Berlijn Molotof aangekomen De aardbeving Roemenië in in Rede Rijksminister dr. Göbbels van ii Dinsdag 12 November. 1940. No. 17723. uur nog Aantal slachtoffers niet bekend De Duitsch-Russische verhouding Dokterstelefoon: VERDUISTEREN van 5.53 uur n.m. tot 8.57 uur v.m. I I De Britsche aanval op München Voorspel tot een 4-mogendheden conferentie? R -44F a I De beteekenis van Molotof’s bezoek Nieuw Duitsch-Russisch verdrag? Rijksminister dr. Göbbels vertoefde na lü jaar weer in de oude keizerstad Praag en sprak hier in een Geen bomtreffers op den Biirgerbraukeller No. 116364 13 Nov. onder 6.56 o. v.m. Herinnering aan Bismarck’s tijdperk indrukwekkende bijeenkomst van de N.S.D.A.P. in de hal van het Messe-gebouw. In zijn uiteenzettingen kwam de zekerheid van de Duitsche overwinning tot uiting. (Scheri) Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 g 5 Maan: 12 Nov. op 5 uur n.m. 13 Nov. onder 6.56 o. v.m. S 5 5 w Oliegebied zou slechts weinig hebben geleden Nieuwe ontgoocheling voor Engeland Olievraagstuk bij de besprekingen op den voorgrond ■I COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Amerika en Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.—, zonder Modeblad ƒ3.75- Buitenland ƒ9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Aft. nummers 5 ct., fr. p post 10 ct Eerste bespreking tusschen von Ribbentrop en Molotof De rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft vanmid dag den als gast van de rijksregeering in Berlijn vertoevenden volkscommis saris Molotof voor een bespreking ont vangen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de autoriteiten voornemens de architecten van het Carlton-gebouw ter verantwoor ding te roepen. Zij hebben reeds op dracht gekregen de bouwplannen in te leveren. Deze zullen thans waarschijn lijk op eventueele fouten of nalatighe den worden onderzocht. „Prawda* verstreken. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De Engelsche beweringen over de zoogenaamde successen van de Royal Air Force bij haar aanval op Mün chen, worden in welingelichte Duit- sche kringen gekarakteriseerd als in ieder opzicht onjuist en in tegenspraak met de feiten. Men wijst er hier op, dat volgens de bewering zwaar getroffen spoorwegin- stallaties van München in het geheel geen sporen van vernieling vertoonen. De Britsche beweringen over bomtref fers op den Bürgerbraukeller missen eveneens iederen grond. Deze inrich ting is volkomen onbeschadigd. Slechts arbeiderswijken te München zijn door den bomaanval getroffen. Ook de Engelsche bewering, dat de Britsche vliegers reeds tijdens de rede van Adolf Hitler boven München zijn verschenen, wordt te Berlijn gedemen teerd. De rede van den Führer en de reunie van de oude garde der natio- naal-socialistische beweging waren reeds lang voorbij, toen de Engelsche toestellen boven de stad verschenen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Zware explosie in het Carlton- gebouw Bij het bergingswerk in ’t ingestorte Carlton-gebouw heeft zich een zware explosie voorgedaan, veroorzaakt door het in brand raken van de heete olie uit het centrale verwar- mingssysteem. De autoriteiten heb ben hierop het bergingswerk doen staken. De Roemeensche uitvoer Op een vraag, welke gevolgen de aard beving in Roemenië voor den Roemeen- schen uitvoer zou hebben, werd van be voegde Duitsche zijde verzekerd, dat een belangrijke vermindering van dezen uit voer niet te verwachten is. De landbouw producten hebben geen schade geleden', terwijl de schade aan petroleumbronnen zich tot onbeteekende branden beperkt. De pogingen der Engelsche propaganda om de voorstelling ingang te doen vinden, dat de voorziening in de Duitsche behoeften ernstig gevaar zou loopen, missen, zoo verklaarde men, eiken grond. Naar aanleiding van het bezoek van Molotof aan Berlijn meldt Associated Press uit Washington, dat men daar waarschijnlijk thans de onderhandelin- gen die beoogen, tot een betere ver standhouding met de sovjet-Unie te ko men, en die tot dusver slechts weinig gevorderd zijn, zal afbreken. Men be schouwt te Washington het bezoek van Molotof aan Berlijn als een bewijs, dat de sovjet-Unie bereid is tot nauwere samenwerking met de as. Daarmede zijn de pogingen van Amerika en Enge land, de betrekkingen met Moskou te verbeteren, nutteloos gebleken. Het de partement van Buitenlandsche Zaken te Washington heeft zich tot dusver over het bezoek van Molotof nog niet uitge laten. United Press meldt uit Rome Met het bezoek van Molotof aan Berlijn spreekt men in Italiaansche poli tieke kringen over de mogelijkheid van een vorming van een 4 mogend hedenfront tusschen Duitschland, Italië, Japan en Rusland, dat zich in alle deelen van de wereld tegen de Engelsche belangen zou richten. Verder neemt men te Rome aan, dat het olievraagstuk een van de hoofdthema’s der Berlijnsche be sprekingen zal vormen en ook bij een toekomstige overeenkomst een rol zal spelen. Ook wordt hier rekening gehouden met de moge lijkheid, dat de verhouding van Rusland tot de staten van het drie- mogendbedenpact verder geregeld zal worden. In elk geval verwacht men, dat Rusland in de toekomst een actievere rol in de wereldpoli tiek zal spelen dan tot dusver. De commentaren van de Italiaan sche pers zijn in elk geval tot dus ver algemeen gehouden. In diplo matieke kringen helt men echter tot de meening over, dat de Ber lijnsche besprekingen mogelijk het voorspel tot een 4 mogendheden conferentie tusschen Duitschland, Italië, Japan en Rusland zullen vormen. In verband met de mogelijkheid van een nieuw Duitsch-Russisch verdrag, dat een terugslag op de bemoeiingen om tot samenwerking met Rusland in het Verre Oosten zou zijn, is men in officieele kringen te Washington met betrekking tot de Berlijnsche reis van Molotof nog zwijgzamer dan anders. De politiek van Huil en Welles is op een ondersteuning van China en tegen de ontwikkeling van Japan gericht, zoodat, Zoo zijn politieke kringen te Washing ton van meening, de toenadering van Rusland tot de asmogendheden een zware slag zou zijn voor de Ameri- kaansche buitenlandsche politiek, voor zoover deze gericht is op steun aan Engeland en China. In gewoonlijk goed ingelichte Amerikaansche kringen ver dacht men, aldus United Press, welis waar geen militair verdrag, doch een nog intensievere economische samen werking of een politieke verklaring over gemeenschappelijke doelstellingen. Nadat deskundigen van de stadsauto riteiten van Boekarest de door de aard beving beschadigde huizen hadden ge ïnspecteerd, hebben duizenden inwoners der Roemeensche hoofdstad de aanzeg ging gekregen, dat zij binnen 24 uur hun woningen moeten ontruimen. Brand in het oliegebied spoedig gebluscht Een bevoegde woordvoerder van de Roemeensche regeering verklaarde aan „United Press” dat de eenige brand, die tengevolge van de aardbeving in het oliegebied is uitgebroken, in zeer korten tijd door Duitsche speciale brand weer en de brandweer van Ploesti was gebluscht. De ontstane schade zou ge ring zijn. De inrichtingen der olie- industrie zouden op enkele kleinigheden na onbeschadigd zijn gebleven. Wel zijn de meeste bureaux meer of minder zwaar beschadigd. Men gelooft dat deze, indien het hier toe zou komen, in Berlijn zou plaats vinden, doch dat er mogelijk in Mos kou besprekingen aan vooraf zouden gaan tusschen Stalin en Duitsche als mede Italiaansche staatslieden. Daar het olievraagstuk nog steeds op den voorgrond staat, neemt men verder aan, dat bij de Berlijnsche besprekingen in de volgende dagen over een verdere ontwikkeling in het Naburige en Verre Oosten gesproken zou kunnen worden, doch ook de Japansch-Russische betrek kingen en het Verre Oosten in het al gemeen, alsmede een verdere afbake ning van de verschillende afzonderlijke sferen zullen bij deze besprekingen, naar men verwacht, een rol spelen. De Diplo over het Russische bezoek „De levensvatbaarheid, ja de eisch van vriendschappelijke en vertrouwelij ke Duitsch-Russische betrekkingen zijn naar de overtuiging van beide volken de hechte en duurzame grondslag van hun wederzijdsche politiek”, zoo schrijft de Deutsche diplomatischpolitische Korrespondenz naar aanleiding van het bezoek van Molotof aan Berlijn, dat in het teeken van dit besef staat. De be doeling van de Duitsch-Russische ac- coorden is, de wederzijdsche betrekkin gen zoodanig af te stemmen en er een zoodanigen vorm aan te geven, dat de levensbelangen van den partner te al len tijde in het oog worden gehouden, geen plaats meer overblijft voor onder linge wrijving en het naast elkaar leven meer en meer gericht wordt op een drachtige samenwerking. Deze grondgedachte, die ver uitgaat boven alle actueele vraagstukken, is on afhankelijk van de uiterlijke omstandig heden van het oogenblik, derhalve ook van een oorlogstoestand, zooals die thans den eenen partner in beslag neemt. Derhalve kon ook het hangende con flict den absoluten wil van beide mo gendheden, in haar gemeenschappelijke grenssfeer geordende verhoudingen te scheppen, op geenerlei wijze belemme ren of beperken. De imperialistische oorlog van Engeland werd juist het uit gangspunt voor deze nieuwe ordening. Storingsmanoeuvres kunnen slechts het besef van de noodzakelijkheid eener de geheele wereld omvattende nieuwe orde verdiepen. Slechts zij, die zich steeds weder als destructieve krachten hebben ontpopt, dienen hiervan te worden uitgesloten. De verhouding tusschen Duitschland en Rusland berust derhalve op een uitslui tend constructief programma. De Duitsch-Russische vriendschap heeft ook een gunstigen invloed gehad op de verhouding der Sovjet-Unie, tot de vrienden en bondgenooten van Duitschland, met het resultaat, dat al le vier Euraziatische groote mogend heden thans bereid zijn, tot begrip voor haar wederzijdsche levensbëlangen te geraken. Daarmede echter, zoo besluit de Diplo, openen zich de poorten voor een nieuwe wereld-politieke ontwikke ling. delsbesprekingen en met het Duitsch- Russische verdrag van vriendschap, is in het Westen een wereld van illusies ineengestort. Men sprak van „schijn- vriendschap’ of „gemeenschap uit nood”, en ondernam tenslotte aanhou dende pogingen om deze vriendschap te verstoren, verdacht te maken en te on dermijnen. Zou de op 26 Augustus 1939 vernieuwde vriendschap tusschen bei de staten in het verloop der laatste maanden inderdaad aan proefnemingen om haar uiteen te scheuren zijn bloot gesteld, dan constateert het blad— zou zij die glansrijk hebben overwonnen. Waar de belangen der beide rijken el kaar raakten, zijn zij zuiver afgebakend en erkend. Bij het beeld past ook het betrekken van het Duitsch-Russische verdrag van vriendschap bij het on langs gesloten pact van drie tusschen Duitschland, Italië en Japan. Nog voor dat de bepalingen hiervan bekend wa ren, meenden degenen, die voordeel den ken te halen uit alle tegenstellingen in de wereldpolitiek, te kunnen verklaren, dat het tegen Rusland gericht was. Toen een later communiqué hem meedeel de, dat Rusland van de onderhandelin- gen op de hoogte was gesteld, was het met hun politiek voorstellingsvermogen afgeloopen. Het Duitsch-Russische verdrag van vriendschap en het drielandenpact hef fen elkaar niet op, betoogt het blad, veeleer grijpen zij in elkaar om als een haak groote deelen der Eurasische landen tegen vreemden druk te bevei ligen. Een vergelijk tusschen Rusland en Japan is even tegengesteld aan de Brit sche belangen als de Duitsch-Russische vriendschap. Beide mogendheden zijn in Azië de natuurlijke tegenstanders van Engeland, die slechts verslagen zouden kunnen worden, wanneer zij gescheiden werden. Zal Amerika de onderhandelingen met de sovjet-Unie afbreken? De aankomst van Molotof Het D.N.B. meldtMolotof, die op Uitnoodiging van de rijksregeering voor een bezoek van verscheidene dagen in Berlijn is aangekomen, was bij zijn aankomst vergezeld van den sovjet- Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld In Berlijnsche poli tieke kringen verklaart men ten aanzien van de beteekenis van het bezoek van den sovjet-Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken. Molotof, dat deze gelegen is zoowel in het feit zelf als ook in de huidige begeleidende omstan digheden. Zoowel de Duitsche als de sovjet-Rus- sische politiek, zoo verklaart men verder, streven er op grond van historische erva ringen naar de wederzijdsche betrekkin gen op een goede en veilige basis te plaat sen. Dat is de grondslag welke voorhanden was bij het sluiten van het nietaanvals- pact van verleden jaar en die door het bezoek van Molotof aan Duitschland in strijd met anders luidende doorzichtige ge ruchten van de Engelsche propaganda voor de openbare wereldmeening wordt beves tigd. Het feit, dat Molotof vergezeld wordt door een groot aantal prominente man nen uit ’t politieke en economische leven van de sovjet-Unie, doet de conclusie aan de hand, dat de besprekingen zich zullen uitstrekken tot de meest verschillende ge bieden der Duitsch-sovjet-Russische be trekkingen. Naar United Press uit Berlijn meldt is over het program van Molotof’s bezoek van Duitsche officieele zijde tot dusver nog niets bekend gemaakt. Ook de vraag of het betrekkelijk groote gezelschap van Molotof, bestaande uit buitenlandsch-poli- tieke en economische medewerkers, op de sluiting van een verdrag zou wijzen, bleef onbeantwoord. Om begrijpelijke re denen, aldus verklaart men in de Wil- helmstrasse, kan niet over bijzonderheden van het bezoek worden gesproken. De Duitsche ambassadeur in Ankara, von Papen, schijnt aan de besprekingen te zullen deelnemen, althans hij vertoeft op het oogenblik in Berlijn en zal, naar men in de Wilhelmstrasse verklaarde, niet voor het weekeinde vertrekken en waar schijnlijk naar Ankara terugkeeren. Molotof’s verblijf in Berlijn zal twee of drie dagen duren. Verder wijst men er op dat Berlijn dadelijk de mogelijkheid zal aangrijpen om zijn as-partner op de hoog te te stellen van de besprekingen. In goed ingelichte kringen is men van oordeel dal de eerste resultaten van deze nieuwe Duitsch-Russische besprekingen reeds spoedig naar buiten merkbaar zullen wor den. Het blad vergelijkt de politiek van Bismarck met de huidige politiek en verklaart vervolgens: Wanneer men thans in Moskou aan het tijdperk van Bismarck herinnert, dan vloeit daar uit een vergelijking met het huidige tijd perk voort. Het politieke beeld der we reld is sindsdien sterk gewijzigd, maar de constellatie van de groote mogend heden is weer dezelfde. De Oosten- rijksch-Hongaarsche monarchie bestaat evenwel niet meer en daarmede is de Duitsch-Russische verhouding gemak kelijker geworden. Evenals toen berust de Duitsch-Russische verhouding op de behoefte aan wederkeerige aanvulling, of juister gezegd op een elementaire noodzakelijkheid der beide volkeren. Ook de positie van het Britsche rijk je gens Rusland is essentieel gelijk. Van beslissende beteekenis evenwel voor de verhouding der beide mogendheden on der elkaar is daarbij hun verhouding tot Duitschland. Rusland immers is in al zijn uitgebreide machtsgebieden al leen dan door Engeland als wereld macht erkend en gerespecteerd, wan neer het den ruggesteun had van de Duitsche vriendschap. Verviel deze rug gesteun en het blad herinnert hier bij aan de opzegging van het door Bis marck aangegane verdrag, aan Rus- lands nederlaag in 1905 tegen Japan e.a. dan kreeg Engeland in zijn streven om de Russische wereldpolitiek te ver zwakken, vrij spel. De Duitsch-Russi sche tegenstelling was daarbij voor de Britsche politiek eenvoudig niet te mis sen. Met de reis van den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken naar Moskou, een jaar geleden, met de han- schrift: „De betrekkingen van de sov jetunie met Duitschland en Italië wor den nauwer”, schrijft de „Kokoemin sjimboen”, dat men kan spreken van een succes der Duitsche diplomatie. De laatste twintig jaar van de Russische buitenlandsche politiek hebben aange toond. dat de sovjet-Unie niets onder neemt zonder grondige voorbereiding en zonder vertrouwen in succes. Het be zoek van Molotof aan Berlijn moet dan ook uit dit oogpunt worden bezien. Ook andere Japansche bladen wijzen in dit verband op de goede betrekkingen tus schen Duitschland en Rusland. ft M A ft ft A 2 A ft A ft A ft ft A ft X A ft ft A A A A ft V* 5 5 Turksche ambassadeur. Gerede, de Ja pansche ambassadeur Koeroesoe, en de Italiaansche zaakgelastigde, ambassade raad Zamboni, als vertegenwoordiger van den niet in Berlijn aanwezigen ambassadeur Alfieri. Na de begroeting inspecteerden Mo lotof en von Ribbentrop de voor het station opgestelde eerecompagnie. Ver volgens begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den heer Molotof naar het kasteel Bellevue, waar de chef van de Prasidialkanzlei van den Führer, staatsminister dr. Meissner, den gast en zijn gevolg ontving. Russischen ambassadeur te Berlijn, Sjkwartsew, die den volkscommissaris tot de grens tegemoet was gereisd. In zijn gevolg bevonden zich verder de volkscommissaris voor de zware in dustrie, Tewosjan, de plaatsvervangen de volkscommissaris voor buitenland sche zaken, Dekanossow, de plaatsver vangende volkscommissaris voor bin- nenlandsche zaken, Merkulow, de plaatsvervangende volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, Kroe- tikow, en de plaatsvervangende volks commissarissen voor de vliegtuigindus trie Balandin en Jakowlew. Behalve de rijksminister von Ribben trop, die Molotof hartelijk welkom heette, waren verschenen generaal veld maarschalk Keitel, rijksminister dr. Lammers, rijksorganisatieleider dr. Ley, rijksperschef dr. Dietrich, rijksleider- S.S. Himmler, de corpsleider van het N.S.K.K., Hühnlein, de S.S.-Obergrup- penführer Heissmeyer, de commandant van Berlijn, It. generaal Seifert, gene raal Daluege, burgemeester Steeg en andere prominente vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht. Ook de staatssecretaris van het departement van buitenlandsche zaken, Weizsacker, de staatssecretarissen Bohle en Keppler waren met leidende ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken aanwezig. Van het corps diplomatique te Berlijn waren verschenen de Chi- neesche ambassadeur, Tsjen tsjieh, de Het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio, dat nauw contact onderhoudt met de Wilhelmstrasse, wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan de Duitsch-Russische verhouding en begint met te herinneren aan de nieuwe uitgave van Bismarck’s „Gedachten en herinneringen”, welke zoojuist te Moskou in de Russische taal verschenen is. Omtrent het aantal slachtoffers ten gevolge van de aardbeving in Roe menië wordt gemeld, dat nog geen offi cieele cijfers bekend zijn. De autoritei ten rekenen echter op niet meer dan 1000 dooden en gronden deze schatting op de veronderstelling, dat op het plat teland de boeren meestal tijd genoeg gehad zullen hebben om voor de instor ting van hun woningen op het veld te vluchten. De autoriteiten wachten nog steeds op berichten uit afgelegen streken, waarmee men nog geen verbinding heeft kunnen krijgen. Het Roemeensche blad „Curentul” schat dat buiten de 200 slachtoffers in Boekarest nog minstens 153 in het ove rige gebied van Roemenië gerekend moeten worden. Geen enkele schatting in de ochtendbladen kwam tot boven de 500 dooden. Volkomen verrassing voor Londen Molotof’s reis naar Berlijn is voor Londen als een volslagen verrassing ge komen, aldus schrijft „Dagens Ny- heter”. Het blad verklaart, dat zelfs de officieele Londensche instanties geenerlei inlichtingen hadden over de diploma tieke gebeurtenissen tusschen Duitsch land en sovjet-Rusland. Japansche belangstelling De Japansche pers wijdt veel aan dacht aan Molotof’s reis. Onder het op- De Prawda over de positie van Rusland Het Moskousche blad schrijft: Twintig jaar zijn sedert de fortificaties van Wrangel op de landengte van Perekop vielen voor den feilen aanval van het heldhaftige roode leger. De periode van interventie eindigde met de nederlaag van Wran gel, maar de geest van strijdlust leeft nog steeds in het roode leger. Van de vernietiging van de linie van baron Wrangel tot de vernieling van de linie van baron Mannerheim zoo loopt de weg, welke is afgelegd door het roode leger. Thans beschikt het roode leger over een moedige, geharde, volmaakt uitgeruste infanterie, een geweldige hoeveelheid gemechaniseerde wapens, een ontzaglijke artillerie, tanks, pant serwagens en een machtig luchtwapen. Thans, evenals 20 jaar geleden, leeft het land in één gemeenschappelijken wensch, één gemeenschappelijken wil de vijanden te vernietigen, die het zou den wagen den vreedzamen socialisti- schen arbeid te onderbreken. Twintig jaar na de gebeurtenissen van Perekop is de sovjet-Unie in feite de eenige groote staat, die buiten den oorlog blijft, welke practisch de geheele wereld heeft omvat, en die in staat is zijn neu traliteit te handhaven in vertrouwen op zijn eigen krachten. Het bezoek van Molotof aan Berlijn wordt in Italiaansche politieke kringen als een gebeurtenis van buitengewone beteekenis beschouwd, daar hij voor het eerst naar het buitenland gaat om een officieel bezoek af te leggen. Men herinnert in dit verband er aan, dat met de onderteekening van het Duitsch- Russische nietaanvalspact en de later in overleg met Duitschland door de Precies om 11 uur is vanochtend de speciale trein, die den voorzitter van den raad van volkscommissa rissen der sovjet-Unie en volkscom missaris van buitenlandsche zaken, Molotof, voor zijn bezoek naar Ber lijn bracht, op het Anhalter Bahn- hof binnengeloopen. Te zijner verwelkoming waren op het station verschenen de rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en generaal veld maarschalk Keitel, benevens tal rijke prominente mannen van den staat en de weermacht De Paus betuigt Roemenië zijn medegevoel Naar aanleiding van de aardbevings- ramp in Roemenië heeft Paus Pius den koning van Roemenië en de Roemeensche regeering zijn medegevoel betuigd. sovjets ondernomen bezetting van een deel van Polen, Moskou duidelijk heeft getoond, dat het zijn politieke belangen ziet aan de zijde van Duitschland en niet aan de zijde van Engeland en Frankrijk. De reis van Molotof naar Berlijn wordt te Rome als een nieuwe ontgoocheling voor Engeland en als een nieuw fiasco voor de Londensche pogin gen ten aanzien van Moskou beschouwd, waarbij men vooral herinnert aan het jongste streven van den Engelschen am bassadeur in Moskou. Alle politieke en militaire gebeurtenissen, zoo verklaart men verder, hebben er de laatste maan den toe bijgedragen om den weg voor deze Duitsch-Russische ontmoeting te effenen. Bovendien valt de ontmoeting te Berlijn op een tijdstip, waarin ook de Japansch-Russische en de ItaliSTansch- Russische betrekkingen een verbetering vertoonen. Tenslotte mag niet over het hoofd gezien worden, dat het bezoek van Molotof aan Berlijn geschiedt na de besprekingen tusschen den Duce en den Führer aan den Brenner en te Flo rence en na de belangrijke rede van Hitler te München, waaruit de duide lijke en vastberaden wil blijkt den oor log tot de overwinning definitief voort te zetten.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1