschikbare boordwapens een razend snelvuur op de in het kahp gelegerde Engelsche troepen, die volkomen verrast waren en er in hun verwarring ook bij de volgende aanvallen niet toe kwamen, tot afweer over te gaan. De Engel schen leden zware verliezen. HITLER FELICITEERT DEN KONING.KEIZER De Führer heeft den koning van Ita lië en Albanië en keizer van Ethiopië |or ftolnrfnnVi aiiron «.tin wM gelukwenschen doen toekomen. In Noord-Afrika hebben onze bom menwerpers krachtige acties gevoerd boven Qassaba, Maaten Bagoesj, El Daba en Foeka. waarbij talrijke bran den werden gesticht. Bovendien zijn de havens van Alexandrië en Port- Said doeltreffend gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases Italiaansche verlieslijsten Het hoofdkwartier van de Italiaan sche Weermacht maakt een reeks lijs ten met namen bekend van gesneuvel den in de maand October. De eerste lijst behelst de namen van 6 in het moederland gevallen officieren en man schappen, de tweede de namen van 58 in Noord-Afrika gesneuvelde of aan hun verwondingen overleden officieren en manschappen. Bovendien behelst deze lijst de namen van 137 gewonden en één vermiste. Een derde lijst bevat de namen van 13 in Oost-Afrika ge sneuvelde officieren en manschappen. Het aantal gewonden bedraagt 27. De vierde verlieslijst die der marine omvjt de namen van 129 gesneuvelde officieren en manschappen en 250 ge wonden, benevens 312 vermisten, ter wijl de verlieslijst voor het luchtwapen, eveneens voor October, 57 gesneuvelde en 57 gewonde, benevens 54 vermiste militairen bevat. De verliezen der in boorlingentroepen bedroegen in October in Noord-Afrika 20 dooden en 53 ge wonden. Tijdens een vijandelijken luchtaanval die Zaterdag bij het aanbreken van den dag op Sardinië werd ondernomen, werden in het gebied van Carbinia bommen geworpen, die geen slacht offers maakten of schade aanrichtten. Een vijandeHjke luchtaanval in het ge bied van Cremona heeft evenmin slachtoffers gemaakt of schade veroor zaakt. Gisterochtend trachtten vijande lijke vliegtuigen boven Napels te vlie gen. Daar zij terstond door het lucht afweergeschut werden ontvangen, kon den zij geen bommen boven de stad Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Engelsche duikboot „H 49” over tijd is en als verloren beschouwd moet worden, meldt het D.N.B. Volgens niet bevestigde berichten, zou de .Empress of Japan”, (25.000 ton), behoorenden tot de Canadian Pacific Line in den Noord-atlantischen Oceaan ge bombardeerd en vergaan zijn. Dit bericht is schijnbaar afkomstig van een Japanschen journalist, die zich aan boord bevond van het Japansche schip, „Foeshimi Maru”, welk schip, naar hij mededeelde, drie S.O.S.-signalen van de „Empress of Japan” heeft opgevangen. Een Britsch schip is aan de kust van Australië, waarschijnlijk tengevolge van een ontploffing, die door een mijn werd veroorzaakt, gezonken. Vast staat, dat de uit 56 koppen bestaande bemanning is gered. Het Amerikaansche radiostation Mac kay heeft noodseinen opgevangen van het 5595 ton metende Britsche schip ..Do rado Empire”. Het schip zonk langzaam en had hulp noodig. Alle reddingbooten waren vernield en men beschikte slechts over twee vlotten. echter terug te keeren, voor zij zich van hun bommenlast hadden kun nen ontdoen. In den nacht van 8 op 9 November heeft de Britsche luchtmacht aanval len op München gedaan, aldus het D. N.B. Ofschoon belangrijk meer vlieg tuigen deelnamen aan deze aanvallen dan aan de vroegere vluchten naar Berlijn, had ook deze actie geen groot Succes. Er is slechts een onbeteeken- de schade aangericht. Militaire gevol gen had de aanval in het geheel niet. Klaarblijkelijk wilden de Britten slechts de feestelijke uren van het Duitsche volk in de hoofdstad der nationaal-so- cialistische beweging verstoren, welk plan overigens volkomen is mislukt. DE MILITAIRE STEUNPUNTEN De New York Times” meldt uit Mon tevideo, dat tusschen de Vereenigde Staten en Uruguay een accoord tot stand is gekomen, betreffende de inrichting van vloot- en vliegtuigsteunpunten. Deze zullen echter aan alle Zuidamerikaan- sche landen voor de continentale verde diging ter beschikking uitsluitend steunpunten eenigde Staten zijn. SENATOR PITTMAN OVERLEDEN De voorzitter van de buitenlandsche commissie van den Senaat, senator Key Pittman, is gisteren in den leeftijd van 68 jaar aan een hartverlamming over leden. Hij was sedert 1918 senator van Nevada. In 1933 werd hij als gedele- ;eerde van de Vereenigde Staten naar Je economische wereldconferentie te Londen gezonden. Onze luchtmacht, die doeltreffend heeft deelgenomen aan de operaties door vijandelijke detachementen met mitrailleurs en bommen te bestoken, heeft 3 Engelsche pantserwagens in brand geschoten. Bovendien bombar deerde zij Gedaref en veroorzaakte daar een grooten brand. gelschen onder de Fransche en inboor lingenbevolking van Libreville in Fransch Gabon door de beschieting met scheepsgeschut en door het bom- bardeeren uit vliegtuigen, dat onafge broken aanhield, tot dusverre een vreeselijk oloedbad hebben aangericht. Generaal Tetu meldt, dat de stad Libreville onophoudelijk werd gebom bardeerd. dat talrijke bommen midden in de stad neerkwamen, in het bijzon der in de omgeving van het hospitaal en ook op geringen afstand van het bisschoppelijk paleis. In den loop van een gevecht ter verdediging van stad tegen de Engelsche troepen de Gaulle en de Larminat hebben 2 Fransche officieren en verscheidene in boorlingenschutters den dood gevonden. Een Fransche missionaris werd door een scheepsgranaat in stukken gereten. Generaal Tetu spreekt in één zijner telegrammen van de afschuwelijkheid van den aanval op weerlooze vrouwen en kinderen, die tengevolge van de En gelsche blokkade, die al wekenlang tegen Libreville was afgekondigd, zon der verzorging en zonder medicamen ten zijn en onder de ergste ontberingen en in angst en vreeze leven. De Gaulle en de Larminat zijn niet alleen ver raders, zoo constateert Tetu, maar ook lafaards. Na dit eerste telegram, dat generaal Tetu aan den gouverneur-generaal in Dakar heeft gericht, zond hij eenige uren later een tweede, waarin hij mededeelde, dat het bombardement van Libreville voortgezet werd met een on gelooflijke barbarij en onmensehelijk- heid. Talrijke vrouwen en kinderen, die in het gebouw der katholieke missie een toevlucht gezocht hadden, werden bedolven onder het puin van het door een granaat getroffen gebouw. Geluk kig werden slechts enkele personen ge wond. Het hospitaal der stad werd op nieuw getroffen en gedeeltelijk ver nield. Aan den anderen kant bevestigt generaal Tetu, dat bij de verovering van Lambarenes, dat door de rebellen troepen van de Gaulle sedert 19 Octo ber werd belegerd en met vliegtuigen en kanonnen werd gebombardeerd, de Fransche missionaris Talabarden door een granaatscherf is gedood. De nieuwe Britsche aanval heeft in Frankrijk een nieuwe golf van veront waardiging tegen Engeland veroor zaakt, aldus het D.N.B. Het D.N.B. seint uit GenèveHet Fransche ministerie van koloniën heeft Zaterdagavond het volgende '’ommuniqué gepubliceerd .Na de onder de bekende onistan digheden mislukte onderneming van Dakar plegen de voormalige officieren de Gaulle en Larminat een nieuwen aanslag op de Fran sche souvereiniteit. Gesteund door lichte Britsche zeestrijdkrachten. die al dagenlang ter hoogte van de kust van Gabon kruisen, zijn zij met hun troepen in de nabijheid van Libreville, daf zij tevoren had den gebombardeerd, tot een landing overgegaan. De verzekeringen, die de gouver neur van Gabon. Masson, onlangs afgelegd heeft over de vastberaden heid van de Franschen aldaar, om zich tegen de opstandelingen te ver dedigen. doen vermoeden, dat zich thans hevige gevechten afspelen in dit deel van equatoriaal Afrika, dat tot dusver aan alle pressie van de opstandelingen tegenstand heeft kunnen bieden. De operaties tegen Gabon brengen dit ten Zuiden van den evenaar ge legen Fransche gebied, waarvan de verbindingen met de buitenwereld thans verbroken zijn, in een moei lijke situatie.” Aan een jaarlijkschen maaltijd, die door den lord-major van Londen in Man sion-House werd gegeven, heeft de Brit sche minister-president Churchill Zater dag een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide. dat Engeland er in geslaagd is. den nood, waartegenover het zich eenige maanden geleden nog geplaatst zag. te overwinnen. ,,Het is thans 6 maanden geleden - al dus Churchill dat de koning en het parlement mij met de regeering belast hebben. Het is een groot voordeel voor ons. dat wij geen beloften of optimisti sche voorspellingen hebben gedaan, om dat een geheele reeks van de treurigste onaangenaamheden, aanvallen en ver schrikkelijke gevaren, over ons gekomen is. Wij zijn aan groote rampen blootge steld geweest. Wij hebben catastrofen be leefd en tot nu toe de gevaren overwon nen. Maar het blijft een feit, dat Wij thans moeten toonen, dat wij een groeiende kracht en een onbuigzamen wil tot over winnen bezitten. Het Engelsche volk wil dezen oorlog doorstaan. Engeland zal de beloften, die het den landen heeft gege ven, waarmede het verbonden is of' ge weest is. houden.” Nadat hij nog over de hulp van over zee had gesproken, zeide de premier, dat Engeland tot dusver niet tot het offen sief is overgegaan, omdat het nog niet voldoende munitie heeft kunnen produ- ceeren. Men mag niet vergeten, dat de Engelsche wapenfabrieken thans pas met haar arbeid begonnen zijn. De vijand tracht thans ook, door aanvallen Enge land af te snijden van zijn overzeeschen aanvoer, die van zoo groote beteekenis is voor de voortzetting van den oorlog. Engeland moet er dus op bedacht zijn, zijn heerschappij te blijven behouden. Aan het slot van zijn rede hield Chur chill zich met Griekenland bezig. Enge land zal. aldus beloofde hij, in weerwil van alle dingen en alle bezorgdheid en van alle doodelijke gevaren niet nalaten, zijn best te doen om de Grieken te hel pen. De Duitsche pers over de rede Onder opschriften als „Churchill laat het optimisme varen” bespreekt de Duit sche pers de rede van den Engelschen ministerpresident. In het bijzonder gaat zij daarbij in op de tegenspraken, die in de rede aanwezig zijn en op verschil lende beweringen van Churchill. De .Börsen Ztg.” komt tot de slotsom Wat ons betreft, zou Churchill dagelijks een dergelijke optimistische” rede kun nen uitspreken. Hij slaat zich immers toch maar zelf in het gelaat. De ,.Lokal Anz.” schrijft Churchill moet thans het gevoel hebben, dat het op den duur onmogelijk zal zijn het Brit sche volk in slaap te wiegen ten aanzien van het toenemende effect van de Duit sche oorlogvoering. De bewering van Churchill, dat hij nooit optimistische prognosen gesteld heeft, zal zelfs, aldus het blad, de Engelschen in verbazing brengen. Het blad haalt dan een passage aan uit een radiotoespraak van Churchill van 21 Januari 1940, waarin gezegd werd: „lederen dag hebben wij meer vertrou wen in onze bekwaamheid om de orde op zee en oceanen in stand te houden en de zeewegen, waarvan wij leven en waarlangs wij middelen betrekken om den vrede te behalen, open te houden. Het blad constateert in dit verband, dat ondanks deze „vroolijke voorspellingen”, de „treurige tegenslagen” gekomen zijn, die, zoo meent het blad, niet zoo spoedig zullen ophouden. Führer gezorgd. Churchill heeft kering gegeven, heeft opgegeven jegens Europa en de Europeesche lan den, aldus de Deutsche politische Korrespondenz. Het was en is Engelands historische doel met behulp van al de steunpun ten, die het in den loop der eeuwen met geweld en list aan zich getrokken heeft, een controle over Europa ter hand te nemen, die het mogelijk maak- te, om alle naties van het vasteland door hermetische afsnoering op de knieën te brengen. Het ziet daarbij niet af van de methode om Europeanen te gen Europeanen te laten strijden en te laten doodbloeden. Hoe langer, wanhopiger en hopeloozer Engeland dezen strijd voert, des te meer laat het het masker vallen, waar mede het zijn meedoogenloos egoïsme verbloemt, des te laaghartiger en mee- doogenloozer worden de methodes, waarvan het zich bedient bij zijn oor logvoering. De afrekening zal met dat alles rekening moeten houden. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht getracht, de Duitsche hoofdstad aan te val len. De krachtige afweer dwong hen Aardbeving ook te Moskou gevoeld De aardbeving was. naar een Mos- kousch blad meldt, ook te Moskou voel baar. Tezelfdertijd zijn ook te Koersk. Charkof, Kief en Kisjinef aardschokken gevoeld. Te Kisjinef. waar de aardschok ken dubbel zoo hevig waren als te Mos kou. werd ook schade aan gebouwen aan gericht. De aardbeving van 10 November was een echo van de geweldige aardbevings- catastrophe, welke om 4 uur 31 minuten en 7 seconden in de Karpathen was ont staan. Het epicentrum was ongeveer op 150 k.m. ten Noorden van Boekarest ge legen en op 200 k.m. ten Zuidwesten van Duitsche tegenblokkade brengt Engeland in benarde positie In een hoofdartikel van j.l. Zaterdag over de jongste groote successen van de Duitsche marine en het Duitsche lucht wapen in haar strijd tegen Engelsche con- vooien verklaart de „New York Times”, dat de Duitsche tegenblokkade, vooral in de laatste dagen zeer doeltreffend is geworden. In dit verband wijst het blad op de Engelsche tegenspraken, die in tegenstelling staan tot de talrijke S.O.S.- seinen. Deze seinen zijn een directe be vestiging van de Duitsche opgaven. In de „New York World Telegram" schrijft Simms, dat op de regeering van de Vereenigde Staten druk wordt uitge oefend, om terstond de bescherming van den Stillen Oceaan over te nemen, tenein de de Britsche vloot te ontlasten. De Duit sche successen in den Atlanüschen Oceaan bewijzen de vertwijfelde positie van En geland. Deze positie is thans ernstiger dan in 1914. Voorts wordt sterke pressie op de Amerikaansche regeering geoefend, om haar hulp aan China uit te breiden, den handel met Japan af te kappen en een deel van haar vloot naar het Verre Oosten te zenden. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Huil, heeft ten aan zien van den ondergang van het Ameri kaansche schip ,,City of Rayville” in de Australische wateren verklaard, dat vol gens zijn inlichtingen het schip op een drijvende mijn was geloopen. Het is niet bekend, van welke nationaliteit de mijn was. Het komt voor, dat zulke drijven de mijnen losslaan uit een mijnenveld en groote afstanden afleggen. Het opduiken van een mijn maakt een gebied niet nood zakelijkerwijs tot gevarenzone. Uit New York meldt het D.N.B.: Vol gens een hier uit Melbourne ontvangen bericht zouden de overlevenden van de „City of Rayville” te Sydney eenstemmig verklaard hebben, dat dit schip het slacht offer geworden is van een sabotagedaad en niet van een mijn. c Vaart de „Queen Elizabeth" uit? van het I „j voor- Het D.N.B. meldt uit New York: Het Icopige telling 1.517 791 Rijksmark opge- grootste Engelsche Oceaanschip de ,.'4ueen Binnen het kader van den 2600sten herdenkingsdag der stichting vén de keizerlijke dynastie is gisteren te Tokio een groote plechtigheid gehouden voor het keizerlijke paleis, waar ruim 50.000 deelnemers aan de „keizercere- monie” deelnamen. Het keizerlijk paar en zijn gevolg werd begroet met het volkslied, terwijl de menigte zwijgend boog. Ministerpre sident Konoye richtte een toespraak met gelukwenschen tot den keizer etl verkil _rde, dat thans de dag is ge* schen Napels en Pompeji. Een brand bom kwam bij Torre Annunziata neer, waar geen schade teweeggebracht of slachtoffers werden gemaakt. PETAINS ANTWOORD OP DE BOOD SCHAP VAN KONING GEORGE Uit Londen wordt gemeld, aldus het D.N.B., dat maarschalk Pétain met „ijzige hoffelijkheid” geantwoord heeft op de boodschap, welke de koning van Engeland hem eind October gezonden heeft. In deze „boodschap van vriend schap en sympathie’ van den Engel schen koning, welke 26 October aan maarschalk Pétain overhandigd werd, gaf de koning uitdrukking aan zijn ge loof aan de eindoverwinning, waaraan Frankrijk deel zou hebben. Pétain’s antwoord was negatief. Het Fransche staatshoofd wees volgens het bericht uit Londen op de herhaalde ge vallen, waarin Britsche oorlogsschepen het vuur openden op Fransche schepen en andere Fransche strijdkrachten, zoo als bij de overvallen op Oran en Dakar. HERDENKING VAN 11 NOVEMBER Naar uit Vichy wordt gemeld, zou het staatshoofd, maarschalk Pétain, zich heden op den verjaardag van den wapen stilstand in den wereldoorlog, op uit- noodiging van bisschop Piguet naar Clermont Ferrand begeven, om daar een herdenkingsplechtigheid bij te wonen, waara-an ook frontstrijders van den we reldoorlog deelnemen. ONDERHOUD VAN LAVAL MET GÖRING Te Vichy is gisteren een officieel com muniqué uitgegeven van den volgenden inhoud: ,,De vicepremier en minister van Buitenlandsche Zaken, Pierre La val, is vanochtend in Vichy aangeko men. Tijdens zijn verblijf in Parijs heeft hij een onderhoud gehad met Rijksmaar- schalk Goring. Ambassadeur de Brinon was bij dit onderhoud tegenwoordig. De zware aardbeving in Roemenië is ook in den nacht van Zaterdag op Zon dag in geheel Boelgarije te voelen en wel ter sterkte van 5 tot 7 graden. Het krach tigst was de beving langs den Donau. In de stad Russe is de meeste schade ont staan. Eenige schoorsteenen en huismuren zijn ingestort. Een aantal personen liep daarbij verwondingen op. In de stad Do- britsj in de Dobroedsja. is o.m. een oude moskee gedeeltelijk ingestort. Te Sofia duurde de aardbeving ongeveer 3 minu ten. Vele menschen vluchtten de straat op, ondanks den neerstroomenden, kou- den regen De kerkklokken begonnen door de schokken eigener beweging te luiden. Behalve eenige kleine scheuren in muren en eenige schade aan meubilair, is te Sofia verder geen schade ontstaan. Ook in Belgrado en Oost-Servië zijn aardschokken voorgekomen. Het epicen trum zou aan de Zuidelijke helling van de Karpathen liggen. Schade in Zevenburgen In het Szeklerland, in het Oosten van Zevenburgen, begon de beving om 7 uur 40 en duurde tot 7 uur 45. Zij bereikte een sterkte van 7 graden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn ge bouwen zwaar beschadigd. Er zijn nog geen berichten ontvangen over verlies van menschenlevens. TWEE TERECHTSTELLINGEN De vroegere minister van binnenland- sche zaken Ugazagpitia en de schrijver Cruz Salido, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld waren, zijn Zaterdag, naar uit Madrid wordt gemeld, gefusil leerd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2