som TROPID 90 DE TELEFOON fi.35O.if>-. GEMENGD NIEUWS LAMPEN. De beste Molotof’s «bezoek aan n en CHINA. FRANKRIJK. ROEMENIE STATEN VEREENIG-DE De oorlog ter zee ENGELAND SPANJE. en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd De lersche havens vliegvelden De explosies in Amerikaansche kruitfabrieken Een van de 200 Modelkamers van de fa. A. H. VOET, Wagenstraat 468, Zaterdagsavonds tot 10 uur geopend In deze tijden van s troombesparing PHILIPS,,BI-ARLITA Drie dooden, vele huizen vernield DE STORM EISCHTE SLACHTOFFERS 1940 le bl. pag. 2 RECLAMES. DUITSCHLAND. De Amerikaansche neutraliteitswet De beste vorm van snelverkeer latuurlijk Engeland breidt blokkade uit De kwestie Martinique Nieuwe aardschokken in Boekarest $OPH> HA AG SC HE COURANT Vrijdag 15 Nov. Lord Lothian dringt aan op Amerikaansche hulp Oproep tot de soldaten van de Gaulle Een beschouwing van Karl Megerle De ontruiming van Zuidelijke gebieden door de Japanners Bommen op den Vesuvius Grieken op nieuwe linie teruggetrokken voor ongeveer het is deo door bewapenings- was, de uit in die FONDS PA HET EFFECTENBEZIT VAN EX- KONING CAROL Molens door storm zwaar beschadigd Tijdens den storm werd op den weg NijmegenMill de z.g. Torensche mo len, dateerende uit de 17e eeuw, door den storm zwaar beschadigd. De molen hangt voorover en men kan door de wanden heen zien. Men vreest, dat deze oude molen zal moeten worden afge broken. Op Alverna te Wychen bij Nijmegen is een molen, toebehoorende aan den heer J Koning, door het vuur vernield. Dcor den storm was de molen uit de rem geslagen en gaan draaien. Hier door ontstond de brand. volg. De speciale trein, waarmede ook de Duitsche ambassadeur in Moskou, von der Schulenburg, en de voorzitter van de Duitsche economische delegatie, gezant dr. Schnurre, naar Moskou teruèkeerden, reed vervolgens van Malkinia weg naar het sovjet-Russische gebied. POLEN TER DOOD VEROORDEELD De bijzondere rechtbank te Posen heeft 6 Polen, die zich in de laatste maanden vergrepen hadden aan eigen dom en leven van Duitschers, ter dood veroordeeld. De meesten hunner waren reeds eerder veroordeeld. Een der ver oordeelden, een 58-jarige man, had zich in September van het vorige jaar schul dig gemaakt aan zeer ernstige mishan deling van Polen van Duitsche afkomst, In een tweede proces heeft de recht bank 6 doodvonnissen geveld tegen de leden van een Poolsche rooversbende, die in de streek van Nessau aan de Oostelijke grens van de Warthegouw vele overvallen en verscheidene moor den hadden gepleegd. LAVAL’S BESPREKINGEN De ministerraad is gisteren onder voor zitterschap van Pétain opnieuw bijeenge komen. Ook Laval nam aan de beraadsla gingen deel. Hij zal vandaag naar Parijs terugkeeren, om zijn besprekingen met de Duitsche instanties voort te zetten. ALGEMEENE DEMOBILISATIE Krachtens een door generaal Anto nescu nog voor zijn vertrek naar Rome onderteekende en thans gepubliceerde wet wordt de geheele Roemeensche weermacht te land, te water en in de lucht gedemobi liseerd. De demobilisatie begint vandaag. Het ministerie van landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reservisten op te roepen en tot opvorde ringen over te gaan. GEEN STRAF, INDIEN ZIJ NAAR FRANKRIJK TERUGKEEREN De regeering heeft een oproep gericht, tot de soldaten, die zich in goed vertrou wen bij de beweging van de Gaulle heb ben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list betrokken zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te compromitteeren, om hen tegen te hou den, verzekert hun, dat zij na hun terug keer in Frankrijk aan een collectieve straf en militaire degradatie blootgesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen heb ben, dat de geheele natie een ondeelbaar blok om den roemvollen leider maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun de zelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige lei ders van de opstandige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik, dat het gewonde vaderland zich weer opricht. Naar de „Néw York Post” uit Wash ington meldt, wordt er bij de regeering der Vereenigde Staten op aangedron gen. de neutraliteitswetten dusdanig te veranderen, dat Amerikaansche sche pen met niet-militaire lading Britsche havens mogen aanloopen. Een ander plan oeoogt. Amerikaansche schepen in Engeland te doen registreeren. Deensche visschersboot op een mijn In de Ise.fjord (Denemarken) is een visschersbootje uit Lynaes op een mijn geloopen en gezonken. Twee leden van de bemanning, de schipper en zijn broer, werden gedood, de derde zwaar gekwetst Luchtaanval op Britsch schip Mackay Radio heeft een tweede S.O.S.. sein opgevangen van het Britsche vracht schip „Empire Wind”, volgens hetwelk het schip na een aanval van een Duitsch vliegtuig in zinkenden toestand verkeert. Aangezien het schip niet voorkomt in Lloyds Register neemt men aan, dat het een opgekocht neutraal schip is. was het schipper met Ini.L Marmxstraat 18 Den Haag Telefoon 334010* Naar de New York Journaal America” uit Londen meldt, heeft de Britsche minis ter voor de blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uit gebreid tot Syrië, Fransch West-Afrika, Liberië, Portugeesch-Guinea, Madagascar en het eiland Reunion. DIENSTWEIGERAARS VEROORDEELD Acht theologische studenten, die zich wegens gewetensbezwaren aan de mili taire keuring onttrokken hadden, zijn gisteren te New York veroordeeld en wel tot een gevangenisstraf van een jaar en een dag. De zwaarste straf hiervoor bedraagt 5 jaar. DUITSCHE GIFT VOOR SLACHT OFFERS VAN AARDBEVING IN ROEMENIE De Duitsche gezant dr. Fabricius heeft den plaatsvervangenden minister-presi dent Horia Sima en den plaatsvervangen den minister van buitenlandsche zaken Michael Antonescu medegedeeld, dat de Duitsche regeering een bedrag i 100.000 Rijksmark beschikbaar heeft ge steld voor i offers van de EX-KONING CAROL EN ZIJN GEVOLG Naar uit Madrid wordt gemeld, stemt het bericht van de arrestatie van den vroegeren Roemeenschen hofmaarschalk Urdarianu niet overeen met de t' Daarna werd gemeld, dat Urdarianu op af te dwingen. De Crucible company be- een ken in de Morova-bergen zich zonder strijd op een nieuwe verdedigingslinie aan de Devoli-rivier teruggetrokken hebben, daar zij op een Italiaansch of fensief rekenden. De nieuwe linie is ongeveer 20 k.m. lang. De terugtocht bedraagt gemiddeld 5 k.m., aldus United Press. Naar aanleiding van het in de Ameri kaansche pers verschenen bericht, dat in de kwestie Martinique tusschen Vichy en Washington algeheele overeenstemming is bereikt, heeft de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Welles ver klaard dat de onderhandelingen uitsteken de vorderingen maken. Op vele punten is men het eens geworden, doch Welles kon niet zoo ver gaan, te zeggen, dat allé pro blemen waren opgelost. Welles heeft op de persconferentie be vestigd, dat van de indertijd in de Ver eenigde Staten in beslag genomen Fran- sche staaatsgelderr een bepaald bedrag is vrijgegeven voor den aankoop van levens middelen voor Martinique. De als waar nemer der regeering van de Vereenigde Staten naar Martinique gezonden admi raal Greenslade, aldus Welles, is terugge keerd en heeft medegedeeld, dat het ge brek aan levensmiddelen op Martinique zeer ernstig is. Desgevraagd verklaarde Welles, dat de Engelsche regeering niet geraadpleegd is. Hij geloofde echter niet, dat zij het vervoer van levensmiddelen naar Martinique moeilijkheden in den weg zou leggen. Gistermiddag om 4 uur 38 is in Boeka rest een nieuwe aardbeving van de derde sterkte gevoeld. Voor zoover tot dusver bekend, is er echter niet opnieuw schade aangericht. Het gerechtshof te Boekarest heeft thans ook de arrestatie van den architect en een ingenieur der bouwonderneming gelast, welke den ingestorten Carlton- wolkenkrabber heeft gebouwd. Uit het puin van dit gebouw konden gisteren nog 8 lijken worden geborgen. Naar pas thans bekend wordt, is de weg van Kronstadt naar Buzau in het gebergte op een plek door de aardbeving over een lengte van 200 m. gespleten, zoodat het verkeer vol komen is gestremd. Verscheidene heuvels zijn gaan glijden en rotsblokken hebben de bedding van de rivier Buzau versperd. Uit de aardspleten dringt een grijze, vloeibare stof. De minister van justitie heeft gelast, dat alle aandeelen, obligaties en andere effecten, die eigendom zijn van ex-Koning Carol, door de huidige bezitters of beheer ders bij de Roemeensche credietbank moet worden gedeponeerd. Tot beheerder van dit vermogen is de hofmaarschalk kolonel Romniceanu benoemd. STIJGING VAN DE STAATSUITGAVEN „Svenska Dagbladet’ bericht uit Lon den een fantastische stijging van de En gelsche staatsuitgaven. De laatste 2 we ken zijn de uitgaven tot het ongehoorde bedrag van 192 millioen pond sterling gestegen, hetgeen overeenkomt met een jaarlijksche uitgave van ongeveer 5 milliard of het geheele Engelsche natio nale inkomen van voor den oorlog. Duitsche pers over het bezoek van Molotof Nu de besprekingen van den Russischen volkscommissaris Molotof met den Führer en minister von Ribbentrop zijn geëin digd, constateeren de Duitsche ochtend bladen, dat de politiek der Duitsch-Rus- sische overeenstemming wordt voortge zet en op den grondslag van hechte en blijvende samenwerking zal worden opge bouwd. Reeds het feit, zoo schrijft de „Berl. Börsenztg.” dat dit persoonlijke contact plaats vond nu de oorlogsgebeurtenissen zich tot een ongekende dramatiek ontwik keld hebben en de contouren van een nieuwe Europeesche ordening zichtbaar worden; heeft het bezoek een grootere beteekenis gegeven dan een gebaar van hoffelijkheid en het gebracht in de sfeer van hooge, richtinggevende en vruchtdra gende politiek. De Duitsch-Russische be trekkingen, die reeds zooveel nuttigs heb ben opgeleverd, konden deze week ver nieuwd en v.erdiept worden. De houding van de Russische regeering jegens Enge land is in haar duidelijkheid zoo boven eiken twijfel verheven, dat het belache lijk moet lijken, wanneer de regeering van Londen nog altijd op de mogelijk heid eener Engelsche-RussisChe samen werking ten nadeele van het Duitsche Rijk speculeert. Duitschland, en' sovjetrRusland. zoo schrijft de .Deutsche Allg. Ztg.” beschou wen de sinds 1939 opgerichte grondslagen van de samerfwerking als blijvend en zijn besloten overeenkomstig deze gemeen schappelijke opvatting verder te gaan. De „Völkischer Beobachter” schrijft o.a. duidelijk, nuchter en vastberaden zetten Duitschland en sovjet-Rusland den weg hunner samenwerking voort. Dat deze goede ontwikkeling midden in een oorlog,, midden in een beslissenden strijd met het plutocratische Britsche wereldrijk ge schiedt en daarvan niet wordt afgeweken, getuigt van haar gezonden geest en van de koelbloedige vastberadenheid van beide landen haar voort te zetten. Engelsche gemoederen, zoo meent het ,,Hamb. Fremdenbl.” kunnen zich d.en zin der feiten moeilijk voorstellen, waar mede de leiders van Duitschland en sov jet-Rusland onbelemmerd door de bij zonderheden van hun binnenlandsche ver houdingen voor den vrede hunner vol keren opkomen. De Duitsch-Russische ver- dragstoestand is versterkt en verdiept uit de Berlijnsche besprekingen te voorschijn gekomen, waarvan men vooral kan zeg gen, dat zij tot volledige overeeenstem- ming op alle actueele vraagstukken, welke de beide mogendheden interessee- ren, geleid hebben. op het aan Het vertrek Het D.N.B. meldt nog omtrent het ver., trek van Molotof, uit de rijkshoofdstad, dat tegen 11 uur rijksminister von Rib bentrop, president Molotof van het gas tenhuis der rijksregeering, kasteel Bel levue, afhaalde, om hem te vergezellen naar het Anhalter station. Voor het sta. tion stond een eerecompagnie der weer macht opgesteld. Zij bewees den sovjet- Russischen regeeringsleider de militaire eerbewijzen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen schreed met den rijksminister van buitenlandsche zaken langs het front van de eerecompagnie- Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron. Naast vooraanstaande mannen van staat, partij en weermacht bevonden zich hier ook de leden van de sovjet-Russische ambassade in Berlijn en de zaakgelastigde der Italiaansche am bassade. Molotof gaf den leden van de sovjet-Russische ambassade de hand. Ver volgens bleef hij eenige minuten lang in druk gesprek met de vooraanstaande man nen' van den nationaal-socialistischen staat, die te zijner begroeting aanwezig waren. Van elk afzonderlijk nam hfj met harte lijke woorden afscheid. Precies 11 uur stapte Molotof in den trein, vergezeld van den ambassadeur der sovjet-Unie in Ber lijn, Schkwarzef, Door het open raam van zijn coupé wisselde president Molotof woorden van afscheid met minister von Ribbentrop. Toen de trein zich in bewe ging zette, hieven de achtergeblevenen de hand ten groet omhoog. Twee dagen vol belangrijke besprekingen waren daarmede geëindigd. De terugreis Molotof is te middernacht in het grens station Malkinia aangekomen. De chef van het protocol, gezant von Dörnberg, de stafleider van den verbindingsstaf van den plaatsvervanger van den Führer, S.S.-Óbergruppenführer Stenger en kapt.- ter-zee Stöphasius, die den chef der sov jet-Russische regeering op zijn terugreis hadden vergezeld, namen hier afscheid van Molotof en de heeren van zijn ge- DE ASCH VAN CHAMBERLAIN IN DE WESTMINSTER ABDIJ De asch van oud-ministerpresident Charpberlain is gisteren bijgezet in de Westminster Abdij, meldt D.N.B. uit Lon den. Een ambtenaar van den federalen ge heimen dienst heeft in verband met de laatste explosies in kruitfabrieken en andere bedrijven verklaard, dat het voor de hand ligt, dat tengevolge van de jongste invoering van het versnelde arbeidstempo in de fabrieken van dit soort de tot dusver gebruikelijke voor zichtigheid van de arbeiders bij de be handeling van springstoffen heeft te lij den. Dit heeft tengevolge, dat het aan tal ongelukken toeneemt. Op de persconferentie heeft de minis ter van oorlog, Stimson verklaard, dat er niets is, dat bij de jongste ontplof fingen op sabotage wijst. Stimson deelde verder mede, dat hij niet voornemens is, uit het kabinet-Roo- sevelt te treden. Gistermorgen om acht uur is de schoorsteen van de steenfabriek „Tolle- waard” te Venlo door den storm omge worpen. Twee arbeiders, die in de steenfabriek aan het werk waren, wer den door de neerstortende steenbrok ken getroffen en op slag gedood. De lijken zijn geborgen. De fabriek is ernstig beschadigd, doch de werkzaamheden kunnen wor den voortgezet. De meening van de Italiaansche pers Het slotcommuniqué inzake de bespre- kipgen van Molotof te Berlijn, zoo schrijft de „Corriere della Sera”, is in toon en redactie zoo gehouden, dat iedere om schrijving de beteekenis ervan eerder zou verduisteren dan verhelderen. De „Gazzetta del Popolo” schrijft. Het communiqué is duidelijk en veelbelovend. Het is duidelijk, dat op een dergelijke aankondiging ook daden zullen volgen. Meer te zeggen, is op het oogenblik niet noodig, De missie van den Engelschen ambassadeur te Moskou, Cripps, is een mislukking geweest. In een radiorede van Londen uit heeft de Britsche ambassadeur te Washing ton, lord Lothian, een beroep gedaan op Amerika om Engeland nog meer hulp te verleenen. Engeland is dankbaar voor de tot dusver verleende hulp, doch heeft ook vliegtuigen, soldaten en schepen noo dig. Het tweede oorlogsjaar wordt wel licht nog gevaarlijker voor Engeland dan het eerste. Zonder toereikende hulp van Amerika op de drie genoemde ge bieden kan Engeland niet zeker zijn van de overwinning. Amerikaansche vliegers in Engel schen dienst? Volgens een bericht uit Washington, treft de Britsche regeering voorberei dingen voor de opleiding van Ameri kaansche vliegers voor niet-militaire werkzaamheden in Engelschen dienst, meldt het D.N.B. Deze vliegers zouden in Canada en Engeland vliegtuigen van de fabrieken naar de vliegvelden moeten brengen om de Britsche vliegers te ont lasten. Slechts vrijwilligers zouden in aanmerking komen. De „New York Times” meldt Washington, dat de ambassadeur Frankrijk, Bullitt, zijn ontslag uit functie heeft aangevraagd. Daarna maakte Bullitt gisteren bekend, dat pre sident Roosevelt zijn verzoek om ontslag als ambassadeur in Frankrijk heeft af gewezen. De Associated Press’ meldt uit Washing ton, dat aan Bullitt, de functie van am bassadeur in Londen is aangeboden. Officieus wordt uit Berlijn gemeld: Het bezoek van den voorzitter an den raad van volkscommissarissen, Molotof, aan Berlijn heeft naar men in Berlijn sche politieke kringen verklaart de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland vernieuwd en ver diept. De actueele vraagstukken, die beide staten interesseeren, zijn in persoonlijke gesprekken van den Führer en minister von Ribbentrop met den Russischen gast behandeld. Hierbij kon volledige overeen stemming worden geconstateerd bij de beoordeeling van alle belangrijke proble men. Duitschland ziet, zoo verklaart men voorts in genoemde kringen in de poli tiek, die vorig jaar met het sluiten van het niet.aanvalspact begonnen is, den vas ten, duurzamen grondslag voor een sa menwerking, die haar nuttigheid beide mogendheden bewezen heeft en daarom verder uitgebreid moet worden. De besprekingen te Berlijn hebben aange toond, dat de sovjet-Unie deze opvatting deelt. Tak op het hoofd gekregen en gedood Gisterochtend keerde tijdens den storm de 40-jarige chauffeur J. Peters uit Millingen bij Nijmegen, die den nacht bij zijn ouders had doorgebracht, per fiets naar huis. In de St. Jacobs- laan werd hij dóór een zwaren tak aan het hoofd getroffen en neergeslagen. Een arts, die onmiddellijk gewaar schuwd was, kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer is vader van een groot gezin. BURLLITT’S VERZOEK OM ONTSLAG AFGEWEZEN York Times” dat de heeft de verwoestingen veroor. autoriteiten in Sevilla gearresteerd en naar Madrid overgebracht zou. zijn. Ex-koning Carol, die zich nog steeds met mevrouw Lupescu in Sevilla bevindt, heeft aan de pers aldaar verklaard, dat hij niet met mevrouw Lupescu getrouwd is. Deze verklaring was klaarblijkelijk een gevolg van de berichten uit Madrid van 2 Londensche bladen, die beweerd hadden, dat dit huwelijk reeds jaren gele den was gesloten. SUNER NAAR PARIJS Officeel wordt te Madrid medegedeeld, dat de minister van buitenlandsche zaken Serrano Suner gisteravond naar Parijs is vertrokken. In zijn gezelschap bevon den zich de chef van het protocol, baron de las Torres, het lid van den nationalen raad, Tovar, en luitenant-kolonel Garcia Figueras. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken ver klaarde over de ontruiming van Zuidwest Kwangtoeng en een deel van Kwangsi o.a.: De Japansche troepen zijn volkomen be reid de operaties gaande te houden door den druk te versterken op het anti-Japan- sche regime in China, tenzij en totdat dit een drastische herziening van zijn poli tiek invoert of ineenstort. Er op wijzende, dat de Japansche blok kade van Zuid-China voltooid is met het binnenrukken van gewapende strijdkrach ten in Fransch Indo-China, verklaarde de woordvoerder, dat Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi, waaraan tot dusver belang was gehecht als een sleutelpunt van de leveringsroute voor het Tsjoengkingregime, zijn strategic sche waarde heeft verloren. Vandaar de ontruiming van Nanning door de Japan ners op 28 October en van Yamtsjau op 13 November. De ontruiming van dezen sector is vrij willig ten uitvoer gelegd door de Japan sche troepen om strategische redenen en de troepen, die uit dezen sector zijn teruggetrokken', worden in een anderen sector gebruikt. Een zuiver verzinsel noemde de woordvoerder de Chineesche bewering, dat Chineesche legers Nanning hadden veroverd na feilen strijd. Hij wees er daarbij op, dat de Chineesche troepen er niet in geslaagd waren de Japansche evacuatie ernstige belemmeringen in den weg te leggen, ondanks het feit, dat ■Tsjang kai sjek persoonlijk het bevel op zich had genomen over die troepen te Lioetsjau in de provincie Kwangsi sedert 11 November, zoodat de Japansche troe pen' de evacuatie voltooid hebben zonder eenig verlies te lijden. De Japansche troepen, die uit Nanning zijn teruggetrokken, werden in Yamtsjau geconcentreerd alvorens dit te evacueeren, maar de Chineesche legers slaagden er i nietin zelfs deze Japansche-concentratie- i beweging te belemmeren. Na het verlies van Itsjang, de belang rijke rivierhaven aan den Jangtse, welke het sleutelpunt vormt op den leverantie- weg voor het Tsjoengking-regime, ziet dit regime zijn leveringsweg via Fransch Indo-China afgesneden door de Japan- sche strijdkrachten, terwijl de Birmaweg verbroken is door de Japansche lucht- strijdkrachten, die de stalen bruggen bij 1 de Mekong en Salween onmiddellijk na de heropening van den weg vernielden. De blokkade, zoo besloot de woordvoerder, 1 is op deze wijze door de Japansche strijd krachten nauwer aangehaald, zoodat zij een overtuigend effect moet hebben op het Tsjoengking-regime. Stormschade in de Betuwe In de Betuwe zijn gisternacht tal van daken van boerderijen en hooibergen vernield. De Nederlandsch Hervormde Kerk te Deil heeft honderden pannen cn haar schoorsteen verloren. Vele ge zinnen zijn geruimen tijd van electri- schén stroom verstoken geweest. In den Voetakker tusschen Deil en Geldermal- sen zijn vele boomen ontworteld en op dén weg geworpen. Ook uit Rumpt, Beesd, Enspijk en Gellicum wordt schade gemeld. Een eigenaardig avontuur beleefde een hond, die in zijn hok lag te slapen. Op een gegeven moment vloog het hok in een boom. De hond, die aan de ketting lag, kon zich niet bevrijden, maar ge lukkig was de ketting lang genoeg, zoodat hij, half staand half hangend, zifn leven kon rekken tot zijn baas hem bevrijdde. Een wielrijder, die op weg was naar Leerdam, werd met zijn flets opge nomen en in een sloot geslingerd. De man kwam er met een nat pak af. In de Betuwe zijn vele vruchtboomen ontworteld. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Ln de „Berl. Börsenztg” schrijft Karl Megerle over Ierland het volgen de: „Sedert Churchill het parool heeft uitgegeven, dat Engeland bepaalde ler sche havens moet hebben om het duik- bootgevaar meester te worden, probee- ren de Engelschen het lersche vraag stuk op iedere wijze te benaderen. De lersche ministerpresident, de Valera, heeft, krachtig ondersteund door de geheele lersche natie, ieder vrijwillig of gedwongen misbruik van lersch grondgebied en lersche wateren krach tig en ondubbelzinnig van de hand ge wezen. Hij protesteerde tevens ook on middellijk tegen de poging van de En gelschen om langs omwegen en wel langs Amerikaansche omwegen hun doel te bereiken. De Britten waren op het idee gekomen, thans de Vereenigde Staten en wel den president zelf te gebruiken voor hun aanslagen op Ier land. Deze moest of wel door de macht van zijn persoonlijke autoriteit een di- recten druk op Ierland uitoefenen om Engeland ter wille te zijn, of wel, in dien dit niet hielp, Ierland bij het ver- dedigingsverdrag betrekken, dat tusschen de Vereenigde Staten en Cana da bestaat. De „Daily Mail” was, zeer naief, van meening, dat nu de Ieren geen echte Engelschen op hun grondgebied dulden, men hen met Amerikaansche hulp toch zoo ver zou kunnen brengen, hun havens en vliegvelden ter beschik king te stellen van de Canadeesche marine en het lu'-htwapen. Dit voorstel is inmiddels in het Canadeesche parle ment ter tafel gebracht en even naief door den leider der conservatieve par tij verdedigd. Hij verzocht de Canadee sche regeering aan de Valera een per soonlijken oproep te richten om de lersche steunpunten voor den duur van den oorlog „bij wijze van pacht” aan Canada af te staan. Hij voegde hier aan nog toe, dat men dit verzoek nog door de Vereenigde Staten zou kunnen laten ondersteunen. De Valera, die de beteekenis van den Amerikaanschen factor in de lersche kwestie even goed kent als den lerschen factor in het Amerikaansche leven, heeft van tevo ren dit verzoek gepareerd door er in een telegram aan den sterksten Ame- rikaansch-Ierschen bond de aandacht op te vestigen, dat het gebruik van lersche havens door Engeland voor Ierland oorlog zou beteekenen. In dezen oorlog echter zou Ierland zonder zich te kunnen verdedigen, blootgesteld zijn aan alle luchtaanvallen. De Valera kan er echter zeker van zijn, dat hij bij de in Amerika levende Ieren volledig begrip vindt voor zijn zorgen. Dit lersche element immers is een levende getuigenis en een eeu wigdurende aanklacht tegen het Enge land, dat thans voorgeeft te strijden voor de kleine staten, maar dat het kleine lersche volk tot diep in de twin tigste eeuw onderdrukt, gedecimeerd en van het geboorteeiland verdreven heeft en het nog thans de nationale eenheid onthoudt. Als men in Ierland de verdere ontwikkeling met zorg gade slaat, is dat begrijpelijk. De wijze, waarop Churchill en de Engelsche openbare meening zich met de lersche neutraliteit bezighoudt, is volkomen de zelfde als tijdens het voorspel van den overval op Scandinavië en van het Britsche cynisme kan men met stellig heid verwachten, dat het met den eisch omtrent lersche havens en steunpun ten tegelijkertijd hoopt de Duitsche ver- geldingsaanvallen van Engelschen naar lerschen bodem af te leiden en op deze wijze het lersche volk voor Engeland te laten bloeden. Naar aanleiding van een Reuterbe- richt, waarin gezegd werd, dat de En gelsche vliegers bij hun acties tegen Napels in den Vesuvius een prachtigen wegwijzer hebben, verklaren de Ita liaansche bladen, dat dit klaarblijkelijk juist is, want een groot aantal Engel sche bommen is precies op de lava rondom den krater van den vulkaan terecht gekomen, aldus Transcontinent Press. «v.a tv” «PAP _«An. v In het Oosten des lands In de IJselstreek ën den Gelderschen Achterhoek heeft de storm gisternacht eveneens huis gehouden. Tallooze boo men werden ontworteld en op ver- i scheidene plaatsen werd a>an huizen en schuren schade aangericht. In Zutfen werden drie huizen door vallende boo men verpletterd, terwijl een groot kippenhok van een kippenhouder werd ingedrukt. Hierbij kwamen tweehonderd kippen om. Te Vorden ging een fabrieksschoor steen tegen den grond en werd het Hotel Jansen aan de achterzijde ernstig beschadigd. Ook op het platteland werd, met name aan boerderijen, schade aangericht. Ook te Arnhem werd door den storm schade aangericht. Een boom kwam op het electrische net terecht, waardoor het tramverkeer ArnhemOosterbeek geruimen tijd gestagneerd was. 32 m. hooge brandtoren naar beneden ge. komen en vrijwel geheel versplinterd. Een in de nabijheid van de boschwachterswo- ning staande eeuwenoude den, bekend als „de eenzame Reus”, is bezweken. In het Mastbosch heeft de storm even eens een groote ravage aangericht. Meer dan tweeduizend zware .dennen zijn ge; knakt of ontworteld. In de boschwachterij Dorst liggen meer dan .twee honderd zware dennen tegen den grond. Aan den Terheydschen weg onder Terheyde is van het huis, bewoond door de familie Ver. wijmeren het geheele dak weggewaaid. Ongeveer 6000 boomen geveld bij Nijmegen Nu de storm geluwd is en men een overzicht kan krijgen van de aangerichte schade, blijkt de boschrijke omgeving van Nijmegen zwaar getroffen te zijn. Alleen op Heumensoord liggen over een be* l boschte oppervlakte van 300 h.a. 2500 boo* men tegen den grond- In het Mariën- bosch zijn 130 boomen geveld, waaronder een iep met een stamomvang van ander- halven meter. In de Staatsbosschen onder Groesbeefc o.a. bij den Muntberg, Wolfberg en den Hoenderberg, zijn eenige duizenden boo- men ontworteld. In het bosch van het sanatorium Dekkerswald liggen zooveel boomen tegen den grond, dat vier vol* i wassen mannen tot den zomer werk zul* len hebben om alle boomen op te ruimen- In het geheel zijn te Nijmegen en omge* ving ongeveer 6000 boomen door d:* storm geveld. Openluchttheater te Tegelen i vernield i Tengevolge van den storm, die gister* morgen woedde, is het openluchttheater „De Doolhof” te Tegelen, waar in deö afgeloopen zomer tienduizenden de Pas siespelen bijwoonden, vrijwel geheel ver* woest Schepen op drift in de Rotterdamsche havens Tengevolge van den stormachtiger! wind zijn gistermorgen in de Rotter damsche havens eenige binnenschepen op drift geslagen, terwijl een scheepje, 214 tons metende, aan de Boompjes te Rotterdam is gezonken. Dit scheepje „Vriendschap”, Vroom, dat den vorigen avond puin was geladen. Door het binnen komende water is het scheepje ge zonken. Een aantal binnenschepen, waar onder eenige sleepschepen, zijn gister morgen vroeg op drift geslagen en en kele zijn onder de Maasbruggen door de rivier op gedreven. Zoowel de havendienst als de rivierpolitie te Rot terdam voeren uit, om de vluchtelingen op te sporen en ze .te bestemder plaatse terug te brengen. Duizenden boomen in bosschen bij Breda ontworteld. In de bosschen rond Breda storm groote zaakt. Vooral het Liesbosch is zwaar ge teisterd. Geheele complexen dennenboseb liggen tegen den grond. Tientallen zware eiken zijn gebroken of ontworteld, zoo dat de storm in enkele uren een schade heeft aangericht, die in geen jaren her steld kan worden. In de Ulvenhoutsche bosschen is de Volgens te Monastir (Bitolj) bin- van nenkomende berichten zouden de Grie- steunverleening aan de slacht te aardbeving. VERKLARING VAN KENNEDY De ambassadeur' te Londen, Kennedy, heeft gisteren te San Francisco ver klaard, dat de eenige politiek, welke hij voorstond, was, de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Tot het einde zijner dagen zou hij zich hiervoor inspannen. STAKING IN EEN STAALFABRIEK Vierduizend arbeiders der Crucible taalfabrieken (Pennsylvanië) zijn in feiten, stakr'.g gegaan om_ een loonsverhooging verzoek tot uitlevering van de Roe- hoort tot de grootste meensche regeering door de Spaansche bedrijven in Amerika. EETKAMER. eesrAANoe uir-, DRESSOIR. OVALE TAFEL 2 AKMFAUTEUILS ASTOELEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2