De Führer ontvangt Molotof De 1940. Griekenland krijgsverrichtingen Woensdag 13 November. No. 17724. De oorlog tegen Engeland VERDUISTEREN van 5.51 uur n.m. tot 8.59 uur v.m. VROEGE WINTER IN AMERIKA I S X -s Wil van m in Italië zond slechts bezettingstroepen Libreville in handen de Gaulle? Italiaansche cavalerie maakt vorderingen Drie zware ontploffingen Amerikaansche kruit fabrieken Bespreking van 2^2 uur in de nieuwe Rijkskanselarij De Führer heeft gisteren in de nieuwe Rijkskanselarij den voorzit- ter van den raad van volkscom missarissen der sovjet-Unie en volkscommissaris van buitenland- sche zaken, W. M. Molotof, ont vangen in tegenwoordigheid van den Rijksminister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop. Molo tof was vergezeld door den plaats- vervangenden volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Deka- nossof. Een afdeeling van de S.S.- Leibstandarte bracht bij aan komst en vertrek de militaire eer bewijzen. Dokterstelefoon: De militaire steunpunten in Zuid-Amerika De oorlog ter zee te Nieuwe versterkingen op komst Door plotseling ingetreden koude zijn 52 menschen omgekomen Verbindingen met Port Gentil verbroken Fascistische luchtmacht beheerscht luchtruim J^ILLE JRE Congo DE OPERATIES TEGEN GABOEN 3 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 iSe" ■ali*s==pointê Engelsche hulpkruiser getorpedeerd De „Queen Elizabeth’' vertrokken van den eenen staat in de be- van den andere met wederzijdsche Acht schepen uit een convooi vernietigd Maan: 13 Nov. op 5.25 u. n.m. 14 Nov. onder 7.59 u. v.m Reichsleiter Bouhler in ons land Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 De ontmoeting te Berlijn van den Führer (rechts) en Molotof (Telefoto-Stapf) Oorzaak onbekend Geen gebiedsafstand van Uruguay en Chili Voltreffers op havenwerken, spoor lijnen en schepen Geen Engelsche vliegtuigen boven Danzig 1 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIKN: die men te tot Troepencolonnes, Lgenf/t Het D.N.B. meldt uit Genève Sedert 48 uur ontbreken te Vichy uit Libreville alle berichten, zoodat men het aldaar als waarschijnlijk beschouwt, dat de stad zich in han den bevindt van de Engelschen en de Gaulle. (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode’’, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f4.zonder Modeblad /3.75- Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Aft. nummers 5 ct, fr. p post 10 ct met con- ver- dat Kam»ro«n (fr) ft A A A A A s A ft A A A A A ft A A A A A s A A A ft ft A A A ft Nig er i a L (br) Rat, ==SfLfi-UinM^ Libreville} ^COLT-VAN -GUlNEC (bri De in het schuilkel- honderden volkomen van de buitenwereld afgesloten, daar alle toegangen gedolven geraakten. 1200 pioniers zijn bezig een nieuwen toegang naar den kelder te maken, om te trachten de opgeslotenen te bevrij den. xz xz s xz V XX 5 XZ V Van 1S regels ƒ1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. president Churchill had op 10 October eveneens in het Lagerhuis een getal van 1770 genoemd. Van Duitsche zijde was daarop verklaard, dat alleen al in Duitschland 1550 officieren en 35.500 onderofficieren en manschappen van de Britsche weermacht gevangen worden gehouden. Italiaansche successen Het aantal der bij de luchtgevechten van Maandag boven Zuidoost Enge land door de Italianen neergeschoten Engelsche vliegtuigen is, naar het D.N.B. verneemt, tot 10 gestegen. Een nieuwe aanslag op de Fransche souvereiniteit is gepleegd. Gaboen (of Gabon) is door de Gaulle’s troepen aan gevallen. De hoofdstad Libreville en Lambarene werden bezet na een hevig bombardement. Gaboen maakt deel uit van Equatoriaal Afrika en ligt aan de Westkust van Afrika. Het land werd maanden lang door de Britten geblok keerd. Er is thans geen verbinding meer met het buitenland. Op de kaart is de actie met zwarte pijltjes aange geven. Honderden menschen in schuil kelder opgesloten De „Exchange Telegraph” meldt, dat een groote drukkerij in Londen door een bom van het zwaarste kali ber volkomen is verwoest, gebouw aanwezige groote der, waarin zich eenige menschen bevonden, werd Het aantal slachtoffers Volgens een mededeeling van het Britsche ministerie voor de binnen- landsche veiligheid, zijn de vorige maand in Engeland 6334 personen bij luchtaanvallen gedood, 8695 personen bekwamen zoo zware verwondingen, dat zij nog in ziekenhuizen worden verpleegd, aldus het D.N.B. Naar „Transocean” meldt, heeft men den indruk, dat de betrekke lijke stilstand, die aan het Griek- sche front heerscht binnen zeer korten tijd tot het verleden zal behooren. Deze indruk wordt nog versterkt door de nieuwe benoe mingen bij het opperbevel der Ita liaansche troepen in Albanië en door de aankondiging van het des betreffende communiqué, waarin wordt gesproken over het zenden van nieuwe Italiaansche divisies naar Albanië. Het Fransche ministerie van kolo niën heeft tot dusverre zulks niet be vestigd- Nader verneemt het D.N.B. uit Vichy: Het Fransche ministerie van koloniën deelt mede, dat thans ook de verbin dingen met Port Gentil, de op één na grootste haven van Gabon, zijn broken. Men concludeert hieruit, het de Gaulle is gelukt, zich ook van deze geïsoleerde en onverdedigde stad met geweld meester te maken. De slachtoffers van het bom bardement van Monastir De door het bombardement op Bitolj (Monastir) veroorzaakte materieele schade is volgens een nieuwe raming tot 5.000.000 dinar gestegen. De toe stand van de gewonden is bevredigend. Uit alle deelen des lands worden tele grammen van deelneming ontvangen, alsmede bijdragen voor de slachtoffers. De inzameling van het blad „Politika” heeft 100.000 dinar opgeleverd. Receptie bij von Ribbentrop Ter eere van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molo tof, heeft minister von Ribbentrop gis teravond in hotel Kaiserhof te Ber lijn een receptie gegeven, waaraan Werd deelgenomen door het gevolg van Molotof, den sovjet-Russischen ambassadeur met de leden van de ambassade en leidende persoonlijkhe den van staat, partij en weermacht. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772***; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Engelsche stap te Moskou Het langdurige onderhoud van den Eijhxer met Molotof staat in het mid- iQ90^==r===- Uit Algeciras wordt gemeld, dat in Gi braltar een schip met schipbreukelingen van den Engelschen hulpkruiser „Rin- ston Saphir” is aangekomen, welke door een Duitsche duikboot bij Huelva tot zin ken is gebracht. 13 Leden der bemanning zijn omgekomen. De Engelsche Oceaanreus Queen Eli zabeth” (85.000 ton) ïs gistermiddag uit New York vertrokken. De bestemming van de reis is niet bekend. Te New York wordt algemeen aangenomen, dat het schip voor het vervoer van troepen zal worden gebruikt. Amerikaansch vaartuig door Britsche patrouilleschepen be schoten De kapitein van het Amerikaansche schip Exeter”,, dat gisteren in New York is aangekomen, heeft medegedeeld, dat de Exeter” op 3 November op 12 mijl afstand van Lissabon tweemaal door een Britsche patrouille is beschoten, meldt het D.N.B. of indirecte Fransche onderzeeër zinken gebracht De Fransche onderzeeër „Poncelet” is, naar uit Vichy wordt gemeld, bij operaties tot het afwenden van een landingspoging van de strijdkrachten van de Gaulle in de bocht van Libre ville tot zinken gebracht, de beman ning is gered. e verliezen der Finsche koopvaardij Sedert het uitbreken van den Europee- schen oorlog heeft Finland, naar de „Kauppalehti” meldt, 22 schepen met een totalen inhoud van ongeveer 50.000 ton verloren. Een-en-zeventig opvarenden zijn om het leven gekomen. De Britsche admiraliteit heeft me degedeeld, dat het ruim 14.000 b.r.t. groote Britsche gewapende koopvaar dijschip Jervis Bay” door een Duitsch oorlogsschip, dat niet nader kon worden geidentificeerd, is vernie tigd, meldt het D.N.B. Het Britsche schip, dat strijdend ten onder zou zijn gegaan, had tot taak, een convooi te beschermen. Van dit convooi gingen acht schepen verloren. '^•Lambaréné^ .Gaboen JF 3L(fr) J gsï. BRAZZ Talrijke luchtbombardementen Aan het geheele front in Epirus, evenals op het Albaneesche gebied, heeft het fascistische leger den ver jaardag van den koning-keizer gevierd. De luchtmacht, die gebruik maakt van de verbetering in de weersom standigheden, heeft op de verkennings- acties van de beide laatste dagen machtige golven van tactische en stra tegische bombardementen doen volgen. Trots het sterke Grieksche versper- ringsvuur drongen de Italiaansche vliegtuigen overal door en daalden zeer laag, waarbij zij bommen van zwaar en middelzwaar kaliber wierpen op opslagplaatsen en militaire instal laties. De fascistische luchtmacht be heerscht het Helleensche luchtruim volkomen en zijn optreden wordt steeds Een speciale correspondent van het agentschap Stefani meldt van het Grieksche front, dat de verkenningen der cavalerie tot aan de oevers van de rivier Vuvos, waarvan een Italiaansch communiqué melding heeft gemaakt, in staat hebben gesteld tot nadere tac tische verkenningen, zoozeer, dat de cavaleristen doordrongen tot Paramis- sa, voorbij de grenzen van Tsjamoerië. Bij deze koene acties kwam de cava lerie tot Stanati aan de lijn van Splan- ca, die tot Kanalak leidt, vanwaar een weg naar Arta loopt. De escadrons slaagden er in een be langrijken buit te maken aan wapens en geschutmateriaal, dat zij niet kon den meenemen, te vernielen. De aan wezigheid der Italiaansche regimenten cavalerie in het hart der vijandelijke linies vormt een voortdurend gevaar voor de Grieken, die er voortdurend door worden aangetast en die onver dacht de charges der escadrons op zich zien losbreken, waardoor hun plannen worden gedesorganiseerd en hun in richtingen worden vernield. O Naar wij vernemen, vertoeft de chef van de kanselarij van den Führer, S.S.-Obergruppenführer Bouh ler, op het oogenblik voor een bezoek van eenige dagen aan den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederland- sche gebied in ons land. Het Britsche communiqué Het D.N.B. seint uit New York: Het communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart van heden morgen meldt, dat in den afgeloopen nacht opnieuw Duitsche aanvallen op Groot-Brittannië zijn ondernomen. Hoewel Londen het voornaamste doel wit vormde, waren de aanvallen ook gericht op andere deelen des lands, vooral op midden-Engeland en de oevers van de Mersey. In Londen vielen de eerste bommen spoedig na het vallen van den nacht en de bombardementen duurden met tusschenpoozen tot den ochtend. In tal rijke districten werd schade aange richt. Het Engelsche communiqué ver meldt, dat de schade van grooten om vang was. Z.g. Stadspatiënten: No. 49 delpunt van de belangstelling van de Italiaansche ochtendbladen. Hoezeer Engeland vreest voor volkomen iso- leering, aldus de „Popolo di Roma, blijkt uit den wanhopigen stap, welken de Engelsche ambassadeur in Moskou enkele uren voor het vertrek van Mo lotof heeft ondernomen om de Russi sche regeering een mededeeling van de Engelsche regeering te overhandi gen. Ook al weet men niets over den inhoud van deze mededeeling, men kan dien toch gemakkelijk raden. Van semi-officieele zijde wordt Berlijn medegedeeld: Naar wij ten aanzien van de ont vangst van Molotof door den Führer nog vernemen, werd Molotof door dén chef van het protocol per auto afge haald uit het huis der gasten van den Führer. Op het eereplein van de nieuwe rijkskanselarij had een groep' der S.S.-Leibstandarte Adolf Hitler zich opgesteld, welke Molotof bij zijn aankomst de militaire eerbewijzen bracht. Bij het portaal werd de sov- jet-Russische gast door den chef van de Prasidialkanzlei, staatsminister dr. Meissner, en den persoonlijken mi litairen adjudant van den Führer ont vangen en vervolgens door de mo- zaiekzaal en de groote galerij naar den Führer begeleid. Het onderhoud tusschen Hitler en Molotof was te kwart over 6 geëin digd en duurde 2% uur. Italiaansche bladen over het bezoek De Italiaansche bladen hechten groote beteekenis aan het bezoek van volks commissaris Molotof aan Berlijn. De „Corriere della Sera” meent, dat de weerklank welke dit bezoek in de we reld heeft een bevestiging is, dat men in de bijeenkomst van Berlijn een nieu wen slag ziet tegen de Engelsche diplo matie, die haar sinds lang gevolgde po litiek thans definitief ziet ineenstorten. De reis van Molotof naar Berlijn is een nieuw sprekend voorbeeld voor de su perioriteit der diplomatie van de as. Het zwijgen, waarmede Engeland het bezoek van den volkscommissaris gade slaat, is de sprekendste bevestiging voor de groote beteekenis van deze reis. De „Messaggero” laat uitkomen, dat het bezoek van Molotof aan Berlijn in Lon- L den groote bezorgdheid wekt, hetgeen duidt op de positieve beteekenis van het eerste bezoek, dat de volkscommis- 1 saris aan het buitenland brengt. Het is zeker, besluit het blad, dat dit niet de eenige reden is van de opgewondenheid der regeering-Churchill bij het ingaan van den winter. De „Popolo di Roma” schrijft, dat het bezoek van Molotof een nieuw bewijs is voor de aftakeling van de Britsche macht. Het aantal krijgsgevangen Engelschen Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft de minister van oorlog, Eden, gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat het aantal krijgsgevangen Engelschen 44.000 bedraagt. Minister- Molotof ontmoet Göring en Hess Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld Bij de ontvangst welke gisteren in het „Kaiserhof” te Berlijn door den Rijks minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop ter eere van Molotof, werd gegeven, zijn tafeltoespraken gehouden, waarin van beide zijden de verhouding van vriendschap tusschen Duitschland en Rusland werd onderstreept. Vanmiddag zal Molotof, naar het D.N.B, verneemt, in beperkten kring met den Führer een maaltijd gebruiken. Hedenoch tend had hij een onderhoud met Rijks- maarschalk Göring en bovendien ont moette hij dei. plaatsvervanger van den Führer, Rijksminister Rudolf Hess. Duitsche pers wijst op den lan gen duur van de bespreking De geheele Berlijnsche ochtendpers wÜst op de beteekenis van het bezoek Van Molotof. De berichten over het Verloop van den eersten dag van zijn bezoek, in het bijzonder ten aanzien van zijn ontvangst door den Führer Worden door de bladen groot opge haakt op de eerste pagina gepubli ceerd. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat de bespreking in de Rijkskanselarij niet minder dan 2% hür duurde. De bladen drukken boven dien talrijke fotos af van de aan komst en de ontvangst van den sovjet- gast. Een zware ontploffing, mijlen ver kon hooren en waar door de huizen in verren omtrek trilden, heeft zich gisteren voorge daan in de fabrieksinstallatie van de United Railway Signal Corpo ration te Woodbridge in New Jer sey, alwaar explosieve stoffen voor oorlogsdoeleinden worden vervaar digd. Veertien gebouwen werden beschadigd. Verder hebben zich ontploffingen voorgedaan in de kruitfabrieken te Allentown in Pennsylvanië, Edinburg in denzelfden staat. In het tuighuis te Atlanta heeft een brand gewoed, welke een scha de van 15.000 tot 20.000 dollar aan richtte. De oorzaak is onbekend. Nog meer ontploffingen en branden In den loop van den afgeloopen nacht zijn te New York nog meer berichten over ontploffingen en branden in ver schillende landsdeelen der Vereenigde Staten binnengekomen. Te Canton Ohio is een olietank van de Alleghany Oil Company uit elkaar gesprongen en in brand geraakt. Het vuur kon geloca- liseerd worden. Te Oklahoma-City ont plofte een olietoren, waarbij de omlig gende installaties schade opliepen. Voorts is een brand ontstaan in het droogdok van Seattle. Deze kon ge- bluscht worden, voordat groote schade was aangericht. Het aantal slachtoffers Volgens de laatste berichten zijn bij de drie ontploffingen in totaal 13 per sonen om het leven gekomen en 38 personen gewond. Over het grootste deel van de Ver eenigde Staten heerscht plotseling de winter met een ongekende hevigheid. De temperatuur is zeer sterk gedaald en in verschillende deelen van het land zijn groote massa’s sneeuw geval len. Door de plotselinge koude zijn volgens de tot nu toe binnengekomen berichten minstens 52 personen om het leven gekomen. In New York was men gedwongen het vertrek van de Atlan tische Clipper tengevolge van een he- vigen storm uit te stellen. De sneeuwstormen, die met een snel heid van 90 k.m. per uur van de Rocky Mountains komend over het land razen, hebben vooral in de Mid- den-atlantische staten groote schade aangericht. Straten en wegen zijn ver- ijsd en in Texas zoowel als in Califor- nië bestaat er groot gevaar voor de boomgaarden en voor den veestapel. De laagste temperatuur heerschte in Belgrade (Montana), n.l. 35 graden Celsius onder nul, Naar het D.N.B. verneemt, is gis teren een spoorwegviaduct in Horsham in Zuidoost-Engeland als gevolg van een duikvlucht van een Duitsch ge vechtsvliegtuig vernield. De eerste bom kwam vlak naast het viaduct terecht, de tweede was een voltreffer en ver nielde de belangrijke spoorlijn Hors hamChichester. Een andere afdeeling Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerde met groot succes Brighton en slaagde er in de electrische centrale door voltreffers te vernielen. Dit betee- kent voor de stad een buitengewoon zware slag, daar hierdoor de productie van de hier gestationneerde oorlogsin dustrie gestaakt moet worden. Aan de havenwerken van Folkestone werden groote vernielingen aangericht. Bommen sloegen in op de over het havenbassin leidende spoorbrug en den spoordijk. In de nabijheid van de Schotsche kust werd een stoomschip van 6000 brt. door inslaande bommen tot zinken ge bracht, een tweede stoomschip van 9000 ton werd zwaar beschadigd. Het D.N.B. meldt uit New York: Volgens de tot dusverre bekende resultaten van het onderzoek zijn de ontploffingen te Woodbridge en Allen town niet door sabotage veroorzaakt. De jongste persberichten over het in richten van militaire steunpunten in Uruguay door de Vereenigde Staten heb. ben geleid tot een beweging in het par lement, met het gevolg, dat in den Se naat een interpellatie tot den minister van buitenlandsche zaken is gericht. Het bureau van de kanselarij te Monte video heeft intusschen het volgende com. muniqué gepubliceerdNaar aanleiding van de in omloop zijnde berichten over het inrichten van buitenlandsche militaire bases in Uruguay moet herhaald worden, wat in de voorgaande communique’s van het bureau van de kanselarij is verklaard. Men heeft er niet aan gedacht en denkt er niet aan, het vestigen van zulke bui tenlandsche bases op ons grondgebied toe te laten. De president der republiek heeft met de ministers van landsverdediging en buitenlandsche zaken overleg gepleegd over een programma van gemeenschappe lijke verdediging van het continent, dat op het oogenblik ook door andere Ame rikaansche regeeringen wordt bestudeerd Hierover zijn verschillende technische be.’ sprekingen gevoerd tusschen hooge leger officieren van de Amerikaansche naties, o.a. Uruguay, in overeenstemming de op de laatste Pan-Amerikaansche ferenties genomen besluiten. De uitvoe. rige berichten, welke de laatste dagen over dit onderwerp zijn gepubliceerd, zijn uist voorzoover zij betrekking hebben op de coördinatie van een defensieve mili taire actie, welke solidair door de naties van het continent wordt ondernomen. Zij missen echter eiken grond, voorzoover zij uitgelegd kunnen worden als toelating van ongewone directe of indirecte in menging langen sterker. Troepencolonnes, die op marsch waren in Macedonië en Thes- salië, werden door Italiaansche vlieg tuigen gebombardeerd en gemitrail leerd. Dit luchtoffensief brengt den vijand enorme verliezen toe en de Grieksche soldaten toonen het steeds meer te vreezen, zoo zelfs, dat er ware wanorde ontstaat. In den vorigen nacht zijn geen En gelsche vliegtuigen tot Duitsch Rijksge bied doorgedrongen. In strijd met de Engelsche beweringen hebben zich de laatste nachten noch boven Danzig, noch op kleinen of grooten afstand van deze stad Engelsche vliegtuigen ver toond. In Italiaansche kringen wijst men er op, dat Italië van het begin af geen oorlog tegen Griekenland wenschte en slechts de noodige troepen had om een vreedzame bezetting van Griekenland te bewerkstelligen, zooals stond ver meld in het Italiaansche ultimatum aan Griekenland. Over de daarna te verwachten ont wikkeling aan het Grieksche front kan niets worden vernomen. Zij wordt ech ter zeer optimistisch beoordeeld. Mototof's aankomst United Fress meldt nog over de aan komst te Berlijn Toen Molotof, die verwelkomd werd door minister von Ribbentrop, de eere- wacht inspecteerde, speelde de muziek den ..presenteermarsch”. De Internatio nale en het Duitsche volkslied werden niet gespeeld. Buiten de leidende figuren van het Duitsche Rijk waren de ambas sadeurs van China, Japan en Turkije op het perron aanwezig. Noch het station zelf, noch de straten waren met vlaggen versierd. Slechts aan den ingang van de groote hal van het station was een haken kruisvlag en een roode vlag met de em blemen der sovjet-Unie aangebracht. De hal was met groene guirlandes versierd Buiten de afzetting was geen publiek te zien. Toen Molotof over den rooden looper naar den uitgang schreed, sprak hij le vendig in het Russisch met von Ribben trop en den tolk van het ministerie van buitenlandsche zaken. Toen hij langs de eerewacht geloopen was. lichtte hij den hoed, zonder den bekenden communisti- schen groet te brengen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1