mist storm prooi en van Een HAAGSCHE COURANT Voor den puzzelaar UIT DE OMSTREKEN Dinsdag 12 November 1940. STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN UITREIKING BLOEM- KAARTEN VIERDE BLAD ONDERWIJS EX KERK TOONEEL EN VRIENDSCHAP Een muziekprijs vraag BEELDENDE KUNST IN ROTTERDAM HET GEDENKTEEKEN VOOR DE GEVALLEN GRENADIERS £N JAGERS Een drama aan de Bretxjnache kust. Deze tanktxx>t geraakte in een zwam mist, verloor alle oriënteering en verging jammerlijk op de rotsen (Holland) ST. NICOLAASFEESTJES OP DE HAAGSfHE SCHOLEN H. WILLIBRORD, DE GROOTE APOSTEL VAN NEDERLAND Morgen de letters U, V, W, X, Y en Z Causerie Leonhard Huizinga No. 17723 12 uur een of ITALIAANSCHE OPERA RIJSWIJK wederopbouw, NEDERLANDSCHE JEUGD GEMEENSCHAP Morgen vindt de uitreiking plaats van bloemkaarten aan houders van dis- tributiestamkaarten aan personen, wier naam begint met de letter U, V, W, X, Yof Z. Burgerlijke Stand van Wateringen, BEVALLEN: C. J. M. de Bakker geb. van der Valk, z. J. C. Elgersma geb. Stokdijk. d. OVERLEDEN: M. van Leeuwen, wed. van A. J. Vis, Achter de schermen wordt alweer druk gewerkt. Als het zoo tegen St. Nicolaas loopt, dan stuurt de Vereeniging tot het houden van St. Nicolaasfeestjes op Haagsche' scholen weer haar jaarlijksche circulaires aan vele stadgenooten rond. Zoo ook ditmaal. Ieder jaar wacht een respectabel aantal Haag sche schoolkinderen met ongeduld op de heerlijke feestbijeenkomst in ’t Geb. v. K. en W. Tot nu toe heeft het bestuur van bovengenoemde vereeniging steeds, dank zij de gulle gaven van stadgenooten, die zich hun jeugd nog wel herinnerden, de kinderen nog nooit behoeven teleur te stel len. Men hoopt ook dit jaar weer tot een feest te kunnen komen. 25.000 Kinderen van allerlei lagere scholen in den Haag moeten weer een vroolijken ochtend of middag op school of in het Gebouw voor K. en W. hebben. Dit jaar staat op het programma het be kende kindersprookje „Asschepoester”, in de bewerking van Jan Ubbink. Onder leiding van dr. W. de Vletter, zijn talrijke onderwijzers en onderwijzeressen al hard hun rollen aan het instudeeren. De heer G. van Krevelen draagt zorg voor de muzikale arrangementen, terwijl het bal let in handen is van den heer P. Verbeek. Van „Asschepoester” zullen in totaal 8 voorstellingen gegeven worden, te begin nen op 27 November a.s., de laatste is vastgesteld op 11 December. Er zullen dit jaar weer een dikke 9500 kinderen naar de voorstellingen gaan. Echter om alles te kunnen doen slagen, is veel geld noodig. Het gironummer van den penningmeester is No. 19965. Met den verkdop van de be kende seconde-lootjes is men al eenigen tijd geleden begonnen, doch natuurlijk zijn er nog te krijgen. Geref. Kerk Daar de zomertijd is gehandhaafd, be sloot de Kerkeraad der Geref. kerk, met ingang van Zondag 17 Nov a.s. de aan- vangsuren der kerkdiensten voortaan te stellen op 10 uur v.m. en 3 uur n.m. De gemeentevergadering zal worden gehouden op Dinsdag 26 November a.s., in de lokalen naast het kerkgebouw. De dankstond voor maatschappelijke zegeningen zal gehouden worden op Zon dag 24 November a.s. Oprichting ervan verzekerd Zooals men weet, heeft luitenant- kolonel b.d. H. D. Scherpenhuyzen het initiatief genomen voor de oprichting van een gedenkteeken voor de gevallen Grenadiers en Jagers. Dit initiatief blijkt in goede aarde te zijn gevallen. Dagelijks komen een 40-tal overschrij vingen op het gironummer van luit.- kol. Scherpenhuyzen 168575 binnen. In totaal heeft de initiatiefnemer een kleine 900 ontvangen. Hoewel thans reeds vaststaat, dat het gedenkteeken er zal komen, wordt echter verwacht, dat het bedrag nog aanzienlijk hooger zal worden, zoodat een monument op gericht kan worden, dat den beiden regimenten waardig zal zijn. Burgerlijke Stand van Delft. BEVALLEN: P. Poot geb. van Schie. d. A. Limburg geb. v. d. Plank, z. C. J. Steijger geb. Schalker, z. G. Pla- zier geb. Patijn, z. OVERLEDEN: D. v. d. Toorn, wedn. v. P. Taal, 62 j. Burgerlijke Stand van Leidschendam. ONDERTROUWD: J. Verhage en E. van Meijgaarden. J. Snijders en M. Koerts. L. Sterk en B. Oostwouder. GETROUWD: G. Bakker en J. Laamens. BEVALLEN: G. Salomons geb. Vrielink, dochter. DUITSCHE BOEKENTENTOONSTEL LING TE KOPENHAGEN Vandaag is te Kopenhagen een Duitsche boekententoonstelling geopend door den gevolmachtigde van het Duitsche Rijk, dr. von Renthe-Fink Van Deensche zijde wa ren onder meer aanwezig de ministers van buitenlandsche zaken en onderwijs en de burgemeester van Kopenhagen. In verband met het perio- diek aftreden van twee bestuursleden van Maatschappelijk Hulpbetoon hebben B en W. van Leidschendam ter voorziening in deze vacatures den raad de volgende voordracht aangeboden: 1. J. ten Hoopen, (aftr.), 2, A. van Mullem en 1. J. F. Bleijs (aftr.), 2. C. J. van Heiningen. JAN KOETSIER Onze landgenoot Jan Koetsier te Ber lijn wordt zoo langzamerhand een bege leider, die met den beroemden Prof. Raucheisen kan wedijveren. Zijn succes als begeleider op den avond „Lieder der Völker” te Berlijn, is zeer groot ge weest. Hij treedt herhaaldelijk op met het Louis Favre Quartett en als begeleider van Ilse Meudtner. „HET HUIS DER GEBROKEN HARTEN” Aan de voorstelling van „Het huis der gebroken harten” van Bernard Shaw, welke de tooneelgroep „Studio” onder artistieke leiding van Albert van Dalsum en Paul Storm hedenavond in den Stads schouwburg geeft, zullen medewer ken de dames en heeren: Loudi Nijhoff, Marie van Westerhoven, Nell Knoop, Tatia Wijma, Albert van Dalsum, Constant van Kerckhoven, Paul Storm. Jo Sternheim, en Ferd. Sterneberg. De voor stelling is geregisseerd door Albert vam Dalsum. N.S.B.-PROPAGANDAWINKEL AAN HET SPUI De Persdienst van de N.S.B. meldt: Door de liquidatie van den Kring den Haag van de groep Kruyt der N. S. N. A. P. is de propagandawinkel aan het Spui no. 99 in den Haag over gegaan in handen van de N.S.B. Gisterochtend is dit nieuwe propa- Sandapunt van de N.S.B. geopend en is de N.S.B.-vlag aan den gevel geheschen LIEDER-RECITAL MARIA LAST De bekende Nederlandsche zangeres Maria Last zal een enkelen lieder-mati- née geven in Diligentia op Zaterdagmid dag 30 November om 14.30 uur. Theo van der Pas zal zijn medewerking verleenen. Begint op 7 en 8 December a.s. De president der N.V. Italiaansche Opera, comm. Th. M. van Dorth, meldt ons uit Rome, dat de Italiaansche Opera voorstellingen in ons land, zullen aanvan gen op Zaterdag 7 December a.s. in het Theater Carré te Amsterdam en op Zon dag 8 December a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier. Voorloopig zullen worden opgevoerd de opera’s La Boheme en Butterfly van Puccini en Rigoletto van Verdi. D« op voeringen zullen plaats hebben onder mu zikale leiding van Maestro Edmondo De Vecchi en onder regie van Augusto Cardi. Meerdere vooraanstaande artisten, wier namen binnenkort bekend kunnen wor den gemaakt, zullen hun medewerking verleenen. Leonhard Huizinga, schrijver en journa list, hield Zaterdagmiddag in het Schoe- versinstituut een vlotte en leerzame cause rie over „Tooneel en Vriendschap”. Het was een uiting van samenwerking van de Nederlandsche Tooneel Unie eenerzijds en den.Bond vaïi Internationale Vriendschap anderzijds, welker leden zijn aandachtig en zeer dankbaar gehoor vormden. Men kan beter een boek schrijven dan een rede houden, begon spreker zijn inlei ding. Het is rustiger, zoowel voor schrij ver als publiek. De schrijver ziet geen gapende menschen en het publiek kan, als het een boek koopt dat gebeurt trou wens nooit want het leent ’t ophou den als het hem verveelt. Desniettegen staande sta ik voor u en spreek allereerst over tooneel. De plaats, die het tooneel bij verschil lende volken in den loop der eeuwen in nam, is zeer, verschillend. Bij ons is het een vermaak u denkt maar aan de ver makelijkheidsbelasting maar bij de oude Grieken was het een religieus gebruik bij het altaar op de heuvels van Attica, waaraan het publiek deelnemer was. Toen een der leden van het koor naar voren trad, had men het moment, waarop het begrip toeschouwer geboren werd. Pas 5 eeuwen later in 55 v. Chr. opende Pom- peius in Rome een schouwburg naar onze begrippen, maar maakte daar voor zijn fatsoen boven het schellinkje een soort altaar met een afbeelding van Venus Victrix. Het was een herinnering aan het ontstaan van het tooneel, dat men dus nog degelijk voelde. In de Middeleeuwen zien wij weer een teruggang naar de religieuze functie van het tooneel. In de Passie spelen van heden vinden wij daarvan de zuivere overblijfselen. Tegenwoordig gaat de aleem^pne voorkeur meer uit naar de tragedies en comedies, die reeds in het oude Griekenland een groote populariteit genoten. Dat het tooneel in dat land een werkelijke „sociale behoefte” was, blijkt genoegzaam uit het feit, dat Perikles in zijn democratische politiek een overwin ning behaalde door het uitdeelen van vrij- kaartjes! Spreker gaf daarna een overzicht van den tegenwoordigen toestand van 't tooneel in de Westersche landen, waarbij hij tot zijn spijt moest erkennen, dat in Neder land tal van factoren <fe intensieve waar- deering voor spelers en stukken remmend beïnvloedden. Allereerst omdat Nederland geen speelbare klassieken bezit. Klassiek wil volgens mij zeggen, levend voor alle tijden. Vondel heeft ontzaglijk knappe ver zen gemaakt, maar men kan niet zeggen, dat zijn stukken leven onder het normale publiek. We staan hier dus voor een va cuum, dat onze aandacht voor een groot deel naar het buitenlandsch tooneel deed richten. De tweede rem is de aangeboren puri- teinsche gezindheid, die voor ons volk den weg tot het tooneel als een te wereldsche zaak bemoeilijkt en ten derde is er het individualisme, dat leidde tot een verbrok keling der aanwezige krachten. Met destemeer achting zie ik dan ook de hardnekkige pogingen om juist in dezen tijd het tooneel weer levend te maken Te vens zie ik daarin een groote kans voor Nederlandsche schrijvers en spelers. Vriendschap dóór Tooneel is tenslotte de band, die ontstaat door het gemeen schappelijk ervaren van het tooneel, dat is He verbeelding van het leven. De voorzitters van de B I.V. en de N. T.U. dankten den heer Huizinga voor zijn onderhoudende voordracht, die zeker het hare had bijgedragen tot het bevorderen van de belangstelling voor het tooneel, naast de vriendschap de sleutel ter ontslui ting van den schat dér Nederlandsche cul tuur. DELFT Is het Unie-vlaggetje in strijd met het uniformverbod? Het plaatselijk secretariaat van de Ne derlandsche Unie te Delft 'deelt mede, dat Zaterdagmiddag door de politie tegen twee personen proces-verbaal is opge maakt wegens het voeren van een fiets- vlag van de Nederlandsche Unie. Hun werd medegedeeld, dat het hier een proefverbaal geldt, teneinde op kor ten termijn uitspraak te verkrijgen of het voeren van genoemde vlag in strijd is met het uniformverbod. Daar het bij twee proefverbalen gela ten zal worden, kan voorloopig ieder ge rust zijn vlag on de fiets laten, aldus het secretariaat. Donderdagavond a.s., om 8 uur, zal Paul Huf, in de kleine foyer van Stads Doelen te Delft op uitnoodi- ging van hat D.S.D.G. „Vrije Studie” een voordracht houden over „Ons volk, een karakteristiek in verzen”. De heer J. C. Janse, agent van po litie te Delft, herdenkt Zaterdag a.s. den dag, waarop hij 25 jaren geleden be noemd werd bij het Delftsche politie corps. JOHAN HEESTERS Onze landgenoot Johan Heesters treedt avond aan avond in de „Lustige Witwe” in den Admiral Palast te Berlijn op, dat ondanks het vroege uur van begin steeds uitverkocht blijkt te zijn. Het stuk wordt door Heesters gedragen. De bijval is stormachtig. Voor de Oud-Geref. G e- meente (Centrum) spreekt morgenmiddag 3 uur en Donderdag 14 November 7 uur ds. E. van Dijk in het gebouw Gaslaan 46. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Doet. ex. wis- en natuurkunde (hoofd vak chemie) de heer M. C. van Duin; cand.ex. wis- en natuurkunde F de heer W. J. C. Viveen; cand.ex. wis- en natuur kunde A de heer A. Pels. Wiskunde M. O Akte KI. Geslaagd te ’s-Gravenhage de heer Ph. van Soldt, alhier. Aardrijkskunde M.O. Geslaagd te 's-Gravenhage de heer Th, L. van Haastrecht te Utrecht. Wiskunde L. O. Geslaagd te ’s-Gravenhage de heer J. Burgerlijke Stand van Loosduinen ONDERTROUWD: J. Bey en W. C. Arends. BEVALLEN: E. C. van Diest, geb. Balk, z. L. C. de Zoete, geb. de Wilde, z. Z. Hak, geb.techerff, z. A. W. G. M. van der Voort, geb. Ruygrok, z. kunstzin en bijzonderen kijk op menschen en dingen Van zijn hand verscheen thans „Ver rassende ontmoetingen”, een bundel schetsen van belevenissen sinds den oor log Ontmoetingen heeft iedereen, verras sende ook. maar op een wijze daarvan te vertellen als in dezen bundel, dat kan niet iedereen Zij getuigen van een fijn ge voel en psychologie. Neem het verhaal „Ontmoeting meteen Engelschman”. of liever nog: „Ontmoe ting met den ouderdom”; hoe scherp ge- teekend zijn de hoofdpersonen, wat een bijzondere types. Hoe bijzonder is het verhaal „Ontmoeting met de muze". Dit zijn juweeltjes van vertelkunst. Verhalerf, zoo uit het leven gegrepen, doch verfijnd en geciseleerd als een kunstwerk weer aan het leven teruggeschonken. TOEGE7ONDEN BOEKEN „Het spel der vergissingen”, door William Shakespeare, vert. Weremeus Buning. Uitgave I. M Querido, Amsterdam. Shakespeare’s „The Comedy of Er- roro” is in een voortreffelijke vertaling door den bekenden dichter J. W. F We remeus Buning, bij Querido verschenen. Het boekje ziet er typografisch goed ver zorgd uit. met een aantrekkelijk bandje. Lezende in deze dwaze historie van ver gissingen en verwarringen, veroorzaakt door het dubbele stel tweelingbroeders Antipholus en Dromio krijgt men het verlangen om dit spel op de planken te zien of op de film, waar het, gezien zijn technische moeilijkheid van tweemaal twee op elkaar gelijkende acteurs, wel licht nog meer tot zijn recht zou komen. Voor tooneelliefhebbers een alleraardig ste uitgave. „Verrassende ontmoetingen", door A. Viruly. Andries Blitz, Amsterdam. Wie verre reizen doet kan veel verha len. Dit oudhollandsche gezegde is wel zeer van toepassing op den Indië-vlieger Viruly, die in tal van zijn werken niet alleen getuigd heeft van zijn geestdrift voqr het luchtverkeer, doch ook van zijn Hieronder volgt nog eens een aard rijkskundige puzzle. Bij juiste invulling van de gevraagde plaatsnamen, wordt door de tweede letter van eiken naam, van boven naar beneden gelezen, een bekend gezegde gevormd. Ter verge makkelijking is van iederen plaatsnaam de eerste letters reeds genoemd. plaats in Zuid-Holland plaats in Friesland plaats in Gelderland plaats in Noordbrabant plaats in Groningen plaats in Noordbrabant plaats in Overijsel plaats in Noordbrabant plaats in Noord-Holland plaats in Noordbrabant plaats in Drenthe plaats in Noordbrabant plaats in Overijsel plaats in Noordbrabant plaats in Noordbrabant J plaats in Noordbrabant plaats in Groningen Zaterdagavond werd aan het Bezuiden- hout 85a een bijeenkomst gehouden van de Nederlandsche Jeugd Gemeenschap. Op dezen avond werd een solisten-pro- gramma uitgevoerd, afgewisseld door muziek van een kleinen band, de „String Hoppers”. Aan het solisten-programma werkten mede Carlo Reinhard (zang), Gerard Klein (viool) Elisabeth Goossen (piano) en Bob van de Nat (piano). Ten gehoore werden o.a. gebracht „L’Ariatelli”, La Luna Nova”, „O Sole Mio” en „Auf der Heide blüh’n die letzten Rosen”. De „String Hoppers” speelden enkele populaire liedjes. Als intermezzo gaf de heer C. J. Entrop, voorzitter van het hoofdbestuur van de N.J.G., een schildering van een tocht naar en door de Ardennen, waarvan voor ons Nederlanders, bewoners van een laag land, toch altijd een grootsche bekoring uitgaat, vooral ook door de zil veren linten, welke de snelvlietende ri vieren zijn. Iemand die belangstelling heeft voor geologie kan in het Ardennen-gebied goede ontdekkingen doen. Spr. eindigde met de opmerking, dat naast België ook ons eigen land zijn schoonheden heeft voor den trekker. Geen audiëntie Commissaris der provincie Zuid-Holland De minister van Staat, Commissaris provincie Zuid-Holland, is verhinderd donderdag 14 November a.s. audiëntie verleenen. Deze wordt inplaats daar van op Vrijdag 15 November gesteld. De aandacht van belanghebbenden ^ordt er op gevestigd, dat het spreekuur Van den Commissaris in den vervolge des Vrijdags wordt gehouden van des v.m. w-30 tot 12 uur. Vereeniging van Vrijz. Hervormden De najaarsvergadering van de prov. af- deeling Zuid-Holland van de Vereeniging van Vrijz. Hervormden zal, naar wij ver nemen, morgen te Delft in het ge bouw van de afdeeling dezer vereeniging aldaar worden gehouden. In deze verga dering, die om 11 uur zal aanvangen, zullen huishoudelijke zaken worden be handeld. Vooraf zal ds. J. F. Kruyt, voor ganger van de Haagsche afdeeling, een wijdingswoord spreken. Dr. W. J. M. Engelberts overleden In den ouderdom van 72 jaar is te Hil versum overleden dr. W, J. M. Engel- bertr. em. predikant van de Ned. Herv. gemeente van Amsterdam. Dr. Engelberts, die in verscheidene pe riodieken monographieën schreef, pro moveerde tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld „Willem Teel- linck”. Hij was vele jaren de nestor van het Amsterdamsche Herv. predikanten corps; 14 jaar heeft hij zijn arbeidsveld gehad op de Éilanden en arbeidde ver volgens van 1919 tot zijn emeritaat, dat hem 1 October 1939 werd verleend, in het Overtoom- en Vondelparkkwartier. Dr Engelberts had. toen hij met eme ritaat ging, 45 dienstjaren, waarvan hij er 34 in de hoofdstad des lands heeft doorgebracht.. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Don derdag worden bijgezet in den familie grafkelder op de begraafplaats te Hedel om 1 uur. STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN Zaterdag 16- November a.s. des middags 3 uur zal in de bovenzaal van Bagatelle (Passage 61) voor leden en belangstellen den dr. J. van Ham, uit Leiden, op de hem eigen, geestige en goed Dietsche wijze een voordracht houden over en voordragen uit „De Vos Reynaerde”. In verband met het groote drukverlies in de gasleiding in een gedeel te der voormalige gemeente Veur stellen B. en W. van Leidschendam den raad voor een tweede voedingsleiding te leggen langs de Zandsloot. De kosten worden geraamd op ƒ2300. B. en W. hebben den Raad van Leidschendam ter goedkeuring aangebo den de begrooting van inkomsten en uit gaven xfr>or het dienstjaar 1941 van de ge meentelijke instelling voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. De geraamde uitgaven beloopen een bedrag van ƒ42.006.59 (ra ming subsidie ƒ42.000). DeRaad dezer gemeente isin vergadering bijeengeroepen op Donderdag 14 Nov. a.s., des avonds half acht. LOOSDUINEN De s c h o o 1 v e r e e n i g i n g voor Lager en Mulo op Geref. grondslag te Loosduinen houdt morgenavond een ver gadering in de vergaderzaal van de Wil- helminakerk. LEIDSCHENDAM Het Vaarslootenplan Voor de totstandkoming van de uitvoe ring van de werken tot verbetering van den Veurschestraatweg, en gedeelte Boschlaan en tot het maken van een nieuw verbindingskanaal (het z.g. vaarslooten plan) is het noodzakelijk dat de gemeente Leidschendam de beschikking krijgt over eenige perceelen. Voor zoover die percee- len in de wegverbreeding vallen, zullen ze om niet in eigendom aan de Provincie moeten worden overgedragen, een der voorwaarden, waaronder Ged. Staten een bijdrage van 40.000 in de uitvoering der werkzaamheden verleenen. B. en W. zijn met de eigenaren in onderhandeling ge treden en stellen den raad voor te beslui ten tot aankoop van eenige perceelen ter verbreeding van den Veurschestraatweg en tot uitvoering van het z.g. vaarslooten plan en tot overdracht om niet in eigen dom aan de Provincie van die perceelen voorzoover zij in de wegverbreeding val len. H. Koster te Groningen Examens spreekonderwijs. Bij het op 7 en 8 November door de Vereeniging voor logopaedie en phonia- trie te ’s-Hertogenbosch afgenomen exa men voor het getuigschrift voor spreek onderwijs slaagden de dames M Th Ver hagen. H M. Wigman (zuster Mathilde), A H. M Mulder (zuster Martha), A. J. Mahieu (zuster Allegonde), J. V van Gooien (zuster Louise), M. P. van Encke- vort, M. G E. Kursten en de heeren C. Brouwers, J W. H. Bossink, A. J. Cle mens, H. C. de Bot, G. J. Mensch, P. A. A. van Bavel, H. A. Hendriksen, P. W. A. Hummels, J. W. van der Groen, W M. Antonissen. J. Penders, P. G. Schmitz en J. A, J. Frissen. Afgewezen werden drie candidates De examens in ’s-Hertogenbosch zijn hier mede afgeloopen. Apothekersassistent- examen. Geslaagd de heer A. Dekker, Amster- dam, en mej. G. Westerbaan, den Helder, beeldhouwers in dezen en in den komen, den tijd zien Tot het bereiken van een dergelijke situatie stellen Burgemeester en Wethou ders ernstige pogingen in het werk. Terwijl onder de huidige omstandighe den de opdrachten nog vrijwel tot Rotter, damsche kunstenaars beperkt kunnen blij, ven, zal bij een ontwikkeling, als mag worden gehoopt, allicht ook in ruimer kring gekozen moeten worden. Ook met het oog op dit aspect van den wederop bouw meenen burgemeester en wethou ders belangstelling van rijkswege voor de hier liggende mogelijkheden te mo. gen verwachten. De heer mr. F. J. Brevet, heeft op deze conferentie nog meegedeeld, dat er naast de literatuurprijsvraag ook een muziek, prijsvraag zal komen, waaraan alleen Ne. derlanders kunnen deelnemen. De per soon wiens compositie, die een tijd moet beslaan van minstens een kwartier en ten hoogste een half uur, met den eersten prijs wordt bekroond, ontvangt ƒ600 en de kosten van het drukken van zijn com positie. De tweede prijs wordt bekroond met ƒ400. De prijsvraag sluit einde Maart en is uitgeschreven door de muziekgroep van de stichting 1939. Vereen, van Vrijzinnige Hervormden Gisteravond sprak ds. A. G. van Wijk van ’s-Gravenzande, voor de Vereeni ging van Vrijzinnige Hervormden in de bovenzaal van Hotel Leeuwendaal te Rijs wijk, over het onderwerp „Het geloof van de Vrijz Hervormden”. Bij afwezig heid van den voorzitter, den heer Kla ren, die verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen, heette de heer J. Meijer Drees de aanwezigen welkom. Spr. zeide. dat deze avond bedoeld was als een in wendige zending tot opbouw van het be ginsel en sprak zijn blijdschap uit over het feit, dat de vereeniging bij de gehou den stemming voor het Kiescollege voor de Ned. Herv. Gemeente zulk een groote meerderheid heeft verworven. Hierna was het woord aan ds. van Wijk. Waarschijnlijk tengevolge van de duisternis, had gistermorgen op den Haagweg ter hoogte van de Linde laan te Rijswijk een aanrijding plaats tusschen een auto en een met paard be spannen wagen, bestuurd door W. v. L., alhier. Het paard werd ernstig gewond en moest worden afgemaakt. Zondagavond zijn door de politie te Rijswijk wederom twee perso nen aangehouden, die zich na 's avonds op straat ophielden. Verzoeken om vergoeding voor leveringen of verrichtingen, welke tot en met 31 October 1940 zijn verricht ten behoeve van den Reichsarbeitsdienst. voor zoover deze niet bij de organisatie van den Opbouwdienst is betrokken, moeten vóór 1 December 1940 zijn inge diend ten raadhuize. Op latere ingedien de verzoeken wordt geen acht geslagen. WASSENAAR B ij mevr. v. d. L. aan den Meyendelscheweg te Wassenaar werd een poging gedaan tot inbraak. Men was bezig met het wegsnijden van het lood van een glas in loodruitje, toen de bewoonster on raad hoorde, en ging kijken, waarop de dieven verdwenen. Zaterdag a.s. geeft dr. Ous- soren, organist der Dorpskerk aldaar, een concert met medewerking van mevr. Willy Willemse, sopraan. Mevr. K. te Wassenaar, deed bij de politie aangifte van diefstal van een wollen deken en een hoeveelheid badzeep. Wegens overtreding der ha m- sterwet werd door de politie procesver baal opgemaakt tegen G. S. te Wassenaar. B. en W. van Wassenaar zul len op 22 November a.s. 11 uur v.m. ten raadhuize onder georganiseerde aanne mers aanbesteden het maken van putkel- dertjes voor zes bronputten op het ter rein der duinwaterleiding. De Rotterdamsche wethouder voor de kunstzaken, de heer L. de Groot, heeft ons inzake de gemeentelijke bemoeiingen met de beeldende kunst in deze dagen een nadere uiteenzetting gegeven, waaraan wij het volgende ontleenen: De werkzaamheid van dr. Hannema in het belang van het nader tot het publiek brengen van de beeldende kunst mag hier zeker. niet onvermeld blijven. Bovendien kon, dank zij de medewer king van Sociale Zaken, via den weg der werkverschaffing voor intellectueelen, de laatste jaren een en ander worden ge daan als zoodanig kunnen b.v. de wand schilderingen en het glazenierswerk in het stadion Feyenoord worden vermeld. Verder is een tiental kunstenaars groo. tendeels jongeren, sinds jaar «en dag bezig in stilte de portefeuilles van den gemeente, archivaris te verrijken met teekeningen en aquarellen van stadsbeelden, welke waard zijn voor het nageslacht bewaard te blijven. Het probleem, dat alle Rotterdammers interesseert, dat van den heeft onder vele anderen ook het facet: zal het nieuwe Rotterdam een mooi, een belangwekkend, een in het beschavings leven va<i den komenden tijd springlevend Rotterdam zijn, al dan niet? De beteekenis van den beeldenden kunstenaar heeft hiermede plotseling het volle accent ge kregen, wil het nieuwe Rotterdam een goéd Rotterdam worden, dan dient de beeldende kunstenaar te worden erkend en ingeschakeld als onmisbaar medewer ker. In dit licht vooral wil wethouder de Groot de werkzaamheid der schilders en DULTUREELE VEREENIGING NEDER LAND—VLAANDEREN Bovengenoemde vereeniging stelt zich voor het volgende winterprogramma aan haar leden aan te biedenlo. dr. ir. J. H. Plantenga directeur van de Academie van Beeldende Kunsten en de Middelbare Technische School voor Bouwkunde, over „Vlaanderens Religieuze Kunst in de eerste helft der 17e eeuw en het Hof der Aartshertogen te Brussel”, met lichtbeel den, op Zondag, 24 November, te 3 uur 's middags, in het gebouw van de Acade mie, Prinsessegracht 4; 2o. Achilles Brijs, letterkundige, over „Willem Elsschot en zijn bijzondere Humor”; 3o. Sem Dresden, directeur van het Rijksconservatorium, alhier, over „Vlaamsche Muziek”, door den spreker muzikaal geïllustreerd en 4o. prof. dr. M. Minnaert, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht en directeur van de Sterrewacht, aldaar, over „De Betee kenis van den Vlaming Simon Stevin”. Verder zal onder leiding van prof. Min naert de Sterrewacht te Utrecht kunnen bezichtigd worden, waaraan nog een be zoek aan een Vlaamsche tentoonstelling zal verbonden zijn. In verband met de verduistering zullen de lezingen steeds op een Zaterdag- Zondagmiddag gehouden worden. 1 L 2 S 3 E 4H., 5O,« 6 A 7 R 8 S 10 R 11 S 12 S 13 A 14 E 15 V 16 B 17 A Een schrijven van het Episcopaat Zondagmorgen werd in alle R. K. ker ken, alsmede in kapellen waarover een rector is aangesteld een schrijven voorge lezen van het Episcopaat van Nederland, in verband met de verheffing van den H. Willibrord door Z. H. Paus Pius XII tot den voornaamsten patroon van de Utrechtsche kerkprovincie. Van dit schrijven ontvingen wij samenvatting van het A.N.P. waaraan wij het volgende ontleenen „Zoo ooit, dan hebben wij in onze dagen zulk een voorbeeld en zulk een voorspre ker noodig. Want als ten tijde van den H. Willibrord staat in den geweldigen geestesstrijd onzer dagen het christelijk geloof op het spel. Verzekerd van den bijstand van Chris tus zullen wij nooit kleinmoedig zijn en ons angstig terugtrekken. Behalve het geloof, d.w.z. de waarheden, welke strikt ter zaligheid noodig zijn, heeft St. Willi brord ons nog een ander erfdeel nage laten. de christelijke beschaving. Thans nog heeft de Kerk tallooze instellingen scholen en inrichtingen voor de opvoe ding der jeugd, instellingen van liefdadig, heid, sociale organisaties. Zij zijn van den eenen kant uitingen van ons geloof, dat zich immers in de werken openbaart, van den anderen kant machtige middelen om het geloof te beschermen. In jarenlangen arbeid, met eindelooze moeite en onder zware offers hebben onze katholieken dat alles opgebouwd. Het is onze dure plicht het in stand te houden, voorzoover het in ons vermogen ligt. Die katholieke instellingen hebben zon der twijfel ook op maatschappelijk ge bied zegenrijk gewerkt. Moeten wij nog antwoorden op de zoo dikwijls geuite be schuldiging, dat wij daardoor verdeeld heid zouden verwekken of minder trouwe vaderlanders zouden zijn Niet in de vervlakking van ieders levens- en wereld beschouwing kan de kracht liggen van een volk, doch slechts in eendrachtig samen werken tot welzijn van het vaderland, met eerbiediging van elkanders diepste over tuigingen. En in liefde voor het vader land doen wij voor niemand onder. Ja, wij mogen zeggen, dat wij beter het vader land dienen, naarmate wij betere chris tenen zijn. Want niet om zuiver mensche- lijke motieven, doch uit godsdienstige overtuiging betoonen wij gehoorzaamheid aan onze overheden, beoefenen wij de rechtvaardigheid en liefde ten opzichte van elkander en vervullen allen hun plich ten, met name die van het huwelijk, waar door een volk gezond en krachtig wordt. Ook wij werken mede aan den opbouw van ons vaderland, doch Christus is ons fundament. Want „niemand mag een an. der fundament plaatsen, dan wat gelegd is en dat is Jezus Christus”. Laten wij doen, wat christenplicht vor dert, ieder in eigen kring, eenvoudig, zoo nopdig tot offers bereid, omdat Christus het van ons vraagt. Dan zullen wij niet alleen in onze eigen omgeving werken aan den opbouw op Christus, ons funda ment, doch dan zullen ook zooveel ande ren, die het goede willen, doch den weg niet weten, zien, dat alleen Christus is het Heil der wereld. „Zoo moet uw licht schijnen voor de menschen, opdat zij uw goede werken zien en uw Vader verheer. lijken, Die in den Hemel is”. En moge de H. Willibrord ons vader land, dat hem tijdens zijn leven zoo aan het hart lag, thans vanuit den Hemel met zijn machtige voorbede beschermen.”

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13