Marionetten Deorganisatie de Winterhulp van H DE JANTJES I Elke maand een straat- huiscollecte en I BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig? Eerste hulp voor kinder rijke gezinnen VlCKS Va-tro-nol, 83 82 98 25 52 65 38 29 116 1 14 13 16 15 16 15 08 07 6 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER EEN ONDERHOUD MET DEN HEER C. PIEK Naar een corporatieve organi satie van het bedrijfsleven 93 88 81 42 7 B Zie verder 2e blad, paf. i HAAGSCHE COURANT Woensdag 13 Nov. 194Ö 2e hl. pag. 2 --- Minder verkouden Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond 1 ons 1 ons KAAS 1 ons KAAS één ei EIEREN één ei 13 Nov. t/m 6 Dec. 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. bin- BROODBONBOEKJE. 125 gram als boven BOTERKAART. half pond BOTER BOTER half pond VETKAART. wordt 1 ons Het essentieele 75 gram 100 gram 10 k.g 1 Nov. t/m 30 Nov. 1 Nov. t/m 30 Nov. kg De uitvoeringsbesluiten 1 eenheid 100 k.g.) cokes (ook gas- 2 Artikel 1. 14 November 1940. in te de Win- SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Leider van het Nederlandsch Boerenfront voor de radio BON 08 tm. 11 BON 04 tm. 07 BON 07 tm. 14 of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 2 liter 2 liter 9 Nov t/m 20 Dec. 26 Oct t/m 22 Nov. 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 9 Nov. t/m 15 Nov. 7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. 7 dagen extra). 75 gram half pond 1 kilo 1 uns half pond 35 gram 35 gram 35 gram 35 i,ram 65 gram 50 gram 50 gram 1 tube 1 pot 5 k.g. 4 k.g. 3 k. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 1 HEDENAVOND >n MORGEN Laats)» voorstellingen van met FIENTJE DE LA MAR, JAN v. EES, JOHAN KAART en vele anderen Het thaty. cm (fioote. up’vUeJ" VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF Hoeveelheid Het woord Winterhulp op charita tief gebied is overigens in Nederland niet nieuw. In Enschede, Almelo en Hengelo bestaan al lang Winterhulp- organisaties, die hun naam natuurlijk blijven behouden. vroegen wij, zal het Nederlandsche volk in de gedegenheid worden gesteld, het offer voor de gemeenschap te brengen? Op deze vraag luidde het antwoord: Hurgronje, president van het eere-co- mité en Piek met een oproep om al le krachten op 29 en 30 November a.s. in te zetten. Langzaam aan zul len ook de radio-omroepen en de bio scopen ingezet worden en daarmee hoopt directeur-generaal dan basis voor het Nederlandsche terhulpwerk te hebben gelegd. Op welke wijze, 125 gram 150 gram In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil- Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l van max. 75 k.g. anthraciet, steen- als bonen I Uiteraard kan daaraan ditmaal nog niet zooveel aandacht worden be steed, omdat er schot in de zaken moet komen. Vandaar gecentraliseer de Verstrekking van affiches, speld de ge in ge- Het is mij overigens gebleken, b.v. uit een vraag van Tesselschade, dat er eenige onzekerheid bestaat over de vraag, hoe alles nu, op het oogenblik, moet. Ik kan daarop alleen maar ant woorden, dat alles zooveel mogelijk moet blijven doorgaan. Slechts zal ge streefd worden naar rechtvaardiger verdeeling van alles wat inkomt, of om nauwkeuriger te zijn, naar een verdeeling die gelijke maat houdt met de behoeften, naar een algeheele, samenvattende verzorging van en door het volk. De eerste hulp En waarheen gaat de eerste hulp? In December gaat de eerste hulp heen naar kinderrijke families. Het lijkt mij van sociaal belang, dat eerst diegenen worden geholpen, die den moed hebben, de moeilijkheden het hoofd te bieden welke aan gezinsvor ming verbonden zijn. U hebt ontzaglijk veel collectan ten noodig, Hoe krijgt u die? De burgemeesters zullen nenkort een oproep in de bladen plaat sen om iedereen, die gelegenheid heeft aan te moedigen. Het initiatief moet bevorderd worden. Ik mag overigens verwachten, dat zich ook uit eigen ini tiatief collectanten komen melden. Alle instituten op charitatief gebied kunnen immers hun krachten inzet ten voor deze algemeene, alles om vattende actie. Mij is er uitdrukkelijk om gevraagd, en ik kan de verzeke ring geven: de actie voor de Neder landsche Winterhulp zal boven de par tijen staan. In verband daarmee zal het niet toegestaan zijn, dat er in uniformen gecollecteerd wordt. Ook zullen de collectanten er zich van te onthouden hebben, insignes te dragen. Zij krijgen, als ik er het textiel voor kan krijgen, een rood-wit-blauwen band, en anders een label als her- kenningsteeken. De technische uitwerking verder opgedragen aan de burge meesters, die ook het toezicht op de ingekomen gelden zullen hebben en de gelden voorloopig op plaatselijke ban ken zullen vastleggen. Ja, en zet U er dan nóg maar eens bij, dat het geld beslist in Nederland blijft. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. BROOD 100 gram of ROGGEBROOD - of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als Doven Vrijdag a.s. zal de heer E. J. Roskam Hzn., leider van het Nederlandsch boe- renfrond, voor de microfoon van den ra- dio.omroep spreken over „Landbouw in den nieuwen tijd” De uitzending vindt plaats om 6.457.00 uur n.rh. op de golf lengten 415 en 301 meter. 8 In de toekomst zal prijsgesteld worden op aparte initiatieven van de provinciale directeuren, want op den duur moet het Winterhulp-werk voor elke provincie een eigen karakter krijgen, dat bij de regionale omstan digheden past. lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleescb is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven HONDENBROOD Op voederkaart voor honden: voor groep I en II III IV V VI KATTENBROOD Op voederkaart voor katten De twee uitvoeringsbesluiten versche nen in de Nederlandsche Staatscourant genoemd in de Verordening betreffende den opbouw ^an een zelfstandige orga nisatie ter ontwikkeling van het be drijfsleven luiden als volgt 4 Nov t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., niet in restaurants e. d. jes, enzoovoorts. Later worden provinciale bureaux op stoom bracht, opdat alle krachten schakeld kunnen worden. Nu vallen die bureaux dus nog even uit en wordt er gewerkt aan een rechtstreeksche verbinding tusschen het hoofdkantoor en de burgemeesters, die tot plaat selijk directeur zijn benoemd en bin nenkort een rondschrijven zullen ont vangen, waarin opgewekt wordt tot krachtige actie. Hoe omvangrijk de organisatie is, illustreerde de heer Piek eenvoudig met de mededeeling, dat niet minder dan 30.000 affiches te bestemder plaatse moeten komen. Nooit is een affiche in Nederland in zoo groote oplaag verschenen. Binnenkort komen de heeren Snouck 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. 2 Nov. t/m 27 Dec. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Het eerste uitvoeringsbesluit 1. Voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt een organi satiecommissie ingesteld. 2. De leden en de voorzitter worden door den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart uit de kringen van het be drijfsleven benoemd en door hem ontsla gen. Zij genieten geen bezoldiging. Zij oefenen hun taak uit met inachtneming van de belangen van het geheele econo mische leven. 3. Het bureau der organisatiecommissie is gevestigd te ’s-Gravenhage. De organi satiecommissie kan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven doen bijdragen in de kosten van het bureau. Artikel 2. 1. De organisatiecommissie heeft tot taak alle voorbereidende maat regelen te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisatie van het be drijfsleven op te bouwen. Zij is met name bevoegd a. bedrijfsorganisaties in te stellen, als uitsluitende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen en te bepalen, voor welk gebied van het bedrijfsleven zij bevoegd zijn; b. bedrijfsorganisaties te ontbinden, te vereenigen en voorschriften omtrenthet beheer en het gebruik van haar vermogen te geven; c. het statuut van bedrijfsorganisaties te wijzigen en aan té vullen; d. voorzitters en directeuren, alsmede andere functionnarissen van bedrijfsorga nisaties aan te stellen en te ontslaan; e. voor ondernemers en ondernemingen het lidmaatschap van een bedrijfsorgani satie verplicht te stellen; f. overeenkomstige maatregelen voor andere organisaties van het bedrijfsleven te treffen. 2. Bedrijfsorganisaties zijn die organi saties en vereenigingen van organisaties, welke de behartiging van de bedrijfsbelan gen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben. In geval van twijfel be slist de organisatiecommissie of van een bedrijfsorganisatie sprake is. 3. De organisatiecommissie treft de in lid 1, onder b en f bedoelde maatregelen in overeenstemming met den ■secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart. Artikel 3. Ter uitvoering van haar taak kan de organisatiecommissie, in het bij zonder in verband met de in het eerste lid van artikel 2, onder a tot en met f genoemde maatregelen a. commissies voor afzonderlijke takken van bedrijf of vakken, alsmede voor an dere organisaties van het bedrijfsleven instellen en haar taak en bevoegdheden bepalen, voorzoover deze niet vallen onder de in artikel 2 aan de organisatiecommis sie voorbehouden bevoegdheden; b. aan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven opdrach ten en instructies geven, met bindende kracht ook voor haar leden. De hieruit voortvloeiende kosten komen ten laste van de bedrijfsorganisaties en de andere orga nisaties van het bedrijfsleven. Artikel 4. De organisatiecommissie kon digt beschikkingen van algemeenen aard in overeenstemming met den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart in de Nederlandsche Staatscourant af. Artikel 5. De bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven, alsmede ondernemers en ondernemingen zijn verplicht de organisatiecommissie, zooveel in hun vermogen ligt, te steunen gevraagde inlichtingen te verstrekken en de voorgeschreven aangiften te doen. Artikel 6. De leden der organisatie commissie evenals alle andere personen, die door haar bij de uitoefening van haar taak worden betrokken, zijn verplicht tot geheimhouding van alle zaken- en be drijfsgeheimen, waarvan zij bij de uitoefe ning van hun functie kennis krijgen. De plicht tot geheimhouding blijft ook na beëindiging van de uitoefening der functie bestaan Artikel 7. Dit besluit kan worden aan gehaald als eerste uitvoeringsbesluit or ganisatie bedrijfsleven 1940”. Artikel 8. Dit besluit wordt afgekon- digd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het tweede uitvoeringsbesluit Artikel 1 1. Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de organisatiecommissie ingestelde en erken de bedrijfsorganisaties georganiseerd. 2. De industrie (waaronder begrepen de krachtbedrijven, het ambacht, de handel (waaronder begrepen het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf), het bank wezen, het verzekeringswezen, alsmede het verkeerswezen worden elk in een af zonderlijke organisaties ondergebracht. 3. Het onderbrengen in centrale orga nisaties kan ook op andere wijze geschie den. Artikel 2. 1. De centrale organisaties worden onderverdeeld in hoofdgroepen en zoo noodig in vakgroepen. 2. De centrale organisaties kunnen plaat selijke afdeelingen instellen. 3. De hoofd- en vakgroepen kunnen plaatselijke en gewestelijke afdeelingen instellen. Artikel 3. 1. De organisatiecommissie bepaalt bij algemeene beschikking, in overeenstemming met den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, indeeling en grenzen van het gebied van het bedrijfs leven, waarvoor de bedrijfsorganisaties be voegd zijn Door zoodanige beschikking worden ondernémers en ondernemingen (natuurlijke en rechtspersonen die op het betrokken gebied van het bedrijfsleven werkzaam zijn, dan wel zoodanige werk zaamheid aanvangen) bij de bevoegde cen trale organisatie aangesloten. Onder on dernemingen worden ook de bedrijven van publiekrechtelijke lichamen verstaan. 2. De verdeeling van de leden over de lagere organisaties geschiedt door de cen trale organisatie. Is een onderneming werkzaam op het gebied van meer dan één bedrijfsorganisatie, dan wordt zij als hoofdlid in die bedrijfsorganisatie inge deeld, op het terrein waarvan het voor naamste deel harer werkzaamheid ligt. In andere organisaties wordt zij als vak- lid of, in geval van onbelangrijke resp. slechts in hulpbedrijf plaatsvindende werkzaamheid, als niet-betalend bijzonder lid ingedeeld. 3. Het lidmaatschap van een bedrijfs organisatie houdt op met het blijvend stopzetten van de werkzaamheid, welke den grondslag van dat lidmaatschap vormt. Artikel 4. Dit besluit kan worden aan gehaald als„tweede uitvoeringsbesluit organisatie bedrijfsleven 1940”. Artikel 5. Dit besluit wordt afgekon- digd in de Nederlandsche Staatscourant en treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Commissie organisatie bedrijfsleven In de Nederlandsche Staatscourant is een beschikking verschenen van den secre taris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt ingesteld de organisatie-commissie voor den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven, genoemd in het eerste uitvoeringsbesluit „organi satie bedrijfsleven 1940”. Deze commissie is als volgt samengesteld Mr H. L. Woltersom, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging ’s-Gra venhage, voorzitter; H. C. van Maasdijk directeur van de N.V. Nederlandsche Bank instelling, lid tevens secretaris Leden F. B. J Gips, directeur van Gips’ hout handel N.V. ’s-Gravenhage; J. M. Honig, directeur van Heinekens’ Bierbrouwerij Maatschappij, Amsterdam; dr. L P Krantz, directeur van de N.V J J Krantz en Zn.. Leiden; mr. K. P. van der Man dele, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, Rotterdam; W H de Monchy, directeur van de Holland-Ame- rika-Lijn, Rotterdam; mr. B. J. M van bpaendonck, secretaris van de Algemeene Katholieke Werkgeversvereeniging, Til burg; T. j. Twijnstra, directeur van U. wijnstra s Oliefabrieken N.V., Maarssen- PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Het essentieele van de Nederland sche Winterhulp is dit: dat zij een demonstratie moet zijn van nationale solidariteit, een demonstratie van laten wij het modebegrip eens noemen volksche verbondenheid, want nu wij op politiek gebied geen eenheid kunnen laten zien, is het van het grootste belang, te toonen, dat wij in sociaal opzicht wél een eenheid zijn.! Nu moet u mij goed begrijpen, vervolgde de heer Piek: ik keur niets af wat er op sociaal gebied al w a s. Ik heb zelfs zeer veel bewondering voor wat menig instituut op charita tief gebied heeft bereikt, al verheel ik mij niet, dat er ook veel fout was. Er bestaan enorm goede instellingen, maar zij stellen zich tevreden met wat plaatselijk bereikt werd. Er is teveel versnippering en het liefdadig- heidswezen heeft nog zooiets beleedi- gends. Het begrip moet omgevormd worden, opdat de idee van offervaar digheid ten behoeve van de g e- meenschap ingang vinde. De liefdadigheidszin van de Nederlan ders is altijd groot geweest, maar de gedachte heeft nooit zoozeer voorge zeten, dat men offerde voor het volk in zijn geheel. „Voor het volk door het volk” is mijn slagzin. Ik zou er dit aan toe willen voegen: Door de versplintering heen moet het Nederlandsche volk zichzelf voelen. THEE Ot KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli EIEREN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell. of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Voor November zijn van de z.g. periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamerbe. woners enz.) geldig de „bons 2de periode”. Bons 1ste periode blijven nog geldig tot en met 14 November. Maatschappelijk Hulpbetoon, Ar menzorg en andere instanties zullen van advies dienen om te komen tot de stichting van gemeentelijke werkge meenschappen, want het Winterhulp- werk moet in zoo klein mogelijke een heden aangepakt worden om zeker te kunnen weten, dat er geen nooden on gelenigd blijven. Daardoor zal ook het gemeenschapsgevoel bevorderd wor den. Hervormingen Beoogt u nog bepaalde hervor mingen? vroegen wij. De invoering van een schaal, van normen, die in overeenstemming zijn met het verschil in levensverhoudin gen in ons land. Naar die schaal zal de hulpverleening hervormd worden, met zoo groot mogelijk behoud van bestaande instituten,- echter gecoördi neerd. In twee jaar hoop ik te berei ken, dat over alle sectarisme kan worden heengezien. Dus blijven instituten als om maar een willekeurig voorbeeld te noemen het Bio-vacantieoord ge woon hun taak voor de gemeenschap vervullen? Zoo’n instituut valt er buiten. Het is meer op den zomer aangewe zen. Voor de Winterhulp wordt zes maanden van het jaar gecollecteerd. Er blijven dan nog zes maanden over voor andere collecten, ten behoeve ook van onze prachtige instituten voor t.b.c.-bestrijding. Maar sommige or ganisaties zullen zich wel in tweeën te splitsen hebben om althans gedeel telijk in de sfeer van de Winterhulp te vallen. Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov. echter niet in restau rants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. l+ 7 dagen extra t/m 17 Nov 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Broederschap der notarissen In de Zaterdag a.s. in het American Hotel te Amsterdam te houden jaarlijk- sche algemeene vergadering van de Broe derschap der Notarissen in Nederland, zal het praeadvies van prof. mr. J. H. Beekhuis over „Horizontale eigendom” worden behandeld. De hulp zal dan verleend worden in den vorm van verstrekking van bons voor voeding, kleeding, dekking en schoeisel. Deze hulp komt niet in conflict met de distributie, want op het gebied van de t e x t i e Idistribu- tie bijvoorbeeld blijven heel wat pun- tenkaarten ongebruikt... Dus men be hoeft niet bang te zijn, dat er geld aan lekkers en speelgoed voor St. Ni- colaas weggaat, hoewel ouders, die alles hebben uitgespaard om de kin deren behoorlijk gekleed te doen gaan, en verder niets meer hebben, zoo ge holpen kunnen worden, dat de kinderen ook nog wat vreugde zullen beleven. In dit verband ontwikkelde de heer Piek een gezichtspunt, dat overden- kenswaard is: „Het lijkt er soms op dat wij een volk van oude menschen zijn geworden. Waar is eigenlijk de jeugd met haar geestkracht en haar idealisme? Houdt zij zich achteraf? Men merkt eigenlijk zoo weinig van haar. Zij schijnt onder den*druk te leven van te weinig uitzicht op een mogelijkheid om aan bod te kunnen komen. De crisisjaren hebben slib af gezet. Jonge menschen vinden soms zelfs den moed tot gezinsvorming niet meer! Aan het einde van het interview ge komen deelde de heer Piek nog mee, dat voor de eerste collecte met opzet de 29e en de 30e gekozen zijn omdat op die dagen de groote bedrijven de maandsalarissen uitbetalen, en daar van wil de Winterhulp natuurlijk pro- fiteeren, en wel dadelijk, anders pro fiteert St. Nicolaas alleen. Tegen Kerstmis zal nóg een groote collecte gehouden worden. En de z.g. stille armen, hoe denkt u hen te vinden? was onze laatste vraag. Gedacht is, zooals u weet, aan formulieren voor alle zelfstandig wer kende, Nederlanders, waarop zij even tueel hun nooden ter kennis kunnen brengen. Maar gevreesd wordt, dat de oogst wel vijfhonderd- a zeshonderd duizend verzoekschriften om hulp zal zijn en dat zou eenvoudig niet te ver werken zijn. Zij, die al geholpen wor den door Maatschappelijk Hulpbetoon, door Armenzorg of door een Werkloo- zensteun, hebben hun aanvragen daar om tot de burgemeesters te richten. Die echter geen basis voor steun van genoemde instanties hebben en toch hulpbehoevend zijn, voor hen worden de provinciale kantoren ingericht. Met deze mededeeling besloot de heer Piek zijn interessant overzicht en voort ging het naar Groningen, Friesland en Drente, onvermoeid... De collecten Elke maand zal een straat- en een huiscollecte worden gehouden. Bovendien zijn bijzondere collecten in voorbereiding. Als voorbeeld een ac tie bij de bedrijven en industrieën, twee- a driehonderdduizend, die alle aangeschreven zullen worden... Vicks Vi-tro-nol druppels voorkomen vele verkoudheden Zij versterken de natuurlijke bescherming in Uw neus, waar de meeste verkoudheden beginnen. Niest gij, dan direct een paar druppels in elk neusgat. kolen, industrie- of eierbriketten; 2$ h.l kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturt, 3 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturfc 300 stuks (195 kg.) persturf; 175 k.g. fabrieksturt; 200 k.g. overige soorten turt. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. ET viel niet gemakkelijk den di recteur-generaal van de Winter- hulp-Nederland, den heer C. Piek, die tijd te kort komt om zijn omvangrijk organisatorisch werk op korten termijn klaar te krijgen, „er gens in Nederland” te ontmoeten, want de heer Piek is voortdurend op toumée om zijn stimuleerende stem te doen hooren en het raderwerk op gang te brengen, waarbij alle insti tuten op charitatief gebied in ons land betrokken zullen zijn. Wij troffen hem op doorreis van den commissaris van de provincie Zeeland naar dien van Groningen en omdat hij op zijn tocht naar den heer Linthorst Homan niet geremd wilde worden, reisden wij een eindweegs met hem mee om te vernemen, hoe hij in alle deelen van ons land den bodem ploegt, het juiste begrip zaait, en provinciale eereco- mité’s oogst. Hij bleek voor zijn Nederlandsche Winterhulp-actie nog steeds met geestdrift te zijn bezield. Voor de aardigheid liet hij even hoo ren wat er zooal aan zijn ambt vast zit. Hij somde op, waar hij sinds de vorige week was geweest. Woens dag bij den commissaris van de pro vincie Utrecht, den volgenden dag in Zwolle en Arnhem om met de com missarissen van de provincies Over ijssel en Gelderland te spreken, Vrij dag in Maastricht, waar hij tot den nacht confereerde, Zaterdag ’s-Hertogenbosch bij den commissaris .van Noord-Brabant, Maandag in Mid delburg bij den commissaris van Zee land en dan had hij na zijn bezoek aan den commissaris van Groningen nog Friesland en Drente op zijn pro gramma. Per bon kan de met A aangedulde categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 TURF per bon; öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur der voor October aangewezen bons Is verlengd tot en met 4 Nov t/m 1 Dec. Arbeid in de provincies Het gaat in eerste instantie om de benoeming van provinciale directeu ren en om het vaststellen van provin ciale eere-comité’s. Om administra tieve redenen heeft de heer Piek Ne derland in dertien provincies ver deeld. Rotterdam en Amsterdam vor men aparte provincies, anders zijn Zuid- en Noord-Holland, wat het Win terhulp-werk betreft, overbelast. Op zijn provinciën-tocht heeft «de heer Piek gelegenheid de zaken hier en daar priricipieel nog eens duide lijk uiteen te zetten, want het juiste begrip verdient in sommige gevallen wat bijgeschaafd te worden. Overigens verklaarde de directeur-generaal met de samenstelling van verschei dene provinciale comité’s en in vele gevallen met de benoeming van pro vinciale directeuren zeer geslaagd te zijn. De commissarissen der provincies wekt hij op tot medewerking om de burgemeesters van alle Nederland sche gemeenten meer dan dui zend in groepen van zestig bijeen te brengen, opdat hij voor hen lezin gen zal kunnen houden. Het propagandistische werk moet n.l. groot opgevat worden en op kor ten termijn doeltreffend zijn. In de toekomst zou de Winterhulp-actie ook niet pas in November mogen begin nen, maar al in October, en eindigen in April (nu Mei). Het werk wordt daarom voorloopig centraal geleid. RUND-, KALFS. Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerwokt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham. schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber-, liner-, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst MARGARINE of boter naar keuze half pond MARGARINE of boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra)

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6