VAN MARKT GROENTEN DE EN FRUIT luffi CHRONISCHE VERSTOPPING KUNST EN LETTEREN GEMENGD NIEUWS FILM EN BIOSCOOP UIT DE OMSTREKEN M- TOONEELGROEP „STUDIO” II te Voor den puzzelaar H 13 Nov. 1940 2e bl. Pe Eers‘e 03 OP EEN NIET VERLICHTE BAKFIETS Professor dr. K. F. Wenckebach overleden pag. 3 - EXPOSITIE KUNSTZAAL VAN GOOL IS HAAGSCHE COURANT Woensda Nederlandsche Vakvereenigings- leiders in Berlijn In den Stadsschouwburg GRGEA/TETV.p W K hartspecialist met het Duitsche neer- HENNY PORTEN BIJ DE BAVARIAFILM DELFT CONCERT Byna 3000 groenteboeren voorzien 'S.GRA VENZANDE DE WINTERHULP NEDERLAND Den Haag telt 3000 groenteboeren Kleurrijke karrevrachten met sap pige groenten en geurige vruchten zijn in den morgen het typische ele- ment van het Haagsche stadsbeeld. DE BESTEMMING VAN HET OUDE RAADHUIS In wal Am- prof. heeft. zonder Rijk 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 1 12 13 14 15 16 17 Bij alle apothekers en goede drogisten verkrijgbaar. - lig KONSTANTIN SADKO De Russische tenor Konstantin Sadko, die zoojuist een succesvolle buitenland- sche tournee beëindigde, zal op Zaterdag, middag 23 dezer een liederenmatinée in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen geven. De zanger zal aan den vleugel begeleid worden door Han Zirk- zee. Onder de overkapping heerscht een roezemoezende drukte van onderhandelen en opladende expediteurs IMRE UNGAR Op het eerste abonnementsconcert der serie „Vijf concerten” van de vereeniging Kunst aan Allen” zal de Hongaarsche pianist Imre Ungar optreden op Zondag middag 24 November a.s. in Diligentia. De overige vier solisten van deze serie zijn: Willem Noske, Carl Flesch. Eduardo del Pueyo en Jo Vincent. ken. Het wil B. en W voorkomen, dat door het geven van een bestemming als hierboven aangegeven, de belangen der gemeente het meest en het doelmatigst gediend zijn en wanneer de raad hiertoe in principe kan besluiten, zullen B. en W. meer uitgewerkte voorstellen ter be handeling aanbieden. niet bevallen, gaat hij kijken wat een ook De beroemde filmactrice Henny Porten, wier naam over de geheele wereld bekend is en die in de ontwikkeling der Duitsche filmindustrie als kunstenares een rol van beteekenis speelde, zal bij de Bavaria-film te München in de film „Philine”. de rol vertolken van Hertogin Amalia van Weis senfels. Gisteravond is in het water van de Rotte nabij de Zaagmolenkade te Rotterdam, het lijk van den sedert 25 October vermisten 49-jarigen Rotterdam mer C. J R. drijvende gevonden. BOEKERIJ VAN LINCOLN „Svenska Dagbladet” meldt uit New York, dat een verzameling van ruim 1000 boeken, welke eens behoord hebben aan den Amerikaanschen president Lincoln en die één der schoonste boekerijen uit dien tijd zouden vormen, is nagelaten aan het Upsala College in New York. De ver zameling was tot dusverre in het bezit van een Amerikaansche van Zweedsche afkomst, Valentine Björkman. Burgerlijke Stand van Delft. BEVALLEN Th. M. Overgaag geb. Kanij, d. J A. Dukker geb. Boeters d. C. Swets geb Colpa, z. M. J. Zui- dervaart geb. Kühne, z. A. M v. d. Kooij geb. Langereis, d. C. T. H. Dujj» dam geb. Meijer z. T, van Gorsel Hoekstra d J. Gonlag geb. Bosch, d. OVERLEDENA. C. Bekkers, z., 2 ïf, Begrafenis C. Weerdenburg Op de R.K. begraafplaats werd gisteren het stoffelijke overschot van den heer C. Weerdenburg, in leven directeur van de Boerenleenbank te Leidschendam, ter aarde besteld Om 10 uur werd in de R.K. kerk van de H.H. Petrus en Paulus een rouwdienst opgedragen door pastoor Kammers, waarbij o.a. tegenwoordig wa ren namens het gemeentebestuur burge meester Banning, wethouder Smits en de gemeente-secretaris, de heer H. J. van Delft. Voorts het bestuur van de Boeren leenbank en het bestuur van de woning- bouwvereeniging ,,St. Josef”, van welke vereeniging de heer Weerdenburg com missaris was, en de heer H. J. Schrader. De beaarding geschiedde door pastoor Kammers. In de Nieuwe Maas gevallen en verdronken Toen gistermorgen de 16-jarige W. v. Hengel, wonende te Barendrecht en werk zaam bij de N.V Bolnes Scheepswerven te Bolnes, zich naar zijn werk begaf en daarvoor van den wal op een schip moest ovêrstappen, struikelde hij over een ka bel. Hij sloeg achterover en kwam in de rivier de Nieuwe Maas terecht. Na een uur dreggen slaagde men er in zijn lijk op het droge te brengen. Uitgaande van den kunstkring Delft, zal het Theuerzeit-trio, bestaande uit mej. Anny van Rossum, piano en de heeren Wim Theuerzeit, viool en Anthony Mondt, alt-viool, op Zaterdag 16 Novem ber a.s. ’s middags om 3 uur in het museum Paul Tetar van Elven, een con cert geven. BROERTJE TOT DIEFSTAL AANGEZET In den ochtendschemer togen wij er heen en vonden voor de breede hekken van de beide ingangen Groenteweg en Marktweg een opeengepakte massa bakfietsen, zóó veel, dat men bij wijze van spreken „over de bakfietsen loopen kon”. Het was kil en druilerig, maar de stemming der wach tenden leed daaronder niet. Appelen ruiken de kist uit Wij zijn intusschen gevorderd tot een uitstalling van appelen en peren. De keur van Holland’s ooft verspreidt een heerlijken geur, de appelen „ruiken de kist uit”, zoo- als de vakterm luidt. Deftige namen worden hier verbasterd tot korte „handelsnamen”. Een venter is bezig met zorg een pyramide ..fijne hand- peren” op te bouwen (op zijn bakfiets!). Met krijt is ?p karton geschreven wat ze moeten „doen”, en tevens een hartige aansporing tot koopen. „Laat-ie-fijn zijn mijnheer, zet u ’t maar gerust in de krant!” Het spijt ons aan dit verzoek bij toestemming niet te kunnen voldoen. Het zou een unieke advertentie geweest zijn! Wij snuiven diep het laatste snuifje groentelucht in en staan weer onder den hemel. Wolken zijn afgedreven en de zon heeft kracht gekregen. Wij treffen het! Een stichtende cantine Midden op het terrein over den rijweg heen is de cantine gebouwd. Zij zorgt nog voor een verrassing! Via een betegelde gang, één trap op, komt men in een kerk. De eerste pachter van deze cantine- ruimte had groote stroppen, want nie mand vond een kopje koffie en een prach tig uitzicht den klim naar boven waard. Hij moest het opgeven en de ruimte stond renteloos. De Gereformeerde gemeente had toen het origineele denkbeeld daarin kerk te gaan houden. Bij ons weten is dit ’n unicum in Nederland! De gemeente-archi- tect zal bij het ontwerpen van deze be stemming wel niet hebben gedroomd! De kerkeraad heeft het van de gemeen te 's-Gravenhage gehuurd en richtte het in als kerkzaal. Stoelen op rijen en een gebeitste kansel! De elëctrische klok op het marktterrein wees tegen elven. De drukte was geslon ken, als spinazie, die men kookt. Waar waren ze gebleven de groenteboeren? Ze reden hun daeelijkschen rit langs de klanten in Haagsche straten. Zij vervul den hun onmisbare taak de voorziening van ..groente en fruit” van den Haag. De Raadzaal wordt garage Met het oog op de bestemming, wélke eerlang aan het oudé raadhuis zal gege ven moeten worden, deelen B. en W. den raad van Leidschendam mede, dat h.i. aan verkoop niet gedacht dient te wor den met het oog op de verschillende doel einden. waarvoor het gebruikt zal kunnen en moeten worden. Vooreerst zal de ge- meentebode er moeten blijven wonen, totdat bij het nieuwe raadhuis een oplos sing is gevonden. Indien de distributie- aangelegenheden nog lang voortduren, ware het gedeelte van het gebouw, mo menteel afdeeling II, geheel te bestem men voor distributiekantoor. Het gedeelte van het raadhuis, dat vroeger de bestem ming had van ambtswoning voor het hoofd der O.L. school, behoort bestemd te worden als politiewoning. De ruimten op de bovenverdieping zouden kunnen worden omgebouwd tot twee bovenwo ningen. Hierdoor wordt tevens voorzien in de inderdaad bestaande behoefte de beschikking te hebben over een of meer geschikte woningen voor gemeenteperso- neel. De bestaande raadzaal en de bode kamer hebben B. en W. zich gedacht te benutten als garage, waarin de geheele brandweer kan worden ondergebracht De vrijkomende ruimten achter het raad huis zouden getrokken kunnen worden bij het opslagterrein voor gemeentewer- VVereldberoemd heengegaan Te Weenen is in den ouderdom van 76 jaar overleden prof, dr, K. F. Wenckebach, oud-hoogleeraar in de ge neeskunde te Groningen, Straatsburg en Weenen. Karel Frederik Wenckebach was 24 Maart 1864 te ’s-Gravenhage geboren, studeerde te Utrecht en was eenige ja- ren arts te Heerlen, en vervol gens te Utrecht. Daarna heeft hij gedu rende elf jaar te Groningen het hoog- leeraarsambt bekleed voor de inwendi ge geneeskunde. In 1911 werd hij te Straatsburg benoemd tot professor. Hij bleef er slechts enkele jaren en ging toen naar Weenen, waar hij de eerste medische kliniek der universiteit tot een wereldberoemd studiecentrum voor hartziekten maakte. Vele hartpatiënten uit vaak ver-afgelegen landen wendden zich tot Wenckebach en vonden bij hem verlichting van hun lijden. Zoozeer ging prof. Wenckebach in zijn arbeid te Weenen op, dat hij den hem aangeboden hoogleeraarszetel te sterdam na het overlijden van Pel, weigerde. Ook nadat hij zijn ambt had gelegd, is hij zich met volle toewijding aan deiï wetenschappelijken arbeid blij ven geven. Zoo ondernam hij nog in 1931 op uitnoodiging van de Nederland- sche regeering, een reis naar Indië, ten einde de zoo gevaarlijke hart-complica- tie bij beriberi te bestudeeren. Zulk een stuk te spelen is zeker niet gemakkelijk, maar moeilijker nog moet de regie zijn. Deze is bij Albert van Dal- sum in goede handen en ook de van fan tasie getuigende décors zijn van hem. Het is duidelijk, dat hij zich met evenveel voorliefde als begrip aan de vertolking van dezen Shaw heeft gegeven. Zijn oude ‘kapitein Shotover. rauw en zonderling m zijn onmaatschappelijke filosofie, is daar mee in overeenstemming. Ook de anderen geven goed spel en zeggen hun uitgebrei- den. nog al eens vreemden tekst uitste kend in het bijzonder Nell Knoop en Loudi Nijhoff als de dochters van den kapitein. Na dezen zijn met waardeering te noemen Tatia Wijma als Elly Dunn. Paul Storm als de flirtende echtgenoot. Constant van Kerckhoven als de zaken man (legt hij het er niet een beetje al te dik op. waardoor hij in den kluchttoon vervalt?), Jo Sternheim als de oude Dunn. Ferd. Sterneberg als Randall. Ma rie van Westerhoven is natuurlijk een pracht van een huishoudster. De belangstelling moge gistermiddag slechts matig zijn geweest, het hartelijke applaus bewees het succes van stuk en vertooning vooral van deze laatste, ver moeden wij. Albert van Dalsum en eeni ge van zijn medespelenden werden ook met bloemen gehuldigd. ons inwoners dagelijks van versche groenten en fruit. Waar doen zij hun voorraad steeds weer op? In de Voorburgsche kunstzaal Wouter van Gooi, Laan van Heidenburg 7, ex- poseeren thans een drietal kunstenaars en wel de beeldhouwster Maryvonne Rosse en de schilder teekenaars J. E. Akkeringa en L. Frank. Van deze laat ste hadden wij reeds eerder werk ge zien bij van Gooi. Hij exposeert dit maal ook schilderijen. Frank is een ty pisch gedrevene, een man van de groote greep met een fel en hartstochtelijk temperament. Maar zijn technisch kun nen houdt overal nog niet gelijken tred met zijn onstuimige bedoeling en dit brengt in de spanning van zijn werk wel eens een ,,er over heen schieten”. Toch is het duidelijk, dat Frank een ta lent is, wij hebben dat reeds eerder geschreven en bij serieus en hard ar beiden, als zijn ,,ambachts”-vaardigheid gelijken tred houdt met zijn brandende visie, zal hij opmerkelijke dingen kun nen bereiken. J. E. Akkeringa is in vele opzichten een tegenhanger van Frank. Bij hem is de academische rust en ver antwoording af en toe wel eens te groot en men zou wenschen dat hij er in slaag de zichzelf eens los te laten. In enkele aquarellen is hij daartoe gekomen en hij bereikt dan een waarlijk fraai resul taat, zooals b.v. in het bijzonder mooie „Van uit het raam”, een werk, dat zeer positieve kwaliteiten bezit. In ieder ge val is Akkeringa’s werk eerlijk en zui ver, zonder eenige pathos. Zeer veelbe lovend is het werk van de nog jonge beeldhouwster Maryvonne Rosse. Een kinderfiguurtje, dat we ons van de Houtrust-bloemententoonstelling herinne ren. een aardig bassin-ontwerp en een tweetal bustes, een zeer vlot, open jon gensportret met ijsmuts (waarin de ge lijkenis opvalt) en een fijn meisjeskopje. Twee opvallend mooie plastieken Zij. die ian chronische verstopping lijden en met allerlei laxeermiddelen getracht hebben, hun lastige kwaal re bestrijden, vragen zich dikwijls af ia chronische verstopping wel afdoende te verhelpen’ Inderdaad, dit is mogelijk, doch niet met behulp van gewone scherpe laxeermiddelen Deze brengen wel tijdelijk verlichting, doch nemen de oorzaak van de kwaal niet weg. Wat is de oorzaak? Deze ligt gewoonlijk in een gebrek aan massa in de darmen De spijsvertehngsresten uit het voed sel, de z.g ballaststoffen, vormen een natuurlijke massa. Alleen wanneer deze groot genoeg is om voldoenden weerstand uit te oefenen, kuntjpn de darmspieren zich .samentrekken en zoodoende de darmbeweging veroorzaken. De moderne sterk ge concentreerde spijzen zijn evenwel arm aan spijs- verteringsresten, zoodat een tekort aan massa - du* aan weerstand - in de darmen ontstaat. Dit heeft een verslapping der darmspieren tot gevolg. Normacol neemt de oorzaak van chronische ver stopping weg. De kleine zuiver plantaardige kor rels zwellen in den darminhoud gelatineus op tot een sponsachtige massa, die de plaats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. Nu kunnen de darm spieren weer hun normale werking uitoefenen. Neem nog heden een proef met Normacol. Het is een onschadelijk natuurlijk werkend middel, dat chronische verstopping bij regelmatig ge bruik opheft en een gezonden stoelgang bevordert. Jongmensch aangereden en gedood Gistermorgen om half acht is op den Abraham van Stolkweg te Rotterdam een doodelijk ongeval gebeurd. De 17-jarige jongen P, M. Lansbergen, gewoond hebben de te Kethel-Spaland, is aangereden door ’n postauto, terwijl hij op een bakfiets reed, welke niet was verlicht. De jongeman was op slag dood Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht. De burgemeester van 's-Gravenzande heeft voor de Winterhulp aller medewer. king ingeroepen. Het plaatselijk bureau is voorloopig gevestigd ter gemeente secretarie. Aldaar kan men zich eiken morgen tusschen 11 en 12 uur opgeven als medewerker of medewerkster. Men kan opgeven welke werkzaamheden men wenscht te verrichten. Ook vereenigin- gen, bonden, organisaties, stichtingen enz. kunnen hun medewerking aanbieden. Voor de op 29 en 30 November a.s. te houden collecte voor de „Winterhulp Ne. derland” is hulp noodig om deze collecte te doen slagen. Dit kan alleen indien er zich voldoende collectanten en collectrices opgeven. De oproep geldt dus vooral als aansporing om zich op te geven als col lectant of collectrice. Men kan dit doen op het plaatselijk bureau, mondeling of schriftelijk. Zoo men zich schriftelijk mocht opgeven, gelieve men duidelijk te vermelden naam, adres, geboortedatum en beroep. Ook voor andere werkzaamhe. den, welke wellicht in de toekomst ver richt zullen dienen te worden, kan men zich nu reeds opgeven. Wil men steun verlee- nen, door nu reeds giften te storten, zoo kan men dit doen door storting of over, schrijving op girorekening 5553, ten name van de stichting „Winterhulp Nederland" te ’s-Gravenhage. LEIDSCHENDAM de expediteurs Westland, kool In de morgenuren De groenteboer en moeder de vrouw staan met een fijne kool in de handen, aan den kant van de straat te overleggen. De zon giet haar stralen over het trottoir en over de kar vol groente en appelen van den groenteboer en over het groente- boerenpaard, dat loom, met een reikenden hals de voor hem uitgestrooide aardappel schillen met zijn slappe lippen opveegt. Het wacht totdat een „hoi” van zijn meester weerklinkt; de start voor den vol genden klant. Het verschiet van de straat hangt in nevels Fr zijn geluiden van kleine kin deren. die zich met zelfgemaakt speeltuig vermaken en van een verschrikte moeder, die met een half oog op haar spruit, een waarschuwing snerpt voor een aanram- melenden wagen Ze houdt haar handen krampachtig aan haar schortGoddank, het liep goed af. Ze krijgt een knipoog van den sleeper en gaat weer voort met den groenteboer, dingt af op den prijs Het is een beeld van de straat, die de groenteboer met zijn sappige uitstallingen stoffeert, in kleuren om van te water landen Kind door een auto aangereden Gisterochtend is het zesjarig zoontje van de familie S. te Mill door een vracht auto overreden en gedood. Zonsopgang over het schiereiland Zonsopgang! De hekken gingen van den dam. Er kwam beweging in den trechter. Pas op, kerel, je wordt hier in de maling genomen! Eei. vlugge' stap en het veege lijf was gered Er vielen een paar kisten, er was stagnatie. Even maar en in korten tijd verspreidde zich een ieder over het groote terrein. Het is een langwerpig schiereiland, doorsneden met 2 kanalen, die uitmonden op het water langs de Troelstrakade. Eveneens in de lengte liggen de „winkel straten” 350 Grossiers hebben daar hun opslagplaatsen en verkoopruimten, deels binnen, deels onder een 3 meter uitste kende luifel Elke groenteboer heeft veel al zijn eigen grossier en deze een vaste plaats. Hij weet dus waar hij heen moet. Alleen wanneer prijs en kwaliteit hem Deze groenteboer is er één van de 2 a 3000, die eiken dag opnieuw de ruim >00.000 inwoners van onze stad voorzien van de grcer e puntenvrije, gezonde en vitaminenrijke waar. Maar ook op hun beurt moeten zij dezen lokkenden voorraad inslaan bij een gros sier. de schakel tusschen tuinder en groenteboti Waar en wanneer vinden dezen elkaar? Ingesloten tusschen den Marktweg, Groenteweg en den Fruitweg. vlakbij het Zuiderpark, ligt het 4 h.a. groote complex der Haagsche Groente- en Fruitmarkt, bebouwd met 86 onderkelderde pakhui zen en een groot aantal overdekte ver koopruimten met een gezamenlijk opper vlak van 11.600 m2. Daarheen varen de schuiten en rijden de expediteurs de groenten van het Westland, kool uit Noord-Holland en fruit uit de Betuwe. In 1939 werd voor bijna 350.000 op de vei ling omgezet. De aanvoeren zijn op Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Op die dagen is er behalve van zonsopgang tot 11 uur des morgens, bovendien ’s middags tot zonsondergang markt. Zoo ook op Zater dag. Omdat langzamerhand de zonsopgang te laat gaat worden, voor de groente boeren, om de huisvrouwen op tijd van het noodige te voorzien, bestaan er onder grossiers plannen ook op andere dagen markt te gaan houden. KAMERMUZIEK IN HET MAURITSHUIS De directie van het Mauritshuis schrijft ons: De uitvoeringen van ka mermuziek, welke iederen middag in het Mauritshuis worden gegeven, blijven in de belangstelling van het publiek een vaste plaats innemen. De zaal, waar wordt geconcerteerd, biedt geen plaats aan een groot aantal luisteraars, maar juist ook daardoor hebben deze uitvoe ringen een zoo intiem karakter. Het is een gelegenheid om goede muziek te hooren in een voorname sfeer. In de week van 14 t.m. 20 November wordt de aandacht gevraagd voor Guus Hoekman, bas-bariton. Co van der Beek cello en Albert Dankmeyer, piano. Zij zullen werken ten gehoore brengen van Boccherini, Schubert, Reger, Wolf, Fau ré en Debussy. lederen middag van half 3 tot 4 uur. Een wonderlijk stuk, dit ,.Het huis der gebroken harten”, waarin Shaw blijkens zijn voorrede het overbeschaafde, gemak zuchtige Europa van vóór den wereld oorlog (het stuk is van 19131916) op zijn sarcastische wijze aan de kaak heeft willen stellen. En het zijn wonderlijke menschen, die hij daartoe ten tooneele voert en die niet veel doen, maar des te meer praten. Daar is de bejaarde oud- zeekapitein Shotover met zijn drankzucht en zijn zonderlinge levenswijsheid daar zijn de beide excentrieke dochters van dezen maniak, beiden bedreven in een onvruchtbaar soort liefdesspel daar is de eeuwig flirtende nietsnut van een echt genoot van één van deze damesdaar zijn de bij tijd en wijle sentimenteele zakenman Mangan, die op zijn manier het hof maakt aan een jong meisje, de vroeg-wijze Elly Dunn. dochter van den onnoozel-braven Mazzini Dunn voorts de kinderlijke en jaloersche lobbes Ran dall, die hopeloos op zijn schoonzuster verliefd isen tenslotte de oude huis houdster, de eenige normale in dit ge degenereerde gezelschap en niet van hu mor verstoken. En al deze menschen praten maar met elkaar om Shaw's origineele levensbe schouwing, zijn scherpe en overvloedige geestigheid en zijn ironie en sarcasme over het voetlicht te brengen. Zij praten en winden zich op en huilen zoo nu en dan, schelden elkaar uit en halen elkaar aan. Maar in hoofdzaak toch praten zij. op een meestal verrassend origineele ma nier, maar soms wat veel en wat lang en op den duur niet altijd even boeiend. Dit laatste neemt niet weg. dat er te smullen valt aan Shaw’s even speelschen als scherpen geest. Door >onooshooreo ooobooolon. De 16-jarige J.. een goede bekende van de politie te Delft had zijn broertje aan gezet tot diefstal van een portemonnaie met ongeveer 12 gulden uit een winkel aan de Brab. Turfmarkt. Na den diefstal gaf hij zijn broertje een gulden als be- looning, waarna hij zelf de rest omzette in snoeperij enz. De jongen werd door de recherche aangehouden en op het bureau van politie opgesloten. De oplossing van de gisteren ge plaatste aardrijkskundige puzzle luidt aldus Lisse Sneek Ede Helmond Onst wedde Aalst Raalte i Sprang 1 Egmond l Reusel Sleen I Someren I Agelo Eersel i Vessem I Breda Adorp De bekende zegswijze isin den aap gelogeerd. MR. MAX EXPOSEERT IN „DE STIJL” den kunsthandel ,,De Stijl”, Hooge- 9, alhier, worden teekeningen en caricaturen door onzen stadgenoot mr. Max tentoongesteld. Men kan zeggen dat Max én als caricaturist én als sneltee- kenaar een groote populariteit geniet en dat zijn werk overbekend geacht kan worden. Men vindt hier een gansche se rie teekenwerk bijeen: bekende artisten, musici, figuren uit de politiek en het maatschappelijk leven enz. Daarnaast wordt werk geëxposeerd van Theo van Winge, den Limburgschen kunstschilder. ander biedt en vraagt. Misschien heeft hij iets „aparts” te verkoopen. Met een critischen blik ziet hij aan de waar, wat het waard is, onderhandelt en besluit of besluit niet. Ach, man, je hebt geen smaak, roept de grossier. Je komt wel terug. Dat zal je zien! De groen teboer kijkt hem even aan met een ge zicht van ik zal zelf wel weten, wat ik heb. en wandelt de overkapping binnen- DE LIER De betaling van de inkwar- tieringsgelden over de maand October zal plaats vinden op Donderdag 14 No vember, des nam. van 35 uur. MONSTER COLLECTE WINTERHULP De burgemeester van Monster brengt ter kennis, dat op 29 en 30 Nov. een lan delijke collecte zal worden gehouden ten behoeve van de stichting Winterhulp Ne. derland. Voor hen, die zich als medewer ker of medewerkster wenschen op te ge ven, zij medegedeeld, dat zij* dit terstond kunnen doen bij den Burgemeester onder opgave van naam, geboorte, datum, adres en beroep, zoomede welke werkzaamheden hij of zij wil verrichten. Ook vereenigin- gen, bonden, organisaties, stichtingen, enz. kunnen hun medewerking verleenen en zich op gelijke wijze aanmelden. Tevens bestaat er thans reeds gelegenheid tot het storten van giften hetzij bij den Ontvan ger dezer gemeente, die het penningmees terschap der plaatselijke organisatie be kleedt, hetzij door storting of overschrij ving op de girorekening 5553 ten name van de stichting Winterhulp Nederland. RIJSWIJK DE WINTERHULP Het plaatselijk bureau van de organi satie „Winterhulp Nederland” is gevestigd in het Raadhuis. Laan Hofrust no 2 Den ingezetenen, die zich wenschen op te geven als collectant(e) voor de op 29 en 30 November a.s. onder het motto „Voor het volk, door het volk” te houden col lecte wordt verzocht zich aan dit adres aan te melden. Reeds thans bestaat bij den gemeente-ontvanger, die als plaatse lijk penningmeester fungeert, de gelegen, heid open tot het storten van giften. (Raadhuis, kamer 3). WASSENAAR COLLECTE „WINTERHULP NEDERLAND” De burgemeester van Wassenaar doet een beroep op alle inwoners van Wasse naar om zich als medewerker of mede werkster beschikbaar te willen stellen voor Winterhulpcollecte op 29 en 30 No vember a.s. Het adres voor aanmelding is: Plaatselijk Bureau „Winterhulp Ne derland". Kerkstraat 75, Wassenaar (te lefoon 2013). In afwachting van de groote collecte kan men thans reeds giften storten op giro no. 102902, ten name van den gemeente-ontvanger van Wassenaar. IR. R. DE KAT OVERLEDEN Te Wassenaar is overleden de heer ir. R. de Kat, oud-directeur van de Staats mijnen in Limburg. Ir. de Kat is voor zijn benoeming aan de Staatsmijnen di recteur geweest van het departement voor de gouvernementsbedrijven in Ned. Indië. Hij was voorzitter van den Raad van Beroep voor het mijnwezen, en van de Geologische Stichting. De teraardebestelling geschiedt mor gen te half drie op de Ned. Herv. be graafplaats aan den Brink te Wasse naar. ,,H e thuis der gebro ken harten”, door G. Bernard Shaw. De ware marktstemming Er heerscht een roezemoezende drukte van onderhandelen en opladende expediteurs. Hier is het markt. Er is een stemming van haast en gemoedelijke zakelijkheid, luidruchtigheid en harmonica muziek. Men kan er ook andere waar dan groen ten krijgen. De .worstkoning” die er al 7 jaar nering doet zoolang als de markt nier gevestigd is vervult de ruimte met zijn roep ,,Zet aan! Hier warme bol- ;e?’.,en,rijdt met z‘jn bakfiets van klant tot klant Van opstoppingen geen sprake, want er is éen-richtingsverkeer Slechts nu en dan is c-r een vermanend woord noodig van den marktwachter. de politie l?a[ktte/rein, om den slordigen koop lieden het geheugen op te frisschen kennismaking Arbeidsfront lebeidsfront thans in Berlijn vertoeven, Arbeidstroni gisteren even nuttig y° welke de Nederlandsche gasten in de ^Teuren aan een tweetal groote en m‘alrne bedrijven brachten, vormden een Trste kennismaking met de Duitsche ^elhpidersorganisatie, zooals deze na de ^Antisocialistische revolutie onder de bezielende leiding van dr. Ley is tot.®tal^ Akomen en sindsdien is uitgegroeid tot Ln organisatie, welke 30.000.000 leden i omvat. Dit eerste contact was aangenaam. Alvorens in Berlijn Tempe - hof eenige fabrieken werden bezichtigd hield dr. Boetticher van de a^deelinu.’' tenland van het Duitsche Arb.e’dsf™n} *n het nieuwe en in grootschen stijl opgetrok- Potsdmnerstrasse ‘een voordracht ovS het Duitsche Arbeidsfront en de nationaaL Freude”*5 to* ^^^^ede8 de "^prAerAen duidelijke uiteenzetting gaf van de wijze I waarop alle werkende Duitschers in het arbeidsfront zijn vereenigd. Voorts stelde hij in het licht, dat het de taak van het arbeidsfront is het levens niveau van den Duitschen werkenden mensch te verheffen, welke sociaal op bouwwerk niet mogelijk zou zijn zonder Kraft durch Freude”. Deze gemeenschap immers bemoeit zich met de cultureele opvoeding van de natie en stelt zich tot taak den Duitschen arbeider levenskracht en levensvreugde te geven, alsmede de kracht en den moed meester te zijn over eigen zorgen. De uiteenzettingen van dr. Boetticher werden later op den dag geïllustreerd met eenige films, welke opnamen bevatten van een vacantiereis, die Duitsche arbei ders met een Kraft durch Freude”-schip naar Italië hebben gemaakt en verder alleraardigste opnamen, waaruit bleek, dat Kraft durch Freude” zelfs in de kleinste dorpen een avond van vreugde en ont spanning brengt Prof. Kiesewetter zou oorspronkelijk een voordracht houden over arbeidsrecht en loonvorming, doch in verband met den tijd, die voor een zoo veelomvattend on derwerp. veel te kort was, beantwoordde prof. Kiesewetter verschillende vragen, welke hem uit den kring der Nederland sche gasten werden gesteld en die vooral betrekking hadden op het probleem der loonvorming. De spreker gaf verder een belangwek kende en leerzame uiteenzetting van de wijze, waarop het economische leven in Duitschland zich na den wereldoorlog onder invloed van verschillende internatio nale politieke en economische omstandig heden heeft ontwikkeld. Zoowel prof. Kiesewetter als de Nederlandsche gasten gaven den wensch te kennen elkaar op een der volgende dagen nog eens te ontmoe ten en de gedachtewisseling voort te zet ten. Gedurende dezen dag bezocht het gezel schap de fabriek van scheermesjes en scheerapparaten van Roth-Buechner. waar de bekende Rotbartmesjes worden ver vaardigd en circa 1000 arbeiders en arbeid sters werken en voorts de- machine en werktuigenfabriek van Stork en Co., beiden in Berlijn Tempelhof. In laatstge noemde fabriek werken ongeveer 3000 arbeiders. Uiteraard werd tijdens deze be zichtiging bijzondere aandaqht aan den dag gelegd voor hetgeen in deze bedrijven op sociaal gebied voor de arbeiders is ge daan en dat in deze bedrijven de grens van het volmaakte heeft bereikt. ’s Avonds bezochten de Nederlandsche gasten een volkstheater, waar dankbaar werd genoten van de ..Freischuetz”. Een prettig slot van een welbesteden dag. Vandaag spreekt voor de Nederlanders Amtsleiter Mende over het gebruik van buitenlandsche arbeidskrachten in Duitsch land en staat o.m. verder een bezoek aan een tentoonstelling voor vakopleiding en bedrijfsleiding van het Duitsche arbeids front op het programma. Wijziging bouwverordening Teneinde bij den bouw van woningen te voorkomen, dat door ondeugdelijke samenstelling van metselspecie aan de soliditeit van het bouwwerk afbreuk wordt gedaan, achten B. en W. het noo dig, in de bouwverordening een bepaling op te nemen, waarbij een nadere om schrijving wordt gegeven van de samen stelling der specie voor fundeeringen. Van deze gelegenheid kan dan tevens gebruik gemaakt worden, de toepassing van kalkzandsteen voor fundeeringen mo gelijk te maken. B. en W. stellen den raad voor, een besluit te nemen overeen komstig het ontwerp. Beschikken over waarde ten gunste van ingezetenen van het Duitsche rijk Het Verordeningenblad no. 36 van 12 Nov. bevat een besluit van de secreta- rissen-generaal van de departementen van Financiën, van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- scherij. waarbij artikel 1 van het ..De viezenbesluit 1” (67/1940) als volgt wordt gewijzigd „(1) Het is aan ingezetenen zonder vergunning van het Deviezeninstituut ge oorloofd ten gunste van ingezetenen of ten gunste van natuurlijke of rechtsper sonen. die binnen het gebied van het Duitsche Rijk haar woonplaats hebben dan wel aldaar gevestigd zijn, over de volgende waarden te beschikken, deze te bezwaren of te vervreemden 1) . Geblokkeerde vorderingen, wan neer de schuldenaar zijn woonplaats bin nen het gebied van het Duitsche Rijk heeft dan wel aldaar gevestigd is. 2) . Effecten, uitgegeven door een na tuurlijke of rechtspersoon, die binnen het gebied van het Duitsche Rijk haar woon plaats heeft dan wel aldaar gevestigd is. 3) . Andere onlichamelijke zaken voor zoover de daaruit voortvloeiende vorde ringen uitsluitend kunnen worden gel dend gemaakt jegens natuurlijke of rechtspersonen, die binnen het gebied van het Duitsche Rijk haar woonplaats hebben dan wel aldaar gevestigd zijn. 4) Binnen het gebied van het Duit sche Rijk gelegen onroerende goederen. (2) . De vrijstellingen, bedoeld in het eerste lid. gelden ten aanzien van de daarin genoemde waarden slechts, in dien 1) . Deze waarden op 1 November 194(1 aan ingezetenen toebehoorden dan wel na dit tijdstip middellijk of onmiddellijk door tegeldemaking van zoodanige waar den of door overmaking over de Neder- landsch-Duitsche clearing van de benoo- digde bedragen zijn verkregen en 2) . De beschikking over deze waar den. de bezwaring of de vervreemding er van krachtens de Duitsche bepalingen zonder vergunning kan geschieden. (3) . Overmakingen tusschen het ge- Died van het Duitsche Rijk en het bezet te Nederlandsche gebied op grond van beschikkingen. bezwaringen of ver vreemdingen ingevolge het eerste lid mo gen slechts over de Nederlandsch-Duit- sche clearing geschieden. <4). Geldswaardige papieren en docu menten, waarin vorderingen zijn be lichaamd, en waarbij de schuldenaar der geldswaardige papieren en vorderingen “innen het gebied van het Duitsche Rijk ‘ijn woonplaats heeft dan wel aldaar ge- estigd is, zoomede effecten, uitgegeven een natuurlijke of rechtspersoon, t,Le.,b lnnen dit gebied haar woonplaats dan wel aldaar gevestigd is. mogen sti.vergunning van het deviezen-in- R>ivUt naar bet geb>ed van het Duitsche h;*'\°rdei? uitgevóerd.” da o besluit treedt in werking op den Oag zijner afkondiging.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7