„Winterhulo Nederland” Dinsdag 19 November. V ernietiging De aardbeving Roemenië 1 Het doel van den oorlog is I I I I V 8 van. het moderne Carthago: Engeland 1940. No. 17729. „WINTERHULP NEDERLAND” VERDUISTEREN van 5.43 uur n.m. tot 9.09 uur v.m. De Führer in de Japansche ambassade te Berlij en in „Het Diritsch-Italiaansche blok heeft de overwinning ft l ft A ft A ft A ft A ft A ft A „Wij zullen Griekenland de lendenen breken” Dokterstelefoon: Tusschen 10 n. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 reeds in handen” collecte op 29 en 30 dezer houde ieder zijn gave met vreugde vertrouwen gereed Oproep voor t collectanten Voor de a.s. n De Britsche actie te Tarente Het reddingswerk op de puinhoopen van den 12 verd lepingen hoogen Garlton-wolkenkrabber te Boekarest Engeland sloeg de toenaderings pogingen af 5 A. ft a 5 Collectes voor Sint Nicolaasfeestjes kunnen doorgaan 5 3 8 SPANJE 8 Maan: 19 Nov. op 9.46 n.m. 20 Nov. onder 1.11 n.m. Naar aanleiding, van het 2600-jarig jubileum van het Japansche Keizerlijke Huis heeft de Japansche ambassadeur te Berlijn Koeroesoe den Führer op 15 dezer in de ambassade ontvangen. Op onze fotode Führer in gesprek met den ambassadeur. Links minister von Ribbentrop, rechts gezant Schmidt (Hoffmann) Kerkelijke organisaties kunnen haar charitatieven arbeid voortzetten Mussolini J J Italië herdenkt de sancties COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIËN: DE REDE VAN MUSSOLINI (Zie verder le blad, pag. 2.) (Hoffmann) de Dit Hulde aan het Italiaansche volk Vergun mij ook hulde te brengen aan de discipline, het plichtsbesef en de dispensatie verscheidene worden. Organisaties op kerkelijk gebied stichting een uit- de ligt' ft ft A ft a ft A ft A 8 V V V V V V V V V V V V V V X V V V V V V V V V V V V V V V V V V V A A A A A A A A A A ft A s A A A 2 A A A PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et. in Europa, en in Afrika. Bewondering voor de Italiaan sche strijders Staat mij toe uiting te geven aan mijn bewondering voor de Italianen, die thans het voorrecht hebben te strij den. Aan het Alpenfront en het Afri- kaansche front heeft het leger aan getoond, dat zijn moreel zoo goed is als wij maar kunnen wenschen. De Engelsche nederlaag in Britsch- onwankelbare flinkheid van het Ita liaansche volk, het aanvaardt rustig de beperkingen, die uit den oorlogs toestand voortvloeien en die nog te dragen zijn, maar die ernstiger kun nen worden, en, geleid door zijn dui zendjarige politieke intuitie begrijpt het, dat dit een beslissende oorlog is, een oorlog als de derde Punische oor log. die moet eindigen en zal eindigen met de vernietiging van het moderne Carthago: Engeland. Het verbod voor het houden van collectes thans bij den secretaris-generaal van Justitie. Uit alle deelen des lands bereikten den heer Piek verzoeken om inlich tingen betreffende het collecteerver- bod. Ook daajbij is hem gebleken, dat er groote verwarring op dit punt bestaat. I V V Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot JO regels 40 ct.. daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 EEN EN TWINTIG DOODVONNISSEN TE VALENCIA Vijftien November zijn te Valencia 21 doodvonnissen en 17 uitspraken van der tig jaar gevangenisstraf elk geveld te gen vroegere leden van de spionnage- organisatie Siepp. Dit vonnis is thans bevestigd en men houdt rekening met spoedige voltrekking. De agenten van de Siepp werkten tijdens den burgeroorlog tegen Franco. de beide andere weldra weer voor hun oorspronkelijke bestemming dienst doen. Het is onjuist, dat 2 andere oor logsschepen en 2 hulpschepen tot zin ken gebracht of getroffen of zelfs maar licht beschadigd zouden zijn. Het is een bewijs aan kwaden trouw, in dien men een succes, dat door ons het eerst erkend werd, vergroot en met 6 vermenigvuldigd. Om het beeld volledig te maken zou Churchill eenige mededee- lingen hebben kunnen doen over het lot van Liverpool en Kent en het lot van de zeer groote schepen, die onlangs in het centrum van de Middellandsche Zee of in de haven van Alexandrië zijn getorpe deerd door duikbooten of torpedovlieg- tuigen van de Italiaansche weermacht. Ter gelegenheid van den vijfden verjaardag der Volkenbondssanc- ties tegen Italië heeft Mussolini de directorien van de provinciale fe deraties der fascistische partij in* het palazzo Venezia bijeengeroepen. De leden van den grooten fascis- tischen Raad, de regeering en het directorium der partij waren aan wezig. De Duce, die met groote geestdrift werd verwelkomd, hield een rede, waarin hij zeide 8 8 w Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Op de heden gehouden dagejijksche persconferentie heeft de heer C. Piek, directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland”, eenzetting gegeven van den huidigen stand van zaken, wat betreft de or ganisatie van dit groote werk, waar bij hij nprmaals doel en wezen van de nieuwe stichting naar voren heeft gebracht In dit verband wil ik er aan herinne ren, dat in het Lagerhuis kreten van vreugde zijn opgegaan toen Churchill eindelijk een goede tijding kon bren gen. Het bericht over de actie der Britsche torpedovliegtuigen, in de ha ven van Tarente. Er zijn inderdaad 3 schepen getroffen, doch geen enkel is tot zinken gebracht en aan slechts één schip is, zooals in het weermachtbe- richt is gemeld, schade toegebracht, die herstelwerkzaamheden van vrij langen duur vergt. Volgens de een stemmige meening der technici zullen Wat er gedurende de volgende maan den gebeurde, hebben wij allen meege maakt en daaraan behoef ik niet te her inneren. In de geschiedenis der rnensch- heid heeft men nog nooit zoo een reus- achtige golf van mistificaties en leugens gezien als die, welke door de regeerings- organen en de couranten van Engeland werd ontketend gedurende de veldtochten in Polen, Noorwegen, België en Nederland die eindigden met de nederlaag van het Engélsche en Fransche leger. Deze ne derlaag heeft haars gelijke niet wegens haar enorme afmetingen en haar bijna on- Een sterk volk als het Italiaansche, vreest de waarheid niet maar eischt haar. Dat is de reden, waarom onze weer- machtsberichten een weergave van de waarheid zijn. Wij vermelden de slagen, die wij toebrengen en die wij ontvangen, de vliegtuigen die wij neerschieten en welke de vijand neerhaalt de dagen die gunstig zijn en die, welke dat weinig of niet zijn. Ik zou mij voor het volk en voor mijzelf kleiner voelen als ik een an dere methode zou toepassen met het doel de goede of slechte werkelijkheid te ver bloemen of te verzachten. Dat zou gelijk staan met het volk aan het kwade te wen nen en het te vernederen. Ik zal dat nooit doen Ik heb den militairen commandanten aan het front en den burgerlijken auto riteiten reeds den strengen order gege ven, „geen berichten naar Rome te zenden die niet nauwkeurig en persoonlijk gecon troleerd zijn”. begrijpelijke snel tempo. Indien de leugen- practijk het geschikste stelsel is om den geest van een volk af te stompen en te verharden, kan men rustig beweren, dat het Engelsche volk onbetwistbaar, de pri meur op dit gebied heeft beleefd. Frankrijk wankelde, maar het lag nog lang niet op de knieën en niemand kon voorzien, dat het leger, dat als het sterk ste van Europa bekend stond, als sneeuw voor de zon zou wegsmelten, toen op 10 Juni Italië in den oorlog ging om letter en geest van het bondgenootschapsverdrag na te komen en de tralies van zijn gevan genis in de Middellandsche Zee voor goed te verbreken. Na twee weken werd de wapenstilstand gesloten en Frankrijk staakte den strijd, welken het van tijd tot tijd heeft hervat, doch uitsluitend om zich te verdedigen te gen de verraderlijke aanvallen van zijn vroegeren bondgenoot, zooals die wer den ondernomen bij Oran en Dakar. Se dert 10 Juni zijn meer dan 5 oorlogsmaan den voorbijgegaan, maanden, van oorlog, die werd uitgevochten op verre en vele gronden, te land, ter zee en in de lucht, i Somaliland was volkomen. Evenals te Duinkerken zijn de Engelschen uit Berbera gevlucht en zij hebben zich gewroken door ons te verwijten, dat wij een onherstelbare strategische fout zouden hebben begaan door hen te verslaan. De strijdkrachten in ons Afrika ansch imperium, dat volgens de verwachtting, van den vijand, in-een had moeten stor ten, namen overal het het initiatief ter wijl de Engelsche pogingen tot het uitlok ken van binnenlandsche opstanden jam merlijk mislukten. Ook in Libye hebben wij aangevallen en de bliksemsnelle be zetting van Sidi el Barrani moet niet als het eind, maar als het begin worden be schouwd. Het volk kan terecht trotsch zijn op de heldendaden van Italiaansche officieren en manschappen op het land front. De marine doet in stilte en vaak op heldhaftige wijze haar plicht op ver scheidene zeeën en oceanen, vanaf den Indischen tot den Atlantischen. Oceaan. Zij gehoorzaamt aan een streng consigne en heeft de vijande lijke vloot zeer zware slagen toege bracht De marine beschermt onze verbindings wegen in Middellandsche en Adriatische Zee, op zoo doeltreffende wijze, dat de vijandelijke vloot er niet in geslaagd is deze lijnen te verbreken of zelfs te storen. De Italiaansche luchtmacht weet steeds wat haar te doen staat Zij heeft het luchtruim beheerscht en beheerscht het thans. Haar bommenwerpers berei ken de meest verwijderde doelen. haar jagers maken den vijandelijken jagers het leven zeer moeilijk. Dit zijn waarlijk mannen van onzen tijd, Onverschrokkenheid is hun overheer- schende karaktertrek. En wat het materiaal betreft, iedere maand komen uit onze fabrieken vijfmaal zooveel machines als voor den oorlog. Bin nenkort zullen wij, dank zij den massalen aanbouw van nieuwe types, misschien aan den spits staan en zeker de modernste machines van de andere landen evenaren. (Foto-archief) „Kameraden, gij zult begrijpen, dat ik dezen dag niet willekeurig heb ge kozen voor het bijeenroepen van provinciale hiërarchie der partij. ie de dag van de overwinning voor het fascistische Italië, van de nederlaag voor de Volkenbondscoalitie der 52 be legerende staten. De 18e November 1935 is een beslissende datum in de ge schiedenis van Europa. Het is de eerste poging tot het ondernemen van een aanval op groote schaal door de oude wereld, die in haast woest egoïsme en haar verouderde ideologieën werd ver tegenwoordigd door den Volkenbond, cp de jonge, revolutionnaire krachten van Europa, vertegenwoordigd door Italië en Duitschland. Op dien dag be ginnen de scheiding, de antithese en de strijd, die nadat de democratieën het comprcmies van München hadden aanvaard alleen om tijd te winnen, moesten eindigen in den oorlog, wel ken Frankrijk en Engeland Duitsch land hebben verklaard. Men mag nooit vergeten, dat het initiatief tot den oor log is uitgegaan van Londen en eenige uren later is gevolgd door dat van Parijs. Ik verklaar plechtig en zonder vrees, dat ik ooit gedementeerd zal worden, dat de verantwoordelijkheid vnnr den oorlog uitsluitend op Enge land rtust. Men had den vrede kunnen handhaven, als niet Engeland, met de volledige toestemming van Frankrijk, in plaats van de verdragen op construc tieve wijze te herzien, was begonnen met zijn omsingelingspolitiek, welke niet ten doel had de Polen in het be zit van het volkomen Duitsche Dantzig te laten, maar de herrijzende politieke en militaire macht van Duitschland neer te slaan. In de eerste plaats stond de heer Piek stil bij de kwestie, welke col lectes, buiten die van de Winterhulp, wél en niet gehouden mogen worden. Hieromtrent bestaat veel misver stand, hetgeen hem is gebleken ge durende zijn eerste organisatorische reis door Nederland, welke hij j.l. Vrijdag heeft afgesloten. Er bestaat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied nr. 109- 1940), waarbij het houden van collec tes aan banden wordt gelegd.De beslissing of een collecte al dan niet gehouden mocht worden, lag aanvan kelijk bij de procureur-generaal. Er werd in vele gevallen verleend, zoodat nog collectes gehouden konden In den laatsten tijd heeft men aan genoemde verordening strenger hand gehouden. De beslissing Bij door mij in vorige jaren ge- J organiseerde groote winterin- zamelingen, ten bate van het J Haagsch Crisis Comité, kreeg ik den steun van honderden inge- Z zetenen. die bereid bleken voor J het goede doel te collecteeren. Ik doe thans op al deze goede Vaderlanders een dringend be- roep mij bij de mij opgedragen nieuwe taak ten behoeve van de Winterhulp Nederland op de- 4 zelfde voorbeeldige wijze te steunen door zich als collectant e op te geven aan het hun bekende adres: Dri e Hoek j es 3. Ook aan hen, die tot dusverre achterbleven, vraag ik mij te wil- len helpen bij de vervulling van een doel, dat wij ons allen zonder uitzondering hebben te stellen: de J zaak van onze naasten te behar- tigen als onze eigen zaak. Dat is plicht, dat is een zaak van eer en J geweten. De plv. Directeur van de Stichting „Winterhulp J Nederland”: J G. H. J. BERCKENKAMP. v Geheel Italië heeft gisteren plechtig den vijfden verjaardag van de afkondiging der Geneef- sche sancties herdacht. Overal wapperde de Italiaansche drie kleur, als op den 18en November 1935, den dag, die het begin be- teekende van het verzet van het Italiaansche volk tegen de Britsch-Fransche hegemonie. In alle steden en dorpen stroomde de menigte op pleinen en in de straten samen om de door de radio uitgezonden rede van den Duce aan te hooren. Te Rome heeft de voor het Palazzo Vene zia samengestroomde menigte hulde betuigd aan den grond legger van het imperium, die verscheidene malen op het bal- con moest verschijnen. ^<««««««««««««««««««««««««««v Men had den vrede kunnen red den, als Engeland niet alle toe naderingspogingen had afgewezen, toenaderingspogingen, gedaan door Buitschland, dat zelfs een vlootver- drag had geteekend, waardoor het op dit gebied duidelijk en blijvend in de minderheid was gebracht. Men had den vrede kunnen red den, zelfs nog gedurende de laatste uren van de Augustusmaand 1939, indien niet Engeland, onder pres sie van den Poolschen ambassa deur, die zich op 1 September te 11 uur n.m. naar het Foreign Office begaf voor zijn deelneming aan de door Italië voorgestelde conferentie een voorwaarde had gesteld, die volkomen onaanvaardbaar was, om dat zij vernederend was en inhield dat de Duitsche troepen, die reeds opinarcheerden, niet alleen niet verder zouden oprukken, maar zelfs tot de uitgangsstellingen zouden terugtrekken. In de eerste plaats legde de heer Piek er den nadruk op, dat de „Win terhulp Nederland” geen bemoeienis wenscht te hebben met alle charitatie ve instellingen op kerkelijk terrein. Ik stel mij op het standpunt, aldus de heer Piek dat de „Winterhulp Nederland” niet moet raken aan wat door de liefdadige organisaties, op kerkelijk gebied wordt gedaan. Deze zetten dus haar arbeid gewoon voort. Indien zij niet precies weten wat haar te doen staan met betrekking tot de interpretatie van de verorde ning 109-1940, dan hebben zij zich te wenden tot den secretaris-ge neraal van Justitie, die dan vo der met de Duitsche autoriteiten de gedragslijn zal bepalen. Deze kerkelijke organisaties, diaconieën en dergelijke moeten zich dus niet meer wenden tot de „Winterhulp Nederland”. Men is, zooals gezegd, met het vess leenen van dispensaties voor de toe passing van de betreffende verorde ning zeer ruim geweest. Er wordt thans op gestaan, dat de bepalingen van deze verordening scherp worden nageleefd. De heer Piek heeft echter, als directeur-generaal van „Winter hulp Nederland” de bevoegdheid uit zonderingen op het collecteverbod toe te staan. (Zie verder 3e blad, pag. IJ.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1