Jl®tsers aan Engelsch-Amerikaansch aanbod aan Thailand? Asfirin STADSNIEUWS H,/ï' n a COURant van over ITALIË. BRITSCH-INDIE. VEREENIGDE STATEN I ROEMENIE Hulp tegen Indo-China beloofd NEDERLANDSCHE VOLKS- EN AMBACHTSKUNST r y HAAGSCHE Turksche ambassadeur het bezoek Molotof FRANKRIJK. Daladier, Gamelin en Blum gearresteerd itt, puuS! Maandag 18 Nov. 194(1 le BI. pag. 5 =s-—*bs— TOONEELGROEP „ELPORE” ONDERWIJS EN KERK zandstorm iJwffiywZM ROODKAPJE EN DE WOLF IN HET GEBOUW c. 7 B V BAYERT REORGANISATIE WESTLANDSCHE STOOMTRAMWEG-MAATSCHAPPIJ met rukskeur Prijzen vanai Zonder meer in Iedere lantaarn aan te brengen. De gevolgen van de aardbeving U kunt er om verlegen zitten: Britsche brigade in omgekomen Naar de gevangenis overgebracht Geen wijziging in de positie van Turkije °P 30 ets. dringen, terwijl de Engelschen te ter door een E. van ds. Spaarndam Aangenomen naar Heusden (als hulp- heer DE JAPANSCHE BEZETTING IN ZU1D-CHINA iWOETSJAI ANTON 'HAINAN. iè <•1 iinsïi ingaan, maat- terug. VERSPREIDE BERICHTEN Uit Vichy wordt gemeld, dat spoorwegverkeer tusschen Frankrijk men deze van Ru en bezichtigen mer 17. derplein 15A, de navolgende bevinden, welke vermoedelijk (als te INDO-4 CHIN&I A. en LAVAL VOERT BESPREKINGEN MET SUNER dansen aan het slot met JUBILEUM C. W. MIENTJES Woensdag 20 November a.s. zal de heer C. W. Mientjes, voorman-broodbakker bij de R.U. te Leiden, en C. C. Blitz te Harderwijk, cand. aan de R.U. te Utrecht; BEZOEK VAN ANTONESCU GEËINDIGD De leider van den Roemeenschen staat, generaal Antonescu, en zijn gezelschap zijn Zaterdagavond uit Rome vertrokken. Op het station, dat getooid was in de kleuren van beide landen, nam Antonescu afscheid van Mussolini en graaf Ciano. De trein vertrok onder het spelen van de volksliederen. 250.000 dollar. De fabrieken hebben het oogenblik geen legeropdrachten. maar soms meer nog om een Aspirin-tje. Bij hoofdpijn of ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. Let op den oranjeband. Saigon voeren de Engelschen Japansche propaganda. Zij kening van Bangkok zullen zijn. Engelsche actie tegen Indo-China? De Japansche bladen ontvangen uit Hanoi sensationeele berichten, volgens welke de Engelschen zouden probeeren met geweld op te treden tegen Fransch- Indo-China. Met behulp van aanhangers van de Gaulle, alsmede van Engelsch- Amerikaansche en Joodsche kringen te anti- beweren Het vraagstuk van de af doende lichtafscherming van rijwiel- lantaarns is thans op ideale wijze opgelost door de PHILIPS VERDUISTERINGS i ruwiellampjes Volgens berichten uit Viohy heeft vice-president Laval Zaterdagavond te Parijs een vrij langdurige bespreking gevoerd met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner. Japan zal zich tegen het plan verzetten Hoewel Japansche officieele kringen zich onthouden van commentaar ten aanzien van het gemelde Engelsch- Amerikaansche voorstel om de veilig heid van Thailand te waarborgen en zijn territoriale eischen te verwezen lijken. wordt in welingelichte kringen te Tokio verklaard, dat indien deze be richten juist 'blijken te zijn, Japan zich tegen zulk een plan krachtig zal ver zetten. Tevens wijst men er in deze kringen op, dat Thailand daardoor zijn met Japan gesloten pact van vriend schap zou verbreken, hetgeen op een „zelfmoord” van Thailand zou neerko men. Dezelfde kringen betoogen voorts, dat Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten reeds sinds lang pogingen in het werk stellen Japan tegen te werken in de vorming van een toestand van ge meenschappelijke welvaart in Groot Oost-Azië. Indien deze landen Thailand werkelijk wenschen te helpen om het verloren gegane gebied terug te krij gen, moet Engeland daarmede begin nen door een deel van Birma alsmede Malakka af te staan, welke vroeger grondgebied van Thailand waren. Ja pansche waarnemers lieten een waar schuwing hooren, dat in geval Thailand toetreedt tot het Engelsch-Amerikaan- sche blok, het zijn pact van vriend schap met Japan verbreekt en de ge volgen daarvan volkomen voor de re- Als gevolg van de aardbeving in de afgeloopen week zijn 56 gebouwen in gestort of afgebroken. Met het afbre ken van 33 andere gebouwen is men thans nog bezig. 38 Woonhuizen wor den nog ontruimd. 158 Woonhuizen moe ten door ploegen werkloozen worden hersteld. Gistermorgen zijn in de voor naamste aardbevingszone rondom Focscani verscheidene huizen, welke reeds bij de groote aardbevingsramp geteisterd waren, als gevolg van twee nieuwe lichte aardschokken, ingestort. pijp komt voor den naam A. Genoemde voorwerpen zijn dagelijks te bezichtigen tusschen 9 en 1 uur, ka- Geslaagde opvoering van het sprookje „Rompelsteeltje” Heel veel kinderen, maar ook de be geleidende ouders, hebben gistermiddag in gebouw „Excelsior" aan de Zeestraat genoten van de opvoering van het be kende sprookje van Grimm: „Rompel steeltje”. door de tooneelgroep „Elpóre”. Wie herinnert zich niet de geschiede nis van den molenaar en diens dochter, die uit stroo goud moeten spinnen in het paleis van den koning. Als de arme mo lenaarsdochter ten einde raad is, komt de booze dwerg haar helpen, doch stelt zijn voorwaarden. Gelukkig loopt alles voor de molenaarsdochter goed af. De kinderen hebben intens meegeleefd, wat wel de beste belooning kan zijn voor de opvoerenden van het sprookje. Er is vlot en goed spel gegeven. Vooral de rol wn den molenaar, Rompelsteeltje, en den kening en zijn dienaar werden uitstekend vertokt. De décors, costuums, alsmede tooneelaankleeding. alles was af. Allen hebben er toe bijgedragen, den kinderen een onvergetelijken middag te bezorgen. Lang zullen zij nog met vriendjes en vriendinnetjes over het sprookje spreken. NGSI IangTSjAö" De eerste fase der ontruiming van Zuid-China door de Japanners ge schiedde op 28 October, toen de hoofd stad van de provincie Kwangsi, Nan ning haar strategische waarde verloren had. Dit was het gevolg van het binnen rukken van Japansche strijdkrachten in Indo-China. Men is nu begonnen met de ontruiming van de grensstad Loeng- sjau en de omgeving van het kustge bied bij Fransch Indo-China. Op de kaart is dit met zwart aangegeven. De marine ontruimde eveneens het eiland Wcitsjau, dat onder Pakhoi gelegen is. Van ontruiming van het eiland Halman pred.) de heer J. Dijk, cand. te Amster dam. Beter dan ijzerdraad en betonnen paaltje» Zljn Heemaf richt- en geleidelichten Het Prov. kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk van Noord-Holland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer L. A. de Groot te Usquert, cand. aan de R.U. te Groningen; dat van Groningen de heeren A. T. v. d. Haas te Leiden, cand. aan Met welke buitengewone moeilijkhe den van klimaat en weersgesteldheid de oorlogvoering in Afrika te kampen heeft, blijkt uit een bericht van het Noord-Afrikaansche front over den on dergang van een geheele Britsche bri gade in een zandstorm. In de Italiaansche linies heeft van gevangenen vernomen, dat gemotoriseerde Britsche brigade Mersa-Matroe naar het Zuidwesten en wel naar de oase Sjiwa was gestuurd. In de omgeving van El Quantara schijnt zij des nachts den weg te zijn kwijtgeraakt, hoewel zij met schijnwer pers reed, en den volgenden dag werd zij door en zwaren zandstorm over vallen, waarin zij volkomen de richting verloor. Op haar wanhopige radiogra fische noodseinen stegen Britsche vlieg tuigen op, welke echter door den aan houdenden zandstorm de brigade niet konden vinden. Nadat de zandstorm was opgehouden, werd er van de bri gade geen spoor meer gevonden, aldus meldt Transcontinental Press uit Rome. Domei meldt uit Bangkok: Na de in leidende besprekingen tusschen den Britschen gezant, sir Josiah Crosby, en den Amerikaanschen gezant, Hugh Gladney Grant eenerzijds en den advi seur van het ministerie van buitenland sche zaken, prins Varnvaidya Kara en den minister van financiën van Thai land (Siam), Loeang Pradiste Manud- harm anderzijds, hebben zich wijd en zijd tot dusver nog niet bevestigde berichten verspreid, dat Groot-Brittan nië en de Vereenigde Staten Thailand hun steun hebben beloofd bij de ver wezenlijking van de territoriale eischen welke Thailand aan Fransch Indo-China heeft gesteld. Naar vernomen wordt, behelst het voorstel van Engeland en Amerika de veiligheid van Thailand te garandeeren en Thailand’s streven naar uitbreiding van grondgebied te verwezenlijken. De Vereenigde Staten zouden Thailand vliegtuigen, wapenen en ander oorlogs materiaal leveren. Bovendien zou er nauw contact gehouden worden met de anti-Japansche elementen onder de Chineesche kolonie in Thailand. Ingeval Thailand het voorstel van de hand zou wijzen, dreigen Engeland en Amerika in bedekten vorm er mede, de financiën van Thailand te verstoren, terwijl te vens de toevoer van petroleum en van andere essentieele goederen zou worden stopgezet. Naar D.N.B. uit Tokio meldt, heeft de Britsche gezant in Bangkok in een conferentie met den eersten minister, Songram, Thailand een leening van 20 millioen dollar en verdere hulp aange boden. Voorts wordt melding gemaakt van een Britschen eisch betreffende sluiting van een militair bondgenoot schap. Songram zou zich voorbehouden hebben binnen een week antwoord te geven. R. K. Kerk. In den ouderdom van 84 jaren overleed te Nijmegen pater Th. H. van Hout, S.J., die gedurende vele jaren werkzaam was in de missie in Ned.-Indië, Te Houthem overleed na een langduri ge ziekte pastoor E. Ribbergh, van de parochie Houthem St. Gerlach. Aangenomen naar Niehove (Gr.) de heer K. P. v. d. Graaf, cand. en hulppred. te Eennum; benoemd tot hulpprediker te Terneuzen de heer J. A. Alsfelt, cand. te Zeist. Voor de Vrije Geref. Gemeen- te. Menninckstraat 7, te Scheveningen, spreekt morgennavond 19 Nov., 7 uur, ds A. W de Rover, van Vlaardingen. AANKOOP DOOR DE GEMEENTE VAN EEN PERCEEL AAN DE NIEUWE HAVEN B. en W. hebben het in het belang van de Gemeente geacht om bij openbaren verkoop aan te koopen zulks in over eenstemming met de gedragslijn, goed gekeurd door den Raad in zijn vergade ring van 27 Augustus 1923, voor den prijs van 10.400 het perceel Nieuwe Haven no. 360, bestaande uit een winkel met magazijn, werkplaatsen, bovenhuis, erf en tuin. De koopsom moet op 15 December 1940 worden betaald met bijbetaling van rente, berekend naar 5 pCt. per jaar van den dag der aanvaarding (12 November 1940) af. Het zal noodig zijn aan het perceel ver. schillende voorzieningen (binnen, en buitenverfwerk, vloeren, deuren, ramen enz.) te treffen. Deze zullen een bedrag van naar schatting 3000 vorderen. B. en W. stellen derhalve den Raad voor den aankoop te bekrachtigen en de bedoelde voorzieningen te treffen. GEREF. KERK VAN s-GRAVENHAGE- OOST Tot ouderlingen van de Geref. kerk van ’s-Gravenhage-Oost zijn benoemd de heeren E. Brouwer, A. Graafland, Tj. DOODELIJKE VAL VAN TRAP Een 65-jarige bewoner van het Groene- wegje is in den nacht van Zaterdag op Zondag in zijn woning van de trap ge vallen en zoo ongelukkig terecht geko men, dat hij aan de gevolgen is over leden Het stoffelijk overschot is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het en t Spanje via Cerbère, dat tengevolge van de door de jongste overstropmingen in de Pyreneeën aangerichte schade is ge staakt. waarschijnlijk eerst 15 Decem ber weer hervat zal kunnen worden. De Portugeesche minister-president Salazar heeft Zaterdag een langdurige bespreking gevoerd met den Britschen. ambassadeur in Portugal, sir Walford Selby Bij dit onderhoud was ook de Britsche ambassadeur in Madrid, sir Sa muel Hoare aanwezig. Het bij de Roemeensche strafwet van 1 November 1937 strafbaar gestelde duelleeren is voor actieve en reserve- officieren opgeheven De Pan-American Airways hebben den luchtvaartautoriteiten te Washington om toestemming verzocht de luchtlijn naar Manilla tot Singapore te verlengen, en wel omdat een luchtverbinding met dit voor den Amerikaanschen export be langrijke handelscentrum voordeel zou kunnen opleveren. CABARETMIDDAG VOOR GEWONDE HOLLANDSCHE SOLDATEN Zondag j.l. gaf Grelinger’s operette ge zelschap onder leiding van mevrouw Re gina Grelinger een cabaretmiddag voor gewonde Hollandsche soldtaten. Een gevarieerd programma werd vlot ten tooneele gebracht, zang, dans, een snelteekenaar, een telepaath, schetsjes en conferences wisselden elkaar af, zoodat de aandacht geen seconde verflauwde en de lach niet van de lucht was. Onder de medewerkenden waren Jan Roland als telepaath, mr. Jale als sneltee kenaar, die beiden als gasten optraden, verder als zangeressen Greta Gilhuys, me vrouw Bresser en Coby Bakker, terwijl de schetsjes verzorgd werden door de da mes Jopie van der Windt. Conny Smit, E. Woda en Walley Key en de heeren mr. Maekenbach, Bernard Droog Sr., Wim Lange, Piet Mouris, en Piet Bom. Enkele geedgezongen nummers van Grelinger’s Operettekoor verdienen nog speciale ver melding. De spelleiding berustte bij Kolthoff. die ook met conferences schetsjes veel succes oogstte. Volgens mededeeling van het ministerie van justitie is een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen Daladier, generaal Game lin en Léon Blum. Het drietal is onmid dellijk van kasteel Chazeron naar de ge vangenis van Bourrassol overgebracht, waar de voormalige minister van lucht vaart, Guy la Chambre, zich reeds bevindt. Dit arrestatiebevel en de overbrenging der betrokkenen vormt een nieuwe phase in de voortzetting van het onderzoek van het hooggerechtshof van Riom, Het mi nisterie van justitie geeft bij deze ge legenheid een overzicht van de procedure, welke het hooggerechtshof zal hebben toe te passen, dat achtereenvolgens de ex-mi nisters Pierre Cot, Guy la Chambre, Da ladier en Léon Blum alsmede generaal Gamelin in staat van beschuldiging heeft gesteld. In September werd een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Pierre Cot, die voortvluchtig is. Guy la Chambre werd bij zijn terugkeer uit Amerika op 21 September gearresteerd. De beschuldiging tegen alle genoemde personen behelst schending van hun ambtsplicht, hetzij dat zij de voorberei ding van de nationale verdediging heb ben verwaarloosd, hetzij dat zij deze rechtstreeks in gevaar hebben gebracht door een politiek of door besluiten, welke niet strookten met de werkélijke belangen van het land. Het onderzoek strekt zich tevens uit tot de vraag of de deelneming van Frankrijk aan den oorlog niet met schending van de grondwettelijke bepa lingen gepaard is gegaan. Parallel met bovengenoemde procedure van het hoog gerechtshof worden twee andere proce dures gevolgd. De eene omvat de ver schillende punten van beschuldiging, die tegen den gewezen minister Georges Mandei zijn ingebrachtZijn aanslag op de buitenlandsch veiligheid van den staat wegens zijn gekonkel in Marokko na aan komst van de Massilia” in Juni, on regelmatigheden in het beheer der fond sen, waarover hij als minister van kolo niën beschikte en tenslotte speculatie ten nadeele van de Fransche valuta De tweede procedure gaat tegen Paul Reynaud, die nog op kasteel Chazeron vertoeft en zijn twee medewerkers, den directeur van zijn kabinet Leca en diens plaatsvervanger Devaux. Leca en Devaux worden er van beticht eind Juni be dragen van meer dan 16 millioen franc naar Spanje te hebben uitgevoerd, die als bijzonder fonds ter beschikking van Paul Reynaud stonden, alvorens deze op 16 Juni aftrad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn (vac. ds. H. J. E. Westerman Holstijn) ds. W. A. Zeyd- ner te Rotterdam; te Vlaardingen (vac. ds. H. A. Heyer) ds. J. Brinkman te Zegveld. Bedankt voor Zwolle (vac. J. F. Kruyt) ds. A. T. W. de Kluis te Rotterdam. Benoemd tot hulppred. te Bolsward (Evang.) de heer K. G. Jansma, cand. te Bedum. Beroepen te Westbroek Asch te Sommelsdijk. Aangenomen naar Spaarndam (als hulppred.) de heer A. K. Oskam, cand, te Utrecht. dat van Drente de heer G. van Moorsel te Nieuwersluis (U.). cand. aan de R.U. te Utrecht, en dat van Zeeland de heer J. C. Stelwagen te Driebergen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Krommenie hulppred.) de heer J. Goris, cand. Kampen. De 79-jarige m o hujs ttoode Kruis-zieken- de N V. Lensvelt Nicola den dag herden ken, waarop hij voor 25 jaar als brood- bakkersleerling bij genoemde N.V, in dienst trad. Het J o n g e 1 i e d.e n k o r p s-m u- ziekvereeniging „Klein maar Dapper heeft Zaterdagmiddag een muzikale hul de gebracht aan het echtpaar M. T v. d. Brand-v. d. Spek. Hondiusstraat 28 in verband met hun 40-jarig huwelijksfeest. Na afloop werd het korps onthaald. United Press meldt uit Istanboel: De Turksche ambassadeur te Berlijn. Gerede, heeft zich voor het eerst offi cieel uitgelaten naar aanleiding van het bezoek van Molotof aan Berlijn. Hij uitte de meeningi dat Turkije in de naaste toekomst nauwelijks een veran dering in zijn oogenblikkelijken toestand behoefde te vreezen. Gerede zei; „ik ben er op het oogenblik van overtuigd, dat de Duitsch-Turksche betrekkingen, welke als normaal beschouwd kunnen worden, niet zullen veranderen”. Men verwacht dat Gerede vandaag aan de Turksche regeering rapport zal uitbren gen over het bezoek van Molotof aan Berlijn. De Turksche pers verklaart, dat men moet afwachten wat de naaste toekomst zal brengen. De bladen geven echter hun overtuiging te kennen, dat de be sprekingen tusschen Keitel en Badoglio de ontwikkeling van den toestand in het Zuidoosten van Europa zouden kunnen bespoedigen. Hofma en J. Kennedy. Aangezien de heer Hofma voor zijn be noeming heeft bedankt, werd in zijn plaats benoemd de heer A. Figée. WIE IS DE EIGENAAR? De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B, alhier, maakt be kend, dat zich aan zijn bureau, Alexan- derplein 15A, de navolgende voorwerpen bevinden, welke vermoedelijk van mis drijf afkomstig zijn: le. een zwart gelakt heerenrijwiel (sportmodel) vermoedelijK D.C.R. standaard, voorzien van nikkel sportstuur, imitatie „Terry”-zadel en electrische lantaarn met dynamo merk .Summum”; 2e. een paar zwart zeildoe ken (blackproof) beenpijpen. In elke pijp komt voor den naam A. v. Dorst, ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE De perscommissie der Ned. Hervormde Kerk deelt ons omtrent de derde zitting der Algemeene Synodale-commissie op 14 November j.l. o.m. het volgende mede Een missive van het provinciaal kerk bestuur van Zuid-Holland. betrekking hebbende op de voorziening in leemten en gebreken, aan het licht gebracht door de persoonlijke kerkvisitatie, werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het bestuur der federatie van Her vormde Jongeren, om aanwijzing van een vertegenwoordiger der Algemeene Sy node in haar bestuur, werd in handen van de commissie- voor kerkelijk overleg gesteld. Met' leedwezen werd kennis genomen van een mededeeling van het Haagsch Genootschap, dat het niet meer in staat was, de gebruikelijke subsidie te verlee- nen. Een voorstel van de heeren dr, L. D. Terlaak Poot en G. de Jong tot benoe ming van een commissie tot regeling der geestelijke verzorging der varende ge meente, werd in handen van de betrok ken commissie gesteld. Mr. C. de Roon Swaan rapporteerde over een verzoek om cassatie, ingesteld door leden van den kerkeraad van Rijs wijk, van een uitspraak in hooger beroep van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland. Het ontwerp-uitspraak werd met dank aangenomen. Naar aan leiding van deze zaak werd een commis sie benoemd, om over de strekking van art. 14, le d., van het reglement voor de kerkeraden in de Mei-vergadering van de Synodale commissie een rapport uit te brengen. Omtrent de slotzitting wordt o.m. nog gemeld, dat met belangstelling werd kennis genomen van de vele bewijzen van instemming met de boodschap der kerk, in het bijzonder van een uitvoe rig schrijven dienaangaande, van den kerkeraad van Delft. Ds. J. Boonstra las, namens de commis sie ad hoe, een ontwerp-toelichtinge voor op den getroffen noodmaatregel, verband houdende met de dit jaar uitgestelde verkiezingen. De Synodale commissie ging hiermede accoord. toelichting zal in het officieel orgaan worden opgenomen. Na de rondvraag sloot de president de vergadering. Een zeer geslaagde opvoering Zondagmiddag werd door het Kinder Operette-ensemble van Chris Hofland in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen hier ter stede een opvoering gegeven van „Roodkapje en de Wolf’ De zaal was vrijwel uitverkocht; het in zoo grooten getale opgekomen jeugdige publiek heeft „Roodkapje en de Wolf” een geestdriftige ontvangst bereid. Men loopt bij een dergelijke muzikale bewer king van een bekend sprookje altijd ge vaar, dat de verbeelding van het kind wordt beleedigd of teleurgesteld welke het zich heeft gevormd, toen hét voor de eerste maal het verhaal heeft gele zen, of toen men het voor hoi F ui sprookje heeft verteld. Dit glvaanheeft de heer Hofland met sevaar neett meden. Hij heeft de Len talent ver' sprookje zorgvuldig hm.®™ ,van het daaromheen, vocaaf Thaard’ maar een spel van vier kien?; cb°regraphisch, gebouwd, welke in^elk^5 bedrÜven °P' voor het oog waren r> tafefeel een lust ten getuigden van grrmditalnjke ballet' werden vol gratie u?tdJge studie en kapje beantwoordde AugeYoerd- Rood- tasie der kleinen; dengX„Y#el a,an de fan wel iets anders hehh^ zu^en zij zich maar „mijnheer de v°°rgesteld, dreef en hij heeft ,Was best op lachbuien ontketend nu1!." hartelijke had zijn deel van het 9ok de molenaar De heer Chris HoRLjChsucceS- leiding de operette wA onder wiens die aan den vleugel h '"gestudeerd en zang begeleidde, werd®--"8®0 en den bloemen gehuldigd. Wat er te zien is Helaas moet worden vastgesteld, dat er in Nederland nog maar zeer weinig echte volkskunst bestaat en dat veel van wat hef volk als „kunstuiting” vervaardigt, niet meer is dan een demonstratie van geestelijke armoede en technische on macht. Om dit laatste aan te toonen zijn op de tentoonstelling ook enkele voor werpen geplaatst, welke wel van groote liefde en geduld, maar weinig van goeden smaak getuigen. Daarnaast echter vonden op de tentoonstelling ook tal van voor werpen een plaats, welke afkomstig zijn van erkende en niet erkende individueele kunstenaars. Uit het rijke gebied der Nederlandsche volkskunst is de ambachts. en sierkunst gekozen, zonder dat ook in dit onderdeel aanspraak op volledigheid wordt ge maakt. Maar wat er staat en bij de vernieu wing der tentoonstelling nog zal komen, mag volledig aanspraak maken op be wondering. Wij hebben met stijgende vol doening een rondwandeling langs de uit stallingen gemaakt, welke in een zeer smaakvol arrangement zijn vereenigd. Daar is prachtig Friesch aardewerk te zien, uit Makkum en Workum voorname lijk nobel edelsmeedwerk, houtsculptuur en -snijwerk weefwerk en andere soort gelijke voortbrengselen van huisnijver heid Uit alle deelen van het land kwamen de inzendingen en elke inzending is ty- peerend voor het gebied, dat zij represen teert. Limburg is er met houtsierkunst, Brabant met ceramiek, Friesland noem den we reeds, doch voegen er aan toe de inzending fleurig houtwerk uit Hinde- loopen. Van Charles Eyck, den glaskunstenaar Copier, den beeldhouwer Bus, om enkele individueele kunstenaars te noemen, zijn er fraaie werkstukken. Etsen, litho’s en houtsneden, bindwerk vullen de inzen dingen op de tafels aan. De tentoonstelling is, ook voor niet, leden van den A.N.W.B., dagelijks te be zoeken van 10.30 tot 4.30 uur namiddag, ’s Zondags van 1.30 tot 4.30 uur namiddag. Zij blijft geopend tot 4 Januari 1941. het ziekenhuis aan den ZuidwaL „HIPPIKRATES” Zaterdag j.l. vond in Pulchri Studio de tweede algemeene vergadering plaats van de vereeniging voor synthetische genees kunde „Hippokrates”. Als eerste spreker trad op dr J. C. J. Wortman, die een korte inleiding hield over „Synthese in de algemeen ziekte leer" Vervolgens deed prof. dr. J. C. Sleeswijk mededeeling van een studie over Pijn” Na de pauze sprak dr. C. J. Schuurman over „Het optreden van neu rosen in verband met den tijdgeest”. WEER EEN GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING De derde niet opgehelderde ontploffing binnen een week heeft zich gisteren voor, gedaan te Bridgeville bij Pittsburg in de fabrieken van het chemische concern der American cyanamid and chemical corpo ration. Door de explosie werd een deel van het hoofdgebouw der fabrieken ver woest. Twee arbeiders werden gewond. De schade wordt geraamd op ongeveer is nog niets bekend. De vrijgekomen troepen zullen in een anderen sector worden gebruikt. o.a. dat Japanners het gebied van Saigon willen bezetten. Domei meldt. dat de vroegere gouverneurgeneraal van Fransch-Indo-China, Catoux, op 10 November op grond van een geheime opdracht van de Gaulle een bespreking heeft gevoerd met Tsjang kai sjek en daarop naar Singapore is vertrokken. Het Engelsche plan beoogt waarschijn lijk, de Chineezen van uit het Noorden in het gebied van Tonkin te laten bin nen dringen, terwijl de Engelschen van het Zuiden uit Saigon zullen trach ten te bezetten. INTERESSANTE TENTOONSTELLING BIJ DEN A.N.W.B. Nederland zien en kennen houdt niet op bij den aanblik van het landschaps- en stedeschoon,-noch bij het kennis maken met zijn bewoners, hun gebrui ken en gewoonten, de folklore, maar zet zich voort in de ervaring van het geen het volk te bieden heeft aan voort brengselen van eigen volkskunst en ambachtsnijverheid. Deze samenhang is in de vluchtigheid en oppervlakkig heid, welke het toerisme, óók door de snelheid der vervoersmiddelen, de laat ste jaren helaas kenmerkte, tijdelijk verloren gegaan. Maar er valt gelukkig een gunstige kentering in dit opzicht te bespeuren en de eerste verschijn selen van eenige verdieping in het. be reizen van eigen land, viel zij het onder den drang der omstandigheden reeds eerder te bespeuren. De blijven de slagzin van den A.N.W.B.: „Ken uw land en ,heb het lief” krijgt weer nieu we en diepere beteekenis, nu men er toe overgaat de schatten van ons land en volk verder te exploreeren en toe gankelijk te maken voor allen, die prijs stellen op de kennismaking er mee. Een voortreffelijke bijdrage aan dit streven levert de tentoonstelling, welke de A.N.W.B. onder de aanduiding „Ne derlandsche Volks- en Ambachtskunst” in zijn gebouw aan de Parkstraat heeft georganiseerd en die gisteren door den bondsvoorzitter, mr. H. P. J. Bloemers, is geopend. Mr. Bloemers zeide daarbij, dat de A.N.W.B., nu reeds meer dan een halve eeuw ijverend voor het toerisme, waarin de bond langzamerhand vele landen in zijn sfeer betrok, thans zijn werkzaamheid uitsluitend op het eigen land heeft ge richt. Daarmee is hij teruggekeerd tot zijn oorspronkelijke doelden toerist na der te brengen tot land en volk en het streven naar behoud der natuur voor dien toerist. Het jaargetijde eigent zich niet voor de practische uitvoering van deze gedachte, maar wel is het bij uitstek geschikt om de voorbereiding ter hand te nemen voor verwezenlijking in den komenden zomer. De tentoonstelling heeft ten doel, het publiek nader te brengen tot onze eigén- aardige Nederlandsche volks- en am bachtskunst door het attent tq, maken op de ongekende schoonheid, welke daar in schuilt. Meer dan ooit is dit thans van belang. Het gaat er immers om ons na tionaal bezit en ons cultureel volksver- mogen te handhaven. Daartoe is vereischt, dat het volk dit bezit kent, het leert waardeeren en liefhebben. Tot zoover de voorzitter van den A.N. W.B., die aan het einde van zijn toe spraak alien dank bracht, die medewerk ten aan de organisatie der tentoonstel ling, meer in het bijzonder de A.N.V.V., wier wnd voorzitter, C. R. T. baron Krayenhoff, de heer Bloemers dank zegde. oordeel voldoende aantal overname wordt de betreffende overheidsinstanties naar haar oordeel bevredigende regeling tot stand komt inzake de reductie van de door het Rijk en de provincie aan de maatschappij verleende rentelooze voor schotten. Reeds bestaat zekerheid, dat aan het eerstgenoemde voorbehoud kan worden voldaan. Wat het tweede betreft, ligt de beslissing in handen van het Rijk en de provincie Gedep. Staten geven thans de Provin ciale Staten in overweging de op 15 De cember 1937 verleende machtiging aldus te wijzigen, dat aan de afschrijving van 150 pCt. op de door de provincie aan de Westlandsche Stoomtramweg-Maatschappij verstrekte rentelooze voorschotten nader de volgende voorwaarden worden ver bonden dat het Rijk besluit om de uit 's Rijks kas aan genoemde maatschappij verleende rentelooze voorschotten even eens met 50 pCt. te verminderen dat de overname der aandeelen door de' in het voorafgaande bedoelde Nederlandsche combinatie plaats vindtdat in de statuten der maatschappij de bepaling wordt opge nomen, dat een besluit tot liquidatie de goedkeuring van Gedep. Staten behoeft dat de re’stitutie van het na de reductie met 50 pCt. overblijvende deel der door de provincie verstrekte rentelooze voor schotten geschiedt op den voet als in de toelichting door Gedep. Staten is aange geven, en overigens op zoo noodig door hen nader te stellen voorwaarden. Inval van ongeregelde Chineesche troepen Naar door de Fransch-Indochinee- sche autoriteiten te Hanoi Zaterdag werd medegedeeld, hebben ongeregel de Chineesche troepen j.l. Vrijdag de grens overschreden en zijn ongeveer 90 km. ten Noordoosten van de strate* gisch belangrijke grensstad Laichau Tonkin binnengedrongen. Zij werden echter door de Fransche strijdkrachten met zware verliezen teruggeslagen. Voorstel van Gedep. Staten van Zuid-Holland Bij besluit der Provinciale Staten van Zuid-Holland van 15 December 1937 wer den Gedep. Staten gemachtigd met de N.V. Westlandsche Stoomtramwegmaat- schappij een overeenkomst, onder be paalde voorwaarden, aan te gaan, waarbij op de door de provincie aan de maat schappij verstrekte rentelooze voorschot ten, in totaal bedragende 707.667, een som van 353.833,50 of 50 pCt. wordt afgeschreven. Gedep. Staten hebben van deze machti ging geen gebruik kunnen maken, omdat het departement van Financiën aan het verleenen van medewerking tot het doen van een voorstel betreffende afschrijving van 50 pCt. op de door het Rijk verstrekte rentelooze voorschotten zoodanige voor waarden verbond, dat de Westlandsche Stoomtramweg-Maatschappij, met het oog op de belangen harer aandeelhouders, meende daarop niet te kunnen Eenigen tijd geleden kwam de schappij op deze aangelegenheid Een Nederlandsche combinatie heeft zich bereid verklaard de aandeelen der maat schappij van de houders over te nemen onder voorbehoud le. dat een naar haar aandeelen aangemeld en 2e. met PATEL GEARRESTEERD Volgens een Reuterbericht uit> Ahme- dabad is de voorzitter van de parlemen taire fractie van het pan Indische con gres, Vallasjai Patel, gearresteerd, op grond van de defensiewet. EXAMENS Universiteit te Leiden: Doet. ex. geneesk. de dames C. C. van Alphen, Rotterdam, en E. Vervat, Was senaar en de heeren H. van Greuningen, Voorburg. Doct.ex. klassieke letteren, de W. J. Schmitt, den Haag. Doctoraal ex. geneeskunde: de heeren L. B. J. Stuyt, den Haag, A. Scheurko gel Dordrecht. propaedeutsch ex. theologie: mej. W. G. S. van Benthem Jutting, Haarlem. Artsexamen le gedeelte: mej. J. L. P- Klaaysen, Aardenburg en de heer J. S. Knip, Rotterdam. Bevorderd tot doctor in de geneeskun de op proefschrift getiteld: „Ontwikke lingsproblemen van den sinus venosus en het atrium” de heer J. Auer, geb. te Rotterdam, en wonende te Leiden. Universiteit te Utrecht: Semi-arts examen: H. M. Engelhard, C. F. N. van ’t Hullenaar, H. Knol; arts examen: mej. C. E- Yan Maerten, A. D. van Ommeren; candidjaats-ex. rechten: mej. R. Koster; doctoraal-ex. Nederl lett mej. G. Ariens, (met .lof); doctoraal geschiedenis: J. F. H- Collard. Hheoretisch tandheelkundig ex. 2e ged. i J. v. Berge Henegouwen. V. L. Hymans; tandarts-examen. J. Vries Reilingh. Taalkundig candidaats-ex. Indologie: J. C. Verkerke, Universiteit van Amster- d a m. Cand.ex. rechtswetenschap de heer W. D. Vrijland. Cand ex. theologie, de heer H. Lui* kingadoet ex. rechtswetenschap, mej. B. W. Wonder. R.K. U n i ve r s i t e i t. Cand. ex. Ned. taal en letterkunde, de heer F. J. H. A. Nijsdoet. ex. id., de heer P. J. H. van Beek. Machinisten-examen. Geslaagd voor diploma a: de neeren: P. D. van Boekhout te Souburg, B M. Winkes te Vlaardinger-Ambacht E. Ruck, te Koudekerke. M.O. Ak te K I (w i s ku n de). Geslaagd te 's-Gravenhage, de heer W. F. Korrelboom en de dames E. C. M. G. Palmer en M. A. H. de Rooy. Wiskunde L. O.: Geslaagd de heer B J. A. Bakker, Gouda. Geslaagd te ’-Gravenhage. mej. r. «-• van der Heyden te Eindhoven en de n ren J. Th. Extra te Lindenheuvel-Geieei W. Feunekes te Nieuw-Buinen. H. UOP per te Rotterdam en H. C. SoerinK, Nijmegen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2