Verbitterde gevechten aan het Grieksche front I 1940. Succesvolle aanvallen op Britsche convooien Maandag 18 November. I A ft ft A I No. 17728. De aanval op Coventry Hevige stormen van Wijziging in de textiel distributie De Engelsche aanval op Hamburg s s Kreta en Alexandrië gebombardeerd De Waterloobrug te Londen getroffen De oorlog ter zee Duitsche weerlegging een Engelsch bericht I s A VERDUISTEREN van 5.44 uur n.m. f tot 9.07 uur v.m. VOOR POSTZEGELLIEFHEBBERS Het aantal slachtoffers Het Duitsche weermachtbericht peulvruchten Distributie van Het Italiaansche weermachtbericht „Empress of Japan” in vlammen een van Babykleeding op speciale vergunning Keulen, Bremen en het Dortmund- Eemskanaal niet aangevallen opgegaan Natuurzijde, crêpe georgette en andere stoffen op punten gewaardeerd Mussolini zal vandaag rede houden Maan: 18 Nov. op 8.45 n.m. 19 Nov. onder 12.31 v.m. Dokterstelefoon: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ciano naar Duitschland Britsch vlooteskader trekt zich Martinique terug Ziekenhuizen en scholen getroffen Korte aardschok te Boulogne sur Mer PWA f - I ROMANIA COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Gummi regenjassen niet meer vrij worden nisterie van luchtvaart het en Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend beschadigd. Britsche havens werden gewond, T* hoofdstraten onder "water. Italiaansche luchtmacht in actie Honderden vliegtuigen boven de Britsche hoofdstad groene ook ge- om- en Op al ge- I g Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. Van officieele Engelsche zijde werd gisteren medegedeeld, dat tot dus ver 250 dooden uit de puinhoopen van het Engelsche bewapeningscen- trum Coventry geborgen zijn. Hier aan werd toegevoegd, dat men op een verhooging van het aantal doo den moet rekenen, aldus het D.N.B Bij Lowestoft aan de Oostkust van Engeland is Zaterdag een schip Op bon 56 van de algemeene distributiekaart één pond secretaris-generaal, waarnemend Engelsche schepen hevig gebombardeerd De hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij. deelt mede, dat morgen een aanvang zal maakt met de distributie Van 1—5 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. der groote hoeveelheid brandbommen uit geworpen, waardoor talrijke groote bran den ontstonden. Andere aanvallen waren gericht tegen verschillende havensteden in Zuidwest-Engeland, Zuid-Wales en de Engelsche Oostkust. De aangerichte scha de was overal groot. Neutralen correspon denten is het streng verboden nieuwe bij zonderheden te vermelden over de ver woestingen in de Engelsche hoofdstad, die even groot moeten zijn als die in Co ventry. Naar uit betrouwbare bron ver luidt. heeft men thans in Londen defini tief de hoop opgegeven, zekere straten, resp. stadswijken met behulp van tiendui zenden puinruimers begaanbaar te ma ken. Men beperkt zich er thans toe, ze kere hoofdstraten, resp. breede verkeers straten, voor het verkeer vrij te maken. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is gister avond uit Rome naar Duitschland ver trokken. Een later bericht meldt, dat graaf Ciano vanochtend te Salzburg is aangekomen. Hij werd verwelkomd door zijn Duitschen ambtgenoot, von Ribbentrop. Verder wa ren op het station vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht aanwezig. Na het inspecteeren van de eere-compag- nie vergezelde von Ribbentrop den Ita- liaanschen minister naar het hotel Oester - reichischer Hof. De Engelsche berichtendienst beweert, dat het Britsche luchtwapen gisteren overdag petroleumraffinaderijen te Keü- len, Bremen en aan het Dortmund- Eemskanaal heeft aangevallen. Officieel wordt te Berlijn verklaard, dat dit be richt in alle opzichten is verzonnen. Men brengt in herinnering, dat het sedert den luchtslag in de Duitsche bocht van December j.l. niet meer tot de gewoon ten van het Britsche luchtwapen behoort overdag aan te vallen. Als dit Britsche bericht voorts meldt, dat van dezen aanval 3 vliegtuigen niet zijn terugge keerd, dan is dat blijkbaar een poging om door een dergelijke erkenning van verliezen een overigens ongeloofwaardig bericht aannemelijk te maken. In wer kelijkheid zijn gisteren overdag boven Duitsch gebied geen vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De verliezen van den tegenstander ontstonden uitsluitend in de nachtelijke uren. De Britsche be richtendienst is hiermede opnieuw op een onwaarheid betrapt. Londen en Liverpool weer gebombardeerd Nog voordat de bedieningmanschappen van de luchtdoelbatterijen te Londen gis termiddag laat werden afgelost, begon nen, vroeger dan gewoonlijk, d.w.z. reeds kort na 5 uur. zeer scherpe en bijzonder snelle Duitsche luchtaanvallen op de voor den oorlog belangrijke doelen in Londen. Laat in den nacht trad een klei ne pauze in, doch daarna echter begon nen de aanvallen opnieuw met verdub belde kracht en duurden voort tot het aanbreken van den dag. Bommen van het zwaarste kaliber zijn niet alleen opnieuw in het centrum der stad gevallen, doch ook in de voorsteden en de buitenwijken Hoewel Londen het middelpunt vorm de van de nachtelijke vergeldingsaanval- len, hebben ook andere gebieden van het land den geheelen nacht door luchtalarm en aanvallen te verduren gehad, die nau welijks iets minder hevig en korter van duur waren. Duitsche vliegers hebben urenlang boven Liverpool en de daar lig gende haven- en dok-installaties en graanpakhuizen gevlogen en een bijzon- Naar de „Messaggero” uit Bazel meldt, is de groote Oceaanstoomer „Empress of Japan” (26.000 ton), welke onder Cana- deesche vlag vaart, in vlammen opgegaan. Het Zwitsersche blad „Suisse” deelt mede, dat zich aan boord van het schip 7000 man Canadeesche troepen bevonden. Men gelooft, dat het groote schip het slacht offer is geworden van een Duitschen vliegtuigaanval. Volgens nadere bench, ten durfde geen enkel onder Britsche vlag varend schip het brandende vaartuig te naderen, uit vrees, dat zich in de na bijheid Duitsche duikbooten bevonden. Volgens scheepvaartkringen te New York is het Canadeesche vrachtschip „Beaverford” (10.042 ton) waarschijnlijk bij een aanval op een Britsch convooi ge zonken. De „Beaverford" behoort even als de „Empress of Japan” en de „Em press of Britain” aan de Canadian Pa cific S.S. Co. geven, dat aanzienlijke verliezen geleden zijn als gevolg van bommen en machine- geweervuur op marcheerende troepen. Ondanks de pogingen der Grieksche en Engelsche propaganda, welke steeds schitterender overwinningen blijft ver kondigen, is de waarheid zeer hard, daar de actie der Italiaansche luchtmacht zich niet beperkt tot op marsch zijnde troepen of tot troepen, die in contact zijn met de Italianen, maar ook gericht is tegen steunpunten, opslagplaatsen van munitie, kazernes en concentraties in de achter hoede. Ook de wegen vormen het stelsel matige doel der actie van de Italiaansche vliegtuigen, die daarmede de des nachts haastig herstelde verbindingswegen on begaanbaar maken. Stefani meldt van de GriekschZuid- slavische grens Het scherpe optreden der Italiaansche luchtmacht doet zich meer en meer gevoelen en de Grieksche troepen, welke blijven toestroomen in de richting van Albanië, worden hierdoor zwaar getroffen. Zelfs het legerbericht van het Grieksche opperbevel moet toe- Nieuwe Roemeensche postzegels met de beeltenis van koning Michaël; het be treft hier een serie frankeerzegels en een serie weldadigheids-toeslagzegels, elk van zeven waarden. De zegels zijn ter reproductie afgestaan door post- zegelhandel J. L. van Dieten. United Press meldt uit Rome Mus solini zal vandaag ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van het afkon digen der sancties tegen Italië zijn eerste redevoering houden sinds het in oorlog treden van Italië. Naar Farinacci mededeelt zal de rede in de eerste plaats gericht zijn tegen de Britsche propaganda, in het bijzon der tegen de Britsche bewering, dat de Engelschen bij een luchtaanval op Ta rente de Italiaansche vloot zware ver liezen hebben toegebracht. Bovendien zou ook de veldtocht in Griekenland door Mussolini in zijn rede genoemd worden. De rede zou per radio over ge heel Italië worden verbreid. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. <J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. w. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het 163e weermachtbericht van Italiaansche hoofdkwartier luidt Aan het Grieksche front werden Za terdag aanvallen en tegenaanvallen ondernomen, die vooral in den sector van het negende leger verbitterd wa ren. Onze luchtmacht, in nauwe samen werking met de troepen, bombardeerde spoorwegen, artillerie- en vijandelijke stellingen, waardoor branden en ont ploffingen ontstonden en de verbindin gen werden verbroken. Ook troepen concentraties werden bestookt. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Onze vliegtuigformaties bombardeer den haveninstallaties van Soeda (Kre ta) en de haven van Alexandrië In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht de vijandelijke vliegtuig- bases van El Daba en Maaten Bagoesh, waar een geweldige brand ontstond, als mede de installaties van Mersa Matroeh en den spoorweg tusschen deze laatste plaats en Bir Amasin. Een rijdende goederentrein, bestaande uit 30 wagons, werd door bommen en mitrailleurvuur getroffen en geraakte in brand. Te Alam en Islagoeiya, 40 k.m. ten Zuiden van Sidi el Barrani, werden tenten kampen en een 30 mechanische voer tuigen in duikvlucht met mitrailleurs beschoten en met bommen van klein kaliber bestookt, waardoor zeer ern stige schade werd aangericht en bran den ontstonden. Vijandelijke vliegtui gen, die snel en nauwkeurig door onze luchtverdediging werden ontvangen, wierpen lukraak bommen op Solloem, Bardia, Derna, Bomba en Benghazi, waardoor in totaal 2 personen werden gewond en geen schade werd aange richt. Een vijandelijk vliegtuig van het type Lysander werd door onze jagers in brand geschoten. Een van onze jagers ging bij een duikvlucht verloren, doordat het toestel den grond raakte. Een van onze vliegtuigformaties bom bardeerde de havéninstallaties van Port Soedan, waarbij zij werd aange vallen door een groep vijandelijke jagers De formatie Italiaansche vlieg tuigen wist een vliegtuig van het type Gloster neer te schieten. Door de vijandelijke vluchten boven Decamere en Massaoea vielen geen slachtoffers en werd geen schade aan gericht. Te Massaoea werd een vijan delijk vliegtuig neergehaald. De vijan delijke vliegtuigen wierpen bommen op Bari, waardoor 2 personen werden ge wond en onbeteekenende schade werd aangericht. Ook op Monopoli werden bommen geworpen, waardoor een per soon werd gedood en enkele woonhui zen werden vernield. valsluchtstrijdkrachten. In de naaste toekomst zal hij den maarschalk der luchtstrijdkrachten, Dowding, vervan gen. Maarschalk Dowding wordt bij het ministerie voor vliegtuigproductie ge detacheerd en zal bijzondere functies in de Vereenigde Staten verkrijgen. De vice-maarschalk der luchtstrijdkrach ten, Harris, is benoemd tot plaatsver vangend chef van den generalen staf der luchtstrijdkrachten en zal Douglas vervangen. De vice-maarschalk der luchtstrijdkrachten, Boyd, is benoemd tot plaatsvervangend opperbevelhebber der luchtstrijdkrachten in het midden oosten. De New Yorksche pers deelt over de Duitsche luchtaanvallen van Zaterdag op Londen mede, dat reeds in de vroe ge morgenuren golven bommenwerpers boven de Britsche hoofdstad versche nen. Daarna kwam iedere minuut een nieuwe bommenwerper boven Londen. De aanval was bijna even groot als die op Coventry. Ondanks den hevig- sten luchtafweer werden zonder onder breking bommen van het zwaarste kali ber op de verschillende deelen van de stad geworpen. van 4000 tot 6000 ton, deel uitmakend van een groot, krachtig beschermd con vooi, in duikvlucht door Duitsche ge vechtsvliegtuigen hevig gebombar deerd. Vier treffers aan den scheeps wand en op het schip maakten, dat het vaartuig stopte. De Duitsche vlie gers konden nog waarnemen, hoe het senip steeds meer slagzij maakte, zoo- dat het als verloren beschouwd moet worden. Talrijke Duitsche bommenwer pers vielen Zaterdagmiddag andere Engelsche scheepsdoelen met succes aan. Twee schepen van 2000 ton wer den gebombardeerd en een tankboot van 8000 ton werd in duikvlucht aan gevallen. Op 16 November des morgens werd in het Kanaal een slechts gedurende een kort oogenblik zichtbaar Engelsch convooi door een batterij van het leger doeltreffend beschoten. De Britsche vliegtuigen, die in den nacht van 16 op 17 November naar Duitschland vlogen, vielen voorname lijk Hamburg, Bremen en Kiel aan. Aan voor den oorlog belangrijke objec ten werd slechts geringe schade aan gebracht. Een brandbom viel in een droogdok. De bom kon echter onmid- dellijk worden gebluscht. Een hospitaal werd aangevallen, doch de talrijke neergeworpen bommen vielen in den tuin zonder schade aan te richten. An dere aanvallen waren gericht op woon wijken en kolonies. Er ontstonden ver scheidene branden, die echter snel ge bluscht konden worden. Een groot ge deelte van de bommen viel in de Elbe of op het open veld. Veertien dooden en verscheidene gewonden zijn te betreuren. In den nacht van 15 op 16 Novem ber werd aan de Noordfransche kust een vijandelijk vliegtuig door de artil lerie van marine en in den nacht van 16 op 17 November een ander vlieg tuig bij Hamburg door de luchtdoel- artillerie en een derde vliegtuig door nacht jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Mutaties bij het Engelsche luchtwapen Reuter meldt, dat het Britsche mi- wijziging ge bracht heeft in de bezetting van be- bij de luchtstrijd- A s ft A A A 2 A ft A i A A A De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van textielproduc ten door den handel, daartoe gemach tigd door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart, deelt mede, dat hij de lijst van vrijgestelde textielproducten van 31 Juli 1940 met ingang van heden als volgt heeft gewijzigd: Niet meer vrijgesteld, doch op pun ten gewaardeerd en alleen verkrijg baar op de textielkaart en eventueel op speciale vergunning zijn de volgen de artikelen: 1. Geheel uit natuurzijde geweven, .gebreide en tricot stoffen, en daaruit vervaardigde artikelen, boven- en on- derkleeding, inclusief kousen en sok ken. 2. Crêpe georgette, crêpe mousse line, organdi, opal, glabatist, velours chiffon, brocaat- en laméstoffen, cisse- lé, en daaruit vervaardigde bovenklee- ding. 3. Kleeding, luiers en benoodigdheden voor babies en kinderen, die op 5 Augustus 1940 den leeftijd van 3 jaar nog niet hebben bereikt. Deze artike len zullen vanaf heden uitsluitend op speciale vergunningen mogen worden verkocht, welke speciale vergunningen door de plaatselijke distributiediensten alleen worden afgegeven op vertoon van de distributiestamkaart van het kind. 4. Regenjassen, regenmantels en re- gencapes uit gummi of gegummeerde stoffen vervaardigd. 5. Handbreigarens, vervaardigd uit natuurzijde, kunstzijde, celwol, melk- wol enz., uitgezonderd de kleine op maak voor handwerkdoeleinden, zoo- als strengetjes, kluwetjes en spoeltjes. De waardeering op punten van bo venstaande artikelen en (of de ver krijgbaarstelling op speciale vergun ning zal aan den detailhandel worden bekend gemaakt door bovengenoemd Rijksbureau. Tot zoo lang is de ver koop van deze artikelen aan het pu bliek verboden. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: Extra-rantsoen op medisch attest Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra-rantsoen peulvruchten, kunnen zich hiertoe on der overlegging van een gecontroleerd medisch attest tot den plaatselijken distributiedienst wenden. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen op aanvrage toe wijzingen ontvangen op basis van 100 pCt. van het normale verbruik. In een afzonderlijke publicatie zijn nadere bijzonderheden, welke voor detaillisten, grossiers en houders van hotels, café’s, restaurants e.d. van be lang zijn, vermeld. Lid van den natlonalen raad gesneuveld Het lid van den nationalen raad, graaf Barbiellini-Amedei is in den Epirus aan het hoofd van een afdeeling infanterie gesneuveld. Hij behoorde tot de beste kenners van het naburige Oosten en het Middellandsche Zee-gebied. Vreemde vliegtuigen boven Zuid-Slavië Het D. N. B. verneemt uit Belgrado, dat Zaterdagmorgen tegen 4 uur vreem de vliegtuigen over Bitolj en Kitsjewo zijn gevlogen. Als gevolg van de groote activiteit' van het luchtafweergeschut en de Zuidslavische jagers, konden ze slechts in de omgeving van Kitsjewo en bij twee naburige dorpen bommen laten vallen. De vliegtuigen trokken zich snel terug. Er vielen geen slachtoffers. De aangerichte schade is slechts van ma- terieelen aard. Naar uit de Fransche kolonie Marti nique gemeld wordt, is het Britsche vloot eskader aldaar, dat de bij het eiland lig gende Fransche oorlogsschepen bewaakte en door een soort blokkade het eiland van de buitenwereld volkomen afsneed, teruggeroepen. Men brengt dezen maat regel van de Britsche admiraliteit met het feit in verband, dat Groot-Brittannië de aldus vrij komende oorlogsschepen onvoorwaardelijk voor de handhaving van het noodige scheepvaartverkeer met Ca nada noodig heeft, dat de laatste veertien dagen door de aanvallen van Duitsche vloot- en luchtstrijdkrachten het grootste gevaar liep. Bij de vergeldingsaanvallen op Londen in den nacht van 15 op 16 November werden, naar eerst thans wordt gemeld, treffers geplaatst op de Waterloobridge, op een station in Paddington, op een gasfabriek in Kensington, alsmede op een an dere gasfabriek in de buurt van de Commercial Docks. Bij deze laatste gasfabriek konden groote branden worden waargenomen. In verschil lende steden van Zuid-Engeland evenals Portsmouth en Southampton werden voor den oorlog belangrijke doelen zwaar getroffen. Op 16 No vember werden de aanvallen op Londen voortgezet en verschillende plaatsen aan de Zuidoostkust van Engeland met bommen bestookt. In den loop van den dag vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen opnieuw talrijke scheepsdoelen aan. Hierbij werd een koopvaardijschip van on geveer 8000 b.r.t. en een vracht schip van 2000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Twee andere vrachtschepen werden zwaar beschadigd. Het mijnenleggen in werd voortgezet. langrijke functies krachten. Zoo is de vice-maarschalk der luchtstrijdkrachten, Douglas, be noemd tot opperbevelhebber der aan- Ontzettende verwoestingen Het D.N.B. meldt uit Berlijn Een correspondent van de Engelsche radio, die een bezoek heeft gebracht aan Co ventry. deelde medei dat men zich nauwelijks een beeld kan vormen van de verwoestingen. Éénzaam en verlaten reed hij vele kilometers lang daar, waar vroeger straten en wegen waren, met zijn auto langs bomtrechters en groote hoopen glas. Coventry, de eens zoo groote industriestad is thans een eenzame en verlaten plaats. Talrijke bewoners van Coventry hebben de stad verlaten. Amerikaansche correspondenten mel den, dat zich te Coventry thans nog van tijd tot tijd ontploffingen voordoen, welke door Duitsche tijdbommen wor den veroorzaakt. Puinruimers hebben talrijke gebouwen opgeblazen, die op het punt stonden in te storten. Er is nauwelijks een straat in Coventry, waarin men niet over groote stapels verpulverde muren en glasscherven moet klauteren. Duizenden dakloozen krijgen voedsel uitgereikt door veld keukens. Hier en daar ziet men het vuur nog smeulen. Het D.N.B. seint uit Berlijn Naar thans bekend wordt, zijn bij den lucht aanval van de Royal Air Force op Hamburg in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 2 bekende ziekenhuizen, 2 hospitalen, 1 kerk, 6 scholen en een groot aantal woonhuizen, die in duide lijk te onderkennen woonwijken lagen door Engelsche bommen getroffen. Be halve de hospitalen, die voorzien wa ren van het Roode Kruis-teeken, zijn geen militaire gebouwen getroffen. De Engelschen wierpen een groot aantal lichtfakkels uit en de nacht as zoo helder, dat zij zonder eenigen twij fel de woonwijken, ziekenhuizen, ker ken en scholen met opzet troffen. Op “en groot ziekenhuis werden 50 brand bommen geworpen. Deze bommen trof fen de afdeelingen, waarin vrouwen en kinderen ondergebracht zijn. Een kerk werd door brandbommen in brand ge stoken Een kerkelijk gebouw werd door 2 dynamietbommen beschadigd. Zes scholen, die als middelpunten van woonwijken te herkennen waren, wer den door dynamiet- en brandbommen deels zwaar, deels licht beschadigd. Vele woonhuizen liepen lichte schade op, terwijl enkele huizen totaal werden vernield. Fransch patrouillevaartuig vergaan Zaterdagavond werd het volgende com muniqué door de „Vrije Franschen” uit gegeven De opperbevelhebber der zee- strijdkrachten van de Vrije Franschen moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat het patrouillevaartuig „Le Poulmic” door optreden van den vijand verloren is ge gaan. Zaterdagavond heeft te Boulogne sur Mer een hevige storm gewoed, die voorafgegaan was door een korte aard beving. Door het noodweer werd in alle deelen van de stad groote schade aangericht. Op verscheidene plaatsen werden de daken van de huizen gerukt, vensterruiten ingedrukt en muren vergeworpen. Talrijke telegraaf- telefoonleidingen werden vernield, een enkele plaats werden alleen 30 groote boomen door den storm veld. Door een wolkbreuk, die iets later begon, werden groote oppervlakten wei land in de omgeving van de stad over stroomd. Een aantal gezinnen is dak loos. De schade wordt op verscheidene millioenen franc geraamd. Overstrooming te Nice Aan de Fransche Middellandsche Zee kust hebben de laatste dagen stormen ge woed, welke groote schade hebben aange richt. De hoofdstraten van Nice geleken op snelstroomende rivieren, die zeer groote hoeveelheden aarde en puin met zich voe ren. De beroemde Promenade des Anglais is beschadigd. In een voorstadje was een woonyvijk door de watermassa’s eenige uren lang geïsoleerd. Ook Noord-Spanje geteisterd De geheele Noordkust van Spanje werd gisteren nog steeds door hevige regens en zware stormen geteisterd, waardoor de scheepvaart groote nadoe len ondervindt. De visscherij is reeds sedert een week als gevolg van de ruwe zee totaal gestaakt. De telefoon- telegraafverbindingen tusschen Vigo, Lissabon en Madrid waren Zaterdag avond als gevolg van het noodweer urenlang gestoord. Indien de regen niet ophoudt, vreest men, dat overstroomin- gen van catastxophalen omvang zullen ontstaan. Voor zoover de oogst nog niet is binnengehaald, wordt hij als verloren beschouwd. Ook uit La Coruna wordt een hevige storm gemeld, die af en toe het karakter van een cycloon aannam. Groote ge bieden m de omgeving van de stad zijn verwoest. In La Coruna zelf wer den talrijke daken door den storm af gerukt, boomen ontworteld en licht- en telefoonleidingen vernield. Talrijke per sonen liepen verwondingen op. In de haven stuwde de storm het water zoo hoog op, dat de lager gelegen deelen van de stad overstroomden. De brand weer en de vrijwillige hulpdienst der falanx zijn urenlang bezig geweest met het nemen van veiligheidsmaatregelen. Schade te Madrid Zaterdagavond en -nacht is boven Maand en omgeving een wolkbreuk achtige regen losgebroken, die verge zeld gmg van een zwaren storm. Vooral aan de electrische leidingen werd groo te schade aangericht. De brandweer moest vele onder water geloopen kel ders leegpompen. Tram- en metrover bindingen waren gedurende verschei dene uren verbroken. Talrijke personen werden gewond. Urenlang stonden de hoofdstraten onder water worden ge- van peul vruchten. Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, wordt onder peul vruchten verstaan alle voor mensche- lijke consumptie geschikte soorten groene erwten, spliterwten en grauwe erwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere gekleurde boonen. Aanvankelijk zullen slechts erwten, spliterwten en wellicht capucijners worden beschikbaar steld. De distributie zal plaatsvinden op nader aan te wijzen bons van het alge meen distributiebonboekje, welke ge durende een bepaalde periode recht zullen geven op het koopen van een bepaalde hoeveelheid peulvruchten. Voor de eerste periode, welke loopt van Dinsdag 19 November tot en met 16 December, is bon 56 van het algemeen distributiebonboekje aangewezen, tegen afgifte waarvan men derhalve J k.g. peulvruchten bij den winkelier zal kun nen betrekken.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1