Haagsche Courant van Woensdag 13 November 1940 DISTRIBUTIE-MAP 5O-tal land Opening Centrale proefkeuken te Rotterdam I I te richten in van een van ons op verschillende plaatsen BINNENLAND STADSNIEUWS Hoog water in Scheveningen P R IJ S DE BROODPRIJZEN HET TRAMVERKEER BIJ AVOND De wolindustrie DERDE BLAD, PAGINA 1 EENVOUDIGE, MAAR HYGIËNISCHE EN DOELMATIGE INRICHTING DIT IS HANDIG VOOR MOEDER Een interieur van de keuken op liet gnoote Visscherijplein te Rotterdam. Benige der enorme kookketels, waarin het eten wordt gestoomd'. MAATREGELEN TEGEN HET TE WATER RAKEN BIJ VERDUISTERING De storm van de laatste dagen heeft ’t water te Scheveningen een abnormale hoogte doen bereiken. Het naderde bijna den strandmuur. DE KUSTVISSCHERIJ VERHURING GEBOUWEN VOOR OPENBARE LEESZALEN ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DEN WEDEROPBOUW x' Q. ROVERS f BEGRAFENIS WILLEM VAN DE RHEE Een bijzondere aanbieding voor de abonné's van de „HAAGSCHE COURANT” kA L 9 was zooveel dan Het doel De kook-methode x t Hiervoor gelieve men gebruik te maken van den BON, welke afgedrukt wordt in dit nummer op pagina 2 van het 3e blad. Abonné’s buiten de residentie kunnen een exemplaar toegezonden krijgen tegen den prijs van 0.40 per exemplaar, waarbij dan 10 cent voor ver pakking en porto is inbegrepen, door storting op giro 12500 of betaling per postwissel. worden toegejuicht, van volle van (Polygoon) deze naast zeer garens Gem. Burg. Betrekking personeel. Het personeel voor de centrale keukens zal worden betrokken door tusschenkomst van het bureau Voorziening Overheidsper soneel. Er zal rekening gehouden worden met de belangen en wenschen van de ge meenten zelf, zoodat bijv, geen Limburgers in Groningen geplaats zullen worden. Iedere keuken zal een chef-administra- teur; een kok, een bijkok, een uitbeener en stoker krijgen, alles in overleg tusschen de overheid en colleges van B. en W. der belanghebbende gemeenten in ons land. Aanmeldingstermijn van het Vernond van Nederlanósche journalisten Naar wij vernemen heeft de R.K. Jour- nalistenvereeniging dezer dagen besloten haar leden en bloc aan te melden bij het Het betrekken der grondstoffen. Verbond van Nederlandhche journalisten. De grondstoffen voor de centrale keu kens, zullen van Rijkswege gecentraliseerd beschikbaar gesteld worden aan die ge meente waar keukens zijn, of zullen ko men. Het inkoopen geschiedt door de vroe gere crisis-instanties, zooals de Nederland- sche Centrale Groenten- en Fruitcentrales. met dien verstande, dat de tusschenhandel niet zal worden uitgeschakeld. Hygiënische inrichting. De centrale keuken te Rotterdam, naar welks voorbeeld de anderen gebouwd zul len worden, voldoet goed. Er zijn natuur lijk wel enkele fouten aan het licht ge komen, doch daar was het een proefkeu ken voor. Het gebouw is geheel van steen opge trokken, met granieten vloeren. Er is een aparte vleeschuitbeen-kamer, opslagplaats voor groenten, enz. De kolen en de aard appelen worden via een soort silo gestort, zoodat geen gestuif veroorzaakt wordt. Door een groote schuif rollen de aard appelen in de waschmachine. Zij worden j zoo weinig mogelijk geschild, want onder de schil zit de meeste voedingswaarde. iPolygoon) Wegens het voortdurend stormachtige weer kunnen de kustvisschers niet uit varen, zoodat er gisteren en hedenmorgen geen aanvoer van versche visch uit zee was. Ook vanmorgen bleven de kustvis schers binnen, zoodat er morgen geen aan voer wordt verwacht. Een viertal Scheve- ningsche motorloggers wordt inmiddels weer voor de kustvisscherij gereed ge maakt, terwijl ook van andere plaatsen meer kustvisschers te Scheveningen wor den verwacht. If 0.30 B. en W. stellen den Gemeenteraad voor te verhuren met ingang van 1 Januari 1941 voor twee jaar aan de vereeniging „Open bare Leeszaal en Bibliotheek”het gebouw Bilderdijkstraat no.s 1/3/5/7, tegen een huurprijs van 30.000 per jaar, een afge scheiden gedeelte, plaatselijk aangeduid als Paets-van.Troostwijkstraat no. 81, van het scholencomplex aan die straat en de Pasteurstraat, tegen een huurprijs van 4.000 en een vergoeding voor verwarming van ƒ600 per jaar; de eerste verdieping van het gedeelte, plaatselijk aangeduid als Colensostraat no. 4, van het school gebouw aan de Colensostraat, tegen een huurprijs van 2040, een vergoeding voor verwarming van 360 een een vergoeding voor waterverbruik van 10.80 per jaar een afgescheiden gedeelte, plaatselijk aan geduid als Mient no. 277, van het schooL gebouw aan de Mient, tegen een huurprijs van 1400, een vergoeding voor verwar ming van 340 en een vergoeding voor waterverbruik van 7 per jaar; een ge deelte van het gebouw Badhuiskade no. 27, tegen een huurprijs van 400 per jaar. aan de vereeniging „Openbare Christe lijke Leeszaal en Bibliotheek” een gedeelte van het gebouw Badhuiskade no. 27, ta. gen een huurprijs van f 1400 per jaar. aan de afdeeling ’s-Gravenhage van den Nederlandschen Kinderbond en van de Nederlandsche vereeniging „Schoonheid in opvoeding en onderwijs” de tweede en de zolderverdieping van het gedeelte, plaat selijk aangeduid als Colensostraat no. 4, van het schoolgebouw aan de Colensxx. straat, tegen een huurprijs van 1360, een vergoeding voor verwarming van /240 en een vergoeding voor waterver bruik van /7.2O per jaar; een en ander met inbegrip van het in de gebouwen en. localiteiten aanwezige, aan de Gemeente behoorende meubilair en op de door B. et» W. te bepalen voorwaarden. ROODKAPJE EN DE WOLF Zondagmiddag 17 November zal Chris Hofland met zijn Kinder Operette-Ensem- ble in het Geb. voor K. en W. een voor stelling geven van de kinder.operette in vier bedrijven „Roodkapje en de wolf”. Deze kinder-operette is door Chris Hof land ten tooneele gebracht; muziek en tekst werden door hem geschreven. Ruim 100 kinderen werken mede. Vele fraaie balletten zullen worden uitgevoerd, waar voor nieuwe costuums op eigen atelier vervaardigd zijn. De piano-begeleiding is in handen van Chris Hofland. In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten werd gisteren de Cen trale keuken aan het Groote Vis- seherijplein te Rotterdam geopend, die als proef zal dienen voor den bouw van een vijftigtal centrale keukens, in verschillende plaatsen van ons land op te richten. van Duit— omdat de uitgaansver- VOLKSUNIVERSITEIT In de serie „Het leven der Nederlan ders in Oost-Indië” spreekt op Vrijdag middag 15 November in het Gebouw de Ruyterstraat 67, mevrouw M. C. van Zeggelen voor de Volksuniversiteit, over „Welke hunne aanraking met het lieven der Inlandsche bevolking Op de secretarie der Gemeente, Aftiee- ling S. en B. (Kamer 32) zullen van heden tot en met 20 November 1940, iederen werkdag van 9 uur 30 tot 1 uur en van half 2 tot half 5 Cs-Zatèrdags van 9 uur 30 tot 12 uur 45), voor een ieder kosteloos ’er inzage liggen a. een lijst van de perceelen, gelegen aan en nabij den Noordelijken hoek van de Schouwburgstraat en de Casuariestraat, welke de algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw voornemens is te onteige nen ten name van het Rijk en ten be hoeve van den wederopbouw; b. een kaart, waarop de te onteigenen perceelen zijn aangeduid; c. een zakelijke toelichting. Een vertegenwoordiger van den alge meen gemachtigde voor den Wederopbouw en een vertegenwoordiger van het depar tement van Financiën zullen op 21 No vember 1940 om 10 uur zitting houden ter Gemeentesecretarie van ’s-Gravenhage (Stadhuis aan de Groenmarkt, kamer 28), teneinde eventueele bezwaren tegen deze onteigening aan te hooren. Alle belanghebbenden kunnen tot en met 18 November 1940 ook schriftelijke bezwa ren indienen bij den algemeen gemach tigde voor den Wederopbouw, Carel van Bylandtlaan 30, alhier. Het systeem van koken in de centrale keuken is eenvoudig en doeltreffend. De spijzen worden in ketels, zonder vocht, direct in aanraking gebracht met stoom. Dus niet, zooals gebruikelijk in groote keukens, omgeven door een stoommantel. Het voordeel hiervan is, dat de voedings waarden en vitaminen niet verloren gaan. De stoom, noodig voor dit proces, wordt opgewekt in een ketel, volgens het systeem Wageningen II, uitgedacht door Prof. ir. Visser. Vroeger gebruikte men dit soort ketels veel op het boerenland voor het inkuilen van aardappelen, na dat deze verhit waren. Het Rijk is mo. Aanwezig waren o.a. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, de wet houder van Sociale Zaken van deze stad, de heer F. L. D. Nivard, voorts ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorziening, dr. C. J. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. M. F. Visser, hoogleeraar landbouwhoogeschool te Wageningen, directeur van het Insti tuut van landbouwwerktuigen en ge bouwen, en It. kol. J. B. de Jongh, van de directie van de Voedselvoorziening. Ir. Louwes sprak een kort welkomst woord en zeide, dat deze keuken be stemd is om te dienen als proefinrich- ting, teneinde ‘de noodige ervaring te kunnen opdoen, hetgeen voor den bouw en ingebruikneming der overige van groot belang moet worden geacht. Bij den bouw en de inrichting van deze uiteraard zeer eenvoudige keuken is vóór alles met dit doel rekening ge houden. Het Gemeentebestuur van Rot terdam, in het bijzonder wethouder Ni vard, It. kol. de Jongh, die de voorbe reiding van deze keuken heeft verzorgd, de architect, alsmede alle personen en firma’s, die aan deze oprichting hebben bijgedragen, betuig ik hiervoor gaarne mijn dank. Met den wensch, dat deze keuken ten volle aan haar doel beantwoorde en aan de Gemeente en het erbij betrok ken deel der bevolking tot nut moge zijn, verklaar ik deze centrale proef keuken voor geopend. Namens het gemeentebestuur van Rotterdam voerde het woord de heer Nivard, wethouder van Sociale Zaken dezer gemeente. Hedenochtend zijn de vertegenwoor digers van de verschillende bladen in de gelegenheid geweest de keuken te bezichtigen. Alvorens dit gebeurde hield luitenant- koL de Jongh een inleidende causerie. Hier ter stede is in den ouderdom van 71 jaar overleden de heer Q. Ro vers, oud-directeur der Gemeente-Be- lastingen, oud-referendaris ter Secretarie, ambtenaar van den Stand. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. op Nieuw Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis te 12 uur. Na deze aanmelding is het aantal verzoe ken om toelating tot het Verbond zoo groot, dat nog slechts een onbeduidende minderheid van het journalistencorps zich buiten de organisatie bevindt. De voor zitter van het Verbond heeft thans beslo ten een uitersten termijn te stellen voor aanmelding. Na 20 November zal het Ver bond geen verzoeken om toelating meer aanvaarden. Genootschap ter bevordering van natuur-, genees- en heelkunde. In de aula der universiteit van Amster dam heeft het genootschap ter bevorde ring van natuur-, genees- en heelkunde hedenmiddag zijn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden waarop het 150-ja- rig bestaan van het genootschap werd herdacht. Op de herdenkingsvergadering hield de algemeene voorzitter, prof. dr. G. C. Heringa, een herdenkingsrede over „honderdvijftig jaar natuurwetenschap". Tot slot werd de Swammerdam-medaille 1940 uitgereikt aan prof. G. Grijns, met een toespraak van prof. dr. N. H. Swel- lengrebel. Hedenmiddag is op de Algemeene Be graafplaats alhier, het stoffelijke over schot van den bekenden tooneelkapper Willem van de Rhee, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de heeren M. A. Dreyer, voorzitter van de Tooneelvereeniging Heldring en Pierson, A. P. J. van Aaken,, oud-bestuurslid too- neelvéreeniging A.D.O., J. Roosje, secre taris tooneelvereeniging D.T.S., P. van de Ree, A. Renooy, A. Sassenius, direc teur fotohandel Camée, A. Kiezenberg, A. Rijser, mevr. C. S. Dietz, J. F. Th. Kreijermaat, mr. A. W. Kamp. H. A. van Eijsden jr., van de Tooneel Revue, P. J. de Ruit, F. de Waal, de acteurs Hans van der Werff Evert Burema, Alex Pola, Jacq. de Haas, Fred, de la Bella, Willy van Duyn, Henk van Buuren, Joop Hoog- stra, Jan Kelling, Paul Steenbergen, Anton van Zuylen, Henri Duyveman, Maarten Kapteyn, Herman Haye, de actrices Anny van Duyn en Caro van Eyck; verder de heeren J. B. W. Herrie, voorzitter tooneel vereeniging ,,Die Haghe”, P. Oberg, lid D.T.S., A. van Otterloo, souffleur, R. van der Woude, inspecient, Th. Kramers, J. Kuipers, W. F. Schuite, Nico Visser, J. Dagens, W. van Raan, H. Koene, W. H. Teunisse, A. van de Wetering en J. van Starrenburg, tooneelkapper. In den stoet kwamen mede de heeren Dirk Verbeek, directeur van het Residentie Tooneel, Piet Bron, acteur, J. Vaandrager, regisseur, J. Jonker, voorzitter D.T.S. en A. van Raamsdonk, muziek-commissaris D.T.S. De heer J. F. Th. Bogaard, een neef van den overledene, las hoofdstuk IV uit den 2den brief van Paulus aan de Corin- thiërs. Verder zeide hij, dat de heer van de Rhee al enkele jaren een wankele ge zondheid had, maar er zoo lang mogelijk tegen gestreden heeft. Toen hij niet lan ger kon, en te bed moest gaan liggen, bleef hij toch nog met hart en ziel bij het tooneel. Hij was een kunstenaar in zijn vak. Spr. besloot met een woord van troost tot de naaste familie. Daarna sprak de heer Dirk Verbeek, directeur van het Residentie Tooneel, een laatste woord tot den trouwen vriend, die van Rhee steeds voor de acteurs geweest is. Hij was een tooneelman in hart en nieren. Alle opdrachten, hoe moeilijk ook, voerde hij met plezier uit. Hij was een goed mensch, die vele vrienden bezat. Van daag komt deze vriendschap wel zeer tot uiting. De heer Verbeek verzekerde de weduwe, dat de overledene in tooneelkrin- gen nooit vergeten zal worden. De voorzitter van D.T.S., de heer J. Jonker, zeide, dat de amateur-tooneelspe- lers meer dan de beroepsmenschen afhan kelijk waren geweest van den heer van de Rhee. De samenwerking was altijd pret tig en vriendschappelijk, en met vele goede raadgevingen heeft de heer van de Rhee de leden van D.T.S. geholpen. Wij zullen hém nooit vergeten, zoo besloot de heer Jonker. Namens de tooneelvereeniging Heldring en Pierson sprak de voorzitter, de heer M. Dreyer, die den overledene herdacht als een kunstenaar en een goed vriend. Wfe organist speelde het Largo van Han del, het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven en „Veilig in Jezus’ armen”. voor de belangstelling, waarna de heer Aan de groeve bedankte een familielid Boogaard het „Onze Vader” bad. Talrijke kransen dekten de baar. Nu hoeft ze nooit meer te zoeken naar haar distributie-kaarten. Want in deze map kan ze alles wat met distributie te maken heeft direct vinden! De map bevat acht gekleurde vakken. Op elk vak staat vermeld welke kaarten er zich in bevinden. Bijv.: broodkaarten, brandstoffenkaarten, textielkaarten, stamkaarten enz. enz. Bovendien is er een doorzichtige enveloppe bij voor losse bonnen. Het geheel is royaal en smaakvol uitgevoerd. Nu geen lawine meer van stam-, distributie- en puntenkaarten, geen zoekgeraakte losse bonnen, doch alles keurig en overzichtelijk gerang schikt in onze practische distributiemap, die wij voor onze lezeressen beschikbaar stellen tegen den prijs van 0.30. Deze speciale premie, welke van MORGEN, DONDERDAG 14 November 9 uur af uitsluitend aan ons hoofdkantoor Wagenstraat 35-37 kan worden afgehaald, zoolang de voorraad strekt, wordt in een beperkt aantal exemplaren uitgegeven, zoodat het aanbeveling verdient spoed te betrachten. Uitschakeling der eleetrische wissels teneinde het vonken te voorkomen Teneinde het vonken der trams des avonds tot een minimum te beperken, heeft de directie van de H.T.M. be sloten alle eleetrische wissels na het invallen van de duisternis, uit te scha kelen. Dit beteekent, dat des avonds de wissels door den bestuurder met de hand zullen moeten worden overgezet. Voorts wordt nagegaan op welke wijze het vonken nog meer voorkomen kan worden, zoodat na bevredigende resultaten dit ter beoordeeling van de bevoegde autoriteiten bereikt kan worden, dat de trams des avonds later zouden kunnen rijden. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de tramwegmaatschappijen in ons land in het algemeen met een onder zoek, als hierboven bedoeld, bezig zijn. Deze pogingen sche zijde verzachting van het bod niet ten volle effect sorteerde juist tengevolge van de beperking, welke aan het tramverkeer moest wor den opgelegd uit hoofde van verduiste- ringseischen. Het is dus te hopen, dat het vonken van de trams voldoende kan worden ondervangen. Groot aantal menu’s. Door den voedingsraad zijn 21 verschil lende menu’s samengesteld, welke alle ge probeerd zijn op een huishoudschool hier ter stede. Om eens een greep te doen noe men wij: bruine boonen, aardappelen, hutspot,' vischmaaltijd, zuurkool, andijvie- stamppot, tomatensoep en rijst. Roode kool en aardappelen, erwtensoep en een mosse- len-maaltijd. Ieder gerecht is door den Voedingsraad nauwkeurig onderzocht op de hoogste voe dingswaarde. Met deze 21 menu’s zal het publiek dus na 3 weken weer hetzelfde krijgen. Er is dus variatie genoeg. De prijzen zijn echter nog niet vastgesteld. In ieder geval zullen de minder gesitueerden voorzien worden van maaltijden, zelfs be neden den kostprijs. De beter gesitueerden zullen dan iets meer betalen. Iedereen zal tot de keukens worden toegelaten. Men moet van tevoren van bons voor zien zijn, welke op verschillende plaatsen in de stad, waar zoo’n keuken is, verkrijg baar gesteld zullen worden. Het keuken- personeel zal op die manier een dag van tevoren weten, voor hoeveel personen ge kookt moet worden, ter voorkoming, dat men met het eten blijft zitten. In de keuken te Rotterdam wordt al druk besteld en gehaald. Er zijn 6 loket ten waar het publiek in een meegebracht pannetje of emmertje het eten in porties van 1,2 L„ kan halen. Gezien het succes van de Rotterdamsche keuken, hoewel deze nog maar een paar I dagen aan den gang is, zal men weldra 1 beginnen met den bouw in andere ge meenten. Het eten is er goed en degelijk. (We hebben ons zelf daarvan kunnen over tuigen), en voor menige huisvrouw zal de centrale keuken, vooral in dezen tijd een. taenteel m het bezit van een flink aantal, uitkomst zijn. Volgens een in de Nederlandsche Staatscourant opgenomen besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij is het verhandelen of afleveren van tar webrood, voor zoover het betreft wit brood, slechts toegestaan tegen een prijs, welke niet meer dan een cent hooger is dan de prijs, waartegen soortgelijk wittebrood voor 21 October 1940 door denzelfden verkooper werd of moest worden verhandeld of afge leverd. Van tarwebrood, voor zoover het be treft bruinbrood, mag deze prijs niet meer dan twee cent hooger zijn die van voor 21 October 1940. Afrastering van betonnen palen en ijzerdraad Op 2 September besloot de Gemeen teraad op sommige punten houten hek ken langs grachten te plaatsen om on gelukken door het te water raken bij verduistering zooveel mogelijk te voorkomen. De getroffen voorziening bleek niet voldoende te zijn, zoodat door de Duitsche autoriteiten de eisch werd gesteld, dat langs het water gelegen voet- en rijwielpaden geheel zouden worden afgezet. Hiermede was spoeds halve reeds een aanvang gemaakt en 5 k.m. hekken waren reeds geplaatst, toen de algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw tegen het gebruik van hout protesteerde in verband met de schaarschte. Besloten is nu deze afrasteringen te maken van betonnen palen en glad ijzerdraad. Deze voorziening zal moe ten worden aangelegd over een lengte van 19 k.m., waarvan de kosten wor den begroot op 24.300. De 5 k.m. hou ten hekken kostten 4600. In verband hiermede wordt voorge steld de begrooting te wijzigen door verhooging van de uitgaven in ver band met den Luchtbeschermingsdienst met 28.900 en onvoorziene uitgaven met 21.100, waartegenover staat een verlaging van den post Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der ver lichting met 50.000. Het plan tot het bouwen van centrale keukens, waarvan thans de eerste te Rot terdam gereed is gekomen, is in den loop der tijden ontstaan. De bevolking moet van den winter een zoo goed mogelijk voedsel hebben. Rekening dient echter gehouden te worden met de beschik bare hoeveelheid grondstoffen voor de te bereiden spijzen Dit gaat het beste van een centraal punt uit. Die groepen van de bevolking, welke het ’t hardst noodig hebben, zuilen er voor in aan merking komen. De keukens zullen het eerst opgericht worden in die gemeen ten. waar er het dringendst behoefte aan is. De keukens, aldus spr., zullen tot en met Februari van het volgend jaar in werking zijn. In totaal zullen er in ons land een 50 60 verrijzen en wel in Rotterdam 2, Amsterdam 5, den Haag 3, Eindhoven 3, in de kleinere steden 1. Wet personeel, dat nu werkt in deze keu kens, zal later het personeel van de an dere keukens opleiden. Kunstwol Onder deze grondstoffen neemt thans, naast de nog aanwezige voorraden natuurwol, die moeten wor den gereserveerd voor die weefsels, die in verband met hun bestemming een bepaalde hoeveelheid natuurwol niet kunnen ontberen, zooals uniformstoffen en dergelijke, een zeer belangrijke plaats in het artikel kunstwol. Om trent het begrip „Kunstwol” bestaat bij het publiek, naar herhaaldelijk blijkt in het algemeen een verkeerde, overi gens door de benameing zeer verklaar bare meening. Kunstwol is n.l. niet, zooals de naam zou doen vermoeden, een synthetisch product, doch men ver staat daaronder de teruggewonnen ve zel uit lompen. De aanduiding „lompen’ moet hier niet worden verstaan in den engen zin, die in het dagelijksch leven daaraan wordt gegeven, daar hieronder ook be grepen worden o.a. de afsnijdsels, die ontstaan bij de vervaardiging van Wee ding, met name in tricotagefabrieken, gedragen Weeding, gebruikte dekens, enz. Het is mogelijk gebleken de pro-, ductie van kunstwol in Nederland be langrijk op te voeren en aan de Neder landsche wolverwerkende industrie niet te onderschatten kwantiteiten zeer waar devolle spinstoffen te verstrekken, de in verschillende publicaties van den laatsten tijd voorkomende opmerkingen, dat de kunstwol, ook wel genoemd ge regenereerde wol, slechts een zeer be scheiden beteekenis zou hebben als grondstof voor de wolindustrie, is dan ook geheel bezijden de waarheid. Synthetische vezels Behalve op de kunstwol is de belang stelling van de wolindustrie den laatsten tijd steeds meer niet alleen theore tisch. doch ook practisch ook gericht op de synthetische vezels. Met name mogen hier worden genoemd kunstzijde afvallen als grondstof voor de spinne rijen en kunstzijden garens, die worden verwerkt in de weverijen. Ook naar andere, tot voor kort hier in Nederland minder bekende, syntheti sche vezels gaat thans de belangstel ling in het bijzonder naar de z.g. cel- wol. Dit is een product, dat tot op he den in Nederland niet wordt vervaar digd en waarvoor bij de Nederlandsche wolindustrie tot voor den oorlog weinig belangstelling bestond, dank zij belang rijke leveringen door de Duitsche cel- wolindustrie, die reeds een groote vlucht heeft genomen, is het mogelijk de Nederlandsche wolindustrie althans voor een deel met celvezels te alimen- teeren. In deze algemeene beschouwing mag ook niet onvermeld blijven het pro duct melkwol, ook een synthetische ve zel, die in de fabrieken van de A.K.U. uit caseine wordt gewonnen, dank zij een en ander is het mogelijk, hoewel uiteraard ook de wolindustrie met groote moeilijkheden te kampen heeft, de bedrijven met een niet onbevredigen de bezetting aan den gang te houden. De gTondstoffcnpositie Naar aanleiding van de grondstoffen positie van de Nederlandsche textielin dustrie en meer in het bijzonder van de Nederlandsche wolindustrie heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met mr. B. J. M. van Spaendonck. Dezé zegsman verWaarde, dat de beschou wingen in verschillende dagbladen en tijdschriften over dit onderwerp voor een belangrijk gedeelte een voorstelling van zaken gaven, die geenszins in over eenstemming is met de feitelijke situa tie. Het lijkt ons daarom dienstig over de grondstoffenpositie van de Neder landsche wolindustrie een beknopte al gemeene uiteenzetting te geven. De Nederlandsche wolindustrie voorheen voor haar grondstoffenvoorzie ning nagenoeg geheel aangewezen op import, met name in de eerste plaats op den aanvoer van wol van overzee en vervolgens op den aanvoer van wollen kamgarens, voornamelijk uit België en Frankrijk. Deze aanvoerkanalen zijn door de huidige internationale situatie afgesneden en de wolindustrie is bijge volg voor een ernstig grondstofprobleem gesteld. De wollenstoffenindustrie ver keert echter in zooverre nog in een be trekkelijk gunstige situatie, dat de strijkgarenspinnerijen die hier te lande in grooten getale en met een vrij om vangrijke capaciteit aanwezig zijn, over de mogelijkheid beschikken om uiteenloopende grondstoffen tot te verspinnen. van deze ketels, welke beschikbaar ge steld worden voor de centrale keukens. Bij eiken stoomketel behooren 4 groote vaten, elk met een inhoud van 500 liter. De spijzen, welke schoongemaakt zijn, worden in deze vaten laagsgewijze droog opgestapeld. De stoom wordt nu van den grooten ketel uit ingevoerd bij de droge spijzen. Het condenswater wordt uit de vaten afgetapt maar bewaard om later bij de spijzen, als zij klaar zijn, te men gen bijv, voor het bereiden van stamp pot. Deze stoomtoevoer heeft gedurende 15 minuten plaats. Het eten blijft in de vaten nabroeien tot het gaar is, dan wordt zoo’n vat van 500 liter omgekipt in een grooten vergaarbak. Om dezen vergaarbak loopt wel een stoommantel, want het etenmoet warm bewaard worden tot het afgehaald en uit gedeeld kan worden. Deze boven om schreven behandeling dient voor het be reiden van groenten, aardappelen enz., doch niet voor het vleesch. Dit wordt apart gebraden in z.g. Slavenburg-for- nuizen, welke ook op de geïmproviseerde keukenwagens van het leger gebruikt werden. Deze fornuizen worden met gas branders gestookt. Natuurlijk kan het vleesch ook gebra den worden in één van de 4 vaten, maar het is nu eenmaal gebleken, dat het pu bliek het vleesch liever apart heeft en het wil zien k> >o ro V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9