O PiRKET’. De politieke militaire successen en Duitschland van I De rede van Mussolini ihlen de*e fj plll LIPS®1 i1»esp«ri"SS JRIIT*' van De Führer ontvangt Suner en Ciano Daar zit iets in! Persstemmen over de rede Mussolini stroo” GOUD 1 ZILVER M BRILJANT RINGENHUIS, Prinsestraat 86 De nieuwe Amerikaan- sche steunpunten Geheel Fransch Gabon in handen van de Gaulle pag. 2 Koning Boris bij Hitler Ciano Besprekingen op den Berghof Ook Port Gentil veroverd De beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd De evacuatie der laatst achter gebleven burgers te Gibraltar Britsch schip in het Kanaal vernietigd Het principe van den Führer: lange voorbereidingen - korte offensieven Fransch schip door Engelsche duik boot tot zinken gebracht en politieke overwinning in handen van de as Von Ribbentrop en - naar Weenen Welles verklaarde: Geen verdrag met Thailand De samenwerking met Duitschland Rede van Dr. Göbbels Militaire reeds De strijd tegen Griekenland Wat Engeland zal verpachten RAAGSCHE COURANT Dinsdag 19 Nov. 1940 le bl. Vreemde vliegtuigen boven Zuid-Slavië RECLAMES. I bommenwerper ver- rijkskanselier op de De Ciano vertrokken land twee van in- Suner uit Berchtesgaden vertrokken Uit Vichy wordt aan het D.N.B. ge meld, dat thans ook Port Gentil in han den van de Gaulle is gevallen, nadat reeds sedert vele dagen de verbindin gen met deze havenstad verbroken wa ren. Hierdoor is geheel Fransch Gabon, dat militair zwak beveiligd was, onder de controle van de Gaulle gekomen. Te Gibraltar worden, naar het Spaan- sche agentschap Cifra mededeelt, voor bereidingen getroffen voor de evacuatie van de laatste nog aanwezige burgers. Slechts militaire en bij de hulpdiensten werkzame burgers blijven. Het laatste transport zal zoo spoedig mogelijk ver trekken. Vijandelijke eenheden zijn Zondag middag in het Kanaal door een golf snelle Duitsche bommenwerpers aan gevallen. Een Duitsch vliegtuig gelukte het in een stoutmoedigen aanval door de mistbank, die de schepen bescherm de, heen te duiken en een schip van 500 a 1000 ton door een goed gemikten vol treffer vlak voor Dover te vernietigen. Het schip zonk onmiddellijk. Nieuwe luchtoverwinningen van luitenant-kolonel Galland Luitenant-kolonel Galland heeft Zon dag boven Engeland zijn 53ste en 54ste overwinning in de lucht behaald. koopen wij tegen den hoogsten prijs der tot Het Bitolj genheid niet hoe van de oppositieverklaring zal bepalen. commentaren worden. De schrijft, dat De rijksminister von Ribbentrop en graaf Ciano zijn naar Weenen vertrok ken, waar zij vandaag zullen aankomen. Een dubbele post en de schildwachten der S.S. brachten de militaire eerbe wijzen. Bij het begin der besprekingen werd Serrano Suner zeer hartelijk door den Führer verwelkomd. Bij de bespre king was ook de rijksminister van buitenlandsche zaken tegenwoordig. Tegen 5 uur is gistermiddag ook de Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, die zich in gezelschap bevond van den Duitschen ambassadeur, von Mackensen, op den Berghof aangekomen. Tezamen met den Spaanschen minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, was hij gast van den Führer aan een thee, die gebruikt werd in de hall van den Berghof. Ook de rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de chef van het opperbevel ‘der weer macht, generaal veldmaarschalk Kei tel, waren naar vernomen wordt, aan wezig. In aansluiting hierop werd een bespreking gehouden tusschen den Führer en graaf Ciano in tegenwoor digheid van den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop. De absolute samenwerking der asmogendheden De rede wordt door de Duitsche och tendbladen in volledigen tekst gepubli ceerd. Den kern ervan ziet de pers in Mussolini’s bevestiging van de zeker heid der overwinning en van de abso lute samenwerking der asmogendheden. De bladen betoogen, dat de uiteenzettin gen van den Duce voor zich zelf spre ken en door uitvoerige slechts verzwakt kunnen „Volkischer Beobachter” Mussolini het standpunt van Italië ten aanzien van den Europeeschen oorlog voor de eerste maal heeft uiteengezet op een duidelijke en overzichtelijke wijze, welke in de geschiedenis zal wor den geboekstaafd. Naar de „Petit Parisien” meldt, is het Fransche schip „Charles Edmond” in den nacht van 12 op 13 November op 100 mijl van de Fransche kust door een Engelsche duikboot tot zinken gebracht. Het schip kwam van Newfoundland en had 500 ton visch aan boord, welke voor de Fransche bevolking bestemd was. Van de 29 opvarenden konden er 22 ge red worden. Twee leden der bemanning werden bij den Engelschen aanval ge dood en 5 anderen worden nog vermist. Omtrent den aanval van de Engelsche duikboot meldt de „Petit Parisien”, dat de nacht zeer helder was. Op 400 meter van het schip dook plotseling een En gelsche duikboot op. Ofschoon de onder zeeër de nationaliteit van het schip en ook de lading moest kennen, opende hij zonder waarschuwing het vuur. Na het eerste salvo liet de kapitein de red- dingbooten uitzetten. Twee torpedo’s troffen daarop het schip en brachten het tot zinken. Van de 6 reddingbooten heb ben er tot nu toe 5 de kust bereikt. Besprekingen te Hanoi De Fransche gezant te Bangkok (Thailand) is per vliegtuig in Hanoi (Fransch Indo-China) aangekomen, om besprekingen te voeren met gouverneur- generaal Decoux. In politieke kringen te Tokio neemt men aan. dat deze bespre kingen vooral betrekking hebben op de gebiedseischen van Thailand. De Spaansche minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, heeft hedenochtend Berchtesgaden verlaten om naar Spanje terug te keeren. Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, was op het station ver schenen of afscheid van Suner te ne men. Ook de Spaansche ambassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros, alsmede vertegenwoordigers van staat, partij en weermacht waren op het station aanwezig. Rijksminister dr. Göbbels heeft gis teravond voor partijfunctionarissen in het Neurenberger Ufer-paleis een groo- te rede gehouden over de politieke en militaire successen, die Duitschland dit jaar heeft behaald. Hij gaf eerst een overzicht van het verloop van den veldtocht in het Oos ten en Westen en noemde de schitteren de samenwerking van luchtwapen, ma rine en leger, een meesterstuk. Ten aanzien van Zuidoost-Europa wees dr. Göbbels er op, dat daar de oude grens- onrechtvaardigheden door middel van arbitrage zijn weggenomen. De trotsche overwinningen van de weermacht hebben het Duitsche volk het bewijs geleverd, dat het Duitsche volksleger van thans het beste militaire instrument ter wereld is. Dat geldt in het bijzonder voor de militaire leiding van het Duitsche rijk, die den tegen standers het initiatief heeft ontnomen. Duitschland, zoo vervolgde de minister, heeft in dit jaar van de grootste mili taire successen geleerd, te wachten op den dag, waarop na uiterst grondige voorbereiding de vernietigende slagen op den tegenstander neerkomen. De Führer handelt volgens het grondbeginsellange voorbereidin gen korte offensieven. Het Duit sche volk weet uit de geschiedenis, dat verbitterde tegenstanders zich niet na den eersten slag gewonnen geven. Ook de strijd om de defini tieve vrijheid van het Duitsche rijk en de bevrijding van Europa van commentaar op de gisteren gehouden rede schrijft Albaneesch minister door een bom gedood De Albaneesche minister van justitie, Gjafer Ipy, die zich ter vervulling van zijn ambtsbezigheden naar het terrein van den strijd had begeven, is door een vijandelijke bom gedood. Gjafer Ipy was voorzitter van de constitüeerende vergadering, die besloot tot hechting van Albanië aan de Italiaansche kroon. Blenheim ongelukt Een 2-motorig vliegtuig van het type Blenheim is gistermorgen omstreeks 4 uur, naar het D.N.B. uit Belgrado meldt, tegen een berg bij Danilovgrad in Zuid-Slavië gevlogen. Het toestel ont plofte en verbrandde. Tot dusver zijn 4 lijken gevonden, waarvan er 2 geïden tificeerd konden worden. De onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken, Welles, heeft gisteren op de persconferentie te Washington met stelligheid het bericht tegengespro ken, dat de Vereenigde Staten, Enge land en Thailand (Siam) een accoord gesloten hebben voor gemeenschappe- lijken afweer tegen Japan. Welles voeg de eraan toe, dat het bericht iederen grondslag mist. van de bluf-propaganda moeten stellen om de wereld een vol komen onjuist beeld van den feite- lijken toestand te geven. Met den leu gen van den onbeslisten luchtoorlog tracht Churchill de massa’s te Londen ten aanzien van de bittere werkelijk heid zand in de oogen te strooien. Deze groteske propagandaleugen is op klassieke wijze aan den vooravond van den 9en November ontzenuwd. Volgens een Reuterbericht heeft de Royal Air Force te München de traditioneele ver zamelplaats van de oude garde tot puin gebombardeerd. In werkelijkheid is, toen de Führer zijn rede hield, geen Britsch vliegtuig boven München ge weest. De groote aanval van de Duit sche luchtmacht op Coventry daaren tegen heeft den Londenschen oorlog- stokers terdege geleerd, hoe gevaarlijk het is, het Duitsche rijk te provocee- ren. Op alle onmachtige leugens van de Londensche plutocratie, zoo besloot dr. Göbbels, zal ook voortaan de Duitsche luchtm^cht antwoord geven. De kwestie van de vlootbasis in Uruguay „Uruguay onderneemt niets, dat zijn souvereiniteit zou kunnen bedreigen’, zoo verklaarde de president van de re- publiek Zondag ter gelegenheid van een I bezoek aan de provinciestad San José naar Transocean meldt. In het verdere verloop van zijn rede haalde hij de woorden van Roosevelt aan, dat Ameri ka niet strijdt voor een nieuwe orde, doch het bestaande regime wil verbe teren. De opwinding over den beweerden af stand van steunpunten op Urugueesch gebied aan de Vereenigde Staten heeft thans geleid tot bijeenroeping van een geheime zitting van den Senaat. Ver schillende senatoren willen trachten een verklaring van de regeering te verkrij gen. waarin opnieuw met nadruk op de neutraliteit van het land gewezen wordt en daarmede een afwijzing wordt gege ven van alle Amerikaansche wenschen, die zich op steunpunten richten. United Press meldt uit Montevideo: De crisis, die tengevolge van de onder- handelingen der regeering met de Ver eenigde Stafen over de overdracht van marinesteunpunten in Uruguay is uitge broken, bereikte gisteren haar hoogte punt, toen de parlementaire vertegen woordigers der nationale Herrerista; partij de verklaring afgaven, dat zij zich tegen een beschikbaarstelling van steunpunten aan de Vereenigde Staten ten scherpste zouden verzetten. De pre sident Baldomir heeft gistermiddag een reeks besprekingen over deze aangele- gevoerd, doch men weet nog hij zijn standpunt ten aanzien X A —1—1 M, 1 l—A 1 De bladen te Buenos Aires melden, dat de ambassadeur van Uruguay te 'Buenos Aires, Martinez Thedy, gisteren opnieuw een onderhoud had met den Argentijnschen minister van buitenland sche zaken, Roca. De ambassadeur zou Argentinië officieel op de hoogte hebben gebracht van den stand der on- derhandelingen in de kwestie van de steunpunten. Hij zou minister Roca hebben verzekerd, dat Uruguay geen positieve stappen zal ondernemen, zon der Argentinië daarvan te verwittigen. Spaansch beroep op Uruguay De kwestie der oprichting van steun punten in Uruguay blijft onder de Spaansche openbare meening groote be zorgdheid verwekken. Onder de studen ten, de pers, de falanx, en andere corporaties is een sterke ongerustheid ontstaan. De vertegenwoordiging van de Spaansche studenten heeft een bood schap gezonden aan de jeugd van Uru guay, waarin wordt gezegd, dat de re geering van Uruguay souvereiniteit en vaderlandsliefde vergeten zou, indien zij de hoogste onvervreemdbare goederen des volks tot koopwaar zou maken en aan een vreemde mogendheid zou ver- koopen. In de boodschap wordt verder gezegd, dat een vloot- en luchtbasis te Punta del Este, welke aan Je Vereenig de Staten zou worden afgestaan, een „eerste Amerikaansch Gibraltar” zou beteekenen. Beteekenisvol bezoek United 'Press meldt uit Sofia In po litieke kringen toont men zich uiterst verrast door het bezoek van koning Boris aan Hitler. Dit bezoek werd gis teren te Sofia door het volgende com muniqué bekend gemaakt „Zijne majesteit is vandaag van een particulier bezoek aan Duitschland teruggekeerd, waarbij hij op den 17den i November den rijkskanselier Adolf Hitler bezocht.” Bijzonderheden over dit onverwachte i bezoek zijn niet bekend. Met het oog huidige diplomatieke activiteit i van Duitschland acht men de reis van koning Boris in het algemeen zeer be teekenisvol. Naar het D.N.B. uit Sofia meldt, wordt het bezoek, dat koning Boris aan den Führer heeft gebracht, te Sofia be schouwd als een bewijs van de beproef de vriendschap tusschen de beide vol ken. Ook wordt er op gewezen, dat dit bezoek in den tegenwoordigen politie- ken toestand de werkelijke stemming onder het volk tot uitdrukking brengt en den na druk legt op de positie van het land op het gebied van de buiten landsche politiek. De bluf-propaganda van Churchill Het is voor de geheele wereld dui delijk, dat de nachtelijke vluchten van Britsche bommenwerpers boven Duitsch rijksgebied geen militair nut hebben. Zij hebben slechts ten doel, den dak- loozen in Londen de althans voor een oogenolik geruststellende, doch bedrie- gelijke overtuiging te schenken, dat Berlijn evenzeer te lijden heeft als Londen. Dit is ronduit een absurditeit. Berlijn heeft nauwelijks een paar schrammen, doch Londen bloedt reeds uit geopende polsaders. Het is een treurige waarheid, dat de Britsche sol daat zich in dienst van de Chur- chilliaansche bluf-propaganda heeft Ook Teleki en Csaky naar Weenen Hongaarsche ministerpresident graaf Teleki, en de Hongaarsche minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, zullen op uitnoodiging van de rijksregeering morgen te Weenen aan komen. Niets bestaat en niets anders mag bestaan dan het hoogste doel, waar voor wjj de wapens hebben opgeno men. Duitschers en Italianen teza men vormen een blok van 150 mil- lioen vastberaden en eensgezinde menschen, die stevig voet aan den grond hebben, van Noorwegen af tot Libye in het hart van Europa. Dit blok heeft de overwinning reeds in handen’. Geen aanval van Thailandsche troepen Het gezantschap van Thailand te To kio heeft naar aanleiding, van. zekere persberichten medegedeeld, dat nog geen enkele maal Thailandsche strijd krachten zijn doorgedrongen op Indo- Chineesch gebied. De regeering van Thailand wil de grenskwesties langs vredelievenden weg regelen. Thailandsche marine-officieren naar Singapore Volgens een bericht uit Bangkok zijn 2 officieren van de Thailandsche marine naar Singapore vertrokken om deel te nemen aan een Britsche conferentie voor de verdediging in het Verre Oosten. Graaf Ciano is na zijn bespreking van 2 uur met den Führer weer van den Berghof vertrokken. De rijksminis ter von Ribbentrop vergezelde den Ita- liaanschen minister naar zijn auto. Ook bij zijn vertrek werden graaf Ciano door dubbele posten en door de S.S.- wacht de militaire eerbewijzen ge bracht. ring en van geen enkel verantwoorde lijk element had een bliksemoorlog la ten verwachten. Ik geloof niet, dat het de moeite waard is alle berichten tegen te spreken, die in omloop gebracht zijn door de Grieksche propaganda of door haar Engelsche luidsprekers. De be faamde divisie alpenjagers „Julia” zou enorme verliezen hebben geleden, zou gevlucht zijn en zou in de pan zijn ge hakt door de Grieken. Maar deze divi sie heeft een bezoek gehad van gene raal Soddu, die mij na zijn bezoek op 12 November een telegram van den volgenden inhoud heeft gezonden: „Ik heb vanmorgen de divisie alpenjagers „Julia” bezocht. Ik moet u, Duce, mel ding maken van den schitterenden in druk, die ik heb gekregen van deze prachtige, trotsche eenheid, die hech ter is dan ooit in de gelederen van zijn granieten alpenjagers”. Is er onder u, kameraden, iemand, die zich de niet gepubliceerde rede voering herinnert, welke ik heb uit gesproken in Juli 1935 te Eboli, voor den aanvang van den Abessijn- schen oorlog? Ik zei, dat wij den negus de lendenen zouden breken. Thans met dezelfde volstrekte ze kerheid, ik herhaal, volstrekte ze kerheid, zeg ik u, dat wjj Grieken- de lendenen zullen breken. In of in twaalf maanden, dat is van weinig belang. De oorlog be gint nog pas, wjj hebben voldoende mannen en middelen om iederen Griekschen weerstand te vernieti gen. De Engelsche hulp zal niet kunnen verhinderen, dat dit vastberaden besluit ten uitvoer wordt gelegd en zal den Hel lenen de ramp niet kunnen besparen, welke zij hebben geveld en die zij be wezen hebben te verdienen. Iets anders denken of twijfelen beteekent mij niet te kennen. Eenmaal begonnen laat ik niet los tot aan het einde. Ik heb het reeds bewezen en wat er ook gebeuren zal, wat er ook gebeuren kan, ik zal het nogmaals bewijzen. De 372 dooden, de 1081 gewonden, de 650 vermisten der eerste tien dagen strijd aan het front van Epirus zullen gewroken worden. Kameraden. Op dit historische, waar lijk plechtige oogenblik, dat de vaste landen tegenover elkaar plaatst of naast elkander stelt, moet de partij, welke de revolutie verdedigt en voortzet alle vor men van haar activiteit tot het hoogste peil opvoeren. In het begin van den oor log stond een zekere vertraging der ac tiviteit der partij in verband met het vertrek van alle chefs. Nu zal het niet meer noodig zijn. Er is geen algemeene mobilisatie en die zal niet komen. Er zijn slechts 2 lichtingen onder de wape nen geroepen, en er zijn er nog een 30 beschikbaar. Wij hebben een millioen mannen onder de wapenen. Zoo noodig kunnen wij nog 8 millioen mannen op roepen. Onder deze omstandigheden moet de partij haar functie met onge wijzigde en toenemende kracht hervatten door moedig haar strijd aan het binnen- landsche front aan te binden, op poli tiek, economisch en geestelijk terrein. De partij moet zichzelf en de natie be vrijden van wat nog kleinburgerlijke ballast kan blijven in de uitgebreidste beteekenis, welke wij aan dit woord kunnen geven. De partij moet het kli maat der harde tijden handhaven en ac- centueeren. Wederom, nog meer en beter dan tevoren tot het volk gaan om zijn moreele gezondheid en materieele bestaan te beschermen. Een zeker paci fisme, dat een pseudo-verstandelijk en pseudo-universeel karakter aanneemt, moet aandachtig bewaakt en bestreden worden. Daar is het geen tijd voor, ten minste voor zoover dit tijdvak van, ijzer en kanonnen betreft. Vervolg van het le blad. Onze deelneming aan den oorlog heeft aangetoond. Jat de as geen ijdel woord was of is. Van Juni af tot heden is onze samenwerking met Duitschland waarlijk een kameraadschappelijke en totalitaire. Wij rukken schouder aan schouder op. Deze alliantie tusschen de beide volken wordt steeds nauwer en breidt zich tot steeds meer terreinen van militaire, economische, politieke en geestelijke werkzaamheid uit. Ten aanzien van het heden en de toekomst is de eenheid van inzicht volkomen. Mijn ontmoetingen met den Führer zijn slechts de bekrachtiging van deze volledige eenheid van opvat ting. Wanneer ik den Führer ontmoet, zie ik in hem niet alleen het hoofd en den schepper van het groote Duitsch land, den oppersten bevelhebber van de legers, die in hun overwinningen de be vestiging hebben gezien van zijn geniale strategische plannen, welke vaak meer dan stoutmoedig, namelijk vermetel, zijn genoemd, maar ik zie in hem vooral den bezieler van de nationaal-socialistische beweging, den revolutionnair, die het Duitsche volk heeft wakker gemaakt en het heeft gemaakt tot den voorvechter van een nieuwe wereldopvatting, die on beperkt gelijk is aan de opvatting van het Italiaansche fascisme. De gelijkheid van inzicht is het resultaat van deze revolutionnaire stelling, zij is de vrucht van de ontmoeting van twee revoluties, welke, zoowel op internationaal als op maatschappelijk gebied, nauwelijks be gonnen zijn Alles wat betrekking heeft op de ontwikkelingen van het driemo- gendhedenpact in het Westen, of in het Donaubekken, is in gemeenschappelijk overleg gebeurd. Dit geldt o.m. voor het geen de toekomstige positie van Frank rijk betreft. dezen oorlog met kracht van bewijzen vastgelegd en uiting gegeven aan zijn onwrikbaar besluit, dezen door Enge land veroorzaakten oorlog in trouwe wapenbroederschap met het Duitsche Rijk zonder compromis tot de beslissen de nederlaag van Groot-Brittannië te voltooien, aldus schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz”. Niemand zal willen aannemen, dat de asmogendheden half werk willen doen, want met de nieuwe ordening van het continent is de tegenwoordigheid van een destructief en op tweedracht van anderen bedacht Engeland onvereenig- baar. De permanente, nauwe en op ver trouwen berustende samenwerking asmogendheden, zooals thans weer uitdrukking komt in de aanwezigheid van den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken in Duitschland, is voor elkeen een duidelijk teeken, dat het gestelde doel van een opbouw van Euro pa op volledig nieuwe grondslagen on geacht alle Engelsche dwarsdrijverijen, steeds dichterbij komt. Ook voor Euro pa zal volkomen bereikt worden, hetgeen Amerika reeds eerder verkreeg: de de finitieve bevrijding van Britsche hege monie. de Engelsche voogdij eischt het Duitsche volk de uiterste spanning. Een wereldrijk verlaat het tooneel der geschiedenis niet zonder verbitterden tegenstand. In zijn door Mussolini de „Popolo di Roma” o.a., dat de Duce alle valsche voorstellingen heeft wegge nomen, waarmede de Britsche propa ganda de wereld sinds Augustus 1939 heeft overstroomd, en dat hij duidelijk heeft aangetoond, hoe zeer Engeland volkomen de schuld draagt aan den oor log. Van de Noordzee tot de Middelland- sche Zee, van West tot Oost, is Europa bezig zich te scharen rondom de as in een nieuwe organisatie, overeenkomstig de behoeften en aspiraties der verschil lende volkeren. Terwijl die nieuwe Europeesche organisaties steeds hech ter worden, blijven de wapenen van de as beuken op het verzet, dat Engeland nog biedt. Een vrede door compromis zal niet mogelijk zijn. De „Messaggero” wijst er op, dat de oprechtheid, waarmede de Duce de werkelijke draagwijdte, zoowel van de gunstige als de ongunstige gebeurtenis sen aangaf, een demonstratie is voor het feit, dat Italië niet behoeft te liegen om zich sterk te gevoelen. Vervolgens herinnert het blad aan de door Musso lini aangegane verplichting Griekenland te breken en wijst er op. dat welke na tuurlijke hinderpalen Italië op zijn marschroute ook zal ontmoeten, de Grieken verslagen zullen worden, en Griekenland onschadelijk gemaakt. Ten slotte betoogt het blad, dat ook de En gelschen verslagen zullen worden en dat Groot-Brittannië zal ineenstorten. Indien de Duce zegt, dat de as de overwinning in de hand heeft, beteekent dat, dat nie mand ter wereld in staat is haar die te ontrukken. De „Corriere della sera” schrijft, dat de rede van Mussolini opnieuw beves tigt, dat de militaire en politieke over winning reeds stevig in handen is van de as. Een van groote hulpbronnen voor ziene vijand als Groot-Brittannië moet verscheidene slagen incasseeren, alvo rens hij, doodelijk getroffen, ophoudt te strijden. Desondanks weten de Engel schen het zelf reeds thans, dat zij ver loren zijn. De Romeinsche avondbladen leggen in het bijzonder den nadruk op de on voor waardelijke zekerheid der overwinning, welke Mussolini tot uitdrukking heeft gebracht. Zijn woorden kunnen worden samengevat in de onvoorwaardelijke af wijzing van een compromisvrede door de as. Van semi-officieele zijde wordt uit Berchtesgaden gemeld Naar men verneemt waren de Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, gistermiddag de gasten var? den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, op zijn buitenverblijf in Fuschl bij Salzburg. Eenigen tijd later werd de Spaansche minister van buitenlandsche zaken door den chef van het protocol, von Döm- berg, per auto van zijn hotel, het „Berchtesgadener Hof” afgehaald en naar den Berghof bij Berchtesgaden georacht, waar hij met den Führer in diens werkvertrek een bespreking had. Bij den ingang van den Berghof ont ving de rijksminister van buitenland sche zaken zijn Spaanschen collega. Geen represaille-vrede. Reeds thans is het duidelijk, dat de as geen represaille- of rancunevrede wil vestigen, het ligt echter voor de hand, dat aan zekere eischen moet worden vol daan. Deze meer dan wettige eischen konden het voorwerp vormen van be sprekingen, zelfs vóór den oorlog, wan neer men ons niet gesteld had tegenover een even belachelijk als tragisch .nooit” Toen men toespelingen maakte op een opheffing van dit „nooit”, was het reeds te laat. Italië had reeds in Mei 1939 zijn weg gekozen. De teerling was gewor pen. Maar juist op grond van hun wet tigen aard zullen onze eischen zonder compromis of tijdelijke oplossingen moeten worden ontvangen, want wij ver werpen die reeds thans op categorische wijze. Na deze algeheele opheldering zal het echter mogelijk zijn om binnen het ka der van het nieuwe Europa, in het leven geroepen door de as, een nieuw hoofd stuk te openen in de geschiedenis van de betrekkingen tusschen Italië en Frank rijk. welke geschiedenis zoo bewogen is geweest. Het is overbodig te bevestigen, dat de vrede, evenals de wapenstilstand gemeenschappelijk zal zijn voor de as. Om de broederschap van de Duitsch- Italiaansche wapenen te bekrachtigen heb ik den Führer verlof gevraagd tot een rechtstreeksche deelneming van onze vliegtuigen en duikbooten aan den slag tegen Groot-Brittannië en daarin is toe gestemd. Ik voeg hieraan onmiddellijK toe, dat Duitschland onze medewerking niet noodig had. De moed van zijn strij ders te land, ter zee en in de lucht, zijn industrieel vermogen, zijn organisatori sche en technische bekwaamheid, het rendement van zijn arbeid, zijn welbe kende feiten. De cijfers van de door Duitschland bereikte productie van vlieg tuigen en duikbooten zijn uitzonderlijk en stijgen nog steeds. Intusschen ben ik den Führer dankbaar, dat hij mijn aan bod heeft aanvaard. Niets maakt meer dan het gemeenschappelijk vergoten bloed ot het tezamen gebrachte offer de banden tusschen volkeren hecht en duurzaam, wanneer zij worden oezield door een volstrekte trouw cn door gelijkheid van belangen en idealen. Ik ben er zeker van, dat onze vliegers en duikbootbeman- ningen onze vlag eer zullen bewijzen, Na langen tijd geduld te hebben ge oefend, hebben wij het masker afge rukt van een land, dat gewaarborgd werd door Groot-Brittannië, een genie- pigen vijand: Griekenland. Dat is een rekening, die er op wachtte vereffend te worden. Een ding, dat zonder twijfel sommige Italiaansche klassisisten, die bij hun tijd ten achter zijn, zal verba zen. moet worden gezegd: D<_ Grieken haten Italië als geen ander volk. Het is een haat, die op het eerste oog on verklaarbaar lijkt, maar hij is alge meen, diep en ongeneeslijk in alle klas sen, in de steden en dorpen, hoog en laag, overal. Is het misschien omdat Santo Rosa uit het geboorteland Pie- mont heldhaftig te Sfacteria ging ster ven voor Griekenland? Misschien om dat de Garibaldiaan Antonio Fratti dit zelfde gebaar van sublieme naiviteit zeventig jaar later herhaalde door te sneuvelen bij Domokos? Het is een mysterie maar net feit bestaat. Op dezen haat, die men gro tesk kan noemen, is de Grieksche poli tiek van deze laatste jaren gegrond vest geweest. Een politiek van volstrek te medeplichtigheid met Groot Brittan- nië. Dit kon niet anders zijn, gezien het feit, dat de Koning een Engelsch- man is, de politieke klasse Engelsch en de beurs in letterlijken en figuur lijken zin Engelsch is. De medeplichtigheid, welke aan den dag werd gelegd op verscheidene manieren, waarvan t.z.t. documen ten zullen worden gepubliceerd, welke onweerlegbaar zijn, vormde een daad van voortdurende vijan digheid tegen Italië. Uit de docu menten, die door den Duitschen generalen staf in Frankrijk te Vitry la Charité zijn gevonden, blijkt dat Griekenland sedert Mei al zijn lucht- en vlootbases aan de Fran- schen en Engelschen had aange boden. Aan dezen toestand moest een einde worden gemaakt. Dit is gebeurd op 28 October toen onze troepen de órieksch-Albaansche grens zijn overgetrokken. De steile ber gen van Epirus en hun modderige da len leenen zich niet tot een bliksem oorlog, zooals zij die onverbeterlijk trouw zijn aan de strategie die vlag getjes op kaarten prikt, zouden bewe ren Geen enkele daad, geen enkel woord van mijzelve of van de regee- Officieel is te Londen bekend ge maakt, dat de Vereenigde Staten in de golf van Portland en op Jamaica anker plaatsen voor oorlogsschepen zullen pachten. Aan dezelfde golf en op het eiland Portland worden Amerikaansche kustbatterijen opgesteld. Op de Rermu- da-eilanden komen bases voor de lucht macht van het leger. Op de Daviseilan- den en verschillende kleine eilanden van de Bermudagroep worden bases voor luchtmacht, vloot en garnizoenen ingericht. Tusschen de eilanden St. Da vid en Hamilton wordt terrein beschik baar gesteld voor opslagplaatsen van munitie en ontplofbare stoffen. Op de Bahamaeilanden mogen de Vereenigde Staten gebruik maken van de Abraham- bocht en een smalle strook land op het eiland Mayaguana, op Antigua van een gedeelte der haven van Parham. Op Santa Lucia wordt een basis van de marineluchtvloot gevestigd. Over ander gebied op dit eiland wordt nog onder-' handeld. In Britsch Guyana krijgen de Veree nigde Staten een basis voor de lucht macht van het leger en vliegtuigonder- komens aan den oever van de Demera- ra en een basis voor de marinelucht- macht aan de monding van de Esse- quibo. Op Newfoundland wordt een luchtbasis gevestigd op het schiereiland Argentina en een exercitieterrein ten Zuiden van Little Placentia, verder een vlootbasis ten Zuiden van St. Johns. Ten Noorden van het Quidividimeer krijgen de Vereenigde Staten de beschikking over een uitgestrekt terrein voor leger- doeleinden. D.N.B. meldt uit Belgrado: Bij (Monastir) zijn gistermiddag 3 jachtvliegtuigen, welke uit Lerin kwa men en welker onderscheidingsteekenen overgeverfd waren, opnieuw over de Zuidslavische grens gevlogen. De toe stellen, welke waarschijnlijk van Grieksch-Engelsche nationaliteit waren, cirkelden eenige malen boven Zuidsla- visch gebied en bogen toen weer in Zui delijke richting af. Van welingelichte zijde wordt ver klaard. dat de Zuidslavische grens in den loop van het Italiaansch-Grieksche conflict tot dusver ongeveer 60 maal door buitenlandsche vliegtuigen werd geschonden. Het D.N.B. meldtTer gelegenheid van een particulier verblijf in Duitsch land heeft koning Boris van Boelgarije een bezoek gebracht aan den Führer. Het oordeel van de Diplo De Duce heeft op den verjaardag der sancties voor de geheele wereld op nieuw de schuld van Engeland aan Koop nu Lachappelle-parketIn de eerste plaats een verstandige belegging. In de tweede plaats een welkome be sparing. En overigens een lust voor het oog Wie nu een Lachappelle-vloer laat leggen, belegt met overleg hij verschaft zich „een basis voor de toe komst'. Vast of Verhuisbaar Parket: bel. de moet het van Lachappelle zijnVraag de nieuwe geïllustreerde brochure.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2