de aardbeving Boekarest na Tweede bespreking van den Führer met Molotof Donderdag 14 November. Xo. 17725. I w w I 1940. opnieuw Opruimingswerkzaam- heden duren voort andere steden bestookt Accoord in alle belang rijke vraagstukken Italië aanvaardt den strijd ter zee tegen Engeland van 5.50 uur n.m. tot 9 uur v.m. Noenmaal in de Rijkskanselarij Dokterstelefoon: Antonescu te Rome aangekomen VERDUISTEREN Nederlandsch-Indië en Japan Londen en Het „mysterie” van het Schlesischer Bahnhof ter zee De oo Molotof uit Berlijn vertrokken Een Britsch radiobericht weerlegd Communiqué van Accoord betreffende olie- leveranties Maan: 14 Nov. op 5.55 u. n.m. 15 Nov. onder 9 uur v.m. (Volle maan 15 Nov. 4.23 u.) Mijnen in de Australische wateren Niettegenstaande het slechte weer Reeds 81 dooden uit het Carlton- gebouw geborgen over het bezoek Molotof Het optreden van het Italiaansche luchtwapen in Griekenland Hitler geeft noenmaal Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engeland bestelt 183 schepen in Amerika Mislukte luchtaanval op Berlijn Luchtaanval op Cairo Weer een aardbeving Martinique zal zich tegen de Gaulle verdedigen Churchill’s angst voor het kritieke uur 2 A 2 A 2 2 2 2 2 1 COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: alarm Molotof bij Hess De troepen. de voorzitter Russisch commentaar >4 Von Papen’s aanwezigheid te Berlijn de en an- De kelder gedeeltelijk onder water com- gepubliceerd Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 buitenlandsche za- het opperbevel van eenige leden van den van den Führer wa- Het aantal slachtoffers Op grond van de laatste officieele be richten is het aantal slachtoffers tot 374 gestegen. Volgens in Panciu in de Moldauprovincie ontvangen berichten is het aantal slacht offers daar tot 62 gestegen. Bovendien wa ren hier tot dusverre 300 gewonden ge teld. In de oliegebieden werden eveneens nog meer slachtoffers geborgen. A Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt gemeld: De Führer heeft gistermiddag in aansluiting op den door hem ge geven maaltijd ter eere van den voorzitter van den raad van volks commissarissen der sovjet-Unie in zijn woning in de nieuwe Rijks kanselarij, een tweede bespreking gevoerd met Molotof. Bij de ge dachtenwisseling waren wederom de Rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, en de plaatsvervangende volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Dekanosof, aanwezig. De functies van tolken werden uitgeoefend door den ambassaderaad Hilger van de Duitsche ambassade in Moskou en den ambassadesecreta- ris Pawlow van de sovjet-Russi- sche ambassade in Berlijn. rijke doelen in Zuid-Engeland met bommen bestookt, hoewel boven Enge land een dikke mist hing. De Duitsche vliegtuigen konden, naar het D.N.B. verneemt, gebruik makend van gaten in het wolkendek, in handig uitgevoer de aanvallen fabrieken en spoorweg- werken met bommen van elk kaliber bestoken. De Engelschen trachtten, met hun jagers de aanvallen der Duit sche gevechtsvliegtuigen af te slaan, en. de Messerschmittjagers aan te val len. Daarbij werd één Hurricane neer geschoten. Een andere Hurricane en een Spitfire doken zwaar getroffen door de wolken, zoodat met hun ver lies kan worden gerekend. Daaren tegen is slechts één Duitsch vliegtuig niet op zijn basis teruggekeerd. Na het vergaan van 2 groste schepen in de Australische wateren, welke schepen vermoedelijk op mijnen zijn geloopen, zijn Australische mijnenvegers verscheidene dagen bezig geweest om de mijnen in deze wateren te verwijderen. De Britsche berichtendienst meldt, dat de wateren tusschen Tasmanië en het vasteland van Australië tot nader order voor de scheepvaart gesloten zijn wegens mijnengevaar De kapiteiri van het gezonken Ameri- kaansche vrachtschip „City of Rayville" heeft in een te Melbourne verleend inter view verklaard, dat hij er van overtuigd was, dat het schip op een mijn is geloopen. „De lucht was met kruitdamp en een gas lucht vervuld, waardoor het ademhalen werd bemoeilijkt”. Het D.N.B. verneemt van het Op perbevel der Weermacht: Boven het Kanaal en het Britsche eiland woedden in den vorigen nacht hevige stormen. Desondanks zetten onze gevechtsformaties in onafgebro ken aanval de vergeldingsvluchten op Londen voort. Zware treffers werdén geplaatst op de verkeersinstallaties in het Noordwesten der stad. Ook in het West-India doek en in andere deelen van Londen ontstonden geweldige ont ploffingen. Voorts waren Liverpool en Coventry, alsmede plaatsen aan de Kanaalkust het doel van hevige aan vallen. Gisteren werden Londen, als mede talrijke voor den oorlog belang- De Roemeensche hoofdstad staat nog steeds onder, den alles overheerschenden indruk van de groote aardbeving van Zondagochtend. Talrijke straten, vooral in het centrum der stad, zijn nog steeds in verband met instortingsgevaar der be schadigde huizen, voor het verkeer ge stremd. De opruimingswerkzaamheden bfj de omstreeks 6 m. hooge hoopen puin ter plaatse van den ingestorten Carlton- wolkenkrabber, zullen waarschijnlijk nog minstens een week duren. Duitsche pio niers en soldaten van het luchtwapen ar beiden daar dag en nacht zij aan zij met Roemeensche militairen, brandweer en vrijwillige manschappen der legionnairs. Mijnwerkers uit het steenkoolgebied van Petroschen in Zevenburgen, zijn bezig een ondergrondsche gaanderij te maken naar de beide kelderruimten, vanwaar Zondag levensteekens van de bedolvenen waren te hooren. Ook door het aanleg gen van loodrechte schachten trachtte men de overlevenden te redden, doch deze pogingen heeft men o.m. op grond van ontploffingsgevaren moeten opgeven. Het bezoek, dat Molotof gisteren aan den Führer heeft gebracht, heeft langer dan 4 uur geduurd. Ruim 3 uur daarvan waren gewijd aan de gemel de besprekingen. De „Vreme” verneemt uit Ljubojno aan het Presbameer, dat het Italiaan sche luchtwapen bij de tot dusverre ge leverde gevechten een belangrijke rol heeft gespeeld. Dank zij zijn superiori teit is het er in geslaagd de concentra tie van Grieksche troepen in hoóge mate te verhinderen en tegelijkertijd den toevoer naar die troepen gevoelig te storen. De „Politika” verneemt uit Stanje aan het Presba-meer, dat het Italiaan sche luchtwapen voortgaat de nauwe landverbinding tusschen het groote en het kleine Presba-meer, die voor den toevoer naar de Grieksche fronttroepen van bijzonder belang is, te bombardee- ren. Aan Italiaansche kant functioneert de voorziening der troepen van levens middelen uitstekend. De Führer heeft gistermiddag om 2 uur in zijn woning in de Rijkskan selarij ter eere van Molotof, een noen maal in beperkten kring gegeven, waartoe eenige heeren uit het gezel schap van den hoogen Russischen gast, alsmede van Duitsche zijde de Rijksminister van ken, de chef van de Weermacht en i persoonlijken staf ren uitgenoodigd. Aan den maaltijd namen, behalve Molotof van Russische zijde deel: De Reeds zijn. 98 dooden geborgen, terwijl men op den eersten dag der reddings werkzaamheden 84 gewonden kon ber gen. Men neemt aan, dat nog minstens 70 lijken onder het puin begraven liggen. Het openbaar ministerie heeft wegens dood door nalatigheid, bevel gegeven tot arrestatie van de bouwondernemers van den Carlton-wolkenkrabber. Koning Michael heeft Dinsdag twee maal een bezoek gebracht bij de reddings werkzaamheden bij den wolkenkrabber. Laatste onderhoud met von Ribbentrop De Rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, heeft gis teravond met volkscommissaris Molo tof het laatste onderhoud gehad, dat een paar uur duurde. De lange duur van de besprekingen United Press meldt uit Berlijn De lange duur van de besprekingen met Hitler en von Ribbentrop beschouwt men in politieke kringen als een be wijs, dat de op de agenda staande pro blemen tot in de kleinste bijzonder heden zijn besproken. Receptie in sovjet-ambissade Ter eere van Molotof heeft de sovjet ambassadeur gisteravond een receptie gegeven. Tot de gasten behoorden von Ribbentrop en leidende figuren van staat, partij en weermacht. Voorts wa ren aanwezig de leden van het gevolg van Molotof en het personeel van de sovjet-ambassade. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 De correspondent van „Svenska Dagbla. det” meldt uit Washington, dat aldaar een contract is onderteekend betreffende den bouw van 120 vrachtschepen en den on- middellijken aankoop van 63 vrachtsche pen voor rekening van Engeland. Engeland zou een crediet van 10 millioen pond ster, ling hebben verleend aan de Amerikaan, sche regeering voor den bouw van oceaan, schepen, die in de plaats zullen moeten komen van de schepen, die tijdens den oorlog tot zinken zijn gebracht. □e „Queen Elizabeth transportschip? Volgens Finsche berichten uit New York zou de Britsche Oceaanreus Queen Eliza beth”, die de haven van New York heeft verlaten, als troepentransportschip dienst gaan doen tusschen Australië en Suez. Gisteravond om 6.57 uur werd in Boekarest weer een aardbeving van de derde graad, de vierde in de af- geloopen 30 uur, geregistreerd, waar door opnieuw onrust onder de bevol king is ontstaan. De regeering heeft bepaald, dat de jonge recruten, welke den 20sten November op moesten ko men, eerst later onder dienst geroe pen zullen worden. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Enkele vijandelijke vliegtuigen heb ben Woensdagavond getracht een aan val op de rijkshoofdstad te onder nemen. Dank zij het krachtige afweer vuur slaagden zij er evenwel niet in, door de grens der versperring te bre ken en tot boven de binnenstad te komen Reeds boven den buitensten gordel van voorsteden ontdeden zij zich van hun bommen, die lukraak op woonwijken terecht kwamen. Daarbij ontstonden enkele dakbranden, die snel gebluscht konden worden. Verder is er geen schade. Een te Londen uit Cairo ontvangen telegram meldt, dat de Egyptische hoofdstad gisternacht den grootsten luchtaanval heeft ondergaan van tot dusverre, aldus het A.N.P. Nadat de Duitsche en Russische fo tografen en filmoperateurs gelegenheid hadden gekregen om eenige opnamen te maken, namen de heeren in de eet zaal der woning van den Führer aan de ovale tafel plaats en wel rechts van den Führer de heer Molotof, links de heer Tewossjan, tegenover den Führer Rijksminister von Ribbentrop, aan diens rechter- en linkerhand heeren Schkwarzef en Dekanosof aansluitend aan beide kanten de dere heeren van de bij elkaar 25 deel nemers aan het noenmaal. Na den maaltijd werd in den naast de eetzaal gelegen wintertuin de koffie geser veerd. Het D.N.B. meldt, dat volgend muniqué te Berlijn is Tijdens zijn verblijf in Berlijn op 12 en 13 November heeft van den raad van volkscommissarissen en volkscommissaris van buitenland sche zaken, Molotof, besprekingen ge voerd met den Führer en met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop. De gedachtenwisseling verliep in een geest van wederzijdsch vertrouwen en leidde tot een wederzijdsch accoord in alle belangrijke vraagstukken, welke Duitschland en de sovjet-Unie interes- seeren. Het legerblad „Krassnaja Swjesda” noemt in een uitvoerig buitenlandsch politiek overzicht de reis van Molotof naar Berlijn de belangrijkste gebeurte nis der laatste dagen. Het is aan geen twijfel onderhevig, zoo merkt het blad op, dat de vernieuwing van het per soonlijke contact en van de vriend schappelijke gedachtenwisseling met de leiders van de Duitsche politiek de ver dere versterking en ontwikkeling der Duitsch-Russische betrekkingen in het belang van beide landen zal bevor deren. Men neemt algemeen aan, dat de over levenden in de kelderruimten intusschen een vreeselijken dood zijn gestorven. Door het barsten der waterleidingbuizen staat de kelder tot 3 m. onder water. Ver der kan worden aangenomen, dat door den brand in de olieketels der centrale verwarmingsinstallatie vele bedolvenen zijn gestikt of verbrand, voor zoover zij niet verdronken of door de neerpersende compacte puinmassa’s verpletterd zijn Bij het wegvoeren van het puin stuit men steeds weer bp nieuwe lijken, die voor een deel reeds tot ontbinding over gaan. In een mededeeling verschaft aan de buitenlandsche pers werd gezegd, aldus meldt United Press uit Berlijn, dat de Duitsche ambassadeur in Ankara, von Papen, zich momenteel in Berlijn be vindt, om informatieve besprekingen, welke binnen het kader van zijn ambt liggen, te voeren. Daarmee krijgen de berichten, volgens welke Turkije en de Dardanellen bij de besprekingen met Molotof een rol speelden, een zekere beteekenis. Plaatsvervangende volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Dekanosof, de volkscommissaris voor de zware industrie, Tewossjan, de plaatsver vangende volkscommissaris van bin- nenlandsche zaken, Merkulof, de Plaatsvervangende volkscommissaris v°or den bultenlandschen handel, Kru- tikof, de plaatsvervangende volkscom missarissen voor de vliegtuigindu strie, Balandin en Jakovlef, de leider der afdeeling protocol van het volks commissariaat voor buitenlandsche 2aken, Barkof, alsmede de sovjet-Rus- ^sche ambassadeur in Berlijn, chkwarzef en ambassaderaad Pav- lof. Van Duitsche zijde waren aanwezig: De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, dé chef van het opperbevel der Weermacht, gene raal veldmaarschalk Keitel, Rijks minister dr. Göbbels, Rijksorganisa- tieleider, dr. Ley, Rijksperschef, dr. Dietrich, Rijksleider Bormann, de chef der kanselarij van den Führer, staatsminister dr. Meissner, de Duit sche ambassadeur in Moskou, von der Schulenburg, de commandant der „Leibstandarte” S.S. Adolf Hitler, Obergruppenführer Sepp Dietrich, de adjudanten van den Führer, Gruppen- führer Schaub en kolonel Schmundt, alsmede van het departement van bui tenlandsche zaken, de chef van het protocol, gezant Freiherr von Dorn- berg en gezant Hewel, voorts ambas- sr eur Hilger van de Duitsche am bassade te Moskou. De heer Molotof werd om kwart voor 2 door den chef van het protocol, gezant Freiherr von Dornberg, van kasteel Bellevue afgehaald en per auto naar de Rijkskanselarij ge bracht. De Permanente wacht van het leger en van de Lijfwacht S.S. Adolf Hitler brachten den hoogen Russischen gast op het voorplein van de oude Rijkskanselarij de militaire eerbewij zen. In het portaal van de woning van den Führer werd de voorzitter van den raad van volkscommissarissen ontvangen door den chef der kansela rij van den Führer, staatsminister dr. Meissner. De Führer verwelkomde zijn gast in de met bloemen versierde ontvangstzaal in zijn woning. De plaatsvervanger van den Führer, Rijksminister Rudolf Hess, heeft gistermorgen Molotof ontvangen. Het Engeische communiqué Het Br’tsche ministerie van lucht vaart en voor binnenlandsche veiligheid deelen hedenmorgen uitsluitend mede, dat bij de luchtaanvallen op Engeland in den afgeloopen nacht bommen zijn gevallen in een district van Londen en op bepaalde plaatsen in het Oosten en Zuidoosten van Engeland. Het eerste alarm duurde ongeveer een uur. Spoe dig na afloop van het eerste werd opnieuw alarm gemaakt. Even over 11 uur is vanochtend de voorzitter van den raad van volkscom missarissen der sovjet-Unie, Molotof, uit Berlijn vertrokken. Van hét huis voor de gasten der rijksregeering had de minister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop. Molotof afgehaald, waarna hij hem be geleidde naar het Anhalter-station. Op het station waren prominente mannen van staat, partij en weermacht ver schenen. In gezelschap van den sovjet-Russi- schen ambassadeur te Berlijn, Sjkwart- sef, verliet Molotof na een hartelijk afscheid na dagen, waarin veel arbeid is verricht, Berlijn. De speciale trein met het hoofd der Roemeensche. regeering, generaal Anto nescu, den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Prins Sturdza. en de personen van hun gevolg, is heden ochtend om 10 uur te Rome aangeko men. Op het perron, dat rijk getooid was met de Italiaansche en Roemeen sche vlaggen, wachtte Mussolini de komst van zijn hoogen gast af. De Duce was in gezelschap van zijn minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de andere ministers, de secretaris der fascistische partij, de onderstaatssecre tarissen, de chef van den generalen staf der militie en verschillende andere bur gerlijke en militaire autoriteiten. De begroeting tusschen den Duce en generaal Antonescu was zeer hartelijk. Na voorstelling van de wederzijdsche ministers van buitenlandsche zaken, schreden de Duce en generaal Anto nescu langs de op het perron opgestelde eerecompagnie, terwijl de beide volks liederen werden gespeeld. Bij het verla ten van het station, werden de hooge gasten door de bevolking van Rome hartelijk toegejuicht. Ook het stations plein was met talrijke vlaggen der beide landen getooid. In gezelschap van graaf Ciano en van den minister van volksopvoeding, Pavolini, reden de Roe meensche gasten naar de Villa Mada- ma, waar zij tijdens hun verblijf te Rome zullen logeeren. Een talrijke me nigte juichte hen langs de met vlaggen getooide straten geestdriftig toe. De an dere leden van het Roemeensche gezel schap reden naar een hotel ter plaatse, Generaal Antonescu vertoefde voor zijn vertrek naar, Rome in het door de aard beving bijzonder zwaar geteisterde Cam- pina. het centrum van het petroleumge- bied. Hij heeft zich persoonlijk overtuigd van den stand der hulpmaatregelen. Voor zoover tot dusver vaststaat, heeft de petroleumproductie en ook de verwer king der ruwe olie door de aardbeving niet in het minst geleden. Ministerie van financiën en Staatsopera zwaar beschadigd Het ministerie van financiën in Boeka rest is door de aardbeving zóó zwaar be schadigd. dat het moest worden ont ruimd. De verschillende afdeelingen van het ministerie zijn verdeeld over ver scheidene openbare gebouwen der stad. Het gebouw der Staatsopera in Boekarest is zóó zwaar gehavend, dat verwacht moet worden, dat het niet meer kan wor den hersteld. Tot nader order moest de Staatsopera gesloten worden. Ook het Nationale theater en het groo te concert- en tentoonstellingsgebouw Athenaeum” hebben zwaar geleden. Het groote orgel in de concertzaal is in gestort. Uit Vaslui in Moldavië wordt gemeld, dat daar de helft van alle huizen onbe woonbaar is geworden. Het spoorwegver keer verloopt in het geheele land weer normaal, met uitzondering van een klein zijspoor in Moldavië, waar het verkeer door beschadiging van bruggen nog niet kon worden hervat. De regeering is door een wet gemach tigd beschadigde huizen, die door hun eigenaars worden verlaten, in bezit te nemen. Naar het D.N.B. uit New York meldt, hebben Fransche koloniale amb tenaren op Martinique verklaard, dat dit eiland bereid is, zich tegen iedere aanvalspoging van de zijde van den Franschen ex-generaal de Gaulle of Engeische oorlogsschepen te verdedigen. Na den Duitsch-Franschen wapenstil stand is een Engeische zeepatrouille van 3 lichte kruisers voor het eiland verschenen. Na een waarschuwing heeft de Britsche patrouille zich echter terug getrokken. De „Giornale dTtalia” schrijft„Zijn angst verbergend voor het kritieke uur, dat zijn land doormaaKt, heeft Chur chill in zijn laatste rede verklaard, dat Engeland al zijn krachten tegen Italië zal concentreeren. Daar het niet meer in staat is op zijn eiland te reageeren, werpt het Britsche rijk zich op den Italiaanschen tegenstander, die deze verantwoordelijke plaats in den strijd met vastbeslotenheid en wilskracht aan vaardt. De plaats bevindt zich vooral op zee en allereerst in de Middelland- A A A A A A A A A A 2 A 2 A 2 A 2 A A V V V St V V 3 w V V s* V V V s w V V V ve 5 V w V s Voor 's-Gravenhage bij vooruit bet per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad’’ 3.Franco per post met Mode blad t zonder Modeblad 13.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.— p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk abonn.prijzen. Aft nummers 5 ct„ fr. p post 10 ct PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels fl 50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad 10 ct_meer^ V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt De Britsche radio ziet er een myste rie in, dat Molotof bij zijn aankomst te Berlijn op het „Anhalter Bahnhof” en niet op het „Schlesischer Bahnhof” is ontvangen, waar hij, daar hij uit het Oosten kwam, „eigenlijk had moe ten arriveeren” De oplossing van dit mysterie zou hierin gelegen zijn, dat het Schlesischer Bahnhof onlangs door het Britsche luchtwapen krachtig ge bombardeerd en zwaar beschadigd zou zijn. Te Berlijn vermaakt men zich over dit nieuwe voorbeeld van gefan taseerde süccesberichten, waarmee de Engeische berichtgeving zich compro mitteert. Iedereen in de rijkshoofdstad kan zich er door persoonlijke waar neming van overtuigen, dat noch het schlesischer Bahnhof, noch een ander station van de Duitsche hoofdstad door Britsche bommen is beschadigd. Dat de Russische staatsman op het „Anhal ter Bahnhof” is ontvangen, komt over een met het gebruik om aan het „An halter Bahnhof” of ook wel het „Lehr- ter Bahnhof” voor ontvangst van vreemde officieele bezoeken de voor keur te geven uit representatief oog punt. In dit verband wordt er aan her innerd. dat prins-regent Paul van Zuid- Slavië bij zijn officieele bezoek aan Berlijn, ofschoon hij uit het Zuidoosten kwam, op het „Lehrter Bahnhof” werd ontvangen. om zich vandaar eveneens naar de Villa Madama te begeven en vervolgens geza menlijk .kransen neer te leggen op het Koninklijke graf in het Pantheon en hul de te betuigen aan den onbekenden sol daat, alsmede aan degenen, die voor de fascistische revolutie zijn gevallen. Roemenië in de sfeer van de as De diplomatieke redacteur van Ste- fani wijst er op. dat, terwijl Molotof te Berlijn besprekingen voert met Hitler en von Ribbentrop, de Roemeensche mi nisterpresident en staatsleider Anto nescu te Rome, den Duce en graaf Cia no zal ontmoeten. Deze politieke bespre kingen toonen aan, dat Europa bezig is zich te reorganiseeren op den grondslag van een algemeene samenwerking met uitsluiting van Engeland. Rusland, dat de Britsche politiek, om Duitschland te omsingelen, aan haar imperialistische doeleinden dienstbaar wilde maken, breidt zijn politieke en economische be trekkingen met Duitschland steeds uit. Roemenië, dat was vastgebonden aan het Britsche systeem van Europeesche tegenstellingen, bevindt zich thans in de sfeer van de as. De Britsche politiek berustte op het verdeelen van het vas teland in twee kampen. De politiek van de as is gericht op een vruchtbare sa menwerking tusschen alle Europeesche volken. De uitsluiting van den Britschen invloed was een voorwaarde voor het overwinnen van de Europeesche moei lijkheden en het tot stand brengen van een nieuwe vredesorde op de puinhoo- pen van het verdrag van Versailles. Terwijl de Britsche regeering den oor log heeft uitgelokt in de overtuiging, dat zij een groote anti-Duitsche en anti-Ita- liaansche coalitie zou opbouwen, is nu Engeland zelf geisoleerd en geblok keerd. Het Italiaansche volk ontvangt generaal Antonescu, wiens verdiensten voor zijn land en voor de samenwerking in het nieuwe Europa het hoogelijk waardeert, met groote sympathie. Engeische luchtaanval op Bou logne Terwijl de burgerij in de kerken bij eenkwam voor een plechtig requiem voor de gevallenen, is Boulogne door Engeische vliegers aangevallen. Mili taire successen bereikten de Engel schen niet, doch onder de burgerbe volking werden menschen gedood en gewond. Te Batavia werd gisteren, naar het A.N.P. verneemt, bekend gemaakt, dat de onderhandelingen tusschen de Ba- taafsche petroleummaatschappij en de Nederlandsche Koloniale petroleum maatschappij, eenerzijds en de ver tegenwoordigers der Japanscbe oliebe- langen anderzijds, geëindigd zijn met een accoord. Over dit accoord deelt een particulier communiqué het volgende mede Thans is voorzien in contracten van zes maanden tot een jaar, waarbij Nederlandsch-Indië aan Japan jaarlijks 760.000 ton ruwe olie en 650.000 ton olieproducten zal leveren boven het kwantum, dat reeds jaarlijks door Nederlandsch-Indië aan Japan wordt geleverd. Met inbegrip van 'dit laatste zal Japan nu een jaarlijksche hoeveel heid van 1.8 millioen ton olieproducten ontvangen. Geestdriftige ontvangst De speciale trein met het hoofd den Roemeenschen minister

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1