HAAGSCHE COURANT SUPEPOL NEDERLANDSCH-1ND1E Maandag 11 November 1940. BINNENLAND STADSNIEUWS de carrosseriefabriek Pennock Binnenbrand m UITREIKING BLOEM- KAARTEN DERDE BLAD Dr. G. C. BOETEN OVERLEDEN Meer veiligheid in de duisternis H.T.M.-BUSSEN OP HOUTGAS? CJ.M.V.-WIJDINGSDIENST Veel rook, maar weinig vuur ONDERZOEK NAAR ONTVREEMDE KLEED1NG LEIDDE TOT INBESLAG NEMING VAN MORPHINE Verrassende inval in perceel aan de van Bassenstraat JAPANSCHE BLADEN UITEN DREIGENDE TAAL TWEE BEWONERS VAN DE HEKKELAAN SLAAGS Dr. G. C. Bol ten van (Polygoon) a' Snel opbieden van de brandweer voorkwam uitbreiding Het blussdhingswerk bij den binnenbrand in de carrosseriefabriek Pennock aan de Weteringkade (- Lb» legen kee/pgn gotge/en mei Kobajasji daarentegen spreekt van den bewasten wil der Nederlanders voor nauwere betrekkingen met Japan Zeven personen in arrest Helden der zee geëerd Plannen tot uitbreiding van Rotterdam Bomaanvallen van Engelsche vliegert Nieuwe richt- en geleidelichten van Philips Beëediging van Duitsche marine-soldaten Morgen de letters Q, R, S en T INZENDEN VERZOEKEN OM VER GOEDING VOOR VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT Fusie N.S.B.-Verdinaso ■I e a No. 17723 Japan’s uiteindelijk doel nige maanden een feit zullen zijn. een gezang en van In het ketelhuis was een groote hoe veelheid ongeveer 48 kubieke meter mok opgeslagen, dat dienst doet als brandstof voor den ketel van de cen trale verwarming van de fabriek. Mok bestaat uil houtkrullen, stukken touw, planken en ander brandbaar fabrieks- afval. Ar beiders, die in het ketelhuis wilden gaan schaften, zagen plotseling een dunne rookwolk uit den hoop mok opstijgen. Een oogenblik later sloegen de vlarpnaen er uit. Men waarschuwde 'Onmiddeliyjk de (Foto-archief) en en en ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR DE ROTTERDAMSCHE GEÉVACUEERDEN Gistermiddag heeft de Commissie voor O. en O. voor de Rotterdamsche geëva- cueerden, in bet Tehuis aan de Gouwe- straat, onder zeer groote belangstelling, ook van kinderen van andere tehuizen waar geëvacueerden zijn ondergebracht, weer een ontspanningsmiddag georgani seerd. De heer I. Derwig trad daarbij, geheel belangeloos, op met zijn Oud-Hollandsche poppenkast. Hartelijk is er gelachen om de avonturen van Jan Klaassen en zijn vrouw Catrijn, en dapper zijn de liedjes op verzoek van Jan Klaassen meegezon gen. De heer P. Bell uit Scheveningen oogst te met zijn dansende pop eveneens groo- ten bijval. Door den leider van het tehuis, en van bevriende zijde, was gezorgd voor choco lade en andere versnaperingen. Uit het daverend applaus aan het ein de van den middag bleek, dat de talrijke aanwezigen zich kostelijk hadden geamu seerd. Morgen vindt de uitreiking van bloem- kaarten plaats aan de houders van distri- butiestamkaarten wier naam begint met de letter Q, R, S of T. Oud-neuroloog van het ziekenhuis aan den Zuidwal I V OOOOT BACTERIËN BEVORDERT GENEZING Eén der auto's zal dezer dagen proefrijden Zooals wij indertijd reeds gemeld hebben, neemt de H.T.M. proeven met het ombouwen der bussen om ze op houtgas en (of) op turf te laten rijden. Een der bussen werd daartoe naar de fabriek van Kromhout te Amsterdam opgezonden. De bus is intusschen gereed gekomen, zoo dat de H.T.M. over eenige dagen dezen in circulatie zal nemen om te onderzoeken of hij geschikt is voor het stadsnet. Men zal den omgebouwden bus waar schijnlijk gedurende eenigen tijd achter een andere laten aanrijden. Hedenmorgen, omstreeks 10 uur, is een brand ontstaan in het ketelhuis van de carrosseriefabriek van Pen nock, aan de Weteringkade, ter hoogte van het nieuwe viaduct. Door snel; ingrijpen van de brand weer heefM men uitbreiding van den brandt, die zich de eerste oogen- blikken ernstig liet aanzien, weten te voorkomen. Annexatie van aangrenzende gemeenten Er zijn plannen in uitwerking, het grondgebied van Rotterdam binnen zeer korten tijd aanzienlijk uit te breiden door middel van annexatie van verschillende randgemeenten. Nu er in Rotterdam een goede 26.000 woningen zijn verwoest, wordt het probleem van de mogelijkheid tot huisvesting nijpend. Er is in het Rot terdamsche grondgebied van het oogen blik niet voldoende bouwgrond meer. In dit gebrek zal moeten worden voorzien door annexatie. De plannen tot annexatie betreffen de gemeenten Overschie, Schie- broek, Hillegersberg en IJselmonde. Men verwacht, dat deze annexaties binnen wei- In verband met de Wereldgebedsweek van den Wereldbond van Chr. Jongeman- nenvereenigingen, werd gistermorgen in de Kloosterkerk alhier,, op verzoek van dë C. J. M. V. hier ter stede en vanwege den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, eet» wijdingsdienst gehouden. Voorganger in deze wijdingsuren was ds. C. J. Laar man, Ned. Herv. predikant alhier en lid van het bondsbestuur van het Ned. Jon gelingsverbond. De dienst, die geheel een liturgisch karakter droeg, ving aan met het zingen van Ps. 68 10. De voorganger hield hierna zijn eerste korte toespraak, die handelde over „De weg naar het lijden”. Spr. koos als uitgangspunt voor zijn toespraak Job 38 7 ,,En God antwoord de Job uit een onweder”. Na gemeenschappelijk gezang en Schriftlezing, hield ds. Laarman zijn laatste toespraak, die handelde over „De weg uit het lijden”. Spreker wees er op, hoe velen in het lijden niet meer kunnen zingen Nader mijn God tot U. Zij zien nergens uit komst. Ze moeten echter weten, dat als er geen weg meer is van beneden naar boven, er altijd een weg is van boven naar beneden. Dat vasthouden is geloof Staande zong de gemeente nu Ach blijf met Uw genade”, enz., waarna de voorganger het Onze Vader bad. Ten be sluite werd nu gezongen het slotvers van ps. 72. Het ruime bedehuis was met een compacte schare meest jonge men- schen tot de laatste plaats bezet bood een imposanten aanblik. bloed Lcvitmc X7XJX, WC1AC UI L. genomen. Het politieonderzoek nog voortgezet. d ie n s t Roode Kruisziekenhuis de 30-jarige J. C„ wo nende aan de Fisherstraat, die in de Jas mijnstraat tijdens het kolenlossen een wagen was gevallen. Hij kreeg een hersenschudding en een verwonding bo ven het linkeroog. Een bewoonster van deVan Weede van Dijkveldstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat op het per ron van het station Hollandsche Spoor haar portemonnaie is gerold, welke een bedrag van bijna ƒ60 bevatte. Een spoor Toen aangifte bij de politie volgde, meende de met het onderzoek belaste rechercheurs, dat de 21-jarigé bloemist H. van T. wel eens meer van dezen dief stal zou kunnen afweten. Deze heeft reeds enkele veroordeelingen terzake van vermogensdelicten achter den rug. Van T. werd geschaduwd en zoo za gen de rechercheurs, dat hij Maan dag j.l. op bezoek ging bij een familie lid, den 32-jarigen schipper B.J.B., die in de van Bassenstraat woont. Hier zag de politie tot haar verras sing ook den haar goed bekenden 33-ja- rigen grondwerker Chr. S. verschijnen, die van T. vroeger bij enkele diefstal len geassisteerd had. ST. NICOLA ASFEEST VOOR KINDEREN VAN DE ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN Bij de Commissie voor O. en O. bestaat het voornemen, om voor de kinderen der Rotterdamsche geëvacueerden op 5 De cember a.s., in het gebouw „Amicitia’t aan het Westeinde, een St. Nicolaasfeest te organiseeren. St. Nicolaas hoopt met zijn zwarten knecht aldaar om 2 uur ’s middags aan te komen. Alle kinderen, die in de diverse tehui zen zijn ondergebracht, zullen aan dit feest deelnemen. Voor hen. die belang stellen in dit feest, zijn inlichtingen te bekomen bij den adjunct-secretaris van O, en O., Akeleistraat 29, alhier. Op zoek naar gestolen kleeding, t.w. heeren-costumes, heeren-winter- jassen en een dames bontmantel, heeft de Haagsche politie in een perceel aan de van Bassenstraat, een verrassende vondst gedaan. In een niet brandende kachel kon den n.l. niet minder dan 30 ampul len morphine, plus een injectie spuit in beslag worden genomen, welke in Eindhoven ontvreemd wa ren door een verpleger. In totaal zijn door de politie in verband met dezen diefstal en die van de kleeding, zeven personen in arrest gesteld. Op Vrijdag 24 October j.l. stond in de Emantsstraat, gedurende enkele oogenblikken, een transportrijwiel van een kleedingmagazijn aan de Hoog straat onbeheerd. Er bevonden zich en kele doozen op, welke heerencostumes, heerenwinterjassen en een dames bont mantel bevatten. Toen de bestuurder van het transportrijwiel terugkeefde, moest hij tot zijn schrik ontdekken, dat de fiets met zijn kostbaren last was verdwenen. FAMIELIECABARET „HET ZUID”. Van Vrijdag a.s. zal in de bekende dan cing „Het Zuid” een volledig artistenpro- gramma gebracht worden. In het „Fami- lie-cabaret „Het Zuid” zullen o.m. optre den Zolnay en Plee, acrobatische wervel wind dansers, Jacques Ploeger. Holland sche accordeon-virtuoos. Halley en Johnny, Slavische spelen, José Ossolio, Spaansche tenor, Rosalie, elastiek act en de show band van Nico de Vries. DIEFSTALLEN ft In een der groote magazijnen in de bin nenstad werd aangehouden een 33-jarige bewoonster van de Jan Steenstraat, als verdacht van diefstal van een damesjapon. Zij is na verhoor heengezonden. Een bewoonster van de van Roesstraat deed bij de politie aangifte van diefstal van haar handtasch, inhoudende haar stam- en textielkaart Zaterdagmiddag ge pleegd in een winkel aan de Lunteren- straat Een bewoonster van den De La Reyweg deed aangifte van diefstal van haar handtasch, inhoudende stam- en textiel kaart en een bedrag van 12, even tevo ren gepleegd op het marktterrein aan de Herman Costerstraat. Tenslotte deed een bewoonster van de Schelfhoutstraat aan gifte van diefstal van haar portemonnaie, inhoudende ƒ2, gepleegd in een winkel aan de Vaillantlaan. Hedenmorgen heeft de voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. }n tegenwoordigheid van enkele bestuurs leden, de commissie van plaatselijk be stuur der N.Z.H.R.M. te IJmuiden en de bemanningen der reddingbooten van dit station onderscheidingen uitgereikt aan m bemanning van de motorreddingboot ■.Neeltje Jacoba” voor de moeilijke en gevaarlijke reddingen verricht te IJmui- flen, toen o a 18 opvarenden van het oneer iNederiandsche vlag varende hospi- teaischip Laz. 47 werden gered. De schipper van de „Neeltje Jacoba” v. d. Meulen kreeg de kleine gouden medaille van de N.Z.H.R.M met getuig- terwijl de bemanning, bestaande Z*1 G. Stam, stuurman, F. Varkevisser, motordrijver, A. Y. Kramer, K. Veldman ®n."- v. d. Oever, de groote zilveren me- O3ille van de N.Z.H.R.M. ontvingen met getuigschrift. Tevens werd de vorige schipper van de motorreddingboot „Neeltje Jacoba” P. J. Kramer, die 1 Augustus 1940 werd ge- Pensionneerd. bedankt voor zijn langduri- en zeer goede diensten aan het red- dmgwezen Hem werd een binocle over handigd. De opstapper S. Smit, van de „Neeltje Jacoba” die op 3 Augustus 1940 werd ge- Pensionneerd. ontving de kleine bronzen medaille voor langdurige diensten met ge tuigschrift. bureaux Prinsestraat, Rijswijkscheweg en Louise Henriëttestraat rukten brand weerwagens uit, terwijl later nog een blokbrandspuit verscheen. Met den wa gen uit bureau Prinsestraat begon men net blusschingswerk, terwijl die var den Rijswijkscheweg op het terrein bleef om eventueel assistentie te ver- leenen. De derde wagen keerde weer naar het bureau terug. Met één slang spoot men in de mok, waaruit zware rookwolken opstegen. Spoedig was het gevaar voor uitbreiding geweken. Met schoppen, hooivorken en harken bracht men het houtafval naar buiten. Na eenigen tijd liet hoofdinspecteur C. Otten, die de leiding van het werk had. eenige ruiten inslaan, zoodat de brand weerlieden grootere hoeveelheden mok naar buiten konden brengen. Het was voor hen een buitengewoon onaange naam karweitje, aangezien zij geheel in den verstikkenden rook gehuld wa ren. Eenige mannen, die in het ketel huis zelf stonden, hadden dan ook een rookmasker omgedaan. Het naar buiten brengen van de mok nam eenige uren in beslag. Over de oorzaak van den brand kon men ons hedenmorgen nog weinig defi nitiefs zeggen. Men vermoedde echter, dat de mok aan het broeien was ge- brandweer. Van de .gaan. Gingen elkander met mes en bijl te lijf Omstreeks middernacht zijn de 39- jarige kellner M.M.S. en de 35-jarige koopman Th. F.H., beiden wonende aan de Hekkelaan elkander, na een woor denwisseling, met een mes en een bijl te lijf gegaan. Dientengevolge kreeg H. een snijwond aan den rechterschou der en S. steekwonden aan den linker wang en in den linkerarm. Eerstge noemde werd in het ziekenhuis aan den Zuidwal verbonden, terwijl S. in het Militair Hospitaal behandeld moest worden. Daarna zijn beiden door de po? litie gearresteerd, en aan het hoofd bureau van politie ingesloten. In de wo ning van S. vond de politie een met bevlekte bijl, welke in beslag is wordt Geen persoonlijke ongelukken, weinig schade. In den nacht van Zaterdag op Zondag en in den afgeloopen ngicht hebben En gelsche vliegers in verschillende streken van ons land wederom bommen afge worpen, die echter bijna alle in het vrije veld of in open water terecht kwamen. Tengevolge van den lucht druk of bomsplinters werden enkele woningen beschadigd. In één plaats heeft men, voorzichtigheidshalve, eenige woningen ontruimd. Er werd geen an dere schade door brand- en brisantbom men dan aan ruiten toegebracht. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan., TOKIO, 9 November. (D.N.B.) In verband met de handelsbesprekingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië verwijt de Asahi Sjimboen” aan de autoriteiten van Ned.-Indië, dat zij een tactiek volgen van op de lange baan schuiven. Sinds een half jaar en pas dezer dagen nog hebben de autoriteiten van Ned.-Indië verzekerd de onderhan- delingen met Japan te willen voortzet ten. Deze verklaringen zijn in strijd met de feiten. Japan moet daarom drastische maatregelen nemen. De „To kio Nitsji-Nitsji” schrijft, dat Japan genoodzaakt zal zijn de wapens te laten spreken, wanneer Ned.-Indië aan zijn pro-Engelsche en pro-Amerikaansche houding blijft vasthouden en met Ja pan een koehandel probeert te drijven om de onderhandelingen te rekken. De Japansche regeering, zoo meent het blad, moet zoo noodig niet aarzelen tot den aanval over te gaan. Gistermiddag is op het Zie- ken de 17-jarige jongen T. H., afkomstig uit Haarlem, met zijn rijwiel geslipt en heeft een verwonding aan het hoofd ge kregen. Dé geneeskundige vervoerde Zaterdag naar het Kruiszieki Er gaat geen dag voorbij of men leest van ongevallen, veroorzaakt door de duisternis. Vooral in steden en dorpen met kanalen of grachten, wor den niet alleen voetgangers door de duisternis misleid maar ook wielrij ders en automobilisten bedreigt eenzelf de gevaar. Bovendien zijn aanrijdingen en ernstige valpartijen niet te voorkomen. Daarom is het toe te juichen, dat de „Rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaan vallen” thans voor de beveiliging van het verkeer op den open baren weg gedurende den tijd, dat de normale verlichting verboden is, een aantal voorschriften heeft vastgesteld, met de bedoeling zoo spoedig mogelijk leiding te geven aan de vaak onjuiste opvattingen, die er omtrent deze kwes tie bestaan en vooral ook om orde te scheppen in den bestaanden onbevredi genden toestand op dit gebied. De bedoeling is o.m. om vóór 1 De cember a.s. alle min of meer geïm proviseerde constructies van richt- lichten en geleidelichten, die hier en daar voor de veiligheid waren aan gebracht, buiten bedrijf te stellen en deze te vervangen door het standaardmodel, of de door de Rijksinspectie Luchtbescherming goedgekeurde richt- of geleidelich ten. De Philips’ Laboratoria hebben nu een practische lamp, te gebruiken als richt- of geleidelicht, geconstrueerd, die het goedkeuringsmerk I.L.B. No. 140 draagt. Deze lamp, die uiterlijk den vorm heeft van een normale gloeilamp, is geheel grijs bespoten, met uitzonde ring van een ring van 1 cm. hoogte, waardoor het licht kan uittreden. In elke lantaarn of armatuur kan de lamp worden aangebracht, eventueel ook met de huls naar beneden; de boven bedoelde ring moet echter in ieder geval een horizontalen stand hebben. De nieuwe lampen mogen niet alleen op de openbare straat, maar ook op particuliere terreinen mits met toe stemming van den burgemeester worden gebruikt. Zaterdagmorgen had opnieuw plechtige eed-aflegging door Duitsche marine-soldaten plaats. Bijna 1500 re- cruten legden in handen van een ad miraal den eed van trouw aan den Füh rer en vaderland af. Om half elf be trad de admiraal het terrein en inspec teerde de troepen, die op het groote binnenplein stonden opgesteld. Begeleid door de marinekapel zongen de recruten vervolgens het lied: „Ich habe mich er- geben”. Voor de microfoon hield de ba- taljons-commandant vervolgens een toespraak tot de recruten. Hij sprak over de wapenfeiten van de Duitsche weermachten, die zonder twijfel tot de beste ter wereld behoort. Bij alle over winningen was de geest, die de solda ten bezielde van beslissende beteekenis. Na erop te hebben gewezen, dat al de ze recruten vrijwillig tot de marine zijn toegetreden, wees de commandant op de groote beteekenis van den eed, die ieder den plicht oplegt in het uur van de beslissing niet te aarzelen. Vervolgens had de plechtige eedsaf legging plaats. De drager van de vlag betrad het plankier. Een achttal re cruten legde de linkerhand op het vaan del, toen allen de eedsformule uitspra ken. Hierna sprak de admiraal de recru ten toe. Hij herinnerde aan de harde jaren van het verleden voor het Duit sche volk, aan de wederopstanding en aan den gemeenschapszin, en wees ook op de naaste toekomst, waarin de strijd tegen Engeland moet worden voortge zet tot aan de eindoverwinning. De sol daat mag niets voor zich doen, doch alles voor de toekomst van het volk. Hij eindigde zijn toespraak met een driewerf Sieg Heil op den Führer. De kapel speelde vervolgens tot be sluit der plechtigheid Duitsche nationa le liederen. Na afloop had een défilé plaats. Hier ter stede is Zaterdag in den öuder- dom van 67 jaar overleden dr. G. C. Bot ten. Gedurende 34 jaar is de thans ont slapene verbonden geweest als zenuw arts aan het gemeentelijke ziekenhuis aan den Zuidwal. Op 20 December 1872 werd dr. Bolten hier ter stede geboren. Na in den Haag de lagere school en de H.B.S. bezocht te hebben, studeerde dr. Bolten in Utrecht voor arts, waar hij ook zijn diploma be haalde. Aan de universiteit te Gent promo veerde hij in het jaar 1898 tot doctor. Dr. Bolten begon zijn loopbaan in zijn geboortestad en wel als inwonend ge neesheer in het krankzinnigengesticht aan het Slijkeinde, in 1899. Op 1 Mëi 1901 veranderde de overlede ne van werkkring en ging hij naar de inrichting Oud-Rozenburg. Hier was dr. Bolten tot 1 Februari 1910 werkzaafn, waarna hij aangesteld werd als neuroloog in het gemeentelijke ziekenhuis aan den Zuidwal. De overledene heeft in de 34 jaar, dat hij verbonden was aan het ziekenhuis aan den Zuidwal, een zeer drukken werk kring gehad. Behalve dat dr. Bolten ook nog een uitgebreide eigen practijk had, hield hij dikwijls lezingen in het insti tuut op den artsencursus. Tal van werken, vooral op het gebied der neurologie» zijn van zijn hand ver schenen, zoowel in tijdschriften als in brochure of boekvorm. Op 1 Februari 1939, dus nog maar kort geleden verliet dr. Bolten het zieken huis aan den Zuidwal, waarbij hem een treffende hulde werd gebracht door den directeur van het ziekenhuis, dr. P. H. van Rooijen, collega’s, patiënten en oud- patienten. De teraardebestelling vindt morgen middag plaats om 2 uur op Oud Eik en Duinen. Een inval Een en ander was aanleiding voor de rechercheurs in het huis een inval te doen. Bij een grondige inspectie wer den niet, de kleedingstukken gevonden, doch wel trof men in een niet branden de kachel, 30 ampullen morphine en een injectiespuit aan. Het gezelschap, waartoe ook de 19- jarige dienstbode F.W., een vriendin van T. behoorde, weigerde een verkla ring over de herkomst van het kostba re goedje te geven, waarop men tot ar restatie van allen overging. Na lang zoeken kwam men er achter, dat de morphine uit Eindhoven afkom stig moest zijn. De aanwijzingen, waarover men beschikte, hadden tot ge volg, dat door de Eindhovensche politie werd aangehouden de verpleger S., de man, die aan van T. de morphine had verkocht. Daar ter plaatse had S. de ampullen en injectiespuit gestolen. Ook de kleeding terecht Deze succesvolle vondst leidde de politie echter niet af van haar onder zoek naar de gestolen costumes en jas sen. Het kwam vast te staan, dat van T. en B. het transportrijwiel hadden ont vreemd op den bewusten Vrijdag, de doozen hadden meegenomen en het rij wiel tijdens de duisternis in het water De Japansche minister van handel, Kobajasji, die tevens leider van de Japansche handelsdelegatie te Bata via is, heeft in een interview ver klaard, dat een volledige samenwer king tusschen Japan en Nederlandsch- Indië niet alleen gewenscht, maar onvermijdelijk is, daar de officieele instanties in dit rijke Nederlandsche gebied beseffen, dat zij Japan de hand moeten reiken om haar regee ring te kunnen handhaven. Door den oorlog is Europa als afzetgebied voor Indische producten gesloten, en daar om moeten staal, nikkel en land bouwproducten aan Japan verkocht worden. De Nederlanders zijn zich bewust van het belang van nauwere betrekkingen met Japan. OOK EEN MOTIEF Gisteravond omstreeks 9 uur, troffen agenten onder het viaduct aan den Rijs wijkscheweg ’n 16-jarigen jongen uit Rot terdam aan. Hij vertelde, des morgens van huis te zijn weggeloopen, na on- eenigheid met zijn ouders te hebben ge had, die hem gelast hadden zich te was- schen, hetgeen de knaap weigerde, daar hij zulks den dag tevoren had gedaan. Hij is op transport naar de Maasstad gesteld en heeft waarschijnlijk noodge dwongen de z.i. onnoodige reinigings beurt al ondergaan. K. VAN EESTEREN OVERLEDEN Zaterdag is te Rotterdam in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer K. van Eesteren, een lid van de bekende aannemersfamilie, die aanvankelijk zijn werkkracht ontplooide bij de firma Boele en van Eesteren hier ter stede. Sedert de oprichting was de thans ontslapene als uitvoerder werkzaam bij de N.V. Aan- nemingsmaatschappij J. P. van Eesteren. De begrafenis zal morgen plaats heb ben op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. STIER WERD WILD Gisteravond omstreeks half 7 werd een stier, die deel uitmaakte van een kudde runderen, en op weg was naar het Openbaar Slachthuis op de Goudri- aankade bij de Laakbrug, plotseling wild; Het dier vernielde een op de wal kant staande ammoniakflesch, welke een inhoud had van 30 liter. Daarna sprong de stier te water en moest door personeel van de politie brandweer op het droge worden gebracht, waarna hij zijn laatste gang naar het Slachthuis kon vervolgen. „SNEEUWWITJE” IN DE GROOTE ZAAL VAN DEN DIERENTUIN. A.s. Woensdagmiddag zal in de groote zaal van den Dierentuin een groot kinder feest worden gegeven met vertooning van de wondermooie sprookjesfilm „Sneeuw witje en de 7 dwergen”. Vooraf gaat een groot bijprogramma met tal van attracties. een radiotoespraak van een vooraan staand lid der Nederlandsch-Indische regeering, Ritman, waarin deze ver klaarde, dat Indië zich bij het Japan- sche streven naar het tot stand bren gen van een gemeenschappel ijken wel stand in Oost-Azië als buitenstaander beschouwt. Wanneer de Nederlandsch- Indische autoriteiten, aldus vervolgt het» blad, zich tegen den nieuwen toe stand in Oost-Azië keeren èn een hou ding aannemen, die berust op de oude orde van een veroveraar, moeten zij een dienovereenkomstige en plotselinge reactie verwachten. (De heer Ritman, hoofdredacteur van het „Bat. Nwsbld.”. is geen vooraanstaand lid, zelfs geen lid van de Ned.-Ind. regeering. Hij werd onlangs in een bericht uit Tokio den woordvoerder genoemd van het departement van Buitenlandsche Zaken, waarbij wij reeds de opmerking maak ten, dat een departement van Buiten landsche Zaken in Indië niet bestaat, tenzij het een schepping van de laatste maanden zou zijn. Red.) In deze gemeente wonende belang hebbenden worden er aan herinnerd, dat verzoeken om vergoeding voor leve- ringen en verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht in Neder land (z.g. R-verrichtingen)welke inde maand October 1940 zijn geschied, vóór 16 November a.s. moeten worden inge diend bij de afdeeling Militaire Zaken, Copernicusstraat 159-161. Met nadruk wordt er op gewezen, dat verzoeken, welke na dezen datum worden inge diend, volgens de bepalingen van de desbetreffende verordening, niet in be handeling kunnen worden genomen. Voor een vlotte afwikkeling van de aanvragen verdient het aanbeveling, dat de rekeningen, welke worden inge diend, vergezeld zijn van het door den vorderenden militair afgegeven ont vangstbewijs c.q. voor ontvangst zijn afgeteekend door dengene, die de goe deren heeft aangenomen. Mocht geen ontvangstbewijs zijn af gegeven of de rekening nog niet zijn afgeteekend, dan diene men toch de rekening vóór 16 No vember a.s. in, daar anders de vergoe- dingsaanvrage onherroepelijk terzijde moet worden gelegd. Hierbij wordt tevens onder de aan dacht gebracht, dat geen rekeningen rechtstreeks aan het Bureau van den Hoofdintendant moeten worden toege zonden, aangezien hierdoor noodelooze vertraging in de afdoening ontstaat, correspondentie met deze autoriteit dient achterwege te blijven. De vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.iS.B. vond plaats op Zaterdag 9 November 1940, des morgens om half elf in het Willem de Zwijgerhuis alhier. De leider van de N.S.B. heette de aanwezigen welkoxn en gaf het woord aan den leider van het Verdinaso in Nederland, den heer Ernst Voorhoeve, Deze sprak als volgt: Mijnheer Mussert, mijne heeren, Mag ik u vragen, alvorens over te gaan tot de vereeniging van het Verai- naso in Nederland met de N.S.B., een oogenblik staande en. in de diepste stilte te gedenken den leader en stichter van het Verdinaso, Joris van Severen, die, na op den tienden Mei van dit jaar op last van de hun vlucht reeds voorberei dende democratische machthebbers te zijn gearresteerd, na tien, dagen lang door de Belgische politie te zijn mishandeld, na zonder eenigen vorm van proces aan ae Fransche politie te zijn uitgeleverd, den twintigsten Mei te Abbeville op last van het opgehitste grauw door Fransche sol daten werd vermoord, die met grooten moed en edele trouw zijn leven gaf vuur onze gemeenschappelijke zaak, de heer schappij van het nationaal-socialisme m de Nederlanden. Hierop volgde een minuut stilte. Daarna ging de heer Voorhoeve aldus voort: Mijnheer Mussert, 19 September 1940 heb ik u voor het eerst mogen ont moeten. Daarna nog vele keeren; 19 Oc tober heeft het kader van het Verdinaso in Nederland kennis met u mogen maken. U hebt ons volledige vertrouwen gewon nen. De tragische gebeurtenissen van 10 tot 14 Mei hebben een geforceerde ont wikkeling van hest nationaal-socialisme in Nederland noodzakelijk gemaakt en daarmee de eenheid van alle Nederland sche nationaal-socialisten. Daarom vraag ik u erin toe te stemmen, dat het Ver dinaso in Nederland met de N.S.B. ver- eenigd wordt. Daarom deel ik u meae, dat mijn mannen en ik bereid zijn in tucht en trouw, in de meest volkomen loyaliteit te werken onder uwe leiding voor de heerschappij van de nationaal- socialistische beginselen in Nederland, waarvoor wij als trouwe soldaten sinds 9 jaren hebben gewerkt. De leider der NB.B., ir. A. A. Musserr, aanvaardde vervolgens deze verklaring, heette de kameraden van het Verdinaso in Nederland welkom in de N.S.B. zegde hun zijn trouw toe. Mussert Voorhoeve reikten elkaar de hand de leider van de N.S.B. verklaarde daar mede de vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. tot een feit. Hierna sprak de heer Voorhoeve nog het volgende: Leider, Ik beloof u uit al mijn krachten, in tucht en trouw, onder uwe leiding, op de plaats, die u mij hebt gewezen, voor mijn volk te werken, opdat het groot, welvarend en gelukkig zij. Spreker sluit met het zesde couplet van het Wilhel mus, waarna ir. A. A. Mussert het offi cieele gedeelte der bijeenkomst sluit. van den Zuidwal hadden gereden, waar het enkele dagen geleden is opgevischt. De kleedingstukken, welke in totaal een waarde van 600.- hadden, waren voor 100.- verkocht aan den 31-jari- gen brandstoffenhandelaar B.A., die sinds kort het bedrijf van opkooper uitoefent. Een broer van van T., de chauffeur G. van T. heeft handlangers- diensten verricht en is, evenals A., ge arresteerd. De gestolen kleeding kon door de politie in een pakhuis aan de Paulus Potterstraat in beslag worden genomen. TOKIO, 9 November. (A.N.P.) De „Nitsji-Nitsji Sjimboen” verklaart in een hoofdartikel, dat het Japan’s uit eindelijk doel is, de „onderdrukte vol ken in Oost-Azië te bevrijden van het juk van het blanke ras”. Het blad waarschuwt Nederlandsch-Indië tegen het aannemen van een „arrogante houding” tegenover Japan. Het citeert

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9