De Opbouwdienst zoekt naar werkobjecten nieuwe BOSCH FIETSLICHT KRUSCHEN Kunstmeststoffen, zanden kleien en iö] I BINNENLAND BOUIFIX KW/» Voor den puzzelaar '/zl.HEERPJKE JUS Hoopgevende perspectieven P*g* 2 Welken distributiebon heelt men noodig? 1940 2e bl. ONDERWIJS EN KERK 83 82 OPLOSSING 98 51 25 52 64 38 65 29 116 1 15 14 13 17 16 15 17 16 15 09 08 07 6 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER TM leegstorten van den puls in een bak Netto-opbrengst zomerzegels bijna 90.000 81 42 93 88 7 B BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. HAAGSCHE COURANT Vrijdag 15 Nov. Uwrheumatische pijnen zijn tien tegen één, een gevolg van onzuiver bloed. Doe daarom een bloedzuiverend* kuur met Kruschen Zout. De zes minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen e« pijn-ver wekken de onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Exploitatie-plannen Schadecommissie Rotterdam Opening van de spoorlijn NijmegenArnhem Knollen, die meer waard zijn dan citroenen Onder de distributie vallende artikelen niet beschikbaar voor nieuwe bedrijven ARTIKELEN 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond 1 ons 7 dagen extra t/m I KAAS 1 ons 1 ons KAAS 1 ons één ei EIEREN EIEREN één ei EIEREN één ei 13 Nov. t/m 6 Dec. 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. op 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. Dit is: ver- I als boven als boven Het ontstaan van de knollen Hooger dan verleden jaar BOTER of margarine naar keuze Bijna 31/2 millioen zegels verkocht half pond BOTER BOTER half pond VETKAART. half pond MARGARINE of boter naar keuze half pond MARGARINE of boter naar keuze MARGARINE ot boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram met als boven als boven 1 Nov t/m 30 Nov. 1 Nov t/m 30 Nov. de 1 hl eenheid (Polygoon) ?ETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 4 Nov t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. 125 gram 150 gram 2 Liter 2 liter SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boëkweitmeel BON 04 tm. 07 BON 07 tm. 14 of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak 1 vns half pond 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 65 gram 50 gram 10 k.g k.g 5 k g 4 k.g 3 k g h.l h.l 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m J Dec., echter niet in restau rants e. d. 16 Nov. t/m 22 Nov. 7 dagen extra). 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). Tijdvak waarin geldig BON 08 tm. 11 Nov., niet in restaurants e. d. kCSNtJ Chr Geref. Kerk: Bedankt voor ’s-Gravenhage-Oost ds. H. M. Visser, te Midwolda (Old.). Geref. Kerken. Benoemd tot hulppred. te Barendrecht de heer C. de Bruin, cand. te Rotterdam- Charlois. I Fruitteeltschool te Houten geopend In een voormalige boerderij van het landgoed ..Wickenburg het Goy” te Hou ten (Utr.) is gistermiddag onder groote belangstelling een nieuwe fruitteeltschool door den directeur-generaal van den Landbouw, ir< A. Roebroek, geopend. 100 gram 125 gram 2) h.l 2 2 50 gram 1 tube 1 pot LETX)P HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden* Rijwielhandel. BON 1 -h KAAS In Twente is een detachement van den Opbouwdienst, bestaande uit ongeveer 120 man. aan het werk. Zij graven en spitten, zwoegen en sjouwen in den door den regen doorweekten kleiachtigen zand bodem, dat het een lieve lust iS. Men treft ze in groepjes aan mid den in een golvend korenveld, in het struikgewas, in de prachtige bosschen met hun oneindige ver scheidenheid aan herfsttinten, de heuvels en dalen van dit accidenteerde terrein en langs BOTERKAART. i half pond de en hoe kunnen wij daarin voldoen. De be staande industrieën worden daarbij niet gedwarsboomd, men wil naast en haar werken. Wat thans geschiedt heeft nog geen groeten omvang, maar het is een eerste en resolute schrede op een weg, die naar grootere welvaart kan leiden, waardoor weer meer personen aan het werk kunnen gaan. Een schrede, die ge volgd zal worden door andere, voorloopig op denzelfden weg maar later misschien op nieuwe wr-r 11 Nov. t/m 17 Nov. 4- 7 dagen extra t/m 24 Nov., niet in restaurants e. d. 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 16 Nov. t/m 22 Nov. (+7 dagen extra). 9 Nov. t/m 15 Nov. (+7 dagen extra). 2 Nov. t/m 8 Nov. (+7 dagen extra). 300 stuks (195 kg.) persturf; 175 k.g fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. 18 Nov. t/m 24 NoV. 4- 7 dagen extra t/nj 1 Dec., echter niet in restau rants e. d. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell. of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes als boven BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven 4- 7 dagen extra t/m 1 Dec., echter niet in restau rants e. d. 11 Nov t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d. 4 Nov t/m 10 Nov, J 7 dagen extra t/m 17 Nov. De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf brengt, na overleg met het centraal distributiekantoor, ter ken nis, dat met ingang van 15 November 1940 nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van het hotel-, café- en restau- rantwezen niet kunnen rekenen op toe wijzingen, respectievelijk losse bons voor gedistribueerde en te distribuee- ren artikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot hét inwinnen van nadere inlichtingen wen den tot genoemd Rijksbureau, Raam- weg 14, ’s Gravenhage. Vervolgens sprak ir. de Vries over het ontstaan van de fosforietknollen. Enkele hondèrdduizenden jaren geleden bestond Europa nog niet. Overal golfde toen het zeewater Als bewijs daarvan haalde spr. de Alpen aan, waarin op sommige plaat sen stoffen zijn gevonden, die in haar samenstelling overeenkomen met de ske letten en schelpen van zeedieren. Lang zaam aan is de zeebodem naar boven ge komen. Reusachtige hoeveelheden zanden en kleien werden door de rivieren op dezen zeebodem aan den rand afgezet In deze zanden en kleien bevonden zich ook skeletten van visschen en andere dieren. De skeletten bevatten behalve kalk ook calciumfosfaat en kiezerzuur. Deze afzet ting geschiedde jaar in jaar uit. zoodat zich een groot aantal lagen vormde. Het calciumfosfaat loste op in het water, dat zich tusschen de zanden en kleien bevond. Begrijpelijk is, dat de onderste lagen onder grooten druk kwamen te staan en dat de temperatuur daarin hooger was dan in de bovenste lagen. Ieder, die wel eens in een mijn afgedaald is, heeft dit kunnen constateeren. Per 100 meter is de temperatuur ongeveer 3 graden hooger. Op een diepte van 5 k.m. is de tempera tuur dus 150 graden hooger dan die van de buitenlucht. Het gevolg was, dat het calciumfosfaathoudende water verdampte, zoodat deze stof uitkristalliseerde en in korrels en kleine knollen tusschen de zand korrels kwam te liggen. Het vormde een prachtig bindmiddel, zoodat er harde zandbanken ontstonden. Tienduizenden jaren later kwamen deze banken door de orogenetische bewegingen in de aardkorst weer aan de oppervlakte te liggen. Er ontstonden wel weer andere lagen boven op, maar die werden door den tijd achterhaald en spoelden of waai den weg. Dit proces van dalen en rijzen heeft zich nog eens herhaald, zoodat de meeste fosforiethoudende zandbanken voi- De enkele verdwaalde onbekende in dit land begrijpt er niets van, de Twentsche boer, die er met een kwasi-onverschillig gezicht en een pruim in den mond langs sjokt, kan hem echter vertellen, dat de mannen aan het zoeken zijn naar mest stoffen. Kunstmest is schaarsch in dezen tijd, maar onmisbaar voor bijna elke plant en daarom vindt de boer het best, dat de mannen van den Opbouwdienst zijn grond omgraven en doorzoeken. Als hij zijn ge slotenheid en schuchterheid zou kunnen overwinnen, zou hij ze zelfs aanmoedi gen. Nu kijkt hij toe en zegt enkele woor den over het bar slechte weer. Inderdaad, het detachement Opbouw dienst zoekt naar kunstmeststoffen en wel naar fosforietknollen, welke in de om geving van Ootmarsum en Rossum in vrij groote hoeveelheden voorkomen en die het waardevolle superfosfaat opleveren, waarvan in normalen tijd de bestand- deelen van overzee worden aangevoerd, maar die nu natuurlijk niet meer te krij gen zijn. Ook in den vorigen oorlog zijn deze fosforietknollen verzameld. Dit geschied de echter door de boeren en landarbei ders zelf, die ze naar een dicht in de buurt staande fabriek brachten, waar ze fijngemalen en over het land uitgestrooid werden. Er werd met deze knollen geld, veel geld verdiend, niet alleen door de eigenaren van de fosforietknollenfabriek, maar ook door de arbeiders, die een weekloon van 40 tot 50 gulden en soms meer maakten. Toen de oorlog was af- geloopen, was het ook gedaan met het verzamelen en verwerken van de fosfo rietknollen. De boeren verkozen het be tere en ook goedkoopere buitenlandsche product en de fosforietfabriek kwam leeg te staan en staat thans nog leeg. In to taal heeft men in den wereldoorlog een 20.000 ton aan knollen verzameld 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau rants e. d, 4 Nov. t/m 10 Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov., echter niet in restau rants e. d. ._rvan het benoodigde aantal bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten Bij soepen en gemengde spijzen in blik waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveeineid vleesch HONDENBROOD Op voederkaart voor honden; voor groep I en II III IV V VI KATTENBROOD Op voederkaart voor katten 2 Nov. t/m 27 Dec. 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m Dec., echter niet in restau rants e. d. 11 Nov t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Novechter niet in restau rants e. d. 4 Nov t/m io Nov. 7 dagen extra t/m 17 Nov echter niet in restau rants e d 18 Nov. t/m 24 Nov. Horizontaal: 1 Ganzerik, 8 Psalm, 12 Etui, 13 Akolei, 15 Ar, 16 La, 17 Nog, 19 Milaan, 21 Apotheker, 24 Made, 26 Rem, 27 Adem, 28 Ar, 29 Idee, 31 Apis, 32 Graf, 34 No, 35 Kof, 37 Meer, 38 Ellepijp, 40 Reseda, 42 Lijnen, 44 Ets, 45 Sas, 46 Hek, 48 As, 49 Arts, 51 Believen, 53 E.a. 54 IJlen, 55 Ergo, 57 Oorkonde, 60 Snoep, 61 N.I., 62 Spa, 63 Rui, 64 Sla. Verticaal: 1 Gelatine, 2 Atap, 3 Nu, 4 Zinteeken, 5 Rage, 6 Ik, 7 Komedie, 8 Pel, 9 Siam, 10 Landaard, 11 Mr., 14 Li res, 18 Ohm, 20 Aa, 22 Ore, 23 Kap, 25 Erf, 30 Dollar, 31 Afijn, 32 Gesteven, 33 Rees, 36 Open, 37 Mee, 39 Lijster, 41 Aas, 43 Weleer, 45 Salon, 46 Held, 47 Kin, 48 Angel 50 Saks, 51 Bijna, 52 Eros, 56 Opa, 58 O.L., 59 Op, 60 Si. Btj «lle «po«h. m drag. 1.62. 1.47, 9.76, 0.41, p. 4. Op wetenschappelijke basis Thans heeft fnen dit bedrijf weer op gevat. Op ^en heel andere wijze echter. Het is thans gegrondvest op een weten schappelijke basis, men begint maar niet ineens zooveel mogelijk knollen te ver zamelen, maar gaat nauwkeurig het ter rein verkennen, om de vindplaatsen vast te stellen. Eerst exploreeren en dan ex- ploiteeren is het parool. Aan het hoofd van het detachement staat ir. Tj. de Vries, eerste luitenant, en vóór den oor log mijnbouwingenieur in Zuid-Afrika. Hij is daar de juiste man op de juiste plaats. Niet alleen om zijn groote geolo gische kennis en ervaring wat betreft delfstoffen, maar vooral wegens zijn voor treffelijke karaktereigenschappen. Zooals wij zooeven reeds aanduiden blijft de activiteit van ir. de Vries niet tot Twente’s knollentuin beperkt. Er is mo menteel in Zuid-Limburg een afdeeling van den Opbouwdienst aan het werk, ter wijl er binnenkort ook een afdeeling in de Veluwe de hand aan de schop zal slaan. Het gaat hierbij echter om werk van blijvenden aard, zoodat een aantal menschen zich weer voor goed een plaats in de maatschappij kon verwerven: Ne- derland’s zanden en kleien worden ver kend en in de laboratoria onderzocht op hun samenstelling. Zand wordt o.m. ge bruikt voor de bereiding van glas, het bak ken van potten en als vormzand in de gieterijen De kleien onderscheidt men in zeepkleien, die het vulmateriaal voor zeep geven, vulaarde voor papier, vilt, lakens en als regeneratie-middel voor oliën. Voorts heeft men nojf vormzandklei en klei voor de steenbakkerijen. Aan de in dustrieën is door den Opbouwdienst ge vraagd, waaraan behoefte bestaat in dit verband en natuurlijk richt men zich daarnaar Een groote ijzerfabriek in Hen gelo heeft haar laboratorium ter beschik king van den Opbouwdienst gesteld voor onderzoek. De vormzanden geven momen teel het meeste perspectief voor een nieuwe eigen Nederlandsche industrie van blij venden aard. Vormzand bevat 1215 pCt. klei als bindmiddel. Zand is hier in vol doende mate aanwezig. Vooral in Zuid- Limburg op de Heerlerheide. Men hoopt echter ook de goede klei te vinden, die bestand is tegen de zeer hooge tempera turen in de gietovens. De goede bindklei bestaat uit korrels, die een doorsnede hebben van 0.005 m.m. Er is volgens ir de Vries reden om aan te nemen, dat men er in slagen zal deze klei te vinden. Ook zoekt men naar vorm- klei. die onmiddellijk voor gebruik ge schikt is. Voorloopig moeten we echter de synthetische bereiding van vormzandklei als de juiste -voor Nederland beschouwen. De industrie ‘gebruikt enkele duizenden tonnen per jaar, zoodat er alle reden van bestaan is voor een industrie, die zich met de bereiding er van bezig houdt. In samenwerking met het Centraal In stituut voor de Industrialisatie zoekt de Opbouwdienst voorts nog naar bruinkool- lagen. Een bezwaar is echter, dat deze te vinden zijn in de grensstreken van ons land, terwijl men ze juist in het centrum noodig heeft. Het vervoerprobleem speelt hierbij dus een groote rol. De Opbouwdienst zoekt naar werkmoge- lijkheden, hij speurt met zijn voelhorens het land af, vraagt: waaraan heeft Nederlandsche industrie behoefte Volgens de voorloopige gegevens zijn dit jaar 3.376.925 zomerzegels verkocht, waarvan de opbrengst boven de frankeer- waarde bijna 90.000 bedraagt. Het gunstige eindresultaat dat nog 1277.18 bóven de opbrengst van de zo merzegels van 1939 ligt is vooral aan de goede verkoopcijfers van het, eerst begin September j.l. in omloop gebrachte 7J- cents-zegel te danken. Dat ondanks de zorgen van dezen oor logstijd en hoewel midden in de verkoop- periode een tariefverhooging viel, de op brengst der zegels zoo gunstig is, stemt tot verheuging. De sociale en cultureele instellingen, welke daarvan profijt trek ken, worden dank zij den aldus tot uiting gekomen burgerzin weder in de gelegen heid gesteld haar werkzaamheid op de genoemde gebieden krachtdadig te be vorderen. komen vernield werden. In den ijstijd „walsten” over het aardoppervlak enorme gletschers, die het geheele land tot een diepte van 20 a 25 meter omploegden. Hierdoor werden ook de laatste fosforiet- banken vernietigd. Wij weten echter de richting, waarin de gletschers zich voort bewogen. Deze was van Noord-Noord-Oost naar Zuid-Zuid-West. En in deze richting moéten wij ook zoeken. Ir. de Vries schatte den ouderdom van de fosforietknollen op 200.000 jaar. In Twente komen ze nog veel voor en heeft men ze bij wijze van spreken voor het op rapen. Weet men een plaats, waar zij voor komen, dan zoekt men in de richting Noord-Noord-Oost/Zuid-Zuid-West en loodrecht daarop om te zien hoe breed de laag is. Men heeft daarom op het te exploreeren terrein een aantal in deze richting loopende boorlijnen uitgezet. Zij liggen op een afstand van 125 meter van elkaar. Op deze lijnen graaft men om de 25 meter putten of wel men verricht bo ringen. De putten zijn dus herkenninr’s- gaten. Soms worden zij uitgegraven tot sleuven, die men het best kan vergelijken met kleine loopgraven. Men graaft tot een diepte van hoogstens 8 meter. Van de om gegraven of opgeboorden grond worden monsters opgezonden naar verschillende laboratoria. Reeds is gebleken, dat op sommige plaatsen een zeer groot aantal van de bewuste knollen gevonden kunnen worden. Ze bestaan voor 20 tot 25 pCt. uit fos faten Deze moeten verwerkt worden tot superfosfaten. Ook dit geschiedt volgens een geheel nieuw procédé. Volgens de oude methode duurde het een jaar voor de fosfor in aanraking komt met de plant. Volgens het nieuwe procédé zal dit na eenige weken reeds geschieden. Naar aanleiding van het bericht in de bladen, waarin melding wordt gemaakt van de oprichting van een stichting oor logsschade» verzoekt men ons mede te deelen, dat, zonder te kort te doen aan de beteekenis van de stichting oorlogs schade. de commissie ter behartiging van de belangen van beschadigde bedrijven vaststelt, dat het reeds sedert Juli 1940 in nauw contact met alle betrokken offi- cieele en semi-officieele instanties werk zaam is op het gebied van de verzorging van de belangen der getroffen bedrijven in den ruimsten zin des woords. Daaron der vallen o.m. het nastreven van 100 pCt. schadeloosstelling, een' volledige her-installatie van de getroffen bedrijven, het opleiden van menschen in verband met den wederopbouw, het verleenen van bijstand op belastinggebied, zoomede de herbevoorrading van Rotterdam met onontbeerlijke goederen, zulks middels de centrale commissie voorziening Rot terdam, welke samen werkt met de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon, de stichting Rotterdam 1939. de stichting Rotterdam 1940, de textielstichting Rot terdam, de commissie ter behartiging van de verkoopbelangen, het Bureau af voer burgerbevolking, het ministerie van Sociale Zaken en de schade-enquête com missie. Het comité ter behartiging van de be langen der beschadigde bedrijven werkt ten nauwste samen met de stichting „Ge troffenen oorlogsgeweld Zeeland”, met welke zij verscheidene duizenden getrof fenen vertegenwoordigt. In verband met de ruime doelstelling en de vérstrekkende bemoeiingen van het comité en mede in verband met het feit, dat tot de omzetting van een comité in een stichting, waartoe reeds geruimen tijd werd besloten, en waarop de goed keuring van den procureur-generaal bin nenkort wordt verwacht, lijkt het juist uitdrukkelijk te vermelden, dat het bu reau van het comité, hetwelk geleid wordt door drs. P. van Zuuren, werd gevestigd in het perceel Banierstraat 1, Rotterdam, tel. 45790. Hoopvolle perspectieven Op een persconferentie te Ootmarsum, waar wij in de gelegenheid werden ge- steld kennis te maken met het werk en de plannen van ir. de Vries, bracht de kapitein van den Generalen Staf, chef Hoofdafdeeling IV, J. D S. Paters, aller, eerst hulde aan dezen man, die in zeer Korten tijd 120 jonge mannen, meest Rot terdammer», heeft opgeleid voor dit on derzoekingswerk. En hoe opgeleid! Vol gens hun eigen verklaringen is een nieuw leven voor hen begonnen. Zij hebben in dit werk een nieuwe levenstaak gevon den en ze stellen evenveel belang in de resultaten als de boeren, voor wie het product bestemd is. Een woudloopers- figuur is die de Vries, zeide kapitein Pa ters, wars van alle conventie en om wegen, die recht op zijn doel afgaat. Geen wonder, dat de eenvoudige kerels van den Opbouwdienst dezen man vereeren en hem om in den stijl van het geheel te blijven op de handen door de Twent sche klei en modder dragen. Hierna heeft ir.'De Vries ons met be hulp van kaarten een uiteenzetting ge geven van al zijn werkzaamheden. Hij wees er ons allereerst op, dat het hier arbeid geldt, welke geen permanent ka rakter heeft, al mag men daarom niet geringschattend er over denken, aange zien men de fosforietknollen zeer hard noodig heeft. Er wordt thans hard gewerkt, de men schen zijn zeer opgewekt. Zij moeten trou wens wel aanpakken, want hier is het spreekwoord wie niet werkt, wie niet eet, d.w.z. die wordt naar zijn woonplaats teruggestuurd ge- de smalle asfaltwegen, welke zomers druk gebruikt worden door toe risten, maar nu doodsch en ver laten als zwarte, glimmende stre pen tusschen de korenvelden lig gen. De mannen van den Opbouw dienst graven er kleine putten tot een diepte van enkele meters, drij ven met behulp van eenvoudige installaties boren in den grond of leggen er loopgraven aan, zoo ge ring van lengte, dat men onwille keurig aan een spelletje voor kinderen denkt. Per bon Kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor November zijn geldig: Van oonkaart distributie Vaste Brandstoffen, HAARDEN. KACHELS. Van dezelfde kaart, met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 TURF per bon; óf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen, CE» .'RALE VERWARMING Voor November zijn van de z.g, periode-bons (o.a. voor inkwartiering, kamerMi woners enz.) geldig de „bons 2de periode”. THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel; (Pakje maïzena van 225: gram gemaakt vóór 22 Juli 1940 op twee bons) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, ha verbloem, aard.-meel vlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) .MACARONI of spaghetti of ver micelli eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee RUND-, KALFS. Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: Naar wij van officieele zijde nemen, zal Zondag a.s. de electrische spoorlijn NijmegenArnhem geopend worden. Voorloopig wordt een uur- dienst ingesteld. {'Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAABT. 75 gram half pond 1 kilo voor gerookt ot gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en ,voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst. Lunchworst rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber-, liner-. Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven RUND-, KALFS- ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) óf 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening 9 Nov t/m 20 Dec. 26 Oct. t/m 22 NOV. Hoeveel is de eenheid van de gewen: chte soort? 1 EENHEID is gelijk: van max 75 k.g. anthraciet. steen kolen, industrie- of eierbriketten; kolenslik; (max 100 k.g.) baggerturt; (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); 110 k.g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6