„Mijnhardtjes” Reuze Kou- en Pijnverdrijvers Gothiek BINNENLAND GEMENGD NIEUWS De Avondschool Welken distributiebon heeft noodig? men Huiskamer 28^.- HEDEN GEËTALEERD HAAGSCHE COURANT Dinsdag 19 Nov. 1940 2e bl. pag. 2 van Doctor Pluizer 83 82 51 25 64 38 29 116 i FRAUDULEUS VARKENS GESLACHT Tien mannen aangehouden te Haarlem 15 14 17 16 17 16 en 09 08 Ongekeurde pootaardappelen 6 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND NOVEMBER 81 42 93 88 98 56 of Roggebrood of ander brood 7 B i Ken je eigen stad! Een brief mei foaten Afscheid van Berlijn Verhooging van varkens- varkensvleeschpryzen De studiereis van Nederlandsche vakvereenigingsleiders door Duitschland in iv Op voederkaart voor katten Op voederkaart voor honden, voor groep I en II Bekendmaking van het departement van Landbouw en Visscherij Het gebruik van de Nederlandsche vlag Kettinghandel op het spoor 1 ARTIKELEN Hoeveelheid Tijdvak waarin geldig BON Nw. BINNENWEG 30. ROTTERDAM ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 9 Nov. t/m 20 Dec. 26 Oct. t/m 22 Nov. 2 Nov. t/m 27 Dec. halt pond Een bezoek aan Siemensstad, 2 Nov. t/m 29 Nov. half pond Ik begin. KAAS 1 ons KAAS 1 ons EIEREN één ei EIEREN één ei komt 3 in het voor 13 Nov. t/m 6 Dec. standbeeld van j 31 Aug. t/m 31 Dec. BLOEMKAART. 4 Nov. t/m 1 Dec. BROODBONBOEKJE. als boven BOTERKAART. BOTER of margarine naar keuze half pond BOTER half pond werd VETKAART. MARGARINE of boter naar keuze half pond MARGARINE of boter naar keuze half pond VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram als boven PETROLEUMZEGELS HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Nov. t/m 30 Nov. 1 eenheid van d« 1 of eierbriketteo eenheid h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas* voor Koken Verlichting 1 ons één pond 2 liter 2 liter 4 Nov. t/m 29 Dec. 11 Nov. t/m 15 Dec. Winning van meer dan 100.000 h.a. cultuurgrond in Noord-Brabant 2 Nov. t/m 27 Dee. 2 Nov. t/m 27 Dec. Proefd. 10 ct. Koker 50 ct. 125 gram 150 gram 2 Nov. t/m 27 Dec, 19 Nov. t/m 16 Dec. BON 04 tm. 07 1 ons half pond Arbeidskamp gasten Ziezo, jongelui, dat is voor vanavond genoeg. Ga er maar eens kalm voor zitten en doe je best. Donderdagavond gaan we eerst de vragen van vandaag beantwoorden En daarna volgt er weer nieuw werk Dr. PLUIZER. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep BON 07 tm. 10 BON 08 tm. 11 of half rantsoen Gebak 75 gram half pond 1 kilo 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 1 tube 1 pot 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g IJ k.g. 2 2 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m 1 Dec. echter niet in restau. rants e. d. en de be- BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere Koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake I of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”, als boven Kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk en België De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat ongekeurde poters kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk en Bel gië. Dit is van toepassing tot en met 30 April 1941. 100 gram 125 gram Elke keer geef ik 5 vragen op over onze eigen stad, over Den Haag dus Om eens te zien, wat je van je eigen stad weet. Want als oprecht Hagenaar- tje dien je toch je eigen stad door en door te kennen. Waar, of niet? 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m I Dec., echter niet in restau rants e. d. David Dropje, een aankomend bank- werkertje, ging eens solliciteren en schreef de sollicitatiebrief, die je hier onder vindt afgedrukt. Maar. David was niet sterk in de Nederlandse taal. Hij maakte fouten. Wil je weten hoeveel? Op de kop af. twintig. Verbeter die 20 fouten eens. Je kunt dat op twee manieren doen. 1. door in je schrift onder elkaar te zetten de nos. 120 en daarachter de verbeterde fouten. 2. door het hele briefje, maar dan verbeterd, in je schrift over te nemen. Zoek net zo lang tot je alle 20 fouten gevonden hebt. Hier komt de brief. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel THEE Of KOFFIE SUIKER - Nationaal Verbond van Dansleeraren Het Nationaal Verbond van Danslee raren belegt Donderdag a.s. om elf uur ’s morgens een spoedvergadering te Am sterdam, in de zaal van Woustraat 6. Als voornaamste punt van bespreking aan sluitende laatstgepubliceerde bepalingen, waaromtrent zeer belangrijke mededee- lingen gedaan zullen worden. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare zeep Voor 8 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Beste njeisjes en jongens, Nu de lange avonden weer zijn aan gebroken, kom ik drie avonden in de week in dit kleine en bescheiden hoekje van de krant wat met jullie werken. Veel tijd kost het je niet. Ongeveer een half uur per avond, misschien drie kwartiertjes. Kan dit er af? Mooi! Eén ding moet je me beloven en dat is, dat je een schrift aanlegt voor wat wij gaan doen. Een gewoon blauw schoolschrift. Want dat heb je nodig om er je antwoorden in te noteren op de vragen, die ik je stel. Onthoud dit alle vragen, die ik stel, worden door mij beantwoord. Niet dezelfde avond, maar de volgende avond. De antwoorden op de vragen van vanavond vind je dus in de courant van Donderdagavond. Als je dus met een of andere vraag moeite hebt, vind je de oplossing Donderdagavond. Begrepen! Vooral een schrift aanschaf fen, hoor. In verband met het voorstel aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant. om in de vergadering van 26 November a.s. de noodige maatregelen te nemen tot het vormen van een bodemcommissie, ten einde te komen tot de zoozeer noodige, intensieve cultiveering van de gronden in het gewest, heeft de heer P. J. Jansen, burgemeester der gemeenten Hoeven en Standdaarbuiten in een onderhoud met het A.N.P. verklaard, dat het hier gaat om het winnen van meer dan 100.000 h.a. cultuurgrond in de provincie Noord- Brabant, waardoor een bestaansmogelijk heid zal worden geschapen voor niet minder dan 150.000 menschen, hetgeen een jaarlijksch bruto volksinkomen betee- kent van 30 millioen gulden. MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel. (Pakje maizena van 225 gram gemaakt vóór 22 Juli 194CL op twee bons.) GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, ha verbloem, aard.-meel vlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of gruttenmeel (gemengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN Prijzen van varkensvleesch Deze prijzen mogen niet hooger zijn dan de volgende fricandeau-en rollade /1.65; magere lappen 1.60 nekcarbonaden 1.40 rib- carbonaden 1.50 haascarbonaden 1.60; gehakt en poulet 1.20krabjes 0.60 versch mager spek en speklappen 1.25 versch vet spek 1.25 kinnebaklappen 1.10 vette lappen 1.10 rauw varkens vet 1.35pooien 0.15. 11 Nov. t/m 17 Nov. 4 7 dagen extra t/m 24 'Nov„ niet in restaurants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau- Irants e. d. bons te worden uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtneming van de verschil lende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Landbouw Visscherij, maakt ten aanzien van varkensprijzen nader het volgende kend De prijzen, in de vorige publicatie ge noemd, worden voor de varkens, welke voor risico van den leverancier zijn af genomen. alleen dan uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goede con ditie zijn. Is zulks niet het geval, dan heeft de verkooper slechts recht op be taling naar kwaliteit van het geleverde dier. Voor varkens, welke als spoedge val worden geleverd, worden de vermel de prijzen met 2 cent verlaagd. In af wijking van het vorengaande, zal de prijs voor afwijkende dieren en beeren naar kwaliteit worden vastgesteld. Ook zijn prijzen vastgesteld voor den verkoop van geslachte varkens. Bij verkoop van geslachte varkens met bijbehoorende afvallen door grossiers aan wederverkoopers en verwerkers mag het verschil tusschen den aankoopprijs, vermeerderd met de kosten voor ter plaatse van levering geldende slachtrech- ten, slachtloonen en weging, en den ver koopprijs niet meer dan 2 cent per k.g. geslacht gewicht bedragen. Indien de varkens verkocht worden zonder bijbehoorende afvallen, moet op den verkoopprijs de waarde der afvallen in mindering worden gebracht. Ten aanzien van de kleinhandelsprijzen voor varkensvleesch en vleeschwaren gel den de volgende bepalingen Het verhandelen en afleveren van var kensvleesch en van vleeschwaren aan uit eindelijke gebruikers is slechts toege staan tegen de prijzen, welke staan aan gegeven op de namens den Burgemeester goedgekeurde en in de slagerszaken en winkels duidelijk zichtbaar opgehangen prijslijsten. 16 Nov. t/m 22 Nov. (+7 dagen extra), 9 Nov. t/m 15 Nov, (+7 dagen extra). 16 Nov. t/m 22 Nov. (+7 dagen extra.). 9 Nov. t/m 15 Nov, (+7 dagen extra.) Mijnheer, In de Haagsche Courant van hedenavont las ik uw atvertentie, waarin U een leerling-bankwerker vraagt. Ik heb de ambachtschool afgelopen en ze hebben mijn een diploma gegeven. Ik gaat nu elke avond naar de avondschool toe, waar ik electris lassen Leert. Ik ben achtien jaar en wordt in Julie negentien. Ik heb nu geen werk, maar mijn vroegeren baas heb ge- zegt, dat hij goede inligtingen zal geven, als hem daarna gevraagt word. Ik hoop een gunstig antwoord van U te ontvangen. Hoogachtent, D. Dropje. Zoethoutstraat 19. Mr. P. G. van Tienhoven 65 jaar De voorzitter van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, mr P G. van Tienhoven, viert heden zijn 65en verjaardag. Het liefst had deze natuur- bewonderaar dezen dag geheel onopval lend laten voorbijgaan en wellicht was deze wensch ook in vervulling gegaan, indien er niet zoo vele natuurvrienden waren, die ervan doordrongen zijn, hoe veel van zijn tijd en van zijn geheele persoonlijkheid de heer van Tienhoven aan dit cultureele werk gegeven heeft. Van het begin af aan heeft de jubilaris zitting in het bestuur van de vereeniging „Natuurbescherming in Nederland” ge had, eerst als ondervoorzitter, sedert het terugtrekken van den heer Oudemans als voorzitter. En nog steeds is hij als zoo danig op het bureau te Amsterdam werk zaam. Veel is door de Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten bereikt in de 35 jaren van haar bestaan, veel heeft zij gedaan om datgene, wat gevaar liep te verdwijnen, te behouden. Mr. van Tienhoven heeft de vereeni ging, in samenwerking met dr. Jac. P. Thijsse, opgebouwd tot wat zij nu is. Het heeft hem op dezen feestdag zeker niet aan belangstelling en oprecht medeleven ontbroken. Een speciale verslaggever van het ANP meldt uit Nürnberg: De Nederland- sche vakvereenigingsleiders, die op uit- noodiging van het Duitsche Arbeidsfront een studiereis door Duitschland maken om een indruk te krijgen van de wijze, waar, op in het Derde Rijk de scheppende mensch is georganiseerd, alsmede om zich op de hoogte te stellen van de sociale maatregelen, welke vooral de laatste ja ren onder het nationaal.socialistisch re giem zijn tot stand gekomen, verlieten op 15 November de Kijkshoofdstad en arri veerden in den laten namiddag in Nürn. berg, de stad, waar jaarlijks de partij, dag van de N.S.D.A.P. wordt gehouden. De laatste twee dagen van het verblijf in Berlijn werd den Nederlandschen gas ten niet veel rust gegund. De excursies in. tusschen waren buitengewoon interes, sant, hetgeen in het bijzonder gezegd kan worden van het bezoek, dat ’t gezelschap Woensdag aan Siemens-stad bracht en dat duurde van den vroegen ochtend tot den laten middag. Acht uren lang werd dit geweldig groote industrie.centrum door kruist, een vermoeiende, doch ontegen, zeggelijk hoogst belangwekkende bezig, heid, welke des te prettiger was door de bijzondere hartelijkheid, waarmede de Nederlandsche gasten op de Siemenswerke werden ontvangen en rondgeleid. Uiteraard toonden de Nederlandsche gasten de grootste belangstelling voor de sociale voorzieningen, welke de Siemens werke voor haar arbeiders en arbeidsters in den loop der jaren heeft getroffen, wel. ke voorzieningen vooral den laatsten tijd zijn uitgebreid en vervolmaakt. Wanneer men zich voor oogen stelt, dat in de fa brieken van de Siemenswerke in Berlijn bijna 100.000 arbeiders en arbeidsters werken en hiervan rond 20.000 in de om geving van de fabrieken wonen, dan is daarmede reeds aanstonds de beteekenis van op uitgebreide schaal getroffen sociale voorzieningen geschetst. Als gevolg van den oorlogstoestand werken er op de Siemenswerke op het oogenblik vele ge huwde vrouwen en daarnevens vele dui zenden buitenlandsche arbeidskrachten. Tot deze laatsten behooren o.m. verschei. dene vrouwen uit de Oekraine, die in smaakvol ihgerichte barakken in de om. geving van de fabriek zijn ondergebracht en aan wier verzorging, ook op cultureel gebied, groote aandacht wordt besteed. Het Kinderheim Een dezer barakken werd tijdens den rondgang bezichtigd, waarna het gezel schap eenigen tijd vertoefde in het z.g Kinderheim, waar jonge kinderen worden ondergebracht en verzorgd tijdens de uren, dat de moeder in de fabriek werk zaam is. De moeder brengt het kind des morgens mee naar de fabriek, onverschil lig of het een baby, een nog niet leer plichtig of iets ouder kind is. In het Kinderheim ontvangt het een liefdevolle verzorging onder medisch toezicht en des avonds na afloop van den arbeid neemt de moeder haar kind weer mee naar huis. Natuurlijk is hier geen sprake van een normalen toestand en wordt zij in het Derde Rijk allerminst als ideaal be schouwd, maar het gebrek aan arbeids krachten als gevolg van den oorlog maakt het nu eenmaal noodzakelijk. Den abnor. malen toestand in aanmerking genomen wordt op dit terrein in Duitschland ge daan wat maar eenigszins gedaan kan worden. De moeders kunen er van over tuigd zijn, dat zij in de gegeven omstan digheden voor hun kinderen geen betere verzorging zouden kunnen wenschen. Op het oogenblik zijn ongeveer 200 kinderen in Ijet Kinderheim van Siemenswerke on. dergebracht. Zooals in Duitschland alge meen de gewoonte is en wat vooral onder invloed van het Duitsche Arbeidsfront een hoogen trap van ontwikkeling heeft bereikt, n.l. de vakopleiding in de fabriek zelve, zorgt ook de firma Siemens voor de opleiding van haar eigen personeel. Opleiding van eigen personeel De leerlingen worden onmiddellijk na het verlaten van de lagere school in de fabriek geplaatst, aanvankelijk zuiver als leerling, welke periode ongeveer een half jaar duurt, daarna weliswaar gedurende eenige jaren nog als leerling, maar hun krachten borden reeds aangewend voor het vervaardigen van onderdeelen voor het product, dat de fabrieK te zijner tijd zal verlaten. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche gasten voor deze werkin richtingen groote belangstelling aan den dag legden. Interessant was ook het be. zoek aan de bibliotheek van de firma Sie. mens. Vijftig procent van het gezamen lijke personeel der Siemenswerke maakt van deze bibliotheek, die 50.000 boeken bevat, gebruik en jaarlijks worden rond 500.000 boeken uitgeleend. Dit zijn cijfers, die boekdeelen spreken, vooral wanneer men bedenkt, dat de staatsbibliotheek in Berlijn het jaarlijks brengt tot het uit- leenen van rond 600.000 boeken. Over de hygiënische verzorging van het personeel werd het gezelschap uitvoerig door den bedrijfsarts ingelicht. Ook op dit terrein heeft de Siemenswerke heel veel bereikt, hetgeen niet alleen den arbeider, maar heel het bedrijf ten goede zal komen. Het zelfde kan trouwens gezegd worden van de wijze, waarop de duizenden arbeiders en arbeidsters in de gelegenheid worden gesteld voor een zeer gering bedrag in het Kasino van de fabriek een warme lunch te gebruiken. Ook de Nederlandsche gasten verzamelden in een der kasino’s nieuwe krachten om de belangwekkende bezichtigingen van datgene, wat hier op sociaal gebied voor de arbeidskrachten wordt gedaan, voort te zetten. Ontspanning Woensdagavond werd in „Plaza”, een theater van „Kraft durch Freude” een variété.voorstelling bijgewoond. Den laat, sten dag, dat de Nederlandsche vakver eenigingsleiders in Berlijn verblijf hielden, werd benut voor een bezoek aan een kamp, waar buitenlandsche arbeidskrach ten zijn ondergebracht. Dit kamp bevindt zich in de Berlijnsche voorstad Spandau en de meeste arbeiders, die hier zijn on dergebracht, zijn werkzaam in de bouw bedrijven. De verzorging, die deze arbei ders in dit „lager” ontvangen, voldoet ten volle aan alle eischen, welke daaraan rede lijkerwijze te stellen zijn. De woonbarak ken, beter gezegd slaapbarakken, maken een welverzorgden indruk en hetzelfde De politie te Haarlem heeft tien perso nen aangehouden, die betrokken zijn bij het frauduleus slachten van varkens en kalveren. In totaal is vijfhonderd pond varkensvleesch in beslag genomen, dat bij onderzoek niet voor consumptie ge schikt bleek te zijn. De zaak kwam aan het licht, doordat de politie twee man nen aanhield, die op hun fietsen groote partijen varkensvleesch vervoerden. Dit vleesch moesten zij, in opdracht van een slager in Haarlem-Noord naar een slager in Bloemendaal overbrengen. Bij dezen slager vond de politie nog een grootere partij vleesch Zij paste de stukken aan elkaar, doch kon geen compléét varken construeeren, zoodat men opnieuw op zoek ging. Bij een chauffeur in Haarlem vond men het ontbrekende vleesch. Het varken was frauduleus geslacht ten huize van een koopman in Haarlemmerliede. Een deel van een ander varken, dat daar ook was geslacht, werd even eens in beslag genomen Bij het voortgezette onderzoek bleek drie 300 stuks (195 k.g.) persturf); 175 k.g fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. inkwartiering, kam«F Uitbouw der federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten De federatie van Nederlandsche schoen fabrikanten heeft in een dezer dagpn ge houden algemeene ledenvergadering be sloten tot een wijziging der statuten, welke ten doel had de werkwijze dezer organisatie aan te passen aan de eischen des tijds en haar geschikt te maken om te worden de alles omvattende organi satie in de schoenindustrie, zoodat de be- stuursinstanties der federatie tegenover de overheidsinstanties kunnen optreden als de vertegenwoordigende organen van de geheele Nederlandsche schoenindustrie. Eenheidsrichtlijnen voor V.V.V.» propaganda-drukwerk. Naar wij vernemen, heeft de nadere con centratie van het V.V.V.-wezen, die onder auspiciën der A.N.V.V. met verhoogde kracht wordt voortgezet, tot een nieuw initiatief geleid Dezer dagen zijn n.l. aan alle vereenigingen voor vreemdelingenver keer in Nederland eenheidsrichtlijnen voor propagandadruk werk toegezonden, welke ten doel hebben een einde te maken aan de bestaande verscheidenheid op het gebied van vouwbladen, hotel- en pensionlijsten, brochures, gidsjes, affiches, enz., voor zoo ver die door V.V.V.’s worden uitgegeven. V VI kolen industrie- 2) h.l. kolenslik; h.l, (max. 100 k.g.) baggerturf; cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m l Dec., echter niet in restau. rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 24 Nov., echter niet in restau. rants e. d. 18 Nov. t/m 24 Nov. 7 dagen extra t/m Dec., echter niet in restau, rants e. d. 11 Nov. t/m 17 Nov. 7 dagen extra t/m 2( Nov., echter niet in restau. rants e. d. Daar gaat ie dan! Noteer de antwoorden in je schrift. 1. Hoeveel inwoners heeft den Haag? (ongeveer) 2. In welk deel van de stad ligt de Ijsclubweg? Welke vogel Haagse wapen? 4. Waar staat het Spinoza? 5. Mag je op de Groenmarkt fietsen? Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor November zijn geldig: Hoeveel is de eenheid van de gewenschW soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen- dat de slager in Haarlem-Noord weken geleden in Haarlemmerliede ook drie varkens had geslacht. Het vleesch van deze dieren kon uiteraard niet meer achterhaald worden. In totaal zijn tien personen bij deze zaak betrokken. De hoofdschuldige kreeg niet minder dan zes bekeuringen- wegens overtreding der distributiewet. der prijsopdrijving- en hamsterwet, der Vleeschkeuringswet. het slachtverbod alsmede wegens het afle veren van varkens boven de 110 k.g.. en het afleveren van varkens aan niet-er- kende varkenshandelaren. De politie te Haarlem heeft voorts een 25-jarigen chauffeur uit Badhoevedorp aangehouden, die op zijn fiets twintig pond varkensvleesch vervoerde, afkomstig van een frauduleus geslacht dier. Tegen den chauffeur en den man, die het var ken had geslacht is procesverbaal opge maakt. kan gezegd worden van de groote barak, waarin gegeten en waarin de kampbewo ners 's avonds hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. In deze ruime zaal organi seert „Kraft durch Freude” zeer dikwijls cultureele bijeenkomsten, zooals muziek, uitvoeringen, filmvoorstellingen, enz. Tot de kampbewoners, die tezamen 11 natio naliteiten vertegenwoordigen, behooren ook 60 Nederlanders Enkelen van hen, die op een bouwwerk in de omgeving van de stad werkzaam zijn, werden opge zocht en geruimen tijd onderhielden de vakvereenigingsleiders zich met deze, zoo ver van hun vaderland werkende landge. nooten. Dit onverwacht bezoek deed hun zichtbaar genoegen. Allen waren over de behandeling, welke zij in het kamp en op het werk ontvangen zeer tevreden. In Ne. derland waren zij werkloos en liever te werken ver van huis dan in het eigen land om te loopen en niets te doen, trokken zij in den vreemde Dit was, in het kort samengevat, het verhaal, dat eenige nog jeugdige landge- nooten, wier ouders het in Nederland goed hebben en om financieele redenen niet in den vreemde behoefden te gaan, het ge zelschap deden. Klachten hadden deze ar beiders niet en wanneer deze hier en daar toch bestaan zoo zeiden zij dan wordt alles gedaan om een bevredigende oplossing te k'ijgen. Na dit bezoek aan het woonden de Nederlandsche gasten een voorstelling bij van de film „Jud Süss” ’s Middags werd het gezelschap in Berlijn- Dahlem ontvangen in het huis van de Rijksvrouwenleiding, waar de Nederlan ders werden ingelicht omtrent de organi satie der Duitsche vrouwen, 's Avonds waren zij in het N.S .Gemeinschaftshaus de gasten van het Duitsche Arbeidsfront. Na mens dr. Ley werd het gezelschap begroet door den heer Marrenbach Vele Duitsche autoriteiten woonden deze ontvangst bij, waarna allen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenig- den. Zooals gemeld vertrokken de Neder, landsche gasten op 15 November uit Ber lijn om laat in den middag in Nürnberg aan te komen. Den 16den November werd doorgereisd naar München. RUND-, KALFS- Of VARKENS VLEESCH (been inbegrepen). of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS VLEESCH (been inbegrepen). of 1 Rantsoen Vleeschwaren als boven I In blik: bij vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het benoodigde aantal Prijzen van vleeschwaren Gekookte ham 0.25 rauwe ham 0.24; blaasham 0.31schouderham 0.22-, rookvleesch muis 0.31 rookvleesch bil g.eld/ hU dansverbod en de daarop 0.28 procureur 0.23 bacon 0.27 ontbijtspek 0.20rookworst prima 0.24 rookworst le soort 0.22 gekook te worst ƒ0.18; plockworst 0.26 snij- worst 0.26 cervelaatworst 0.26 ton genworst 0.17 leverkaas 0.20 nier- kaas 0.18 Berliner leverworst 0.26 Saksische leverworst 0.19Haagsche leverworst ƒ0.14; bloedworst ƒ0.13; le verpastei in blik prima (inh. 235 gr.) per blik f 0.54leverpastei in blik le soort inh. (200 gr.) p. blik ƒ0.33. De winkelprijzen gelden exclusief om zetbelasting per k.g. van den winkel af gehaald vleesch en. tenzij anders is aan gegeven. per 100 gram van den winkel afgehaalde vleeschwaren en mogen bi, thuisbezorging worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging Het verhandelen en afleveren van andere dan de bovengen, vleeschconserven in blik aan den uiteindelijken gebruiker blijft slechts toegestaan tegen prijzen, welke niet hooger mogen zijn dan de door den verkooper vóór 13 Juli 1940 be rekende. Voor zoover de bovenstaande voor schriften het voor bepaalde slagers of winkeliers noodzakelijk maken hun prij zen te wijzigen, dient dit met ingang van 18 Nov. j.l. te zijn geschiedt. Op de wij zigingen dient uiterlijk 25 Nov. a.s. de goedkeuring van den Burgemeester te zijn verkregen. Spoedige inzending van de nieuwe lijsten in tweevoud ter secre tarie is dan ook noodzakelijk. Ter aanvulling van het bericht betref fende het gebruik van de Nederlandsche vlag als partij vlag, volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den S.S.-Brigadeführer Rauter aan den secre taris-generaal van het departement van Justitie. Dit schrijven luidt als volgt ,,Ik heb geconstateerd, dat de Neder landsche nationale vlag door de .Neder landsche Unie” als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor pro- paganda-doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsche nationale vlag is echter symbool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der politieke partijen. Ik verzoek daarom, den Nederlandschen partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-poli- tieke doeleinden, in het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux, enz. te verbieden. Overtredingen worden door de ,,Sicherheitspolizei" gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie autoriteiten daarvan in kennis te stel len.” Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. HAARDEN, KACHELS Van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 TURF per bon: öf later in het stookseizoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brand stoffen. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING Voor November zijn van de z.g. periode-bons (o.a. bewoners enz.) geldig de „bons 2de periode”. De afdeeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie te Amsterdam is er Zaterdagavond in geslaagd tot twee maal toe een kettinghandel op het spoor te komen. Het eerste geval betrof den handel in zeep, slaolie en melk. Gecon stateerd werd, dat in de Schinkelstraat uit een woning een partij van vier doo- zen zeep, twee doozen zeepvlokken, ne gen flesschen slaolie en een kist, inhou dende ongeveer 150 blikjes gecondenseer de melk, werden overgeladen op een bak fiets. Met deze bakfiets zou de partij el ders worden afgeleverd. De politie hield den kooper zoowel als den verkooper, die met de bakfiets ter plaatse was aan gekomen, aan. Het verhoor wees uit, dat de goederen verkocht waren met naar schatting een winst van 250 procent. Bi; het onderzoek ter plaatse hadden de ambtenaren van de afdeeling handelsre cherche nog het geluk, ’n derden persoon aan te houden. Dit was een jongeman, die op de fiets nog een doos met negen flesschen slaolie kwam brengen. Deze flesschen behoorden klaarblijkelijk tot de partij, welke op de bakfiets geladen was. Door deze laatste arrestatie kon ook de bron, waarvan de slaolie afkomstig was, vastgesteld worden. Wegens overtreding der prijzenbeschikking en der distributie wet, werd tegen de drie personen pro- ces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond werd voorts bij een kapper in Amsterdam-West een soortge lijke overtreding geconstateerd. Ook daar kwam een bakfiets voor, waarop geladen werd een partij, bestaande uit vier vaat jes groene zeep, elk inhoudende zestig pond, een gros palmolive-zeep, honderd stuks toiletzeep en dertig staven huis houdzeep. Dat hier wel degelijk van over treding van de prijzenbeschikking sprake was, blijkt wel uit 't feit, dat een vaatje groene zeep, dat onder normale omstan digheden ongeveer f 10 kost, hier verhan deld werd voor ruim 20. Ook in dit geval werd tegen kooper en verkooper proces-verbaal opgemaakt. Het uitgebreide onderzoek heeft reeds vastgesteld, dat men in beide gevallen te doen heeft met een en denzelfden tus- schenpersoon.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6