BAAGSCHE COURANT DISTRIBUTIE KAARTEN DISTRIBUTIE-MAP Een tram vrachtauto een Kinderspeelgoed BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Dinsdag 12 November 1940. PRIJS den van DERDE BLAD zijn geen vVij stellen daarom deze week onze voor uiterst practische Stichting „Oorlogsschade” LET OP ONZE AANKONDIGING VAN MORGEN AVOND! DOODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG DE WATERSTAND IN DE GELDERSCHE VALLEI x - Waarschuwing aan kleinhandel Onteigening op groote schaal te Middelburg Het slachten van warm bloedige dieren MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET LUCHTWAPEN beschikbaar, zoolang de voorraad strekt, waarin alle kaarten en bonnen over zichtelijk kunnen worden opgeborgen. Ernstige waarschuwing voor over treders van de slachtverordening Bomaanvallen van Engelsche vliegers HET DEFINITIEVE IDENTITEITSBEWIJS Daarvoor zijn ze te kostbaar KENNISGEVINGEN HINDERWET SPIJBELENDE BROERTJES SLOEGEN AAN HET FANTASEEREN abonné's een omdat 103 mee? No. 17723 Arrondissements-fechtbank GELEGENHEID GEGEVEN TOT HAZARDSPEL VEERTIG WIELRIJDERS IN OVERTREDING Terzake van onvoldoende afscherming van voor- of achterlichten hunner rijwie- de is gisteravond tegen 40 fietsers pro- ces-verbaal opgemaakt; 4 rijwielen wer den in beslag genomen. dagen. In den nacht van 8 op 9 Novem- ber geraakte de auto van den heer Hol mans uit Stadskanaal te Nieuwe Pekela in het Onstwedderdiep. De heer Holmans kon worden gered. Abusievelijk is echter door het A.N.P. gemeld, dat de heer Hol mans was verdronken. Verdronken De 72-jarige sluiswachter Rotman te Klazinaveen is tengevolge van den storm en de duisternis te water geraakt en ver dronken. een het vierjarige zoontje van de familie van der Hei het slachtoffer is geworden. Het kind speelde met eenige kameraadjes bij de brug over het kanaal te Klazinaveen- Noord. De vrouw van den brugwachter maakte de brug open om een schip door te laten. Ondanks haar waarschuwing begaven eenige kinderen zich op de brug.. De vrouw kon niet verhinderen, dat het ventje van der Hei bij het dichtdraaien van de brug bekneld geraakte. Aanvan kelijk leek het, dat het kind er goed Was afgekomen. Het jongetje liep naar huis, doch bij de ouderlijke woning zakte de kleine in elkaar. De schoolarts, die juist voorbij kwam, constateerde den dood. Kind tusschen draaibrug bekneld geraakt en gedood Gistermiddag is te Klazinaveen droevig ongeluk gebeurd, waarvan Het O.M. eischt negen maanden gevangenisstraf In de maand December van het vorige jaar deed de politie een inval in een wo ning te Wassenaar, waar het roulette spel werd beoefend. In verband daarmede had zich thans zekere C. B. alhier te ver antwoorden wegens het aan het publiek gelegenheid geven tot het beoefenen van hazardspel; subsidiair was het opzettelijk geven van zoodanige gelegenheid, als be drijf uitgeoefend, ten laste gelegd. Ver dachte ontkende, dat het publiek toe gang had gehad tot de localiteit, waar ge speeld werd. De daar aanwezigen hadden allen behoord tot een clubje van elkaar bekenden. Van een als bedrijf exploitee- ren van een speelgelegenheid was volgens verdachte evenmin sprake geweest. Wel gaf hij toe van tijd tot tijd de bank te hebben gehouden, maar dat hadden ook anderen uit het ter plaatse aanwezige ge zelschap gedaan. Eenige deelnemers aan. het spel werden als getuigen gehoord, als ook een agent van politie, die proces ver baal had opgemaakt. M Pleidooi Mr. H. M, Huygens betoogde als verde diger, dat de rol welke verdachte in deze hazardspelaangelegenheid heeft gespeeld van geheel bijkomstigen aard is geweest. Niet hij, maar een kapper te Wassenaar heeft zijn huis ter beschikking gesteld van de spelers. Deze heeft ook voor de aan wezigheid van het instrumentarium (rou lette met toebehooren) gezorgd. PI. meen de, dat onder de gegeven omstandigheden van het uitoefenen van een bedrijf door verdachte geen sprake kan zijn geweest Men had dezen wellicht met succes heb ben kunnen ten laste leggen, dat hij in vereeniging met een ander gelegenheid heeft gegeven om te spelen of hem als me deplichtige kunnen beschouwen. Dit is echter niet geschied. Volgens pl. had het O.M. beter het bij art. 254 bis 3° strafbaar gestelde delict van deelneming aan ha zardspel als bedrijf uitgeoefend, tot basis van zijn dagvaarding kunnen nemen. PL constateerde, dat de ten laste gelegde fei. ten niet waren bewezen en concludeerde mitsdien tot vrijspraak. In geen geval was z. i. een eisch van negen maanden in overeenstemming met de portee van deze zaak, waarbij ten onrechte de voorstelling is gewekt alsof verdachte geheel Wasse naar zou hebben geïnfecteerd met spel- hartstochten, terwijl hij niets anders deed dan in een vriendenkring, waar hij als genoodigde verkeerde, nu en dan de bank houden. Pl. bracht voorts in herinnering, dat, verdachte op vrije voeten is gesteld tegen storting van een waarborgsom tot een bedrag van f 300. Wanneer verdachte schuldig mocht worden bevonden zou, naar pleiter's meening, het misdrijf door oplegging van een geldboete van 100 zeker voldoende kunnen worden gecorri geerd. Uitspraak 26 November. Inbrekers op heeterdaad betrapt Gisteravond hebben een 18-jarige en een 22-jarige jongeman bij een kleerma ker op den Singel te Amsterdam een po ging tot diefstal ondernomen. Reeds was een partij costuums klaargelegd, toen de kleermaker de jongemannen op heeter daad betrapte. Hij hield de jongens, die ontvluchtten wilden, met een traproe in bedwang en waarschuwde de politie. Deze heeft de jongens opgesloten. De 39-jarige A. W. uit de E1- hoogstraat is gistermiddag van een wijk- spuit gevallen, doordat de koppeling tus schen spuit en auto brak. Hij brak het rechterbeen en werd door den genees kundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. Omstreeks 6 uur gisternamid- dag is op het Spui de 18-jarige wielrijder P. S. uit de Eerbeeklaan met zijn fiets geslipt en gevallen. Hij brak het rechter been en werd door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht Tengevolge van de duisternis is gisteravond de 57-jarige P. A. uit de Francois Valentijnstraat op het Scheve ningscheveer met zijn rijwiel gevallen Hij brak het linkerbeen en werd door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. De afdeeling 's-Gravenhage en omstreken van de Ver. van Chr. onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche ge—•»sten zal a.s. Za- terdagmioa.ig in de dr. H. Piersonschool een vergadering houden waarin de heer T. v. Dijk, oud-schoolopziener op Soemba, wonende hier ter stede, spreken zal over: „De school in dienst der zending op Soemba”. De algemeene ledenvergade- ring tevens jaarvergadering van den Kath. Bond „Voor het gezin”, zal op Zondagmid dag 17 November in de aula van het Kath. Lyceum voor meisjes aan het Lyceumplein worden gehouden. Dr. J. P. Chr. de Boer zal een rede uitspreken over het onder werp: De behoeften van het gezin in hét bijzonder het groote gezin in deze Maximumprijzen van hout voor gas generatoren en van brandhout De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekentl, dat met ingang van heden voor hout voor gasgeneratoren en voor brandhout maximumprijzen zijn vastgesteld. Volgens de „Prij zenbeschikking houtvoor gasgeneratoren no. 1” is het verboden houtblokjes, bestemd voor het gebruik in gasgeneratoren, ten aanzien waarvan deze beschikking een nadere omschrij ving geeft, te verkoopen of te koop aan te bieden tegen hoogere prijzen dan 4| ct per k.g. bij levering loco bosch, en 5| ct per k.g. bij levering door den detailhan del aan den verbruiker. Beide prijzen zijn inclusief omzetbelasting. Ten aanzien van brandhout worden in artikel 1 van de „Prijzenbeschikking brandhout no. 1” de maximumprijzen bij ■levering loco bosch op 2| ct per k.g. en bij levering franco huis aan den verbrui ker op 4 ct per k.g. vastgesteld. Met nadruk wordt ér nogmaals op ge wezen, dat niet alleen het verkoopen resp. ten verkoop aanbieden, docb even zeer het koopen tegen hoogere dan de bovenvermelde prijzen strafbaar is. Tegen overtredingen van deze prijsvoorschrif- ten, welke onmiddellijk ter kennis van de politie dienen te worden gebracht, zal met kracht worden opgetreden. Het stoffelijke overschot is bracht naar het lijkenhuisje in de meente Nootdorp. De algemeene gemachtigde voor den wederopbouw is voornemens niet, minder dan 617 perceelen grond in Middelburg ten behoeve van den wederopbouw te onteigenen. De lijst van deze perceelen is gedurende veertien dagen ter inzage ge legd. Zij omvat het geheele verwoeste ge deelte van Middelburg en een aantal be staande perceelen, die vermoedelijk zul len moeten vallen wegens de noodzake lijkheid de straten te verbreeden of nieu we toegangswegen te scheppen. Het Doelenhuis vernield Onder de panden, die op 17 Mei te Mid delburg werden verwoest, behoort ook het bekende Doelenhuis van de schutterij van St. Joris aan de Balans. Van den gevel van dit in 1582 in Vlaamschen stijl opgetrokken pand, was het bovenste ge deelte met als afsluiting St. Joris t met den draak, verloren gegaan, doch het on derste deel was blijven staan. Vandaag zou men dit juist gaan stutten, doch in den afgeloopen nacht heeft de storm echter ook dit gedeelte geheel vernield. Tandartsenfront opgericht De persdienst van de N.S.B. meldt, dat Zaterdag te Utrecht in een vergadering van tandartsen door den leider van het medische front het tandartsenfront is op- gericht. Een 10-jarenplan ter bestrijding der tandziektè vond algemeene instem ming. Het adres van den leider van het tand heelkundig fonds is Waldeck Pyrmont- laan 7, Amsterdam-Z. Abonné’s buiten Den Haag kunnen een exemplaar toegezonden krijgen tegen den prijs van 0.40 per exemplaar, door storting op giro 12500 of betaling per postwissel. Met betrekking tot de overtreding van distributievoorschriften Van bevoegde zijde wordt er op ge wezen, dat in den laatsten tijd in krin gen van den kleinhandel de opvatting schijnt te heerschen, dat het niet zoo erg is om distributievoorschriften te ont duiken. Een dergelijke opvatting is ech ter onjuist, want wie de bepalingen, welke voor waren, welke aan distri butie onderworpen zijn, overtreedt, is strafbaar. Tegen kleinhandelaren, die voorraden verbergen of clandestien le veren aan bepaalde klanten, zal voortaan op de strengste wijze worden opgetreden. Zij dienen ook te beden ken, dat zij door sluikhandel schade toebrengen aan de volksgemeenschap. Requisitoir Het O. M„ waargenomen door mr. Zaayer, liet in zijn requisitoir het primair ten laste gelegde vallen, doch achtte het subsidiair ten laste gelegde feit, strafbaar gesteld bij art 254 bis 1°, bewezen. Te dier zake eischte het O.M. tegen den reeds meermalen veroordeelden verdachte ge vangenisstraf voor den tijd van negen maanden. Luntersche beek buiten haar oevers De waterstand in de Geldersche vallei is nog steeds normaal. De Eem staat laag. In de uitgestrekte polders in de omge ving van Bunschoten staat het water wat hooger en hier en daar zijn landerijen overstroomd. Het gemaal kan zijn werk echter zonder veel moeite af. In de buurt van Hoevelaken ten westen van Amersfoort heeft het water tenge volge van den hevigen regenval vrij hoog gestaan, voornamelijk als gevolg van de slechts loozing. Het is thans weer zoo ver gezakt, dat het gewone peil vrijwel weer bereikt is. In de omgeving van Woudenberg kan men van een bijzonderen toestand spre ken. Hier heeft de Luntersche beek ver scheidene landerijen onder water gezet en menigeen ongerief veroorzaakt. Bij Bruinenburg b.v. stroomde het water van de Leysloot. die in verbinding staat met de Luntersche beek, over den dijkwal en in de buurtschap Ekeris staan tal van velden blank. De Lambalgscheweg staat voor een deel onder water en in „den Treek” bij „Bavoort” is een groot meer -ontstaan. Gerechtshof DRANK VERSTOORDE HET HUWELIJKSGELUK Een inwoner van Voorburg, van beroep bankhersteller, was door de rechtbank tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens mishandeling van zijn vrouw. Hij had in dronkenschap, toen zijn ega in de keuken aan den arbeid was, de vrouw met een schaar in de borst gestoken en mocht van geluk spreken, dat de verwonding nog betrekkelijk goed was afgeloopen. Het rapport omtrent verdachte luidde overi gens gunstig, doch wanneer hij dronken was, dan kon hij beestachtig te keer gaan. Thans was de man in hooger beroep om dat hij, zoowel als zijn vrouw gaarne zou zien, dat hem een voorwaardelijke ver- oordeeling zou worden opgelegd, die voor hem tevens een waarschuwing zou be- teekenen om zich niet meer te bedrin ken. Met dien wensch bleek de procurcur- generaal rekening te willen houden spre ker vroeg een voorwaardelijke veroordee- ling voor den tijd van acht maanden, met een proeftijd van drie jaren, gedurende welke de man geen café's zou mogen be zoeken en natuurlijk geen herhaling van mishandeling zou plegen. Het hof zal 25 November arrest wijzen, Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal morgen op zijn marsch door de stad de volgende route volgen: Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Po ten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug. Lange Poten, Plein (om 1 uur voorbij- marsch laftgs het voormalige departement van Defensie), Korte Poten, Heeren gracht, Bezuidenhoutscheweg, le v. d. Boschstraat, 3e v. d. Boschstraat, There- siastraat, Adelheidstraat naar het Juliana van Stolbergplein. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand October 1940 werd aan het kantoor der Posterijen al hier ingelegd ƒ983.445.07 en terugbetaald 2.612.553.47, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1.629.108.40. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 543. ANTI-VIVISECTIE-STICHTING De Anti-vivisectie-Stichting, stichter P. Pijl, arts, houdt haar jaarlijkschen ba zar op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 13, 14 en 15 November, in het Anti-vivi- sectie-gebouw, Stadhouderslaan 86, van 106 uur. Arbeider door electrischen trein gegrepen Op den onbewaakten overweg onder de gemeente Nootdorp is vanochtend omstreeks half 8 een ernstig ongeluk ge beurd. De 45-jarige C„ inwoner van Zoe- terwoude, die zich per fiets naar de werkverschaffing te Nootdorp begaf, is op den onbewaakten overweg gegrepen door den trein 's-GravenhageRotterdam. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen ach ter Het uitzicht ter plaatse is goed, doch waarschijnlijk heeft het slachtoffer door het schemerdonker, den storm en regen, den trein, welke slechts een bescheiden verlichting voert in verband met de ver- duisteringsvoorschriften, niet opgemerkt. overschot is overge- ge- WinJ wakkerde brand in boerderij aan Gisteravond heeft te Lithoyen (N.Br.) een groote brand gewoed, waardoor de boerderij van den landbouwer van Waar denburg tot den grond toe afbrandde. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond brand in dit groote landbouwbedrijf en door den feilen wind aangewakkerd stond zoowel hete voorhuis als het ach terhuis spoedig in lichter laaie. De ge heele inboedel en een enorme voorraad van den nieuwen oogst gingen verloren. Een in de nabijheid staande landbouw- schuur ging eveneens in vlammen op. Het vee kon gered worden. Steunverlening aan pluimveehouders De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij heeft aan de gemeente besturen medegedeeld, dat zooals bekend zal aijn aan gemelde colleges, door gemel- den secretaris-generaal maatregelen zijn genomen tot inkrimping van den pluim- veestapel. In verband met deze maatrege len kunnen op pluimveehouders, die door de genomen maatregelen in nood zijn ge raakt, nader vastgestelde vergoedings- maatregelen worden toegepast. Het Rijkstoezicht op de uitvoering van deze maatregelen wordt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven Bezuiden houtscheweg 83, alhier, uitgeoefend. De administratieve afwikkeling van deze maatregelen geschiedt door den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Niemand kan op deze bepalingen eenig recht op vergoeding ontleenen. De ge meentelijke commissies zullen in eerste instantie moeten uitmaken, of de betrok ken pluimveehouder tengevolge van de inkrimpingsmaatrëgelen in nood is komen te verkeeren. In laatste instantie beslist de secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij. Nederlandsch agrarisch front gesticht Gisteren vond te Meppel een druk bezochte vergadering plaats van den le denraad van den Nationalen Bond Land bouw en Maatschappij. Na een uiteenzetting van dr. F. E. Posthuma en van de zijde van het dage- lijksch bestuur werd met overgroote meerderheid van stemmen genoemd dagelijksch bestuur gemachtigd tot het doen van de noodige stappen om, in sa menwerking met het Boerenfront van de N.S.B. over te gaan tot den opbouw van het Nederlandsche agrarische front. Aanbesteding Aanbesteed is het maken van een tun nel voor landelijk verkeer van gewapend beton in het gedeelte Heerenveen-Sewei van den aan te leggen weg no. 43 van het Rijkswegenplan 1938, onder de ge meente Heerenveen, met bijkomende wer ken. Laagste inschrijvers waren aanne mersbedrijf A. F. Krikke, alhier, voor ƒ21.900, en B.M. V. Noordennen te Gies- sendam, eveneens voor ƒ21.900. Loting zal beslissen. Gisteravond en vannacht hebben En gelsche vliegers wederom getracht aan vallen op ons land te doen. Tengevolge waarschijnlijk van het slechte weer zijn deze op beperkte schaal onder nomen en verschenen weinig vliegtui gen. Er is zeer geringe schade aange- richt en er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Er worden ons allerlei vragen gesteld omtrent het definitieve identiteitsbewijs en er wordt daarbij aangedrongen op tijdige publicatie van die bijzonder heden, welke het publiek behoort te weten om gereed te zijn, wanneer de maatregel wordt doorgevoerd. Wij kunnen hierop het volgende ant woorden Hoe het definitieve bewijs er uit zal zien, staat nog niet geheel vast. Wel mag het als waarschijnlijk wor den aangenomen, dat de maat der foto’s (3J x 44 c.m.), als voorgeschre- ven bij de voorloopige bewijzen, ge handhaafd zal blijven en eveneens de stand der afbeelding (het linkeroor zichtbaar). Er zullen twee foto's ver langd worden, zoodat zjj, die destijds de gebruikelijke serie van drie foto’s lieten maken, ditmaal geen gang meer naar den fotograaf behoeven te doen. Reeds eerder deelden wij mede, dat de achterzijde der foto’s geheel blank moet zijn, gelijk trouwens ook de eerste maal werd verlangd. Het is gebleken, dat vooral Joodsche slagers nog herhaaldelijk in overtreding zijn wat betreft het naleven van de bepalingen der z.g.n. slachtverordening. Wij hebben destijds deze verordening in haar geheel opgenomen en op het belang ervan gewezen. Zij werd afge- kondigd in het „Verordeningenblad”, nr. 16 van 3 Augustus j.l. als Verorde ning (nr. 80) van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende voorschriften ter vermijding van het kwellen van dieren bij het slachten van vee. De betreffende voor schriften werden ook in de Nederland sche „Staatscourant” bekend gemaakt, zoodat iedereen geacht moet worden ervan op de hoogte te zijn. Herinneren wij er nog aan, dat deze verordening bij haar verschijning ten zeerste werd toegejuicht omdat Nederland op dit punt nog ten achter stond bij andere landen. Artikel 1 van deze slachtverordening stelt vast, dat warmbloedige dieren bij het slachten, voordat het bloed begint te vloeien, moeten worden verdoofd. Hij die in strijd handelt met de be palingen der verordening of met de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voorschriften wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Overtredin gen worden in den zin der wet be schouwd als misdrijven. Zooals reeds gezegd, is gebleken, dat Joodsche slagers pogingen doen deze verordening te ontduiken. Zij brengen het .vee niet naar de openbare slachte rijen, maar trachten het aan huis te slachten, in de stad, of ergens ten plat- telande, teneinde hun misdrijf zoo goed mogelijk te kunnen verbergen. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat voortaan, na deze waarschuwing, tegen deze overtreders streng zal worden opgetreden. Behalve dat hun zaak zal worden gesloten, zul len tegen deze slagers ook zware straf fen worden geëischt. Motor- en bijwagens van de Ainslerdamsclie gemeentetram zijn dezer dagen via het Haarlemmernieer- station op transport gesteld naar Rotterdam, om daar te worden omgebouwd. Zij zijn bestemd voor gebruik in Hengelo. (Polygoon) JONGELIEDENCORPS „JULIANA” Zooals reeds gemeld, heeft Zondag j.l. het bekende jongeliedencorps „Juliana” een marsch gemaakt door de stad. Deze muzikale marsch was ter gelegenheid van het 30-jarige bestaan van het corps, dat in verschillende plaatsen in ons land op daar gehouden concoursen vele successen verwierf en eerste en eere-prijzen be haalde. Hier ter stéde gevestigd Men deelt ons mede, dat ,,De Neder landsche stichting tot behartiging van de belangen der getroffenen door oorlogs schade” tot stand is gekomen. Zij is ge vestigd te den Haag en draagt den ver korten naam van stichting „Oorlogs schade”. Volgens artikel drie der statu ten heeft de stichting ten doel de be hartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in verband met door ben ge leden oorlogsschade, zulks met inachtne ming van het algemeen welzijn. Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toepassen van zoodanige regelingen van overheid of derden,, welke leiden tot spoedige vaststelling der oorlogsschade en tot spoedig werkende redelijke voor zieningen terzake van de geleden schade, waaronder mede te begrijpen voorschot- of credietverleening, op billijke voor waarden en/of hulpverleening in ande ren vorm'. De stichting wil voor zoover mogelijk eenheid brengen in het streven naar voorzieningen terzake van geleden oor logsschade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samenwer king met de Nederlandsche autoriteiten en instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stich ting is dan ook eerst in het leven geroe pen, nadat uit de met de Nederlandsche instanties gevoerde besprekingen was ge bleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is vopr dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade1 getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stichting toetreden om de inrichting van een goed geoutilleerd bureau mogelijk te maken, en voorts om de gegevens te verstrek ken, waardoor het mogelijk zal zijn de vraagstukken, die een oplossing behoe ven. bij het overleg met de bevoegde in stanties met kennis van zaken te kunnen behandelen. Het ligt voorts in het voor nemen, aan de leden van tijd tot tijd be richten te zenden, die voor hen van be lang kunnen zijn. Leden kunnen zijn na tuurlijke personen en vennootschappen, die oorlogsschade hebben geleden. Aanmeldingen voor het lidmaatschap kunnen worden gezonden aan het voor- loopig secretariaatmr. J. S. Hoek, West- Zeedijk 122, te Rotterdam (W.), of aan een der oprichters. Oprichters hier ter stede zijn: N. C. Schrok, N.V. Westland- sche Hypotheekbank en N.V. Zuider Hy potheekbank. Het bestuur is als volgt samengesteld dr. J. J. C. van Dijk, Willem de Zwijger- laan 21. ’s-Gravenhage, voorzitter J. G. Both, Mathenesserlaan 197, Rotterdam; mr. K. van Houten, Rijksstraat 43, Wa- geningen; J. A. de Monchy, Hoflaan 40. Rotterdam, mr. C. H. Muntz. Mecklen- burglaan 14, Rotterdam, W. Ruys Bzn.. Koningin Emmaplein 6, Rotterdam en ir. H. C. Wesseling, Boulevard Evertsen 26, Vlissingen. Aangezien de toestemming van den procureur-generaal in den Haag is ver kregen, kon de stichting haar werkzaam heden aanstonds aanvangen. B. en W. maken bekend, dat zij aan de N.V. „Ariston” vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de brood- en banketbakkerij met door electromo- toren gedreven werktuigen in het perceel Melis-Stokelaan nos. 13, 15 en 15A; dat zij bij besluit van 8 November 1940 de Commanditaire Vennootschap Rutten’s Drukkerij vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de drukkerij met door electromotoren gedreven werktuigen in het perceel' Smidswater no. 11; dat zij bij besluit van 8 November 1940 aan de N.V. Nederlandsche Tank-, Appa raten- en Machinefabriek ,,Netam” ver gunning hebben verleend tot het uitbrei den van de door electromotoren gedreven metaalbewerkingsinrichting in het perceel le Lulofdwarsstraat nos. 103 en 105/ Calandplëin no. 2; dat zij bij besluit van 8 November 1940 aan A. L van der Neut vergunning heb ben verleend tot het uitbreiden van de broodbakkerij thans mede bestemd voor het bakken van koek in het per ceel Slijkeinde no. 18. B. en W. hebben vergunning verleend aan C. L. van Dam tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij met door een electromotor gedreven werktuig in het perceel Vaillantlaan no. 624; aan P. J. Kortekaas tot het uitbreiden van de door electromotoren gedreven me taalbewerkingsinrichting in de perceelen Nieuweweg (L.) nos. 61 en 61a en op het vóór deze perceelen gelegen open terrein, aan de Naamlooze Vennootschap Servo Balans tot het uitbreiden van de inrich ting voor het vervaardigen van onderdee- len voor weegwerktuigen in het perceel Bilderdijkstraat no. 104a. Gisteravond omstreeks 7 uur kwamen zich aan het bureau Gevers Deijnootweg twee broertjes van 9 en 11 jaar melden. Zij woonden in de Wolmaransstraat en durfden door de duisternis niet meer naar huis. Zij deden een vrij fantastisch verhaal, waarom zij zoover van huis wa ren afgedwaald. Des morgens waren zij naar school gegaan, doch onderweg, t.w. in de Kempstraat, was een auto hen achterop gereden. De bestuurder had de knaapjes toegeroepen: „gaan jullie soms mee?” Zij voldeden aan deze uitnoodi- ging en moesten in de auto gaan liggen. De onbekende had hen meegenomen naar de Oostduinen en hier aangekomen werd hun bevolen, hout te gaan sprok kelen. „Als je niet hard genoeg werkt, krijgen jullie met de zweep,” aldus zou hun opdrachtgever gezegd hebben. Zelfs een stok zou er aan te pas zijn gekomen om de sprokkelaars tot grooter spoed aan te manen. Een en ander heeft tot 5 uur geduurd en toen het begon te scheme ren zagen de knaapjes kans te ontvluch ten en besloten naar het politiebureau te gaan. De politie voelde de jongens eens goed aan den tand en toen kwam het hooge woord eruit, dat ze van school ge spijbeld hadden en dat het heele verhaal verzonnen was. Zij bleken nog in het bezit te zijn van vier pakjes sigaretten en twee zaklantaarns, welke zij gekregen zouden hebben van Scheveningsche jon gens. Uitgesloten is niet, dat de knaapjes die ergens geroofd hebben. In den loop van den avond zijn de jongens aan de ouders afgegeven; naar de herkomst van sigaretten en lantaarns wordt' een on derzoek ingesteld. Voor de Anti-Rev. Kiesver- eeniging Nederland en Oranje-Valken- bosch zal a.s. Vrijdagavond in een bijeen komst te houden in de Valkenboschkerk als spreker optreden dr. F. L. v. Muis winkel, lid van den gemeenteraad. '"ff"?

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9