£>111 BINNENLAND BOUIFIX 1O 10" Welken distributiebon heeft men noodig? 'Z? l.HEERL'JKE JUS g 83 82 98 25 voor 52 65 38 29 116 1 14 13 16 15 16 15 08 07 Waar ons volk woont 6 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER ONDERWIJS EN KEEK Maatregelen inzake het melkverbruik De Nederlandsche Vakvereenigings- leiders in Duitschland Nederlandsch Instituut Efficiency 81 42 93 88 7 B 14 Nov. 1940 2e bT. pag. 2 11 1 Mogen niet verhoogd worden Huren van woningen, winkel* panden, bedrijven, gebouwen e.d. 07 tm. 14 JTAAGSCHE COUP A NT UnnderHa Voor een technisch onderwijs in volkschen zin I Hoeveelheid ARTIKELEN BON half pond 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 29 i<iov. half pond 1 ons 7 dagen extra t/m 24 1 ons KAAS 1 OM KAAS één ei EIEREN EIEREN één ei 13 Nov. t/m 6 Dec. 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. Een van 4 Nov t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. als boven BOTER BOTER VETKAART. MARGARINE of boter naar keuze half pond MARGARINE of boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram Huiskamp de objectspsychotechniek aan In de vakliteratuur zijn ook verschil- als boven Zorg voor de arbeiders. „Een behoorlijke woning is naast vol- 1 Nov. t/m 30 Nov. V 1 Nov. t/m 30 Nov. 1» k.g i cokes); woners enz.) geldig de „bons 2de periode ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE siegt die Laebe”. 9 Nov t/m 20 Dec. 26 Oct. t/m 22 Nov. 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 2 liter 2 liter dat de Nederlandsche Vakvereenigingsleiders op behoeften tegemoet- 1 uns half pond het uit BON 08 bn. 11 TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 75 gram half pond 1 kilo 35 gram 35 gram 35 gram 35 ^ram 65 gram 50 gram 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. <4-7 dagen extra) 9 Nov. t/m 15 Nov. (4-7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra) BON 04 tm. 07 10 k.g. 8 k.g 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. 50 gram 1 tube 1 pot 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Het vraagstuk der herscholingscursus- sen, centrale werkplaatsen en werkkam pen is behandeld door drs. J. van Wijk, en omvat zoodoende de scholing van 2 Nov t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec Uit de vele verzoeken om inlichtin gen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of verhooging van de huren van woningen, winkelpanden, bedrijven, ge bouwen e.d. geoorloofd is, misverstand bestaat. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat krachtens de verordening van den Opperbevelhebber van het Duitsche bezettingsleger van 17 Mei j.l. de verhooging van alle prij zen en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit verbod niet door een regeling ter zake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling die terugwer kende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. BOTERKAART. half pond half pond per en bureau- HONDENBROOD Op voederkaart voor honden: voor groep I en II III KATTENBROOD Op voederkaart voor katten Uiteenzettingen over den inzet van buitenlandsche arbeidskrachten in het Duitsche Rijk 100 gram Radio-reportage van de eerste centrale keuken Morgen zal door de N.C.R.V. een re portage over de eerste centrale keuken, welke te Rotterdam in werking is ge steld, worden verzorgd. Deze keuken dient als proef voor de 50 a 60 door het geheele land op te richten keukens. Hier bij zal o.m. de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes. het woord voeren. De uitzending zal plaats vinden van pl.m. 12.2512.45 uur, over Hilversum I, golflengte 415 m., van pl.m. 7.408 uur n.m. zal deze uitzending door de radiodistributiediensten worden her haald. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. BROOD of ROGGEBROOD I 125 gram of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven Bestemming der melk. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat heden in werking is getreden het crisis- zuivelbesluit 1940 (bestemming der melk) waarin aan de Nederlandsche zuivelcen- trale de bevoegdheid wordt verleend om aan de producenten van boter, kaas, melkproducten en caseïne, de verplich ting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde tekorten in de con- sumptiemelkvoorziening te kunnen voor komen. Door den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zullen prijzen voor deze leve- ringen worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condens- fabrieken. Mocht de voorziening in con. sumptiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere, producenten de verplichting tot inlevering van melk voor de consumptie worden opgelegd. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. Nov. echter niet in restau rants e. d. 4 Nov t/m io Nov. 4- 7 dagen extra t/m 17 Nov. II Nov t/m 17 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. Stijgende omzet aan de Langedijker veiling. In de gisteren gehouden vergadering van het bestuur der Langedijker groenten centrale werd medegedeeld, dat de vei- lingomzet van 1 Januari tot en met 31 October van dit jaar 2.177.658,82 gulden heeft bedragen Verleden jaar werd over de r?rste tien maanden een omzet van 1.444.384.83 gulden bereikt. Het jaar 1940 iaat over deze periode dus een stijging van 673.273,99 gulden zien. wen of het hier en daar bouwen van enkele woningen in hoogere huurklassen tengevolge heeft, dat de uit vroeger jaren bekende gast, de woningnood, bin nenkort opnieuw aan het venster tikt. In meerdere gemeenten heeft deze gast trouwens reeds zijn opwachting gemaakt, zooals o.a. blijkt uit een in de dagbladen vermelde uitlating van den burgemeester van een grootere plattelandsgemeente in het Noorden tegenover den Rijkscommissa- ris bij diens ontvangst binnen de ge meente Betreurd moet worden .dat wij het zoo ver hebben laten komen, dat één onzer burgemeesters gemeend heeft den Duit- schen autoriteiten steun te moeten vra gen voor een zaak, die wij Nederlanders moeten en kunnen oplossen en die zeker een belangrijke plaats in zal moeten nemen bij de uitwerking van een tweetal programma-punten der Nederlandsche Unie: vooruitziende verzorging der geeste lijke en lichamelijke volksgezondheid en doelbewuste leiding van de voortbrenging en verdeeling van stoffelijke goederen”. Tenslotte wordt de wenschelijkheid be toogd, dat bij de hanteering van de be voegdheden van het Regeeringscommissa- riaat voor den Wederopbouw niet alleen het economische, doch ook het sociale ge zichtspunt tot zijn recht komt, allereerst bij de toewijzing van de materialen over de verschillende takken van het bouwbe drijf, maar ook om noodzakelijke bouw werken door te zetten daar, waar krach ten werkzaam zijn, die een vlotten gang van zaken tegenwerken. Er zal ook een doelmatige werkverdeeling moeten komen tusschen gemeenschapsbouw en den parti culieren bouw, waarbij de gewenschte be hoeftebevrediging en niet de belangen van deze of gene groep den doorslag geeft. 125 gram 150 gram In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil- gaan der Ned. Herv. Kerk worden ge daan. Een voorstel van het Provinciaal Kerk' bestuur van Zuid-Holland tot wijzigins van art 26 reglement op het examen» werd met afwijzend advies overgebracB 4 Nov t/m 10 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 17 Nov., niet in restaurants e. d. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g, anthraciet, steen- THEE Of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli De persdienst van de N.S.B, meldt, dat de vertegenwoordiger van het Neder landsche Verbond van Vakvereenigingen in de Nederlandsche Centrale voor de Vakopleiding een plan heeft samenge steld, dat de omwerking van het tech nisch onderwijs in volkschen zin beoogt. Het plan omvat onder meer de volgende punten De volksche grondslag van het tech nisch onderwijs en de vakopleiding. De nijverheidsschool of de vakschool moet als regel met de noodzakelijke uitzonde ringen een staatsschool zijn. Alle leer krachten en verder personeel moeten rijksambtenaren zijn, aangesteld bij het T.O. en niet aan een bepaalde school. De directeuren van de verschillende scholen en opleidingen moeten de volle verant woordelijkheid dragen onder de bevelen van dé staatsautoriteiten en onder toe zicht van de rijksinspectie. De besturen van de scholen worden teruggebracht tot plaatselijke commissies van toezicht, met adviseerende stem, dus zonder besturend gezag. De driejarige cursus van een ABS moet regel zijn, met een tweejarige ABS voor bepaalde vakgroepen. Het leer lingstelsel na afloop van volksschool of ambachtsschool, met avondonderwijs, is verplicht gesteld, ook voor den werkge ver. Een veel betere aansluiting met de praktijk moet worden verkregen voor de Ingenieursscholen en de T.H. Voor de Ingenieursschool is 2 x 1 jaar, voor de T.H. 2 x i jaar praktijk verplicht voor de toelating, resp. voortzetting van de studie. Met deze verplichte praktijk moet de studietijd aan een ingenieursschool (thans M.T.S.) zijn 3 jaar, voor de T.H. 4 jaar. Een overgang van de ABS naar Ingenieursschool, van Ingenieursschool naar de T.H. moet mogelijk zijn voor be gaafde leerlingen van ABS of I S. De af gestudeerden van de Ingenieursscholen (thans die van de MTS) mogen den ti tel van ingenieur dragen, met het prae- dicaat ,,ing.” voor hun naam. De toela ting tot ABS. I.S. en T.H. moet beter worden geregeld. Als richtlijnen voor het technisch on derwijs en vakopleiding op volkschen grondslag, neemt de ontwerper o.a. de volgende principieele punten aan Het technisch onderwijs moet gebaseerd zijn op volkschen grondslag, d.w.z. het doel van het onderwijs moet zijn, dat de door het technisch onderwijs gevormden hun aangeboren gaven en verworven kennis en vaardigheid in dienst kunnen stellen van de gemeenschap, hun volk en hun land. Het onderwijs moet in het al gemeen kosteloos gegeven worden. De verheerlijking van het intellect moet met kracht bestreden worden. In den nieuwen staat heeft een afgestudeerde niet waar de door zijn diploma of afgelegde exa mens, maar door wat hij doen kan voor den staat en de gemeenschap. Op de Hoogeschool en de Ingenieursscholen moet niet gestreefd worden naar een om- Gasolie voor dieselmotoren en ovens De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede: Reeds herhaaldelijk heeft het Rijksbu reau voor aardolieproducten door middel van circulaires, correspondentie, enz. er de aandacht van belanghebbenden op geves. tigd, dat de beschikbare voorraad gasolie zoo gering is, dat met uitzondering van enkele hoogst vitale bedrijven (polderge malen, landbouw, transport van kolen, voedsel, e.d.) in de nabije toekomst prac- tisch niet meer op toewijzingen van gas olie kan worden gerekend. Daarom wordt er nogmaals de nadruk op gelegd, dat het dringend noodzakelijk is dieselkracht te vervangen door elec- triciteit of stoomkracht, dan wel door gas. generatoren. Ovens moeten op gas, elec- triciteit, kolen, cokes, turf of hout worden omgebouwd. Molenaars en houtzagerijen moeten, waar mogelijk, windkracht gebruiken. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting BON Voor Novêmoer zijn van de z.g. periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamerM* Stijging moet worden tegengegaan Van Regeeringszijde is aan de Alge- meene Vereeniging voor Melkvoorzie- ning (A.V.M.) medegedeeld, dat het in de huidige omstandigheden noodzake lijk is gebleken, stijging van het melk- verbruik, als gevolg van de distributie van vele andere levensmiddelen, te voorkomen, het voorshands aan de A.V.M. overlatende, om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A.V.M. het noodig geacht, de bij de vereeniging aangeslotenen en dat zijn alle melkhandelaren te verbie den, meer melk en melkproducten af te leveren dan zij normaal deden. De melkhandel is derhalve slechts in staat in normale hoeveelheden te leve ren. Grootere bestellingen zal hij als regel moeten weigeren. Het publiek dient in dat geval te beseffen, dat den leverancier geen ver wijt mag treffen, omdat zijn weigering slechts gevolg is van de door de A.V.M. noodzakelijk getroffen maat regelen. vangrijke kennis op speciale gebieden in I de technische wetenschap. maar naar scholing in technisch denken, naar het .erkrijgen van technisch inzicht, daarbij alles doordringend de opvoeding tot per soonlijkheid. Voorts stelt de ontwerper zich de vol gende practische ontwikkeling voor De voorbereiding van de hervorming van het technisch onderwijs moet geschie den door een kleine commissie van 57 personen, die bij alle vormen van onder wijs en toepassing van techniek betrok ken zijn. Deze commissie regelt in volk schen zin de vakopleiding der diverse groepen, de opleiding en bevoegdheden der leerkrachten, de instelling van gra den, titels en bevoegdheidsrechten. De vakopleiding van werkers in ambachts- en fabrieksnijverheid ziet de schrijver na het doorloopen van 2 a 3-jarige ambachts scholen gewaardeerd in de opeenvolgende graden, gezel, leerling, meester en werk meester. Wat de ingenieurs-opleiding be treft, ziet de schrijver twee richtingen, n.l. de Opleiding tot leider of leidend in genieur en den vakspecialist. Voor de eerste zullen in hoofdzaak menschelijke eigenschappen gelden en naast diepere technische, ook economische en rechts kennis. De vakspecialisten zullen zich meer ontwikkelen tot bedrijfsleiders. Wat de scholing dezer klassen technici betreft, moet de studie aan een Tech nische Hoogeschool normaal 4 jaar du ren met 2 x i jaar praktijk met tusschen- liggende examens. Voor de Ingenieurs school moet een jaar vooraf in de prak tijk van het handwerk in algemeenen zin worden doorgebracht en nog 1 jaar in de bijzondere vakinrichting tusschen het 2e en 3e studiejaar. De werkgevers moeten verplicht worden in verhouding tot de grootte van hun bedrijf practican- ten van de T.H. en de I.S. in opleiding te nemen. lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven Belangrijke artikelen over arbeids- scholing In het November-nummer van het maandblad de ..Korte Mededeelingen” van het Nederlandsch Instituut voor Effi ciency en het Nederlandsch Instituut voor Documentatie en Registratuur, is door een aantal deskundigen het vraagstuk der scholing en wat daarmede samenhangt, van verschillende zijden belicht, in het bijzonder wat betreft de bestaande situa tie der arbeidsmarkt, met betrekking tot de geschooldheid van onze arbeidende be volking, de voorhanden middelen tot scho ling en de mogelijkheden, die er zijn om de geschikte personen op de plaats te brengen, waar zij het nuttigst kunnen werken. Naast de wenschelijkheid van scholing in kennis en handvaardigheid blijkt meer en meer, dat ook sterker aandacht zal moeten worden geschonken aan het ver werven van karakter-eigenschappen en een geestelijke instelling, die onze hoofd en handarbeiders tot volwaardige en scheppende leden van de gemeenschap moeten maken. Meer dan de hoeveelheid zal de hoeda nigheid van wat wij produceeren, onze plaats op de wereldmarkt moeten waar borgen. Het voornaamste bestanddeel van onze export-artikelen blijft aldus het daarin verborgen intellect. Indien een gedeelte van ons bevolkingsoverschot la ter naar buurlanden of overzee zal moe ten migreeren, is te bedenken, dat het buitenland slechts de poorten zal openen voor vaardige menschen. Uit de veelheid van artikelen noemen wij o.a.het inleidend woord Van den heer R. A. Verweij, secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van So ciale Zaken, die er op wijst, dat meer dan ooit wij zelven en ons nageslacht is aan gewezen, niet zoozeer op wat het voor geslacht heeft tot stand gebracht, als op hetgeen wij zelven kunnen en zullen tot stand brengen. Mr. J. H. Klatte schrijft over „Rationa lisatie van den arbeid en het algemeen belang’’, de „Arbeidsmarkt van het ge zichtspunt der geschooldheid” wordt be handeld door jhr. ir. M. J. de Bosch Kemper. Mr. J. H. Morren, directeur-ge neraal van het departement van Sociale Zaken zet uiteen, op welke wijze de re gistratie van arbeidskrachten kan plaats vinden. Het vraagstuk der emigratie van Nederland naar Duitschland en België wordt behandeld door den heer J. H. Knetsch, de overzeesche emigratie na den oorlog door G. K. de Clercq. Dr. W. Sleumer Tzn. bespreekt de aan sluiting van het Middelbaar Onderwijs en de practijk, terwijl dr. Ph. J. Iden- burg. directeur van het Centraal Bureau van de Statistiek, aan de hand van eeni- ge staten een overzicht geeft van de be grippen „school” en „efficiency”. Een zeer uitgebreid overzicht over de vakopleiding is ontvangen van ir. G. Hof stede, inspecteur-generaal bij het Nijver- Aan het verslag der perscommissie van de Nederlandsche Hervormde Kerk van de tweede zitting der Algemeene Syno dale Commissie wordt he volgende ont leend: De aangelegenheden der buitengewone classicale vergaderingen werden in be spreking gebracht. Te zijner tijd zullen hiervan mededeelingen in he officieel or- speciale verslaggever A.N.P. schrijft d.d 12 November Berlijn: Het programma, Vakvereenigingsleiders op den vierden dag van hun bezoek aan Duitschland hadden af te werken, was gelukkig niet zoo zwaar als dat van den vorigen dag, toen het gezelschap van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat Berlijn doorkruiste en van een adempauze geen sprake kon zijn. Doch ook dezen Dinsdag werden vele in teressante dingen aanschouwd en werd met veel aandacht geluisterd naar een voordracht, welke de heer Mende van het Duitsche Arbeidsfront hield over een onderwerp, dat juist de Nederlanders sterk interesseerde, n.l. den inzet van buiten landsche arbeidskrachten in Duitschland. De spreker begon zijn voordracht met te herinneren aan het millioenenleger van werkloozen, dat in Duitschland aanwezig was, toen Adolf Hitler in 1933 aan de macht kwam. Het tot dat tijdstip geldende liberale stelsel stond den arbeider toe het werk te zoeken, dat hem het beste leek, vooral in financieel opzicht. Door het op grooten schaal uitvoeren van openbare werken zette het nationaal- socialisme het millioenenleger werkloozen aan den arbeid. Geleidelijk werd er meer systeem in gebracht en werd zooveel mo_ gelijk getracht iedereen te werk te stellen op de plaats, welke men voor zich het liefste wenschte. Spr. zette voorts de be- teekenis uiteen van de invoering van het arbeidsboekje, aan rie de diverse arbeidsbureaux een kaart systeem werd opgebouwd, waardoor het mogelijk werd een duidelijk overzicht te krijgen van de in Duitschland beschik bare arbeidskrachten. Het vierjarenplan was er op berekend, Duitschland ten aanzien van de grondstoffenvoorziening onafhankelijk te maken van het buiten land. In verband met den korten termijn, waarin een en t was 1 RUND-, KALFS. Of VARKENS VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: kolen, industrie- of eierbriketten; 2j h.l kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas co kee); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. doende voeding en kleeding een eerste levensbehoefte. Zij verschilt van de andere eerste levensbehoeften door haar blijvend karakter”, aldus luidt de aanhef van een artikel, dat onder de bovenstaande op schriften. ons van de zijde van De Neder landsche Unie werd toegezonden en waar aan we het volgende ontleenen. In de eerste plaats wordt gewezen op de beteekenis van een behoorlijke woning uit het oogpunt van de volksgezondheid en als noodzakelijke basis voor de mogelijk heid van geestelijke ontplooiing, waarna wordt opgemerkt, dat de tijden, dat men van heinde en ver uit het buitenland naar ons kleine Nederland kwam om te zien, wat er hier op het gebied van den arbei derswoningbouw werd gewrocht, al lang voorbij zijn. Het volgen van de lijnen van den minsten weerstand in de laatste tien jaren heeft geleid tot schrille tegenstellin gen. In verband hiermede wordt gezegd: „Aan den eenen kant de prachtige com plexen arbeiderswoningen, tot stand ge bracht in» alle groote steden en vele mid- delgroote steden door het initiatief van arbeidersbouwvereenigingen van verschil lende gezindte, door gemeenten "en in vele gevallen ook dobr particuliere bouwers. „Aan den anderen kant een groot aantal krotten volgens een zeker niet over dreven raming 70.000 en een groote achterstand op het platteland. Hoe zijn deze tegenstellingen ontstaan? Doordat daar, waar het krachtige sociale initiatief van bouwvereenigingen en ge meenten ontbrak en waar de particuliere ondernemer in arbeiderswoningbouw geen winstgevend object zag. niet door de cen trale overheid werd ingegrepen" Vervolgens wordt betoogd, dat, terwijl er groote wijken in onze steden getuigen van den wil tot vooruitgang, het platteland stiefmoederlijk is bedeeld; men vergenoeg de zich er mede, een paar papieren rege lingen in het leven te roepen. Wat nu met de gestegen bouwprijzen en het gebrek aan sommige materialen? aldus luidt dan de vraag in dit artikel, dat hieromtrent dan opmerkt: „Nog kunnen wij bouwen, zij het met ten deele andere materialen en met groo tere offers. Offers, die de gemeenschap zal moeten brengen, omdat het niet boü- personen kan bevatten, was bijna geheel gevuld, alle verduisteringsmaatregelen, welke in Berlijn zeer scherp zijn, ten spijt, zooals trouwens alle theaters in de Duitsche hoofdstad avond na avond zeer druk zijn bezocht I Voor Woensdag stond o.m. op het pro gramma een bezoek aan de groote Sie- mens-Werke in Berlijn-Siemensstadt, terwijl het gezelschap daarna ontvangen zal worden door den heer Geiger, plaats vervanger van den leider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Ley. werd met afwijzend advies naar de Algemeene Synode. Nadat de quaestor-generaal verschillen de inlichtingen gegeven had over h« door hem gevoerde beheer, bracht d president hem namens de synodalcom missie hartelijk dank voor r met zoo groote richt. Hierna werd vergdCK-rmg heden verdaagd Jaarvergadering bond van exploitanten van radiocentrales De bond van exploitanten van radiocen trales (B.E.R.C.) hield heden in „Belle vue” te Amsterdam een goed bezochte jaarvergadering. De aftredende voorzit ter, de heer G. Fris Gzn., werd her kozen. Uitvoerig werd gesproken over de lijnverbindingen met de studio’s der om- roepvereenigingen, welke het mogelijk maken na het stoppen der zenders nog programma's van de Nederlandsche om roeporganisaties door te geven. Het be stuur werd opgedragen met kracht te streven naar spoedige en sterke uitbrei ding dezer lijnverbindingenn, opdat een zoo groot mogelijk aantal Nederlandsche luisteraars des avonds in contact kan blijven met den eigen omroep. Met er kentelijkheid werd kennis genomen van de mededeeling der omroepvereenigingen, dat plannen bestaan om de avondpro gramma's meer „levend” te maken en meer en meer eigen orkesten, artisten en sprekers te laten optreden. De leden werden opgewekt er bij hun aangeslotenen op aan te dringen, als tegenprestatie de omroepvereeniging naar kueze zoo goed mogelijk te steunen. Middelen werden beraamd om radiocentrales, welke niet per telefoonlijn op de studio's zijn aan gesloten en in de avonduren een eigen gramofoonplatenprogramma mogen ver zorgen, de beschikking te geven over vol doende gramofoonplaten, teneinde op die wijze toch aan verlangens en van de luisteraars te kunnen komen. waarin een en ander moest geschieden, - was het niet mogelijk den arbeider vrije heidsonderwijs ir. D. S Huizinga zet arbeidskeuze te laten, zooals het liberale i den stand van zaken bij het landbouw- stelsel dat kende. In dit verband wees i spreker op den bouw van de Hermann- j Göring.werke, waar in een zeer dun be- volkte streek 10.000 arbeiders moesten - worden ondergebracht en te werk gesteld i en u'inva„ JXXnuu-rXntX h» - I werklooze arbeidskrachten. Van prof. dr. H. J. F. W. Brugmans, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is een >n over psychotechniek en arbeidsordening. Drs. T. T. ten Have bespreekt het vraagstuk der voorlichting Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. voor gerookt ot gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v ham. schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch. Gelder- sche rookworst plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor ieverartikelen als b.v Ber-, liner- Saksische- en Hadgsche leverworst en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor November zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN, KACHELS. Van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid TURF per bon; óf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CEFTRALE VERWARMING „Technisch Gilde in Nederland” opgericht Aan een mededeeling van dén persdienst van de N.S.B. ontleenen wij, dat er een „Technisch Gilde in Nederland” is opge richt, dat een beroepsstandorganisatie wil zijn voor allen, die eeri leidende technische functie vervullen. Het lidmaatschap staat derhalve open voor alle ingenieurs en mid delbaar technici, benevens voor technici zonder diploma, voortkomende uit de practijk, die gelijkwaardigen arbeid ver richten. Uit de beginselverklaring blijkt o.m., dat een wettelijke vaststelling en bescherming van de ingenieurstitels zal worden bevor derd dat men ook een ingenieurstitel wil toekennen aan de afgestudeerden van de in „ingenieursscholen” om te doopen hui dige Middelbare Technische Scholen. Verder staat de behartiging van de tech nische opleiding van alle soorten technici en ingenieurs en van de ambachtsopleiding op het programma. Hiertoe wil het Gilde samenwerken met den gemachtigde van het N.V.V. voor technisch onderwijs en voor de vakopleiding, benevens met de sectie technisch onderwijs van het onlangs opgerichte Opvoedersgilde. Het Technisch Gilde zal voor alle economische vraagstuk ken nauw samenwerken met het „Econo misch Fronf’. Ter behartiging van de so ciale belangen der leden is contact gezocht en verkregen met het N.V.V. en de daarbij aangesloten organisaties van technici. Het Gilde acht het noodzakelijk, dat alle in de techniek leiding gevende volksge- nooten in Nederland, uiteindelijk op dezen grondslag vereenigd moeten worden. Op Zaterdag 30 November zal om 2.30 uur v.m. in het hotel „Pays Bas” te Utrecht de oprichtingsvergadering plaats vinden, al waar de doelstellingen van het gilde nader zullen worden toegelicht. Het secretariaat is gevestigd te Overveen, Bloemendaalsche weg 237. en verder op den bouw van den Westwall, waaraan honderdduizenden arbeiders heb- en het geschiedde op den grondslag van I vrijwilligheid. Om te voorkomen, dat bij -beroepskeuze en dr. R. A. Biegel per- door schaarschte aan arbeidskrachten een soneelsselectie en opleiding van perso- onbeteugelde loonopdrijying zou plaats neel tenslotte onderwerpt de heer J. vinden, welke het bedrijfsleven zou kun- Huiskamp de objectspsychotechniek aan nen benadeelen, werd verdere loonsver- i een beschouwing hooging verboden, behalve in het geval! i van buitengewone prestaties. Een groot lende referaten opgenomen over boeken werk als de Westwall, dat naast de Weer- l en tijdschrift-artikelen betreffende macht en den arbeidsdienst nog 400.000 soneelskeuze, arbeidsscholing man vorderde, eischte verplichte tewerk- I organisatie, stelling. Zij gold aanvankelijk voor be- paalde bedrijven, maar sedert den oorlog geldt zij overal. De verplichte dienst neming wordt door het Duitsche volk aanvaard als een onderdeel van den to talen oorlog, De verplichte tewerkstelling gebeurt alleen dan, wanneer het vast staat. dat zij onvoorwaardelijk noodzake lijk is. Zij blijft slechts zoolang bestaan als de dwangtoestand, waarin de industrie zich bevindt, dit verlangt. De inzet van buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland zoo ging de spreker verder moet worden opgevat als een weder- zijdsch hulpbetoon. De buitenlandsche ar beidskrachten worden als welkome hel pers en vrienden beschouwd. Het Duit sche arbeidsfront legt een bijzonderen na druk op het menschelijke element bij deze tewerkstelling. De buitenlanders ontvan gen een even goede behandeling als de Duitsche volksgenooten. Spr. herinnerde in dit verband aan het geneeskundig on derzoek. dat aan de tewerkstelling vooraf gaat verder aan de gemeenschappelijke kampen, aan de eigen cultureele ver zorging, voorzoover Kraft durch Freude hierin niet voorziet en voorts aan de eigen vertrouwensmannen, die zij mogen kiezen en aan wie zij hun klachten kun nen mededeelen. Thans werken er 70.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland en het ligt in de bedoeling voor het na leven van de arbeidsvoorwaarden een Nederlander aan te stellen. Waren er aanvankelij k over gangs-moeilij kheden thans kan een vakarbeider, die het voor nemen heeft in Duitschland te gaan wer ken, er verzekerd van zijn, in zijn beroep werkzaam te worden gesteld. Na de voordracht, welke in het gebouw van het Duitsche arbeidsfront werd ge houden, volgde een geanimeerde gedach tenwisseling, welke in verband met den beschikbaren tijd helaas kort moest zijn. In het gebouw, waarin de opperste lei ding van de Hitler-jeugdorganisatie ze telt, werden de Nederlandsche gasten vervolgens uitvoerig ingelicht omtrent de wijze, waarop de jeugd in het derde rijk is vereenigd, wordt opgevoed en opge leid enz. Aan het slot van den middag volgde nog een bezichtiging van de tentoonstelling van het bureau voor vakopleiding en be drijfsleiding. De dag werd besloten met een bezoek aan een theater van ..Kraft durch Freude”. waar een uitvoering werd bijgewoond Van de operette ..Ueber alles siegt die Liebe”, Dit theater, dat 3000 2 Nov. t/m 27 Dec. 11 Nov. t/m 17 Nov. Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov t/m 10 :Mov. 4- 7 dagen extra './tn 17

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6