VROUWENHOEKJE t N^AKKERtJE BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Welken distributiebon heeft men noodig? 1 BOEFJES VAN 11-15 JAAR Bon 29 voor zeep 83 82 98 25 52 65 38 55 29 116 31 Aug. t/m 31 Deo. KETT1NGHANDEL IN ZEEP THEE PRIJS OPGEDREVEN 14 13 16 15 16 15 08 07 6 magere 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER 1 Couranten als veelzijdige dienaren 2 Nov t/m 27 Dee. 2 Nov. t/m 27 Dee. 81 42 93 88 7 B OS tm. 11 1940 2e bl. pag. 2 -i - - - - „Zenuwen? „Nare dagen"? Moe en mat? Waarom brandt de melk aan? Vele portemonnaies uit badhuis gestolen Elfjarige jongen redt kleine drenkelinge HAASTTE CÓÜRAKT Bmsdag 12 Nov. Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij bestaat 116 jaar Een aitgebreid complot 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram Crematie prof. mr. A. S. de Blécourt Vijf aanhoudingen te Amsterdam 4 Nov t/m 1 Dee. ARTIKELEN BON Hoeveelheid 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond Nov. t/ft 29 Nov, half pond 1 ons November in 12 1 ons KAAS 1 ons KAAS EIEREN één ei één ei 19 Oct. t/m 12 NOV. als boven 13 Nov. t/m 6 Deo. als boven BLOEMKAART. aanlegde. kant hem om BROODBONBOEKJE. 1 als boven BOTERKAART. half pond BOTER BOTER half pond VETKAART. half pond MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE of boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram 1 Nov t/m 30 Nov. 1 Nov t/m 30 Nov. I* k g Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid 1- 2 L A i i f 1 4 7 NT m Lxöt» t i i J.'. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte 1 eenheid 1 14 November 1940. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 2 Liter 2 liter 1 ons half pond 4 Nov t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. Van 13 November t.m. 6 December De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt be kend: Gedurende het tijdvak van Woensdag 13 November tot en met Vrijdag 6 De cember a.s. geeft de met „29” genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling), of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeep poeder of, voorzoover voorradig, 125 gr. zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht ge deelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huis houdzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen moeten voor de behan deling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „29” ge nummerde bon van het algemeen dis- tributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De was- scherij zal per bon 600 gram wasch poeder kunnen betrekken. SCHEERZEEP (apart strookje) of schéercrême of scheerzeep Voor November zijn van de z.g. oeriode-bons (o.a. voor Inkwartiering, Kamerbe woners enz.) geldig de „bons 2de oeriode” Bons 1ste periode blijven nog geldig tot en met 14 November a.s. BON 04 tm. 07 of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 7b gram half pond 1 kilo 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 1 tube 1 pot 2 2 nog 17 jaar oud, aan wordt van L— h.l. (max h.l. (max 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 9 Nov. t/m 15 Nov. 7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. <4- 7 dagen extra) 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. 7 dagen extra). BON BON 07 tm. 14 10 k.g 8 k.g 5 k g 4 k.g 4 Nov t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., niet in restaurants ;e. d. op kookpunt te komen, Een weinig zout of suiker kan bij het koken toegevoegd wor den en helpt mede om aanbranden te voor komen. soort’ 1 EENHEID is gelijk: h.l van max 75 k.g. anthraciet. steen- hier ter stede overleden de heer B. van Hou ten, oud-Rijksontvanger alhier. De crematie zal morgen plaats hebben in het crematorium te Velzen, na aan komst van trein 2.15 uur, halte Driehuis- Westerveld. Noodlottige val Gistermiddag is de 64-jarige winkelbe diende J. de Graaf uit de Zoutziederstraat te Rotterdam, bij het oversteken van de Havenstraat over een uitstekenden steen gestruikeld. De man kwam te vallen en strompelde naar het trottoir, waar hij bleef liggen. Toen geneeskundige hulp aan wezig was, bleek de bejaarde man reeds te zijn overleden. Waarschijnlijk had hij bij den val een schedelbasisfractuur op- geloopen. Regeling voor witte kool Volgens mededeeling van den secretaris, generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, In de Nederl. Staatscourant, is het vellen, het voorhanden of in voorraad hebben van alle soorten witte kool aan verschil lende voorwaarden verbonden. Het veileh kan slechts geschieden met in acht ne ming van een maximumprijs voor herfst- wittekool van ƒ2.50 per 100 k.g, netto. Het voorhanden of in voorraad hebbeh van witte kool is slechts toegestaan, in dien de betrokkene bij bepaalde organi saties is aangesloten. Het besluit treedt werking. Het Rijksbureau voor papier Volgens mededeeling in de Nederl. Staatscourant is benoemd tot lid en vobf- zitter van het bestuur voor het Rijks bureau voor papier te Haarlem, prof. ir. E. L. Selleger, terwijl tot leden van dat bestuur zijn benoemd N. F. Allan, P. Dekker Jzn, en D. G. Landweer. B. VAN HOUTEN f In den ouderdom van 81 jaar is Doodelijk ongeval in Oranje Nassaumijn Gistermiddag is in de ondergrondsche werken van de Oranje Nassa-mijn 2 te Schaesberg, een doodelijk ongeval ge beurd, doordat de posthouwer C. Schu macher onder plotseling neervallend ge steente werd bedolven. Het slachtoffer was 28 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Gistermorgen kwam zekere van S. bij de politie aangifte doen, dat men uit de schuur op zijn weiland aan den Vuurscheweg te Hilversum, een vet mestkalf had gestolen. De dieven hadden het dier in de schuur eerst den nek af gesneden en het daarna volgens de rege len der kunst geslacht en gevild. Met de buit zijn de dieven vertrokken, slechts de huid lieten zij den eigenaar. 300 stuks (195 k g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte Inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Oe geldigheidsduur der voor Ootober aangewezen bons is verlengd tot en met BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere ICoekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven Dit jaar reeds 152 schipbreukelingen gered De Noord- en Zuldhollandsche Redding Mij. bestond gisteren 116 jaar, een feit, dat bij gewone instellingen zonder meer voorbij zou zijn gegaan. Het bestuur her innert onze landgenooten echter wel aan dezen dag, omdat zonder den onmisbaren steun, ook van particulieren, ’t werk on mogelijk is en derhalve hoopt het. dat vele landgenooten van hun daadwerkelijke be langstelling voor het onmisbare werk, dat de N.Z.H.R.M. gedurende tal van jaren verricht, zullen doen blijken. De oorlogs omstandigheden hebben de taak der N.Z. H.R.M. aanzienlijk verzwaard. Doch des ondanks hebben de kranige bemanningen der reddingbooten steeds getoond, ten volle voor hun taak berekend te zijn. Dat deze taak inderdaad zwaar was blijkt hieruit, dat negentig maal in 1940 ’n beroep werd gedaan op de reddingbooten der N.Z.H.R. M. , hetgeen reeds dubbel zooveel is als het jaarlijksche gemiddelde bedraagt. In totaal werden 152 schipbreukelingen be houden aan wal gebracht. Deze nuchtere cijfers geven echter niet weer, onder welke moeilijke omstandig heden de tochten naar de in nood ver- keerende schepen geschiedden en welke groote risico’s werden geloopen bij het afhalen der slachtoffers. Tweemaal werden de reddingbooten door vliegtuigen met mitrailleurs beschoten, doch gelukkig kon den de kapiteins de schepen behouden bin nen brengen. Daar de kans op vliegtuigongelukken .belangrijk is gestegen, moest de paraat heid van ‘t reddingwezen aanzienlijk wor den opgevoerd, waardoor de kosten aan zienlijk hooger zijn geworden. Het is voor de mannen der reddingbooten, die vrijwil lig in zee gaan om anderen te redden, een eerezaak om te voorkomen, dat menschen voor onze kust verdrinken. Meer dan ooit verdienen deze helden der zee, die onder de gevaarlijkste omstandigheden hun zware taak verrichten, den dank van iederen Nederlander. Zij mogen erop ver trouwen, dat het Nederlandsche volk de N. Z.H.R.M. in staat blijft stellen, haar materieel in stand te houden, zoo noodig te verbeteren. Bovendien denke men aan de pensioenen en gratificaties, welke aan oud-redders worden uitgekeerd. Het adres van de N.Z.H.R.M. is Hee- rengracht 545 te Amsterdam, postgiro 26363. Ontroomde. magere of tapte-melk kan niet in een dunne aluminium pan gekookt worden, doch vereischt dikkere materia len, die evenwel aanbranden toch niet voorkomen. De oorzaak van het spoedig aanbranden van taptemelk is de daarin vrijgekomen lucht, welke een gevolg is van het ontroomen. De melk komt hier door sneller met de lucht in aanraking en vormt bij het koken luchtblaasjes aan het verwarmde vlak, die met eiwit omhuld zijn. Indien men de melk niet door roeren in beweging houdt, branden de eiwitom- hulsels aan. Om dit aanbranden van taptemelk nu te voorkomen, bestaan verschillende moge lijkheden. Het omspoelen van den emaille melkkoker met koud water vermindert het gevaar reeds, terwijl aanbranden tevens voorkomen wordt door de tapte melk langzaam aan de kook te brengen en een asbestplaatje onder de pan te plaat sen. Voorts kan men den bodem van den koker met een weinig boter of slaolie be strijken, 3 4 druppels olie zijn reeds voldoende om het euvel van aanbranden te voorkomen. Het meest doelmatig is evenwel om afgeroomde melk au bain Marie te koken, men behoeft dan zelfs niet te roeren. Aan deze laatste methode is evenwel een nadeel verbonden, n.l. dat het kookproces meer tijd vordert en meer ga of electriciteit behoeft. Aan te bevelen is om een aparte pan te houden voor het koken van melk en deze voor het gebruik niet alleen met koud water om te spoelen, doch er tevens een heel klein bodempje water in te doen, dat men aan de kook brengt èn eerst daarna wordt de taptemelk bijgevoegd om bij middelmatige warmte Gedurende de laatste maanden werden in de zweminrichting aan de Kapelstraat te Hilversum velen gedupeerd, doordat hun pottemonnale uit de in het kleed- hokje gehangen kleeren werd ontvreemd Na een langdurig onderzoek, dat veel ge duld vereischte. wist de recherche de da ders te vatten. Toen opnieuw een aan gifte binnenkwam, thans van diefstal van een portemonnaie met 21 inhoud, hield de recherche een aantal jongens aan. Het bleek een bende van 5 knapen te zijn, die in den loop van eenige weken tien tallen portemonnaies met een totaal-in- houd van enkele honderden guldens, had gestolen. De jongens, wier leeftijd va rieert van elf tot vijftien jaar,'deelden op straat den buit en Wierpen de leege portemonnaies in straatputten van de reiniging. Van de opbrengst maakten zij autotochtjes en hielden zij in gemeenten in de omgevihg van Hilversum snoep- festijnen. Zij hebben allen bekend en zijn na verhoor aan de ouders teruggegeven. EIEREN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder qf Zeepvlokken óf Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. ZEEP 35 gram 35 gram 35 gram 35 ram 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. De Nxkrlardsthe “Pijnstiller HONDENBROOD Op voederkaart voor honden: voor groep I en II III IV V VI KATTENBROOD Op voederkaart voor katten litie te Weesp vertrouwde het zaakje niet geheel en hield derhalve de jongens vast Het onderzoek leidde naar Amsterdam en reeds spoedig kwam vast te staan, dat de rijwielen van diefstal afkomstig wsren. De politie wist nog een derden jongen. - te houden die verdacht 'medeplichtigheid. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Door snel en kordaat handelen heeft een 11-jarige jongen Zondagmiddag het leveh gered van het vijfjarige meisje Jo- zefientje Stegging, dat al spelende te Haarlem in het Spaarne was geraakt. Het kind bevond zich omstreeks 4 uur met twee vriendinnetjes aan den water kant nabij de veerpont tegenover de gas fabriek. Toen het van den wal in het diepe water viel, liepen de andete meis jes luid schreeuwende weg. Dit werd ge hoord door Jan Dikman, elf jaar oud. die in de nabijheid van zijn ouderlijk huis, een woonschip bij de jachtwerf, aan het roeien was en nu onmiddellijk al zijn jonge krachten inspande om de kleine 2 Nov. t/m 27 Dee. 11 Nov, t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet ifi restau rants e. d. 4 Nov. t/m 16 Nov, 7 dagen extra t/m 17 Nov echter niet in restau rant» e. d. 4 Nov t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Bij beschikking van den Secretaris generaal van het departement Van Land bouw en Visscherij van 7 November 1940, zijn voor het tijdvak van 1 Oct. 1940 tot 1 Oct. 1941 weder benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, W 't Hooft en ir. J. Versteeg, beiden aldaar en E. Visscher te Middel burg; is voor het tijdvak van 1 Oct. 1940 tot 1 Oct 1941 weder benoemd tot tijde lijk leeraar aan de RijkslandboUwwinter_ school te Hengelo (O.), dr. W. Luxwolda te Enschedé. THEE Of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bon») GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Jassendief aangehouden Op 5 November werden uit een magazijn op den Zeedijk te Amsterdam 18 leeren jassen ontvreemd. De politie is er thans in geslaagd den dader aan te houden. Het is een 37-jarige man, die reeds meer op zijn kerfstok heeft. Hij had reeds eenige jassen te gelde gemaakt. De afdeeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie te Amsterdam heeft in de afgeloopen dagen de hand weten te leggen op een partij van onge veer 6000 dubbele stukken huishoudzeep ter waarde van ongeveer 1000. Het was deze afdeeling ter oore geko men, dat aan een pakhuis in de binnen stad door een vrachtauto een partij zeep was afgeleverd. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een kettinghandel in zeep. In het pakhuis werden twee personen aangetroffen, afkomstig uit de Zaan streek. Deze bleken de partij zeep ge kocht te hebben van twee Amsterdam mers, doch haar reeds te hebben door verkocht aan een man in Hilversum. Niet alleen werden door de Amster- damsche politie de Zaankanters en de Amsterdammers gearresteerd, doch ook de Hilversummer werd in arrest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man een nog grootere partij zeep had willen koopen en dat hij daar toe een bedrag van 5000 ter beschikking van een der Zaankanters gesteld had. Deze had toegezegd, de zeep bijeen te krijgen en haar in het pakhuis in de Amsterdamsche binnenstad te zullen op slaan. Het onderzoek werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der partij afkomstig was uit de buurt vap Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noord- Holland en arresteerden daar den man, die de zeep naar Amsterdam vervoerd heeft, terwijl men in den loop van giste ren tevens een bezoek zou brengen aan den grossier in zeepartikelen. die de waar geleverd heeft. Vandaag zouden de twee Zaankanters, de beide Amsterdammers en de Hilver summer voor den officier van justitie geleid worden. De vervoerder en de gros sier uit West-Friesland zullen voor het verdere onderzoek naar Amsterdam op transport gesteld worden. Het is niet uitgesloten, dat nog nadere arrestaties zullen volgen. Wanneer de courant uitgelezen is, dan wordt zij zuinig bewaard en voor zoover zij niet gebruikt behoeft te worden in de huishouding, op nette stapeltjes bewaard. Courantenpapier bewijst heel goede diensten en helpt zelfs gas sparen, wan neer men kruisgewijze zes couranten op elkander legt met in het midden een meer malen opgevouwen exemplaar, bij wijze van kussentje waarop de pan wordt ge plaatst. De couranten worden een voor een om de pan gewikkeld waardoor de warmte behouden en de inhoud evenals bij gebruik van een hooikist gaar Wordt. Cou ranten bewijzen goede diensten bij het schoonmaken van ramen, wanneer deze na het afnemen met spons en zeem met een luchtig opgevouwen courant worden nage wreven, hetgeen het streperig worden van het glas voorkomt. Men kan zich zelfs werk sparen door de ruiten iedere week alleen met courantenpapier af te nemen. Courantenpapier kan ook dienst doen voor inlegzooltjes in schoenen, waardoor de voeten warm blijven, terwijl menschen, die op koude winterdagen gedwongen zijn veel buiten te zijn zeer verstandig doen indien zij onder hun jas een laagje cou ranten op rug en borst leggen. Beter nog is om er een soort vest van te maken, be staande uit rug- en voorpanden, dat met groote steken in elkander geregen wordt en met kleine veiligheidspelden gesloten wordt. Jeugdige rijwieldieven De Amsterdamsche politie heeft ophel dering verkregen inzake de verduistering van twee rijwielen. Deze waren Zondag spoorloos verdwenen. Bij de politie in Weesp meldden zich een 15-jarige en een 17-jange jongen, die vergunning vroegen om twee rijwielen te verkoopen. De po- den Zaterdag en Zondag een gecombi neerde vergadering in Utrecht, onder lei ding der voorzitters, resp. de heeren B. J. Brugman en Ch. F. L. Nord. beiden tandarts te den Haag. De Zaterdagmiddag was geheel gewijd aan de behandeling van het actueele vraagstuk der sociale tandheelkunde. Sprekers waren de tandartsen J. N. Tekenbroek. H. C. Kranenburg en W. v. Eupen. Zaterdagavond werd het caries- vraagstuk behandeld door de tandartsen R. W. Broekman en J. J. Backer Dirks. Zondagmorgen hadden demonstraties plaats. De ochtend werd besloten met een voordracht van prof. dr. B. C. P. Jansen, overDe voedingsleer in verband met den toestand van het gebit. Prijzen minerale smeeroliën en vetten De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, heeft bepaald, dat in afwijking van art. 1 2 en 3 der prijzenbeschikking 1940 no. ‘1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers-van alle soorten minerale smeeroliën en vetten voorloopig met maximaal 9 per 100 k g mogen worden verhoogd. Deze verhool ging geldt van 12 November 1940 af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij vermeld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren berekenden of noteerden voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats vonden, in de periode 9 April 1940 —9 Mei 1940. 100 gram 125 gram In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud. met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleescb is verwerkt, moet werden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) öf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven drenkelinge te helpen. Het water was onstuimig door den storrtiachtigen wind, maar de jonge red der trok aan de riemen en kwam nog juist op tijd om het meisje te grijpen en in dë roeiboot te tillen. Óp den Spaarn- damscheweg langs het Spaarne had men de kranige redding inmiddels opgemerkt en toen de jongen met het reeds bewus- telooze kind aan den stonden twee Duitsche Soldaten, die wa ren komen toesnellen, klaar te helper., aldus de „Crt.”. Per ziekenauto is het drenkelihgetje naar het St. Elisabeths-gasthuis overge bracht, waar de levensgeesten korten tijd later terugkeerden. als boven 1 RUND-, KALFS. Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gereokt of gekookt varkens-, rund, en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch. Gelder- sche rookworst plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst In het crematorium op Westerveld te Velsen heeft gistermiddag onder zeer groote belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van prof. mr. A. S de Blécourt, oud-hoog- leeraar aan de Leidsche universiteit, over leden hier ter stede. Aanwezig waren de curatoren der Leid sche universiteit. mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, jhr. mr. R. Feith alhier, en de secretaris, mr. P. J. Idenburg- Voorts de rector-magnificus, prof. dr. A. W. Byvanck, de secretaris van den Aca- demischen Senaat, prof. dr. B. G. Escher; bijkans alle hoogleeraj’en der rechtsge leerde faculteit en behalve deze prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. W. van der Woude, prof. dr. H T. Colenbrander en prof. dr. F. W. A Korff, de oud-hoogleeraren prof, dr. B. D. Eerdmans en prof. dr. L. Knap pert. Aanwezig waren de Senaat van het Leidsche Studentencorps, de besturen der Vrouwelijke Leidsche Studenten Vereeni- ging, van het College Civitatis Academius Lugdanum Batave Suprème en van de juridische faculteit. Verder merkten wij op prof. mr. G. André de la Porte en prof. mr. H. G. P. Duyfjes, beiden alhier en beiden oud-hoog- leeraar aan de Rechtshoogeschool te Ba tavia; mr. dr. H. L. Hemsing, oud-admi- nistrateur aan het departement van Kolo niën alhier, mr. W. A. Telders, rijks advocaat, mr. J. Krabbe, mr. J. Heringa, L. J. Rietema, L. C Hofman, E. Akker man, jhr. mr. R W. G. den Tex, ir. Wou ter Cool, secretaris van het Nederl. Insti tuut van ingenieurs, mr. G. Beets, H. F. Hamelberg, arts, mr. B. H. Rouffaer, mr. A. Spanjer, mr. J. H. Uden Masman. mr. W. Francken, drs. W. F. Smits, oud-inspec- teur van het onderwijs te Nijmegen, allen uit den Haag, jhr. mr. G. W. van Viers- sen Trip, vice-president der rechtbank te Rotterdam, prof. dr. A. F. Holleman, di recteur der Holl. Maatschappij van We tenschappen te Haarlem; J. J. Groen en J. J. Planjer, namens de Waalsche ge meente te Leiden, ds. R. Blommaert, Waalsch predikant te Middelburg, namens de Commissie tot de zaken der Waalsche gemeenten in Nederland, jhr. dr L. W. E. van Heurn, rentmeester van het Water schap Rijnland; ir. G. F de Pitter, Rot terdam, mr. G. J. Fockema Andreae, Zwolle; mr. J. Ryperda Wierdsma, com mies ter provinciale griffie van Overijsel; mr. B. H. van Everdingen, C. Dyserinck, mr. J. W. Schnit, directeur der Westland- sche Hypotheekbank en mr. J. van Andel, allen te Amsterdam; mr. A. M: R. Beguin, notaris te Voorburg; jhr. A. C. Röell te Oegstgeest, jhr. W. H. von Weiler, W Jager Gerlings, mr. J. v. d. Veen Vonk en K. ter Laan oua-burgemeester van Zaan dam en oud-lid der Tweede Kamer, allen te Wassenaar mr. K. N. Korteweg, Dordrecht, mr. M. G. van Oosten, Leeu warden, mr. H. F. Donders, mej. mr. M. E. Blok, J. L. Kranenburg, allen te Lei den, G. H. Maaldrink, commissaris van de Westlandsche Hypotheekbank, R. W. H. Pitlo, Hilversum, prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit; mr. B. H. Drijfer. Laren, ii. F. Wink, oud-directeur der Waterleiding te Rotterdam, mr. C. Punt, Noordwijk, H. D. Tjeenk Willink, uitgever te Haar lem e.a. Gesproken heeft prof. dr. F. W. A. Korff te Leiden, die besloot met het Onze Vader. De organist speelde bij het dalen van de kist „Komt, laat ons voortgaan, kindren” (gezang 274) van Tersteegen. benevens Psalm 42. De oudste zoon, de heer L. de Blécourt te Wassenaar, dankte voor de groote be langstelling. Vlasbeurs weer te Rotterdam Gistermorgen is de vlas- en lijnzaad- beurs in de groote beurshal van het nieuwe beursgebouw te Rotterdam ge opend. Na de gebeurtenissen in Mei was deze beurs naar Dordrecht verplaatst, maar met ingang van heden is zij te Rotterdam teruggekeerd. Bij deze gelegenheid heeft de heer H. F. Kersten, onder-voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Rotterdam, het woord gevoerd. Spr. betuigde zijn vreug de over den terugkeer van de aloude vlasbeurs, die sinds vele jaren bij Rot terdam behoort. Hierin is ook het sym bool van herlevend Rotterdam te zien. Hierna voerde de heer A. L. Molen dijk, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van de Vlasindustrie, het woord. Tenslotte sprak de heer A. Heusdens namens de Vereeniging van Nederland sche Exporteurs van Vlas en Vlasafval- len en namens de stichting „Buvlaslint”, het pas opgerichte comité, dat de distri butie van vlas onder de afnemers regelt. kolen, industrie- of eierbriketten; 2) h.l kolenslik; 100 k.g.) baggerturt; 100 k.g.) cokes (ook gas cokes), 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf, 65 gram 50 gram ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. J 9 Nov t/fl> 20 Dac. 26 Oct. t/m 22 Nov. Bondsraad van den Ned. Midden standsbond Dezer dagen had te Utrecht een ver gadering plaats van den bondsraad van den Ned. Middenstandsbond. Deze Bondsraadsvergadering verving de jaarlijksche algemeene vergadering, welke in normale tijden zou zijn gehou den. De voorzitter, de heer L. de Groot, liet in zijn openingswoord er het licht op vallen, dat de drang naar eenheid zich thans over de geheele linie zeer sterk demonstreert. De jaarstukken werden goedgekeurd. De bondssecretaris, de heer D. Swager- man, deed uitvoerig mededeeling over de belangrijkste gebeurtenissen en feiten in het tijdvak 1 Januari - 1 November 1940. De voorgestelde technische herziening van Statuten en Huishoudelijk Regle ment, alsmede de herziening van Begin sel- en Werkprogram werden weer in handen gesteld van het Hoofdbestuur, omdat door centralisatie in de Ned. Middenstands-Centrale andere wijzigin gen dan de voorgestelde noodzakelijk zullen blijken. Bij de rondvraag kwamen ter sprake de strijd tegen personeels-inkoopvereeni- gingen, de middenstandsbelangen bij den herbouw van Rotterdam en andere ge teisterde gemeenten, alsmede de toe komstige taak van de plaatselijke standsorganisaties en de activeering der districten. De Amsterdamsche-politie heeft een goede vangst gedaan. Dank zij haar speurderszin bevinden Zich op het oogenblik twee Limburgers en drie Am sterdammers in verzekerde bewaring, die zich schuldig gemaakt hebben aan overtreding van de wet op de prijsop drijving. Een rechercheur had er ken nis van gekregen, dat een partij thee te koop was aangeboden en had met de handelaren een afspraak gemaakt op den hoek van de Utrechtschestraat en het Frederlksplein in de hoofdstad. Een distributie-ambtenaar trad op als koo- per. Op het afgesproken tijdstip kwamen de partijen gistermorgen bijeen. Het ge heele gezelschap toog naar een pakhuis in de Willibrordusstraat, waar de aan geboden partij van 40 kisten thee, 4.000 pond, opgeslagen lag. Deze kon de kooper overnemen voor een bedrag van 15.000. Hierop ontpopten zich de be langstellenden als zijnde van de recher che. De vijf handelaren werden opge bracht, de geheele voorraad thee werd in beslag genomen. Prijsvraag Woningbouw De Patroonsvereeniging „Rotterdamsche Bouwkring Algemeen Belang”, de Katho lieke Bond van Bouwpatroons Afdeeling Rotterdam en de Nederlandsche Aanne mers- en Patroonsbond Afdeeling Rotter dam hebben een besloten prijsvraag uit geschreven, om te komen tot een woningtype, waarvan constructie en in- deeling zijn aangepast aan de eischen, die in het rondschrijven d.d. 21 Augustus 1940 van den Regeeringscommissaris inzake toepassing en besparing van bouwmate rialen worden gesteld. Het doel van de prijsvraag is. naar wij in „Huis- en Grondeigendom" lezen, het verkrijgen van een ontwerp van wonin gen, die in massa kunnen worden ge bouwd. In het kort komen de eischen hierop neer, dat bij het bouwen zoomin moge lijk gebruik wordt gemaakt van hout en ijzer, terwijl wordt aanbevolen zooveel mogelijk die materialen te kiezen die, in ons land worden gemaakt, of althans die, waarvan men zeker is, dat zij in groote hoeveelheden worden gemaakt en aange voerd. De kosten van den bouw der woningen mogen niet meer bedragen dan plm. f 9.500 per enkele pand. Dit bedrag ver tegenwoordigt de netto-bouwkosten, waar in dus bouwgrond- winst, rentederving, architectenhonorarium e.d. niet zijn be grepen. Vergadering van tandartsen De Nederlandsche maatschappij tot be vordering der tandheelkunde en vereeni ging van Nederlandsche tandartsen, hiel- Tijdvak waarin geldig Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor November zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: öf deze maand TURF per bon; óf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CEFTRALE VERWARMING Vogelcommissiebesluit Bij beschikking van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij zijn ingetrok- *ce^ het vogelcommissiebesluit 1937 en zijn enkele wijzigingen aangebracht in de vogelbeschikking 1937 (benoemingen). Commissie vergunningen personen vervoer Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departe ment van Waterstaat, zijn benoemd tot leden van de commissie, bedoeld in ar tikel 10 der wet autovervoer personen (commissie vergunningen personenver voer) de heeren mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, oud-chef van de afdeeling ver voer- en mijnwezen van het departement van Waterstaat, te Tiel, en ir. J Zijder- laan. rijkshoofdinspecteur van het ver keer te ’s-Gravenhage, onder verleening van gelijktijdig eervol ontslag aan laatst genoemde als rijkshoofdinspecteur van het verkeer

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6