MESKER 500.000.000.- Britsch convooi met succes van nabij Harwich aangevallen Spoedige liquidatie van Byrd’s expeditie verwacht f 1OO.OOO.OOO.— Engeland s een den oorlog Zevenendertigduizend ton cheepsruimte tot zinken gebracht WONINGINRICHTING BINNENHUISARCHITECTUUR PARKSTRAAT 1O-DEN HAAG TTAAGSCHE COURANT Dinsdag 12 Nov. Een HALF MILLIARD reeds! Kennedy over 1940 le bl. pag. 2 Voor den duur van den oorlog en Dertig uur lang onaf gebroken aanvallen op Londen Het Engelsche convooi stelsel een teleurstelling en Ierland De oorlog ter zee De Italiaansche actie in Griekenland ONDERLINGE Een Britsche aanval De STATEN Hevige luchtgevechten De Engelsche verliezen in de lucht brieken groepen waaronder pondent Congres weigerde opnieuw benoodigde gelden ge- gas- me- dit ONDERLINGE VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ Toen had over Een Duitsche beschouwing VEREENIGDE EEN TOESPRAAK VAN ROOSEVELT Grieksche verdediging aan het wankelen? DUITSCHLAND. Bezoek aan de Kruppfabrieken ENGELAND Amerika’s kans om er buiten te blijven verbeterd op komst? POTOCKI NEEMT ONTSLAG De moeilijkheden der Britsche vloot Nieuwe Noorsche scheepsverliezen gevestigd te 's-Gravenhage. De Valera verzekerd in Afd. A óp meer dan 50.000 woningen, inboedels, boerderijen, enz. opnieuw op Profiteert van de bareikte risicoverdeeling! i i i i i i i i i i i i i i I I t Zondag- geheelen aanval waren Palmerland be- een het de oplos- de de de zal de werkzaamheden in Londen gesteld, aldus het D.N.B. C. 0. E. I. daats zijn, voorloo- maar afzienbaren tijd is met het afbreken woont op het De op toevende ^oorlogsschade; gevestigd te 's-Gravenhage. i RECLAMES. 1 Bij apothekers en drogisten in verpakkingen van 10. 30 en 60 tabletten. bevonden zich 10.000 brt., 2 heden, die Italië heeft bij het voor zien van zijn bases in Noord-Afrika, en in de Dodekanesus, maar moeten echter begrijpen, dat wij onze pro blemen met Cyprus, Malta en Haifa hebben. De Italiaansche vraagstuk ken zijn eenvoudiger dan de onze. Terwijl een blokkade der Italiaansche havens in Noord-Afrika even moeilijk is als b.v. een blokkade van de bocht van Helgoland, heeft de Italiaansche luchtmacht alleen al door haar be staan Malta alg vlootbasis geneutra liseerd”. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Neutrale berichtgevers in Londen hebben thans bevestigd, dat de Britsche hoofdstad en uitgestrekte gebieden van Engeland sinds Zon dagavond 6 uur aan onafgebroken luchtaanvallen waren blootgesteld, die pas tegen 1 uur in den afge- loopen nacht kort onderbroken wer den. Zuid-Slaven te Saloniki keeren naar hun vader land terug De „Popolo d'ltalia” meldt uit Bel grado, dat de Zuidslavische staatsbur gers in Saloniki zijn aangespoord, naar hun vaderland terug te keeren. half zooveel torpedobootjagers zit als aan het einde van den reldoorlog. Zooals lord Jellicoe heeft onthuld. In een beschouwing over den handels eer og tegen convooien schrijft schout-bij- nacht Gadow in de „Deutsche Allgem. /■tg o.a. Door het geweldige aantal tot zinken gebrachte schepen, waarvan het Opperbevel der Weermacht den 5den No vember melding kon maken, is den vijand tot dusver meer dan een derde van de beschikbare tonnage ontnomen, ongere kend alle andere zware verliezen door n21i19en’1.bot?infien. slijtage en niet te her stellen beschadiging. Het vormen van con vooien waartoe in den vorfgen oorlog op voorstel van buitenstaanders als Lloyd George tegen het advies van de admira liteit in werd overgegaan en waaraan En geland in 191718 zijn redding te danken had, heeft in dezen oorlog de verwach tingen te eurgesteld. Reeds aanstonds zijn de nadeelen van het convooistelsel. waar voor m den vorigen oorlog de admirali teit huiverig was, ook ditmaal tot uiting gekomen. Vertraging der reis, verminder de uitbuiting van de scheepsrulmte door het verzamelen, gelijkmatige regeling van de vaart der schepen, tijdverliezen door duikbootalarm enz. Daarenboven zijn de technische middelen voor de bewaking en achtervolging van zulke convooien door samenwerking van het duikboot- en lucht wapen thans beter, terwijl de begeleiding door schepen slechter geworden is. De 50 Amerikaansche torpedojagers zijn derhal ve niet meer dan een druppel op een heete plaat, te meer daar het wegvallen der Franschen zich in sterke mate doet gevoe len. Tenslotte wijst het blad er op, dat de aanvalskansen voor den Duitschen han- delsoorlog er belangrijk beter op zijn ge worden, eensdeels door de gunstige strate gische uitgangsstelling en anderdeels door het directe optreden van de luchtmacht. Zooals reeds gemeld, is gisteren een bijziender zware dag voor Londen ge weest. Van den ochtend tot den avond waren Duitsche vliegers boven de stad en wierpen hun bommen uit, vielen de vijandelijke afweerinstallaties aan, keerden naar hun steunpunten terug om kort daarop weer met een nieuwen bom- menlast boven de stad te verschijnen. Den geheelen dag heeft dit „pendelver keer” geduurd. Een Amerikaansch persbureau meldt hierover, dat de lucht vervuld was van het lawaai van het afweergeschut en de straten der stad sidderden onder de ge weldige ontploffingen der Duitsche bommen. Een Zweedsche correspondent beves- Engelsche pioniers als puin ruimers Naar uit Londen wordt gemeld, zijn thans 18.000 soldaten van het corps Engelsche pioniers bij de opruimings werkzaamheden in Londen tewerk- Van den nationalen doodenakker te Ar lington uit heeft president Roosevelt, ter gelegenheid van den wapenstilstandsdag een toespraak gehouden, waarin hij, aldus meldt D.N.B. uit Washington, de opvatting verdedigde, dat de democratie zal blijven bestaan. Verder gaf hij uiting aan de hoop, dat de volken zich zullen keeren tegen de nlet-democratische regimes, die hij in overeenstemming met zijn bekende opvat ting „moderne oligarchieën” en „moder nen vorm der antieke slavernij” noemde. MASSAVERGIFTIGING te PITTSBURGH Te Pittsburgh hebban zich gisteren na een gemeenschappelljken maaltijd bij 63 personen vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Tien hunner zijn reeds ge storven. Vermoed wordt, dat in het gebak rattengif was verwerkt. STORM TEISTERT VERSCHILLENDE STATEN Het Midden, Westen en de Zuidel. staten zijn geteisterd door een storm, welke een snelheid had van 63 k.m. per uur. Daken werden van huizen afgerukt, boomen ont worteld en kleine huizen en telefoonlei- dlngen vernield. Acht personen Verden gedood en 70 gewond. Transkontinent Presa meldt uit Bel grado: De Italiaansche successen in Griekenland worden door de Zuidslavi sche bladen groot opgemaakt. Het blad „Jutarnis List” concludeert uit de jongste berichten, dat de Griek sche linie aan het wankelen is ge raakt. Dit is in de eerste plaats het resultaat van de ononderbroken zware ItaliaansAie luchtaanvallen, waar tegen de Grieksche luchtafweer niét is opgewassen. Ook de militaire deskun dige van de „Hravatskl Dvenik” con stateert een langzaam doch zeker be zwijken van de Grieksche verdedi gingslinies. Het terrein is moeilijk, de verdediging naar verhouding gemak kelijk, doch het Italiaansche luchtwa pen is voor de Grieken noodlottig. Er is nog niets te merken van een in vloed van de Engelsche hulp. "mingsleiders beweerden dat avond tijdens den c~' slechts 4 bommen waren geworpen, waarvan geen enkele schade had aan gericht. De vlucht ging eerst over het dichtbevolkte en hoog-geindustrialiseer- de Ruhr-gebied. De journalisten konden bij Ha mm van geringe hoogte het groot ste spoorwegknooppunt van Duitschland waarnemen, alsmede industriesteden, als Dortmund, en Munster. Van de lucht uit was geen schade waar te nemen. Op verschillende plaatsen kon men bom- kraters in de velden nabij belangrijke spoorlijnen zien, doch de lijnen waren intact en de treinen liepen. dat de Kruppfa- waren door aan journalisten, Press-corres- onderzochte gebied was nog steeds zoo groot dat nog geen definitieve vaststel ling te maken was. Het bereiken van de Zuidpool langs den lucht- of land weg Was niet het doel der Byrd-expe- ditie. Deze pool is reeds door den Noor Amundsen en door den Engelschman Scott in December 1911 resp. Januari 1912 bereikt en Byrd zelf heeft in 1929 over de Zuidpool gevlogen, zoodat een dergelijke poging overbodig was. De expeditie moet zich houden aan de op lossing van de drie zooeven genoemde hoofdproblemen en daarbij de Antarctis zooveel mogelijk onderzoeken. De hui dige ontwikkeling is hierom juist van belang, daar het eigenlijke onderzoek eerst in het voorjaar, dus nu, zou be ginnen. Italiaansche vermogens in beslag genomen De „Politika” meldt uit Athene, dat het vermogen van Italiaansche en Albaneesche onderdanen in beslag is genomen. Het Britsche communiqué Het officieele communiqué van de Engelsche ministeries voor luchtvaart en binnenlandsche veiligheid meldt, dat gisteren in den loop van den morgen verscheidene formaties Duitsche vlieg tuigen de Zuid-Oostkust zijn gepasseerd en het Londensche gebied bereikten. Andere Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een convooi voor de Noord kust van het graafschap Kent. Op ver scheidene plaatsen in Zuid-Oost-Enge- land en op eenige plaatsen in het Lon densche gebied werden bommen neerge_ worpen. Er ontstond schadei Verder wordt gemeld, dat Londen in den loop van den dag verscheidene ma len alarm heeft gehad. De Duitschers zonden vliegtuigen over de kusten van het graafschap Kent om Londen in den ochtend aan te vallen, maar de Brit sche jagers bonden den strijd aan en er ontwikkelden zich felle gevechten. Men zou oorspronkelijk 4 15 jaar wegblijven Oorspronkelijk zou de Byrd-expeditie minstens vier of vijf jaar in het Zuid poolgebied blijven, aangenomen dat het Congres de noodige geldmiddelen be schikbaar zou stellen. Eerst is een som van 350.000 dollar gegeven, doch reeds in Januari van dit jaar werd een nieuw vooi’stel ingediend om grootere bedra gen beschikbaar te stellen. Overeen komstig de eerste plannen was de ex peditie zoo goed uitgerust als nog geen voor haar en zij had een grooten om vang. De nieuwste hulpmiddelen der techniek als vliegtuigen, tractors en motorsleden waren in dienst gesteld. Ook de wetenschappelijke uitrusting be schikte over apparaten en instrumenten, die ten deele voor het eerst in practijk gebracht zouden worden. Het pronkstuk der expeditie was de beroemde „sneeuwkruiser”, een geweldige mo- torslede, die een reeks woon- en werk vertrekken bevatte, ieder terrein be rijden kon en die zelfs op het dak een vliegtuig met zich mede voerde. VERSPREIDE BUITENLAND De hertog en de hertogin van Wind sor hebben gisteren Nassau (Bahama- eilanden) verlaten, om een reis over de omliggende eilanden te ondernemen. Deze reis zal waarschijnlijk een week duren. De Roemeensche staatsleider gene raal Antonescu vertrekt heden voor zijn aangekondigde officieele bezoek naar Rome, waar hij den 14en aankomt. Hij wordt vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken Sturdza en den on derstaatssecretaris voor pers en propa ganda Constant. Het Noorsche departement van bin nenlandsche zaken heeft alle zich In Zwe den bevindende Noorsche beambten en employé’s in rijks- en gemeentedienst uit- genoodigd zich ulterlijk 24 November we der aan te melden, daar zij anders als ontslagen zullen worden beschouwd De gouverneur van Ïndo-China, vióe- admiraal Decoux, zou, naar uit Hanoi wordt gemeld, zijn ontslagaanvrage heb ben Ingediend. Over de reden van dit verzoek is niets bekend. - Associated Press meldt uit Londen dat de met landvliegtulgen onderhouden Engelsche vliegdienst Londen-Lissabon officieel is gestaakt. De tweemaal we- kelijksche dienst met watervliegtuigen wordt echter gehandhaafd. Van Engel sche zijde Is verklaard, dat het hier een voorzichtigheidsmaatregel in ver band met den winter betreft. Mislukte aanval op Duitsch schip Zondagmiddag is een Duitsche blokkadebreker in het Westelijke deel van de Noordzee door 2 Engelsche vliegtuigen met luchttorpedo’s aan gevallen. Het goedgerichte vuur van het luchtafweergeschut van het Duit sche oorlogsvaartuig belette den Britschen vliegtuigen juist te mikken en het schip kon door handig manoeu- vreeren de afgeschoten torpedos ont wijken. Het keerde behouden op zijn steunpunt terug. tigt, dat zich boven de hoofdstad Ver bitterde luchtgevechten afspeelden. „Svenska Dagbladet” meldt, dat bij het invallen van de duisternis steeds stér kere formaties Duitsche machines de militaire doelen der hoofdstad aan vielen. Engeland is volgens het blad voornemens tegelijkertijd te land en in de lucht een aanval te onder nemen. Dublin, alsmede de ver sterkingen van Cork en Lough Swilly, zullen door oorlogsschepen worden beschotèn. Tegelijkertijd zullen 100.000 man uit Noord-Ier- land binnenrukken. United Press meldt uit Essen: Duitschland heeft geantwoord op de Britsche beweringen brieken beschadigd buitenlandsche een United pondent een naar het schijnt intact staalbedrijf te laten zien. Op de vlucht van Berlijn cirkelde het vliegtuig dat de journalisten aan boqrd had, twee maal over Essen op een hoogte van 300 meter. Later bracht deze groep een be zoek aan de Kruppfabrieken, hetwelk een uur duurde. De eenige schade, wel ke waar te nemen was, was een kan- toorgebouwtje nabij de kolenmijnen, waarvan blijkbaar een bom van zwaar kaliber een hoek had weggerukt en een winkel in de buitenwijken der stad, wel ke in een puinhoop veranderd was. Bei de gebouwen werden beschadigd tijdens een aanval, welke twéé Weken geleden plaats had. Een groep luchtbescher dan drie maanden geleden. De ambas sadeur herinnerde er aan. dat dé En gelsche scheepsverliezen In dezen oor log veel grooter zijn dan In den wereld oorlog, daar Engeland niet zooveel tor pedojagers heeft als toen. Bovendien moet de Engelsche vloot gebruikt wor den voor convooidoeleinden, voor de ver dediging van Engeland zelf en in de Middellandsche Zee. De Duitsche duik- bootbases liggen dit keer veel dichter bij de scheepsroutes. Men mag nooit vergeten, dat Hitler alle Europeesche havens in zijn bezit heeft. Wanneer de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, dan, aldus verklaarde Kennedy, zal de democratie ook in de Vereenigde Staten afgeloopen zijn. Engeland strijdt niet Voor de de mocratie, dat is klinkklare onzin. En geland strijd voor zijn eigen bestaan. De vraag is alleen, hoe lang Engeland het kan volhouden. Wanneer de Veree nigde Staten aan den oorlog zouden gaan deelnemen, zouden zij den zwaarsten last te dragen krijgen. Zij moeten met be trekking tot de bewapening, al het mo gelijke doen. Wanneer zij koel, realis tisch en zuiver Amerikaansch blijven, zal Engeland de Vereenigde Staten niet in den oorlog kunnen betrekken. Boven dien zou Amerika troepen noch sche pen kunnen zenden. Tenslotte verklaarde Kennedy, dat een deelnemen van Amerika aan den oorlog slechts „over zijn lijk” mogelijk zou Zijn. Hij zal alles doen om Amerika van den oorlog verre te houden. Interview wekt opzien Het interview van Kennedy heeft in politieke kringen te Washington groot opzien gebaard. De „Washington Post” verneemt in dit verband, dat men in of ficieele kringen niet twijfelt aan de juistheid van het interview, want men Wist reeds lang, dat Kennedy de positie van Engeland pessimistisch beoordeel de. Blijkbaar, zoo wordt in officieele kringen verklaard, heeft Kennedy thans dit verleend om zich definitief te dis- kwalificeeren voor een terugkeer op zijn post te Londen. I I l l l I l I X verzekerd in Afd. B op meer dan 1600 bedrijven, inrichtingen, opslagen, enz. bewijzen de waardeering van het publiek. 431 De ALGEMEENE NAVOLGING VAN ONS SYSTEEM VAN HALFJAARLIJKSCHE SCHADEREGELING i door later opgerichte maatschappijen, bewijst de waardeering van deskundigen, i i Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIEBEZORGER ook voor de afdeelingen: Persoonlijke ongevallen door molest. Gevaarlijke risico's. Huurderving en bedrijfsschade. Inboedels tot 5000. lijk neergeschoten. De Italiaansche verliezen aan toe stellen bedroegen in denzelfden tijd 84 machines. De Engelsche verliezen aan vlieg tuigen door de Italiaansche wapens toegebracht, bedroegen in de eerste 5 maanden na het deelnemen van Italië aan den oorlog, naar van be voegde Italiaansche zijde wordt degedeeld, 554 machines. Van aantal zijn 39 toestellen waarschijn- DE GERUCHTEN OVER HALIFAX’ AFTREDEN De „News Chronicle” schrijft dat de geruchten over op handen zijnde veran deringen in het kabinet gedurende het weekend weer zijn opgedoken en klaar blijkelijk op goede gronden. De belang rijkste wijziging zou lord Halifax be treffen. Reeds eenigen tijd is bekend dat de minister van Buitenlandsche Zaken verlangt naar rust. Men gelooft nu, dat hij binnenkort zal aftreden en opge volgd worden door Eden. Als opvolger van Eden aan het ministerie van oor log noemt het blad Amery of Anderson. WAPENSTILSTANDSDAG TE LONDEN Naar uit Londen wordt gemeld. zijn gisteren op wapenstilstandsdag niet de gebruikelijke plechtigheden bij de Ceno taaf gehouden. Ook Is de 2 minutenstilte ditmaal niet in acht genomen. In Austra lië en Nieuw-Zeeland zijn de in vroeger jaren gebruikelijke plechtigheden gehou den In Britsch-Indië heeft men vah of ficieele parades afgezien. het oogenblik in Amerika ver- Amerfkaansche ambassadeur te Londen. Kennedy, heeft in een inter view, dat hij heeft verleend aan de New York Journal American, een niet deel nemen van Amerika aan den oorlog be pleit, doch kwam aan de anderen kant op voor alle mogelijke hulp aan Enge land. De democratie, aldus Kennedy, is in Engeland afgeloopen. Op de vraag, wat of hij dacht over de kansen van Amerika om buiten den oorlog te blijven, antwoordde Kennedy: de kansen zijn op het oogenblik beter De Valera bij een troepenrevue heeft bij een troepen revue 6000 leden van de plaatselijke burgerwacht te Castlebar in het graafschap Mayo geinspecteerd. Hier bij verklaarde hij, dat de tijd geko men is. waarop alle mannen tusschen 25 en 30 jaar zich bij deze burger wacht moeten aanmelden. Hij ver maande de recruten niet langer te wachten met het voltooien van hun opleiding. De Valera zei, dat het niet noodzakelijk was de bewoners van Ierland opmerkzaam te maken op de gevaren, welke hen omringen, doch wanneer de beproeving mocht komen, zullen zij de vrijheid, welke zij ver kregen hebben, verdedigen. By deze schepen een vrachtschip van vrachtschepen van elk 8.000 brt., een schip van 6.000 brt. en een schip van 5.000 brt. Drie andere schepen wer den zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk geheel of gedeeltelijk verloren zijn gegaan. Tijdens dezen aanval ontstonden hevige luchtge- vechten, in het verloop waarvan Duit sche jagers 7 vijandelijke vliegtuigen van het type spitfire en Hurricane neerschoten, 4 eigen vliegtuigen gin gen verloren. Engelsche voorbereidingen voor een aanval op en de be zetting van Ierland zijn voltooid, zoo meldt het Amerikaansche Zondagsblad „New York En quirer” op grond van inlichtingen van personen, die in diplomatieke kringen verkeeren, zoo meldt het D.N.B. De Poolsche „ambassadeur” te Washing ton, Potocki, heeft naar Associated Press meldt, ontslag genomen. VERHOOGING VAN DE BELASTINGEN Vertegenwoordigers van het ministe rie van financiën hebben gisteren doen uitkomen, dat een milliard dollar door extra belastingen moet worden opge bracht. Men denkt aan verhooging van de inkomstenbelasting en voorts aan een winstbelasting en een belasting op dran ken. MILITAIRE BASIS OP NEW FOUNDLAND Volgens berichten uit Washington heeft de woordvoerder der marine verklaard, dat de Placentia-baai aan de Zuidkust van New Foundland als vliegtuig- en vlootsteunpunt wordt ingericht. Dit is een der bases, die de Britsche regeering on langs aan de Vereenigde Staten heeft verpacht Het D.N.B, meldt uit Stockholm: De vlootexpert van de „Manchester Guardian” schrijft, dat de Britsche marine zich geen illusies meer maakt over haar toestand. Weliswaar is ze met de tanden op elkaar het tweede oorlogsjaar ingegaan, doch het is geen geheim meer, dat zij nog slechts be- we- Zelf. had de vloot reeds toen te kampen met een ernstig te kort aan schepen, zoodat convooien en troepentransporten niet meer be hoorlijk konden worden beschermd. 1—J men nog de beschikking Eransche, Japansche, Italiaan sche en Amerikaansche oorlogssche pen, doch thans moet de Engelsche vloot alles alleen doen met de sche pen der Dominions. Vooral gedu rende de laatste weken is de positie der Britsche vloot snel en voortdurend slechter geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de koopvaardijvloot. Ten aanzien van den toestand in het Middellandsche Zee schrijft deze ex pert: „Wij spreken van de moeilijk- Weer vreemde vliegtuigen boven Zuidslavisch gebied Gisterochtend hebben vreemde vliegtuigen boven Zuidsla visch gebied gevlogen. Te Monastir en te Veles werd alarm gemaakt. De toestellen vlogen op groote hoogte, zij kwamen van Saloniki en zetten koers naar Albanië. Het afweergeschut bleef zwijgen. Volgens een United Press-bericht van de Grieksch-Zuidslavische grens zouden Zondag 15 Grieksche soldaten zijn gedeserteerd. Zij zouden de grens aan den Oostelijke^ oever van het Presba-meer hebben overschreden. Volgens de „Norges Handels og Sjö- fahrtstidënde” moet worden aangeno men, dat opnieuw 2 Noorsche schepen, die onder Britsche controle voeren, ver loren zijn gegaan en wel de 4600 ton metende Brandanger” en de „Davan- ger” 7100 ton. Britsch vrachtschip aangevallen Op den Atlantischen Oceaan, 450 km. ten Westen van Ierland, is gisteren, naar het D.N.B. verneemt, een Britsch stoomschip van ongeveer 2500 ton door een Duitsch gevechtsvliegtuig aangeval len en zwaar getroffen. Het schip bleef na de bomontploffing liggen en begon te zinken. Botsing tusschen Engelsche oorlogsschepen In de straat van Gibraltar zijn een Engelsche torpedojager en een Engel sche duikboot met elkander in aanva ring geweest. Beide schepen moesten met zware averij de haven van Gibraltar worden binnengesleept. Italiaansch schip met zonderlinge trofee Een Italiaansch schip is op zijn basis teruggekeerd met een zonderlinge oor- logstrofee, n.l. 20 km. telegraafkabel, die diende voor het militaire verkeer tusschen Malta en Gibraltar. Een verkenningsvliegtuig had een En- gelsch kabelschip ontdekt, dat bezig was met de herstelling van den kabel Malta-Gibraltar, die de Italianan bij het begin der vijandelijkheden doorgesneden hadden. Terstond koos een Italiaansch schip zee om den Engelschen elke ge legenheid tot hervatting van dezen ar beid te ontnemen. Deze opdracht slaag de schitterend. Op enkele tientallen mij len van Malta vischte het Italiaansche schip den kabel van den bodem der zee op en begon hem langzaam in te halen, hetgeen een geheelen nacht duurde. De Queen Elizabeth’ Nog 80 matrozen zijn ter aanvulling van de bemanning van de 85.000 ton groote Queen Elizabeth” te New York aangekomen. Daardoor stijgt de beman ning van het schip, dat volgens de ge ruchten binnen 48 uur zal vertrekken, tot 600 man. De aanval op Birmingham Het D.N.B. verneemt nog, dat bij den gisteren ondernomen aanval op Birmingham door Duitsche vechtsvliegtuigen verscheidene houders voltreffers van bommen kre gen en ten deele in brand geraakten. Machtige steekvlammen getuigden reeds van verren afstand van het suc ces der aanvallen. Bij een aanval van een andere groep vliegtuigen kregen de havens van Porstrtiouth en Ramsgate aan merkelijke bomtreffers. De aanspraken op het Zuidpoolgebied ïn regeeringskrlngen te Washington hoopt men toch nog dat de resultaten van de expeditie de kennis van het Zuidpoolgebied zullen vergrooten en bo vendien een versterkt fundament zullen geven voor de aanspraken der Ver. Sta ten op een groot segment van het Ant arctische continent. Het vraagstuk der aanspraken is hiermede echter geens zins opgelost: behalve de Ver. Staten maken aanspraak op verschillende stre ken: Frankrijk, Noorwegen, Duitsch land, Australië, Engeland, Argentinië en Chili. Geen van deze staten heeft echter tot dusverre formeel van een gebied bezit genomen of ergens een nederzetting gevestigd, welke laatste maatregel overeenkomstig het Volken recht eigenlijk den grondslag voor de souvereiniteit moet vormen. In goed ingelichte kringen te Washington is men bovendien van meening dat het ge- heele vraagstuk der verschillende aan spraken op het Zuidpoolgebied op lange baan geschoven is, zoolang wereldcrisis duurt. En, als later kwestie weer wordt opgenomen, het nog langen tijd duren, voordat aanspraken zijn vastgelegd en in feiten zijn omgezet. Op het oogenblik is het Noorwegen, dat het grootste territorium in de An tarctis opeischt en wel een gebied, dat ongeveer een vijfde deel van het ge- heele Zuidpoolcontinent beslaat: de driehoek, in het Noorden begrensd door de Antarctische kust en reikende van 20 graden OL tot 65 gr. OL. Duitsch land maakt aanspraak op een klein ge bied, dat in dit territorium gelegen is, terwijl Frankrijk een smalle strook ver langt. die bijna precies op het andere halfrond tegenover het door Noorwegen verlangde gebied ligt. Australië eischt een breede wig ten Zuiden van zijn eigen grondgebied. gesteld had, was oorspronkelijk Opheldering der vraag, wat zich eigenlijk achter de 1500 zeemijlen lange, cartographisch opgenomen kustlijn tus schen de Ross-zee en11 vindt; vaststelling, of Palmerland archipel of een schiereiland van antarctische continent is en sing van de vraag of de Antarctis uit een enkele continentale landmassa be staat of uit twee door een zee-arm ge scheiden deelen. Deze laatste vraag is een van de weinige raadsels, die de zoo grondig doorvorschte aarde nog op levert. Tot dusverre staat niet vast, of de ten Zuiden van den Atlantischen Oceaan gelegen Wedellzee met de Ross- zee ten Zuiden van den Stillen Oceaan door een mogelijkerwijs on der het ijsdek der Antarctis doorloopend kanaal in verbinding staat. De vroege re ontdekkingsreizen van Byrd en de vlucht van Lincoln Ellsworth hebben weliswaar de mogelijkheid van een be staan van twee antarctische continen ten verkleind, maar het tot dusver on- United Press meldt uit Washington: De Zuidpoolexpeditie van admiraal Byrd zal spoedig geliquideerd worden, althans voor den duur van den oorlog, nadat het Congres de toestemming der voor het loopende fiscale jaar benoodig de gelden geweigerd heeft met de mo- tiveering dat dèrgelijke uitgaven in een wereldcrisis niet op haar pl ‘1_ Weliswaar zet de expeditie pig haar werkzaamheden voort, j j"—1— *-» 4 1, zT i c* vx 4 la 4* daarvan te rekenen. Admiraal Byrd zelf woont op oogenblik in Boston en is tegenwoordig nog slechts in naam leider der expedi tie, die onder de auspiciën staat Van het ministerie van Buitenlandsche Za ken, van Marine, Binnenlandsche Za ken en Landbouw. Deze departementen moeten uitmaken wanneer de expeditie teruggeroepen zal worden. Bij het be gin van den zomer op het Zuidelijk half rond heeft de expeditie de werkzaam heden hervat. Zij is begonnen met uit gebreide metingen, die tot het voorjaar zullen worden voortgezet als dat ten minste mogelijk is. De 33 leden der ex peditie op Little America houden zich bezig met geodetische opnemingen der omliggende streken, terwijl de 26 man, die op den z.g. Oostelijke basis, 600 zee mijlen ten Zuiden van Kaap Hoorn ge- stationneerd zijn, uitgestrekte slede- en vliegtuigtochten ondernemen, die in hoofdzaak de geografische en geologi sche exploratie van het Zuidpoolgebied gelden. De eerste maatregelen voor het beëindigen van de expeditie zijn reeds getroffen. Het expeditieschip Bear is verleden week van Philadelphia uitge varen en hteeft koers genomen naar Lit tle America, waar het in Januari zal aankomen. Zoodra dan definitieve or ders gegeven worden, zal de Bear de expeditieleden van Little America aan boord nemen en naar de Ver. Staten terugbrengen. Het tweede expeditie schip, de „North Star”, zal deze maand van een haven aan de Pacifickust ver trekken om de Bear in Little America te ontmoeten, waarna beide schepen gezamenlijk de overige expeditieleden de Oostelijke basis zullen halen. Een drievoudige taak De taak, die de Byrd-expeditie zich - T als Ten Zuidoosten van Harwich heb ben gisteren formaties Duitsche stuka’s een krachtig beveiligd convooi verrast en in duikvlucht aangevallen. Ondanks het hevige vuur van de luchtdoelartillerie en afweer van jagers van den tegen stander slaagde men er in 37.000 brt. vijandelijke scheepsruimte in totaal tot zinken te brengen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2